moet het honorarium voor deze leerkracht be talen ingevolge het gelijkstellings principe der onderwijswet. Aanbesteding. Naar wij vernemen is bij heraanbeste ding van een dubbel woonhuis van den heer Bongers het werk gegund aan de heeren Vreeswijk en Kok alhier. De heraanbesteding geschiedde onder de drie laagste inschrijvers van de vorige besteding. Inmiddels wordt het nu een enkel woonhuis in plaats van dubbel. Orgel Nieuwe Kerk. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gemeente is besloten de levering van het orgel in de nieuwe kerk op te dragen aan de firma Valckx en v. Kouteren Co. te Rotterdam. De ingekomen aanbiedingen zijn zeer serieus met elkander vergeleken, niet alleen naar de prijs beoordeeld, doch naar ge gevens zooals afmetingen, materialen, afwer king enz. Daarenboven zijn twee der kerk voogden met den organist der „oude" kerk verschillende orgels gaan zien en hooren. Kerkvoogden en notabelen hebben zidh ook gesteld op het standpunt, dat de Kerk, als hebbende een zedelijke roeping te vervullen, niet in d eerste plaats naar prijs mocht zien, doch zoo mogelijk dit werk in Holland moest laten vervaardigen. Het Kerkbestuur heeft dus gekozen voor ons oude degelijke Holland- sche fabrikaat en is niet bezweken voor valuta-koopjes, daardoor medewerkende de heerschende werkloosheid te bestrijden. Een woord van erkentelijkheid over de houding van het Kerkbestuur is hier wel op zijn plaats. Het orgel krijgt 18 sprekende stemmen, vrij pedaal, 2 klavieren, benevens de noodige kop pelingen. combinatie-knoppen, tremulant, en tweede klavier in zwelkast. Het systeem is rein-Pneumatisch-kegellade systeem. Het orgel wordt gebouwd onder toezicht en volgens ad vies van den heer T. J. Holsteyn, te Laren, organist der tegenwoordige, en later genaamd wordende oude kerk. Inwijding denkt men 1 October, tegelijk met het kerkgebouw, te doen plaats hebben. Jaarrekening Coop. Boerenleenbank. Do rekening 1923 der Ooöp. Boerenleen bank wijst een eindcijfer van f 1084.480.64 aan, zoodat het respectable bedrag van één millioen gulden is overschreden, wel een bewijs, hoe nuttig deze instelling voor den Huizer-boerenstand werkzaam is. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De waterleidingkwestie te Laren. Het bericht in de reeds Zaterdagmid dag verschijnende Gooi- en Eemlander, en in 't Dinsdagnummer van ,,de Bel" heeft reeds heel wat tongen in bewoging ge bracht en verwachtingen opgewekt. Uit de machtiging door Gedeputeerden aan den Directeur der Provinciale waterlei ding verleend om te Laren tot levering van water over te gaan, mag men aflei den, dat Gedeputeerden eindelijk en m. i. reeds veel te laat, ingezien hebben, dat aan de sabotage der drinkwatervoorzie ning door het gemeentebestuur van Laren een einde moet komen. Voorloopig moet voor iedere aanvraag nog vergunning door B. en W. worden verleend, doch de alge- mecne vergunning zal onder druk van Ge deputeerden wel niet te lang op zie laten wachten. Toen voor eenigen tijd terug B. en W. van Laren de watervoorziening van Blaricum en Huizen in gevaar brachten door toestemming te weigeren voor het leggen van ibuizen naar de Tafelberg door de gemeente, hebben Gedeputeerden óók ingegrepen en het bestuur van Laren tot rede gebracht. Eveneens is de door de oude raad toegestane geldlecning van f270000 voor de waterleiding nog niet door Gedeputeerden goedgekeurd. Zater dag reeds bracht bovenstaand bericht de koppen bij elkander van de voorstanders voor een gemeentelijke waterleiding. Er- werd zelfs al gesproken dit alles reeds in een geheime raadsvergadering bekoks- hoofd was. Dit laatste leek mij zeer on waarschijnlijk. en kon ik uit inforraatiën van raadsleden bemerken, dat dit niet waar was. Wel is er voor de a. s. raads zitting, volgens den burgemeester, een punt in verband met de waterleiding kwestie op de agenda gebracht, en om reden de nieuw gekozen raadsleden wel niet op de hoogte zullen zijn voor de- machinatiën voor het vorige dagelijks be stuur, om maar tot een gemeente-water leiding te komen, meende ik dit artikel aan de redactie ter plaatsing aan te moe ten bieden. Ik ben zelf op Goede Vrijdag j. 1. eens naar Bloomcndaal geweest, en heb daar een onderhoud gehad met den1 Directeur der Provinciale Waterleiding, do heer van Odenburgh. Laatstgenoemde heer stond mij zeer welwillend te woord en begon met te zeggen: „Dat ze in Laren geen water van mij willen, moeten ze zelf weten; dat ze denken goedkooper uit te zjjn met eigen exploitatie, is hun goed i-echt. Maar dat ze inijn goede, juiste cij- Qcrs verminken en vergelijken met ten dentieure rapporten die ik hun stuk voor stuk heb wcergelegd, en mij daardoor ter wille vun can waundenkbeeld, „bnas in eigen huis" geen faire kans geven, dat is beneden criliek". Om alles uitvoerig weer te geven zou veel te veel ruimte veiigen. Laat ik lus een resumé geven van wat mij uit officieele, goed bijgehouden docu menten verteld werd. Het begon al met een berekening te maken, met de tarieven der Provincie in de hand, w-it aansluiting tij het P. Wuter- leiding bedrijf zou kosten op de volgende wijze: Er werden een aantal van de meest betalende perceelen genomen, een wille keurig aantal minder betalende, en een in evenredigheid te weinig aantal goedkoope aansluiting. Men vond nu het gemiddel de dóór het aantal perceelen te deelen op het alsdan gevonden totaal bedrag Men kwam toen op een bedrag van f 60 per perceel bij aansluiting Provincie. Dit rapport en deze berekening is in een vergadering met B. en W. aangeval len door den Directeur der P. W. en aan getoond, door verkeerde toepassing der ge tallen een bedrag van f 60 pbr perceel ge kregen was. Het juiste bedrag, gevonden door het deelen van het getal perceelen in het geheel, op het totaal bedrag kwam op f 30 pl. m. inplaats van f 60, volgens 't gemeente-rapport! In een vergadering gecombineerd met de Directie der P. W. deed wethouder Campman toen het volgende voorstel: In dien de Provincie leverancierster wordt, moet zij toch aanslagen over alle percee len maken. Welnu, doet dat. Krijgt U de waterlevering, dan zijn die kosten niet voor niets door U gemaakt Levert U niet, dan zijn de kosten voor de gemeente. Dit voorstel werd door den heer Oldonburgh aangenomen, en kon daaruit bewezen worden dat de Provincie f 3 per perceel goedkooper was dan hij levering door Bussum. Dit laatste rapport, z. g. rapport Verheij was gebaseerd op een waterleve ring door Bussum op meters, hetwelk na tuurlijk onkosten medebrengt. Om nu toch maar het Provinciaal rapport als „te hoogte kunnen kwaliffoeeren, werd gezegd,: dan nemen wij het rapport Bus- 8uin /onder meters! Waar echter die kos ten der meters dan uit moesten konien, werd er niet bij verteld. In een later rap port door denzelfden Ingenieur Verheij op verzoek van Laren ingediend, komt hij tot de conclusie dat, indien de gemeente op de openbare markt om kupitnal voor een waterleiding moet komen, aansluiting hij de Provincie voordeeliger is. Dit rapport werd door Ingenieur Verheij weder ingetrokken wegens „fouten" en vervangen door een rapport van 10 Oc tober 1922. In dat tweede stuk werden de fouten nog veel grooter door verkeerde toepassing der voorwaarden dor Provin- ciule. In het le rapport komt Ingenieur Verheij tot de conclusie: indien kapitaal opgenomen moet worden op de vrije markt is aansluiting hij Provincie voor deeliger. I(n het 2e rapport: als het kapitaal opge nomen moet worden op de vrije markt is eigen waterleiding voordeeliger! Ra, ra, wat i3 dat? In dat rapport was gerekend op een veel kleiner buizennet, dan dat door de Provincie gelegd zoude worden. In een ingezonden artikel in de Gooi- en Eem lander van 27 ctober 1922 is dat rapport door den Directeur der Provinciale aange vallen, en aangetoond, dat de conclusies der Gemeente-deskundige er glad naast waren. In een vergadering van den raad van Laren met B. en W. en den heer Oldeu- burgh, werd dit rapport door den burge meester genoemd „een leeken rapport" en wierp de adviseur na de correctie van den Directeur van het P. W. „alle verantwoor ding van zich". In die vergadering ver klaarde wethouder Campman, zich ge- compromiteerd te achten door den Gem. deskundige, en zeide hij tot den heer Ol donburgh „ik vind dat het voor de Pro vincie gewonnen is. Omstreeks dienzelfden tijd heeft zich een stukje duistere gemeente politiek af gespeeld, dat waurd ia aan de vergetel heid ontrukt te worden. Zooals men weet, liep de buis der toenmalige Amsterd. waterleiding niet tot aan het nieuwe Zie kenhuis. De Directeur der Amsterd. wa terleiding voelde er niets voor om dio ttuis tot. het Ziekenhuis door te treikken. Aan den heer v. Oldenburg werd nu be middeling verzocht, liet Ziekenhuis van water te voorzien. De hoed v. Oldenburgh, bevriend met den Directeur der Amster- damsche waterleiding spande zich er voor, en kreeg vergunning een huis te laten leggen door de Provinciale en het Zieken huis van water te voorzien. De kosten natuurlijK voor Laren. De reeds bespro ken aanslagen van alle perceelen volgens het hierboven besproken voorstel Camp man had reeds plaats gehad, en de uit komsten en becijferingen hierover, bene vens de z.g. groene'kaart (d.i. de kaarti waarop nauwkeurig aangegeven staat 't waterleiding-gebied der Provincie) ter secretarie gedeponeerd. Nu Laren beslo ten had, zoo mogelijk tot eigen bedrijf over te gaan, voor de gemeente dus ver plicht de gemankte kosten aan de Provin ciale te vergoeden.. Reeds verschillende malen is Laren aan geschreven die kosten te betalen, bene vens de kosten der buis naar het Ziekeü- huis. Laren verwaardigde zich niet ant woord te geven, zend geen geld en stuurt zelfs die groene kaart niet terug. Als een particulier zoo handelde zou men dat met flosschentrekkerij "betitelen. Uit door de Provincie gedane opmerkingen dan, blijkt dat de gemiddelde opbrengst per perceel is bij aansluiting P. W. f30.79 en per ge zin f 29.70. Het rapport Gem. bedrijf kómt tot een cijfer voor de gemeente van f 30.59 doch houdt geen rekening met aanslui- tingskosten van f3 .per perceel. In Mei '23 verscheen weer een rapport van den Ge meente-adviseur hetwelk zeer voorzichtig opgenomen f 1,- beneden de vorig© raming bleef. V-Den 29 .Tuni is weer een rappoift verschenen dat z. g. „geheim was, maar waarvan toch is uitgelekt, dat dit f 5 hoo ger per perceel komt dan de Provinciale. Als men nu weet, dat twee derde der Pro vincie N. Holland door de Provinciale bediend wordt, of in aanleg is, dat zijn 120 gemeenten, en dat het geheele Provin ciale Waterleidingbedrijf geleid wordt door 1 Directeur en 2 Ingenieurs, bijge staan door 80 ambtenareu en beambten, kan men toch niet zeggen dat het Pro vinciale Waterleidingbedrijf niet commer cieel geleid wordt AI9 men dan daarbij in aanmerking neemt de practische erva ring opgedaan door de leiders en ambte- naiien en beambten bij de P. W. is liejfc toch ook voor een niet-deslcundige duide lijk, dat een eigen bedrijf voor een uitge bouwde .gemeente als Laren een zeer ge waagde en onuoodigo sprong iu het duis ter is. Indien het ongeluk wil, dat Laren tooh door weet te drijven een eigen bedrijf, zal het gevolg zijn dat vele eenigszius afgelegen bewoners geen water geleverd wordt, omdat voor die afgelegene perceelen geen „winst" te behalen valt. De Provincie, die reeds buizen in de ge meente heeft, reeds bewoners aan die huizen wonende van water voorziet, en aan de andere zijde de grens der ge meente al via Blaricum bereikt heeft, kan en zal veel royaler met aansluitingen zijn dan de gemeente, en dus haar sociale taak bevordering voor de volksgezond heid dienen, door zooveel mogeLijk ieder van gioed drinkwater to voorzien. Zij zal' die tank veel breeder aanvatten los van de benepene Larenscho partij- en kliek-be- langen. Dat er voor ongerustheid omtrent een onpartijdige behandeling bij eventu- eele gemeente-exploitatie reden is, be wijst de geschiedenis met de Vrcdesweg! Er is uu een raadsbesluit tot het aan gaan van een leening van f270000 voor de waterleiding. Als zoo een werk met 10 pCt. der ramingskoston overschreden wordt mogen wij blydo zijn, want men kan met zijn klompen aan voelen, dat ulle ramingen zijn geinspireerd door het denkbeeld: eigen waterleiding moet het goedkoopste zijn. Dat wordt dan rond drie ton. Jaarlijksche rente en aflossing (Gedeputeerden vragen tegenwoordig nog al eens aflossing in 25 jaar) koersverlies der leening (een koers van 98 pCL lijkt my zelfs nog te optimistisch) emissie-kos ten, dit alles kon men wel omslaan op een jaarlyksehe rentelast van 10 pCt. dus f 30.000. Dan moet men nog gaan exploi- teeren en komt dus op de vlakte: een directeur, boekhouder, klerken, bazen, werklieden, kortom alles wat er aan een waterleidingbedrijf vast zit. Laten w© daarvoor maar gerust een f 15000 aanne men. Is dit cijfer nog niet direct terecht, d© ervaring en vooral in Laren leert, dat gemeentelijke werkkrachten zijn als een olievlek op een stuk papier! Daarbij moet men rekening houden met pensioen-lasten en wachtgeld hij naasting door de Pro vincie, want dat zit toch in de lucht, en is niet tegen te houden door het tegen sputteren van een gemeentetje als Laren. Ook geloof ik vast, dat samensmeltings plannen nog niet geheel uit de lucht zijn. Gebeurd één van die twee zeker niet on waarschijnlijke dingen, dan zit de ge meente Laren met zijn eigen bedrijf, of, wordt dat door de Provincie overgeno men, dan vinden wij de noodoloos daarin gestoken gelden plus wachtgeld-amb tenaren op onze belastingbiljetten terug. Dat alles kan voorkomen worden door aan alujiting bij dc Provincie. Ik doe eén beroep op de nieuw gekozen leden den Raad, inclusief wethouder Galis, om de toch al veel te hooge schuldenlast der ge meente niet opnieuw en onnoodïg te ver- grooten door over te gaan tot een zeer riscant eigen waterleidingbedrijf. Wij hebben reeds veel te Tang te hoog geleefd, en ik blijf dit beweren tegen het niets- ontzenuwende geschrijf van den burge meester in. Ten opzichte der opnieuw uit de vorige raad herkozenen vormende het z. g. Campman-regiem, de Kongsi die ons nl zoo veel stroppen bezorgde, acht ik zoo een beroep als den moriaan gescnaurd. •IIup staat van dienst doet mij ten zeerste twijfelen aan hun zelfstandig en onpartijdig denken en besluiten. Tot he den is Laren trots en niet door zijn ua- gclijksch bestuur vooruit gegaan. Waar echter een burgemeester aan het hoofd staat, wiens mentaliteit scherp ge- teekend wordt door zijn verklaring, dat 't heel niet erg is dat de belasting 5 pCt. wordt, niettegenstaande het belastbaar in komen met 400 pCt. gestegen is, en bobs geworden door het verschrikkelijke feit dat tien van zijn hoogstaangeslagen bur gers openlijk zyn beleid en de uit-te- loop-politiek van dc gemeente-fiscus af keuren, die tien menschen uitnoodigt dan maar op te hoepelen. Het is een feit dat er vele groote villa's leeg staan, en nog meerderen leegkomen. Als de belastingen (waarvoor men in Laren zoo goed al9 niets geniet) nog hoo- ger worden, is een uittocht van vermogen- den geen utopie. Dan bliijven over zaken doenden en diegenen die hun huis niet zoo maar kunnen verkoopen of leeg lafen staan. De minder bemiddelden dus, die dan voor de gemeentelijke stroppen kun nen opdraaien. Is het niet meer dan treu rig, ju een schande dat een plaats die nogal eens niet voor vol aangezien wordt als Huizen, gas, waterleiding en electriciteit heeft en wij in het zoo voor uitstrevende doch uitbreidende Laren het ultijd zonder die twee eerste nuttige en aangename dingen moeten doen? Het is een beroep van de treurige ellendige wyze waarop onze gemeente tot nu toe bestuurd wordt. Laat* nu tenminste de (ik herhaal het nog eens) sabotage van onze drinkwatervoorziening een einde nemen, llceren Raudsleden die niet in het kiel zog van het stelletje eigen waterleiding drijvers willen varen, laat U niet over en door eventueel iu beroep te gaan bij halen om den kop in den wind te gooien de Kroon nog langer onze watervoorzie ning, en dun zul deze U nog veel uitvoe riger met do stukkeu aantoonen dat Luren schandelijk door zijn gemeentebe stuur is gedupeerd. Ten slotte constateer ik nog dat de meestcn degenen die zoo tegen de Provinciale aansluiting ge ageerd hebben, zelf aangesloten zijn aan dc waterleiding of goed water op eigen terrein kunnen bekomen. Is het geen schande, dat iemand, wonende tegenover het Ziekenhuis, ziet, dat de tuin met lei dingwater gesproeid wordt, en zelf geen aansluiting uan die waterleidingbuis krijgen kon! Diezelfde bewoner, moe3t met een kan voor een ziek kind zuiver water laten vragen! Driewerf schande over de „bestuurders" van ons dorp dat zulke toestanden hier bestaan en daarom „oppositie raadsleden" aan U de taajk om het oude regiem te. broken en te tooncn dat gij de verwach tingen Uwer kiezers geen 'schande aan doet. LAREN, 5 Mei 1924. T. J. HOLSTEIJN. ONZE NATUURRUBRIEK Natuurlijk broeden in koude dagen. Als men vroeg iu den tijd broedt met hennen moeten er altijd cenige bijzondere voorzorgen genomen worden. Neemt men die niet, dan loopt men gevaar moeite en g«(ldi er bjj te verliezen. Soms voor veefL geld wordt een broedsche hen aange kocht, vaak tegen haar dubbele waarde, alleen daarom dat ze al zoo vroeg in het fokseizoen kans geeft in de kuikens te komen. Komt zoo'n broedsche van bui ten, dan kan ze op haar reis dc brocdlust half of heelemaal verloren hebben. Heb ben dan bovendien do broedeieren ook 'n betrekkelijk lange reis moeten maken, dan ligt mislukking voor de hand. Het is toch een bekende zaak, dut vele hanen nog te kort schieten in de noodige fok- kracht, waardoor do eieren, hoewel be vrucht, toch een zóó zwakke kiem blij ken te bevatten, dat de stoornis verbon den uan de verzending ze heeft doen be zwijken. Sommigen dragen ook geen vol doende zorg, dat de eieren niet zoo kort mogelijk in het legnest blijven liggen, waardoor ze tegpn vorst-schade beveiligd blijven. Een bevroren ei, zelfs iu lichten graad, kan geen kuiken geven. Een voorwaarde dus bij natuurlijk broe den in den kouden tyd is eieren te nemen van eigen stain of althans van een stam dien men dichtbij heeft en waarvan men de houding en behandeling kent. Een bewezen waarheid is, dat een vrij sterke tamelijk.lange afkoeling niet zoo nadeelig werkt als een broedwijze, waarbij voortdurend te weinig warmte on der de hen blijft wegens gebrekkige in richting en plaatsing van het nest. Het is by winterbroedsels meermalen voorgeko men, dat er pas op den vier en twintig sten dag kuikens te voorschijn kwamen als de eigenaar tenminste maar het noodige geduld had de hen haar eieren te laten houden. Hot komt er dus op aan te zorgen, dat de eigen warmte van de hen niet ver vloeit. Bij vogels in do vrije natuur zien wc dan ook de nesten bij de vroegbroeden- de dubbel voorzien van veertjes, wol en mos. Maar alle hoen der vogels zijn van nature zomer-broedsters. Wanneer wij dus hun broedtijd vervroegen naar onzen wil, dan moeten wij ook de omstandigheden wijzigen en onze broedendo hen bij goede ventilatie iu haar broedhokje opsluiten en haar alleen in onze tegenwoordigheid tij delijke en afgemeten vrijhe.id geven. Hoewel onder het hooi een laag ge zeefde aarde of zand aangebracht kan worden is het toch in het nog koude voor jaar af te raden deze aarde vochtig te ma ken. Er zou zich al spoedig schimmel vormen, die heel schadelijk op de levende kiem inwerkt. Die extra toevoer van vocht is by kipeieren in dit deel van het jaar overbodig. Wij nemen als vaststaande aan, dat de brocdhen volkomen luisvrij is. Toch is het- nog goed vóór het inbrengen der eieren wat tabakszand of insektenpoeder over het nestmateriaal te strooien. Andere sterkriekende stoffen als napthaline en camphorino zijn schadelijk, ja zelfs doo- delijk voor het embryo. Als de 'hen van de eieren af is, legt men een zuclvt wollen, bijv. gebreiden doek of lap, luchtig op de eieren om een plotse linge, sterke afkoeling te voorkomen dooi de nog zoo lage buitcn-teinperatuur. Inde eerste helft lucht men ongeveer IU en in de laatste week 20 minuten. Ook het uantal eieren is in den kouden tijd geringer dan anders. Nu is 13 vooir zeer groote, 10 voor middelzware en 9 voor kleine hennen ruim voldoende, lvrielhen- nen zouden er niet moer dan zes in het nest krijgen als ze in dit deel van het jaar al broedsch waren. Daar de bevruchting doorgaans nog ge brekkig i9, geeft het veel nut twee hen nen tegelijk te zetten. Na dc schouwing op den zevenden dag vereenigt men dan do twee legsels tot één en geeft inen aan dc boste hen een nieuw legsel. Met inachtneming van bovengemelde voorzorgen zal ook het vroege voorjaars- broed succes kunnen geven en krijgt, ineer in het bijzonder de sportfokker, gelegen heid op de December-tentoonstcllingen reeds met goed uitgegroeide exemplaren voor het front te komen. Het omgaan met de broedsche hen moet bovendien anders zijn dan bij broeden in een meer gevorderd en milder deel van het seizoen, wanneer dc buitentempera tuur gunstiger is en ons geen booze par ten speelt. Jammer genoeg dat nog zoo veel de gewoonte heerscht, voor de hen een oude mand of kist op te zoeken om haar daar in te doen broeden. Liefst oud, want dat is immers goed genoeg voor zoo'n beest. Geen goede stroo- en hooi-iaag bij de hand, ach dat hindert immers niet, stop er maar een paar flesschen'hulzen of een paar dotten houtwol in, klaar is Kees. Domme zuinigheid! Noen het moet an ders. Het broedhokje, zooals het door ons in K. V. al meermalen is aanbevolen en waarvan ook een teekeningetje is ge plaatst, voldoet aan alle eisohen en moet dus gereed zijn om in gebruik genomen te worden. Bij het maken ervan is het goed zich aan de opgegeven maten te houden 40 bij 40 en ongeveer 50 hoog. Het nest mag niet te diep liggen, anders springt de hen pardoes op de eieren en breekt ze. Een aangenaam en aanlokkelijk nest wordt er in gemaakt van zuiver en niet te langvczelig hooi en zacht, soepel stroo, goed in de vier hoeken aangestopt, om de warmte te eoncentreeren, omdat een voldoende hoeveelheid nestmateriaal beter om het lichaam van de hen aansluit. Bedaart plaatst men de hen op het nest, waarin een paar steenen eieren. Nu schikt ze alles naar haar zin. Doet ze het goed, dan vertrouwen we haar de echte eieren toe, eerder niet. J Vooral in de eerste helft der broed- periode dreigt de lage temperatuur met veel gevaren. In do laatste broedweek daarentegen is liet gezonde embryo al tegen heel wat af koeling bestand. Toch willen wij er hier nog op wijzen, dat eieren, die al koud aan voelen, nog kans hebben een levend kui ken voort te brengen, als de gestoorde verwarming in tijd wordt hersteld. De kuikens komen dan wel met vertraging, maar zijn normaal. Geduld is dus hier 'n schooue zaak. De jeugd, dieren in 't algemeen, en vogels in 't bijzonder. De Vcrceniging tot Bescherming van Vogefls heeft een oproep in de couranten ge plaatst, waarincc zeker alle weldenkende men schen instemmen. Dit bleek mij van verschil lende kanten. Maar is 'het niet opmerkelijk, dat bij al die instemming van de ouderen, de oproep toch noodzakelijk was? Men moet zich daar wel dc vraag stellen, hoe het mogelijk is, dat de jeugd, als geheel genomen, zoo baldadig iswant het is niet een bepaalde categorie alleen, waaraan men uitingen van baldadigheid kan ten laste leggen. We constateeren slechts dit feit, zonder er dieper op in te gaan. omdat de bedoeling van dit stukje is te wijzen op mogelijke mede werking, om bij de jeugd de sluimerende liefde voor dc natuur op te wekken en aan te wakkeren, waardoor vernielzucht en bal dadigheid in en door het kind zelve worden overwonnen. 't Is nu een jaar geleden, dat naar aanlei ding van betrapte vernieling van nestkastjes langs een weg aan het onderwijzend perso neel te Naarden, Bussum en Huizen werd ge vraagd om steun bij de bescherming van deze kastjes. Als gevolg werd door een onderwij zeres aan de Wilhelminaschool te Bussum, wier naam ik wel moet noemen, al wil zij dit ■liever niet, mej. Redemagni, een club van schoolkinderen opgericht. Deze club groeide sterk en zij heeft haar leden over verschil lende scholen verspreid, want er blijkt in die jongens en meisjes propagandistische kracht te schuilen, zoodat zij uitdragen, wat er in de club gebeurd. Dit trekt vriendjes en vriendinnetjes aan. Deze club draagt den naam „Bussumsche Verecniging voor Vogelbescherming „De Merel". Dc leden moeten negen jaar oud zijn en in Bussum wonen. Bij bun toetreden be loven zij: ie. geen dieren tc zullen plagen en, zooveel zij dit kunnen, te zullen beletten, dat in hun tegenwoordigheid dieren worden ge plaagd of mishandeld2e. geen vogelnesten 'te verstoren en te beletten 'dat anderen dit doen; 3e. zich tc onthouden van elke balda digheid 4e. hulpbehoevende menschen en elkander bij te staan. Dc leden komen wekelijks in den voor avond bijeen om loopende zaken tc 'bespreken en voorts te luisteren naar hetgeen wordt meegedeeld of voorgelezen. Soms treedt een spreker voor ze op. Eens in de maand wordt een wandeling gemaakt om hot natuurleven tc bezien en tc beluisteren. De contributie wordt wekelijks betaald en beloopt in een jaar geen vijf kwartjes. Het »s dus elk kind mogelijk om lid tc zijn van de club. Het zou ons te ver voeren hier op te som men wat er in het afgeloopen jaar is gedaan en welk resultaat er is bereikt. Dat de club voldoet, bewijst het feit, dat het aantal leden sedert de oprichting op 30 Mei 192;-? nagenoeg is verdubbeld en thans 80 bedraagt. Deze groei juist is het, die mij in overleg met de leidster tot schrijven dringt. Het is welhaast niet meer mogelijk om zulk een aantal kinderen geheel alleen te beheer- schcn, vooral niet als er wandelingen worden gemaakt. Orde staat er op den voorgrond en wordt steeds betracht, maar cr 'komen voort durend nieuwelingen bij cu dc schaar wordt te groot om haar te kunnen overzien. Er moet dus iets op worden gevonden. Wij mcenen de oplossing te moeten zoeken in deze richting, dat er onder leiding van vcrsohil'lcnde andere onderwijzeressen, die zich aan dit werk willen geven, meer clubs worden gevormd. Met elkander vermen deze clubs dn federatief verband de Vorceniging voor Vogelbescherming de Merel. Aldus kunnen de zich bij voortduring aan meldende leden naar behoefte in verschillende clubs worden ondergebracht, zoodat er geen te groot wordt er ook geen tc kl'ein blijft, terwijl steeds de groote lijn wordt gevolgd in samenwerking en vriendschap. Misschien melden zich dan ook donateurs, die door het bijdragen van een kleinigheid het mogelijk maken, dat de clubs ook eens iets verder van huis gaan. En misschien kan dan ook een ideaal worden verwezenlijkt: een insigne laten makenEr is door de firma Begeer tc Utrecht reeds een alleraardigst ont werp vervaardigd, maar oni het speldje onder het bereik van de leden te brengen, moeten er minstens 500 ineens wo-rden besteld. Dat kost enkele tientallen guldens en die zijn er niet, waar met centen wc,rdt gerekend. Buiten Bussum zou o .i. de toestand zoo kunnen worden, dat daa r in elke gemeente verschillende clubs te za!.nen weer een gelijk namige verecniging voro.icn. Deze plaatselijke verccnigingen zijn geheel zelfstandig, maar zij kunnen op verschillende punten samenwer king zoeken en b.v. 'hi.-t insigne en de alge- meenc vercenigingsnaa.m van elkander over nemen. Wie tot medewerking ten bate van de jeugd cn van de vogels èn van andere dieren zich geroepen gevoeld «en we hopen op vele althans op enkelen. willen die zich even aanmelden bij mej. Redcmagin, Ruthardlaan 14. te Bussum? P. J. SCHENK. BOEK EN TIJDSCHRIFT MAANDBLAD van de N.V. Melkerij „Hof stede Oud-Bussem", tbevat in het 'nummer van Maart-April den voljïendeu inhoud: Reklamc. Melkvervalsohing. Karnemelk. Model- melk. Melange ol' Margarine. De ont wikkelde dienstbode en de beschaafde me vrouw. Yoghurtpujdding.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 4