TWEEDE BLAD behoorende bij het nummer van VRIJDAG 9 MEI 1924. 2de Lezing Dr. Schoenmaekers. In zijn 2de lezing kwam Dr. Schoen maekers tot uitbreiding van het begrip der Triniteit, die in wezen is: verhouding van het betrekkelijke en het volstrekte. Spreker noemt deze verhouding de universecle verhouding, omdat alle verhoudingen terug te brengen zijn tot deze, n.l. tot een van uiterlijkheid en in nerlijkheid. En universeele verhouding is synoniem met universeel bewustzijn, dat is bewustzijn in potentie. Zooals electriciteit o.a. is: in potentie licht en in potentie warmte, of macht tot licht en macht tot warmte, doch niet hetzelfde is als licht en warmte, zoo is het universeele bewustzijn in potentie men- schclijk bewustzijn. Het mensohelijk bewust zijn (of subject) wordt zich 'bewust aan het betrekkelijke (het object), maar is zich bewust v a n het volstrekte (het inject). De formuleering der Triniteit is dus ook: object-subject-inject. Daarin zijn object en inject tegendeelen en is het subject, dat, wat zweeft tusschen object en inject, of wel de verhouding van beide. Ons denken is overgave van ons aparte be wustzijn aan het universeele bewustzijn. Het echte verklarende denken is een triniteitsden- ken, n.l. een van relativeeren en absoluteeren (o.a. nog tiouw toegepast in de fysica). De antieke wijsbegeerte onderscheidde: object- subject-inject; de moderne (sedert Kant) al leen object en subject en ziet deze als tcgen- ovcrgesteldheden, als vijanden. De moderne wijsbegeerte is niet waar. zooals de antieke, doch heeft scherper begrippen, wat zijn groote voordeelen heeft en zeer zeker een eigen taak voor de toekomstom n.l. eens te komen tot een exacte onweifelbare aan schouwing van God en wereld. Na de pauze beschouwde spreker nog het cirkelvlak, dat, beeldend gezien, bestaat uit straling en omlijning. Denkt men zich het middelpunt op oncindigen afstand, dan ont staat de T-figuur of het kruis, waarin dan eigenlijk geen reèele straal en omtrek meer is, doch alleen nog als analogie. De straal is 't principe der ontplooiing, der verticaliteit, het karakteristieke symbool der Ruimte. De lijn (omlijning) is horizontaal, is egale ommegang zonder meer, 'het karakteristieke symbool van den Tijd. Het volstrekte bestaat niet, doch komt tot gelding in de volstrekte Ruimte en in den volst rekten Tijd. De Provinciale Waterleiding in Laren* Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten aan den directeur van het Prov. Waterleiding bedrijf van Noordholland machtiging verleend om tot levering van water in dc gemeente Laren over te gaan. Reeds zijn1 enkele percee- len, wc-lker eigenaren een verzoek tot aanslui ting hadden ingediend, aangesloten. Binnen kort zal aan het Gemeentebestuur de ver- eischte vergunning om tot den aanleg in deze gemeente over te gaan, worden aangevraagd Totdat die algemeene vergunning zal zijn verkregen, zal voor de aansluiting door hen, die daartoe wensohen over te gaan, speciale vergunning aan B. en W. moeten worden aangevraagd. Zoodra die verkregen is, zal men zich tot het P.W.N. om aansluiting kunnen wenden Zoo is althans gehandeld door de eigenaren der thans aangesloten perceelen en blijkbaar met succes Voorloopig zijn alleen die perceelen aan- sluitbaar, die langs de leiding der Provincie gelegen zijn (Hilversumschcwcg-Tafelberg), Protestantenbond. Voor de afdeeling Laren-Blaricum van den Ned, Protestantenbond hield Ds. A. R. de Jong van Bussum Woensdagavond j.l. een openbare voordracht over Prometcus, de hemelbestormer. Zooals steeds, had de heer De Jong een talrijk en aandachtig gehoor, dat met groote belangstelling zijn voordracht volgde. Het Bestuur had blijkbaar niet op zoo'n groote opkomst gerekend, want „ter elfder ure" wer den de aanvankelijk in de kleine zaal onderge brachte belangstellenden uitgenoodigd tot een exodus naar de groote zaal. Daar is meer in hemel en aarde, dan waar van uw filosofie droomt", zegt Hamlet, en inderdaad doen zich in bet leven dingen voor, waar we eigenlijk geen raad mee weten, nóch met onze wijsheid, nóch met onze eigenwijs heid. Wij hebben bijv. ontdekt, aldus spr., dat ons denken zeer afhankelijk is van de omstandigheden waarin we leven: opvoeding, temperament enz. De omstandigheden hebben een zeer grooten invloed en wat zit er voor redelijkheid in deze toevalligheden? Hoe af hankelijk is voorts ons denken van onze in tuïtie, dat geheimzinnige vermogen om de din gen zoo maar in het hart te zien. Dat is de kracht van de dichtcis en de denkers en die het uitbeelden in kleur en lijn en maat. „Wij leven allen in 't wonder". Er ligt een wonder achter de dingen, dat, beeft de mensch het gegrepen, hem oneindig gelukkig maakt. Hoe wij redenceren, dat groote geheim zullen we nooit uit kunnen schakelen, of we schakelen bet allerbeste van onze xncnschelijkheid uit. De mcnschheid heeft het toch altijd gezocht in die richting en dat blijkt ook uit de Grieksch- Promethcus-mythc. Den oudsten vorm daarvan vindt men reeds Azië. Hesiodus gaf er het oudste verhaal van. De half-god Prometheus wilde alles doen om dc menschheid te helpen, en stal daarom van een Zeus-altaar het vuur en brengt dat aan de aarde. Nu hebben' de menschen de kans van de ontwikkeling. Dan voegt zich in de mythe Pandora, de Grieksche Eva, die over het menschdom de verleiding en de ellende brengt. Pirometheus wordt bovendien aan een rots geketend, als straf van Zcus. Het vuur" symboliseert hier een goddelijk bezit en was voor alle volkeren door alle tijden het middel om zich te ontwikkelen door de cultuur. De goddelijke vonk in den mensch, die in hem de begeerte doet ontstaan, deel te hebben aan het goddelijke, dat symboliseert het vuur uit dc mythe. Maar zooals Prometheus aan de rots vast zat, zóó zit dé mensch vastge klonken aan zijn natuurlijkheid. Aeschilus heeft een drietal drama's over dc Prometheus-mythe geschreven, waaruit blijkt, dat de primitieve volkeren reeds notie hadden van de geweldige diepte van deze sage. Aeschilus brengt m de sage het wereldred dende beginsel van de opstandigheid. Zeus was willekeurig 'tegen de menschheid; Pro metheus verzet zich daar tegen, ondanks dat macht en geweld hem aan dc rots ketenen, want „dc menschen hebben recht op 'het vuur". Wanneer Prometheus buigt, buigt hij niet voor Zeus, maar voor het Noodlot. (Spr. citeerde tot illustratie hierv n een gedeelte uit dc ver taling van Boutens). Alle geheimen der cultuur en van den voor uitgang brengt Prometheus den menschen, en dat stelt hem in staat den strijd met Zeus niet op te geven, zoodat deze ten slotte slechts Prometheus met rots en al in de onderwereld kan werpen. „Zoowaar met dc daad,, niet langer met het woord". Prometheus gaat onder, maaronge broken. Hij weet zich evenwel onsterfelijk van natuur en ook Zeus zal eens moeten buigen voor het Hoogere. Zóó verdiepte Aeschilos het drama reeds tot iets algemeen menschelijks. Da/t de mensch leeft op de grens van twee werelden is het noodlot, niet van Prometheus alléén, maar ook van den modernen mensch. Prometheus is de mensch in z'n zelfstandige geestkracht, en de Prometheus-figuur komt in de literatuur van alle tijden en alle volkeren voor. Wij gevoelen ons ook aLs Prometheus: onafhankelijk. Het streven naar vrijheid, dat komt telkens weer op in de wereld. In deze tijden komt dat weer sterk aan den dag. Wij willen weer vrij zijn in onze kunst en in ons leven. Laat u gaan 1 Vrij-denken is ons hoog ste ideaal. Niets mag ons meer dienen. Lang schouwden wij het luchtruim in en hebben de vogels hun vrijheid benijd. Mij dc lucht I Mij de diepte der Oceaan! Niet meer afhankelijk van de elementen; vrij is alles, vrij ook in het „nemen", óók In het „dooden". Daarom is dc Prometheus van tegenwoordig ook wel tc noemen Imperialisme. Wie zou hem keeren? Doch deze vrijheid is gebouwd op een verouderde onvrijheid van de massa's. Daar om moet Prometheus een andere incarnecring zoeken. Hier op de aarde moet het hemelrijk reeds gesticht worden. Sinds iO-tallen jaren klinkt de vrijheidszang reeds over de aarde, die weer versmoord werd in het geweld. Wij zijn het moe naar andre's wil tc leven. Geen plicht zónder recht. De moderne Prometheus heeft een schitterende vertolkst r gevonden in Henriettc Roland Holst, o.m. in haar Opgaande wegen. (Spr. citeerde uit deze su blieme poëzie). Dit is Prometheus met het roodc vaandel. Nog écn stap en men komt tot de zelfvergoddelijking. Waarom een macht boven, onder of in zich erkennen? Wij kunnen ons zélf wel redden, zeggen dé moderne Promelheus-menschcn. Vóór dc pauze eindigde spr. met een door hem vertaald citaat uit Goethe's Prometheus. Voor den mensch geldt dan„ecce deus", dat is dc hoogste triomf waartoe Prometheus kan komen. A 1 s Pirometheus maar niet steeds vastzat aan dc koude harde rots der realiteit 1 Aan die rots ligt gekluisterd, die zich almachtig dacht. Prometheus leeft in de beperktheid; hij kan niet wat hij wil. Hij denkt zich een 'hemel en vindt zich terug in de vreesclijke wereld van „het compromis". In onzen tijd is dat wel heel duidelijk. Om der wille van goud aardsche macht speelt de mensch van onze dagen met de heiligste gedachten der mensch heid. Nog nooit was dat zoo erg als thans, nu we een laagtepunt van cultuur hebben be reikt. Wc zoeken de schoonheid en we jagen de menschen bij millioencn de verdoemenis van den oorlog in'. Wat geeft de moderne Pro methcus om kunstgewrochten? In den oorlog verwoestte hij cathcdralen. Prometheus is aan dc nratherie gekluisterd en is er mede ten onder gegaan. Zoo ging het ook met de we tenschap. Waar is die voor gebruikt? In dc vorige eeuw was het „pluizen"; vcruitwendi ging van dc dingen. Alles ligt uit elkander. En het slot was, dat al ons vernuft en onze speciale kennis culmineerde in een 42 c.M. en stikgas. Ons laatste gebod van zedelijkheid is „sla dood". Dat is de grootheid van Prome theus in het negatief. We verbijten- en vereten elkander; uitbuiting is de grondslag van sa menleving, die op de materie is gebaseerd. De wereld gaat daarmede naar den afgrond. De laatste troeven speelt Prometheus uit ii de dictatuur van het proletariaat, dat naar de middelen der oude tyrannen grijpt: het zwaard. De banier van dc inquisitie was óók de roode vaan. Er zit vuur in de menschen en daarom nog kansen op verbetering Er is wèl vuur, maar „koud vuur"; de waarlijke karakters worden in onze dagen karicaturen. Er is een verloo chening van het rechtvaardigheidsbegrip. Het beest heeft ons te pakken; in al onze wapen schilden staat een verscheurend beest. De Hol- landschc en Vlaamsche Leeuw moet „klau wen". Zouden we niet verder kunnen komen? ..Het goede dat ik wil, dat doe ik niet en het kwade dat ik niet wil, dat doe ik". Dat is d'e tragedie van den mensch. En nu het schuldmotief. Welk mensch durft te zeggen, dat hij geen schuld heeft aan de wereld-ellende? Wie durft te zeggen: verant woordelijkheid heb ik niet? „Er zijn veel dingen in hemel en aarde waar onze filosofie geen raad mee weet". Zoo gaat het ook met de schuldvraag. Ik hoop, dat gij vanavond in mij geen dominéé hebt gezien, en daarom kan ik u zeggen in eenigs- zins dominé's taal: er is nog een objectieve innerlijke drang, er is nog een geweten. Wij hebben in het Groote Verband een plaats. Ik weet, dat er bevrijding is van het geloof in de materie, die door geen schuldgevoel wordt tegengehouden. „Prometheus ontboeid" is het symbool waaraan de menschheid zich weer naar boven zal werken. Dan moeten we eerst verkrijgen een verdieping van de gods- idée, een nieuwe harmonie. Het gods-beeld moet zich wijzigener moet groei van gods kennis komen. Prometheus kon alléén gered worden, wan neer er een god komt, die zijn lijden over neemt. Daar, waar het begrip opofferende liefde opkomt, wordt Prometheus bevrijd. Dat was reeds de gedachte der oude Grieken. Herkent gij hierin niet iets van Jezus Christus? Wij zoeken weer naar het groote éénc wat ons binden kan, lós van al onze kleine be langetjes. Wij moeten de vrijheid zoeken mèt de liefde, anders wordt de Prometheus in ons tot een tyran. Alles moet gaan om verinnerlijking zoek zóó de volledige harmonie. Oan zijn we geroepen om god te zijn. Waarlijk ecce deus, zie den mensch, zie God. De goddelijke orde der Liefde moet de nieuwe verhoudingen scheppen. Een „partij" zal de nieuwe mensch heid niet brengen! De drang die de wereld moet veranderen, moet van onderen af komen. Strijdt tegen de „goden van deze eeuwen", slaat ze dood naar den geest. Geef een kans op de nieuwe cultuurde vrijheid en de groot-menschelijke liefde. Dat kan geven een redelijke, zedelijke en dus kunstzinnige wereldorde. De overwinning van Prometheus was, dat hij durfde volharden. Zoo zij het ook met ons. Wij geven elkander den fakkel over. Niet dë rots, niet de materie, maar de eeuwige liefde, dc universeele mcnschelijkheid wint. Een dronken juffrouw. Gisteravond werd de politie omstreeks 10 uur opgebeld door den heer Munrai, huize Bella Vista, aan den Hilversumscheweg, met de mcdedeeling, dat een jonge juffrouw van ongeveer 20 jaar bij hem aangebeld had; ze was met een bebloed hoofd en hangende haren aangekomen. De 'heer M. dacht dat zij aan gerand was, aangezien hij uit het verhaal der ontstelde damo niet kon wijs worden. De politie, die tor plaatse kwam, was al heel gauw de meening toegedaan dat ze dronken was. Ook dc dokter, die intusschen door de politie was ontboden, kwam tot dezelfde conclusie, waarna haar na veel vieren en vijven een ver blijfplaats is gegeven in de cel van het politie bureau. Ze was in een dergelijke toestand dat ze weigerde te loopende politie heeft heel veel moeite gehad haar te bewegen zich in de brancard te plaatsen. Ze viel telkens flauw en bleek in een toestand van delirium. D.r. Lommei alhier verleende hulp. Na ontnuchtering werd zij weer ontslagen, des morgens vijf uur. Het was een zekere mej. C. S. uit Hilversum en een oud bekende van de politie. Inmiddels heeft de agent F. onderzoek in gesteld op den weg en m het hotel „Klein Hamdorff". Ze was daar uitgezet in een verre gaande bui van dronkenschap. 's-Morgens na de ontnuchtering stapte ze weer welgemoed op pad. Ongeluk. Gistermiddag omstreeks 3 uur is een kleine jongen van 3 jaar bij het Mauvezand, een zoontje van zekere v. d. V., door een met een paard bespannen wagen overreden, Het ventje wou lusschen het voor- en achter wiel trachten door dc glippen, terwijl de wa gen reed. De moeder was naar de markt en de vader op het werk. De kinderen waren alle thuis. Volgens ooggetuigen kon de voer man er niets aan doen. Het jongetje werd het dijbeen stuk gereden en bekwam een blessuur aan het armpje. De agent v. d. B., die daar dichtbij woont, werd ontboden. Hij bracht de jongen onmiddellijk naar het ziekenhuis in een kinderwagen. Dr. Hollman legde het eerste verband. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Laren (N.H.) en dc daaronder ressortcerende hulppostkantoren, werd gedurende de maand April 1924 ingelegd f 14.090.90, terugbetaald f 26.871.56. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje diraagt het nummer 6939. Bekeurd. De groentehundeluar de G. is dezer dagen bekeurd wegens het berijden met paard en wagen van 't rywieLpad op don Tafelbergwcg alhier. Bevolkingsopgaven. VERTROKKENH. J. Stephanus naar Nieuw Loosdrecht. Mej. E. Frohn naar Duitschland. Mej. K. Wodarzich naar Duitschland. Mej. E. Matthias naar Duitsch- land. J. B. van Hall en gezin naar Blairicum, Langeweg 200a. Mej. I. Stieber naar Duitsch land. Mej. A. E. van 't Hoff naar Blaricum, Langeweg 200a. J. W. van Zomeren naar Bus sum, De Gooische Boer. Mej. A. Klein naar Duitschland. Mej. H. Runde naar Duitsch land. Wel. M. J. van NeijenhoffDorper en gezin naar Amsterdam, Joh. Verhulststraat 73. Mej. A. M Boendermaker naar Amsterdam, Keizersgracht 9. C. V. Polderman en gezin naar Blaricum, Ecnmesserweg 27. A. Oelkers en gezin naar Hilversum. J. v. d. Heijden- straat 115. A. J. A. C. Kellerhuis naar Hil versum. Chrysantenstraat I. GEVESTIGD: Mej. M. E. A. Kleinefeldt, van Maarssen naar Engweg 270. Mej. A. E. Vonk van Bussum, naar Torcnlaan 954. Mej. M Melchers, van Amsterdam naar Bergstich ting. L. H. W. H. van Zutphcn, van Alphen a.d Rijn naar Bergstichting. Mej. Th. C. Ruijg, van Parijs naar Tafelbergweg 662a O. H. F. Scbnelle, van Utrecht naar Brink 1041. Wed. C. J. Schiloovan Duren, van Nijmegen naar P. C. v. d. Brinkweg 339 a. A. Strijbis en gezin, van Hilversum naar P. C. v. d. Brinkweg 369. W. J. C. Huizinga en gezin, van Amsterdam naar Oud Blaricum- merweg 866. J. Hamersma, van 's-Gravenhage naar Houtweg 485. Ph. L. Marx en gezin, van Amsterdam naar Eemnesserweg 1065. F. W. Marx en gezin, van Amsterdam naar Eemnes serweg 1065. Burgerlijke Stand. GEBORENJohan Christiaan, zoon van J. C. Hermcler en H. Th. Scvcrein. ONDERTROUWD: J. Calls cn W. Duur- land. H. Bakker en J. Smit. Raadsvergadering. op Donderdag 18 Mei 1924, des voormid dags 9.30 uur. Aanwezig alle raadsleden; wegens ziekte van den Burgemeester, treedt de loco-Burge- meestcr, dc hedr B. Groen, als voorzitter op. Klokslag half tien opent dc Voorzitter de vprgadering met verzoek aan den Secretaris, de notulen van de voorgaande bijeenkomst voor te lezen. Zonder opmerking worden deze goedgekeurd. Punt II. Ingekomen Stukken. Verzoekschrift van J. Kuyt, om van de Ge meente bijdrage tc bekomen voor de helft der verpleegkosten voor zijn te Den Dolder ver pleegde dochter. Na eenige discussie toegestaan. Toelagenvoor Wijkverpleging f 100.en voor den Rijksveldwachter Roskamp f 50. Na enkele discussie toegestaan. Adres van de Afdeeling Gooiland der Mij. vootr Landbouw, welke tezamen met de Ver- eeniging voor Landbouw en Sport te Naar- den, aldaar weder eene landbouwtentoonstel ling organiseert en daartoe van de Gemeente bijdrage verzoekt in den vorm van 1 of meer prijzenzij verzoekt vetrder om een onder houd ten behoeve eener daartoe benoemde commissie. De VOORZITTER stelt namens B. en W. voor, afwijzend tc beschikken. De heer STOUTENBURG verstrekt eene toelichting; hij heeft met die Commissie een onderhoud gehadbij vorige tentoonstellingen was gebleken, dat het Gooische Vee niet kan concurreeren tegen Weesp, Muiden c.d., waar om men besloten heeft prijzen per gemeente uit te loven De uit een bepaalde plaats door Gemeente, Boerenbond of particulier gegeven bedragen blijven dus voor die plaats bestemd. Spr. wijst op 't belang van verbetering van den veestapel en legt den nadruk op 't feit, dat Eemnes voor meer dan de helft land- bouwdorp is. Ook Boerenbond en Melkvee- houdetrsverceniging doen iets, al is 't erg ge ring. Een groot bedrag is niet noodig, doch gewenscht, dat de Gemeente van haar belang stelling doet blijken. Ook muziek, rijwielpaden e.a. worden ge subsidieerd. Spr. acht een goede veestapel nog heel wat belangrijker. Wethouder PAS is er beslist tegen; ook tegen de door den vorigen spreker genoemde subsidiesmen stcune liever op eigeni kracht, dan steeds maar bij dc Gemeente aan te klop pen het geldt hier een particulier belang, dat de belanghebbenden zeer goed zelf kun ncn behartigen-. Als deze er al zoo weinig voor gevoelen, ligt 't zekér niet op den weg der Gcmeeqte. Spr. bestrijdt principieel dit en dergelijke beroepen op de openbare kas, en acht dit weer een gevaarlijk precedent, dat aanmoedigend op andere aanvragers zal wer ken. Dc heer SELDENRIJK vindt dergelijke subsidies oak verkeerd, doch waar men zich eenmaal op dien weg heeft begeven, meent spr. dat wij ons hier niet mogen onthouden. Dc lieer PAS is verheugd, dat de heer Seldenrijk met hem het verkeerde van- dien weg inziet, doch roept hem toe, als je op den verkeerden weg bent, keer dan terug voor het te laat is. Dc VOORZITTER, Weth. GROEN, maakt zich los van het advies van B en W. en wijst er op, dat het wel degelijk algemeen belang is, handel nijverheid en landbouw tc bevorde ren, zulks behoort tot de taak van het Ge meentebestuur. Het gaat niet aan, botweg alle aanvragen en bloc af te wijzen; ieder geval dient op zichzelf 'beoordeeld te worden. Hij geeft den raadsleden, welke voorstellen heb ben te doen, in overweging, daartoe thans 9ver tc gaan. De heer v. d. BRIN'K stelt voor f 50. De heer SELDENRIJK acht dit te veel; hij wil best wat doen, doch men overschatte de zaak niet. Verleden jaar waren er 1 stier en 3 geiten uit Ecmnes, terwijl de belangstel ling, welke zich uitte in bezoek door Eem- nessers, al heel gering was. Hij stelt voor f 25te geven. Volgend jaar kan men weer zien; de zaak moet groeien. Er wordt eerst gestemd oven 't voorstel v. d. Brink. Verworpen met slechts 2 stemmen voorv. d. Brink en van Klooster. Het voorstel-Seldenrijk wordt aangenomen met alleen de heer Pas tegen. Eene Mededecling der Gemeente Bunscho ten, welke 15 Dec. 1923 besloten had het ge meenschappelijk contract betreffende uitvoe ring Vleeschkeuringswet met Baarn en Eem ncs op te zeggen en thans genoemd besluit weder herroept, zoodat de toestand van ver leden jaar weder wordt hersteld; voor kennis geving aangenomen. Eene redactiewijziging in de bouwverorde ning geeft geen aanleiding tot discussie. De VOORZITTER deelt mede, dat het ge meenteverslag voor dc hccren ter inzage ligt; de gemeente telt thans 1712 inwoners. Punt III. Wijziging Begrooting 1924 en af- en overschrijving begrooting 1923 betreft al leen eenige administratieve regelingen, welke zwijgend worden aangehoord. Bij de rondvraag bespreekt Weth. PAS de maximum snelheid der automobielende paal, welke beperkte snelheid aangeeft, staat bij de Molenbuurtspr. zou die verplaatst willen' zien naar de Gooiersgracht, en wijst ter staving op het ongeval van gisteren. De VOORZITTER betwijfelt of het Ge meentebestuur zulks eigenmachtig kan doen, doch de zaak zal onderzocht worden. De heer JAN HAGEN was laatst bij 't loslaten van een zwerver, welke nachtverblijf had gehad; dc toestand van de cel is treurig, de ligging slecht, de dekens vuil, het geheel erger dan een varkenshok. Voorts vestigt hij er de aandacht op, dat een zwerver 's morgens niets krijgt, noch koffie, noch brood. De heer STOUTENBURG: Beter dat ze jc nuchter loslaten, dan dat ze je vergeten. De VOORZITTER deelt mede, dat de Bur gemeester inmiddels instructies van reiniging gaf en nieuwe dekens bestelde, terwijl aan de voedingskwestic aandacht zal worden gewijd'. Vroeger werd er veel voedsel verstrekt, doch toen kwamen er te veel liefhebbers. Te 10.15 sluit dc Voorzitter dc vergadering. Onkruidbestrijding. De Boerenbond neemt dit jaar een proef onkruid te bestrijden door gratis fijngemalen kainiet ter beschikking der leden te stellen. Dit moet dienen tegen dauwnetel en herik in haver en tegen blauwbloem in rogge. Werkzaamheden aan de vaart. Men is reeds druk bezig aan het droog leggen van de schutsluis en aan het uitdiepen van dc vaart. Nu de scheepvaart gestremd is, wil men van de gelegenheid gebruik maken tevens het verharden van het marktveld te voleindigen. Dc eigenaren der daar ge plaatste steenhoopen hebben aanzegging ge kregen deze weg te halen, terwijl het Ge meentebestuur bij de aanneemster op spoed aandringt. Mevr. Laan. f De heer T. Pluim schrijft ons: Dezer dagen bevatten sommige bladen de kennisgeving, dat op 13 April j.l. overleden was Mevr. de Wed. LaanLeuveling Tjeenk, in den, ouderdom van .ruim 84 jaren. Velen zullen niet vermoeden, dat dit de echtgenoote was van onzen vroegeren Burge meester Mr. Laan, den peetvader der Laan straat. Laat mij u er dus iets meer van mee- deelen. Mr. J C. G. C. Laan werd in 1826 te Zuilen geboren en studeerde te Utrecht in de rech ten, waar hij in 1851 promoveerde. Hij ves tigde zich toen op „Steevlied", destijds een prachtig buiten, iets voorbij Groenevcld. Hier woonde eerst zijn oom M«r. C. D. Laan, die van 1826 tot 1850 burgemeester van Eemnes is geweest. Bij dezen in woonde ook de vader van onzen lateren Burgemeester, n.l. Hendrik Arnold Laan, lid van Ged. Staten van Utrecht. (Het kan echter ook zijn dat deze het buiten eerst na den dood van zijn broeder betrok). In elk geval kwam onze jonge Meester in de rechten zich den ioen Maart 1851 op Steevlied vestigen, totdat hij op 11 October 1858 na den dood van den heer J. Pen, tot Burgemeester van Baarn werd benoemd. Hij was toen ver loofd met mej. Leuvelink Tjeenk, die op 18 Dcc. 1839 te Amsterdam geboren was. Hij trad met haar spoedig na zijn benoeming in het huwelijk, nJ. op 29 Juni 1859. Het jonge paar (de vrouw was nog maar 20 jaar) ging op Villa „Nova" wonen, aan de Hecmstralaan, thans bewoond door den 'heer Patijn. Maar daar de afstand naar het dorp wel wat ver was, betrok het burgemecsterlijkc echtpaar in 1862 een woning in de Kerkstraat (thans no. 25). Die straat werd destijds (althans van de Brinkstraat af tot des Burgemeesters huis toe) door een sloot ontsierd, of wilt gijon veilig en onhygiënisch gemaakt. Mr. Laan wist dan ook te bewerken, dat dit water ge dempt werd, zoodat dc eerste helft der Kerk straat thans veel breeder is dan voorbij dc R.K. School. Toen Mr. Laan op 28 Nov. 1867 tot Lid der Ged. Staten van Utrecht benoemd werd; nam hij als Burgemeester ontslag en vestigde zich in Amersfoort op den Hof. Hij overleed reeds in 1873 te Wiesbaden, waarna zijn weduwe zich eerst te Arnhem en toen in Den Haag vestigde, van waaruit ik nog slechts een paar jaar geleden van de ruim tachtigjarige een vriendelijk schrijven mocht ontvangen, waaruit bleek, dat zij steeds met belangstelling mijn opstéllen over Baarn las. Trouwens het Burgemcesterlijk Echtpaar 'had hoogst aangename herinneringen aan Baarn meegenomen; Mr. Laan was hier zeer gezien. Dat bleek ook, toen men hem bij zijn afscheid, met Prins Hendrik voorop, als sou venir van de gemeentenaren op 7 Jan. 1868 een prachtig zilveren theeservies met bouillon- aanbood, dat het echtpaar aan dc aangename, eerste huwelijksjaren in Baarn herinnerde. Helaas I 5 jaar later overleed Mr. Laan reeds cn thans, na ruim 50 jaren, zijn echt genoote. De villa „Steevlied" is sedert lang afge broken alleen de boerderij (aan het fietspad naar het Bluk) is er van over, terwijl de Oranjerie (iets verder naar Eemnes toe. aan een zijweg) tot een dubbele woning is inge richt. Handwerk-onderwijs. Bij den aanvang van 1924 werd wegens het aan de onderwijzeres mej. Kooij alhier ge geven ontslag bij het openbaar onderwijs we der een vak-onderwijzeres voor de handwer ken benoemdthans is aan de Herv. School (Prinses Juliana-school) ook oproeping ge daan voor een dergelijke leerkracht en heeft ec-n benoeming plaats gehad; de gemeente

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 3