op dit blad die zich metl Juli abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers Prijs slechts 6 cent per week, of 70 cent per driemaanden. Gooische Agenda. Woensdag 11 Juni. LAREN, 8 u. op den Brink concert van het R K. fanfarecorps St. Vitus. BUSSUM. 8 uur in Novum. Ledenverga dering Kon. Ned. Mij. voor tuinbouw- en plantkunde, afd. Naarden-Bussum. Zaterdag 14 Juni. LAREN. Bezoek afd. N. H. vereen, van burgemeesters en secretarissen pl. m. 80 personen. Zondag 15 Juni. NA ARDEN. Groote kerk half 3, uitvoe ring Bussumsch capella koor, dirigent A. v. d. Voort. Maandag 16 Juni. BUSSUM. 8 u. in de Rozenboom, vergade ring Vereen, v. Vreemdelingenverkeer. Dinsdag 17 Juni. BUSSUM. Concordia. Zomerfeest „De Volksstem. Woensdag 18 Juni. BUSSUM. Concordia Zomerfeest „de Volksstem". Donderdag 19 JnnL BUSSUM. Concordia Zomerfeest „de Volksstem". Vrydag 20 Juni. BUSSUM. Concordia Zomerfeest „de Volksstem". T entoonstellingen BLARICUM. Tentoonstelling van verf- naald- en kantwerken. LAREN. 31 Mei1 Sept. Kunsttentoonstel ling in Hotel Hamdorff. BLARICUM. 10 Mei12 Juni. Tentoonstel ling werken van W. Noordijk in Blaricum- sche Bock- en Kunsthandel. WEEKABONNE'S verzoeken .wij vriendelijk, het ver schuldigde abonnementsgeld iederen Zaterdag gereed te leggen, opdat er des Zatercfags zoo min mogelijk staa- natie ontstaat in de bezorging. Wij verzoeken beleefd, iedere week te be talen, aangezien de bezorgers voor de gelden aansprakelijk zijn. Comenius Museum. Maandagmiddag vergaderde ten Stad- huize de Naardensche Vereeniging, welke het in stand houden van het Comenius Museum beoogt, met den heer A. Simek, als afge vaardigde van de Amsterdamsche Vereeniging „Komensky". De bijeenkomst was maar matig bezocht, hetgeen zeker toe te schrijven is aan den Pinksterdag, op welken velen van huis zijn en anderen gasten herbergen. Ampel en breed werd, onder leiding van den voorzitter, den heer J. Smits, de inrich ting van 't nieuwe museum in het ..Spaansche Huis" besproken. De overeenkomst tusschen Rijk en Gemeente betreffende huur als an derszins heeft thans haar beslag gekregen. Door de vergadering werd tot concierge be noemd dc heer H. Kievit. Voorts werd de heer J M. A. van Rooijen aangewezen als lid van dc Boeken-coinmissie, in de plaats van den heer Van Schievecn, die voor deze functie niet meer in aanmerking komt. daar hij als lid der Vereeniging be dankt heeft. De heer Van Rooijen zal zich tevens belasten met het toezicht op het Mu seum en met de installatie, welke wel eenige zorgen zal vereischen. Het Comenius Museum kan en moet een attractie van Kaarden worden, maar dan moe ten Naarden's ingezetenen het hunne daar toe bijdragen in den vorm van een jaarlijk- sche contributie, welke aan het lidmaatschap der Vereeuiging verbonden is. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de H.H. Jac. Smits voor zitter, G. Slaap secretaris, en J. van Eijkcn Nieukerk penningmeester. Wie nog geen lid is, denke eens na over, zijn verplichtingen in deze en melde zich bij een der genoemde heeren aan I H. Kievit. Onze Chef van Politie, de heer H. Kievit, heeft, ook in verband met zijn gezondheid, ontslag aangevraagd uit zijn betrekking, welke hij een reeks van jaren met ernst en nauw gezetheid vervulde, en in welke het hem ge lukte voor een handhaver van wet en orde niet zoo gemakkelijk 1 zich vele vrienden te verwerven. Zooals uit het verslag van de vergadering der Comenius Vereeniging blijkt, is de heer Kievit benoemd tot concierge van het nieuwe museum. D« vluchtheuvel. Wij waren in de gelegenheid in de sme derij van de firma Brouwer en Van Eijden het ijzeren geraamte te bezichtigen, dat, na met beton gevuld te zijn, als vluchtheuvel zal dienstdoen op het Adriaan Dortmanplein. Het verkeer daar ter plaatse zal er volkomen vei lig door geregeld worden en het opgaande hout van den tuin der familie Konig zal zelfs den racers geen gevaar meer opleveren. In het midden van den vluchtheuvel wordt een lantaarn geplaatst. Bij licht zoowel als bij donker zal men dus weten hoe men te rijden heeft om elkaar niet in de wielen te rijden Jazrvergadering Muziokvereen. D. O. B. Dezo vergadering werd Woensdagavond jj. gehouden, onder voorzitterschap van den heer F. Schubert. Zij was vrij goed bezet, terwijl enkele leden met kennis geving afwezig waren. Nd een kort ope ningswoord werd het woord verleend aen den secretaris tot het uitbrengen van het verslag over het afgeloojpen jaar. Hieruit bleek dat het ledental gelijk is gebleven, enkelen gingen heen, anderen sloten zich aan. Uit het verslag van den penning meester bleek dat het met de financiën der Vereen, er niet zoo rooskleurig uitziet, en zal er slechts met de grootste moeite buiten schuld gebleven kunnen worden. Bij de bestuursverkiezing werd 't geheele bestuur met algemccne stemmen herko zen, en werd tevens uit de vergadering het vertrouwen in het bestuur kenbaar ge maakt Na nog eenige besprekingen om trent de a. s. Concoursen gehouden te hebben werd, na de rondvraag, waarvan eenige heeren gebruik maakten, inct een dankend woord aan allen te pl.m. 11 uur deze vlot verloopen vergadering gesloten. Gevonden voorwerpen. Een broche (zilver) met witte cn roode steentjes, 1 rozekrans in een doosje, 1 hoorn van 'n auto, 1 gouden zegelring met steen, 1 boodschappentasch, 1 duimstok, 1 sleuteltje, 1 groote grijze wolfshond. Mond- en Klauwzeer. Het mond- en klauwzeer onder den Hui- zer-veestapel op dc Gooisehe Meent lungs de Oostdorpen liet zich eerst niet-ernstig aanzien, de meeste koeien waren 11 a een 6 a 8 dagen „doorzieken" er weer bovenop, doze week heeft dc veeziekte echter on gunstiger aanzien gekregen: een der melkbeesten is reeds aan mond- en klauw zeer gestorven, een tweede zal spoedig volgen, voorzichtigheid met de melkeon- sumptie al houden de veehouders de aangetaste dieren afzonderlijk blijft dus geboden. Heiers. Ter vervanging van stakende heiers op eenige groote bouwwerken in Amsterdam worden in de Zuiderzee-gemeentcn-arbcids- krachten aangeworven. Tot nog toe is deze aanwerving in deze gemeente mis lukt, uit het aangrenzende Spakenburg- Bunschoten zijn reeds een 60-tal personen naar de hoofdstad vertrokken en tewerk gesteld. Het gemiddelde loon is iets I100- ger dan het weekbedrag, dat de knecht op den botter kan makeu. Bazar. De bazar door de Chr. Jongelingsvcreen. alhier to organiseeren, teneinde een eigen verecnigingsgebouw te kunnen stichten, zal gehouden worden van 21-25 Juli a. s. in de groote rookerij van den heer Krui- mer, waartoe „Samuël" welwillend de be schikking is verleend. Vreemdelingenverkeer. In een vorig nummer hebben we reeds medegedeeld, dat de Nederlandsche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer haar jaarlijksche Algemeene Vergadering deze maand houdt te Hilversum. Een 200 personen zullen op die ver gadering aanwezig zijn. Met auto's zul len de heeren de omgeving van Hilver sum bezoeken en ook onze Gemeente zal de eer hebben hen te mogen ont vangen. Vóór hotel Berk zullen een vijftig auto's aan twee lange rijen wor den geplaatst. Het oponthoud zal slechts een half uur zijn. De heeren zullen de auto's niet verlaten. Dan zal gereden worden langs de Lindenlaan, Voorbaan, Havenstraat, tot Botterstraat, vervolgens deze weg over de Meent en zoo naar de rookerij van P. Veerman, dan de Zeeweg, Oranje Weeshuisstraat en vervolgens langs den Nieuw Bussummerweg naar Oud-Bussem, en vandaar naar Bussum. Nieuw Bussumerweg. De Nieuw Bussummerweg is thans een eindweegs voorbij Van der Vuurst van een nieuw dek voorzien. Het laatste gedeelte wordt tevens aan weerszijden met een meter verbreed. Een verbetering die zeer noodig was. Aautal inwoners. Het aantal inwoners onzer gemeente heeft sinds April de zevenduizend over schreden. Op 25 Mei bedroeg het aan tal zielen reeds 7036. Rijksveldwachter. De nieuwe rijksveldwachter Mengerink woont sedert een paar dagen in deze gemeente en wel in „De Haardstede" perceel no. 248 naast het winkelhuis van Gerbert Rebel, D2. Mochten er dus personen zijn die den rijksveldwachter moeter. spreken, hetzij dat ze een klacht moeten doen of an derzins, dan weten ze waar deze politie man woont. Aansluiting Waterleiding. Verschillende personen zijn door Bur gemeester en Wethouders aangeschreven dat ze hun perceelen van leidingwater moeten voorzien. Een ruime tijd is aan ieder verleend voor aansluiting. Thans is de politie druk in de weer ie contro leeren of de aangeschrevenen aan hun plicht tot aansluiting hebben voldaan. Zoo niet dan wordt nu proces-verbaal opgemaakt. Heggen. De heerlijke groeizame Meimaand heeft vele heggen tot buitensporige af metingen doen aangroeien. Volgens po litieverordening mogen de heggen niet overhangen over den openbaren weg. Dezer dagen zal de politie rondgaan om te zien waar de heggen hinderlijk zijn of te veel overhangen Het is dus raad zaam dat men spoedig de heggen langs de openbare wegen eens naziet en on derhanden neemt, voor men met de politie in aanraking komt. Medailles. Twee medailles zijn deze week aan de Gymnastiekvereeniging Koningin Wil- helmina overhandigd. Een van het Ge meentebestuur en een van den Be schermheer der Vereeniging, den Burge meester dezer gemeente. Voor de Gooische Landbouw Tentoon stelling heeft het Gemeentebestuur eenige medailles beschikbaar gesteld. Ook de Burgemeester heeft een medaille toege zegd, alles voor vee uit Huizen. Eensgezindheid, een groot succes. Dc Vereeniging „Eensgezindheid" alhier had gisteren een zeer gelukkigen dag op het muziekconcours te Alkmaar. Een succes als dit is wel uniek. De vereeniging bestaat twee jaren, telt 20 leden cn beide keeren ging ze met den eersten prijs strijken. De eerste maal kwam ze uit op het con cours te Loosdrccht in de 4e afdeeling. Ze behaalde daar den eersten prijs, waardoor ze in de 3e afdeeling werd toegelaten. Gisteren nu behaalde zij in deze afdeeling, waarin ze dus pas een jaar stond ingeschre ven, alweer den eersten prijs, waardoor zij thans in de 2e afdeeling is gekomen. Ondanks het slechte weer was het in Alk maar tijdens het concours droog. Onze jon gens kwamen om half een aan, moesten 20 minuten loopen naar het park waar het con cours werd gehouden en moesten bij aankomst direct spelen. Zij weerden zich prachtig, waren kalm en lieten zich niet door hun zenuwen meesleepen. Na de uitvoering van het verplichte num mer volgde van alle kanten een uitbundig en spontaan applaus. Na dit nummer voerden zij hun vrij num mer uit, waarmee zij nog meer eer inlegden. Met dit nummer behaalde de Larensche Har monie op een concours ook eens een prijs. Verschillende supporters, als we onze Blari- cuinmer muziek-enthousiastcn zoo mogen noe men. waren meegegaan. Er waren circa 32 Blaricummers in Alkmaar bijeen. Nadat de uitvoering der nummers en de spanning voorbij waren, heerschte onder onze jongens een opgewekte en uiterst vroolijke stemming. Het concours duurde lang. Om kwart over zes verdrong zich alles om den uitslag te vernemen. Blaricum's muziekcorps stond bovenaan met 310 punten. Dit was een onverwacht succesHet aantal punten voor den eersten prijs moet 280 bedragen. Geen enkel corps behaalde dit meer. Daar de trein naar Hilversum om kwart voor zeven vertrok en er nog gegeten moest worden, haastten onze muzikanten zich weg. Vier postduiven werden opgelaten, één, van den heer H. Krijver uit Laren, welke duif al een gouden en zilveren medaille had be haald cn al koersen had afgelegd uit Frank rijk en België. Verder twee van den heer Zeegers alhier, één die reeds bekroond was en één om te lecrcn. cn nog twee andere. Merk waardig is zeker, dat geen der vier duiven hedenmorgen teruggekeerd was. zoodat geen Blaricummer gisteravond ook den uitslag wist. Op dc terugreis heerschte een luidruchtige, vroolijke stemming. Een der muzikanten blies van af Alkmaar tot Blaricum in één stuk door allerlei moppen en kreeg er maar niet genoeg van. Om half tien reed de tram Blaricum bin nen en toen de uitslag hekend was, ging er een groot gejuich op. Het was stampvol bij het gemeentehuis. De jongens stapten uit en gaven direct een con cert voor het gemeentehuis, wat veel bijval oogstte. De heer E. Mooy, de dirigent, werd spon taan op de schouders getild onder veel ge juich. Men weet. dat er eenige maanden geleden eenige verdeeldheid geweest is in de vereeni ging. De dirigent dacht er toen sterk over om te vertrekken. Hij was n.l. zeer ontevreden over de onverschillige houding der leden. Ge lukkig was het conflict spoedig opgelost cn werd ernstig gestudeerd. Dc repetities werden beter bezocht cn dank zij de energie die de heer Mooy wist te kweeken onder de leden, werd het concoursnummcr er stevig in gestu deerd. De uitvoering was dan ook onberispe lijk. De jury bestond uit vijf deskundigen, die allen over onze vereeniging zeer goed te spre ken waren. Toch blijkt wel uit dit onverwacht succes, ZIJ gratis. dat de vereeniging „Eensgezindheid" uitste kende krachten onder hare leden telt. Met energie kan men veel bereiken. Hallo dan volgend jaar weer een eerste? Wie weet wat ze volgend jaar presteert? Maar. de nummers zullen nu wel wat zwaar der worden. Twee ernstige ongelukken. Wij hebben in ons nummer al iets te voorbarig gemeld, dat de feestdagen gepas seerd waren zonder eenig verkeersongeluk. Gisteravond echter gebeurden hier twee vrij ernstige ongelukken, die wel niet zoozeer met het drukke verkeer te maken hadden als wel eendeels met het drukke hondenverkeer. Omstreeks 8 uur gisteravond reed de heer de Bie uit Amsterdam met een dame op de duozit door ons dorp. Ter hoogte van de Pijl steeg. waar deze op den Eemnesserwog uit komt. sprong plotseling een hond vlak voor het wiel van den in volle vaart rijdenden mo torrijder. Deze sloeg over het stuur heen en kwam zoo hard tegen den grond terecht, dat hij bewusteloos bleef liggen. De dame kwam ook ernstig tc vallen, maar blesseerde zich gelukkig slechts oppervlakkig. Onmiddellijk toegeschoten hulp bracht den ongelukkige in het R K. Ziekenhuis, waar de behandelende geneesheer een hersenschudding constateerde. Hedenmorgen was de heer de B al eenige malen uit zijn bewustcloozen toestand, inaar de toestand was nog zeer ernstig. Dc motor leed weinig schade. Ze werd bij den heer Keu- kert in dc garage gebracht, welke ook dc dame met een zijner auto's naar Amsterdam terug bracht. Het tweede ongeluk was niet minder ernstig. Een meisje, Joh. BI. van hier, reed Nederlandsche Muziek. 11 Toen ook voornamelijk de bloei van kunsten en wetenschappen in Italië, onder de bescherming der kunstlievende pausen Julius II en Leo X zijn toppunt in dien tijd bereikt had, waren het alweder de Nederlanders, die geroepen werden aan het hoofd dier kunstinrichtingen te staan. Onder dezen bekleedde ontegenzeggelijk Josquin des Prés een eerste plaats. Hij was de beroemdste leerling van Okeghem, werd door Sixtus IV aan de pauselijke kapel verbonden en later door Lodewijk XII, koning van Frankrijk, als eerste zanger aan diens kapel aangesteld. Met en naast hem moeten de volgende contrapuntisten genoemd worden: Pierre de la Rue. Antonius Brumel of Bromel. Alexander Agricola. Caspar van Weerbeke. Loyset Compère, Joannes Prioris en anderen. Onder de Nederlanders, die deels naar Italië ge roepen werden, deels derwaarts gingen om hun geluk aldaar te beproeven, was ook Adriaan Willaert. Te Brugge in Vlaanderen geboren, stu deerde hij aanvankelijk te Parijs in de Rechten, verwisselde later die studie met die der muziek en werd leerling van Joannes Mauton, zelf leer ling van Josquin en kapelmeester van Lodewijk XII en Frans I. Reeds op jeugdigen leeftijd in zijn vaderland beroemd als componist, ging hij in 1518 naar Rome en van daar naar Venetië, waar hij in 1527 kapelmeester aan de St. Marcus-kerk werd. een betrekking, die van dien tijd af als een soort van muzikale grootwaardigheid gegolden heeft. Hier verwierf hij roem en eer, en werd stichter der later beroemde Venetiaansche school. Tot de i overige Nederlandsche componisten van zijn tijd j behooren: Philippus Bassoron. Adrianus Petit bij genaamd Coclicus, Joannes Courtois, Nicolas Gombert, kapelmeester van Karei V. Simon a Quercu (van der Eycken), Tilman Susato. com ponist en muziekuitgever te Antwerpen. Philippus Verdelot. Hieronymus Vinders, en meer anderen. De derde periode der Ned. school, waarin zij haar hoogste glanspunt bereikte, en waarmede al het voorafgaande werd afgesloten, is die, welke Orlando Lasso tot hoofd en aanvoerder verhief. Hij was door geheel de beschaafde wereld hoog geacht en vereerd, en moet niet alleen als hoofd der Ned. school, maar ook als vertegenwoordiger der geheele toonkunst van dien tijd aangemerkt worden. Om hem heen schaarde zich de bloem der Ned. school, een ontelbare rij van hoogst ver dienstelijke kunstenaars en muziekgeleerden. De voornaamsten van hen waren: Ghiselinus Dan kerts, in Zeeland geboren en onder Palus II. Mar cellus II, zanger aan de pauselijke kapel: Sebas- tiaan de Hollander, geb. te Dordrecht, die zijn studiën te Amsterdam volbracht en een zoo be kwaam musicus was. dat hertog Albert van Beieren hem tot zijn hofkapelmeester benoemde. Christiaan de Hollander, van Leiden, kapelmeester van den Roomschen Keizer Ferdinand I: Petrus de Hot, van Beieren: en eindelijk, om van meer anderen te zwijgen. Jan Pieter Sweelinck of Swelingh, werd in 1540 te Deventer geboren. Reeds in zijne vroegste jeugd toonde hij grooten aanleg voor de muziek en maakte hij door aan houdende studie daarin weldra zulke groote vor deringen. dat hij reeds vroegtijdig eene buiten gewone vaardigheid op het orgel en de destijds gebruikelijke klavierinstrumenten had verkregen. Nadat hij in 1557 te Venetië gedurende eenigen tijd het onderwijs van den beroemden Zarlino, kapelmeester aan de St. Markus kerk en zelfs leerling van Adriaan Willaert (Nederlander), had genoten, keerde hij in zijn vaderland terug en verwierf zich weldra een groote vermaardheid en den naam van den grootsten organist der wereld; zoodat, toen de eervolle betrekking van organist der oude kerk te Amsterdam open kwam. men hem die opdroeg cn de ingezetenen elkander ver drongen om hem te hooren. Hoogst opmerkelijk is vooral ook de bijzonderheid, dat hij als stichter van de groote Duitsche orgelschool moet aange merkt worden, aangezien Schild van Hannover. Syffartt van Dantzig, Scheidt van Halle, Schultz en Scheidemann, de laatste tevens meester van Reineken en van de geheele Hamburgsche school, zijne leerlingen waren. Zoo ontsproot ook de we reldberoemde Johan Sebastiaan Bach, die een leer ling van Reineken was, uit zijne schoolhij werd der halve niet ten onrechte door zijne tijdgenooten de Holl. Palestrina en de organistenmaker genoemd. Hij stond te Amsterdam in zoo groot aanzien, dat eenige zijner vrienden aldaar, rijke kooplieden en bewonderaars van zijn groot talent, met oogmerk om zijn stoffelijk welzijn op zijn ouden dag te verzekeren, van hem 200 gulden leenden, om daarmede in hunne zaken handel te drijven, op voorwaarde dat zij de mogelijke verliezen zouden dragen en meester Sweelinck slechts in de winsten zoude deelen. Dat onbeduidende kapitaaltje, met schranderheid bestuurd, leverde na eenige jaren de aanzienlijke som van veertig duizend gulden op. waarvan de groote kunstenaar tot in hoogen ouderdom onbezorgd en genoegelijk leefde. Hij overleed den 9den October 1621. Wanneer men zich voorstelt, dat al zijne hierboven genoemde leerlingen een hoogen trap van beroemdheid be reikt hebben, moet men er uit besluiten, dat Swee linck èn eene voortreffelijke manier van uitvoering èn de kunst van haar mede te deelen in hooge mate bezat. Het geheel van zijne compositiën is een der bewonderenswaardigste voortbrengselen van den menschelijken geest. Zijne Fransche lie deren voor 4 en 5 stemmen. 1592; vijfstemmige liederen, 1593; nieuw Cyterboek, 1602; de Psal men Davids. 16131621; Cantiones Sacrae, vijf stemmig. met doorloopende bas en orgelbegelei ding (No. 33); verschillende gewijde en ongewijde liederen: Geistliche Concerten und Harmoniën; Nervi d'Orfeo (1605): Ghirlandia di Madrigali a sei voci (1600); verschillende compositiën voor orgel; Bruiloftszang (achtstemmig). Van b.v. werken getuigt de Duitsche kunstge leerde Robert Eitner, dat deze met de schoonste zaken van Palestrina kan wedijveren. Ofschoon de Nederlanders ook in de 17e eeuw de toonkunst beoefenden, en ofschoon vele verdienstelijke musici uit hun midden te voorschijn traden, mag men toch zonder vrees voor tegenspraak zeggen, dat met Sweelinck. Orlando Lasso en hun tijd genooten de zoogenaamde Nederlandsche school ten einde was. De invloed, die de Nederlanders gedurende een eeuw op de ontwikkeling der toon kunst hadden uitgeoefend, was geweken, en andere natiën, met name Italië en Duitschland. zetten de pogingen der Nederlanders voort. Het is een bekende waarheid, dat de vrije kunsten alleen gedurende den vrede bloeiden, het verval der Nederlandsche school in de eerste jaren van den tachtigjarigen oorlog is daarvan een sprekend bewijs. De opstand van het Nederland sche volk tegen Spanje: de wreedheden van den hertog van Alva; de opofferingen die het volk zich moest getroosten om zijn vrijheid te verkrijgen en te bevestigen, en vooral ook de Hervorming, die door het verbannen van de figurale muziek uit de kerk een harer hoofdvormen onderdrukte begon de vernietiging der Kunstmuziek in de Nederlanden voor te bereiden. Anders gesteld was het met de volksmuziek. Den Haag. N- A. BOUWMAN. (Wordt vervolgd).

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2