Tweede Blad Uit het dagboek van een Gooier. behoorende bij het nummer van Vrijdag 26 Sept. 1924, Huilconcert. De muziekvereeniging „De Een dacht" te Eemnes cn „de Larensche Har monie" zijn overeengekomen een ruileon- c.ert te geven. Bedeel i-ng is dat beide corp sen een bepaald gelijk programma zullen instudeeren en in beide gemeenten uit voeren. Zoodoende zal „De Eendracht" uit Eem nes op den Brink alhier Zaterdag 27 dezer cm 8 uur 's avonds liet bedoelde concept geven. ITet programma dat dan zal wor den uitgevoerd luidt als volgt: 1. Le Chef de Corps, marsch, V. Burij. 2. Milanessé, Ouverture, .1. Bouman. 3. Voix Roumaines, Valse, M. J. H. ICessels. 4. Le Khedive, potp. sur l'operette, C. Faust. 5. Les Cadets de Flandre, Marsohe, Albiri Quelle. Pauze. 6, The Gladiators Farewell, marsche, H. L. Blankenburg. 7. Secret de Sphinx, Ouverture, G. Gadcnne. 8. Quatrc Chauts Religieux. a. ITymne van Bach. b. Priêre van O. M. v. "Weber. c. Offertoire van Beethoven. 9. Unc Kuit Lête, ouverture Fantastiquc, G. Tack. 10. Postmarsch, J Ooms. De Larensche Harmonie zal vermoede lijk binnen 14 dagen een concert geven te Laren en te Eemnes waarvan een der programma's nog nader zal worden be kend gemaakt. Demonstratie Brandweer. Donderdagmorgen bad alhier een de monstratie plaats van onze brandweer. Men stelde zich in twee ploegen op nabij den Koesweerd. IX- oefening bestond in het navolgende. Men moest zoo snel men kon naar het distributiehuis loc-pen waar de pomp cn de slangenwagen met kuip stond opgesteld. Vervolgens moest men zoo hard men kon terug draven met het materiaal, de slangen aanschroeven en water geven. Wie het snelst van deze beide ploegen dit werkje verrichtte, zou oen belooning krijgen. Ongeveer .11 uur kwam de burgemeester op den Brink, liet de twee ploegen zich opstellen, nam het horloge ter hand en gaf aan de eerste ploeg het sein tot ver- nek. De politie had intusschen den Brink afgezet om de hardravers niet te belem meren. Daar draafde het zaakje heen. Dat was me een gehotsebots <op klompen, op oude cn 'jonge bcenen, met magere en dunne lijven om de belooning te verkrijgen. De bewoners kwamen naar buiten, en ziende dat men zoo verschrikkelijk hard rende, dacht men eerst aan een ongeluk en later, toen de brandspuit meegesleept werd in de gelederen, aan brand. Toen men echter hoorde dat het een demonstra tie gold, ging de spanning over in hila riteit. In een oogwenk van tijd waren1 vele supporters aanwezig, die aanvuurden en uitlachten. Intusschen, er viel, om zoo te zeggen, niks te lachen, want onze man netjes lapten het hom. De eerste ploeg deed diet in 7 minuten, 50 seconden, -dj tweede ploeg in 6 minuten [48 seconden. Met een verschil van 1 minuut 10 secon den won dc tweede ploeg het. Nadat er flink wat plassen water waren gemaakt en heel wat drukte, ging men over tot het bergen van materiaal en de demonstratie was al weer afgeloopen. Hoe het gist. De revolutionaire antimilitaristische jeugd heeft alhier in den nacht van Woens dag op Donderdag reclame gemaakt door het overal aanplakken van felle manifes ten op de boomen. In bedoeld manifest worden de jonge rekruten, die in October op zullen moeten komen, ter vervulling van hun dienstplicht, sterk aangeraden dienst te weigeren en aan hun oproep geen gevolg te geven. Daar dit feit strafbaar is, heeft de po litie, die dien nacht reeds de manifesten ontdekte, de bedoeltle stukken van de boo men gescheurd en mede genomen. Er is een streng onderzoek ingesteld naar dc daders, daar dit feit onder „opruiing" res sorteert en dus als zoodanig vervolgbaar is. Men heeft van de daders nog geen spoor ontdekt. AmsterdamLaren. In het Alg. Handelsblad schrijft een inzender Naar aanleiding van vijf ongelukken met doodelijken afloop, die dezen zomer voorkwa men op den rijksweg onder de gemeente Kaarden, richtte het bestuur van deze ge meente een dringend verzoek tot den Minister van Waterstaat om spoedig'e verbetering van den toestand van den weg. Z.Exc. antwoordde hierop, dat hij zijn volle aandacht aah het vraagstuk bleef wijden, maar dat 's lands financiën geen groote uitgaven voor bedoelde verbetering gedoogden. Volgens de intusschen ingediende vvater- staatsbegrooting ligt het in de bedoeling van den Minister van Waterstaat, om f 250.000. te besteden voor aankoop van grond ten be hoeve van den aanleg van den nieuwen weg AmsterdamiBaarn. Dit nieuws geeft aanleiding te herinneren aan het betoog, dat de heer Henri Polak indertijd in de Eerste Kamer tot den Minister richtte, waarbij hij uiteenzette, dat het geen doel zou hebben zeer ver van de hoofdstad afgelegen weggedeelten op royale wijze te verbeteren, zoolang de zekerheid ontbrak, dat binnen afzienbaren lijd datzelfde zou kunnen geschieden met het weggedeelte Amsterdam MuidtenKaarden. De zienswijze van den heer Polak was stellig juist. De gevaren, die het verkeer bedreigen, zijn te groot; men heeft de verbetering te lang uitgesteld, om nu rustig d'e uil voering van het groote plan al te kun nen wachten. Intusschen zal er met lapmid delen moeten worden gewerkt. Overal waar het eenigszins mogelijk is zal den wielrijders een afzonderlijk fietspad moe ien worden gegeven; hun leven zal dan veilig zijn, terwijl ook hel autoverkeer zeer zal zijn gebaat. Wanneer d'e gemeentebesturen van Diemen, Muiden, Kaarden cn Laren medewerken aan den aanleg van een voorloopig fietspad (dat niettemin wel 10 jaren dienst.zal moeten doen) zullen we daarop niet lang behoeven l'e wach ten. De Minister bevordere echter dat plan door er geldmiddelen voor beschikbaar te stellen. P D. Mej. H., wonende „achter de toren" alhier, heeft, bij den burgemeester een klacht ingediend, dat zij door haar oom, den heer H. II. alhier, beleedigd is gewor den. Bedoelde H. II. had haar onder meer eenigc vuile woorden toegevoegd, die verschillende omstanders gehoord hebben. Dc politie heeft eerst de bedeelde mej. IT. ter bureele ondervraagd en daarna den heer H. Ofschoon deze ontkende gezegd te heli- ben wat hem ten laste gelegd werd, heeft hij toch voor de politie een soort beken tenis afgelegd. Er werd van het geval proces-verbaal opgom a akt. Dut de beklaagde II. TT. wel spijt van 't voorval heeft, bewijst dat hij op een dezer avonden bij de politie om clementie heeft, gevraagd. Gevonden. Een portrethouder, een sigarenaansteker, een schilderijtje in witte lijst, een doublé arm bandhorloge, een nieuwe bruine damespantof fel, een paar poesjes waaronder een met witte pooten, ten nikkelen zakpotlood, een paarlemoeren rozenkrans in lederen étui. een sleutel. fck-i i Schouw. Het Waterschap zal Dinsdag 30 dezer scherp schouwen over den Wakkerend ijk, Zomerdijk. Meentdijk Vcendijk en Vetdijk. R.K. Kerk. De weg, welke Teidt langs de Pastorie naar de R.K. kerk is verbreed tot 2 Meter, verhard en aan beide zijden niet een hoog en stevig ijzeren hek afgesloten. Haven. Verleden week kwam aaneen schip met kunstmest; een schip met turf. Jachtopening. Volgende weck Woensdag wordt de jacht geopend op hazen, konijnen, faisanten, houtsnippen c.d. Eembrug. Door het Gemeentebestuur van Baarn is bij de Eembrug een spiegel geplaatst, welke met het oog op 't vrij drukke autoverkeer,- gocdë diensten bewijst. Hooiverkoop. Wij vernemen, dat dc omzet in 't alge meen stijgende is en de prijzen oploopen. Palingvangst. De palingvisschers in de Eem maken goed'e vangstennachten van 50 pond zijn geenszins uitzonderingen. Beter een goede buur, dan een verre vriend. Bij W. M. te Buitendijk stond Woensdag ten bij A. de Bruin gehuurde damesfiets tegen 't raam, waarvan de handen pas opge pompt waren. Een onbekende hand heeft in een onbewaakt oogenblik dc achterband met een scherp voorwerp doorboord. Een der naaste buren wordt van dt euveldaad ver dacht. Bevolkingsregister. INGEKOMEN: Gccne. VERTROKKENCornelia Kuijper, naar Soest. Aan de Ambachtsschool ging de leer ling H. M., uit Bussum, blijkbaar zoo hard handig met een beitel om, dat hij deze op onvcrklaaibare wijzJe in het oog kreeg. De gemeente-arts was spoedig ter plaatse voor 't voorloopig verband, waarna de concierge den jongen, krimpend van pijn, naar oogarts Wissclink geleidde, die nog hoopt het ge zichtsvermogen tt kunnen gehouden. P. van den Brul. Illuminatie en concerthet was te verwachten, dat de eigenaar van het nicuwt: modepaleis op den Kerkbrink heel Hilver sum op de been zou brengen om getuige te zijn van dc luisterrijke heropening van zijn nieuwe pand. Het heeft dc firma P. v. d. Brul niet aan belangstelling ontbroken. Had den reeds gedurende den middag velen een kijkje genomen, des avonds, tijdens het con cert, was de belangstelling zoo groot, dat de politie maatregelen van ordie moest nemen om de bezoekers zoo goed mogelijk in de gelegen heid te stellen van hun belangstelling in de opening van deze groote onderneming te doen blijken. Het moet voor de firma v. d. Brul wel bijzonder aangenaam zijn geweest, dat zoo talloozen een blik hebben kunnen slaan op dc enorme voorraden en sorteeringen hecren- modes, die op zoo aantrekkelijke en voorname wijze te midden van tal van bloemstukken, die in grootte met elkander wedijverden, wa ren tentoongesteld. Al moge d'e naam van de fa. van den Brul cenige maanden achter een schutting verborgen zijn geweest, hetgeen 1100- dig was om haar nog wel niet oude, maar toch niet meer voldoende zijnde perceel in een nieuw paleis te herscheppen, thans is zij in grootschcn vorm verschenen. Dit nieuwe gebouw is een sieraad niet alleen voor dë eigenaars, doch voor het Hilversumsche za kenleven, omdat het ccn nieuw bewijs is van de groote "energie, die daarin leeft. Het gebouw leverde met zijn illuminatie een tooverachtigen aanblik en het kan niet anders, of de naam van den Brul moet wel op veler lippen zijn. Had de zaak aanvankelijk een oppervlakte van 8 bij 25 meter, thans is deze 20 bij 25 M. geworden en alzoo met 12 meter vergroot. Een noviteit voor Hilversum is ook de z.g. eilanden étalage, die aan het geheel een grootstc'edsch karakter geeft. De étalages, evenals de zes paskamers, zijn voorzien van een eikenhouten betimmering, die aan het fraaie geheel een bijzondere charme verlee- n'iin. Dc zaak is voorts verrijkt met een af- decling heerenmode-artikelen, die als vanzelf zeer ruim is gesorteerd. Een groote aantrek kelijkheid is ook de prachtige verlichting, die door de ramen in glas in lood rijkelijk naar binnen stroomt. In verband met de groote belangstelling heeft dc directeur, dc heer J. W. Kooring, besloten, de illuminatie ook Vrijdag- cn Za terdagavond te ontsteken. Witte Kruis. Op de jaarvergadering der N.-Holl. Vereen. Het Witte Kruis werden als bestuurs leden herkozen zuster Akkerman en dc heer Burgcrsdijk, als afgevaardigde dc lïeer Heemskeik Ducker. Het voorstel tot ophef fing der ontsmettingsovcn werd wegens het groot hygiënisch belang afgestemd. Daar de af deeling 't volgend jaar haar 50-jarig be staan viert, achtte men het beter niet in te gaan op het voorstel Alkmaar, daar het vol gend jaar te vergaderen tijdens de tentoon stelling. Verkoopingen. Notaris Luykx verkocht in hotel Gooi land een landhuis, Wernerlaan 21, voor f 13.000.en een winkelhuis Visohstraat 14 voor w 4000.terwijl villa Rosa, 's-Gra- vclandschewcg 76 b. werd opgehouden op f 47.000.en een aan Waldecklaan 16 op f 16.000. In hetzelfde hotel werden onder notaris De Haan de villa's Hyacintenlaan 57 en 59 opgehouden op f 13-700.en het perceel Rozenstraat 59, drukkerij ,,de Kroon", op f 11.700. Ordre du Lion Blanc. Door de Regeering der nog jonge Tsjccho Slowaaksche Republiek is een ridder orde ingesteld met de bedoeling die te ver- lecnen aan buitenlanders, die zich op een of andere wijz'e verdienstelijk hebben gemaakt jegens den Staat. Naast dc Hoogleeraren Van Hamel en Van Wijk, den heer Mansholt van het Departement van Binnenlandsche Za ken, den Arts der Legatie Van Woerden 'en den Architect Raanders, welke laatste zich verdienstelijk maakte ter zake van het op te richten Comenius monument te Amsterdam, viel de onderscheiding van het ontvangen der „Ordre du Lion Blanc" te beurt aan een drietal inwoners van Naarden, n.l. de H.H. ds. Drijver, Van Eijken Nieukerk en Smits. Wij namen op onze foto-pagina in dit nummer van ons blad een reproductie van de Versierselen der Orde op en geven hierbij gaarne een nadere omschrijving. De voorzijde der medaille vertoont een leeuw, klimmend „rampant", zooals het in de wapenkunde heet cn tweestaai tig, welke een schild draagt, waarop het oude Czfcchische wapen is aangebracht. Dit wapen is het Grieksche kruis, staande op de drie Slowaak sche bergen Matra, Vatra en Talra. Dit kruis zinspeelt er op, hoe het Christendom van de Grieksche orthodox'e kerk naar Slowakije kwam. Aan de keerzijde is een medaillon aange bracht, waarin op een rood veld in zilver het monogram, bestaande uit de drie letters C. S. R., d.w.z. Czechisch Slowaaksche Re publiek. prijkt, terwijl er in zilveren rand om heen staat de spreuk van Joris van Podebrad den volkskoning, die zich o.a, een naam verwierf door zijn ontworp voor een Wereld vredebond n.l. „Pravda Vitezi", hetwelk in beteekenis gelijk is aan het Latijnsche „Veritas Vincit" en het Hollandsche „Waarheid Over wint". Rondom dit medaillon zijn op vijf schilden achtereenvolgens aangebracht geëmailleerd in kleuren van goud, zilver, blauw, zwart en rood, dc Czechische Leeuw, dc dubbele Ade laar in zwart van Sileziè, de Beer van Sub- Karpathië, het Grieksche kruis van Slowakije en d'e dubbele Adelaar in zilver van Moraviè. Het ordeteeken, waaraan een looverkrans met twee gekruiste palmtakken verbonden is, wordt gedragen aan een rood lint met ter weerszijden een witten band, waarmee het insigne, dat in het knoopsgat wordt gedragen, in overeenstemming is. Jubileum „Witte Kruis". Na veel moeite is het eindelijk aan het Bestuur gelukt, den datum van dc herden king te kunnen vaststellen, hetgeen niet ge makkelijk is, waar verschillende personen hun medewerking wilden toezeggen. Behalve dfc heef Ter Cock, die de feestrede zal houden, namen de heer TI. V. P. Schoondcrbcek en di'cns zoon en dochter het muzikale gedeelte voor huil rekening, terwijl de heer en mevr. Clinge Doorenbos zoo welwillend waren, eenige voordrachten toe te zeggen. De her denking zal Dinsdag 4 November plaats vin den in het Hof van Holland. KUNST Kerkconccrt Jolian Sehoonderbeek. Voor het Iverkconcert, Zondagmiddag j.l. .gegeven door den heer Johan Sehoon derbeek met. medewerking van de bekende zangeres Jonk vrouw Jacoka Repelaer van Driel en. den tenor Rient van Santen, was terecht weer een groote belangstelling. De prijs van het programma was tot f 0.20 verhoogd cn het „nemen" van eon programma was voor ieder(n) bezoeker (ster) verplichtend gesteld. Deze maatregel was genomen, teneinde eenigszins invloed uit te oefenen op het publiek dat naar het concert, komt luisteren. Het was n.l. in vorige concerten opgevallen, dat men het gratis orgelconcert wel eens als een ver zetje dat niets kost kon opvatten. Er wa ren personen, die tijdens liet concert in en uitliepen of op andere wijze storend werk ten. Ten deele zijn deze storende invloeden wel geweerd met het*verplichte program ma, doch het is merkwaardig, hoe weinig benul het auditorium „im groszen und gansch.en" nog van muziek heeft. Om eens een paar dingen te noemen: wan neer op een lied nog een martf of wat na spel van den organist volgde, vonden ve len, dat men dit gerust kon ignorecren en de gebruikelijke ontspanning, zich uitend in bewegingen, schuifelen, ritselen met programma's trad vrij algemeen onmiddel lijk na het laatste woord van den tekst in. Tijdens het grandioze naspel (om het zoo eens te noemen) van het „Lied der Wijsheid" van B. van der Sigtenhorst Meyer, gingen plotseling een paar op het oog zeer „nette dames".... rinkelend geld tellen ten behoeve van de aanstonds fe' houden collecte en maakte men zich al- lerwege ten vertrek gereed. Op zoo'n mo ment. moet. de musicus denken: ecce homo! Beethoven zou zeggen: „So wie Tausende sicli urn der Liebe wille vermahlen, und die L'ebe in diesen Tausende sich nicht einmal offenbart, obschon sic alle das Handwerk der Liebe treiben, so haben Tausende cm Verkekr mit der Musik und haben doch ihre Offenbarung nicht." Met twee van de mooiste Ohoralvorspiele van J. S Bach opende de heer Johan Sehoonderbeek het concert. Al stellen wij de kwaliteiten van Johan Sehoonderbeek als begenadigd leider van groote ensem ble's boven zijn eigenschappen als instru- mentaal-solist, hij vermocht mot zijn voor dracht. van deze Bacli-wcrkjes den indruk te bevestigen, welke aan alle uitingen van zijn muzikale persoonlijkheid die bij zondere charme verleent. Niet het minst was dit ook het geval ra-et dc fijnzinnig- geregistreerde en uiterst-muzikaal gespeel- do „Deux Pièces" van den orgelmeester César Franck, waarvan ons de duidelijke en buigzame phraseering, die Sehoonder beek er aan wist te geven, in het bijzon der trof. Mejuffrouw Jacoba Repelaer van Driel, zong van Bach de alt-aria uit de Kantate 20 en liet lied „Bist du bc-i mir". De geest dezer liederen is haar volkomen vertrouwd en haar prachtige alt. verkrijgt, door haar zui ver-a an voelen van deze devote liederen een timbre van wijding, dat den indruk van het geheel zeer ten goede komt. De) zangeres is van een te algemeenp bekend heid in ons land, dan dat wij het noodgg zouden vinden haar stemmiddelen nader te beschrijven. Adembeheersching, uit spraak, dictie, alles is bij haar natuurlijk en volkomen belTeerscht, schoon en edel. De „Bretorische liederen" zong zij eenvoudig en met een mooie toonwarming. Zijn Bach en Franck namen, die op het programma van een Iverkconcert als van zelf worden aangetroffen, ook onze Neder- landsehe (moderne) componist B. van do Sigtenhorst Meyer*) mag worden gerekend tot hem, in wie religieus bewustzijn tot müzïbk werd. De kennismaking met zijn „Geestelijke Liederen" van Jan Luyken en zijn „Lied der Wijsheid" hebben ons al dadelijk de overtuiging geschonken, dat deze componist wat te zeggen heeft. Dc laatstgenoemde compositie op aan het hooglied ontleenden tekst, is oorspronkelijk voor tenor met strijkorkest. De heer Sehoonderbeek arrangeerde deze voor Kerk orgel op een zóó muzikale manier, dat do componist door deze interpretatie geïnspi reerd werd tot het schrijven van de mu ziek voor vijf geestelijke liederen van Jan Luyken. De componist heeft hier gegre pen naar een der uitingen van meest-ver- geestelijkte Christelijke poëzie, die van de universeele liefde en het groot hemelver- langen van Jan Luyken een getuigenis af legt van opperste schoonheid. Hot is een van de stralende toppunten van onze litte ratuur. als Jan Luyken zingt: lek meenden oock de Godheyt woonde verre, In eenen troon hoog boven maen onsterrc, En heffen meniglimael mijn oogh. Met diep versuchten naer om hoogh; Maer toen ghy u beliefden te openbaren, Toen sagh ick niets van boven neder varen; Maar in den grond van myn gemoet, Daar wierd het het lieflyck encle soet. Daer quamt ghij uyt der diepten uytwnerts dringen. En, als een bron, myn dorstigh hart bespringen, Soo dat ick u, Godt! gevondt, Te zyn den grondt van rayncn grondt. Was nu allo ongelyckhyt. voort, E11 't herte reyn gelyck het hoort, Geen hoogh te, noeh diepte sou ons scheyden, Ick smolt in Godt, myn Lief Dat moet geschien. Och help getrouwe Heere, 18 September': lieden mijn geboortedag en een massa gelukwenschen en fraaie cadeaux, hetgeen een verrassing. En mijne vrouw mij een half dozijn dikke winter- sokken ad f 2.50 per paar te geven. En zij de rekening tegelijk te overhandigen en dit voor mij eene andere verrassing, s Avonds veel bezoek en wéder moscovi- sch'e gebak, dewelke delicaat. En ook neg oen onbekend heer op bezoek, en hij een gebakje en thee en mij uit dankbaarheid een exploit overhandigd vanwege de be lasting en dit de derde verrassing. 115 Sept ember: In Hilversum heden do burgemeester een film af te keuren, de welke getiteld de Hygiëne in het huwe lijk, vermits het huwelijk te hygiënisch en ik den exploitant raden voortaan alleen onhygiënische huwelijken te rolprenten.. Ook te Laren een bioscoop te wachten, mitsdien ook daar dorado voor de losse verkeering te worden. 20 September: Ten badhuize en de bad meester mij volop tijd toe te staan, daar belangstelling nog niet bijster groot, ver mits de mensehen het water benoodigen voor hun stoepjes instede van voor hun lichaam. In de bladen gelezen de heer Floris Vos te bedanken als bestuurslid van Stad en Lande. En dit een spijtig bericht, aange zien hierjiiede een interessante figuur minder in het erfgooiers-college. De heer Vos toch te zijn een echte oude Gooier met dikke wenkbrauwen en slimme oogjes. 21 September: Heden te Naarden Tsjecho- viten geridderd te' weten de H.H. Smits, Drijver en v. Eijken Niekerk. En maar goed, de ridders geen maliënkolder meer te dragen, aangezien dc twee laatste IT.H. deze niet meer te kunnen torsen. 22 September: Tiet brood te Hilversum ook opgeslagen en het ziekte dus gebleken besmettelijk. En bij de Pietersens heden avond f 3.verloren en deze niet in de spaarpot mijner kinderen en Pictersen in een charmant humeur. 23 September: Heden onaangename ver rassing, vermits mijne vrouw mij heden middag te vertellen, heden herdenking hu welijksdag. En ik te antwoorden sedert de volkerenoorloig reeds 6 jaren wapenstil stand en nog geen vrede! En voor f 0.50 bloemen, doch tegen mijn bloemist te zeg gen vooral geen brandnetels. 24 September: D? burgemeester van Bus sum eerevoorzitterschap van de pluimvee- en tamme konijnen tentoonstelling te aan vaarden. En wensch ik Z.E.A. daarmede geluk, de hoop uitsprekende hij veel ge noegen te beleven van zijn viervoetige beschermelingen. En te Blarieum vergadering, teneinde te trachten de buit van de onafhankelijk heidsfeesten te deelen. En de heeren het. niet eens te worden over de pegels, doch wel eenstemmig in hun toasten op mijn amice Beversluys en deze blijkbaar bijzon der gepluimstaart, vermits hij heden "den ganschen dag door Blarieum te flanecren. Dat wy ons gansch in uwen wille keeren. Dat de lieer B. v. d. Sigtenhorst Meyer in staat bleek, muziek te schrijven die deze poëzie verklankt, doet ons veel van zijn talent verwachten. Zijn manier van schrijven is eenvoudig, maar nadrukkelijk cn zijn harmonieën, melodie-gangen en zijn rhythmiek doen vaak denken aan de moderne Franschen. Dat dit werk indruk kon maken, is mede te danken aan de uitmuntende orgel begeleiding van Johan Sehoonderbeek en den bezielden, expressieven zang van den intelligcnten zanger Rient van Santen. Hij beschikt over een goed geschoold ge luid en een respectabele zangtechniek, die hij delicaat weet aan te wenden. Zijn stem kali uitschieten met ccn exotische kracht, die men achter zijn overwegend-lyrisch temperament aanvankelijk niet zou zoe ken. Zeer veel indruk maakte de zanger ook met de voordracht van vier Noorscho lie deren, van Alnaes (ook bekend als orga nist en componist, van orgelwerken), van Melartin, de meest beteekenende vertegen woordiger der jong-Finsch-nationalc mu ziek, van Neupert de Zweed, die in Mos kou Rubinstein als leeraar in het piano spel opvolgde en van Gricg. Het was alles te zamen een interessante middag, zooals altijd, wanneer waardige oposlelen der Toonkunst de gewelven van Naarden s oude kerk vervullen met den geest der klanken, die de muziekgevoeli ge» opvoert naar de zuivere sferen van absolute schoonheid en de wereld wordt „une musi que réalisée." T. Sem Dresden schreef van dezen compo nist o.m.: Fransche invloeden en, wat dc gegevens betreft, ook Oostersche, zijn aan te wijzen bij B. v. dl Sigtenhorst Meyer (geb. 1888) in zijn reeds vrij talrijke piano- werken, liederen, zijn kamermuziek, opera (de Bron van BadraTï) en zijn oratorium (de verzoeking van Boeddah). Hij is leer ling van Zwecrs; bij Alsbach zijn vele van zijn werken uitgekomen. ONZE HATUURRUBRIEK Is Uitroeiing van Diphtherie en Vogelpok- ken pructiscli mogelijk? Na al hetgeen over deze ziekte is ge schreven en niet minder in verband met dc enorme schade die zij jaarlijks ver oorzaakt aan het pluimvoebedrijf in ons land, is zeer zeker bovenstaande vraag gewettigd en zullen wij trachten haaf hieronder te beantwoorden. Reeds ge rui men tijd trokken dc verschil lende pluimveeziekten mijn belangstelling en stelde ik het bijzonder op prijs, dat. mij de gelegenheid werd geboden te allen tijde gastvrijheid te genieten in het Insti tuut voor parasitaire en besmettelijke ziekten, waar geregeld zieke en gestorven dieren worden onderzocht en in het bij-

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 3