HET GOOI IN BEELD Elke lepel helpt Akker's Abdijsiroop ■jr- Do Sergenut-Majoor A. M. to Kolsté mot diens familie en don Ion Luitenant P. Cl». Kies, commandant van don landstorm. Foto Gooisch Fotoburcau Dr. K. J. Tjobbes. do afgetreden voorzitter van de afd Naarden-Bussura on omstreken van do Nod. Mij. v Tuinbouw on plantkunde. Do teraardebestelling van hot stoffelijk overschot van Marcus Einden te Laren. Uitreiking medaille voor het front van don troop aan don Sergeant-Majoor A. M. te Kolsté Foto Gooisch Fotoburcau. Do hoor J. Boshuizen, onder-ladingnieester aan do Holl Spoor to Bussuin, die 1 October 25 jaren aldaar zal werkzaam zijn Versierselen van do „Ordre du Lion Blanc" van Tsjccho Slowakije. (Zie beschrijving onder Plaatselijk Nieuws „Naarden") foto Gooisch Fotobureau zonder veel werk wordt gemaakt van de bereiding en geregelde controle eener ent stof tegen diphtheric en pokken. Tot heden zijn hiermede reeds meer dan een half millioen dieren behandeld, doch men stelle zich niet voor, dat een zoo gioot aantal hoenders in Nederland werd geënt. Verreweg het grootste gedeelte be trof het buitenland, waaronder België 'n voorname plaats inneemt. Men vindt het daar al gewoon, dat. alle toornen die aan lofwedstrjjden deelnemen, vooraf moeten ingeënt zijn tegen diphtheric en pokken. In dit opzicht zijn wij in ons land wel wat achter. Mogelijk slaan wij het record wat het aantal organisaties op papier be treft, doch in werkelijkheid georganiseerd zijn onze pluimveefokkers nog geenszins, want dit zou dan in de allereerste plaats moeten blijken uit een gezamenlijk op treden, teneinde besmettelijke ziekten die het bedrijf ernstig in gevaar kunnen bren gen uit te roeien door krachtige bestrij ding en wat nog beter en economischer is, af te weren door voorkomen. In de prophylaxis vooral dienen do pluim veefokkers hun heil te zoeken. Ik behoef hier slechts twee ziekten te noemen, die beide zoo geweldig veel na deel aan liet bedrijf kunnen berokkenen, n.l. de besmettelijke kuikonsterftc, ver oorzaakt door bacillus pullorum en de diphtherie. Velen zullen dit reeds ondervonden heb ben en toch blijft men zich nog veel te veel bepalen tot een afwachtende houding, lntusschen kan men als vaststaand aanne men, dat beide deze ziekten jaarlijks een groot aantal slachtoffers zullen blijven maken, indien niet meer aandacht wordt geschonken aan een systematische bestrij ding. Niet. hier en daar door enkele voor aanstaande fokkers, neen, allen behooren hieraan in hun welbegrepen eigenbelang deel te nemen. Men dient vooral niet te vergeten dat de rentabiliteit, van een fokkerij zoo innig samenhangt met den gezondheidstoestand der dieren .Nu hoor ik sommigon al beweren, dat mijn voor stolling van zaken overdreven is en met toepassing van do noodigc hygiënische maatregelen de besmettelijke ziekten vol doende geweerd kunnen worden uit het bedrijf, doch die meening is slechts ge deeltelijk juist. Inderdaad kan aan de hand van hygiënische voorschriften zeer veel bereikt worden en ze zijn ook vóón alles noodig; men stelle zich evenwel niet voor. dat er alles mede bereikt kan worden op dit gebied. Omtrent het overbrengen van de smet stof bij diphtherie is bij voorbeeld lang niet alles bekend. Niettemin kan veel voorkomen worden door zindelijke hokken, geregeld reinigen cn ontsmetten van eot- en drinkbakken, verbranden van al het bijeen geveegd vuil op geregelde tijden, in quarantaine houden van nieuw aangekoch te hoenders. Met dit al zijn we er echter nog lang niet zeker van vrij te blijven, wanneer in de buurt een epidemie op treedt. Daarom is de preventieve enting van alle dieren in het bedrijf een prachtig hulpmiddel om deze ziekte te voorkomen. Eenmaal door diphtherie aangetast, is van de enting niets meer te verwachten. De zieke dieren dienen dan onmiddellijk te worden afgezonderd cn behandeld met jo- diuintinctuur en glycerine 1 3 nadat ge regeld de membranen op slijmvlies van wang, keel cn strottenhoofd zfjn verwij derd met een stomp voorwerp of pincet. In verband nu met het feit dat in Oc tober vaak de meeste gevallen dezer ziek te worden gerapporteerd, is het /aak de hoenders uiterlijk in de maand September te laten enten. Indien deze enting telken jarc, misschien vijf achtereenvolgende ja ren, consequent uitgevoerd ken worden over het gehecle land en daarbij tevens aan de hygiëne de noodige aandacht werd geschonken, dan zou het vrij zeker zijn, dal deze ziekte, zooal niet geheel uitge roeid, dan toch tot sporadische gevalle» zou zijn teruggebracht. De proeven die genomen zijn met do nieuwe entstof anti-diphtheric, die ver kregen wordt door dierpassagc, n.l. door enting van een ander diersoort met viru lente smetstof van de kip, zijn in het In stituut uitstekend geslaagd. Do geënte hoenders ondervinden er niet het minste nadeel van, terwijl zij na eenigen tijd onvatbaar zijn geworden voor stencc kunstmatige besmetting. Uit den aard der zaak is het niet hij één proef gebleven, sedert het begin van 1024 zijn ze reeds aan den gang en uit talrijke controle-proeven met een flink aantal dieren is gebleken, dat deze ent stof in do practijk zal blijken een krach tig hulpmiddel te zijn om deze gevaarlijke ziekte te voorkomen. En aangezien voor komen Beter en goedkoopcr is dan gene zen, kunnen wij het gebruik dezer entstof aan belanghebbenden veilig aanbevelen. Met medewerking en voorlichting van de verschillende dierenartsen kan er zeer veel mede bereikt worden in hot belang van de pluimveefokkers. Dr. 'T HOEN. AANBESTEDINGEN Hilversum, Dinsdag 7 Oct „Gooiland" 11 uur, het houwen van een dubbel woon huis aan do Silenestraat (arch. .T. H. Burger, 's Gravelnnd.) SPORT Korfbal. Algemeen overzicht J.l. Zondag is de competitie aangevangen met al dadelijk een teleurstellend begin voor het ie twaalftal der Gooiers. Hunne vcrgecf- schc reis naar Amersfoort hebben w'c in eene vorige editie reeds vermeld. In dezelfde at- dccling hebben gespeeld: Excelsior IIBilt- hoven met eene i3 nederlaag voor de thuis club. A.s. Zondag ontvangen De Gooi'ers I de Amsterdamsche club K.V.D. Vergissen wij ons niet, dan kunnen de Gooiers het winnende puntje meenemen, doch gemakkelijk zal het hen niet gemaakt worden. In Hilversum bestrijden de Zwaluwen en Excelsior II elkaar. De eersten geven wij de meeste kans op eene overwinning. L.U.T.O. ontvangt Amersfoort. Omtrent deze ontmoeting durven wij ons niet aan eene voorspelling te wagen. Den 27C11 Sept. ontvangen de Gooiers II D J.0.2 uit Baarn. We verwachten eene flinke overwinning der thuisclub. De Zwaluwen 2 krijgen hunne plaatsgcnoo- len Excelsior 4 bij zich op bezo'ek en zullen vermoedelijk wel winnen. De Hinde te Laren heeft a.s. Zondag een en vrijen dag. I11 de afdeeling van deze club spelen H.E. I tc Soest ten Quick I uit Utrecht tegen elkaar, op het terrein der eerste club. De Utrechte naren geven wij de meeste kans. Voetbal. Algemeen overzicht. Het competitierad is dan eindelijk gaan draaien. Met kunst cn vlitegwerk werden de elftallen in den laatsten tijd bezig gehouden met vriendschappelijke ontmoetingen. Elke club treedt hoopvol en met verlangen de competitie tegemoet en neemt goede plannen mede. Eene bijzonder goede toekomst heeft wel L.F.C. I. I11 jaren beeft ze niet zulk een sterk eerste elftal in het veld gebracht. Moge 'er in de voorhoede of half-Iinic een enkel zwak punt aanwezig zijn, de achterhoede is safe. I11 de afdeeling, waarin L.F.C. I speelt, 11.I 3c klasse D. van den N.V.B., zijn den jongsten Zondag reeds een paar bondswedstrijden ge speeld. D.O.O. ontving Ares en moest met 14 het ondterspit delven. A.W. had Quick op bezoek en kon in dezen slecht gespeelde» wedstrijd, trots haar over wicht het winnende punt niet fabriceeren. Een puntloos einde was het resultaat. Tot onzte groote bevreemding boekte Baarn tegen Zeist op het terrein der laatste club eene 31 nederlaag. Zijn de geruchten, dat Baarn in deze competitie zeer versterkt uit komt. valsch? Nieuwsgierig zijn we nu reeds naar de BaarnLaren ontmoeting op 16 No vember a.s. Deze beide concurrenten zetten zich beiden schrap als ze tegc-n elkaar binnen de lijnen treden. A.s. Zondag gaat Laren op bezoek naar Quick Amersfoort. Gezien dte waarde voor Laren van dezen wedstrijd, verwachten wij, indien de zwarthemden volledig in het veld verschijnen, eene moeilijk bevochten zege voor hen. Het beste beentje zal voor moeten wor den gezet. A.W. gaat naar Ares ten zal daar wel win nen. Utrecht ontvangt D O.O., waarbij wij de thuisclub de meeste kansen geven. De competitie in den U.P.V.B. vangt a.s. Zondag aan. Laren 2 krijgt Donar 2 op bezoek. Wij ver wachten. dat de Laarders zich dusdanig ver weren, dat ze met hare gasten dte punten gaat deelen. Eene overwinning zouden we niet durven voorspellen. Laten de Laren- reserves tooncn, dat zij sterker zijn. dan wij haar bekijken. I11 dezelfde afdtecling. waarin Laren 2 uit komt. n.l. 2e klasse B. van den U.P.V.B spelen a.s. Zondag nog: Baarn 3Tabor 2 en A.P.W.C. 2—B.V.C. 2. Laren 3 gaat naar Hilvcrt 2 op bezoek en zal wel met eene overwinning thuis komen. Tegelijk met Laren 3 spelen 's-Graveland 2 Gooische Boys 2 en Maarden 2Victoria 2. I11 dte 3e klasse van den U.P.V.B. krijgt Blaricum de Gooische Boys op bezoek en verwachten wij óf gelijk spel óf eene kleine overwinning dei gasthccren. T.erzelfdertijd spelen SoestEsvac, ScherpcnzeelVoort- huiz'en en BamevcldA.V.C. Tn de R.K.F. zal de competitie den sden October aanvangen. Deze wec-k wordt de in deeling vastgesteld. Ten zeerste benieuwd zijn wij. welke wedstrijden L.V.V. te spelen krijgt in het volgend comptetitie-jaar. A.s. Zondag gaat L.V.V. I naar Hilversum 0111 aldaar E.M.M. I in een vriendschappelij ke» wedstrijd tc ontmoeten. Noord-Hollandsche Jaclitvereeniging. De Noord-Hollandsche Jaclitvereeniging houdt Dinsdag 30 September a.s. een buiten gewone algemcenc vergadering tc Hilversum. Op de agenda staat de bespreking van liet concours liippiquc in 1925 (internationale deel neming). om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen Akker's Abdijsiroop dankt haar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooversiag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst! 1.50 f2.75 f 4 50 BOEK EN TIJDSCHRIFT Het Lichtbeeld hot belangwekkend tijdschriftje onder re dactie van don bekenden D. v. Staveren, Kon. Sophiestraat 0, Den Haag, uitgave „De oorkeur", Heerengracht 154 Amster dam. is niet ingang van het Octobernum- mer het officieel orgaan geworden der Vereenigin.g van Gemeentelijke en Par ticuliere Bioscoopcommissies in Nederland (secretaris L. W. J. v. Hasselt, Geuzenweg 20. Hilversum) en het Ncderl. Centraal Film-Archief (secretaris D S. v. Zuiden, Emmastraat 25. Den Haag) Aan de typo- giafische uitvoering 7.ou wel wat meer zorg kunnen worden besteed. BURGERLIJKE STAND EEMNES. GEBORENJohanna Cornelia, d. van H. van de Beck en T. H. van Vliet; Gijsbert cn Rcinier, zoons van A. A. A. Ruizcndaal en G. Breunesse; Martha Wilhelniina dochter van G. P. Hilhorst ten H. M. van Hofslot. HILVERSUM. GEBORENLambertus Antonius, z. van J. W. G. Struik en A. J. M. Wilke. ONDER IROUWDA. G. G. Adriani en P. J. van Riet. D Hissink en J Vonno. H. Hermsen ten G. Bode. W. A. Warmink en A. G. J. Schinittmann. GETROUWD: E. AL A van Dalfsen en Af. Af. Alocscnbroek. C. Wijn en AI. Mol. AI Hcnjiipnian en T A. Zeilstra. D. Visser en A. Puijk. G. van den Brink en J. M. van Schalm. H. Wallenburg cn A. Smit. OVERLEDEN E. Alders, 71 jaar. wede. van D. lesberts. MARKTBERICHTEN HILVERSUM, 2fl Sept. 1924. Boter f2.70 —'480 p. K.G.: 1500 eieren 1054—1; 40 koeien; 89 biggen f810: 10 schrammen f2240; 110 paarden cn hitten. Handel in vee flauw. Handel in paarden flauw. Oude kippen f 0.751.25; jonge kippen f2 3.50; tamme konijnen f 0.601.25 alles p. stuk. Duiven 20 et. p. paar.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 4