Waarschuwing. Heeren-,Jongens- enKinderkleeding DINSDAG, WOENSDAG en DONDERDAG 13, 14 en IS MEI, DE AMSTERDAMSCHE C0NFECT1EHANDEL. Agenten. Voor de Jeugd. VENDUHUIS „DIETRICH", Emmastraat 48. Telgf. 1214, HILVERSUM de Complete Inboedel Afdeeling erhuur. Aan het publiek van Hilversum en Omslreken, dat wij slechts 3 dagen een belangrijke verkoop zullen houden van alle soorten eerste klasse alles prima Kleermakerswerk. Tevens een prachtcollcctic prima Engelsohe Gaber dine en Gummi Regenjassen, en wel; in de achterzaal van Café „de Karseboom", Groest 80 te Hilversum Dagelijks van 10 tot 8 uur. 9T UITSLUITEND EERSTE KLASSE CONFECTIE, Deze verkoop wijkt yehccl af van alle te vo-en gehouden verkoopen, daar wij VRIJ ENTREE geven en onze prijzen STRENG VAST zijn. NIEUWENDIJK 21 - AMSTERDAM. U dacht naar Amsterdam te gaan om te koopen Wij komen bij U, profiteert hiervan. vijftig cents. Laat ons nu allen, die het dorps leven op prijs stellen, die tot de ontwikkeling van wat er goed en een gezonde geest be vorderlijk is, steunen, dien avond bijeen komen en een kleinigheid offeren. Wij wen- schen de vereeniging een hartelijk en welge meend succes toe en hopen, dat dit schrijven eenigszins resultaat moge hebben. Onbeheerde auto's. Bij de feestelijkheden die eiken Zondag middag plaats hebben in het hotel Hamdorff komen heel wat auto's uit Utrecht en Am sterdam voor het hotel aangerold. Meestal gaan zij naast elkaar keurig op een rijtje staan of in elk geval een behoorlijk eind van den publieken weg af, zoodat zij het verkeer niet behoeven te belemmeren. Laatstleden Zon dag nu kwam een Amsterdammer aangereden, een zekere L. M. A. Th., bankier aldaar, die zijn auto op den publieken weg staan liet en wel zoo. dat hij de passage zeer belemmerde. De politie sommeerde den heer Th. zijn auto te ve/>vijderen cn ontdekte toen tevens, dat de bestuurder ook niet in het bezit bleek van een nummerbcwijs, zoodat een dubbel proces verbaal werd opgemaakt, een en ander geba seerd op overtreding der motor- en rijwielwet artikel 16. Toonkunst. Woensdag 28 Mei a.s., 's avonds 8 uur, zal in de groote zaal van het hotel Hamdorff de afdecling Laren en Omstreken van de Mij. tot Be\ ordering der Toonkunst een laatste uitvoering geven. De generale repetitie zal Dinsdag daaraan voorafgaande worddn ge houden. Maggiproducten-Demonstr«tie. Aan de uitnoodiging. ons gestuurd door de Directie der fabriek voor verkoop van Maggi-producten, ter bijwoning eener demon stratie betreffende dit vcrbruiksartikel,. heb ben wij Zaterdag gehoor gegeven. Deze demonstratie had plaats in het gebouw der R.K. Werkliedenvereniging aan den Eemnes- serweg alhier. Er werd een voordracht ge houden cn er werd een film vertoond. Ver volgens werd den genoodigden gelegenheid gegeven, voor zoover zij nog geen kennis had den gemaakt met den smaak dezer producten, daarmede dan alsnog kennis te maken, want er werd soep en bouillon gepresenteerd. Er waren twee demonstraties, één 's middags om half drie en een in den avond De reclame ging uit van Paul Horn Co. te Amsterdam, welke firma den alleen verkoop voor Neder land van Maggi's Producten in handen heeft. Men begon met uiteen te zetten, dat op dezelfde plaats waar thans de reusachtige Maggi-fabrieken zich bevinden, ongeveer 50 jaren een zekere Julius Maggi daar een een voudige windmolen gedreven had. Van uit dit kleine begin is het groote bedrijf ontstaan; de fabriek is gevestigd in Zwitserland in een klein dorp, dicht bij Genèvc. Spr. stond nader stil bij het eerste product, de Maggi soeptablctten. Hiervan bestaan on geveer twintig verschillende soorten, waar onder vijf. welke absoluut geen vleeschextract bevatten cn dus daardoor voor Katholieken uitstekend gebruikt kunnen worden op de vastendagen. In ons land. vertelde spreker, is het soep- gebruik niet zoo groot als in andere lanclen. zooals Bclgié, Frankrijk en Zwitserland, waar men. meer dan hier. een bordje soep als ge recht vooraf gebruikt en het dus minder als soep dan wel als bijgerecht beschouwt. Daar om zijn de Maggi soepen dan ook geen z.g. dikke soepen, doch licht gebonden, waarin natuurlijk ook voldoende voeding is. Zooals reeds opgemerkt, bestaan er wel twintig soor ten; dus er is genoeg afwisseling aan te brengen. Het tweede Maggi-product, dat hierna be sproken werd. was het product „bouillon blokjes". Hiervan behoefde spr. niet veel te vertellen. Iedereen kent deze kleine vierkante blokjes, waarvan men, door toevoeging van wat kokend water, zulk een voortreffelijke kop bouillon kan maken. Ten slotte het derde product. Maggi's aroma. Dit product, vertelde spr., wordt uit sluitend uit planten cn kruiden gemaakt en is dus geheel plantaardig. Het wordt aangewend om een geuriger smaak te geven, bijv. aan soep, jus, vleesch etc. cn wordt in de bekende druppclflacons in <len handel gebracht. Na deze uiteenzetting over de verschillende Maggi-producten kregen we eenige lantaarn plaatjes te zien van de fabriek, waaraan ca. 1200 arbeiders'en arbeidsters werken. Behalve het uitzoeken der groenten, geschiedt elke ver dere behandeling machinaal. Het publiek werd in de gelegenheid gesteld één dezer soepen te proeven. Men had hiervoor de z.g. Windsor- soep gekozen, die. evenals het kopje bouillon, dat ons werd aangeboden, voortreffelijk smaakte. Het groote voordeel dezer Maggi-produc ten is wel, dat de prijs zeer laag is. zoodat voor iedereen dit voedsel bereikbaar is. Boven dien verschaft het een groot gemak voor de huisvrouw, daar de bereiding zoo hoogst een voudig is. Tot besluit liet men ons nog een zeer aar dige film zien over sport in Zwitserland, en wel speciaal de wintersport te Davos. Telefoon en Telegraaf. Gedurende de maand April werden ten kantore alhier behandeld 1221 telegrammen en 4676 intcrl. gesprekken, hieronder 4 met België, 17 met Duitschland cn 1 met Frankrijk. Voor den vrede. Het „Comité A" te Laren, voorzitster mevrouw Groote Twiss, heeft zich met den Vrouwenvredebond afd. Bussum in verbinding gesteld, ten einde te komen tot een kunst avond, welke gewijd zou zijn aan de vredes- gedachte. Deze avond is Donderdag j.l. in Concordia te Bussum voor een uitverkochte BLARICUM. Blaricumsche Boek- en Kunsthandel, naast het Postkantoor. LAREN. M. Wilmink, Sigarenmagazijn ,,'t Hoekje", Torenlaan, Telef. 304. F. v. d. Puyl, Zijtak 186a. A. J. van Oevelen, Lunchroom „Het Wa- EEMNES. H. Hagen. J. v. Hengel Voogdenerf. groote zaal gegeven kunnen worden Ds. A. R. de Jong sprak het inleidend woord. In den mooien vorm, dien hij aan het geen hij te zeggen heeft weet te geven, ont wikkelde de heer De Jong de gedachte, dat de heerschende idee van een tijdperk steeds wordt aangevallen c-n tenslotte ondermijnd door een nieuwe opkomende gedachte. De eerste ver drukt aanvankelijk de laatste, doch na korter of langer tijd taant hare macht en ontbloeit de nieuwe idéé in haar volle kracht. De eer ste dragers van een nieuwe idee zijn de dichters, die als zieners het nieuwe Licht in hun zangen aankondigen. Daarom zijn de dichters de eigenlijke vormers van de nieuwe maatschappij. De heer Drs. A. Saalborn, leeraar in litera tuur aan de H. B S. te Hilversum, leidde daarna het „tooneclstuk A", waarover onze collega uit Laren reeds uitvoerig schreef. Hij beschouwde het in verband met en als voor beeld van het in de loopgraven ontstane mo derne revolutionnaire Duitsche drama. Ter kenschetsing van deze kunstuiting declameerde spr. een fragment uit een fel-tragisch Duitsch gedicht „Seeslacht", een gesprek tusschen zeven matrozen van een oorlogschip, vóór cn na den fatalen zeeslag in het Skagerrak. Ver volgens droeg spr. ter herdenking van Adama van Scheltcma's vredesgedachten diens verzen „Aan hen die komen" en „Vrede" voor. Een cn ander maakte grooten indruk. De heer A. heeft voorgedragen uit zijn ge lijknamig tooneclstuk en daarbij behoorende cxpres9ionnistische dansen uitgevoerd. Zeer verdienstelijk werd hij geaccompagneerd door Julius Hcymarv, welke pianist een zeer sterke, kleurrijke opvatting van Chopin bleek te hebben. Het was een avond, volkomen waardig aan de heerlijke vredes-idée. Burgelijke Stand. GEBORENDouwe Adriaaiv, zoon van R. H. .van Dalen en H. J. Kclholt. OVERLEDEN: Sies Swart. 74 jaren, weduwnaar van A. Roos. ONDERTROUWD: G. van Breemcn en A. S. Deckers. GEHUWD: H. H. Hooyer en J. C. Roose- malcn. S. J. Keet en A A. Eype. P. J. A. Klepper en A. A. Aapkes W. C. J. van Dijk en E. Makkinje. H. Roozcboom en N. Winkler. R. H. Gersie en P. M. Hcrtlcr. W. Majoor en M. Bouman. WAT MEN ZEGT. Men zegt, dat ons blad buitengewoon goed is en goedkoop. Toon, dat ge ons streven waardeert en steun ons door een abonnement of advertentie. GEMENGD NIEUWS. De invloed van den melker op de melk en vetproductie. Hei. is een bekend feit, dat een boer niet 'gaarne ziet dal een ondeskun dige c*en 'zijner koeien melkt. Wie al leek het melken wel eens geprobeeid heefi't, zal bij ervaring weten, dat de dieren hei terstond merken; wanneer er een vreemde aan den gang is en zij zul len aanvankelijk de melk, wat men noemt „ophouden". Maar -niet alleen onbevoegden, ook slechte melkers kunnen «veel bederven, liet is niet zonder reden, dat men tegen woordig meer en meer het nut van goede melkeis inziet. Op verschillende plaat sen in ons land wordt thans gelegenheid gegeven, het melken op daartoe dienende cursussen te leeren. Hoe meer goede mel- keis ons land rijk is, 'hoe meer dat aan de iolale melkopbrerugst ten goede zal komen. Pref. Th. ITenckel, een Duitsch land bouwkundige, heeft reeds vroeger door vergel ijkende proeven van een .goeden en een slechten melker aangetoondi, dat de manier -v-an melken lang geen onverschil lige zaak ia. Volgens een mededeeling in „De Veld bode" nam hij een proef met. 12 koeien, die den eenen dag door een goeden, den anderen dag door een slechten' melker worden gemolken. Melkopbrengst en «vet gehalte werden nauwkeurig «bepaald. De uitkomst was zeker verrassend, want terwijl de goede melker van de 12 koeien M'3.9 k.g. melk met een vethoe- veelheid van 4157.6 gram won, verkreeg de slech.e melker daarentegen niet meer dan 983 kjg. melk met 3039.4 gram vet. Voor iederen dag, dus voor alle 12 koeien sloeg do schaal ten gunste van den eer sten door, die voortdurend meer molk en een grootere vetopbrengs.1 wist te verkrij gen. Het verschil is ten slotte 1'5.6 k.g. melk en ruim 1427 gram ve, wat neer komt op een giootere bo terproduct ie van ongeveer 1.7 k.g. en aan afgeroomde melk en karnemelk van 14 k.g.! Die zaak is dus niet zonder belang AANBESTEDINGEN Zaterdagmiddag 2 uur had. in een der lokalen der Humanitaire School te Laren, door den architect H. A. van Anrooy uit Hilver sum, de openbare aanbesteding plaats van het bouwen van een nieuw schoolgebouw, voor Lager- en Lhtgebreid Lager Onderwijs, aan den Paviljoen weg te Laren, voor rekening van het bestuur der Humanitaire School aldaar. Ingekomen waren 15 biljetten, waarvan de uitslag was als volgt: 1 H. de Jong G. H. Jacobs te Blaricum 111 massa f69.700; 2 Snelder Schaapherder te Laren, A. f 61.900. B. f 5.220. in massa f67.120; 3 C. Langendijk te Hilversum, A f 48 900, B. f 3.800, in massa f 52700; 4 W. J. F. van den Berg te Hilversum, A. f 43.780, B. f8.670. in massa f52.450; 5 W. Kokje te Blaricum, A. f 46600. B. f 5.200. in massa f 51.800; 6 Corn. Videier te Bergen op Zoom, A. f 46.000. B. f 5.100, in massa f 51.100; 7 de Jager de Goede te Soesterberg, A. f 43.494, B. f 5.282. in massa f48.776; 8 G. Schreurs te Utrecht. A. f 40.200, B. f 7.600, in massa f47.800; 9 Gebr. Schmiemann te Jaarveld, A. f 40.300, B. f 7.000. in massa f 47.300 10 N.V. Willem Geels Aannemers Bedrijf tc Utrecht, A. f 39390. B- f 7-500, in massa 146.890; 11 Gebr. W. en H. Schaap te Huizen, A. f 42.000. B. f 4.000. in massa f 46.000 12 Meijer Co. te Hilversum. A. f 41.477. B. f 4.000. in massa f 4547713 Gebr. Kuijer te Blaricum, A f 40.920, B f 4.000, in massa f44.920; 14 G. J. Malthof tc Houten en Th. J. Molthof te Bussum, A. f 39.300, B. f 5.000, in massa f44.300; 15 Gebr. van den Brink te Laren, A f 36.800, B. f 7.000, in massa f 43.800 De gunning werd voorloopig aangehouden. Raadselhoekje. Oplossingen uit het nummer van 29 April. 1. Oost west, thuis best. Beest, hut, Toos, bes. 2. Vreeswijk. Vreeswijk. 3. Haai, kraai, fraai. Voor deze oplosingen zijn de prijzen toegekend aan Hendrik Hagen en Elsje Ynzonides. Om op te lossen. 1. LADDERRAADSEL. -f- Ie sport heeft ieder menschnoodig 2e sport het loon van soldaten 3e sport timmermansgereedschap 4e sport een nauw straatje -j- 5e sport een bloem 6e sport een muziekinstrument De woorden bestaan alle uit 5 letters en de middelste vormen, van boven naar beneden gelezen een stad in Overijsel. 2. Welken koning, die jaren geleden leefde, maakt ge uit Slaoom. 3. Ik behoor tot het dierenrijk en word met drie lettergrepen geschreven. Mijn beide eerste vormen samen een groot getal, mijn derde is een lichaamsdeel van een dier. Wie raadt mijn geheel? Oplossingen kunnen worden ingezonden tot en met Maandag 19 Mei. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der. redactie. Blaricum, 4 Mei '24. Open brief aan het Gemeente bestuur van Laren, N.H. Naar aanleiding van de twee oproe pen, gericht aan enkele Gooische kun stenaars, de eene oproep onderteekend door Co Breman en Schiloo, resp. voor zitter en secretaris van de Schoonheids commissie, de andere door Co Breman en David Schulman, resp. voorzitter en secretaris van de inkoop-vereeniging LarenBlaricum, meenen wij het vol gende in het midden te moeten brengen le. Dat naar onze meening alle kun stenaars, woonachtig in Laren en Blari cum voor deze oproep in aanmerking dienen te komen. 2e. Gezien het feit dat 't Gemeente bestuur in overleg met schrijver en druk ker een keus zal doen uit de ingezonden foto's en werken de kaïs groot is dat de uit te geven werkjes geen onpartijdig beeld zullen geven van de karakteristieke eigenschappen van Laren 3e. Dat daarenboven het dorpsschoon van Laren in de laatste jaren, ten spijt van de schoonheidscommissie, zoo ho peloos bedorven is, dat de werkjes hoogstens dienst zullen kunnen doen den Amerikanen (waarom alleen Amerikanen?) te laten zien, hoe het vroeger in het Gooi zonder Schoonheids-commissie met het dorpsschoon gesteld was, toen een paar groote kunstenaars Laren ontdekten, vóór dat een troep wakker gemaakte grond-, bouw- en andere spe culanten zich op Laren wierpen om het voor goed te gaan bederven. Daar de boekjes met of zonder onze opmerkingen toch wel de wereld zullen ingaan, stelt onze groep het op prijs ook een steentje bij te dragen om het succes van de uitgaven bij de Ameri kanen te verzekeren door de volgende voorstellen onder Uwe aandacht te bren gen namelijk r Het schijnt ons zeer dienstig gedu- ende de zomermaanden Larensche bin- nenhulsjes in te riekten, voorzien van alle gebruikelijke nationale aantrekkelijk heden. Daar het hier speciaal het trek ken van Amerikanen betreft, moet vooral de sterke drank niet vergeten worden. Het regelingscomité zal zich met het oog op de concurrentie van het eiland Mar ken vroegtijdig van een flinke hoeveel- heid Maastrichtsch aardewerk dienen te voorzien voor de aankleeding van ge noemde binnenhuisjes noodzakelijk. Ook zal er voor de noodige nationale cos- tuums, spinnewielen, staartklokken, wie gen en dergelijken moeten worden ge zorgd. Eenige gebouwen die wegens hunne „schoonheid" daarvoor in aanmerking komen, zouden van Hollandsche trap- geveltjes voorzien, en de bewoners daar van in poorters uniform gestoken kun nen worden. Wanneer ten overvloede het dansende publiek zich a.s. zomer de opoffering zoude willen getroosten op klompen te dansen, zou het Larensche schoon zich op de volledigste wijze manifesteeren. Wij twijfelen dan ook niet, en wen- schen het voor de geïnteresseerden in de a.s. onderneming, dat het beoogde doel bereikt zal worden. Indien een en ander goed voorbereid is, zullen de Amerikanen alles voor Hollandsche kaas en Larensche dennekoek opeten en op klompen de Shimmy dansende alle schil derijen wegkoopen. Dat zal het begin zijn van een gouden tijd die voor de ..noodlijdende" Larensche schilders zal aanbreken, die de stakkers weer nieuwen moed en werklust zal geven. Want goed verkoopen van ons werk is toch het voornaamste doel bij ons kunstenaars niet waar? Namens de leden der R. T. G P. H. Testas, Secrt. Onderschrift van de Redactie Wij zijn gevleid met de nadere mede- deeling dat wij in deze kwestie „karakter blijken te bezitten, echter vinden wij het toch noodzakelijk mede te deelen, dat wij door het opnemen van dit stuk geens zins bedoelen een partij in deze te kiezen. Wanneer een ingezonden stuk, vooral, wanneer het namens een organisatie ge schreven is, geen beleedigende termen bevat of andere gevoelens kan kwetsen, is het voor opname vatbaar. Zij die het niet met het bedoelde ingezondene eens zijn, kunnen op dezelfde condities, hierop antwoorden, mits zij zich ook voornemen beknopt en parlementair te zijn. Voor het overige staan wij op het standpunt, dat de inzender verantwoordelijk kan zijn voor zijn bijdrage. Het komt ons voor, dat het streven van het gemeentebestuur zeer wel waar deering verdient. RED. Rechtszaken Een kwaje hond. J. P., koopman te Laren, had van den directeur der Huizer melkfabriek een herdershond overgenomen, welk koopje hem nu juist geen bijzonder plezier op leverde. Volgens beklaagde had voortdu rend plagen het beest een verbitterd hu meur bezorgd, waarbij hij 't vooral ge munt had op de kuiten van voorbij fiet senden, al bleef het daarbij meestal bij degelijk verscheurde broekspijpen. Vanuit den nieuwbouw onder Huizen, deed hij welberekende uitvallen en maakte dezen weg onveilig, 't Begon al toen P. pas een paar dagen de gelukkige eigenaar was en dus de verantwoordelijke, hoewel het dier toen naar zijn ouden baas terug was geloopen. Als slachtoffers verschenen ter zitting de heeren G. en H. F. De ambtenaar besluit dat de eigenaar heel goed bekend was met de strijdbare eigenschappen zijns viervoeters en eischt tegen hem f20— 10 d. Aanrijdingen. De student W. J. v. d. B. ver toonde nog geen jaar zijn chauffeurs talenten, meestal in jeugdig vuur met een gangetje van 50 K.M. Uit Naarden opduikend, onder den indruk van het vergezicht naar de Hakkelaarsbrug, speel- dit hem echter leelijke parten Links omwijkend, om een achteropgereden auto, was hij wat ver op 't mulle zand naast de trambaan verzeild en zag tevens een paar auto's naderen, zoodat hij een oogen- blik de kluts kwijt raakte en zonder voorteeken pardoes stopte. Daarop had de auto van R. uit Haarlem, die hem op den voet volgde, niet gerekend en hoe wel deze beide remmen in werking stelde, zat hij er in een oogenblik boven op. De schade viel nog mee en werd door verzekering gedekt, doch het slacht offer was niet best te spreken over de evoluties van dit geïmproviseerd stoot- blok. Het onderzoek en de getuigen verklaringen stelden voldoende vast. dat hier onbesuisde ongeoefendheid in't spel was en eischt f20, 20 d. met ontzeg ging van een rijbewijs voor den tijd van een jaar. De vrachtauto van J. Sch. te Bussum was op den Brediusweg voor de wasch- inrichting van Dieben plotseling zonder signaal naar links uitgeweken, waardoor de auto van R., die juist achterop wou passeeren, leelijk vastliep, beklemd tegen een boom. Beklaagde kon geen arm uitsteken, daar des winters zijn wagen links afgeslote» is en uitkijken door 't achterruitje ging niet door 't opgestapeld vrachtgoed. Hij tracht nog vrij te komen doordat de dagvaarding een verkeerd autonummer vermeldt, doch de ambte naar vindt zulks bijzaak en eischt f 10, 10 d. Dierenbescherming. De marechaussee had de groentckar van L v.d. Br. te Laren aangehouden, daar het magere paard, kort Ie voren op de Utrechtsche markt gekocht, een groote etterende wond op 't schoft ver toonde, door het schuren der draagkus- sens veroorzaakt. Met onderschoven zakken werd de pijnlijke pltk voorloopig vrij gemaakt en het beest daarna thuis op rust gesteld. De eisch in deze luidde f55 d., wat de rechter zeer mild vindt en verder vaststelt op f5.od. MARKTBERICHTEN UTRECHT. 10 Mei. Aan de markt alhier waren heden aangevoerd 1300 stuks vee. Han del redelijk. De prijzen waren als volgt: stie ren f 180320. vaarzen f 200340, pinken f 100180. melkkoeien f270460, kalfkocien f 300475, vaarskoeien f 230340. nuchtere knhcren f 914, magere varkens f 1647, biggen f 816. magere schapen f 4452 50, wc.dclammeren f 2024.50. Makelaar P. DIETRICH is voornemens, Dingdag 20 en Woensdag 21 Mei, in het Venduhuis te veilen van Mevr. Wed. M. Brunt Kroonenburg, g.woond hebbende Koekkockstraat 10, ten overstaan van Notaris P. J Dam. Alle dagen worden meubels aangenomen of gehaald. Stoelen en tafels, ledikanten, ameublementen en requisieten voor tooneelgezelschappen.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 3