c r S 8 4) 4> 4) 4) <B P. R1GTER, Schoorsteenvegen JE ADRES Verhuizen en Transpoit Middenweg 272 Agenten. Paedagogiscbe Schets. HEROPENING vandeAmsterdamscheVleeschhal BLAIUCUM. Blaricumsche Boek- en Kunsthandel, naast het Postkantoor. EEMNES. H. Hagen. J. v. Hengel Voogdenerf. LAREN. M. Wilmink, Sigarenmagazijn ,,'t Hoekje", Torenlaan, Telef. 304. F. v. d. Puyl, Zijtak 186a. A. J. van Oevelen, Lunchroom „Het Wa pen van Nassau, Nieuweweg. HILVERSUM. V. Wulften's Reclame-Bureau, Lavendt I plein 17. opleiding van verpleegsters en helpsters vin den, hetgeen in een conressioncelc inrichting niet toegestaan is. Dr. van Marle vindt de mogelijkheid van twee ziekenhuizen in Bussum niet bestaan baar. Wie die aanneemt bouwt luchtkastcelen. In Hilversum zelfs is het een voortdurende strijd voor de beide ziekenhuizen om het hoofd boven water te houden. Met de oprich tingskosten is men er niet; de steeds terug- keerende exploitatiekosten moeten bestreden kunnen worden. Het bestuurslid Dr. Krijger acht de moge lijkheid in Bussum wel te bestaan. In Culein- borg en Beverwijk zijn eveneens twee zieken huizen. Noodlijdend zijn ten slotte alle zieken huizen, doch daarvoor zijn het instellingen, die niet op winst berekend zijn, doch die met publieken- en gemeentelijken steun onderhou den dienen te worden. Het behoort wel dege lijk tot de vredestaak van het Roode Kruis, in de behoefte aan ziekenverpleging te voor zien. Ten slotte wordt besloten, in deze aangele genheid diligent te blijven en te trachten gel den bij elkaar te krijgen, waarna men met 'n uitgewerkt plan ter tafel kan komen. In de na afloop gehouden bestuursvergade ring werden de functies als volgt verdeeld Kolonel F. Hesta, voorzitter; Mevr. B. Weis senbachWeissenbruch, vice-voorzitsterMr. IJ Wcsterinan. secretaris; P. van Ingen, pen ningmeester; Dr J. Krijger. Dr IJ. v. Marle en W. C Mooy, leden. Onze meisjes. Pref. Dr. B Ivouwer zal 17 April voor de nfd. Bussum vnu de Ned. Vereen, voor Huisvrouwen een lezing houden over „Onze Meisjes". S. A. Rudelsheimstichting. De afd. Gooi van de Vereonigiug S. A. Riidelsheim-stichting, welke becoogt hot oprichten van een gebouw waar Tsr. ach terlijke kinderen verpleegd worden, heeft te Bussum een propaganda-commissie gevormd welke onder leiding staat van den heer Is. Beek. Kunstwerk. Naar verluidt zal de beeldhouwer Cor- sari uit zijn permanente kunsttentoon stelling aan den Huizerweg, van ,4 April tot 4 Mei uitkomen op de Recla-Tontoon- stelling in het Puleis voor Volksvlijt en daaraan demonstraties van boetseerkunst verbinden. Gotische H.B.S. Met ingang van i Sept. zal ook hier in klassen 4 en 5 een splitsing in 2 richtingen (wis natuurkundig en literair-economisch) worden ingevoerd, zoodat elk leerling naar behoefte en aanleg kan kiezen tusschen talen en wiskunde Kegelen. Dc clubkampioen van den Gooi- en Eem- landschen Kegelbond „Houdt Plank" alhier heeft dien van den Amsterdamschcn Kegel bond „Op de Plank" uitgenoodigd tot het houden van een wedstrijd, waarvoor ieder 2 kcgelaars zal afvaardigen. Voor de Bus- sumsche club de heeren A. Achterberg en G. Seldenrijk en voor de Auisterdamsche, Nie- man, een der beste kegelaars van Nederland, en Luysteraar. Het wordt een 400 ballen-wed- strijd. waarvan 200 geworpen in het Gooi- en Kemlandsche Kegelhuis achter café „De Har monie" aan de Brinklaan. Zondag te 1.30 uur en 200 in..Het Kegclhuis" te Amsterdam op Zondagmiddag 13 April. Voor deze ontmoe ting hebben de heeren H. J. A. Wiehmann al hier en W. Berrier te Amsterdam ieder een gouden kegel beschikbaar gesteld. Na afloop hier Zondagmiddag in het Gooi- en Ecm- landsche Kegelhuis nog onderlinge kegel wedstrijden. GEMENGD NIEUWS. Kindermoord. Voor dc anoadisseraents-iechtbank te Maastricht stond Dinsdag terecht een '_2-jaïige mijuwerker, gedetineerd ter zake van kindermoord. Rekl. was ge huwd doch zijn vrouw bracht een kindje van (enige maanden mee ten huwelijk. Op 12 Januari is dat kind door beklaagde, die alleen met de kleine thuis .vas, ge- cicod, door bet de borstkas in te drukken. Hij had het bovendien een slag op het hoofd gegeven, zoodat er bleed in de her oens was geraakt. De geneeshceren Sehmedding en Van der Heijden constateerden, dat de verwon dingen vlak vóór den dood waren toege bracht. In deze zaak werden 10 getuigen ge hoord. Eenigeo verklaarden, dat bekl. slecht voor hot kind was en liet erg mis handelde. Hot kind was zeven acht maanden oud. Het O. M. eischte tegen bekl. wegens doodslag 4 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Ch. Vrijens, vroeg vrijspraak en onmiddellijke invrijheids- stelling, wat geweigerd werd. Bewerkte olifantstanden. Jaren geleden aldus de ,,'Doli Crt." ten tijde dat nu wijlen de heer J. T. Cremer gezant en gevolmachtigd minister was te Washington, bestemde wijlen de heer Tjong A Fie twee olifants tanden van de Oostkust als een geschenk voor zijn vereerden vriend. Die tanden werden naar China opgezonden om daar bewerkt te worden. Dat 'bewerken heeft verscheidene jaren geduurd, zoo lang zelfs, dat 'zoowel de schenker als de be giftigde in dien tijd overleden zijn. Thans echter zij 11 deze tanden hier terug ontvangen en aan de Deli Maat schappij overhandigd, die voor de opzen ding naar de erfgenamen zal zorg dra gen. Wij hebben ze gezien' en 1111 kunnen wij ons voorstellen, dat de bewerking zoolang heeft moeten duren, want nog nooit heblien we een zoo bewerkelijk kunstwerk in ivoor voor onze oogen ge- 'had. Maar ze zijn dan ook het mooiste bewijs, wat toewijding van den kunste naar en vaardigheid in de kunst vermo gen te scheppen. Op ieder der lorsche stoottanden is 11.1. een portret gebeeldhouwd, op den een dat van den heer Cremer, op den anderen van mevrouw Cremer-Hogan. Daaronder i3 in keurige letters in relief uitgesneden de korte levensschets van den heer Cre mer, met jaartallen en data. een lang verhaal, dat de geheele onderste helft dei- tanden beslaat, liet geheel is opgesteld in de Xederlnndsche taak da; door den Chineeschen kunstenaar zonder '11 enkele l'out is overgebracht. De letters liggen cenige millimeters hoog, scherp op het ivoor, dat daarvoor 0111 en tusschen de letters en de regels is weggesneden. Is dit vooral knap werk bij de hardheid en moeilijke behandeling van het ma teriaal, veel kunstzinniger is do versie ring van de achterzijde en de boven gedeelten der tanden, die lot een vol maak I kunstwerk van Chineesch lofwerk en symboliek zijn geworden. Daarop vindt men1 n.l. de levenss helt van den heer Cremer symbolisch voorgesteld. Daar ziel men een zeilschip, als een voorstelling van het uittrekken uit Ne derland naar Indië, een locomotief voor het initiatief van de Delispoor. een voor stelling van het gebouw der Deli Maat schappij, als vermaterialiseering van de bereikte resultaten en verder een vooi stelling van het huis van den schenker, die mede een belangrijk aandeel heeft gehad in de ontwikkeling van -het werk \an den lieer Cremer. Deze voorstellin gen zijn omgeven niet rijke Chinoesche beeldengroepen van uileenloopenden aard, symbolen van het leven van den heer Cremer, waarin natuurlijk de draak als scheppende wereldkracht een rol speelt, mandarijnen en 'burgers 111 bonte afwisseling, versierd met bloemen, plan ten en bcomen in vollen 'bloei. Eu elke figuur, hoe klein ook, toont tot in het diepe inwendige van liet oorspronkelijke materiaal een zeldzainen rijkdom van détail-bewerking en expressie, waardoor het geheel tol een zeldzaam rijk kunst werk wordt gestempeld. Een wonderdokter. Voor 'hel Kantongerecht te Am sterdam had /Joh te verantwoorden ter zake van hel onbevoegd uitoefenen vin do geneeskunde, een wonderdokter. I>e gedaagde, lip top in het zwart ge kleed. met beogen hoed op, de borst ge looid met medailles, liet zi»h 111 een open rijtuig, bespannen met gepluimde paar den, voor het Kantongereehtsgehouw voori ijden. Tegen' gedaagde, die vro ger onder meer hel vak van bokser, varensgezel 011 marktkoopman uitoefende, eischte lie. O.M. viermaal f 50.boete subs, vier maal l'O dagen heohtenisstraf. D. gedaagde ontkende, zicb aan straf bare handelingen hebben schuldig ge maakt en maakte na a-floop van de be handeling -zijner zaak een rondtoer a la Sequah dcor de stad, waarbij hij strooi biljet ten uitdeelde, behelzende beschul digingen aan hei adres van medici en pers. Dansen i 11 de kerk. Te New-York is een merk waardige strijd gaande tusschen den Methodisti- sohen bisschop Manning en den rector van St. Mark's Church. De rector is een greet voois;ander van ritueele dansen in de kerk, en lie-» ft reeds eenigen tijd er naar gestreefd. '11 corps van danseressen voor godsdienstige „rhythtnis. he daiuen" te doen opleiden. De bisschop heeft het dansen in de. kerk tot tweemaal toe zeer nadrukkelijk' verboden, maar desondanks liet de rector, dr. 'Gutbrie, Zondag tijdens den kerkdienst dansen uitvoeren door een aantal meisjes, wier kleedij in menig opzicht -te wjenjschen overliet. .Do tcelcop van het publiek was zoo grool, dat dc politie er bij ;e. pas moest komen. In een ommezien was het groote kerkgebouw boordevol: honderden! moes ten wegge el mud worden. Terwijl de blcclvoetige danseressen in haar dunne gewaden haar ritueel voor het altaar verrichten, 'bleef de menigte gelukkig kalm. ofschoon men heftige manifestaties pro en contra had gevreesd. Meer clan vijftig geestelijken van iedere (belijdenis waren dcor dr. Guthrie uitgenoodigd en woonden de „séance" bij. De reetor zelf gaf een toelichting, waarin hij niet na liet, het standpunt van deni bisschop te geeselen. Hij beval de „geestelijke waar de" van het rhy.hmisch dansen in de knk ten zeerste aan. Het was vroeger mijn gewoonte, voor vn'n jongens nu en dan een prijsvraag uit te schrijven. Ik deed dan verschillende vragen over allerlei onderwerpen, waarvan een be paald stel ieder jaar wanneer ik weer nieuwe jongens had terug kwam. omdat ik aan de beantwoording van deze bijzondere waarde hechtte. Om u een idee te geven noem ik er een paar: 1. „Wat verstaat gij onder een held?"; 2. „Zouden er meer helden of heldinnen zijn?"; 3. „Wat verstaat gij onder geluk?"; 4 ..Op wien zoudt gij het liefst willen gelijken?", enz. Meerdere malen waren de antwoorden van dien aard, dat men daaruit als opvoeder heel wat kon leeren. Luister maar eens! Jan, een pientere, rondborstige knaap van 18 jaar. antwoordde: „Ik wil op niemand gelij ken. ik wil geen copic van een ander zijn". Dit antwoord deed mij toentertijd onmiddel lijk aan het verhaal van een nu reeds lang getrouwde vriendin van een mijner kennissen denken, die mij eens het navolgende vertelde: „In m'11 jeugd had ik een alleraardigste vriendin, die ik heel graag mocht, maar waar mee ik de vriendschap ten slotte toch afbrak, omdat.... zij zoo keurig handwerken kon!" Wat was namelijk het geval geweest? Wel, tegen Sint. Nicolaas of een verjaardag van een grootmoeder, tante of vriendin van haar moeder, moest zij dikwijls als geschenk een handwerkje maken en dan zei die moeder, die het toch zoo goed bedoelde, altijd, zonder mankeeren„en nu moet je het eens net zoo netjes probeeren te maken als Coba. weet je nog wel hoe prachtig dat handwerkje was, wat ze mij verleden jaar te Sinterklaas gaf, werkelijk onberispelijk, niet waar, zeg het maar zeil?" Het was waar. maar dat onverdroten prij zen van Coba en dat ten voorbeeld stellen, waren oorzaak, dal het andere kind gruwelijk het land kreeg aan Coba en aan handwerken. Zelf heb ik iets dergelijks ondervonden. Een van m'n \roegere \ncndjcs was altijd heel beleefd en had alleraardigste attenties voor dames, die bij z'n moeder op bezoek kwamen. Ik zelf was stug en in dien tijd verre van attent: Zoo presenteerde Piet de dames op visite altijd op innemende wijze een voetenbankje en ik vergat het altijd. Wel hon derd maal heeft m'n moeder zeker gezegd: „jongen, kijk nou eens naar Piet, die is altijd even beleefd. Hè. als jij 1111 ook eens zoo was, wat zou je dan een heel andere jongen zijn!" Maar Piet was oneerlijk en had leelijke streken op z'n kompas, maar dat wist m'n moeder niet. en ik wilde niet klikken, ge volg ik kreeg reuze het land aan Piet en vergeet nog altijd oin voetebankjes aan de dames te presenteeren. Tegenwoordig zegt men; „een opvoeder moet de individualiteit van een kind eerbie digen". Mij best! Ik voor mij heb hieruit geleerd, dat wij, ouders, van onze kinderen moeten leeren houden, zooals ze zijn en indien er wat aan te merken is, wij eerst moeten kijken naar kinderen, die méér gebreken heb ben. Wij behoeden ons daarvoor èn voor on billijkheid én voor verwijdering. Het antwoord van luie Tinus was ook niet mis. Hij antwoordde: „Ik zou wel gelijk wil len zijn aan m's onderwijzer uit mijn jeugd, die ik steeds dc beste man van de wereld ge vonden hebEen pracht compliment voor dien onderwijzer, maar niet voor Tinus z'n \ader, dunkt me! Hoe dat zat? Dat vertelde hij me een paar dagen later. Wel z'n vader, die had er altijd maar op los geslagen, als er wat met hem aan het handje was, „maar", 2ei Tinus, „al had hij me half dood geslagen, 't zou hem niets geholpen hebben!" Maar die onderwijzer, al was ik nog zoo'n naarling geweest, nooit zou hij me slaan. Dan nam hij me even apart en hield me het goede voor en dan ging het meestal een heel tijdje weer wat beter Over slaan, wat als gewoonte cn in drift nooit, maar hij hooge uitzondering misschien wel eens te \erdcdigen is, wil ik nu niet uit wijden. maar ditmaal liever over dat andere zinnetje: „hij nam me even apart". Aardig! Dat was ook de gewoonte van m'n moeder Hadden wij eens wat op onzen kerfstok, dan was het 's avonds, altijd op een rustig oogen blikje, liefst een paar uur na het gebeurde, als wij zelf alles alweer vergeten waren: „jongen, kom eens even in de gang!" Nou. dan wisten wc allemaal wel hoe laat het was. kalm nam ze je dan onder handen, nooit driftig of schreeuwerig, en dan luisterde je wel hoorEen uitbrander geven, waar de broers en zusters bij waren, dat deed ze nooit Dat deed de moeder van „Henk" wel. Henk was stug en wat ruw. maar overigens een beste jongen van 17 jaar. Hij paste uitstekend op, verdiende aardig mee, kwam 's avonds om 9 uur na een uur loopen door de groote stad van z'n baas thuis, maar was dan moe, prikkelbaar en verlegen met z'n eigen figuur als zoo'n groote jongen dan vaak is, niet altijd even best te spreken. Wat of daar nu aan te doen was. werd me gevraagd. Dan werd vader weer kwaad, dan zaten z'n zusjes hem weer op z'n kop en dan moest moeder altijd tusschen beide komen en zoo kwam Henk langzamerhand op de zwarte lijst. „Honderdmaal heb ik dien jongen wel gezegd. H wees toch niet zoo ruw! Kan je begrijpen, wordt al maar erger Op m'11 vraag, of Henk 's avonds wel eens naar de bioscoop ging, met meisjes liep. veel rookte c.d.. was het antwoord ontkennend. Of hij wel eens wat voor z'n moeder of zusjes meebracht? Oh. dikwijls genoeg! Naar de kerk:" lederen Zondag! Of z'n baas tevreden was? Een schitterend getuigschrift! Toen heb ik moeder verteld van mijn jongens uit de tuchtschool van Jonker, die zooveel mécr ge breken hadden en van m'n eigen moeder, die ons apart nam en maar zelden standjes gaf en toen zei ze. dat haar moeder dat ook gedaan had en die kon opvoeden hoorE11 wij babbelden nog een- half uurtje cn toen was de moeder van Henk blij met haar jon gen, die toch ook zooveel goeds had. Nu laat ze hem dat wel eens merken ook en nu is het net. of Henk een heel andere jongen is geworden, niks niemendal geen last meer mee! BI.. 3 April *24. LAND. VOOP blijft steeds Tel. 377 Middenweg 272, Blaricum Het adres voor is en blijft Blaricum DONDERDAGMIDDAG om 5 uur "MI De prijzen zijn gesteld als volgt: Paardenvleescta Bevroren Rundvleesch p. pond p. pond Biefstuk Haas f 0.80 f 0.80 0.70 0.90 0 60 0.65 0 45 Rib 0.G5 Rib 0.45 Rollade 0.G0 0.40 0.45 Gehakt 0.40 0.45 Poulct 0.40 Gehakt 0.45 Gerookt vleesch 1. - Dik vet 0.60 O.50 Gesmolten vet O.OU Varkensvleesch Gesneden Vleeschwaren p. pond p. ons f 0.20 0.75 0.25 0.60 Procureurspek 0.22 Lappen 0.70 0.10 Gehakt 0.70 Boterhamworst 0 16 0.70 Tongenworst 0.14 ersche worst 0.70 0.12 Mager spek 0.55 Gekookte worst 0.12 Dik vet spek 0.45 Bloedworst 0.08 Doorregen lappen 0.45 Leverworst 0.08 Vette lappen 0.40 Rookworst per pond 0.75 Reuzel 0 GO Gesmolten Reuzel 0.60 Beleefd aanbevelend, Molenweg, Laren. A. KOSTER.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 3