Tweede Blad Het was tien jaar geleden. behoorende bij het nummer van Vrijdag 15 Augustus 1924. Geslaagd. Mej. L. Udo de Haas alhier, is ge slaagd voor het eindexamen van de tuin bouwschool „Huis en Land" te Rijswijk. Nieuwe Uitgaven. De uitgever. A. G. Schoonderbeck zond ons een nieuwe serie boeken.ter be- oordeeliflg Wij volstaan thans ne t vermel ding en zullen in de volgende nummers de gezondene exemplaren uitvoerig bespreken. Hans Smidt, Op zoek naar T geluk in Argentinië en Paraguay, geillustr. door Briedé; Aalsvecnsche Jongens, dour V. Yrcek enmet illustr. van Jan Rinke; Dat lieve goeje Steendaui, een v rooi ijk verhaal door Jac. van dei Klei; Marie Diers, 11 t levende hout, bundteekening van H. v. J. Velde; Barbara Bens, door Anna Hens, bandteek. II. v. «I Velde en De Kraaien hut door Herman Lóns, met banteekening en illustr. van Johan Meyer. Gevonden voorwerpen. Een dommekracht, een groene regen jas, waarin zich een knipmesje bevindt, een' zakmes, een gouden speldje. Onze boss^hen. -2- De N. R. Crt. hei inncrende aan het be langrijke advies van Dr. Jac. I' Thijsse ovci ..Punten ter overweging bij cie vaststelling van een gewestelijk plan in de invlocdsicer van Amsterdam" schrijft: Tot onze verwondering worden als hos- schen. waarvan de instandhouding gewenscht wordt geoordeeld, in het Gooi alleen genoemd het Bikbcrgcr -bosch en het Lovsdrechtsche bo$ch. Hetéérste ligt in het woudcomplex bosch van Bredius, Bikbcrgen en Crailoo. Veel van dit complex is reeds versnipperd. Behoud van het bosch van Bikbergen verdient zeer zeker aanbeveling. I-het Eöosdrechtsche bosch ligt min of meer afzonderlijk, ongetwijfeld is behoud daarvan ook wel de moeite waard, maar waarom wordt gezwegen van hetgeen -.wij zouden willen noemen d'e complexen Span- ;derswoud's-Gravcland en de Lage Vuurschc? Van eerstgenoemd complex is het landgoed Spanderswoud in •handen van tie gemeente Hilversum, die het grootcndetels voor blijvend bosch lieert bestemd, terwijl het hiertoe bchoo- rende buiten Bantam onlangs in handen van Bussum is overgegaan en daaimcc het behoud daarvan voor <IVï toekomst verzekerd. Hc-1 Vuursche-complex wordt begrensd door den straatweg Hijveisum-Baarn, den Soestdijker- weg van Soestdijk naar Bilthoven, de reeds iiv villaparken en wat voor, veelal I verka- velde hoogc gronden, behoorende tot de „ne derzetting" Bilthoven, en den weg Utrecht- li il vei Mini. Hierbij sluiten aan de boschgron- den ten .van teerstgenoemden straatweg, waar o.a. liggen de goederen de Hooge Vuur schc. Grocneveld en Hcidcpark en waarvan, in .verband tnet dc ligging, 111 dc toekomst ook w'el veel voor bouwterrein zal worden bc- stenul. al zou b.v. het verlies van het land goed Grocneveld met zijn waterpartijen eig te betreuren zijn. Dc naast aan Hilversum gelegen boschtcr- icinen, waardoor zich o.a. dc schoonc Lagte Vuurschc grindweg kronkelt en waardoor ver scheidene rijwielpaden der Verecniging Gooi en Eemland zijn aangelegd, staan reteds voor een groot deel als bouwterrein aangeslagen Nog intact zijn de volgende landgoederen: Drakenburg. Pijnenburg. Prins Hc-ndriksoord- Ewijkshocve en het domein Soestdijk. waarbij in hel Zuiden nog kan worden genoemd het landgoed Eljckcnstcin. Deze landgoederen ge ven aan d'e Lage Vuurschc en omgeving haar geheel eenig karakter, het karakter van een natuurmonument, a(gewisseld door schoon aangelegde parken. N el lang geleden schreef de h'eer Henri Polak over de gioole metamorfose, helaas 'niet ten goede, welke de straatweg Soestdijk Bilthoven in den laatstcn tijd heeft ondtergaan. Van Soestdijk komende, aldus ongeveer de heer Polak, is lot voorbij Prins Hendriksoord Een paar oude Ijedjes. De herdenkingsdagen zijn voorbij. V e gaah.w.éer aan het werk, en denken ven dor niet meer na ov<m den tijd die achter ons ligt. V u-schillende festijnen zijn ge vierd, toasten zijn geslagen op dc opol te ring onzer Ilollandscho soldaten, de plaat selijke muziekverenigingen hebben het Wilhelmus geblazen en we meenen dat we in stijl zijn gebleven, want de oorlogsjaren zijn officieel herdacht. Zoo is het dan ook. I) huisvrouw pakt haar molentje en maalt koffie, ze vindt het belachelijk dat ze eens gebrande koffie als surrogaat ge bruikte. De huisvader rookt zijn sigaar en spot over tien jaren geleden met zijn ge pleite notcblareii en sigaren die gedraaid waren uit allerlei ondefinieerbare onder doelen. Ik sla mijn oude schriften />p, waarin de lijdensgeschiedenis dei distri butie staat vermeld van liedje tot liedje. De soldatenliedjes sla ik over, want er is al te voel aandacht aan den armen, llol- landschen soldaat geschonken. Ik sla ze vlug over en ik stuit op het lijden van den burgerman en -de burgervrouw. Hel aller eerste liedje dat ik aantref is getiteld dr il a re tijd en ik wip er een couplet uit. Het is óf we weer midden in de misère zitten: Een nare tijd van zwarigheid 't Zij li or ge of lage loonen, de armoe en de chiekigheid <le toestand nog vrijwel bij bel oude Dan begint volgens hem de ongunstig* verandering, door don aanleg van talrijke villaparken tot stand gebracht. Het is te hopen, dat de recente verkoop van landgoederen den toestand niet moge ver slechteren. Toch blijkt, dunkt ons. uit voren staande wel voldoende, hoe boog tijd het wordt, dat met inspanning van alle krachten, waarbij de medewerking van den wetgever wel niet zal kunnen uitblijven, worde ge tracht. van ons karakteristiek landschaps- schoon te redden, wat ter nog te redden valt. Ook om niet van tevoren dc mogelijkheid van een doeltreffend gewestelijk uitbreidings plan af te snijden. tri i i Schouwen Waterschap Eemnes. Het Bestuur van het Waterschap Eemnes maakt bekend, dat het over alle weteringen, slootcn en andere watergangen, scherp zal schouwen, te weten. op Dinsdag 26 Augustus in den polder Bin nendijk te Veld Woensdag 27 Augustus in den polder Bin nendijk en Zuidpoldcr te Wen; Donderdag 28 Augustus 1924 in den Zuid- polder te Veld Donderdag 21 Augustus Hcinellenpoldcr te Veld Donderdag 4 September Xooidpolder re Veld Donderdag 18 September Maalpolder. De Achterwetering moet worden verdiept van af hel elect 1. gemaal ot o'e leembrug vóór 15 November 1924. Men wordt cr aan herinnerd, dat er zwaar gemodderd moet worden De sóhouwpliehtigeiv worden aangemaand hunne werken vóór de schpuwdagcn op t'e leveren, zooals dit bij dc voor dit watc. schap vastgestelde keur is voorgeschreven, op ver beurte der boeten, bij die 'k'eur bepaald. liet Bestuur voornoemd, A. v. Weideren Rengcrs. Voorz. 1). van Hoepen. Secretaris. Inbraak. Wat ten onzent gelukkig heel zelden ge l/curt, er is deze week in Eemnes ingebroken. Dinsdagmiddag was Kees de Koning, wo nende aan den Rijksstraatweg naar Baarn. afwezig van halt twee tot 9 uur 's avonds en vond bij zijn terugkeer, den hctelcn boel «ver hoop. Dc inbi'eker(s) is of zijn vermoedelijk naar binnen geklommen door een met een houten werveltje gesloten zijraam. Een linnenkast vertoont sporen, met een breekijzer geopend te zijn. Waar zij naar ge zocht hebbeft geld waarschijnlijk hebben zij niet gevonden: er is overigens niets ver mist. zoodat alle moeite om niet geweest is. De Rijksveldwachter Roskamp alhier heeft het onderzoek in handen. Bekeurd. De Rijksvcldwacht bekeurde A. v. L. tc Sassenheim. wegens autorijden zonder achter licht. Geitenkeuring. Woensdag j.l. had een door dc Gcitcn- vcrceiïiging „Langgcwcnscht" georganiseerde geitenkeuring plaats op het marktveld. De Haven. Deze weck aangekomen 3 schepen. Bevolkingsregister. INGEKOMENGeene. YÉRTiROKK EN \V. van Aken en gezin naar Laren (N.-H.). Op Zondag 17 Augustus a.s. zal in de Grootc Kerk le Naardcn een orgelconcert wordc-n gegeven onder leiding van den heer A. Schoonderbeck (orgel cn fluit)), met wel willende medewerking van int-jElse Thole, (alt) van Bussum; den heter F. Marx, (orgel) van Bussum. Aanvang 2h uur namiddag. Toegang vrij. ze schreeuwt om bruine boonen, Petrolic is er bijna niet en gas? nou ju, een schijntje, twannrer je twee )f drie uur brandt dan is 't een heel festijntje. Je vecht om lurven en voor lioui cn kolen voor je vuur en roojc kooien voor de pot'? O zeker wel! maar duur. Een rare tijd vol zware strijd, van huiveren en rillen, geen middel om je looge maag en 0111 je kou te stillen, „Juffrouw, eon dikke overjas!" „als 't kan nog voor een beetje" Je hoort de prijs, maakt, rechtsomkeert en stamelt „jémencetjc!" „Een reuze nsonïis dat, nou werk? „en slechte qunliteit" „ik ga wat huilen in de kurk" o wat oen nare tijd! Dan sla ik mijn indrukken op uit de rechtszaal in dien tijd en ik zie daar vier, vijf liedjes staan met ontzettende opschrif ten. „Het is verboden om...." Het is op straffe van...." „Verboden de kippen rog ge te voeren!" ,,ITet is om gek te wor den...." Verèndring in verbod en wet! Dat loopt alleen gesmeerd! Wat heilen bloeit valt morgen af en dito omgekeerd. Wat heden mag en altijd mocht is morgen andemom. Wat eens een deugd was, wordt schandaal Dr. Fabius plotseling overleden. Donderdagavond te ca. half acht hadden cènige jongens in het volle Bussumsche zwem bad opgelet, dat een der zwemmers te lang onder bleef. Zij waarschuwden den bad meester, die enkele oogenblikken later Dr. Fa bius naar boven haalde. Deze bad reeds tevo ren tweemaal gedoken; bij de derde maal is hij klaarblijkelijk door 'een beroerte getroffen De ijlings ontboden geneesheeren Reinders, Beijcr- mati en Moeien, pasten drie kwartier kunst matige ademhaling, toe. Het hart werkte nog toten cle geneeskundige luilp arriveerde. Een der zoons was bij het ongeval aanwezig. Echt genote cn kinderen kwamen ter plaatse, doch Dr. F. is niet nicer bij kennis gekomen. Dr. G. H. Fabius, te Bussum. Dr. G. II. Fabius, 15 Juni 1877 geboren, is sinds de oprichting der Gooische H.B.S. te Bussum directeur dezer door particulieren gegrondvcstte inrichting. Tevoren is hij hvee jaren aan cle II.B.S. te Dordrecht verbonden geweest, waar bij wiskunde doceerde. Dc overledene, reserve-kapitein der infanterie, is ook bij het reserve-kader en bekende persoon lijkheid geweest. Door de mand gevallen. Dank zij'de activiteit der politie, mocht het gelukken den 18-jangcn loopknecht C. tot volledige bekentenis tc brengen, dat hij voor eenige dagen van het dienstmeisje der familie V. op villa Amalia bij vergissing een bank- biljtet van f 300.in betaling ontving in plaats van f too.Een lastig zaakje, daar c-r slechts vermoedens bestonden en geen enkel bewijs. Voorloopig blijft het jongmensoh in verze kerde bewaring. Ergerlijk. Op de Brinklaan liet inspeclteur Lange- veld een afgebeuld paard uitspannen, dat met open wonden aan schoft en borst, cn brood mager. zich slechts met moeite voortsleepte. Op bet politiebureau kreeg het een heftige koliek-aanval en sloeg stuiptrekkend tegen den grond, zoodat veearts Tterbeek zelfs over brenging van 't arme dier naar zijn stal tc Hilversum verbood. En in zulke omstandig heden dan nog een wagen vol menschcn te moeten trekken Loonconflict Bensdorp. Een ledenvergadering der R.K. organi satie in het St. Vitus-gebouw heeft besloten het posten aan dc Bensdorp-fabriek op te hteffen, hoewel nog nadere voeling met de directie moet plaats vinden omtrlit het verder aanstellen van werkkrachten. KUBIST Dc huwelijksbarometer. Naar wij vernemen zal de N.V. „Het Schouwtooneel", directie Adr. van der Horst en Jan Musch, ook dit jaar een enkele zomer voorstelling geven en wel op Vrijdag 22 Aug. cn al wat recht was krom. Dan volgen dc liedjes over het hamste ren bij alle standen. Zelfs ambtenaren het - ben dc pijpen vol verboden waren en hun vrouwen zijn geproportioneerd, als ze te rugkomen van een fietstochtje. Burge meesters en. politieagent011 steken-de han den op van wanhoop, want hun echtgc- noof.cn komen thuis met verboden vruch ten uit de verborgen paradijzen der boeren. Wat moeten ze? Aan de grenzen van ons trouw en neutraal vaderland lummelen de schildwachten (de enkelen) en laten toe als hun handen vol worden zonder dat ze er een hand naar uitsteken. En één dorp, waar de grens door één der straten loopt, regent het kwattn van venster tot venster door de lucht heen en de Belgische kin dertjes worden bij drommen gelegerd in de open buizen der enkele gastvrije bur gers, het. is 1016. In 1917 loopen twee graanschepen bin nen, „de Stella" en de „Java". Men is gek van blijdschap! Men schiet los in huide liederen op onze matrozen en vuurt hen na 1 om tussehen mijnen en torpedo op nieuw uit te trekken. Luister naar dit couplpt. Ik sta zelf versteld over dit en thousiasme bij het binnenkomen van twee, zegge 2, schepen tnet. graan: Hallo de Jantjes! hier op aan! Aan dek en weer opnieuw oin graan! E11 vaar desnoods de heele globe rond Vooruit! vaar uit! en zoek je dood Om mais en meel voor wittebrood in bet Hof van Holland. Opgtevoerd wórdt „De Huwelijksbarometer", een dolle Ameri- kaansche geschiedenis, met Jan Musch en Stine van der Gaag in de hoofdrollen. Voordrachten-wedstrijd. Naar wij vernemen is togen 18 October a.s. een Nationale Wedstrijd uitgeschre ven voor goeostumeerde Komische Solo en Duetten-voordrachten door de Mannen- Kwartet-Voreeniging „Onderlinge Studio" te Weesp, om Medailles en Kunstvoor werpen. Voor inlichtingen en voorwaarden wen de men zich tot den seer. P. Vogel, Ju li a nasi raat 34, Weesp. AANBESTEDINGEN Huizen. Bij de alhier gehouden aanbesteding van kcrkmeubilair in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk door den architect G. van Hoogevest', werd inbegrepen hei leveren c-11 stellen, als volgt ingeschreven Gebrs. W. t-n II. Schaap. Huizen f 10.700; C. Klinkenberg, Naarden f 13 000, P. A. Weeldenburg Zn., Rotterdam f 13 3^4N.V. Gozacns Meubilee ring Mij., Rotterdam f14.975; N.V. Atelier voor Kunstnijverheid, Utrecht f7.885; J. de' Koning, Velp f 9.995; H. J. Tysseling, Rarne- veld 1 12.900; N.V. Fabrieken Waddinxveen f 12.730. De leverantie enz. is aan den laagsten in schrijver gegund. (Het betreft de in aanbouw zijnde Nieuwe Herv. kerk alhier). Dinsdag j.l. had de aanbesteding piaats van de uitbreiding van de gasfabriek. De uil slag van die aanbesteding was als voigr 1 C. de Vries. Purmerend f 9975 2 Gerrit VVouda, Huizen f 8995 3 Veerman cn Kok. Huizen f 9127 4 B. E. van Dorth. Amersfoort f S719 5 C. Brasser. Huizen f 8330 6 Volkers. Hilversum .f 9840 7 Gebr. Schaap, Huizen f 8240 8 R. Groenenberg f 10800 9 Schmiemann, Jaarsveld f 8500 10 Linthorst Kos, Huizen f 8768 11 L. van der Leek, Blaricum f 8300 12 Klaver ten Kuit, Nijkerk f 7850 13 Jac. Vlaanderen, Huizen f 8470 14 J0I1. Ba-rmentlo, Huizen f 8150 De gunning is aangehouden tot de verga dering van B. en W. op Donderdag a.s. ONZE NATUUR RUBRIEK Di» bcteokonis van het Instituut voor parasitaire en besmettelijke ziekten te Utrecht voor onze Pluimveeteelt. Den lautstcn tijd had bovengenoemd In stituut in het bijzonder onze aandacht ge trokken. Niet alleen door de mededeelingen der verschillende onderzoekingen en proefne mingen welke daar hadden plaats gevon den, doch ook doordat we van verschillen de zijden mededeelingen verkregen, welke cr op wezen, dat daar menschcn aan het roer staan, die serieus werk verrichten, voor wie elk toegezonden exemplaar een object is waaraan dc meest mogelijke aan dacht wordt geschonken en waardoor me nig Pluimveehouder voor groote schade bewaard is gebleven. Want ziekten beheerschen voor een be langrijk gedeelte de rentabiliteit tan een Pluim veebedrijf en het is niet de eerste de beste, die ons-eens als zijn meening to kennen gaf, dat een kippenhouder die niet de meest voorkomende ziektenbeelden weet te onderscheiden om daartegen dan <1 o nood i ge maatregelen tc treffen, al een heel slechte kans van bestaan had. Die in sterke mate opgewekte belang stelling bracht er ons toe te vragen of we het Instituut eens mochten bezichtigen, welke toestemming direct verkregen werd, en waar aan we enkele zeer interessante uren te danken hebben. Nu willen we niet oen gedetailleerd ver slag geven van hetgeen we daar gehoord en gezien hebben, al voelen we het aan onzen weiwillenden' voorlichter. Dr. T. v. Ileelsborgen, verplicht om hém op deze plaats een woord van dank te brengen voor de wijze waarop hij voor ons een groep uit het zoo interessante museiim had gedaan, /oo dat wc een buitengewoon mooi overzicht van verschillende Pluim veeziekten in haar verschillende typische uitingen verkregen, waardoor onze kijk op Pluimveeziekten danig verhelderd werd, doch liever een meening naar voren Hoezee; wie volgt! Hoezee! Er zijn cr al vast twee. Men wendde aan de meest lugubere ver balen en gebeurtenissen. Men nam voor kennisgeving aan, als er weer honderd d<joden meer ergens gevallen waren en het onweer dat 111 Augustus 191G losbarstte bo ven Brabant, mengde zich mot het. ka nongebulder in de Schelde. Wij leefden op de randen van een krater die tot de top toe borrelde en we bleven er vrij on verschillig onder. Heel kalm kochten we een kaart van Holland en hadden er aar digheid aan om de vlaggetjes te planten met de kleuren der zegevierende naties op de zwarte vlekken der veroverde steden. Welnee, we trokken ons er niet zoo heel v el van aan; Ik verslijt mij zelf voor wreed toen ik dit onderstaande schreef voor een wèfcc- lijksch overzicht. „Ik dacht! 't inoet. wel vervelend zijn, zoo elke week dal oud refrein, moord! hamstren! distributie, nood, en honderd mannen dood. Ken voorstel van ter Laan of Duys. een kerk verpletterd door den Pruis, een pro en contra Post hu in a etcetera. 't Is honger, onlust en verdriet. '1 Is kreet en kruis en anders niet. In huis, op straat, op 't veld, op stal, ach overal. 't Is hier een schip, totaal" vergaan! maar trekken wij het ons nog aan? en leven wij wel werklijk mee? brengen en die al vragende ontstond en die steeds seller per omlijnd werd, naar mate we er dieper over nadachten. Het Instituut voor parasitaire cn be smettelijke ziekten heeft ten doel de stu denten aan de Veeartskuridige llooge- school gereed te maken voor een belang rijk onderdeel van hun toekomstige func tie; daarnaast hot oplossen van weten schappelijke problemen. Daar voor moeten onderzoekingen plaats vinden, moet studiemateriaal verkregen worden en stelt men er dus prijs op, dat de fokkers dat materiaal toezenden. En al was het voor ons interessant en tegelijk verheugend om van Prof. de Blieck te mogen vernemen, dat er bij onze dierenartsen een groeiende belangstelling voor Pluimveeziekten is, toch is ook dat niet voor ons de drijfveer tot het schrijven van dit artikel. Wat. deze dan wel is? Dal we hier, onder één leider, Prof. Dr. L. de Blieck, een Bactcrioloog-Seroloog, een Parasitoloog en een Protozoolocg heb ben, die voor verschillende onderzoekin gen samenwerken om tot een goed resul taat te kunnen komen, welke omstandig heid zieli hier te lande nergens zoo gun stig voordoet, 0111 nog niet te spreken van de andere faculteiten en Instituten wélke in Utrecht gehuisvest zijn en welke onder zoekingen op den meest denkbaren bree- tlei) grondslag mogelijk maken. Dat we hier een inrichting hebben, die als ondcrwijs-inriehting, uiteraard tot steeds verder en dieper gaande onderzoe kingen gestimuleerd wordt. D'at de fokkers de belangrijkheid daar van vj.i-J id 111 gen ooderschv 1 mi om dat. liet hier een zaak geldt, welke voor hun bed rijt van het. allergrootste belang is t-11 dat we zeer sterk den indruk hebben gekregen, dat de Pluim veefokkers het In stituut zeker even veel noodig hebben, als omgekeerd. Toen we bij het bezichtigen van het voor ons geselecteerde museum-materiaal de opmerking maakten, dat enkele ziek tenbeelden al wel heel compleet waren, kregen we ten antwoord, dat zulks inder- dnar het geval was en men van geconser veerd. onderwijsmateriaal voor enkele ziek ten wel voldoende voorzien was. Dat echt -r het Instituut steeds behoefte heeft aan inzendingen ten einde voor stu denten en eigen onderzoekingen materiaal beschikbaar te hebben. ITct'dïgeri onderzoek beoogt de oplossing van belangrijke vraagstukken waarvoor echter bij de groote toename van ingezon den materiaal en een beperkt aantal amb tenaren niet steeds voldoende tijd en ge legenheid overblijft. Toen zijn we ons gaan afvragen: Is hot diepgaand-wotonsehappelijk on derzoek van Pluimveeziekten, zoonis dit aan dat Instituut plaats vindt, voor de fokkers niet van zóo'n overwegend groot belang, dat wij allen de handen ineen moeten slaan cn gaan zeggen: wanneer dc inrichting van het Instituut te Utrecht '11 zoodanige is, dat zij niet naar alle lich tingen haar aandacht aan de onderzoekin gen ten dienste van de Pluimveehouders, kan blijven geven, ligt bet dan niet op den weg en is het dan niet een zaak van eigen belang, dat de fokkers daar voor zorgen? Een oplossing van alle moeilijkheden zien wij wanneer de Pluimveefokkers hun belangen zouden weten in to zien, door hunnentwege iemand te bezoldigen die aan dit Instituut te werk gesteld kan worden. En thans een simpele vraag. We tollen in ons land duizenden en nog eens duizenden kippenhouders. Houders van Nut- en van Sport hoenders. Het is practisch onmogelijk, dat die indi vidueel botje bij botje gaan leggen 0111 tot een behoorlijke Bezoldiging van een door Prof. de Blieck gewenscht geachte func tionaris te komen. Dat behoeft ook niet, want vrijwel allen zijn zij georganiseerd, óf in de Nederlaml- sche Federatie van Bonden van Bed rijf s- Puimveehouders óf in onze Sportvereni gingen. Ligt het dan niet op hun weg om eens met Prof. de Blieck te praten? En als liet dan niet per directe belasting gaat, omdat er helaas nog maar al te dik wijls bij de fokkers een zekere kortzichtig heid voor een eigen belang te constateeren valt, waarom zou het dan niet als indirec te belasting kunnen? Ecu goed verstaander heeft niet één woord noodig! Schei uit! welnee, We denken meer om minder brood en minder om wat meerder dood, ginds ligt er één verstijfd en koud, we denken slechts om havermout en roepen jammer en owee! Öm I lire. O, do verborgen kelders, de gaten in de vloeren der pakhuizen waarover een kleedje lag op een zak. Ach! de Hollander met het woord op dc lippen „gij zult niet begoeren eens andermans enzen de handen die beslag legden op gehamsterde en binnengcgoochelde koffie. Wie als jour nalist in die jaren op de kantongerechten binnenkwam in die dagen, zag het er queue staan van menschcn uit allerlei kringen. En dc rechters zélve schudden liet hoofd en het openbaar ministerie met z 11 honderdmaal herhaalde formule „ik hel» de eer te requireeren f 100 boete of hechtenis vhn ten hoogste vijftig dagen" en do rechter, met het refrein „hebt u neg- i( Is te zeggen? Dan leunt u heengaan, uit spraak over 14 dagen". En de beklaagde die vaak uitbarstte en mot de vuist op de balustrade hamerde en zei: „meneer de Edelachtbare, ik ben onschuldig en de agent Pipers heeft me gemeen behandeld, li ij liegt, want mijn vrouws broer .die er bij stond zee nog, meneer de Edelachtbare en de rechter met het opgeheven handje.... U kunt gaan! volgende zaak! ach plaat me daar van.... B. (Wordt vervolgd.)

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 4