Het manifest was alleen daarom afge drukt om het publiek voor te lichten. Verder hadden '/ij gezegd, dat 't manifest gericht wa* tegen een défilé voor de Ko ningin te houden. Op 2 Februari behoorde dit défilé allang tot het verleden en het manifest was derhalve verouderd. En dan voerden zij aan, dat het manifest niet ver spreid is in een garnizoensplaats, maar in Hilversum waar geen garnizoen ligt cn dit wel in vredestijd. De politierechter overwoog, dat het eerste verweer van de beklaagden in strijd is met den inhoud van het geschrift, dat ,de dienstweigering in bescherming neemt en niet beoogt op objectieve wijze voor te lichten, doch om propaganda voor dienst weigering te maken. Ook het tweede verweer faalt, want al moge hét défilé voor do Koningin in het manifest worden besproken, het manifest heeft toch ook een verdere strekking on ia nog volkomen actueel. Het derde argu ment, dat het manifest niet in een garni zoensplaats en in vredestijd werd ver spreid heft de strafbaarheid niet op, maar verzaakt oeze wel aanmerkelijk. Hiermede rekening houdende, veroor deelde-de politierechter .T. P. L. en H. K. ieder tot f-20 boete of 10 dagen hechtenis. Het aan Jaea. M. ten laste gelegde achtte de politierechter niet bewezen, om dat het overreiken van één exemplaar aan één v.io'rbijanger niet ecu versprei den is in den zin der wet De brandstichting. Het O. M. eischte tegen J. Z. 2 jaar ge vangenisstraf wegens uitlokking tot brandstichting en het plegen van ontucht met minderjarigen. Uitspraak over 14 dagen. Kantongerecht Hilversum. Een kwaje rakker. De familie H. H. te Naarden heeft een herdershond, maar niets te hoeden, zoodat het beest zijn carrière is misgeloopen en uit le digheid de veiligheidsklep zijner strijdhaftige nijgingen tegenover voorbijgangers uitstort. Zooveel kinderen werden aangevallen en ge beten. dat de eigenaar een officieel schrijven van B. ep W. kreeg, dat neerkwam op den eisch: „Vastleggen of muilbanden!" Waar echter niets van kwam. Tot grossier A. Kr. uit Hilversum daar voorbij fietste en een slip zijner jas in de tanden van het dier moest achterlaten. De eigenares beloofde de schade te vergoeden met St. Juttemis. want tel kens werd de kwitantie tevergeefs aangebo den. Nu echter luidde de eisch: f 15 of 15 d. en zal betalen wel de boodschap zijn. VERKOOPINGEM. Bussum. Ten overstaan van notaris G, H. van Meer werd de villa aan den Zwarteweg no 11 alhier geveild en ver kocht voor f 7600. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der redactie. LARENSCH l'ITJE. 't Schoone. lieve dorpje Laren. Toch bekend reeds wijd cn zijd, Heeft nu sinds de laatste jaren 'n Nieuwe bezienswaardigheid. Waar de Torenlaan zich kronkelt Ligt een klein Herstellingsoord, Dat begrensd woTdt, is 't geen schande, Door een mèkthoop ongehoord Dc patiënten kijken droevig, De verpleegster slaakt een zucht. E11 dc héél omwoonde wereld Kan genieten van de lucht. Is het toch iviet méér dan erg, Geen afschuwelijk gezicht, Dat zoo'n mestvaalt, stankversprcidend, Midden in het dorpje ligt? 'r Is genoeg over gesproken, Vaak geklaagd reeds bij den Raad, Maar men gaat maar kalmpjes verder, 't Heeft tot heden niet gebaat. Ied'rcn dag is 't te aanschouwen. Blad'ren, vuilnis, mest en slijk Worden maar steeds opgestapeld, 't Wordt de Tafelberg gelijk. Kan daar heusch geen eind aan komen? Mag dat zóómaar voortbestaan? Laat de „Vcrcen'ging voor Natuur schoon" Hier dan eens te velde gaan Of is 't iets voor de „Verecn'ging Voor het Vreemdeling'verkecr"? 't Zou het dorp ten goede komen, Den bewoners nog veel meer. RIENUS. Lezing Ds. Kievit. Door Ds. Kievit van Baarn werd in Lot Evangelisatie gebouw Woensdag j 1. een lezing gehouden over het onderwerp: „Een b:.nie- der Volken' Spreker begint zijn rede met het beken de woord: „Predikt het evangelie uilen creaturen" cn wijst er op dat het wil de predikiug vrucht dragen noodzake lijk is. dat de mensch, die dc evangelie prediking aanhoort ia^ zijn hart d ianuin behoefte heeft. - „Is liet nu zoo", aldus spreker, „dat het voor" ben die geestelijk t-ood zijn, verlo ren moeite zijn zou, hun het evangelie te bron geu? Neen, nutteloos is het nic-t, als de Hei lige Géést het geestelijk werk mogelijk maukt Muilr'is'het dan niet beter in de eigen omgeving te blijven? Ook in onze eigen omgeving is nog zooveel heidendom. Ook dit is verkeerd, omdat er geschreven staat: „Predikt het Evangelie allen crea turen". Spreker kiest nu als tekst Jesnja, Hoofdstuk J1, vers 10. IIij behandelt uit voerig dit belangiijke hoofdstuk dat de Nfessiaansehe bootschap inhoudt, en dAt den Messias vergelijkt met een rijsje vi ortkcmende uit don afgehouwen tronk. De ware Kerk Gods schijnt een verachte kleine instelling, en -Ie wereld de krach tige ceder. Het is helaas al te wnur, dat het vior velen nog vergeefs is, dat da Christus gekomen is. Ook voor hen ligt die komst nog in de toekomst. En alleen voor hom, wion Ooi do getuide bewijst van een bekeering, is de Chiistus ge.ko- mon, is dé Chrbtus er waarlijk. Dun is hij ci... voor do eigen ziel, ook al is de zon dige wereld nóg zoo machtig. Het is niet allereerst do schuldvergif fenis waarvoor wc den Christus noodig hebben maar allereerst omdat onze zonde ons in den weg staat 0111 mot God to ver zoenen. Niet vrees voor onze groote schuld, maar liefde tot God moet ons lei den. Het is te botreuron dat er zooveel menschen, zoowel in als buiten dc kerk der v.-de ren, waarin niet meer, zooals Je- spja zegt, Christus de wortel van Tsai. Christus de wortel is van de kerk Een Christendom zonder Christus, zoo als de Schrift ons die doet kennen, is geen Christendom Buiten Christus is geen steun. Zonder Hem verzinken wij in de modder der on gerechtigheid. De profeet verandert in hoofdstuk 11 cpeons van beeld en zegt dat de wortel van Isai zal staan als oen „banier tier Volken", als een hoog opgericht teeken. Als een vaandel dat het middelpunt is het verenigingspunt der krijgsknechten ir dienst van God. De banier is ook het toeken voor zijn getrouwen om elkaar to onderkennen. En voor dat vaandel hebben die getrouwen hot leven veil. Het vaandel is een toe vlucht nis er verwarring en verbijstering is. Wie onder dit vaandel wil dienen, moet zijn eigen vaandel strijken. Vijandsehap tegen God moeten we afleggen, onze wereldsehe hoogmoed zal eerst dienen te wijken. Gij kunt dien Koning slechts in vergave d-enen. Ch.istus wordt tot de ecne banier, voor Hem vallen alle vaandels, ook de natio nale, vallen ook do nationaliteitsverschil len weg. Eeuwenlang is enkel Israël het uitver- koien volk. Maur niet Christuc is het uit met die beslotenheid, is het heil voor alle alle volken. „Hij zal staan tot een banier der volkoren". Dat wil niet zeggen, dat nu elk volle zalig zal worden, maar wel dat onder elk volk Zijn onderdanen gevonden worden. En ib.rirom moeten wij niet wachten tot eerst een hoed volk bekeerd is, maar moeten wij zijn banier uitdragen naar alle volken, opdat het Evangelie gepre dikt worde aan alle creaturen. Hot is een proces van eeuwen. Nu zijn er uog 800 millioen heidenen en 200 mil- lioon Mohamcdaneu, die de banier nog niet kennen. Velen zijn geroepen en weinigen uit verkoren. Zeker, maar onze plicht is 't 't toch de banier te planten waar wij kunnen. En nu moeten wij niet meenen, dat enkel de heidenen de afgoden dienen, neon ieer die zijn vertrouwen on zijn bc- georon op iets anders stelt dan op God, is een afgodendienaar. En zooals de heiden ongelukkig wordt met zijn afgoden moeten ook wij dat worden met. de nzc. Maar in Christus is de rust te vinden. Zijn rust. zal heerlijk zijn! Het is te wenschon dat ieder, die nu in de onrust der zonde verkeert, ie rust deelachtig moge worden. Verloting N. IJ. C. In de vroolijke, feestelijk versierde zaal van het Hof van Holland werd Donderdag j 1., ten overstaan van den notaris, den heer Hoeflake, en onder toezicht van de politie, trekking gehouden van de liefdadigheids- loterij. door de Naardensche IJsclub op touw gezet. Den dag tevoren was er gelegenheid ge weest de cadeaux, die door leden der IJsclub en gulle belangstellenden in de liefd'.id:gc on derneming belangeloos ter beschikking waren gesteld, te bewonderen. Je had er van de meest uiteenlopende soor ten I Maar vooral waren er veel mooie haak werkjes, kussens, shawls, enz. Als istc prijs was er zelfs een fiets. Gastronomische heerlijkheden als een heele Goudsche kaas en een enorme ossentong, brachten den kijker het water in den mond. Voor den sportliefhebber was er een voetbal cn keurige schaatsen. Alles op te noemen zou ondoenlijk zijn. Geconstateerd mag worden dat de verloting voortreffelijk is georganiseerd cn dat er van vele zijden krachtige steun is verleend aan het actieve bestuur der IJsclub. Er was veel belangstelling bij de uitloting. Van den jiitslag noemen we enkel de voor naamste prijzen. Ze alle te noemen zou wel wat te veel van onze plaatsruimte vergen De ie prijs, de fiets, is gevallen op 110. 116.2, de 2e prijs, een paar Noorsche schaatsen, op no. 630de 3c prijs, een paar kunstschaatsen, op no. 1958 de 4e prijs, een paar kunstschaat sen, op no. 341. Na afloop bleef men gezellig bijeen De weg AmsterdamNaarden. Bij de behandeling der oorlogsbe- grooting heeft de heer Oud den minister nadere Inlichtingen gevraagd omtrent diens houding met betrekking tot de verbetering van den weg NaardenAm sterdam, die volgens den minister eerst zou kunnen plaats vinden, nadat twee versterkingen zouden zijn aangelegd. De minister is van oordeel, dat onze forten nog wel degelijk beteekenis heb ben. Aan den heer Oud antwoordt spr. voor het forum der Kamer niet in dis cussie te kunnen treden met den minis ter van waterstaat. Als men den weg van Naarden gaat verbeteren en daardoor het accés *ot de stelling gemakkelijker maakt, dan moet dit worden gecompenseerd niet door den bouw van forten, doch door het aanbrengen van eenige verdedigings werkjes in den vorm van een paar mitrailleurposten en onderkomens. De heer Duys gewaagt van den hoogst bedenkelijken verkeerstoestand van den weg AmsterdamNaarden De verbetering daarvan stuit uitsluitend af op den tegen stand van den minister van oorlog, die eischt, dat de minister van waterstaat behalve de wegverbetering ook de daarmee verband houdende militaire werken betaalt. De minister wenscht geen openbaarheid te geven aan de door hem met den mi nister van waterstaat te dezer zake ge voerde besprekingen. Spr. wil alleen op merken, dat wanneer het departement van waterstaat uit een oogpunt van weg verbetering een gat slaat in het verde digingsstelsel van het ministeiie van oorlog de daaruit voortvloeiende k sten ook moeten worden betaald door waterstaat. Dit is een zaak, waarover reeds lang eenstemmigheid bestaat. Men denke maar aan het Zuiderzeefonds. de verbetering van de haven van IJmuiden en de ver ruiming van den Nieuwen Waterweg. Dat het departement van oorlog hier de tegenwerkende factor zou zijn, moet spr. met beslistheid ontkennen. Het Handelsblad schrijft naar aanleiding van deze discussie Voorts bracht de heer Oud de belemmering ter sprake, welke het verbreeden van den weg Am sterdam Naarden ondervindt doordien Oorlog een paar verdedigingswerkjes wil doen inrichten bij het Hakkelaarshek en de kosten daarvoor wil doen betalen door Waterstaat Wij hebben indertijd be toogd, evenals de heeren Oud en Duys heden deden, dat die kosten door Oorlog moesten worden betaald, maar minister Van Dijk scheen daarvan niet te willen weten. En zoo blijven hij en de heer Van Swaay elkaar aankijken comme deux chiens de faïence, aan weerszijden van den weg. waarop de vele ongelukken gebeuren. Zou men het geld voor werkjes voor- loopig maar niet op Binnenlandsche Za ken brengen.... onder het motto werk verschaffing Bussunische Pennekrasnen. Het in de vorige Pcnnckrasscn gepu bliceerde omtrent dc plannen voor de Reiniging, heeft naar ik hoor, in sterke mate de aandacht getrekkeu. Vooral, ^ra- dat 001: de kringen, die de oppositie vr.u de Rhiidsmcerderheid nis iet? jjersoonlijks zijn gaan beschouwen, tot nadenken zijn gebracht. Ik kt n er nog aan toevoegen, dut naar ik verneam, het rapport der Heidemaat schappij voor het brengen van hot vuil raar de L legieskamp zeer gunstig moet luiden, en bodemonderzoek en waterloop vrees, dat het water dei zweminrich ting zou worden beïnvloed, op grond der bodemonderzoek en watcrlop absoluut af wijst Reeds moet zekerheid zijn verkregen, dat „Stad en Lande' de Laegieskamp, groot 14 H. A., naar ik ineen, voor onge veer f 400, p*r jaar aan huur wil af staan, en dat de grondopporvlakte voor 30 jaai toereikend is. Bij deze evontuecle reorganisatie be hoeft de Reiniging maar heel weinig, of zoo goed als geen nieuw kapitaal te wor den toegezegd, terwijl het plan Dc Groot veel meer dan een ton uau nieuw kapi taal zou hebben geöischt. Dan komen minstens 4 JI. A. aan waar devol Ion-grond voor exploitatit vrij, het terrein van de tegenwoordige belt, of wel mderhalf A tweemaal honderd duizend gulden, het huizenbouwbedrijf zul ook op de particuliere terreinen in die omgeving worden bevorderd, het wordt mogelijk een weg door te trekken in verbin ling met den weg van de Galcesteeg, na.tr de Kalkzandsteenfabriek. Waar het dure vuilsorteeren komt te vervallen is 't niet uitgesloten, dut de Reiniging per hoofd- zelfs goedkooper wordt dan in Hilversum (hier zijn de afstanden veel geringer cn is vuil vervoer per schuit via de Karnemelk- sloot mogelijk), zocdat ook 20 a 10 mille per jaar bespaard kan worden. Alle voor deden, die een Raadscommissie in oen paar maanden tlfds heeft opgespoord, ter wijl Openbare Werken en B. en W zich jarenlang op een duur plan hebben blind- gestanrd. Ten slotte wil ik nog modedeelen, dat het niet ia de bedoeling ligt den Meer weg te gebruiken voor het vuilvervoer maar de Verlengde Fortlaan, voor zoo ver 1 iet van schuiten, waarin de afval afkonutig uit het dorp zal worden ge stort, gebruik wordt gemaakt. TORENVALK Mode Show. Odder auspiciën van dc afd. Bussum van de Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft gisteren in Concordia een modeshow plaats gehad- van de firma Mendels uit Amsterdam. De. belangstelling van de zijde dei- dames was zeer groot. Zoowel s middags als 's avonds was do groote zaal vrijwel geheel bezet. De mannequins demonstreerden een keur van voorjaarsmantels, zomer- en avond toiletten en complets. Hieruit bleek weer, dat de mode zich nog steeds bepaalt tot het vormen van een slank silhouet De avoudtoileten zijn veelal met kralen be werkt, waarmede zeer fraaie effecten wor den bereikt. Dc voorjaarstoiletten zijn een aardige combinatie van wit met gebloem de of gestreepte stofjes. Effen stoffen mantels behooren tot de uitzonderingen; ze zijn thans bewerkt niet tiessen en geborduurd. De firma Mendcls heeft hiervan bijzonder fraaie creatie's. Groot was de belangstelling ook voor de complets, oen praktisch en onmisbaar kleedingstuk voor iedere dame. Wij wa ren, en vele dames met ons, zeer gechar meerd van een wit complet, gecombineerd met gebloemd voile, met moderne cape; ook een donker blauwe met saumon kleu rige bewerking trok algemeen de aan dacht en de bewondering. Voorts waren ei zeer mooie zijde-tricot toiletten,, o.a. wit met rood gebloemd bo venstuk en zwarte volants, zeer chique: <en heerlike dracht. Alle.-; tezamen was deze Show zeer de aandacht waard. Voor zes cent per week ontvangt U 's Woensdags en 's Zaterdags dit blad geregeld thuisbezorgd. Geef LI daar om nog heden als abonné op. KUNST Hiibernian te Hilversum. Naar wij vernemen, zal do beroemde violist Bronislaw Iluberman, die 22 dezer uit New-York vertrokken is, op zijn door reis naar Italië en Spanje, voor liet eerst te Hilversum een concert geven cn wel op Vrijdag 4 April, in den Foyer van het Hof van Holland, onder leiding van Con certbureau Reddiugius. Zijn Amerikaansch begeleider, Siegfried Schulze, zul hem rok te Hilversum ac- compagneeren. Hu berm an /.al o. u. dc Kreutzersonate van Beethoven en het. vioolconcert van Tschaikowski voordragen, benevens wcr- k< n van Bach en Debussy. MARKTBERICHTEN Boter en Kaas. Do kaas zakt verder. De volvette te Bodegraven liep terug bij een flauwe markt Te Woerden wuren de prijzen nog weer lager dan te Bode graven. In Gjuda vves de markt eerst prijshoudend, later liep ze weer flink te rug, zoodat. er op 't laatst van de week een aanmerkelijk verschil met de vorige week was. Te Bodegraven- Ute soort f51f57; 2e soort f47f52, zonder rijksmcrk £45 f48. Te Woerden prima kaas f 48f50. en te Gouda: 1ste kwaliteit f 44f48, min dere kwaliteit f 38f 43. Zware f 54. Edammer 40 pl.m. f 45f 50. Edammer 20 pl.m. £26f 27. Gouda 20 pl.m. f2526. Alles per 100 pond. ALKMAAR, 28 Maart. Kaus. Aanvoer 64 stapels, wegende 85.000 k.g. Fabrieks kaai kleine met rijksmerk f42, zonder f 37.50; commissie met f 43; boereaknns kleine me t rijksmerk f42. zonder f37; comii issie met rijksmerk 140. Handel matig UTRECHT, 28 Mnart. A:.d de knns- niaikt alhier waren aangevoerd 5 wagons kaas, wegende 920 k. g. De prijs was voor rijksmerk f40 per 50 k.g.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 3