™,2tn lA< i k. Lg Hij zal bij de herstelling van de brug maat regelen doen nemen, waardoor het mogelijk is dat de vaste beurtvaartschippers des mor gens en des avonds van 78 uur doorvaart kunnen bekomen. Huldiging Muziekvereeniging D.O.B. Uit Naarden's ingezetenen heeft zich gevormd een comité tot huldiging van onze Muziekvereeniging D.O.B, bij haar 20-jarig bestaan op 4 Augustus a.s. Het comité, be staande uit de heeren J. J. Th. van der Wal, Pijlstraat 110. 3 als voorzitter; B. van Eijden, Beijert 24 als secretaris; W. Houtman, Hui- zerpoortstraat 3 als penningmeester, alsmede als commissarissen de heeren J. Boekholtz. Turfpoortstraat 17; A. van der Werff, St. Annastraat 44 en II. van Norren, Cattenhage- straat 41, heeft reeds plannen beraamd om DO.B. een passend huldeblijk aan te bicden in den vorm van een muziekient. Om tot dat doel te geraken stelt zij zich voor een loterij te houden, waaraan een ieder nu reeds wordt verzocht een kleinigheid af te zonderen en ter beschikking te stellen van het comité, dat zich bereid verklaard heeft één en ander in ont vangst te nemen of wel te komen halen. Giften, in geld en goederen kunnen ten allen tijde bij één der bestuursleden gebracht worden. Voorts zal een ééndaagsche fancy-fair wor den gehouden, van welks opzet ongetwijfeld veel te verwachten is. Ten einde hun werk te kunnen voltooien, zal ook toestemming worden gevraagd om met het Naardensche Muziek corps een rondgang te houden, waarbij geld inzameling door dames langs de huizen zal geschieden. Het comité is van oordeel, dat zij in den geest van Naarden's burgerij handelt en rekent vast op aller steun. Radio-concert. Zondag 8 Juni wordt door de Radio- groep Hilversum in omroep gebracht een vioolconcert van Tartini en eenige werken van Dvorak en Houbay, uit te voeren door den heer Frans Lc Coultie, met accompagne ment van mevr. T. Le CoultreEdclmann. Ook een dameskoor zal medewerking ver- leenen. De Huisvlijttentoonstelling. Zaterdag is de expositie over 't spoor officieel gesloten. Ze werd in 't geheel door 1750 betalenden liezocht. Van de Standhouders ontving elke 50ste bezoeker een souvenir. Bazar Diaconessenhuis. Maandagavond opende ds. IToekzeinn al hier do 2-daagsche bazar in het Zusterhuis, waarbij een Zusterkoor onder leiding van mej. J. lloogewcrff zich verdienstelijk deed hooien. De keurige uitstallingen on dervonden welverdiende Ixdungstclling. Geslaagd. Voor zijn candidnats-exnmon biologie (Plant- en Dierkunde) slaagde aan do Utrechtsche Hoogcschool de heer F. J. Nieuwenhuijzcn Jr. alhier. Ongeval. Dr. Stioler liet mej. B. die in 't Ach terom ineengezakt was, 11a hulpverleeuing naar haar woning in de Koningstraat vervoeren. Ju ar vergadering A.N.V.V. Ten einde het hoofdbestuur der Algcm. Ned. Vereen, v. Vreemdelingenverkeer op de alhier op 17. 18 en 19 Juni te houden jaar vergadering waardig te ontvangen, heeft men met medewerking van tal van autoriteiten en particulieren in Gooi- en Eemland het vol gend programma opgemaakt, dat niet na zal llaten een goeden indruk op de afgevaardig den te maken Dinsdag 17 Juni: Half 8 uur nam. Ontvangst van hoofd bestuur en afgevaardigden ten raad-huize, waarna te half 9 avondfeest in 't Palace-hotel, aangeboden door het gemeentebestuur van Hilversum. Woensdag 18 Juni. Half 9 uur voorm. precies: Jaarvergadering in het Hol van Holland, aan den Kerkbrink. Half 12 uur voorm.: Autotocht door het Gooi. Bezichtiging 't hloogt van 't Kruis, nieuwe wijken, 's-Gravelandscheweg naar La ren. Half 1 uur nam.: Lunch, aangeboden door het gemeentebestuur van Laren op het feest terrein van hotel Hamdorff 2.45 ontvangst door de V.V.V. te Huizen. Half 3 uur nam.: Vervolg autotocht over Blaricum naar Huizen. 3 15 uur nam.: Vertrek naar Oud-Bussum. I-Ialf 4 uur nam.Bezoek aan de Model boerderij Oud-Bussein. Half 5 uur nam Vertrek naar Bussuin. Aanbieding van de thee door het gemeente bestuur op het Sportpark. Sportdemonstratics. Half 7 uur nam.: Vertrek uit Bussurn. 8 uur nam.: 01 ficieele maaltijd in het Palace-hotel. Donderdag 19 Juni. 9 uur voorm.: Vertrek van het Verkcers- huis over 's-Graveland. Kortenhocf, Loos- drecht naar Baarn. n uur voorm.: Ontvangst door het ge meentebestuur van Baarn. 11.45 u»r voorm.: Vertrek uit Baarn over Soes», Soesterberg naar Zeist. Half 1 uur nam.: Rondrit door de gemeente Zeist, waarna off icieele ontvangst ten raad- huize. Lunch in hotel Eigi, aangeboden door het gemeentebestuur en de V.V. van Zeist. 3 uur nam.: Vertrek uit Zeist over Drie bergen naar Rijsenburg. 3.45 uur nam.Vertrek over Doorn naar Amersfoort. Ontvangst door het gemeentebe stuur en de V.V. van Amersfoort. Bezichti ging der stad, waarna aanbieding der thee door het gemeentebestuur in het Berg'hotel. 6 uur nam.: Vertrek uit Amersfoort. Half 8 uur nam.: Diner in het Hof van Holland. De auto-commissie, bestaande uit de heeren A. R. Buwalda, Bern. Noordman en F. van Woudenberg, zal met medewerking der onder scheiden gemeentebesturen, zorgen, dat deze tocht een reclame wordt voor onze omstreken. Tal van particulieren werken tot dit wel slagen mede door 't in gebruik afstaan hun ner auto's, terwijl met 't oog op de beperkte hotelruimte, particulieren worden verzocht zich aan 't Vcrkeershuis op te geven voor 't verleenen van logies tegen behoorlijke ver goeding. Van de politie. Op welke vandalen-manier er soms in de Gooische bosschen wordt huis gehouden moge blijken uit den houtdiefstal, die de politie heden op het spoor kwam. De agent M ontmoette zekeren K., die een opgeladen wa gen pas gehakt hout van 3 M. lengte ver voerde bij aanhouding bleek dit jonge hout op de meest slordige wijze gehakt te zijn in het Bikbergerwoud, het mooiste bosch- complex van het Gooi. Tegen den slager d. H. is proces-verbaal opgemaakt wegens het zonder vergunning van B. en W. invoeren van 80 pond koevleesch er schijnt aan dit euvel, ondanks keuringsver- ordeningen, nog maar geen einde te komen Op de emballage-druk fabriek van den heer v. d. B., aan de Havenstraat, miste een employé een bedrag van f 6.weekloonna onderzoek nam de politie bij den mede employé Sch. het bedrag, waarvan inmiddels f 1.was opgemaakt, in beslag, de overige vijf gulden hadden moeten dienen voor het maken van goeden sier met Pinksteren. Voorts is bij de politie aangifte gedaan van baldadige vernieling van leesplank en teeke- ningen in de lokalen der school op Zaterdag- middag(-avond). ONZE NATUURRUBRIEK Bepaling eiwit- en vetgehalte. De secretaris eener pluiinveevereeniging in Noord-Holland zendt mij een 3-tal uit knipsels uit de Groene over de samen stelling ochtend voeders en vraagt daarbij mededeeling van het percentage eiwit cu vet dier recepten. Wij merken hierbij op, dat men daar voor feitelijk te Wageningen moet zijn, omdat de percenten eiwit en vet bij die stoffen uiteenloopen naar gelang de kwa liteit. 'Joch kunnen wij liet zoo ten naasten hij wel uitrekenen en zullen dat hier eens doen, dan kunnen onze lezers, naar aun- leiding daarvan, later l>eter oordeclen over wat ze zelf samenstelden. Men heeft, eerstens noodig eenc tabel, I«'vattende het. eiwit- en vetgehalte dor te gebruiken voedersl*offen, die men aan treft in de meeste pluim vee werken. I11 de eerste 3 recepten komen voor de volgende: Elementen: Eiwit: Vet: Lieb. VIceschmeel pl.m. 80 pl.ni. 10 Tarwezemelen 9.1 3 Gerstemeel 6.1 1.9 Havermeel 7.2 4 Maismeel 6.6 3.9 Lijnkoekmecl 27.2 7.9 Sojameel 43 s Phosph. voederkalk nihil nihil Het eerste recept luidde aldus: 3 kilo Lieb. VIceschmeel -f- 2 kilo tarwezemelen -|- 5 kilo gerstemeel -j- 2 kilo havermeel -|- 4 ons Voe derkalk. Laat ons nu, aan de hand van bovenstaande tabel eens zien, hoeveel eiwit er ongeveer 111 zit. Van 't Lieb. Vlecschmeel hebben we de allerbeste kwaliteit genomen. Dan is bijna alles verteerbaar, wat van slechtere soorten lang niet gezegd ka:i worden. Bij diermeel loopt het nóg veel verder uiteen. 3 kilo extra Lieb. VIceschmeel bevat: plan. 3 maal 800 gr. eiwit en 3 maal 100 gram vet. 2 kilo tarwezemelen: 2 maal 91 gram eiwit en 2 maal 30 gram vet. 5 kilo gerstemeel: 5 maal 61 gram eiwit en 5 maal 19 gram vet. 2 kilo havermeel: 2 maal 72 gram eiwit en 2 maal 40 gram vet. Voederkalk geen eiwit en ook geen vet. We krijgen dus het volgende resultaat. Elementen Eiwit Vet: in gr. in gr. 3 Kilo Lieb. VIceschmeel 2400 300 2 tarwezemelen 182 60 5 gerstemeel 305 95 2 havermeel 144 80 0.4 phosph. kalk 124 Kilo mengsel 3031 535 Dat is per kilo: 3031 gr. eiwit: 12.4 .is on geveer 244 gr. eiwit of in ronde cijfers 24 a 25 eiwit. Un 535 gram vet: 12.4 is ongeveer 43 gram vet, of in ronde cijfers 4 a 5 vet. Het 2c recept was zoo Elementen: Eiwit: Vet: in gr. in gr. 5 gerstemeel 305 95 4 KMo Lieb. Vlecschmeel 3200 400 5 tarwezemelen 455 150 3 Sojameel 1290 '50 0.5 phosph. vocderk. 17.5 Kilo mengsel 5250 795 1 Kilo bevat alzoo: 5250 gr. eiwit: 17.5, en 795 gr. vet: 17.5 is 300 gr. eiwit en 45 gram vet of ongeveer 30 eiwit en 4 A 5 vet Alle goede dingen in drieën zegt het spreek woord en daarom verwerken we ook even het 3e recept Elementen Eiwit Vet: m gr. in gr. 12 Kilo gerstemeel 732 228 8 maismeel 528 312 S tarwezemelen 455 150 8 Lieb.Vleeschmeel 6400 800 4 lijnkoekmeel 1088 316 1 phosph. kalk 38 Kilo mengsel 9203 1806 Per kilo dus: 9203 gram eiwit; 38 en 1806 gram vet: 18 is pl.m. 242 gr. eiwit en bijna 48 gr. vet. is in ir*onde cijfers 24 a 25 eiwit en 4 a 5 vet. Wanneer men allerbeste grondstoffen ge bruikt bij de samenstelling, zal men, op deze wijze rekenende, niet zoover van de werke lijkheid afblijven, 't Kan wel eens 'n pereentje verschillen, maar dat is niet zoo erg. Zoo men het ochtend voer koopt bij een handelaar, dan is het onmogelijk, om aldus te werk te gaan, wijl de fabrikant natuurlijk de verhoudingen niet opgeeft. In dit geval moet men de hulp inroepen van het scheikun dig laboratorium te Wageningen, wat, helaas, een dure historie wordt. Zaak is daarom, een vertrouwde handelaar uit te zoeken, iemand die een naam te ver liezen heeft en dan niet telkens te veranderen. Wie een flinke zaak heeft, knoeit niet. of hij boort zich zelf den grond in. Rechtszaken Ondeugdelijke melk. Dinsdag stond voor de Amsterdamschc Rechtbank terecht de 37-jarige melktapper H Z. te Huizen, op den Julianaweg, aangehouden wegens verdachte melk, waarin later bleek 19 water te zitten. Deswege door 't Hilver- sumsch Kantongerecht tot f 400.of 2 maan den veroordeeld, kwam beklaagde thans in hooger beroep en verklaarde, dat zijn knecht buiten zijn weten deze melk van boer B. te Naardeu had ingekocht en verhandeld. Ge tuigen keurmeester Klaasscn Bos uit Hil versum en dr. v. Raalte. directeur keurings dienst te Amsterdam. Het O.M. achtte ten slotte in dezen opzet niet bewezen en cischtc, met vernietiging van 't Kantongerecht te Hilversum, f 20.boete of 10 dagen hechtenis. Daarna had zich te verantwoorden mel'k- slijter C. v. D., te Hilversum, wiens knecht melk had vervoerd met 20 water. Deswege door het Kantongerecht te Hilversum tot f 400.boete of 2 maanden veroordeeld, had hij appèl aangeteekend. Hoewel volgens de zelfde getuigenverklaring als in de vorige zaak, het zeer onwaarschijnlijk was dat be klaagde van niets geweten zou hebben, eischte het O.M. f 50 boete of 20 dagen. Uitspraak heide over 2 weken. Overtreding Bouwverordening. Woningbouw vereen iging „Goedkoop Wo nen" te Hilversum, had in Juni 1922 het bou wen van een aantal arbeiderswoningen in de Gijsbr. van Amstelstraat, Gladiolusstraat en de Constanziastraat aanbesteed. Toen het 3-tal metselaars A. B., G. B. en T. B te Hilversum, ongeveer met het metse len der fundamenten gereed waren, inspecteer de de gemeente-opzichter Tromp de bouwwer ken en constateerde, dat bij de fundamenten gevaar voor instorting lang niet uitgesloten zou zijn. De grondzuilen waren in plaats van mas sief gemetseld, uitgehold en opgevuld met zand. Bij 't Kantongerecht te Hilversum kreeg ieder een geldboete van f 25.subs. 5 dagen hechtenis. Voor de Amsterdamsche Rechtbank in hooger beroep verklaarde T. B., dat hij en zijn beide makkers hadden gehandeld op last van den heer W., directielid van de Woning- bouwvereeniging. Als getuige trad op de getn.-opzichter Tromp, die zijn vroegere verklaringen beves tigde. Het O.M. vond het een gcmecnc streek en eischte bevestiging van het vonnis van het Htlvcrsumsche Kantongerecht, met spijt hier geen zwaardere straf te kunnen opleggen, daar dit drietal wel gevangenisstraf verdiend had. Uitspraak over 14 dagen. AANBESTEDINGEN Bussum. Ten gemeentehuize te Bussum had door den wethouder van Openbare Werken de aanbesteding plaats van het schilderen van gemeentegebouwen, volgens bestek no. 7. Ingekomen waren dertien couverts, waar van er een ledig bleek te zijn ingezonden, zoo dat twaalf firma's hadden ingeschreven. De uitslag van de aanbesteding was als volgt C. C. Spruijt groep A f 1420, B f 1270. C f 1030; D. Drexhagc A f 1461, B f 1585, C f 1276, in massa f4320; B. Langerhuizen A f 1057, B f 1485, C f 970, in massa f 3500; H. Hesselingen A f 1175, B f 1498, C f 1325; van Proosdij in massa f3930; J. C. v. Eist en J. Dijs, A f 1695. B f 1775, C f 1845; J. v. d. Wal, A f 1419, B f 1360, C f 1267, in massa f3997.50; v. Dijk A f 1481; Joh. van Galen in massa f 3838F. I I. Koster en Zo nen A f 1290, B f1340, C f 1150, in massa f3780; F. van Dijk 111 massa f4060; N. de Vrankrijkcr A f 1514, B f 1560 en C f 1080, in massa f 4154. allen te Bussum; J. M. Lcef- fering te Laren A f 1065, B f 1152, C f 1665, in massa f 3800. Laagste inschrijver de lieer Langerhuizen. De gunning zal nader worden bekend ge maakt. BOEK EN TIJDSCHRIFT Parijscho verzen van Dop Bles. Uitgave van G. A. J. van Dishoeck Bussum. Do naam vun Dop Bles word al in liet buitenland gepropageerd voor een bin nenlander nog iets van hem wist en kende. I11 „de nieuwe Europeesehe geest in kunst en letteren" heeft Dirk Coster zijn verdiousten reeds genoemd en ik was ook al een weinig geprepareerd op de zwakke kanten vun dit talent, de tecliuLsche on volkomenheden. Ik kende enkel een vers „maan-idyllo van hem, afgedrukt in do Gids, een ge dacht dat mij vrij gemaniëreerd voorkwam mi vrijwel belachelijk. Ik herinner 111e nog* deze fraaie regels: „Pierrot, Pierrot, mijn minnaar bloo lid van de Firma Smart en Co. ahii ahi alio! Hot is wel merkwaardig dut deze Pier rotfiguur in dc litteratuur speciaal in de dichtkunst zulk een furore heeft gemaakt, en het is tevens karakteristiek. Want de Pierrot is immers een schijnbeeld, een hallucinatie, een bloedeloozc levensver achter en deze nu gaf stof tot honderden sell ij 11 voo rs te 11 i n gensch i j 11 wa a r hei d, schijnheiligheid en onwaarschijnlijkheden, die aile buitenpasjes in woord en beeld tolereerden. Hoeveel jonge dichters heb ben boalve Blos, Nijhoff en Kelk, (die er zelfs een heel hoek aan wijdde inot van Wessem) hocvelen hebben dien Pierrot niet uitgebuit met woede en heerlijke zei f voldane mclanoölie? Goddank, or was weer een onderwerp: Pierrot, de mondaine dichter, dc ironische, de hittere, tegelijk goddelijke ellendeling; Pierrot werd een uitgangspunt van bizar heden, tegenstrijdigheden, fantastische vergelijkingen en perversiteiten. Nu Pierrot tot schemerlampje is verwor den in de winkelsja, zal het nu uit zijn? Het toppunt van zijn roem is thans bereikt, dunkt me. Dop Bles heeft ook een tikje zelfvoldane ironie, hij is ook mon dain en kan soms ook verzen als witge pleisterde graven toonen, waarin het. bin nen vol doodsbeenderen is. Maar toch.... Dop Bles is toch wel wat anders dan een schijnheilige; hij is te ernstig om te spelen met zijn hart en zich te verintellec- tualiseeren. Ondanks veel allure schrijft Dop Bles coupletten, gansche verzen die uit het eenvoudig gevoel voortkomen en die alle rethoriek missen, verzen die niets „willen" zeggen maar vanzelf zuiver wor den. Zoo is het vers „de schoonc droom" blz. 59 eeu wonderlijk harmonisch geheel geworden, waarin men zelden de vooropge zetheid voelt, de dichterlijkheid, de dicht kunst. Zoo b.v. in vrij deze passage zeer lief; een scène uit een morphinedroom: Al wat bestond lag uitgedoofd, niets bleef, dan 't eigen wetend hoofd vol ongekend geluid, t Heelal lag op den eigen mond, do oogen waren zon en maan het lichaam cindelooze haan waarover, s tree lend als ecu hand, 't Geluk ging in een nieuw verhand; een eeuwigheid van heiliging, die heel het leven zaehtbeving z,ij lagen dicht bijeen gedragen ver van 't. leven heen Zal Dop Bles blijven schrijven? Is de stroom van het verlangen zóó groot in hem, dat hij 'buiten dit Parijsche geval van ellende nog zal moot.cn profeteeren? Ik betwijfel dit sterk. Het boekje „Parijsche verzen" is één geheel, het is op zich zelf af en geslaagd. Ik zet het. hij voorkeur naast „de Wandelaar" van Nij hoff, omdat zo wel wat van elkaar heb ben die heide bundels, en voor bedden heb ik achting en heide dichters passen den modernen tijd prachtig aan, maar wat zal er nu volgen hij heiden? Dop Bles is naiver dan Nijhoff en daardoor vaak leelyker. Het geeft dan den indruk alsof Bics nóg ironische en expresser is dan Nijhoff,, maar het is net andersom. N ij hof is veel verfijnder in zijn uitingen, in ziju vorm; hij draagt het litterair cor set verscholen, bij Bles steken er nu en dan de baleinen merkwaardig onbeholpen uik Men moet heusch een beetje lachen Dij verzen als „Kennisgeving" hij deze re gelen Jk hen gestorven-., heusch ditmaal een kwestie van enkele uren slechts nog een asphyxie centrale tot stichting* van de buren. Gij kunt dan toch nog weeuen; want dan: nil nisi bene. Er is nóg eon verwonderlijk mooi en zuiver vers in dezen bundel, dat is de vierde van „de vier getijden", met zuivere strophen in ongedwongen natuurlijkheid neergeschreven Ziet elkaar, U zelve aan, ziet U staan, rein van 't leven onverricht, in de zachte glans van t ongekleurde licht. en de strophe daarvoor Ziet, uit toegeschoven hemel 't zachte donzen vacht gewemel rond u stuiven, als der veeren val van onbesmette duiven. In den bundel van Dop Bles klonken enkele van die zuivere tonen 011 daarom ben ik met de uitgave uiterst verheugd. Of Bles kan onderscheiden waar hij wer- kóliejk ids of gemaniëreerd is, weet ik niet Maar als hij dit. weet., dan verwacht ik van hem nog eens prachtig zuiver en op recht. werk. Hier alleen door zal hij moe kunnen werken aan de zgn. „vernieu wing", waar we dan zóó naar verlangen; enwaarom verlangen wij daar eigenlijk naar? MARTI EN BEVERSLUIS. KUNST 8ste kunsttentoonstelling Berg en Dal. De achtste kunsttentoonstelling die dezen zomer te Berg en Dal wordt gehou den is thans weer geopend met een uitge breide collectie schilderijen van pl.m. 70 Necl. kunstenaars, en is nog aangevuld door fraaie inzendingen op het gebied van kunstnijverheid. Er werden al eenige wer ken verkocht. De tentoonstelling is dage lijks geopend van 10-6 uur. Dc expositie bij Hamdorff te Laren. Dezer dagen ontmoette ik iemand die een bezoek liad gebracht op de expositie bij Hamdorff. „Er was niets te zien" zei hij eigenwijs, „het was alles nog het zelfde". „Wat verwacht je dan?" vroeg ik hem. „Iets anders" zei hij, iets meer persoon- èponlijks". Iets meer persoonlijks! - Wio van de exposanten meent niet dat. hij zich zoo persoonlijk mogelijk heeft gegeven, of zouden er ook ouder zijn die er maar wat heen hebben gezonden denkend „laten we eens proheeren of we wat kwijt kunnen, liet publiek ziet er toch niets van"? Of men dit Al of niet gedacht lieel't, een feit is dat er weer werk is opgehan gen dat eigenlijk niet had mogen voor komen op een expositie waaraan ook wer kelijke artisten medewerken. Wij zullen deze onbeholpen uitingen met den man tel der liefde bedekken. Er valt gelukkig ook genoeg te bewon deren. Allereerst wil ik dan noemen het gaaf en voornaam werk van den schil der Herman Gouwe. Als er één is, van v/ion men zeggen kan dat hij persoonlijk heid heeft, dan is liet wel van Gouwe, wiens penseel, (ditmaal zijn mes) altijd iets schept dat zeer do moeite waard is. Ik herinner me zijn „Kameclen" van het vorige jaar. Dat. fijne romantische groepje in dc wonderlijke entourage van het Oostcrsche landschap. Ditmaal geeft hij weer een tafreel uit het. oosten, n.l. een nacht., liet. gegeven is zeer eenvoudig; een enkele stadsmuur of dorpsmuur, met eenige figuurtjes en een muilezeltje rechts op den voorgrond maar er geheel in wegzinkende. Het blauwe maanlichtfloers heeft. Gouwe hierin prachtig en zonder eenig effect bejag gegeven. Wij behoeven hij Gouwe niet over tech niek te spreken. Hij heeft daarvan al heel jong een getuigenis vanaf gelegd door de „prix de Rome"( te behalen, een. onder scheiding waarggfc iïfj, meen- ik', in het Gooi alleen mag' hogen, ofschoon hij het niet deed. Want liet is hem allerminst te doen om do techniek. Alleen gaat. het 0111 de geestelijke overwinning bij hem. Men verwijt Gouwe vaak zijn hardheid in de kleuren, en men zal die aanmerking waar schijnlijk ook maken hij het beschouwen van zijn tweede doekje, een tuin. De fel heid waarmee Gouwe de- dingen geeft, is er volkomen in harmonie met de felheid van zijn karakter. Wie herinnert, zich zijn krachtige ploegossen niet. Iedere beweging is daar bijna fanatiek contrastee rend. De tegenstelling überhaupt is hem lief, het bewust te voorschijn treden, 't accent leggen op het rythme. Ik had gaarne eens een expositie gezien van zijn karikaturen, waarin Gouwe een kant van ziclizelve als artist laat zien, die merkwaardig is. De plaatsing van zijn doek waarover ik eerst sprak (wij hebben nog steeds geen catalo gus ontvangen) is slecht in één woord. Men kan hem gevoegelijk de eereplaats inruimen meen ik omdat men op zijn medewerking trotsch mag en kan zijn. Het is een heele zwaai die ik maak als ik nu ineens zal spreken over den lumi- nist Johan Meijer van wien op deze expo sitie een mooie zomerdag is ingezonden. Ook Gouwe is in zekeren zin een luminisL Meijer echter s het principieeler en ik wilde nu ook wel eens een anderen kant van hem zien. Evenwel, ook dit doek is weer een uitnemend geslaagd geheel. Het. verschiet, het overgaan in de verzengende opene lichtverte is prachtig. Dit verschiet is wel het mooiste gedeelte van "dit. ook overigens teer geschilderde doek. Ook sterk is Meijer de trek naar het roman tische eigen, het eigenaardig neerbuigen der hrcedgekrooDile hoornen, waarin altijd de lust naar liet grootsche wordt geuit. Anton- Mauve brengt weer één zijner materieloozo onderwerpen, een groep den nen, waardoor een bleekpad slingert naar een hut. Weer als altijd heerscht tusschen het geboomte die onrceele stemming, die zoonlooze atmosfeer, die zoolicht eentonig, zelfs goor kan aandoen, maar die biji Mauve altijd edel werd gehouden. I11 enkele ge deelten is hij op de grenzen om te vaal en te vlak te worden. Mauve stelt zich liet probleem ook, het schilderkundig .probleem en -hij houdt dit hoog en zuiver. Zoo is zijn werk altijd sympathiek en schoon. Ik wenscli me in dit. eerste artikel Ie li- palen tot wat mij bij den eersten aanblik trof. D*an noem ik nog de prachtige cactus, van mevrouw van SchaikRussell waarover ik al eens meer mijn bewon dering uitte ter gelegenheid van haar af- zondorl i j ke ex posi t ie. Ik meen dat dit een jong werk is, maar do afstand naar haar jongste uitingen is dan toch niet zoo groot, wat betreft deze creatie» Het prachtige rood dezer bloem, die tot in het hart, tot in de wezenlijke is begrepen, is klaar, maar toch gedempt, gehouden. De stekelige, bladen staan er mooi gecomponeerd omheen. Tegen zulk een bloemstuk zal een criticus die wol eens walgt van al die vervelende stil levens, zich kanten. Hot. is maar al te dui delijk in deze bloem, dat dit doek artistiek op een hooger plan staat. B. (Wordt vervolgd). FAILLISSEMENTEN R. Cieraad, wijnhandelaar. Domlaan, Baarn. Rechtcr-comm. mr. dr. S. van Brakel Curator mr. N. If. van Voorst van Beest, Utrecht. H. A. Veldhuizen, handelende onder den naam of firma Veldhuizen Koster, koopman Jordaan 39. Laren (N.H.). Rechtcr-comm. mr. B. M. dc Vos; Curator: mr. J. Wolf. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM. 4 Juni. Ter veemarkt wa ren lieden aanvoer en prijzen: 333 vette kal- \ercn. te kw. 100108 ct., 2e kw. 90ct 3e kw. 8090 ct. per K G 98 nuchtere kal veren f 1425 per stuk; 749 vette varkens. Ho 11. te kw. 71—72 ct., 2e kw. 70—71 ct.. 3e kw. 6770 ct.. Overz. en Geld. ie kw. 7172 ct. pctr K G.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 4