i f n.A De Haven. Verleden week aangekomen een turf schip. Bekeuringen. A. Z. en B. J. D zijn door den gemeente veldwachter bekeurd, wegens het looncn in weiland. Mond- en klauwzeer. Eerste helft dezer week 6 jiieuwe aan giften. Verleden week zijn 2 beesten gestorven en deze week 1. Bezoek aan de Eem. De Eem schijnt zich steeds in meer be langstelling te mogen verheugen. Zaterdag had per stoomboot de Eemstroom ec-n excursie op onze rivier plaats, vanuit Amersfoort. Het initiatief daartoe was geno men door de Maatschappij van Nijverheid, gesteund door de Industrie Club, te Amers foort. Ouder de talrijke deelnemers bevonden zich de Burgemeester en echtgenoote, de heer Kooyman, Voorzitter der Maatschappij van Nijverheid, het Dagclijksch Bestuui van de Kamer \an Koophandel en verschillende voor name handelaren cn industrieelen uit Amers foort. De boot maakte een tocht langs de geheele rivier, voer de haven uit en een klein eind de zee op, waarna men langs denzelfden weg terugkeerde. Doel van de tocht was hoofdzakelijk, de aandacht op de Eem te vestigen uit handels- en industrie-oogpunt. Als technici maakten de reis mede, de H.H. Schoonevelri en Jr. Dwars, welke alle ge- wenschte inlichtingen verstrekten. Bevolkingsregister. INGEKOMEN: C van den Brock, wed T Roothart, uit Baarn. J. Brouwer uit Hoog land. H. Houtepen en ge/in uit Laren (N.H.). Th. Kcrsens uit Soest. VERTROKKEN: Geene. De weg Laren-Naarden In do aitting dor Eerste Kamer op 18 Juni j.l. voerde de hoor Polak (s.-d.) het woord over het vraagstuk van 't rijkswe ge 11 net, Aan hot stenografische Kamerver slag, voor -zoover het over 't Gooi bun delt, ontleenen wij h©J. volgende woordelijk gesprokene: De Rijksstraatweg van Amsterdam heeft men gedeeltelijk van dichtbij Kaar den tot aan 't kamp bij Laren ook een breedte gegeven van zeker niet minder waarschijnlijk meer dun 32A AL, d.w.z. niet het geplaveide gedeelte (dat is maar 5 AI. breed) ,maar de afmeting van den weg in zijn geheel, die toch zeker onge veer 40 AI. breed is. Ik zou willen vragen, waartoe dit noodig is*. Er moeten daar voor groote stukken grond onteigend wor den, meestal in streken waar de grond duur is. Dikwijls wordt ook de streek (ik meen b.v. do omgeving van Laren) door zulk een wegenaanleg gehavend, tenge volge van liet vellen van boom en rijen, waardoor dikwijls ook do overblijvende hoornen ten ondergang gedoomd zijn, door dat ze niet meer besehut staan. Waartoe is dat toch noodig? Een breedte van den weg van G AT. is voor 't. rijverkeer vol doende. Ik ilieh er vele hoofdroutes ont moet wanrvun do breedte geringer is. De geplaveide weg dien ik noemde, die t.us- schen Naaiden en Laren, is 5 Al. breed. Ik waag het te constateeren, (ik gebruik dien weg eiken dag-) dat die weg voor het r ij-verkeer voldoende is. Waartoe dan toch die 40 of 32X* ïncier? ATen moet zich ook ten opzichte van 't verkeer op de landwegen geen overdro- De St. Jansprocessie. Een nabetrachting Toen wij zoo dien Dinsdagmorgen de processie zagen aanschrijden en we het prevelen der geboden aanhoorden, dat de impressie gaf alsof er telkens regendrop pelen neervielen bij windstooten door de belli aderde takken, en het gezicht op deze voorbijgang telkens werd onde rijroken door een voorfryrinkèlehdè tram of een brommende auto, deze geluiden van het moderne razende leven, dat het. bidden en liet schellen overstemt, toen ons opviel, dat de benzinestank zich hier en daar ver mengde met do zoete lucht van wierook, dachten we onwillekeurig, hoes dit alles eens tijden geleden was geweest, toen het leven nog veel eenvoudiger, ruwer, maar ook veel spontaner was. En onze gedach ten gingen eenige eeuwen terug en ble ven hangen bij voorstellingen op oude schilderijen en oude regelen, waarop men het volk ziet afgebeeld, waarin men de dichter hoort spreken, van feestelijke ommegangen door do smalle paden door de akkers, waarbij de stilte volkomen was en do menschen geknield lagen aan de bermen „met hot. Jioofd in do handen en luidop baden". Prof. Huizinga geeft in zyn erainent hoek „Herfsttij der Aliddel- eeuwen" een karakteristiek beeld van dien tijd, die hij noemt „do tijd van bloed en rozen". IIij heeft het in zijn eerste hoofd stuk over de levensfelheid en zegt daarin o.u. dit: Toen de wereld vijf ecuwen jon ger was, hadden alle levensgevallen veel scherper", uiterlijker vormen dan nu. Tus schen lood en vreugcTe, tusschen rampen en geluk scheen de afstand grooter dan voor ons; al wat men beleefde had nog dien graad van onmiddellijken absoluut heid, dien do vreugd en het leed nu nog hebben in den kindergeest. Elke levensge beurtenis, elke daad was omringd met na ven voorstelling vormen, Op de misschien maar 6 mooie Zondagen, die ons lieftallig klimaat ons schenkt, en een enkelen niooien feestdag daarbij, is 't verkeer op veie wegen druic, dat geef ik toe, inaar op «le overige, laat ons zeggen 350 dagen, is dut verkeer ma ïr zoor, zeer matig. Ik mag O is gerust constateeren (ik ben druk gebruiker v:.n de -.vegen), voor de gewone werkdagen en de slechte wecrs-Zondagen, is 'I verkeer op onze wegen vrij gering. Een buitengewone breedte van den weg zou alleen ter. goede kcunen aan wat de Engelschen noemen de road hogs, men schen die altijd haast hebben, snelheids maniakken, pleizierreizi gers, heeren en dames voor een pretje uit; voor zulke inenseheu zcu ecu buitengewoon breede weg nut kunnen opleveren, aangenomen dat men hier van nut spreken mag, maar voor 't gewone verkeer is een wegbreedto van ongeveer 0 AI. zeker voldoende. Ik zie dan cok geen reden 0111 wegen Ie maken van een 4-dubbelc breedte. Dut kost ont zaglijk veel geld. Hoeveel geld blijkt wel uit het volgende voorbeeld: In een onderhoud dat ik \oor cenigcn tijd met den Minister hob gehud over het tracé van den weg, die om Laren gelogd zal worden, bleek, dat bij de breedte, waarop die weg was geprojecteerd, een onteigening noodig is (cn dan alleen nog muur voor 't gedeelte door Laren, een af stand van niet meer dan zegge VA K.M.), die een bedrag zal kosten, geraamd op f 100.000. Het is dus inderdaad geen gek heid, als ik over deze dingen spreek, want bij tientallen K.M. zijn daarmee zeer aan zienlijke sommen gemoeid, die veel beter zouden kunnen worden besteed aan de al- gemeeno verbetering der wegen. Hoe wei nig rationeel men te werk gaat, blijkt wel hieruit, dat de oude weg tusschen Kaar den en Laren een breedte had van 5A M., waarvan 3A M. was bestraat, omdat de rest werd en wordt ingenomen door de rails van do Gooiischo Stoomtram, indien men nu een smalle strook achter do hoo rnen had onteigend, en daar de tramrails had gelegd, zou er 2 M. meer ter beschik king zijn gekomen. Dan zou die mooie oude, prachtig bebouwde weg behouden zijn gebleven en had men een nuttige breedte gekregen van 5A M. Maar aan dergelijke voor de hand liggende oplossin gen schijnt men in den regel weinig te denken. Men heeft integendeel aan dien weg ontzaglijke sommen besteed, die m.i. veel beter aangewend hadden kunnen worden voor het waarlijk gevaarlijke ge deelte van den weg Amsterdam-Amers- foort, dat tusschen Naarden en Muiden, een zeer druk bereden weg .De gemeente besturen in het Gooi bobben onlangs op Hemelvaartsdag laten tellen, hoeveel voer tuigen over de Ilakkelaarsbrug zijn ge gaan. en "dat. waren-: bijna 17.000 rijwielen, ongeveer 1600 auto's en ongeveer 800 mo torfietsen. Wie dien weg kent: een smalle weg SA M. breed, met aan den eenen kant een diepe vaart en aan den anderen de onbest rato rails van de Gooische Stoomtram, waar men dus niet. kan rij den, moet toegeven, dat het daar een el lendige toestand is. Afij dunkt, wanneer men het geld dat nu noodeloos werd en wordt besteed aan den weg Naarden- Laren had aangewend tot verbetering van dit weggedeelte of wel aan den overkant van de vaart een nieuwen weg had aange legd, zooals trouwens in do bedoeling' ligt, zou men, naar mijn meening, het publiek belang heel wat beter gediend hebben, dan nu liet geval is. Bovendien zijn wij met. onze tollen e:i zeer zonderlinge posi tie als 't. eenige 1 ind dat deze toestand nog kent. Van Blaricuni naar Huizon, en ufitand van 8 K.M., treft men 3 tol len .111:, waaraan ieder, die er met een voertuig doorheen gaat, in t. geheel 05 ct. moet offeren; van Laren naar Loosdrecht, 12 K.M., 3 tollen, tezamen bedragende; 70 sen is: de Bilt-IIilversum, 20 K.M., 6 tol len, ten bedrage van f 1.25 met elkaar. Een weinig benijdenswaardige distinctie dio de grens van 't belachelijke over schrijdt, Dat is geen fantasie, mijnheer de Voorzitter, ik wou dat het fantasie was, dnikkelijke en uitdrukkelijke vormen, wras getild op de Verhevenheid van een strak- ken, vasten levensstijl. De groote diugcn: de geboorte, het huwelijk, het sterven, stemden door het sacrament in den glans van het Goddelijk mysterie. Af aar ook de geringer gevallen: een reis, een arbeid, een bezoek, waren begeleid door duizend zegens, ceremonies, spreuken en omgangs vormen. Een bonten tabbert» helder haard vuur. drank en scherts en een zacht bed hadden nog dat hoogc gcnotsgöhalte, dat misschien door de Engelsche novelle in de beschrijving der levensvreugde het langst is gebleven en het levendigst iugeboe- z.emd. E11 al de dingen des levens hadden een pronkende cn gruwelijke openbaarheid. De leprozen (melaatschen) klepten met hun ratel cn hielden ommetochtcn, de be delaars jammerden in do kerken en stal den er hun wanstaltigheid uit. Elke orde, elke stand, elk bedrijT was kenbaar aan zijn kleed. Door liet voortdurend contrast, door de bonte vormen, waarmee alles zich aan den geest opdrong, -ging er van het alledaag- scho leven een prikkeling, een hartstoch telijke suggestie uit, welke zich open baart in de wankele stemming- van ruwe uitgelatenhehid, lievige wreedheid, innige verteedering, waartusschon het middei- ceuwsclie leven zich beweegt," Over de processies sprekende, zegt hij in dit prachtige hoofdstuk: „Zij duurden van Mei tot Juli. telkens van andere -groepen, orden of gilden, telkens 'langs andere we gen met andere relieken. Allen liepen bar revoets en met nuchtere maag, de heeren van het Parlement zoo goed als de arme burgers; elk dio kon droeg een kaars of een toorts; er waren steeds veel kleine kinderen bij. Ook uit de dorpen rondom kwamen de arme 'landlieden blootsvoets van ver goloopen. Men- ging mede of Eeek het ann „en grand pleuirs, en grans lar- dan had ik er zelf niet zoo'n last van, want ik zit er middenin. Deze heffing drukt zeer op de landbouwende bevolking dier streken, b.v. do landbouwers, de melk en veeboeren in Laren, Blaricuni en Eem- nes moeten hun producten brengen naar Hilversum, dat is nu eenmaal de plaats waar alles heengaat. Eiken keer dat zij daarheen gaan of van daar te.rugkoeren, en dat gebeurt een paar malen per dag, moeten zij 20 cent tol l^talen, heen en weer, dat maakt 80 cent per dag, vaak nog meer. Zij hebben dan ook de wanho pigste pogingen gedaan pm daaraan te ontkomen en maken daartoe soms grootc omwegen met hun kar door de heide. In tijden dat het deze menschen niet goed gaat, vormen deze tollen voor hen een zeer drukkende belasting en zij worden daardoor ten zeerste in hun bedrijf 1k>- lemmerd. Die tolgelden vormen dan ook per jaar een- bedrag dal buitensporig kan genoemd worden. Had men daarvoor nu icnminste nog maar goede wegen, maar 't ia vooral een automobiliste 11 gezegde: hoe meer tol jc betaalt, hoe slechter de weg er. dat komt bijna altijd uit, want de weg die ik zoo even heb genoemd, van De Bilt naar Hilversum, behoort, voor zoover hij doen* de gemeente De Bilt en een deel daarvan door Baarn loopt, langs -het bui ten- van II.AI. Koningin Aioeder, tot de al lerslechtste wegen van ons land. De Al in is ter antwoordde daarop in de volgende vergadering: De 'heer Polak heeft gesproken over het Rijkswegennet en gezegd, dat er tal van wegen voldoende, sommige zelfs zeer goed zijn, maar dat een breedte van 31.50 AL, die voor den weg Rotterdam-Delft b.v. is ontworpen, z.i. veel te groot is. Men kan voel beter, zoo zei hij, smaller wegen ma ken en behoeft dun ook niet zooveel geld uit te geven. Mijnheer de Voorzitter! Dienaangaande zou ik willen opsnerken, dat het volstrekt niet in de bedoeling ligt, alle wegen die breedte te geven, maar alleen daar waar het noodzakelijk is. Gelet op het. dwarsprofiel van den weg Rotterdam-Delft, met een rijweg van 0 AL, wat zeker niet. te veel is, 2 rijwielpaden, behoorlijk gescheiden van den rijweg, een boombeplanting en een wandelpad, terwijl er gelegenheid moet, blijven voor 't leggen van dubbel tramspoor, dan zal men moe ten toegeven, dat .genoemde breedte niet te groot is en alleen genomen als 't nood zakelijk is. Voorts heeft deze geachte af gevaardigde er op aangedrongen, geen boomen te roeden wanneer 't niet nood zakelijk is. Mijheer de Voorzitter! Daar mee wordt vanwege het Departement steeds rekening gehouden. Wanneer men echter de klachten' nagaat, die daarover binnenkomen, dan blijkt meermalen, dat die geheel ongegrond zijn. Wij krijgen vaak verzoeken, 0111 T rooien van bepaalde hoornen te verbieden, maar bij onderzoek blijkt dan. dat die boomen op particulier terrein staan. ïk ben het natuurlijk met den geachten afgevaardigde eens, dat wij natuurschoon zooveel mogelijk moeten trachten te behouden. De heer Polak sprak verder nog over de tramplannen in het Gooi. Ik kan mee- deelen-, dat die plannen wel voor onbe paalde» tijd zijn uitgesteld. TTij kan voor- •loopig dus genist, slapen. Het ligt in de bedoeling het eerst de baanvakken Am sterdam-Rotterdam cn daarna Amstordnm- Amersfoort te electrificeeren, dus juist die trajecten, waaróp het vervoer het meest intensief is. Gewapende dienst. Onlangs is bier onder voorzitterschap van den Burgemeester cene plaatselijke com- nies, en grant devoeion" (d.w.z.: woenen- de en met groote innigheid). En bijna ul die dagen regende het hard". E11 als we dan decce dingen lezen en ons de pilde schilderijen der Vlamingen voor den geest halen, heeft het begrip proces sie opeens zoo'n merkwaardige bijgedachte opgewekt van noodzakelijkheid, van iets wat vanzelf uit het gemoed der menigte moest losbreken tot hartstochtelijke de monstratie. Het moderne leven heeft het veel ruws en ruigs effen gemaakt, de uitersten zijn verdwenen, de ritus heeft een veel ander' karakter gekregen. En toch zijn zij in den oer kern bewaard en ongeschonden en het is merkwaardig tc bei oer ken, hoe een menigte plotseling onder de suggestie is gekomen van een demonstratie, van welke aard ze ook is, het is of ©r dan een natuurlijk element, in den mensch wakker wordt, dat onmiddel lijk wordt verdrongen, omdat de geest veel sneller wordt afgeleid dan vroeger, toen men geheel en al opging in één ge zamenlijk gebeuren en de gemoederen sa men al9 één vlam opreikten of door een plotseling gebeuren neerploften. Wij had den liet in 't begin over deze laatste* processie sprekende, over de afleidende factoren, het rinkelen der trams en het knallen- van auto's, die hun motor zelfs niet tot bedaren hebben, wanneer hetgeen •heilig is voor velen, wordt voorbijgedra- 'gjen, en dit ook gaf ons aanleiding, om aan de eensgezindheid van vroeger te her inneren. Hoe anders was de processie vroeger, toen de vaandels der gilden in de cos- tuums werden gedragen der gezellen. Hoe zou de middeleeuwer opzien, wanneer hij het loven van thans kon gadeslaan en de processie beschouwde vanuit de leeren kus sens der sidderende- auto. Maar het wezen zelf cn de idee is hetzelfde gebleven-. Dte gebeden worden van eeuw tot eeuw een der gepreveld en in liet ontzag voor het missie ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst 111 de Nederlanden op gericht. Leden dier commissie zijn dc heeren A. A. Visser, secretaris; J. J. van Wijk, pen ningmeester C van SantenP. C. van Ette ren G Rigter en L. Raven Lzn. Zooa'ls men weet worden uit de inkomsten van het Fonds ondersteuningen toegekend aan oud-strijders en oud-gedienden. Dc Commissieleden stellen zich voor in den loop der a s. week persoonlijk de jaarlijksche inzameling van gelden ten behoeve van dit sympathieke fonds te doen. Zij zou hel zeer op prijs stellen dat men de giit, die men wenscht te doen. gereed legt. teneinde dubbele bezoeken tc voorkomen. Postkantoor. Lijst van onbestelbare stukken, waarvan de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen tusschen 10 cn 25 Juni 1924: H. T Poste Restante, Baarn M. C. de Weerdt, Amster dam. Muziekhandel Ferment. De muziekhandel Ferment is heden ver plaatst van de Bussumnierstraat naar 'n fraai, modern ingericht, winkelhuis aan de Heerenstraat, op den hoek van den Ivoorn- straat. Deze verplaatsing is inderdaad een vooruitgang van lieteokenis. Dc zeer uit gebreide collectie muziekinstrumenten die dc lieer Ferment het muzieklievend pu bliek kan aanbieden, heeft nu een haar waardige huisvesting gekregen. Wat er alzoo in Ferment's muziekhandel te krijgen is? Vrijwel alle muziekinstru menten, behalve piano's en orgels. Zeer de aandacht waard is de collectie gramo- foons van de beste merken en het daarbij lichoorend gramofoonplaten-repert-oire. Aan den winkel is verbonden een mu ziekschool voor viool en mandoline, onder leiding van den in Hilversum l>ekeiiden heer Raaf. Een speciale afdeeling van de zaak is gewijd aan Radio-toes tellen voor de draad- looze concerten. Ferment's muziekhandel levert complete Radio-installaties en plaatst antenne's in samenwerking met de Gooische Radio-Industrie. De nieuwste vindingen op dit gebied, o.m. storing vrije spoelen, worden door deze fabriek vervaar digd en door Ferment's muziekhandel ge leverd. Wij kunnen een kijkje in de zaak ten zeerste aanbevelen. HUIZEN j j -iz Afgekeurd. Het paard van de wed. K., dat deze week is dood gevallen, is door den veearts afgekeurd en in den oven der gasfabriek ver brand Een schadepost voor de weduwe. (Bij den -lieer J. Kos Lz is aan komen vliegen een postduif, gemerkt No 1 24/50107. Bekeurd. C. v. BI. te Naarden is onder Huizen bekeurd wegens vangen van visch in wateren waarvoor hij geen vergunning had. Drie fui ken zijn in beslag genomen. Ongeval. Dinsdag overkwam onze plaatsgenoot J. B. een ernstig ongeval, wat nogal betrekkelijk goed is afgcloopen. Bij het plaatsen van een bergroe bleek een zwaar stuk ijzer op de laniiigeu van den hooiberg te liggen. Dit stuk ijzer kwam. bij liet in beweging raken van den berg, te vallen en wel achter op bet hoofd mysterieuze en voor God werd de sterke gelootslijn, die door het leven loopt, door velen onweifeiLbani nagevolgd. Wanneer wij hij de Sint. Janaprocessic hier ter plaatse stilstaan in dit verslag dun lijkt hel ons niet onaardig eens oen klein his torisch overzicht te geven van deze plech tige katholieke gebeurtenis. Het is wel typisch, dat de eerste Sint Jansprocessie alhier reeds in het begin der Sste eeuw werd gehouden. Het* is hekend uit »le oude geschriften, dat hieraan Wil- librordus, de bekende Evangelieprediker, meedeed, neen, die zelfs leidde. De pro cessie, daarna ons l>ekend, dateert, uit 1246. Voor de eerste maal werd het Hei lig Sacrament toen medegedragen. Dan i9 die van 129(5 bekend, omdat dte Gooiers, die van deze processie kwamen, te laat waren 0111 den moord op Floris V te ver hinderen. In 1568 is ons o<.sk een processie bekend. Er werd toen het bevel gegeven van Hoogmogende Staten om de kerk en liet kerkhof te sloopen. Men heeft dit bevél wel niet opgevolgd, maar dc prc-essies waren voorloopig afge- loopcn. In het geheim echter werden ze wel gehouden. In 1(556 werden ze weer toc- gestaau, d.w.z. niet meer verhinderd, ter wijl in 1796, hij de afkondiging der gods dienstvrijheid deze plechtigheden als van zelf weer werden gevierd. In 1890 wer den ze wederom verboden, omdut de Am sterdammers zich op de processie te La ren misdragen schijnen te hebben. Bij dc grondwet van 1898 werd besloten, dat de 'openbare godsdienstoefeningen buiten de gebouwen en de l>esloten plaatsen zouden blijven bestaan in die gemeenten, waar zij van ouds gehouden werden. De burgemeester van Laren, Jan van den Brink, heeft toen bewerkt, dat Laren in die termen viel, /oodat. ze toestemming tot. processie verkreeg. In 1886 viel het feest van het Allerhei ligste Sacrament samen met. het feest van van B Hevig bloedend werd deze verwond Dr. Schaberg verleende hulp. AANBESTEDINGEN Te houden aanbestedingen. '9 GllAVELAND, 4 Juli. Hotel „Het Wupen van Amsterdam", het amoveeren van de bestaande en het bouwen van een pakhuis te 'sGraveland (Architect J. H. Burger te 's Graveland.) Utrecht, 7 Juli, 1 uur, in Provinciaal Gouvernementsgebouw: liet leveren, ver voeren en in voorraadshoopen zetten van 275 M3. grind en 3100 M3. bazaltstecnslag lnngs de Provinciale wegen in de provin- Utreoht, gedurende 1924. Gehouden aanbestedingen. Voor de .Coöperatieve Bakkerij alhier werd deze week de verbouwing aanbesteed van haar bakkerij De uitslag was als volgt G. J Boerhout f 4200.Gebr. Schaap f 3750 J Vlaanderen f 3670.Richter. Blaricuni, f 3625.Lindhorn. te Huizen. f.3579-Joh Barmentlo Zoon f3550. Kuil Visser, Bussum, f 3192 Deze prijzen zijn zonder schilderwerp. De begrooting met schilderwerk was f 3954. ONZE NATUURRUBRIEK Sprokkels uit de praktijk. Aangezien vele hoenderhouders ook dil jaar door de slechte broeduitkomsten zeer weinig kuikens verkregen, zullen zij wel licht, trachten door verlenging van de broedpc-riode alsnog tot betere resultaten te komen. Vermoedelijk zullen zij daarin eveneens worden teleurgesteld, ten minste wanneer van de zelfde fokdieren brocd- eioreu genomen worden. Dio henaen toch zullen thans 3 maanden later evenmin eieren geven van goede samenstelling als gedurende de Moegbroedpeiiode. De hoenderhouders zullen dus om kuikens te verkrijgen hun toevlucht moeten nemen tot broedeieren van vertrouwde inrichtingen. Afaar met verlenging va-n do broed- periode en met lautbroedhcnnen schiet de nuthoenderhouder niet veel op. Die kui kens hebben toch ook 5 a 6 maanden noo dig 0111 legrjjp te worden, dus elke maand dat zij later geboren worden, worden zij ook zooveel Later legrijp. De eerste laat- broedhennen komen meestal niet eerder wel later aan den leg dan in Jan. d.u.v., zoodat daardoor ook de eerste lcg- periüde 'beduidend grooter wordt. Vroegbroedhenmen beginnen reeds in October en November niet leggen, zoodat de hocnderiiouders met laatbroedhcnnen het groote voordeel missen eieren te ver krijgen in de maanden dat zij liet duurst betaald worden. Ja, wanneer het een feit was dat hen nen hoe vroeg of hoe laat ook geboren altijd een evenlangcn legtijd hadden, dan zoude het hoenderbedrijf beduidend een voudiger uit te oefenen zijn, maar helaas, guan laatbroedhennen het volgend jaar nagenoeg gelijk in den rui met de vroeg- broed hennen-, soms nog vroeger. Alen boude derhalve goed voor oogen, dat al leen vroegbroedhennen en nog wel als zij in den kortst mogelijken tijd krachtig ontwikkeld zijn en afstammen van oor deelkundig samengestelde en verzorgde foktoomen in de wintermaanden eieren zullen kunnen geven en daardoor het meeste voordeel kunnen opleveren. De meette hoenderhouders zouden ver stand ige>r handelen het broeden en wat daaraan vast, zit maar over te laten aan de hoenderfokkers en fokinrichtingen, ieder jaar bijtijds aan te schaffen goed ontwikkelde, bijna volwassen hennen en zich uitsluitend te bepalen tot het hou den van hoenders. Dat is de eenvoudigste, goedkoopste en beste wijze om het hoen- dorhodrijf uit te oefenen voor „de boer" en „voor hen" voor wie het in den regel toch maar alleen te doen is om de eierpro- ductie. Dan nog hebben zulke personen het druk genoeg. Sint Jan. Door bemiddeling van burge meester Veldhuizen en pastoor Hartman, mocht het Sacrament als voor de refor matie worden meegedragen, waardoor de processie niet alleen een bidprocessie bleef. In 1910 nam de Aartsbisschop Vun de Wetering aan de processie deel. Er zij 11 toen 25.000 deelnemers en nieuwsgierigen saamgokamen, terwijl het vorig jaur 4000 deelnemers cn pl.ni. 35.000 lielangstelleii- den waren bijeengestroomd. Ooi. ditmaal had de processie veel deel name 011 veel bekijks. Langs de geheele route stonden de menschen opeengepakt, terwijl heel wat auto's en rijtuigen zich op de punten hadden opgesteld. Als bij zonderheid Kunnen wij nog van deze pro cessie vermelden, dat er een nieuwe poort is gemaakt nabij de Naarderstraat. Hoe wel aan deze veel zorg is besteed, zoowel als aan de andore, die niet cenerarias, lior- tentias en geraniums waren versierd, geen dier poon-ten hault het bij die opgesteld is aan de Viersprong. Behalve dat de boog daarvan veel meer in harmonie is met het geheel, is ook de totale constructie devoter en eenvoudiger. De guirlande» van ge kleurd houtwol behoeven waarlijk verbete ring, dit. zijn o.i. dissonanten. De processie redf verliep ordelijk, oen vurige predicatie hield dc weleerw. heer C. A. W. Weiman, oud-kapelaan der parochie, op het kerkhof, terwijl de Hoogmis 's morgens gecele breerd werd door een zoon der parochie, pater Wortel uit het Aiissiehuis te Steijl. Het Allerheiligste werd gedragen door den pastoor van Bussum, den weleerw. heer G. J. vnu Schaik. Er waren ongeveer 290 bruidjes in den stoet, een 40-tal priesters, circa 80 vaandels en een groot aantal zus ters. Een zeer mooi en zonnig weer be gunstigde dc plechtigheid van liet begin tot het einde. o B.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 3