Gooische Agenda. Dinsdag 30 September. BUSSUM: St. Vitusgebouw, 8 uur, Ado- ro te. BUSSUM: Novum, 8 uur, le abonne mentsvoorstelling Tempora Mutantur. HILVERSUM. Gebouw „de Vereeni- ging", 8 uur. Kerkeoncert door Mevrouw Augusta Rcclaire met medewerking van Ferd. Kloek. Woensdng 1 October. LAREN, 8 uur, Hotel Hamdorff: Voor dracht Dr. J. I. Wedgwood uit Londen (Theosofische vereeniging). LAREN, 8 uur, Hotel Hamdorff: Pro testvergadering inzake belasting op pu blieke vermakelijkheden. BUSSUM: St. Vitusgebouw, 8 uur, Ado- ro te. IMl Donderdag 2 October. LAREN, 7.45 uur, gebouw R.-K. Werk- liedenvereenigng: Adoro te. Vrijdag 3 October. LAREN, 7.45 uur, gebouw R.-K. Werk- liedenvereeniging: Adoro te. LAREN, Cinema Concordia: bioscoop voorstelling „Het spel der liefde." Zaterdag 4 October. LAREN, Cinema Concordia: Bioscoop voorstelling „Het spel der liefde." BUSSUM": Concordia, De Politierechter. Zondag 5 October. LAREN, Cinema Concordia: Bioscoop voorstelling „Het spel der liefde." Maandag 6 October. BLARICUM: Harddraverijen. Dinsdag 7 October. HILVERSUM, Concertbureau Reddingius, ie abonnements concert: Mia Pcltenburg en Hendrik Andiiessen. BUSSUM. Gebouw Doopsgezinde gemeen te, S uur. Begin leergang De Ned. Architec tuur in de lye en 20e eeuw door Ir. J. Gra- tama (Volksuniversiteit). Vrijdag 10 October. NAARDEN. Consistoriekamer der Ned. Hcrv. Kerk. Begin leergang Stoi en Geest, door Prol. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. (Volksuniversiteit). zal dan vermoedelijk hierop een toeslag van f 500.geven. Verpachting Jacht. B. en W. stellen den Raad voer de jacht in het Gemeentehoseh te verpachten aan den heer F. P. E. van Ditzhuyzen tc Baarn tegen een pachtsom van f 2.per 11. A. Onze eerste Bioscoopvoorstellingen. Vrydagavond j.l. had hier dan in liet gebouw „Concordia" aan den Nieuwen weg (zooals men weet, een gebouw dat annex is aan het hotel Hamdorff) de eerste voorstelling voor het puuhek plaats van de eerste Larensche bioSeoop, genaamd „de uiuema Concordia". Het is de directie niet meegeloopen wat het weer betrett, want het regende en waaide dien eersten avond sterk en toen we binnen waren plasten de regenbuien zwaar kletterend neer op liet glazen dak. Maar hoe guurder buiten, hoe gezelliger binnen. Het was er gezellig, Vrijdagavond. Wel was de zaal niet bezet (velen waren door het weer afgeschrikt) maar de qualiteit van het publiek overheerschte de quantL teit en maakte het ditmual zoodoende gued. We zagen onder de aanwezigen o.a onzen burgemeester Jhr Nispen tot Seve- naer. Het zaaltje (ieder kent het) is zóó in gericht, dat men met den rug zit naa, den ingang, het doek is gespannen naast den uitgang naar het binncnpleintjc. Ditmaal was de zaal op de plaats waar het doek hing, links en rechts en beneden versierd met palmen en herfstasters. Links van het doek staat de piano Do zaal geeft gelegenheid voor 200 be zoekers. Wunneer de bioscoop goed gaat zal in de toekomst nog wel een andere indeeling worden gevonden. De muziek werd gege ven door de hoeren de Graaf en Benthem (viool en piano). Het programma van dien eersten avond bestemd uit drie filmwerken. Het eerste was geheeten „Kinderzegen." Volgens ons duurde deze film te lang. De directie vond dit zelf ook en zal in het vervolg ook een tijdslengte van 3 uur uiterlijk voor de voorstelling bepaald hou den. Men merkt deze fouten pas nadat men eenige voorstellingen heelt gegeven. Zoo zullen ook eenige andere storingen, die thans plaats vonden, wel niet meer voorkomen. Een verruwing was zeker de tweede film, waarin we plotseling den burge meester uit den Hang, Jhr. Patijn met zijn bruid van de trappen van ons gemeente huis zagen dalen. Maar het beste deel van den avosd was zeker het. vertoonen van den hoofdfilm „Op het gloeiende zand." De directie heeft veel moeite gehad om deze film hier vertoond te krijgen. Ze is ii.l. nog nergens anders gegeven. We za gen er dus de primeur van. Aan de decors, aan het uitwendige van dit filmwerk, dat op het gloeiende zand der woestijn speelt, is veel zorg besteed. We zagen in sterk wisselende tafreelen eenige funtastische stadsgedeelten uit Cairo. Het gewemel van Arabieren om en bij de waterput op het plein in het zon licht, en een (Tlik op het avondlijk plein en de schemerende straten, tusschen en achter waaTcnde palmen, het aanstormen der rijdende Arabieren met hun wappe rende mantels op de kleine vlugge paar den over de zandvlakte en hun gehurkt zitten hij de brcedneergezette tenten, een blik in de woningen der Sjeiks en opper hoofden, een kijkje in de balzaal van liet Engelschc gouvernementsgebouw al deze tafreelen waren bekoorlijk en fantas tisch. Daarbij kwam, dat het spelen van den hoofdfiguur Lane, door den bekenden filmacteur Milton Sills, prettig en boeiend was, zooals trouwens het gcheele stuk. Zooals we reeds zeiden, het duurde tc lang, omdat de film „Kinderzegen" een vol uur in beslag nam. Hierdoor moesten de beide laatste aeten zeer snel worden afgedraaid. ïn elk geval, de Directie is mot een mooi en boeiend progamma begonnen. Naar wij vernamen zal dit ook deze week weer goed vervorgd en spannend zijn. Wij hebben van deze eerste voorstelling oen goeden indruk gekregen. Wij wenscheu de directie een goed suc ces met deze onderneming en gelooven wel dat het publiek het bestaan dezer ci nema zal weten te waavdeeren en te ge nieten. Het zal een hecle afwisseling zijn in den komenden winter, die helaas al zoo vroeg dit jaar schijnt te willen in zetten. Een rijwieldief. Voot eenige dagen heeft een onbe kend persoon, die echter beweerd in de kost te zijn bij één onzer inwoners, ge tracht een fiets te huren bij den rijwiel handelaar de G. uit de Naarderstraat. De heer de G., die het zaakje niet vertrouw de, gaf geen fiets af. Thans blijkt de be doelde persoon iemand te zijn die overal in het Gooi reeds rijwielen op dergelijke wfjzc heeft weten te bemachtigen De po litie heeft hem eindelijk te Bussum gje- pakt. Eergisteren werd de man. een zeke re H. V., geconfronteerd met den heer de G„ alhier, die hem direct herkende als dezelfde die hem laatst bezocht had. Te gen hem is natuurlijk een proces-verbaal opgemaakt. De politie reist, nu verder met hem ter confrontatie met diverse andere benadeel den. Er zal wel wat opzitten voor dezen kleptomaan Een goed concert. Het Eemnesser Muziekcorps „De Eendracht" gaf Zaterdagavond op den Brink een z.g.n. ruilconeert in de muziek tent. De dirgent van dit corps is de lieer Mooy uit Baarn, die dit. concert ook zelf Zaterdagavond leidde. Wc kunnen wel zeg- jven dat hij dit tot aller geuoogen1 heseift gedaan, getuige het warm en hartelijk applaus dat op elk der nummers volgde. Dit corps is niet sterk in bezetting, maar het weet desniettemin met weinig man een aardig en goed programma op verdienstelijke wijze te geven. Het pro gramma liep vlot van stapel en de gege ven nummers werden pittig ten gohoo/c gebracht. Het is een aardig idee van de beide plaatselijke vereengingen om eens te rui len. Verandering van spijs doet eten en er was dan ook veel animo en veel belang stelling. De paden van den Brink waren vol en er was meer publiek dan bij andc* re concerten. De Eemnesser muzikanten zullen zeker nog wel eens komen, want ze zijn goed ontvangen hier en ze hebben zeer voldaan. Het weer was prachtig stil, wel een beetje kil, maar men kan zich warm blazen en warm wandelen. Vermakelijkheidsbelasting. In dit nummer kan men onder „La ren" aantreffen de vooratellen van B. eu W. in de eerstvolgende raadsvergadering van Donderdag a.s. Een der voorstellen betreft dan de in voering van een belasting op publieke vermakelijkheden. Het was tc voorzien dat deze soort belasting, die ook elders ingevoerd is en die immers zoovelen ook in opstand heeft gebracht, ook hier wel zou worden geheven. Natuurlijk zal het hotel Hamdorff, waar de meeste publieke vermakelijkheden plaats vinden en dezen winter weer zullen plaats vinden, liet zwaarst worden getroffen. Nu is, in af wijking van alle andere plaatsen het ho tel Hamdorff in een zeer eig(|iaardige po sitie. Eigenlijk is het hotel in verhouding tot een dorp, met dorpsbehoeften en ge woonten, te grootsteedsch en te luxieus, maar dit bestaan houdt sterk verband eer stens met. het artistiek cachet van ons dorp en den naam die daaraan verbonden is. Met het hotel Hamdorff is het kunste naarsbestaan hier ten dcclo nauw verbon den. Het hotel bekleedt een aparte plaats. Zal het hotel Hamdorff sluiten, dan zal v-ok de expositiezaal worden gesloten, dan zullen de uitvoeringen der vereenigiugen bescheidener moeten worden gegeven. Het Hotel Hamdorff was 's winters het toe vluchtsoord voor eluhs en vereenigingen op allerlei gebied en. het zal dit wellicht niet meer zijn wanneer de Raad Donder dag as. in zijn vergudering besluit deze belasting te heffen, want in dut geval wordt het met ingang van 31 October a.s. geslotcu. Hedenmorgen is het volgende schrijven gericht aan burgemeester en wethouders van onze gemeente: „Geeft inet verschuldigde gevoelens te kennen de Nationale Hotel-Maatschap pij, gevestigd te Amsterdam, als eigcua resse van liet hotel Hamdorff te Laren, dat zij eerst heden kennis gekregen heeft, van het voorstel van.B, en W. tot vast stelling van verordeningen op do heffing e.n de invordering van een belasting op tooneelvertooningen en andere vermake- lijklulen d.d. 23 Septcmbr 1924, welk voor stel in behandeling zou komen in de ver gadering van den Raad, te houden op Dinsdag 2 October a.s., dat zij, waar het hotel Hamdorff naar algemeene bekend heid wel het voornaamste object der voor- gestolde belasting zal zijn, meent dat hot in liet belang Uwer gemeente is, dat haar de gelegenheid gegeven wordt hare inl ichten kenbaar te maken, dat haar de ter mijn van heden tot Dinsdag a.s. niet vol doende is om de strekking en de beteokc- n!s van het voorstel voor haar bedrijf te bcoordeclen en eventueel daaromtrent aan Uw college bericht te geven, redenen waarom zij Uw college dringend verzoekt, den Riaad uit te noodigen behandeling van het betrokken voorstel te willen op- schortou tot een nader vast te stellen da tum. Reeds thans echter meent de Natio nale Hotel-Maatschappij aan Uw college medcdeeling te moeten doen van het feit, dat de resultaten, van de exploitatie van het hotel Hamdorff in den winter van dien aard zijn, dat in de op 29 Augustus j.l. gehouden vergadering van den Raad van Beheer, de voorzitter is uitgenoodigd aan dc eerstvolgende vergadering ziju meening kenbaar te maken, of het niet voordeeliger ware 's winters de exploitatie van liet bedrijf te staken en dat op het terzake door den Raad van Beheer bin nenkort te nemen besluit zeer zeker van grooten invloed zal zijn de beslissing, die de Raad van Laren zal nemen inzake het onderhavige voorstel." De strekking van liet bedoelde schrijven werd ons gisteravond medegedeeld, terwijl ons tevens ter oore kwum, dat vanuit de gemeente zelf een protest tegen het be doelde voorstel van B. en W. zal worden verzonden, onderteekend door de vereen* gingen welke belang hebben bij het open stellen of sluiten van het hotel Hamdorff gedurende den aanstaanden winter. Behalve dat het natuurlijk voor verschil lende winkeliers een schade bcteekent die de leveranties hadden, zullen zeer zeker eenige particulieren worden getroffen. We gingen eens na welke vereenigingen en personen door dit besluit zouden wor den gedupeerd. Dat zijn dan allereerst de drie tooneelvereenigingcn. de Gymnastiek vereniging, de vereeniging Toonkunst, vooral Mevrouw Mossel wier aangekondig de en reeds besproken concerten zullev, moeten overgaan. Dan de vereeniging van Beeldende Kun stenaars en alle vereenigingen of clubs welke gewoon zijn haar jaarvergaderingen en uitvoeringen te doen plaats vinden in dit hotel. Vergeten wij ook niet de Vereeniging van Vreemdelingenverkeer. Alles saamgenomen, in elk geval is het een gewichtig besluit dat de Raad zal moeten nemen a.s Donderdag en elk der leden zal zich van zijn stem zeer zeker rekenschap dienen te geven. Deze mededeeling beteekent geenszins oen waarschuwing, het is alleen een „op merking". Het is de vraag nu maar of de gemeente werkelijk bij de invoering van dergelijke belasting gebaat zal zijn en of ze wat ze aan den éénen kant zal binnen krijgen, niet aan den anderen kant moot inboeten. Dal de vraag is gestold, om de behande ling van het voorstel tot nader vast te stellen datum op te schorten, lijkt ons in elk geval alleszins gemotiveerd. Wij verwijzen naar de advertentie in dit numiner betreffende een protestvergade ring, uitgeschreven op morgenavond, in verband met de aanhangige kwestie. Rectificatie. In ons blad van 24 Sept. hebben wij een verslag opgenomen van de uitreiking medaille aan de serg. majoor A. M. te Kolsté. In de 5e alinea van dit verslag staat, dat 1e luit. Kies heeft gezegd, dat de dienst tie vriendschap niet geheel uitsluit. Naar men ons opmerkt, heeft spr. gezegd, dat dc dienst tic vriendschap geheel niet uitsluit. Deze kleine om wisseling geeft een groot verschil in be- teekenis, weshalve wij het gaarne reeti- ficeeren. I)e tweede Bioscoopvoorstelling Cinema Concordia, Nieuwe weg. Was het programma der eerste bios coopvoorstelling in dc einenia Concordia aan den Nieuwen weg zeer boeiei d, dat der tweede voorstelling a.s Vrijdagavond, Zaterdag en Zondag, belooft niet minder interessant te zullen zijn. Naar ons ter oore kwam en zoouls men zal kunnen lezen in de desbetreffende ad vertentie in ons nummer van lieden, zal o.a gegeven worden als hoofdfilm van Pa thé Frères, het bekende en spannende firn ma „Het spel der Liefde." Belangrijke film. Blijkens de advertentie in dit num mer zal in de groote zaal der R.-K. Wcrk- liedenvereeniging de officiëelc film van 't Eucharistisch congres te Amsterdam, „Adoro To" worden gegeven, die overal de grootste belangstelling trekt. Ter opluis tering zal het dameskoor van den R.-K. Vrouwenbond daarbij optreden, wat een aantrekkelijkheid te meer mag heeten, zoodat een propvolle zaal te verwachten is R.-K. Kerk. Hedenmiddag had in de R.-K. Kerk alhier de toediening plaats van het heili ge vormsel voor dc parochianen van Laron en Blaricuin door den aartsbisschop van Utrecht Monseigneur II. v d. Wetering. Dte liediening ging vooraf door een toe spraak. Lezing Theosofie. De Gooische loge van de Nederland- sche afdeeling der Theosofische vereeni ging zal morgen 1 Oct., om 8 uur's avond9, in het hotel Hamdorff alhier «ten voor dracht doen houden door Dr. J. S. Wodg- wood uit Londen en wel over het onder werp „Have we lived on earth before?" Dr. Wedgwood is geen onbekende Inci te lande en daar buiten; hij is een der vooraanstaande pioniers dor Theosofische beweging geweest. Jaren lang was bij al gemeen secretaris van do Engelsbhe afdee ling. Hij verkreeg van de Fransche Uni versiteit de eeretitel „Docteur en Science." Dr Wedgwood heeft behalve in Engeland, in alle deelen van de wereld het werk der Theosofische vereeniging geleid en haar ideeën met nlgeheelc toewijding voorge staan. Zijn lozing a.s. Woensdag zal hier met belangstelling worden tegemoet gezien. Wij berinneren er aan dat de toegang vrij is en verwijzen naar de betreffende an nonce in ons nummer van heden. Bevolkingsregister. VERTROKKEN: Mej. M. IC. Schippers, van 1070 naar Hilversum, Vermccrlaan 13; J. N. van Meetoren, van 4i2 naar Giesen- dan B 14; J. J. van den Heuvel, van 754 naar Utrecht, Kromme Nieuwe Gracht 1; P. Kotert, van 753 naar Zwammerdam B 105; M. G. Janssen, van 700 naar Herwen en Aerdt_ C 80, Lobith IConingsdijk; Mej. II. de Leeuw, van 500 naar Hoogland, Leo's oord; Wed. C, MajoorVos, van 230 naar Hoogland, Leo's oord; Mej. J. van de Pol, van 876h naar Bussum, Huizerweg; J. J. Hartogs en gezin, van 849c naar Rotter dam, Saftlevcnstrant 4a; IC. F. Lommei, van 536 naar Deventer, Zwolscheweg 66; J. Hofman en gezin, van 339j naar Amers foort, Vijver 2; C. I. J. König en gezin, van 850 naar Amsterdam. Keizersgracht 594. Gemeenteraad. Maandagmorgen 29 September 11 uur v.m. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heer Sei dell rijk. De notulen der vorige vergadering worden, na lezing door den Secretaris, zonder aanmer king goedgekeurd. Dc BURGEMEESTER deelt mede. dat naar aanleiding van het verzoek in dc vorige vergadering gedaan, door het raadslid Ha gen, betreffende eenige nieuwe lichtpunten, de Burgemeester ter plaatse s wezen zien, 11a bespreking met een vertegenwoordiger van P. U. E. M. is besloten een lichtpunt aan te breng'cn door middel van een arm aan een paal van de electrischc geleiding bij het kruis punt der twee nieuwe wegen. Betreffende de verlichting bij den toren tc Buitendijk, welke vooral gcwenscht is voor brand bij nacht, is er besloten een lichtpunt buiten bij te plaatsen Boven de ingang zal een lichtpunt aangebracht worden en aan 't kerkbestuur wordt verzocht een schakelaar binnen te mogen plaatsen op de binnenleiding ten slotte wordt ook nog een lichtpunt bin nen aangebracht. In geval van brand 's nachts kan dus de brandweer gereed worden gemaakt en uit rijden, voordat de straatverlichting weer is aangesloten. Voorts heeft, ook naar aanleidng van een desbetreffend verzo'ek van den heer Hagen in dc vorige raadszitting, de Burgemeester den gemeentcopzichter opgedragen een straat je aan te leggen voor de ingang. Aan het kerkbestuur zal verzocht worden een boom om te kappen, welke hinderlijk is voor het ui'rijden der brandweer. Aangaande den naam van den nieuwen weg waar de brievenbus is stelt de Burgemeester voor;. Zuidwendeweg, daar de streek, waar heen de weg leidt, zoo heet. Overigtens refe- •icert de Burgemeester zich aan 't oordeel van den Raad. als men c-en andere naam mocht weten. Wethouder PAS stelt voor Streefoordlaan. daar deze leidt langs een oude boerderij, welke van ouds „Streefoord" heet, Iedereen kent die naam. Conform besloten. Wethouder PAS stelt daarna voor den zij weg te noemen naar het geëerde raadslid, den heer Jan Hagen, welke daar woont. De lieer J.HAGEN„Als ik 't niet goed vind. gaat 't dan niet door?" Na bevestigend antwoord van den Burge meester, verklaart de heer Hagen voor dc eer te bedanken „Mijn naam staat niet zoo erg hoog." Wethouder PAS„Dan zullen wij licrn op die manier in de hoogte brengen". De heer HAGEN stelt voor kruiwag'enweg, men ziet er niets anders dan talrijke krui wagens. Dc BURGEMEESTER vindt Kruiwagen- weg wel een aardige naam. Wethouder PAS: Een hoop kinderen zie je er. Een stemNoem 't Kinderweg. De BURGEMEESTER stelt voor de zaak voorloopig te laten rusten. Dc VOORZITTER deelt mede, dat over eenkomstig de voorschriften kasopname is gedaan bij den Gemeente-Ontvanger. Het saldo ad 2056.53 was aanwezigboeken en bescheiden zijn in orde bevonden. Van een en ander is rapport uitgebracht aan Gede puteerde Staten. Ingekomen was een verzoek van den Ha venmeester, den heer J. Dop om meer te mogen vissëhen in 't Gcmeentcwater, loopen- de van 't Gemaal naar de Eem. De heer v.h KLOOSTER vraagt of vis- schen met de zeeg is inbegrepen. De BURGEMEESTER meent dat zulks niet bedoeld wordt. Besloten wordt het verzoek toe te staan, mits alleen met hengels wordt gevischt. De VOORZITTER deelt mede. dat de Begrooting 1925 is vastgesteld en in triplo aan Ged Staten zal worden toegezonden. De heer STOUTENBURG vraagt op hoeveel de landpacht geraanxl is. De VOORZITTER: f 4000.tegen dit jaar f 5000.de opbrengst was dit jaai f 4400.In verband met dc stijgende hooi- prijzen acht men dte raming algemeen niet te laag. Daarna deelt spreker mede, dat een rapport is ingekomen van 4 pagina's van de raads commissie, welke geconfereerd heeft met den Dijkgraaf. 2) Spreker letest het stuk voorhad echter nog geen gelegenheid 't te bestudcercn. daar hij het denzelfden ochtend eerst ontving; hij stelt voor het in zijn handen te laten ter bestudec- ring; de zaak kan dan later nog eens bekeken worden. Op verzoek van den Burgemeester doet Wethouder GROEN uitvoerig verslag over het onderhoud niet den Dijkgraaf. De con clusie is, dat de Dijkgraaf in beginsel niet ongevoelig is voor de aangevoerde argumen ten, doch om tweeërlei reden tegenstander is van herziening thans. Ten eerste is de nieuwe rijksweg in aanleg, welke groote wijzigingen in de toestanden te Eeinnes teweeg zal bren gen hij zou willen wachten totdat alle ver anderingen uitgevoerd zijn, daar dan toch een herziening noodig is; buitendien is de zaak al zoo dikwijls in den boezem van het Water schapsbestuur besproken, dat hij van een nieuwe bespreking niets verwacht. Als de Raadscommissie zich daar niet mee verecni- gen kan, geeft hij den Raad in overweging zich tot Gedeputeerde Staten te wenden. De heer Groen stelt dus voor zulks te doen. De bedoelde werken kunnen 10 a 15 jaar duren; zoolang kan de bestaande toestand niet be stendigd blijven. Spreker detelt nog mede, dat z.i wel overeenstemming bereikt zou kunnen worden, door het totaal voor de huizen op te brengen bedrag te bepalen op het totaal be drag, dat deze in 1918 opbrachten De BURGEMEESTER Als er dan .000 huizen komen, wordt er bijna niets meer be taald. Dc heer GROENDat is ook de bedoeling; overigens zou, als dc omstandigheden gewij zigd worden, het totaal bedrag herzien kun nen worden. De BURGEMEESTER merkt nog op, dat er eene wijze van beschouwing is, die geheel onjuist is Een inzendei in de krant mteent het geval door een paar waterlaarzen op te kun nen lossen. Het is absoluut onjuist, dat Eem- nes zonder W aterschap zou kunnen bestaan. De heer GROEN stemt dit toe; echter is het belang der landerijen vetel grooter dan dat der huizen. Hij ziet voornamelijk het verschil tusschen dc polders tc Veld en te Veen. Wethouder PAS acht de huurwaarde-rege ling te oud, dringend is daarvan teene her ziening noodig. Het verwondert spreker, dat hoewel het Waterschapsbestuur de onbillijk heid der bestaande regeling klaarblijkelijk in ziet, het niets doet om daar teen eind aan te maken. D'e heer VAN HOEPEN, Gemeente-Secre taris. en Secretaris-penningmeester van het Waterschap, verstrekt verschillende inlichtin gen van meer 'technischen aard. Er ontstaat een vrij langdurig debat, waar uit blijkt, dat geen der raadsleden de bestaande regeling verdedigt. Het voorstel van den heer Groen wordt ten slotte zonder stemming aangenomen en het rapport der Raadscommissie wordt dus aan Gedeputeerde Staten gezonden. Bij de rondvraag wijst d"e heer J. HAGEN op den slechten toestand van de schoeiing aan de haven. Deze wijkt op sommige plaatsen wel een Meter naar voren cn kan itedcren dag in de haven vallen. Als dat gebeurt zijn de kosten 2 maal zoo groot, dan wanneer tijdig ingegrepen wordt. Daar er reeds vele timmerlieden weken zonder werk zijn, kan het tevens als een nuttige werkverschaffing be schouwd worden. De BURGEMEESTER is bekend met den slechten staat der schoeiing. Op de bcgroo- ting 1925 is dan ook f 900.uitgetrokken voor havenwerken. Hij wenscht het uit te doen voteren in begin 1925. op dc nieuwe be grooting. en vraagt wie 't moet betalen? De heer HAGEN repliceert, dat het thans de meest geschikte gelegenheid is; in den winter kan 't zeker niet en tot het voorjaar houdt het niet. Men moet cr toch aan ge- loov'en. Wethouder PAS is ook voor tijdige voor ziening. De VOORZITTER: Als de raad het be sluit, moet 't natuurlijk gebeuren, al was 't binnen 8 dagenmen wijze echter tevens de middelen aan. Spr. 'heeft ze niet meter op de begrooting 1924 beschikbaar. De heer HAGEN wijst nogmaals op de absolute noodzakelijkheid en wenscht tevens, dat de Gemeente het materiaal koopt ten in daggeld laat werken. Dc BURGEMEESTER: Dan komen wij 2 maal zoo duur. De heer STOUTENBURG is daar ook sterk tegen, het moet in ieder geval aanbesteed worden. De heter HAGEN wil dan tenminste het arbeidsloon uitbesteden. Hij wenscht tevens de gelegenheid aan te grijpen, te wijzen op de aanbesteding bij het Waterschap, waar het grootste deel van het werk aan menschen buiten dc gemetente ging, doordat die men schen voor half loon werken. De VOORZITTER, erkennende dat de ar beider zijn loon waard is en 't beginsel van eten standaardloon begrijpende, meent dat alles van de norm afhangt. Wie voor zich een loon van f 40.wil bedingen zal 't noodzakelijk af moeten leggen tegen hem, die met f 25. tevreden is. De verschillen bij de inschrijving waren veel te grootd'e hoogste Eemnesser vroeg soms meer dan 2 maal zooveel als de laagste inschrijver. Ook tusschen Ecmnessers onderling bestonden groote verschillen. Intus- schen kunnen wij zoo doen Wij begrooten 't arbeidsloon ten besteden aan onder Eemnes- serswie onder de bcgrooting is heeft 't. Is men er echter boven, dan volgt vrije aanbe steding. Op de wijze zooals bij de vaart ge daan is. Na eenig over ten weer spreken belooft de Burgemeester een plan op te zullen maken, en ook de mogelijkheid eener beton-schoeiing on der 't oog te zullen zien. Niets meer aan dte orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Wij zullen aan de begrooting eenige af zonderlijke artikelen wijden. 2) Dit rapport zullen wij in een der vol gende nummers publicecrcn. Beter een goede buur dan een verre vriend. Naar aanleiding van een berichtje onder bovengenoemd hoofd in ons blad van Vrijdag j.l. ontvingen wij een bezoek van den heer A. van der Pijll, welke mededeelde dc naaste buur te zijn van W. M. ten van 't geval niets af te weten. Prijsuitdeeling. Donderdagavond werden in hotel „Het Bosch van Bredius" dc prijzen uitgedeeld, be haald op de Gooische Landbouwtentoonstel ling in Augustus te Naarden gehouden. On der de prijswinnaars cn commissiteleden waren 8 Eemnessers. Auto gestrand. Zondagmiddag passeerde te Binnendijk een auto, welke een andere defectte auto op sleeptouw had. Ter hoogte van den heer Seldenrijk liep het rechterachterwiel van dte defecte wagen af en kon deze niet verder worden meegenomen. Voorloopig is het voertuig ondergebracht bij dtn heer Seldenrijk.

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2