Gooische Agenda. Donderdag 31 Juli. N AARDEN. Hof v. Holland. Fancy-fair voor een muziektent van D. 0. B. Woensdag 23 JulL NA ARDEN. Hof van Holland. Verloting voor muziektent D. 0. B. Donderdag 17 Jnli. HILVERSUM. Plechtige inzegening van de verbouwde St Ludgerus Kweek school aan den ouden Amersfoortschen weg. Tentoonstellingen LAREN. 31 Mei1 Sept. Kunsttentoonstel ling in Hotel Hamdorff. LAREN, Kunstzaal van Lier, tentoonstel ling van werken van Germ, de Jong. BLARICUM, 14 Juni12 Juli, Tentoonstel ling werken van H. B. Dieperink Jzn., in Bla- ricumsche Boek- en Kunsthandel. BLARICUM. Tentoonstelling van weef- naald- en kantwerken. Overwegende, dut blijkens genoemde correspondentie door Ged. Staten schijnt besloten te zijn, de watervoorziening der gemeente Laren op te dragen aan het Provinciaal Waterleidingbedrij'f dat bedoeld 'besluit ifi genomen geheel buiten voorkennis van liet Gemeentebe stuur en dit bestuur daarvan geen me- dedeeling van Ged. Staten mocht ont vangen, Dat Ged. Staten dus 'blijkbaar geheel zelfstandig willen regelen eene aangele genheid, welke volgens de letter en de bedoeling der Gemeentewet 'behoort- tot de competentie van den Raad, waardoor dus in erge mate inbreuk wordt gemaakt op de autonomie der gemeente, dat Ged. Staten door hun handelwijze afwijken van de tot dusverre gebruike lijke gedragslijn, da: de Raad eener ge meente zelfstandig had te beslissen over liet al dan niet aansluiten der (ge meente bij bet. Provinciaal Waterleiding bedrijf, dat Ged'. Staten in dit geval zelfs den Raad geheel willen uitschakelen, door de voor die aansluiting noodige vergunnin gen te vragen aan Burgemeester en Wet houders, dat, hoewel de Directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf bekend is met 'het feit-, dat plannen tot oprichting van een gemeentelijk Waterleidingbedrijf in het allerlaatste stadium van voorbereiding verbeeren, hij, zelfs uiel. van eenig uitstel, namelijk tot de Raad terzake eene beslis sing heeft genomen, wil weten; Beslui t 1. ten sterkste te protesteeren tegen de naar de meen in g van den Raad onwettige en in elk geval onnoodig krenkende han delwijze van G-ed. Stalen en tegen het op treden van den Directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf, hetwelk getuigt, van een absolute negatie van de wenschen van het gemeentebestuur en zelfs van een gebrek aan voimen jegens dat bestuur, 2. dit protest ter kennis te brengen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van Gedeputeerde Staten en van de Provinciale Staten. iDe heer VAN GESTEL -teil voor, deze motie aan te nemen. De VOORZITTER brengt ze in stem ming, met het resultaat', dat deze met algemeene stemmen wordt aangenomen. Thans komt in behandeling punt twee der agenda'., voorstel van lB. en W. lof aanleg en sl'-ichking van een gemeente waterleidingbedrijf, welk voorstel in ons nummer van Vrijdag j.l. in zijn geheel werd afgedrukt. Do Secretaris leest het voorstel voor en merk'k tevens op, dat in het gepubli ceerde voorstel abusievelijk staat 98 pCt hetgeen moet zijm 97 pCt. iDe VOORZITTER vraagt, wie het woord verlangt. 'Er melden zich direct vier leden aan, n.l. de heeren: ifen K-roode, .Diamant, 'Heule en Bakker. De hcoi TEN KRO0DE heeft ook, als de anderen, zij.11 stuk 'tevoren opgemaakt en leest het voor. .Het; is liet volgende: Af. de V. Het rapport van den lieer Lafeber iuzake het gemeentelijk Water leidingbedrijf heeft oiis bereikt op den 1'8 Mei 1.1. Ik heb dit rapport, nadien rijpelijk overwogen. Ik breng hier een woord van dank aan B. en W. en aan den heer Lafeber, die mij en de andere leden van den Raad zoo ruimschoots de gelegenheid gaven om van hen alle in lichtingen en toelichtingen, welke wij wenschten, te ontvangen. Meerdere malen heb ik en hebben ook de andere leden van den Raad van die gelegenheid gebruik gemaakt, om met U te confereeren, ten einde ons een good denkbeeld te kunnen vormen onvt.rent het voor en tegen en de gevolgen van een eigen waterleidingbedrijf en hel. ivoor en tegen van een provinciaal bedrijf. Wanneer ik mij een' nveening had moe ten vormen alleen maar aan de hand van het rapport van den heer Lafeber en van de toelichtingen, welke ik, zooals ik zoo even reeds zei'de, zoo ruimschoots kreeg, dan zou ik mij onvoorwaardelijk voor een gemeentelijk waterleidingbedrijf hebben uitgesproken. Ik heb echter gemeend, ten einde de schaduwzijde van een eigen bedrijf goed le kunnen doorzien en de voordoelen van een Provinciaal Bedrijf goed belicht te krijgen, ook nog eens mijn licht te moe ten gaan opsteken bij de Directie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Ik was er mij wel van bewust, dat deze in de hangende kwestie niet geheel objec tief zou zijn, daar het provinciaal bedrijf in dezen partij is, maar niettemin stelde ik liet op prijs (en ook nog enkele andere leden van den Raad met mij) om ook voorlichting van die zijde te ontvangen en zoo mogelijk liet bewijs, dat- aanslui ting bij het. Provinciaal Bedrijf voor onze ingezetenen grooter voordeelen zou ople veren, dan het stichten van een gemeente lijk waterleidingbedrijf. En dan wil ik ten aanzien hiervan ter stond veilklaren, dat de heer Van Olden- borgh er wat mij betreft geenszins in geslaagd is, mij aan te toonen, dat de conclusies van het. rapport van den heer Lafeber onjuist waren, hoogstens heeft hij een poging gedaan, om de daarin ver vatte 'beschouwingen, schattingen en be rekeningen, aJs voor het Gemeentelijk Bedrijf te rooskleurig opgezet, voor te stellen. Nog veel minder is hij er in ge slaagd mij te bewijzen, of zelfs ook maar waarschijnlijk of aannemelijk te maken, dat een Provinciaal Bedrijf voor de Ge meente en hare ingezetenen voordeeliger of 'beter zou zijn dan een eigen bedrijf. Bij de bestudeering van dit vraagstuk gaven de volgende overwegingen bij mij den doorslag: 1. 'Er bestaat een rapport van 1921 van het onpartijdig adviesbureau Dwars en Verheij, waarin dit bureau aan het slot zegt: „Aan de hand van bovenstaand „rapport, komen wij, tot de conclusie, dat „het voor de gemeente Laren en Bla- „ricum in alle opzichten het meest en „voordee.ligst is een eigen waterleiding sbedrijf te stichten, en het water te 'be etrokken van de Bussumsehe Waterlei dingmaatschappij". (Dit. laatste is niet mogelijk gebleken). 2. het rappo.it van den heer Lafeber. die in dezen geen partij is, komt op ver schillende gronden tot de conclusie, dat voor de gemeente Laren een eigen wa terleidingbedrijf een rendabel bedrijf 'be looft. te worden, en voor ons voordeeliger dan een provinciaal bedrijf. 3. De Directie van het Prov. Bedrijf, die in dezen wèl pnrhj is, heeft in haar vertrouwelijk rapport, van verleden week naar mijn gevoelen de lonclusies van de beide zooeven genoemde rapporten niet •teniet gedaan. 4. De Directie van liet Prov. Bedrijf is e>r„ naar mijne meenlng, niet in geslaagd heeft het zelfs in haar aan sommigen onzer toegezonden vertrouwelijk rapporti, nauwelijks gepoogd aan te toonen, nog minder te bewijzen, dat. een Provin ciaal Bedrijf op een of anderen grond be ter of voordeeliger zou zijn, dan een ge meentelijk bedrijf. 5. De Provincie doet wanhopige pogin gen 0111 aan Laren tegen wil en dank een provinciale waterleiding op te dringen, wat zooals een kind kan begrijpen, niet uit philantropie geschiedt, maar om de winsten hier gemaakt, in de provinciale kas te doen vloeien. 6. Uit de pogingen, die liet Provinciaal Bedrijf aanwendt om in Laren water te kunnen leveren, blijkt m.i. overduidelijk, dat een waterleiding in Laren op den duur winsten zal afwerpen. 7. De Provincie wil blijkbaar hier Ict plaatse een P.iov. Bedrijf slichten om van onze gemeente een extra-belnsting- object te maken, om voor zoover moge lijk dcor onze ingezetenen de verliezen te doen dekken, welke door bet P.rov. Bedrijf elders worden geleden. 8. Dat dit allerminst kan genoemd worden een gemeentelijk belang, teiwijiJ liet. bovendien in hootge mate onbillijk is aangenomen, dal men voor den socia- lisaliegeest der provincie iels voedt wanmecT niet vaststaat, dal alle gemeen ten, op de eerste plaats de groote, op den zelfden voet behandeld worden. 9. De houding, welke de heeren God. Staten in dezen aannemen, de wijze waarop zij met een totaio voronachtza- ining van de autonomie van het. gemeen tebestuur, zonder zelfs op een uitspraak van den Raad te wachten, onze gemeente eene provinciale waterleiding brachten op te dringen, heeft mij alle vertrouwen ont nomen in een provinciale bedrijfsleiding, en heeft mij de ovei tuiging gevestigd, da'; wij hij een provinciaal waterleidingbe drijf, evengoed als bij het P.E.N., zullen worden beschouwd als onrnondigeu, die hun eigen belangen niet kunnen beoor deel en en die alleen goed zijn om do provinciale tekorten te betalen. Deze overwegingen, A rijn heer de Voor zitter, hebben mij ertoe geteid te beslui ten, straks mijn slem uit te brengen vó&r het voorstel van Burgemeester en Wet houders. De lieer DIAMANT vraagt daarna liet woord. Spr. be weert, dat hij get ra oh I. heeft zich te vrijwaren van elke mogelijke pressie en invloed. Spr. is, zooals de Raad uit de vorige geheime vergadering wel weet. tegen het voorstel van B. en W. Spr. wil echter koit zijn en volstaan met zijm bezwaren, die spr. in zeven punten verdeeld 'heeft, voor te lezen, wat daarna geschiedt. De tegenargumenten zijn de volgenden: I. Ik ben in principe tegen een over- heitlslx*drijf en wil in ieder .geval niet een nieuw helpen in het leven roepen, zeker 11 ie» onder de huidige omstandig heden, waaronder do taak der overheid zal moeten worden ingekrompen, in plaats van uitgebreid, en ik maak alleen noodgedwongen gebruik van een be staand monopolistisch overheidsbedrijf. II. De'berekeningen in het 11 apport. van den deskundige zijn te optimistisch. Een der Raadsleden berekende dat het bedrijf in de eerste 20 jaar niet. nendabel zal zijn. Mei. deze berekening kan ik mij. vereeni- gen. III. De ingezetenen zullen om die re den bij de Gemeente niet goedkooper, wellicht, duurder uit- zijn; althans indien do Gemeente de tarieven regelt op basis van den kostprijs bij een normale pro ductie. IV. Bij het vestigen van een Gemeen- t-eriijik bedrijf zal, indien alles een gere geld verloop heeft, de waterlevering teD vroegste over 1 jaar kunnen aanvangen, terwijl do Provincie onmiddellijk met de levering kan beginnen. V. De vaste schuldenlast, der Ge meente, thans 'bedragende ten minste f 1.000.«000.moet niet grooter worden, ook niet door het aangaan van quasi pro ductieve leeningen. ;VI. Ik acht 'het oneconomisch, irra- ioneel en inefficient, naast Ge reeds in onze onmiddellijke nabijheid zich bevin dende waterleidingen, die reeds een 'be duidend aantal groote afmeniers van wa ter voorzien, een nieuw gel ijk bedrijf in het leven te loepen, dat vermoedelijk niet tot zich zal kunnen trekken een groot deel van do resteerende goede afnemers, daar deze door het te lang trainee ren van deze zaak, door eigen installaties, zelf voor goed water bobben gezorgd. VII. Het wil mij voorkomen, dat door te besluiten over te gaan tot de vestiging van een Gemeentelijk waterleidingbe drijf, dcor het Gemeentebestuur van La ren zeer veel moeite en lijd noodeloos zal worden besteed, omdat alles erop wijst, dat de Provincie, zij; ihet clan met te ver doorgevoerde gebruikmaking van haar macht, do watervoorziening van La-ren ter hand zal nemen. Op grond van deze overwegingen 'kan spr. zijn stem niet gevc-n voor de vestiging van een Gemeentelijk Waterleidingbe drijf in de Gemeente Laren en adviseer, 'nj B. en W., den ingezetenen onver wij toestemming te geven tot aansluiting bij het Provinciaal net. De hoer IIEULE houdt daarop een korte rede. Ilij dankt B. en W. dat zij do nieu we raadsleden gelegenheid hebben gege ven, zich inzake de waterleidingskwcstic spoedig volledig op do hoogte te stellen. Spr. is na lezing der verschillende rap porten niet tot het inzicht gekomen, dat de gemeente voordeeliger uit zou zijn bij de provincie dan bij een eigen exploitatie. Toch vindt spr. het rapport van den hoen Lafeber te optimistisch, evenals de heer Diamant. Tegenvallers echter zullen er al tijd komen, meent spr., deze krijgen we ook hij' een provinciaal bedrijf. Het is voor spr. nog niet volkomen duidelijk, welke houding hij inzake deze kwestie zou innemen, het voorstel van B. en W. was hem als een donderslag uit helderen hemel geomen. Er is, ging spr. voort, al les voor te zoggen, een eigen bedrijf te vestigen. Alles wat met dwang geschiedt, /oonls inzake deze kwestie de dwang van Ged. Staten, lijkt spr. niet goed. Spr. ein digt met als zijn meening te uiten, dat het provinciaal bedrijf Laren thans abso luut tot vijand heeft gemaakt; hij zal zijn goedkeuring hechten aan het voorstel van B. en W. De heer BAKKER, thans het woord vra gende, zegt, dat het elf jaar geloden is, dat hier over de waterloidingaanleg is ge sproken. Toen stonden wc, zegt spr., er heel anders voor, we stonden toen voor de vraag, is waterleiding noodzakelijk, of ulleen goed. Ik zei de toen „noodzakelijk niet maar wol goed, b.v. bij brandgevaar en nl3 reclame". Later is men over deze kwestie anders gaan denken en kwam de noodzakelijkheid ook meer naar voren, ook al met het oog op de hygiëne. Wat nu de laatste afwikkeling betreft. Spr. meent uit. alles te moeten concludeeren, dat de provincie ons graag een waterlei ding voorziening levert. Ze denkt zeker, dat er uit Laren winst is te halen. Ze heeft uit een zakelijk standpunt misschien gelijk. Voor het bestuur van Laren is het echter heel anders; wij hebben te zorgen voor onze gemeente, gaat spr. voort. Uit de pressie van de provincie blijkt, dat het bedrijf winstgevend zal zijn. Ged. Staten en de provincie hebben beiden aangedron gen op het voordeel, dat Laren bij een provinciale aansluiting had. De argumen ten, daarbij aangevoerd, waren, volgens spr., niet doorslaande en niet steekhou dend. Alles snaingenomen, meent spr. dan ook goed te doen, zijn stem uit te brengen voor het voorstel van B. en W. De heer CRAP HELLINGMAN wensch- te, dat het rapport van den heer Lafeber- publiek was gemaakt. Daardoor hadden zich andere bevoegden ook eens kunnen uiten, we hadden dan misschien nog een andere en breodcre kijk op de dingen go- had. Spr. is als de heer Diamant tegen een gemeentelijke exploitatie gewroest, ook leek hem de uitbreiding van ambtenaren niet geschikt. Spr. heeft vele bedrijven be zocht en is, door een en ander te verge lijken on na rijp beraad, tot de conclusie gekomen, dat men in dat bedrijf veel be krimpen kan. Spr. memoreert de ondervindingen, op gedaan bij de P. E. N. en komt op zijn besluit van 14 dagen geleden, toen hij te gen het voorstel van B. en W. gekant was, terug enzal voor dit voorstel stom me u. EEN STEM VAN DE TRIBUNE: „Goed zoo!" De heer BAKKER meent nog den heer Diamant te moeten opmerken, dat de heer Lafeber gezegd heeft, dat de aanleg een half jaar zal duren en niet een jaar. Voorts vraagt spr., hoelang zal de provin cie wel noodjg hebben. De. heer DIAMANT antwoordt hierop, dat de heer Lafeber 8 maanden noemt. Voorts memoreert spr. het feit, dat op de leening een beslissing van de kroon moet volgen, wat nog wel eenigen tijd met zich mee zal brengen. Verder meent spr. dat vele inwoners bij de provincie direct aan sluiting zullen krijgen. De VOORZITTER vindt, de argumenten van den heer Diamant zwak. Men kan, zegt spr., beter oen half jaar wachten, dan altijd duur water betalen. De heer VAN GESTEL brengt een voor stel ter tafel om punt II van het voorstel van B. en W. te wijzigen en het bedrag van leening, waarvoor f 210.000 is uitge trokken, te vorhoogen tot f225.000. De heer DIAMANT merkt op, dat hij op een begrooting van drie ton komt, uit gaande van de berekening van den heer Lafeber. Ilij zet zijn berekening uiteen. De VOORZITTER weerlegt deze bereke ning. Hij stelt er tegenover, dat de grond geen gewicht in de schaal logt in de be rekening van den heer Diamant, omdat het rentelooze gronden zijn. Voorts heeft spr. meer vertrouwen in de berekeningen van deskundigen. Daarna wordt het voorstel van den lieer van Gestel door B. en W. overgenomen en in stemming gebracht. Het wordt aan genomen met algemeene stemmen, behal ve die van den heer Diamant. De heer H.EULE vraagt of het de be doeling is, dat de tekorten uit de gewone middelen worden bestreden. Spr. vraagt of dit aanleiding zal geven tot belastingver- hooging. De VOORZITTER zegt, dat de bedoelde tekorten uit de gelden dor exploitntie zel ve zullen bestreden worden. De heer DIAMANT meent dat, als de rente en uflossing niet voldaan kunnen worden uit het bedrijf, ze toch uit andere bronnen moeten worden geput. Het komt dus op de belasting neer. De VOORZITTER: Men kan dan toch de waterprijzen verhoogen. De heer TEN KRO ODE wil vastgesteld hebben, dat. deze onkosten zullen worden geregeld bij de vaststelling der tarieven, hetgeen de voorzitter als vanzelfsprekend toezegt. De heer BAKKER ziet in het bedoelde punt slechts een borg, die (le gemeente zal zijn, een soort zekerheidsstelling. Do heer HEULE vraagt nog eens uit drukkelijk of dus nooit of te nimmer do leasten der exploitatie zullen drukken op het holastingcijer. De VOORZITTER zegt toe, dat dit nooit zal gebeuren, en niet in de bedoeling ligt. Daarna wordt de rest van het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen, be halve die van den heer Dlnnuiut, dus mot 10 tegen 1. De heer VAN GESTEL: Gelukkig, dat het geen elf is. Do VOORZITTER brengt daarna nog even de dank over aan den heer Lafelxïr, die de gemeente zoo trouw mot raad en daad terzijde heeft gestaan en die in alles zoo uiterst bereidwillig bleek te zijn. De heer DIAMANT: En aan don lieer Oldcnburgh? (hilariteit). Bij do rondvraag vraagt De heer DIAMANT of er niet een ver betering kun komen in de gevaarlijke wegsituatie Lij liet punt waar het onge luk plauts had verleden week. Spr. vraagt om stappen te doen tot verbetering dezer treurige toestanden. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. hun volle aandacht daaraan zullen schen ken. Zelf heeft spr. getracht om daar grond te bemachtigen en eenigc boomen te rooien, maar hij stuitte op den onwil van de eigenaars. l>e heer VAN GESTEL zegt, dat bij de l>ogrooting ter sprake is gekomen, dat B. en W. mot een werkplan zouden komen inzake don aanleg van wegen. Wanneer komt nu dat werkplan vraagt spreker. De VOORZITTER zet op een spoed- eischende vergadering niet gerekend te hebben op een dergelijke vraag. Hij vraagt den heer Cnlis hiervan uitspraak te doen. De wethouder CALIS: 't Zal heel vlug komen. De heer VAN GESTEL: Ja, 't zal heel vlug komen, dat kan wel, maar we heb ben zooveel vergaderingen niet. (Gelach). Di? heer VAN GESTEL: En nu nog iets spoedeischends! Ik heb er al meer op aan gedrongen, dat B. en W. hun taak zouden verdoelen. Hoe zit dat nu. Is dit al ge beurd? Zijn zo al tot die verdeeling over gaan. De heer TEN KROODE: De verbouwing is al voorbij. D-> heer VAN GESTEL: De heeren heb ben nu aparte kamers, ik denk dat dat zit-slaapkamers zijn geworden. (Hilariteit). Do VOORZITTER: Ik zal mij op de" vol gende vergadering daarover uiten. Hoeft geen van de heeren meer zoo iets spoed eischends, clan sluit ik de vergadering. Ongelukje. Gisteravond reed, bij het naar huis gaan van do kermis, een troepje Hilversummers op de fiets in de richting Hilversum. Bij liet Sint .Tanskerkhof had precies op de hoek een botsing plaats tusschen dit troepje en een ander gezelschap. Men weet dat het daar een gevaarlijk punt is. Men kan elkaar totaal niet zien, daar de rich tingen der wegen precies op elkaar staan. Twee dames reden tegen elkaar op. Eén der dames, een. zekere mej. A. S., kwam leolijk tc vallen. Zo bleef even bewuste loos liggen, maar was spoedig weer bij. Haar voorhoofd bloedde hevig en ook haar pols was ontwricht. Na even stil te heb ben gezeten, stapte het gezelschap weer op de fiets en reed weg. De andere dame wist bij de botsing op de lieenon te Rij ven maar scheurde haar rok daarbij. Ondertusschen de gelegenheid blijft daar rijkelijk bestaan om groote ongelukken te krijgen. Deze hoek is en blijft gevaarlijk en zal met het oog op de situatie van het kerkhof daar wel gevaarlijk blijven. Het Leven. De photoverslaggever van het Loven heeft zijn nummer ditmaal gewijd aan een zwerftocht van één zijner redacteuren, die de Gooische gemeenten in de vermomming van een zwerver heeft doorgewandeld. Op de eerste pagina ziet men een photo van den pseudo-zwerver, juist bij het verlaten van het politiebureau. Verder staat er een photo in van het huis van den heer van Eekeren „de Branding'". Zijn bevindingen zal hij in 't volgend nummer vermelden. De kennis. Gisteren is de kermis geopend en het is er druk geweest als alle jaren, maar wij meenen, dat het ditmaal buitengewoon druk was.' Er waren vele bezoekers uit de omlig gende gemeenten, vooral uit Hilversum wat na tc gaan is uit den grooten stroom van menschen die circa 11 uur naar huis trok per fiets of loopende. Vete auto's uit andere plaatsen, particuliere- en personen auto's wa ren op den Brink gcstat'onnecrd en reden heen en weer. telkens totaal gevuld. Op het kermis terrein was het propvol "en in de Sint Jan straat liepen we schouder aan schouder. Wanneer men op verren afstand de kermis ziet en hoort, vallen enkele dingen op. de stoom en begloeide damp die opstijgt, "en het wanordelijk tumult van stemmen. Wanneer men cr zelf in is. klinkt ieder geluid afzonder lijken Hier piept een baltetje,, daar knalt de kop van Jut, ginds zingt er een luidkeels, z'n das uit z'n vest en de opening van zijn boord op z'n rug. Weer verder staan twee muzikan ten te spelen, een vies jongetje zingt liedjes en bedelt. De verschillende orgels dreunen zwaar door elkaar cn de draaimolens draaien hun kleurige cirkels langs "elkaar, luchtig en vluchtig. Ergens staat voor een tent een man met een stok te wijzen op zijn attracties „Lachen zullen jelui! lachen dat je brult!" „Hier moet je zijn!" roept een anders schorre stern, „want de grootste artisten fer wereld zullen hier optredenMaar welke attractie het eerst? Ondertusschen loopen de kramen waar wafelen cn poffertjes tc krijgen zijn stampvol. Dat is een lekkernij, die in het ge wone leven niet voorkomt, dat is de bijzondere attractie, de poffertjeskraam. En dan de nougat die je in draden uittrekt en waarvdn je 'een kwartier lang niet praten kunt. En de onvergelijkelijke zuurkraampjes cn die der pa lingen en andere visch. De kermis is het feest der zinnen in velerlei opzicht. Zeer veel attractie had d"e dwaaltuin ditmaal met de krankzinnige effecten der bolle spie gels. Het is wel eens goed te zien hote be lachelijk de mcnsch wordt in een bepaalde belichting, in een bepaald verband. „Je staat onderste boven" staat in onze annonce. Van het lachen n.l. Inderdaad"er is daar ver schrikkelijk gegild en gebruld van het lachen. Elk moment verandert daar de gedaante van den mensch en de onmogelijkste proporties volgen elkaar bij het loopen snel cn verrassend op. Als de mensch eens voor den geestelijken lachspiegel stond? Niet minder druk was het in de „Moulin Rouge", waar hetzelfde lachsucces wordt ver kregen door de ongecontroleerde bewegingen die de menschen daar moeten maken J"c schudt daar dooreen, glijdt weg, draait op contrasteerendc cirkels en schijven als een bal gehakt om en oni. Je staat daar letterlijk op je hoofd en komt als een wonderbaarlijk sa- ivcnstel van ledematen er uit getuimeld. Ook daar kan je elkaar niet verstaan van het uit bundig gelach en gegier. Deze moulin rouge staat hier voor het eerst dit jaar en ik denk dat zc wel terug zal komen, want het succes was kolossaal Als immer, had ook de Salon Caroussel met de annex Cake Walk haar gerenommeerd succes. Deze „is en blijft", en zoo is het ook werkelijk, „trots andere attracties, een middel punt van attracties op de kermis." Het is een der oudste attracties, de kolossale draaisalon met de schitterende verlichting en de gezellig heid binnen. Er zullen weer vele kermisgari- gers en -gangsters binnen dit gtebouw hier pi'ezier zoeken. Do koek- en suikerkraam van F. G. v. d. Leeuw, die voor hot eerst op de kermis te Laren staat, had vele bezoekers. Ze is gestationneerd in de St. Janstraat hij het gemeentehuis. Saamgenomen, is er ook dit jaar weer in velerlei opzicht plezier te maken, wat gisteravond ook door velen gemaakt is. Geen pleziertje is het voor de politie, die van 's morgens tot. 's avonds op het bu reau gekweld wordt door vergunningen te geven. Op de deur staat reeds geschreven „er worden geen vergunningen meer ge geven". Ondanks dit opschrift willen velen toch naar binnen. Een goedhartig politie man ziet veel doo.r de vingers natuurlijk, maar de Latinist zeide al: „Sunt certi de- nique finis" d.w.z. „kortom, er zijn gren zen". Er zijn debutanten, die alleen geld willen slaan uit hun wanstaltigheid. Zoo zat er gisteren een op de straat met een mismaakt been, dat de man tot aan de heup ontbloot had. Hij moest zich op or der van de politie verwijderen. De schaamteloosheid voert soms ver. Ovori- gien9 is deze eerste avond ordelijk afge- loopen. Slechts één man is bekeurd wegens dronkenschap. Het was een zekere V. uit Eomnes, die niet meer op zijn Tx»enen sltaun kon en door de politic werd inge rekend. Na een nacht in de eel te hebben doorgebracht, werd hij hedenmorgen weer ontslagen. Verder had onze politie alleen te vermelden dat bij toename het publiek

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2