Laren, Gooi. In den aanval zijn nu vak-Haacken; middenvak Udo Darlang c.s.; verdedigings vak Frans Darlang. Weer gaat het spel wisselend op en neer. Als 17 minuten gespeeld is, verkleint V.I.O.S. den achterstand tot 3-2. Nog 2 minuten en Bob Haackers verhoogt den voorsprong van de Gooicrs tot 42 De wisseling brengt de Gooiers in be- gin-opstelling. Tot het einde kan niemand den mand meer vinden en hebben de Gooiers-reserves verdiend de bronzen me daille gewonnen. Gooiers ID.V.D. II (A'dam) 01. De Gooiers stellen zich alsvolgt op Aanval: M. Kokje, A. van Veldhuizen, Anny Slikker, Mcj. van Veldhuizen. Midden: Seljee (aanvoerder), N. Bakker, Martha Roelof Heijermans. Mej. Udo de Haas. Verdediging: Gebroeders H. *n W. Kots, Gnetjc Kots, Mej. Wenkoop. D. V. D. wint den opgooi en neemt de zon in den rug. De eerste verkenningen worden in de vakken aan beide zijden gedaan, doch zonder succes. Al spoedig komen de Gooiers in het spel en nemen dit in handen. Haar aan- \a! l:.v:;t vo'.op te doen, doch hoe er ook ge werkt wordt, doelpunten blijven uit. Dan is het D. D. V., welke haar aanvalsvak aan d*n arbeid zet, doch de verdediging der Gooiers is safe. Zeer verdienstelijk werk wordt door het Gooische middenvak verricht. Niet het minst door haar worden Kokje c.s. tot aan pakken genoodzaakt. Schot op schot wordt op de mand gelost. Steeds en telkens zonder succes. Zoo blijft het spel op en neer gaan tot scheidsrechter Spit het signaal voor rust geeft. Na de thee treedt D.D.V. dadelijk weer aanvallend op. doch de Gooische verdediging houdt de vijandelijken aanval in gedekten stand, zoodat doelpunten ook hier uitblijven. De Gooiers komen nu weer opzetten en krijgen een korten tijd, dat ze overwegend sterker zijn. Ook Kots verdedigt taai, dat van Seljee is 'in buitengewonen vorm. Telkens en telkens wordt de Gooische aanval werk be zorgd, doch de hoofdfiguur hierin wordt nauwlettend bewaakt. Tallooze schoten wor den echter gelost, doch evenveel pech nemen ze mede. Dan plotseling weet D. D. V. op zijn onverwachts een doelpunt te fabriceeren. Door foutief plaatsen van Mej. Wenkoop wc*t eenc vrijstaande D. D. V. dame in te schieten en daardoor de bezoekende club de leiding te bezorgen. De Gooiers werken hard voor gelijken stand. Kokje kan de bal niet tot den paal op gebracht krijgen en probeert het met verre schoten. Nog een kort tijdje ontwikkelt D. D. V. in snel tempo een aanval, welke even min -resultaten brengt. Met een onverdiende 0i nederlaag verlaten de Gooiers het veld. Deze wed strijd was technisch niet een der mooiste te noemen. Het schijnt dat D. D. V. een ordeloos spel er op na houdt, waardoor de Gooiers over bijna alle liniên niet in vorm konden komen. Tot onze groote verba zing zagen wij de spelers van de thuisclub even groote fouten maken, als hunne tegen partij. Een voorbeeldwat te denken van eene club. die 2e klasse N. K. B. spel kan ge ven, als n.b. 3 harer spelers tegelijk in een of anderen hoek van een vak op den bal afvlie gen omelkaar in den weg te loopen. Een groot gedeelte van zulk een vak is daardoor vrij van spelers. We zullen het hierbij laten. D.T.V. II (A'dam)Bilthoven I 13. De 3e wedstrijd, de 2e in dc afdeeling der N. K. B. teams, was dit tussohen D.T.V. II en Bilthoven I. Scheidsrechter de heer W. Kots te Blaricum. In deze ontmoeting toont Bilthoven zich over de geheele linie de meerdere. De kleine teng*ere D.T.V.-rs kunnen het tegen de groote figuren van Bilthoven niet bolwer ken en verliezen met i3. hetgeen vrijwel de goede verhouding van dc sterkte der teams weergeeft. Het spel stond op hoogeren trap dan in de vorige ontmoeting. D.D.V. II (A'dam)Bilthoven I 12. Om 12 uur verschijnen D.D.V. II en Bilt hoven tegen elkaar binnen de lijnen. Ook hier toont Bilthoven zich de meerdere en wint met 12. DeZe club heeft van de twee wedstrij den nu twee gewonnen en staat met het aan tal winstpunten bovenaan. Ze moet nog uit komen tegen hare zwaarste concurrente „De Gooiers". Wint ze van dit laatste 12-tal, dan heeft ze den icn prijs verdiend. Verliest ze dan is de thuisclub de gelukkige. Dc Gooiers ID.T.V. II 40. De wedstrijd tusschen de GooiersD.T.V. kenmerkt zich door sterker overwicht der thuisclub. De Gooiers zijn in dezelfde op stelling verschenen als in d"e voorgaande ont moeting. Al spoedig zijn de Gooiers in den aanval en behouden daar den bal ecnige minuten, zonder dat de mand gevonden wordt. D.T.V. doet eene aanvalspoging, doch ze kan het leder niet tot den paal brengen. Een poosje gaat het spel gelijk op en neer met afwisselend beide teams in den aanval. Dan oefcncrr dc Gooiers weer druk uit op de verdediging der Amsterdammers. Vele scho ten worden gelost met het gevolg, dat na 13 minuten spelens Kokje zijn club de leiding bezorgt. Even zet D.T.V. er nog alles op. doch daarna ontwikkelt zich een kalm. tam spel letje met voornamelijk de Gooiers in de meer derheid. Vlak voor rust deponeert mej. Veld huizen den bal door dc mand. 20. Vak Kots komt nu in den aanval. Kokje c.s. middenvak en vak Seljee in de verdediging. Rust komt met 20 voor de Gooiers. Na de thee heeft het spel eenzelfde karak ter als voor dc rust. Na slechts korten tijd spelens weet W. Kots d* score te verhoogen tot 3O. Slechts enkele minuten daarna krijgt Grietje Kots het leder goed toegespeeld door haren broer H*rman. Zij benut hare vrije kans en maakt 40. De wisseling brengt vak Seljee in den aan val. Kots c.s. in het middenvak. Kokje in dc verdediging. Met den stand 40 in het voordeel der Gooiers komt het eind*. Vcri'olg in het nummer van Vrijdag. „De Reisduif". Zondag hiéld de postduiven-voreeni- ging „De Reisduif" te Laren een wed vlucht vanaf Soignies op 204.8 K.M. Do dieren werden losgelaten om 8 uur. Do tijden van aankomst zijn: W. Teileman 10 uur, 10 min. 52 secon den. v Laar 10-31-8. Tellcnian 10-32. Wie- gors 10-37-21. v. Laar 10-42-19. B. C. Kok 10-43-48. v. Laar 10-49-51idem 10-57-17. idem 10-58-25. v. Dijk 11-4-34. v. d. Heu vel 11-8-24. B. O. Kok 11-10-30. Telleman 11-17-21. v. Laar 11-18-15. Telleman 11-23- 48. idem 11-32-4. idem 11-36-59. v. Laar 11- 41-41. Telleman 11-55. PAARDEN. Dc Noord-Hollandsche Jachtvereeniging houdt haar openingsrit op Zaterdag 20 dezer onder leiding van Luitenant-Generaal W. H. Piepers. Meet: 9.30 voorm. aan de Uitspan ning Groot Kievitsdal aan den Socstdijk*r- staatweg. Gereden wordt langs Pijnenburg. Wijk- slooterweg. Soestduinen, Stompert, Lange Bosch. Leusdcrheide naar hotel Oud Leus den nabij Amersfoort) alwaar aan de deel nemers een lunch zal worden aangeboden, (aankomst aldaar pl.m. 12 uur in den middag). Voor stalling gedurende de lunch zal wor den gezorgd; de aanwezigheid van oppassers aldaar zal worden op prijs gesteld. De terugrit zal grootendeels langs een an deren weg geschieden. Eindepl.m. 4.30 nam. aan de Uitspanning Groot Kievitsdal. KUNST Kerkconcert. Op Zondag 21 September zal om half drie weder een kerkconcert worden gVgeven door Johan Schoonderbeek. In vocaal opzicht belooft dit concert zeer belangrijk te worden door de medewerking van Jacoba Repelaer van Driel de bekende altzangeres uit den Haag en van Rient van Santen, den Haag- schen dichtcr-zangcr. Beide artisten komen met een programma dat wel rechtstreeks zijn weg zal vinden naar de harten der toehoor ders. De teksten der Noorsche ontroerende volksliederen worden in het Hollandsch op het programma afgedrukt, zoodat zij in hun schoonheid en eenvoud voor iedereen toegan kelijk zullen zijn. In het volgend nummer zal over het programma me*r worden medege deeld. 1 I Concertbur. Hilvrs. Muziekh. Dc data der ALcnnemen' .-'_oncerten. ge organiseerd door het Concer4-Bureau van -n Hilversumschen Muziekhandel zijn nu defini te» alsvolgt vastgc ield: Dinsd ig 14 Octo r 1 lederavond door de Kontra-Altzaneeres Hertha Dchmlow, ten onzent bekend door haar medewerken op uitvoeringen der Wag ner-Vereen iging te Amsterdam, der Wagner- Festspiele te Bayrcuth, Munchen en Parijs; Dinsdag 21 October het Amerikaansche (14- jarige) vioolwonder Eugeneia Wellerson; Dinsdag 25 November het Engelsche Mere- dijll-Piano-QuartetDinsdag 9 December het Dresdener Trio (met den pianist prof. Franz Wagner). Het zesde en laatste concert te geven door den tenor Georg A. Walter en zijn echtgenoote de pianiste Elsa Walter, zal in het voorjaar plaats vindende datum zal later worden bekend gemaakt. INGEZONDEN Eon nieuw station. Geachte Redactie, De gemeente bezit, zooals gij weet, het terrein gelegen vóór 't station der Gooische Stoomtram. Eenigen tijd geleden werd gemold, dat deze plek, welke met lupi nen bezaaid was, een park zou worden. Dit vond algemeone instemming, al zijn er ook (ik behoor tot hen) die daar een voudig een boomgroep, zooiets als de Brink hadden willen zien en geen in deze streek niet passenden parkaanleg, als b.v. het Plein 1919. Doch nu schijnt er iets anders aan de hand te wezen. Een der Gooische bladen kwam dezer dagen het bericht brengen, dat er op het gezegde terrein een nieuw station voor de Gooische Stoomtram zou worden gebouwd, voorzien van een rangeer- cmplaceinent en andere bijbehoorende fraaiigheden. Het bericht schijnt ongeloofelijk te we zen. Zou ons Gemeentebestuur werkelijk er aan denken, deze mooie plek voor zulk een doel te bestemmen en daarmede de toegang tot het dorp van den Hilversum schen kant, die zoo mooi kan worden, ho peloos en reddeloos te bederven? Het is niet aan te nemen. Doch indien inderdaad Burgemeester en Wethouders een voorstel van zulken aard mochten doen, dan zullen er in de ge meente ongetwijfeld velen met mij zijn, die van den Raad verwachten, dat hij het verwerpen zal. Dankend voor de plaatsing, HENRI POLAK. Laren N.H., 14-9-1924. Rechtszaken Kantongerecht Hilversum. Een kamprechter voor het wegverkeer. II. Sch., redacteur te Bussum, is zoo wel automobilist als wielrijder en dus 'n bevoegde vau de practijk wat verkeers regeling aangaat. Van de stof tot erger nis die dit inzicht geeft, weet hij dus in de eerste plaats mee te praten. Daar heb jc den Bussummcr heirbaan, thans spie gelglad verhard, maar als zoo vele. niet overdadig breed. Een keurig fietspad er naast, vnnwaar je veilig van uit de hoog te het aardsch gewemel „met een loddo oog" zou Vondel zeggen, kunt aaneen. Verstandige fietsers doen alzoo. want als schietspoelen in een weverij suizen daar beneden de auto's, hier niet aan snelhoios- beperking gebonden, voorbij met kogels vaart. zoo zie je zo en zoo zijn ze in de verte nog als een stip te onderscheiden. Niet alzoo veehouder H. Sn uit Naarden. Overwegend dat deze gladde racebaan' voor het geheele publiek zonder uitzonde ring is aangelegd en dus voor fietsers niet verboden, wou hij met zijn vrouw daar ook zijn karretje op een zandweg voelen en peddelde nabij den ingang Span- derswoud op Bussum los, niet in voor zichtige ganzcnmarsch, maar idyllisch ge zellig naast elkaar, als ware de weg voor hen alleen. Met de dikke autobus die hen tegemoet snorde, konden zo 't zoo nog best, klaar spelen, maar tegelijk klonk van achteren het dringend getoeter van Seh.'s auto ook met een gangetje van niet zui nig. De meer gemoedelijke Sn. dacht er echter niet aan zich in het tête-ii-têto met vrouwlief te laten storen en maakte een kalmeerend gebaar tegen den heet geba kerde, als wilde hij zeggen: „Koest wat jij lawaaimaker daar achter! Zie je niet dat jc in moet houden, voor die bus? Zoo meteen kun je cr door!" En zoo was Sch. met verbeten woede wel genoodzaakt vlak achter den onverstoorbaren Sn. te stop pen tot de prop links voorbijgeschoven zou zijn. Dat was ook om turoluursch te wor den en stapvoets gaand, kon hij daarna uict nalaten, zijdelings opdringend, de oorzaken zijner ergernis toe te bijten: „Kaffers, ga dan op 't fietspad; dat is cr voor!" Of hij zoo uit 't portier hangend a'n stuur wat ver omhaalde en zoo liet tweetal tegen de hooge berm beknelde, of dat 't kwam door den schrik wegens de weinig galante bejegening, hoe 't zij, de vrouw kwam tegen de helling te vallen en kreupelde "n paar weken met een blauw been. „Verdiende loon!" werd nog geroepen terwijl haar echtvriend, op zijn beurt verbolgen, het nummer der auto ging opnemen. Dit relaas werd met groote radheid van tong door beklaagde naar voren gebracht en door aanklager grootendeels bevestig i die echter dra merkte dat zijn zaak er nu juist niet schitterend voor stond, want de rechter begon hem zijn allures te ver wijten van dat provoceerend optreden door verkeersagentje te willen spelen op een terrein waar hij beter had' vandaan te blijven. Beklaagde, daardoor overmoedig gewor den, haalt, een voorbeeld aan uit, Gelder land, dat hij eigenlijk hier als aanklager moest staan, daar Sn. het verkeer in ge vaar had gebracht. „Als wij op fietspa den rijden. Edelachtbare, worden we ge verbaliseerd en waar zij nu zoo'n prach tig pad voor zich alleen hebben, is dat nog niet. mooi genoeg en moeten ze ons in plaats in de wielen rijden!" De rech ter dient ook hem evenwel een ontnuchte ring toe: dat het nu eenmual niet verbo den is dat wielrijders ook van den hoofd weg gebruik maken. De verklaring van getuige R. uit Bussum mankte liet weer niet beter voor bcklaugdc. Hij had den indruk gekregen dat deze, teen de bus voorbij was, nog toeterend de fietsers had opgedreven, terwijl hij best kon pas- seeren. „Dat zou toch geen ziu hebben?" merkt de rechter op. „Of het moest zijn om hen uit wrok te pesten," is het ant woord. .1. .T. D. uit Bussum ontzenuwt echter weer deze aantijging en lieklaagd* verklaart, zijn gezin en 85-jarige moeder bij zich to hebben gehad en er dus niet aan te kunnen denken een ongeluk uit tie lok'kjon. Zijn Bedoeling is slechts ge weest in 't algemeen belang deze lieden te wijzen op hun onverstand en roekeloos heid De ambtenaar van 't O. M. kan dit goede doel mot. 't al niet geheel billijken, daar het incident niet gebeurd' zou zijn als hij gewoon doorgereden was inplaats van op te dringen. Hij vraagt daarom f 74 d., waarop beklaagde. hoewel blijkbaar teleurgesteld, niet verder rea geert. lvwajc hond. Vischhandeluar P. V. te Huizen is de gelukkige bezitter van een jongen hond, speelsch maar valsclt, en kreeg daar om aanschrijving van B. en W. tot vast leggen of muilbanden. Nu had li ij toch weer den voorbijgaanden J. T. op de Voorbaan de broek gescheurd. zoodat veldwachter II. verklaarde dat de tanden diep in de edele doelen stonden. ook groenteman Fr. Sell, had dit drama min of meer gezien. Het wachten zal echter nog 14 dagen zijn op den in 't buitenland vertocvenden getuige V. Dierenbescherming. S. J. Pr. tc Naarden was voor kort al gewaarschuwd zijn pony voorgespannen tc hebben met open wonden onder 'l tuig. 't Eenig gevolg was dat zij nu met hun 2-wielig voertuig op den rijksstraatweg het voorstel wat opwipten, waardoor nu de buikriem weer wonden veroorzaakte. Bekeurd door de marechaussee luidt de oisch: f 2010 d. Over de grens. De steenweg bij Huizen hobbelt nog al wat, zoodat de autobus-chauffeur P. M. 't hem nog al eens lapt, met een wiel liet fietspad bij den weg ta trekken. Tot voor bij de Limieten was hij zoo doorgegaan ook zijn rijbewijs ontbrak. Eisch f25 plus f 5 10 plus 2 d„ wat de rechter terug bracht tot f 1510 d. plus f 33 d. ONZE NATUURRUBRIEK De ademhaling vau het kuikeu in het ei. Hermann Schoepf (Jessen) geeft in do Oestorreichisc'lre Gofluegelzcitung een in teressant artikel over do ademhaling van het embryo cn eenige duarmec samenhan gende oorzaken van liet dood-in-den-dop. Wij wenschten dit in ruimer kring te doen kennen en geven het hierbij in onze laai weer. „Het hoederei is geen dood lichaum. Niet alleen heeft daarin nu de bevruch ting van de kiemcel de wonderbaarlijke celdceling plaats, maar het ei toont ook door voortdurende opname van fn^ihc en door uitscheiding van verbruikte lucht zijn levenswerkzaamheid, hoewel deze onder de gewone omstandigheden uiterst gering 13. Eerst bij verhoogde temperatuur, dus 11a het begin van liet broedproces, wordt d«a bewegingsenergie der elementen in liet ei krachtiger, 20odat de verschillende ont wikkelingsprocessen zich kunnen afspelen. Van dat alles is de ademhaling te be schouwen als het levensvatbare principe, want alle ontwikkeling en groei in het ei is onmogelijk als aan de celweefsels niet voortdurend zuurstof toegevoegd cn het ge vormde koolzuur er uit. afgescheiden wordt. Reeds in het zesde uur der bebrooding ont3taan in de vruchthof kleine deeltjes, als liet ware eilandjes, wier inhoud onge looflijk kleine lichtroode bolletjes l»ovat. Deze bloedeilandjes worden talrijker, schei den zicli "al meer en meer af en leiden door een soort van vertakking de vorming in van het netwerk van bloedvaatjes, dut zich buiten liet embryo ovgt den dooier uitstrekt envde in een ringvat (sinus ter- minalis) eindigende aderhof vormt. Het bloed, dat in het fijne netwerk zich be weegt, is het vervoermiddel der ademha ling. Op den tweeden broeddag is het vuatsysteem gereed en onderscheiden wc reeds een wat dieper gelegen slagaderlij ken weg en een meer oppervlakkig go- legen aderstelsel. In de eerste dagen is de behoefte aan zuurstof voor den ont wikkelingsgang gering, het bloed der haarvaatjes is in staat uit de eivloeistof, die het haarvatennet omgeeft, voldoende zuurstof op te nemen. Het wordt door rythinische bewegingen van het als een Duis gevormde hart naar de weefsels toe gevoerd. waarin de zuurstof verbruikt en het bloed daardoor aderlijk of koolzuur houdend wordt. Dit aderlijke bloed gaat door het aderstelsel in welks haarvaten 't koolzuur wordt afgescheiden en dan ont wijkt door poriën der schaal. Boven het ringvat wordt het bloed verzameld en stroomt dan, met zuurstof verrijkt, weer naar het hart toe. Daar nu het vrucht water, waarin het embryo zweeft en de overige vloeistof in het ei een in verge lijking met de buitenlucht betrekkelijk zuurstofrijke omgeving vormt, is een bij zonder luchten der broedeieren in de eer ste dagen van den broedtijd niet nootlig, ook wegens de geringe behoefte aan zuur stof voor dc kiem. (De ons omgevende lucht bestaat uit 79 maatdcelen stikstof en 21 maatdcelen zuurstof, terwijl de in het vruchtwater voorhanden lucht 70 deelon stikstof en 30 deelen zuurstof bevat). Veel meer is tot ongestoorde ontwikkeling der teere organen een zoo gelijkmatig moge lijke broedtemperatuur nocuig. Voor do verhoogde behoefte aan zuur stof bij de voortgaande ontwikkeling van hot embryo is echter de bloedsomloop in de aderhof onvoldoende, waarom zich op den derden dag in de embryonale li chaamsholte een gewichtig orgaan vormt, n.l. de allantoïs. Deze neemt vanaf den vierden dag iu grootte toe, treedt rechts vau den dooierzak uit de buiknavel te voorschijn en groeit dan vau achter over de kiem heen, als een kap t.ot aan het oinde van den kop, waar haar wand zich dicht tegen de eivliezen onder de schaal aaulegt. Hoewel de allantoïs allereerst tot opname der vloeibare afscheidingen uit de nieren dient, wordt zo toch weldra het ge wichtigste ademhalingsorgaan, want uit de navelstreek ledden sterk gevormde aders naar de nllantois-wand en vormen vooral aan den naar buiten liggenden wand een ruim netwerk. Op dezen weg ondergaat het onder een zekeren druk circuleerende bloed dezelfde veranderingen als in den aderhof. Door het celweefsel heengevoerd, wordt het door zuurstof ver lies aderlijk. In de haarvaten onder het ei schaal vlies vindt de gasuitwisseling plaats, het koolzuur wordt afgescheiden en ge- lijktijding wordt het haemoglobin (een bestanddeel der rootle bloedlichaampjes) met zuurstof verrijkt, hetgeen nu in ver hoogde mate mogelijk is, omdat het allan- toisvautnet deels direct onder de poreuze cischnalvliezen, deels aan de luchtkamer bij de stompe pool van het ei zich uit breidt. Hierdoor wordt de bloedsomloop in de aderhof voltooid, maar dan weldra geheel opgeheven, zoodat de ademhaling door de allantoïs alleen verricht wordt. Dit tweede stadium van do embryonale ademhaling vereischt een toereikend luch ten der broedeieren ongeveer van den ze venden dag af. Van de versterkende wer king van zulk een luchten kan men zich bij krachtige belichting door de schouw- lamp overtuigen; het vooraf door 't kool- zuurgchaltc blauw rood gekleurde bloed heeft na het luchten een hclderroodo kleur (slagaderlijk bloed) aangenomen. In de praktijk dor machinale bebroeding wordt met het luchten der eieren ook het koeren verbonden. Ilier mag nu wel met nadruk gezegd worden, dat. het luchten altijd het keepen en verleggen moet voor afgaan, want in de uit de machine geno men eieren liggen do cmbryoy's en de bloedvuten aan do oppervlakte onder de schaal en in deze ligging geven wij aan het groeiende organisme ademhaling in do l'rissche lucht. Als eerst gekeerd wordt omgeeft zich de kiem wegens zijne weer naar boven strevende bewegingen met den vloeibaren ei-inhoud en de bij het luchten 011 koelen <kx>r samentrekking van don ei- inhoud binnengedrongen zuurstof kan niet bij de haar-vaten komen, zoodat de oxy- datie van het ha'-moglobin niet toereikend plaats vindt. Als dit ondoelmatige luch- en telkens herhaald wordt, zal de kiem moeten afsterven of, wanneer do ontwik- koling toch doorgaat, leiden tot vorming van zwakke kuikens, die geen kracht zul len hebben door de eischaal heen te bre ken. Het tweede stadium der ademhaling door dc allantoïs-bloedsomloop blijft kort voor het uitkomen bestaan, wanneer inmiddels gevormde longen in wrerking treden. De longen ontstaan reeds vroeg, ongeveer op het einde van den derden dag als uitwas sen vun het darmkanaal Daar zij later het lichaam door opname van lucht moe ten voeden, verklaart zich hun ontstaan uit den darm. De groei heeft ruim d n tijd daar de longen pas in een derde korte periode vun het embryonale leven in func tie treden. Daarbij voltooien zich de laat ste voorbereidingen voor het leven van het kuiken. Tot nu toe werd aan het embryo zonder omweg over de longen door de bloedvaten van de allantoïs door de ope ning van de snavel het voor het levens proces noodige zuurstofhoudende bloed toegevoerd Nu wordt echter de bloedsom loop in do allantoïs langzumor, het hart richt zich in voor de longademing en de snavel van het kuiken breekt door het binnenste civlies aan de steeds grooter- wordende luchtkumer en de eerste adem tocht geeft de kracht om te leven. De allantoïs-vaten worden spoedig leeg en verlaten, hun kringloop houdt geheel op. Het fijne adcrweefscl bekleedt den binnenkant van de eischaal en kondigt (nn het uitkomen) door zijn frisch uitzien aun, dat dit laatste bedrijf ook een nor maal verloop heeft gehad. Ik houd de af wikkeling daarvan voor het gewichtigste en meest critieko moment bij het machi naal broeden. Deze omzetting der allan toïs-vaten en de inzet van de nieuwe hart- werkzaamheid voor den longen-bloedsom loop zijn zulke ingrijpende en gecompli ceerde physiologische gebeurtenissen in het leven van het embryo, dat ze een zeker weerstandsvermogen vereischen en op dit tijdpunt ontstaande onregelmatig heden, te groote warmte, sterk schudden enz. werken verwoestend en veroorzaken den door van het overigens normaal ont wikkeld kuiken. Zij vragen ook van het nieuwe organisme veel kracht en wreken daarom met den dood van het kuiken iedere fout die tijdens het broeden ge maakt is. In deze periode valt de groote sterfte, het dood-in-don-dop. Wat bij het broeden werd misdaan wordt hier vast en zeker vereffend met den dood van he? kuiken. Ook de nog altjjd door sommigen aanbe volen zwemprcef als laatste onderzoek vóór het uitkomen valt in dit kritieke moment. XJit wat hiervóór gezegd is blijkt, dat door de uitwendige invloed bij de zwemproef slechte reflexen kunnen ont staan, die den dood veroorzaken. Daar nu bovendien de zwemproef onbetrouwbaar is, doet men veel beter ze geheel nu te laten. Als het kuiken met den snavel (eitand) het binnenste vlies in d-^ luchtkamer open gemaakt lieeft, begint het na een korte pauze zich uit de schaal te bevrijden. Dc lucht in de luchtkamer is in normale om standigheden voldoende voor den daartoe noedigen tijd. Bij te groot vochtgehalte is wegens geringere verdamping van den ei- mhoud dc luchtkamer te klein; het kuiken heeft dus bij het begin zijner longade ming to weinig lucht, krygt ademnood en stikt, net feit dat meestal de sterkst ontwikkelde kuikens door het ongeluk van dood-in-den-dop worden getroffen is ook hieruit te verklaren; het hyportrophische lichaam neemt een deel van de tot ade men noodige ruimte in beslag, wat ver stikking ten gevolge heeft. Door de in werking van het luchten, in vereeniging inet den juisten vochttoovoer iu de machi ne wordt echter de eischaal gunstig ver anderd, de structuur wordt broos, laat moer lucht door, zoodat rijker zuurstofop- name mogelijk wordt en het kuiken de broze schaal gemakkelijk en in weinig tijd kan doen opengaan, zonder blootge steld te zijn aan het gevaar van ver moeienis en ademnood." Marktberichten GOUDA, 11 Sept. Kaas. Aanvoer 212 par tijen. Prima f 7579. mindere f 7274. rijks- merk f 7679. idem mindere f 7375. zware f 81. Handel matig. HOORN, 11 Sept. Aan-voer 11 stapels kleine tabrieks- f 63 50, 24 stapels klein* boerenkaas f63; 7 stapels fabrieks-commissiekaas f65; 30 stapels boeren-commissiekaas f66.50. Totaal 72 stapels, wegende 41.934 K.G. Handel goed. UITHOORN. 11 Sept. Aangevoerd 142 partijen Goudsche ic soort f7478, 2e soort f 69—73» zwaarder* t 8084, rijksmerk f 74 f 82. Handel vlug. BREUKELEN, 12 Se.pt. Aan de Kaas markt waren heden aangevoerd: 216 wa gens, met te zamen 8273 stuks kazen, ge wicht plm. 57.921 kg. Prijs lo srt f 74—77, 2e srt. f 6873, gestempelde f 7380, zwaardere fi 82 per 50 kg. FAILLISSEMENTEN Failliet verklaardC. M. Gathier, kruide nier tc Naarden, Markt 42. R.-c. mr. A. J. v. Royen, cur. mr. M. S. A, Ybes te Am sterdam. BURGERLIJKE STAND NAARDEN. OVERLEDENJohannes Ruizcndaal, 76 jaren, echtgenoot van J. Hilhorst. GEHUWD. B. M. Krull en L. M. E. Kenina. Th. G. Vlaming en W. J. H. Hoogc- woud. J. Th. van der Putte en A. van Eden. HUIZEN. GEBOREN: Aaltje, d. v. Arie de Braai en Antonia Ivos. Pieter, z. v. .Tan Baas en Aaltje Vreeswijk. Johanna Margaretha. d. v. Willem Frederik van Asselt en Aal tje Broekhuis. Gijsbert, z. v. Willem Spilt en Lijsje Kruimer. Johan, z. v. Johan van Dijk en Annigje Room. ONDERTROUWD: Gerrit Slokker en Neeltje Jongerden. Pieter Veerman en Geertruidn Bunschoten. GETROUWD: Dirk Kos, 26 jaar en Geertruida Klijn. 24 jaar. OVERLEDEN: Jan, z. v. Jan Wouda en Jannetje Westland, 1 jaar (te Bussum). Advertentiën. TE HUUR tijdel. of doorl. gem. of ongem. 3 kamers met keuken. Brieven left. P. Wil mink 's Sigarenhandel, Laren.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 3