Gooische Agenda. Zaterdag 4 October. BUSSUM": Concordia, De Politierechter. Maandag 6 October. BUSSUM. 8.15 uur. Koningin Sophielaan 4. Psychometrische seance door Mevr. Akke- ringa. BLARICUM: Harddraverijen. Dinsdag 7 October. LAREN, 8 uur, Hanidorff. Voordracht- en muziekavond Vereeniging van Beeldende Kunstenaars. HILVERSUM, Concertbureau Reddingius, ie abonnements concert: Mia Peltenburg en Hendrik Andriessen. BUSSUM. Gebouw Doopsgezinde gemeen te, 8 uur< Begin leergang De Ned. Architec tuur in de 19e en 20e eeuw door Ir. J. Gra- tama (Volksuniversiteit). Vrijdag 10 October. NAARDEN. Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Begin leergang Stof en Geest, door Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. (Volksuniversiteit). Zaterdag 11 October. BUSSUIM. Laatste dag van opgeven deel nemers aan cursus ve:bandleer. Ned. Roode Kruis. Dinsdag 28 October. BUSSUM. Districts Hanzedag voor het Gooi. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad dei- gemeente Laren 'CN.-1I.) op Donderdag 2 October 1924, voormiddags 9Yt uur. De Raad dezer gemeente kwam Don derdagmorgen ter vergadering bijeen on der voorzitterschap van den burgemeester. De heer Campinan heeft bericht gezon den dat hij op deze vergadering niet te genwoordig kan zijn. 1. Vaststelling van dc notulen der ver gadering van 4 Augustus 1924. Worden ongewijzigd vastgesteld. 3. Tweede stemming over het in de vo rige vergadering aangehouden voorstel van B. en W. tot aankoop van gronden aan de Zevenenderdrift, hoek Kerkpad. De heer v. d. BRINK vraagt nog het woord, daar hij de vorige inaal door af wezigheid verhinderd is geweest over dit punt te spreken. De VOORZITTER zegt dat niet te kun nen geven, daar de debatten reeds zijn ge sloten. Met 6 tegen 4 stemmen wordt het voor stel aangenomen. 4. Idem over het voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot de verharding en verbetering van verschillende wegen. Met op één na algemeene stemmen (de heer van Gestel is tegen) wordt het voor stel aangenomen. Ingekomen stukken. Ingekomen waren de volgende stukken: a. Door Gedeputeerde Staten is ver daagd bij besluit van 30 Juli 1924, uo. 38, hunne beslissing omtrent hot Raadsbesluit van 4 Juli 19£4 tot het stichten van een gemeentelijk waterleidingbedrijf, tot het beschikbaar stellen daarvoor van een be drag van f 225.000.en tot het machtigen van B. en W. tot het aangaan van een geldleening voor dat bedrag. b. Door Gedeputeerde Staten zijn goed gekeurd: lo. bij besluit van 30 Juli 1924, no. 10, het Raadsbesluit van 28 Juni 1924 tot het aangaan van een kasgeldleening, ten hoogste groot f 400.000. 2o. bij besluit van 6 Augustus 1924, no. 10, de 7e suppletoire begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor 1923, vastgesteld bij Raadsbesluit van 28 Juni 1924; 3o. bij besluit van 6 Augustus 1924, no. 47. het Raadsbesluit van 28 Juni 1924 tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van uitgaven voor den dienst 1923; '4o bij besluit van 0 Augustus 1924, no. JXfö, het Raadsbesluit van 28 Juni tot overneming van strooken grond voor aan leg en verbreeding van wegen; öo. bij besluit van 20 Augustus 1924, iuo. 40, het Raadsbesluit van 4 Augustus li; tot overneming van strooken grond voor aanleg en verbreeding van wegen; 60. bij besluit van 20 Augustus 1924, no. 41, het Raadsbesluit .van 4 Augustus 19'2[4 tot verkoop van een stuk gemeente grond, gelegen uan het Mauvezund; 7o. bij besluit van 3 September 1924, no. 56, de Raadsbesluiten van 4 Augustus 1924 tot vergoeding van schade wegens geleden renteverlies en tot verlaging van de huurt der woningen van de bouwver- eeniging van Erfgooiers; 80. bij besluit van 24 September 1924, uo. 112/fil00, het Raadsbesluit van 4 Aug. 1924 tot het verleenen van een voorloopig voorschot aan de woningbouwvereniging van Erfgooiers voor den aankoop van het door haar heroodigde terrein; c. Door Gedeputeerde Staten is bij be sluit van 10 September 1924, uo. 65, voor kennisgeving aangenomen 't Raadsbesluit van 4 Augustus 1924 tot het verleenen van een voorschot aan de Stichting Erica- woningen." d. Door de Ministers van Arbeid, Han del en Nijverheid en van Financiën is bij "besluit, van 17 September 1924, no. 8297 M/V 3074 ten behoeve van de Woning bouwvereniging van Erfgooiers een voor schot verleend van ten hoogste f 8941. als grondvoorschot en van ten hoogtete f 28^80^).-als bouwvoorschot voor den bouw van 12 arbeiderswoningen en bij be sluit van 17 September 1924, no. 8298 M/V 3073 ten behoeve van de Stichting „Eri cawoningen" een voorschot van ten hoog ste f 13.357.61 als grondvoorschot en van ten hoogste f 64.800.— als bouwvoorschot. voor den bouw van 25 arbeiderswoningen en 2 winkelhuizen. Voorts zijn ingekomen: e. Een proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Gemeenteont vanger op 8 Augustus 1924. B. en W. stellen voor de onder a t/m e vermelde stukken voor kennisgeving a«n te nemen. f. Een schrijven d.d. 29 Juli 1924 van Burgemeester en Wethouders van Neder- horst den Berg, waarbij zij onder toezen ding van de door den Raad hunner get meente naar aanleiding van de missive van Gedeputeerd Staten vun 16 Juli 1924, no. 130, inzake de ontvangersjoarwedden genomen beslissing, verzoeken een besluit m gelijken geest te nemen. g. Een schrijven d.d. 16 September 1924 van het Bestuur van de afdeeling Noord holland van den Nederlandschen Bond van Gemeenteambtenaren, waarbij onder toezending van een afschrift van het door genoemd bestuur aan Gedeputeerde Staten gezonden adres inzake de ontvangensjaar- wedden, wordt verzocht Gedeputeerde Sta ten ter zake in denzelfden geest te be richten. B. en W. stellen voor de onder f en gj vermelde..stukken te behandelen bij punt 9 der agenda. h. Het gemeenteverslag over 1923. Dit verslag zal ter visie worden gelegd voor de leden van den Raad. Na lezing mededcelingen en ingekomen stukken, vraagt de heer Heulc* nog eenigo bijzonderheden over één dier stukken. Deze worden hem verstrekt door den voorzitter. Ingekomen is nog een motie van ver- eenigingen betreffende het voorstel van B. en W. inzuke een belasting op de pu blieke vermakelijkheden, opgemaakt in het hotel Haindorff bij protcstvergadering van 1 Oct. j.l. Besloten wordt dit laatste aan te hou den' tot het bedoelde punt in behandeling /ul komen. College van Zetters. 5. Voorstel van B. en W. tot het opma ken van een nieuw dubbeltal ter benoe ming van een lid van het College van Zetters. B. en W. geven den Raad in overwe ging, de volgende voordracht aan den Commissaris der Koningin te zenden: 1. H. F. .T. ter Kroode en 2. P. V. van den Brink. Eerst werd over het als één voorgestelde lid gestemd. Dc heer ten Kroode ontvangt op één na algemeene stemmen, de heer Jaski ontvangt één stem. Daarna wordt lid 2 in stemming gebracht. De heer Jaski ontvangt evenveel stemmen als de heer van den Brink. Daarna herstemming. De heer Jaski wordt daarna met 9 tegen 3 stemmen gekozen. Beide heeren verklaren hun benoeming aan te nemen. 6. Voorstel van B. en W. inzake subsi- diëering van vereenigingen tot bestrijding van tuberculose. De heer DIAMANT heeft bij de begroo ting 1924 er al op gewezen, dat er geen post was uitgetrokken voor subsidie *en dat hij het daarom toejuicht dat er nu wél een post op voorkomt. Spr. vindt dit voorstel sympathiek en motiveert zijn stem. De heer v. GESTEL staat ook sympa thiek tegenover het voorstel. Geen der heeren wenscht stemming en het voorstel wordt zoodoende z.lus. aan genomen. 7. Vóorstel van B. en W. tot het aan schaffen van een verplaatsbare muziek tent. De heer DIAMANT zegt, dat hij, of schoon hij sympathiek staat tegenover die doel, het onverantwoordelijk vindt, dit bedrag daarvoor te storten. Het ligt, meent hij, op den weg van de vereeniging zelf geld bijeen te brengen voor dit doel. Het Larensche publiek stelt veel belang in de uitvoeringen. Men zal er dus wat voor over hebben en het geld gemakkelijk door bijdrage bijeen brengen. Dit is ook een veel aardiger idee, meent spr. De heer TEN KROODE kan zich ver eenigen met wat de heer Diamant zeide. Spr. heeft reeds gelezen in een der bla den, dat er een gift van f 100 is binnen gekomen. Spr. wil dit punt van de agenda afvoeren. De heer BAKKER vindt het voorstel van B. on W. zeer sympathiek. Vanaf 191(4 al drong spr. er op aan, om een muziek tent aan te schaffen. Wat de heer Dia mant opmerkte, spr. gelooft dat dit zelf bijeenbrengen bezwaarlijk gaat. We had den dan al lang een tent gehad, want wo hebben al zoo lang getracht geld bijeen te brengen op die wijze, zegt spr. De men- schen hebben al lang uitgezien naar een tent. Het wordt tijd dat die er nu komt. De heer v. d. BRINK zegt, dat het pu bliek geen f 2100 bijeenbrengen kan en wil; het moet immers al doorloopend steunen om de vereeniging in stand te houden. De gemeente helpt heusch niet zoo veel. In andere plaatsen als Bussum b.v. heeft de gemeente een tent van f 6000 neergezet plus nog een subsidie voor instrumenten-. Laren daarentegen doet niets voor do muziek. De Larensche Harmonie geeft per jaar minstens f 1000 uit. Heel moeilijk geven wij hier, zegt spr., betaalde concerten. Zooals do heer Diamant het wil. zal de «rent er nooit komen. Spr. herinnert er aan dat lïij in Oct. 1923 in „Musica" een bericht heeft gelezen over een verplaats bare muziektont van de hand van den heer van 't Sant uit den Haag. Op dien tent wagen kunnen plusminus 60 70 inen- schen geplaatst worden. Hij is sterk ge noeg om 40 man te dragen. Voor f 2050 nu kan die bedoelde wagen geleverd wor den met dekzeilen etc. Dit klopt niet met het advies van den directeur van gemeen tewerken alhier, die tot andere bedragen komt. Spr. wil dat opgehelderd zien. Dc heer IIEULE vraagt wie de onkos ten van opstellen etc. betaalt en of cr een regeling is getroffen over de verplichte uitvoeringen die zullen gegeven worden, en ten slotte vraagt spr. die tent niet be schikbaar te stellen voor uitvoeringen op Zondagen. De VOORZITTER wil het voorstel-ten Kroode, om de zaak te verdagen in stem ming brengen als zijnde het verststrek- kende. Eerst echter wil spr. opmerken, dat dc gemeente wél subsidies geeft, n.l. door afstand van lokaliteit en door het voor rekening der gemeente plaatsen van een podium, wat telkens f 15 kost. De directeur van gemeentewerken heeft den wagen gezien, hij zeide dat die tegen viel. Spr. vraagt verder waar die wagen voor 70 menschen dan wel moet binnen rijden. Hijj zal veel te groot zijn. ,x De heer v. d. BRINK: Ilij kan dichtge slagen worden en is uitneembaar. De VOORZITTER: Die bedoelde wagen viel den directeur van gemeentewerken tegen, zooals ik reeds zeide. De beer GALIS vraagt of de wagen met paarden vervoerd wordt. De heer v. d. BRINK bevestigt dit. De heer CALIS is dan voor een rijdende tent, f 15 opbouwkosten worden bespaard. De heer v. GESTEL: Bij behandeling van de begrooting 1924 hebben we ons verplicht om deze affaire af te maken; kwestie is nog slechts wat is het voordee- ligste in verband met opslaan en ook of de vereeniging of de gemeente dat laatste betaalt. Spr. wenscht opheldering over bijkomende kosten. De heer CRAP HELLINGMAN vraagt of de tont niet eens overgestuurd kan wor den, ter bezichtiging. De heer DIAMANT is het niet eens met den heer v. d. Brink dat het zoo lang zou duren om dit geld bijeen te brengen. Dan maar wat spelen voor de huizen, zegt spr. Men zit wel op een schavot, maar komt er niet onthoofd af. Hilariteit. De heer CALIS gelooft dat de geheele bevolking alhier ontstemd is als de tent niet komt. De heer DIAMANT: Als men 10 jaar geleden begonnen was zooals ik wil, was het geld al bijeen. De heer JASKI vindt dat men de waar de van de vereeniging niet mag -onder schatten. Wij moeten, zegt spr., het pogen der vereeniging steunen. Het is niet de kwestie hoeveel kost het, maar men moet vooral het idieele voor oogen houden. Spr. vindt het voorstel van ten Kroode, om voor een korten tjjd de kwestie te verda- geri, om to zien of men zóó geld bij el kaar krijgt ondor de bevolking, goed. Mocht het dan niet geheel slagen, dan krijgt men misschien wel de helft hijeen. AI3 die zaak openbaarheid krijgt, zal het succes niet uitblijven. Spr. wil dus voor 2 maanden het voorstol verdagen. De heer BAKKER wil dut B. en W. reeds plannen maken en de tent zetten, dan is de vereenigng al vast geholpen. Wethouder JASKI: Dit is gevaarlijk, dan zegt het publiek, het geld komt er tóch wel. De VOORZITTER staat aan de zijde van den heer Diamant, maar is tegen ver dagen. Spr. voorspelt dat dit niets zal ge ven en dat het een blamage zal worden. Het voorstel wordt aangehouden voor ge heime zitting. 8. Voorstel van B. en W. tot aanvaar ding van grondstrooken voor wegenaanleg. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. inzake rege ling der jaarwedde van den gemeente ontvanger. Dit punt wordt eveneens zonder stem ming goedgekeurd. Verpachting jacht. 10. Voorstel van B. en W. tot het ver pachten der jacht in het Gemeentebosch. De heer ZWANIKKEN is er tegen. Spr. heeft cijfers die bewijzen dat do jacht schadelijk is voor het gewas. Do heeren brengen meer wild aan dan ze dooden, meent hij. De heer v. d. BRINK vraagt naar de opbrengst der verpachting. Hij onder steunt hetgeen de her Zwanikken heeft gezegd. Hij vindt de inkomsten to gering in verband met kans op groote schade. De heer DIAMANT vindt dat men wel in aanmerking moet nemen dat voor f 18 bate de boeren benadeeld worden. De heer van Ditzhuyzcn moet maar elders jagen gaan, meent spr. De heer TEN KROODE zegt, dat hij het er mee eens is. Ook hij is tegen het voorstel. De VOORZITTER: Het gevaar voor het opeten der gewassen is niet zoo groot als gezegd wordt. De boeren hebben zélf hun terrein ver pacht aan den heer v. Ditzhuyzen voor jacht. Waar dit geschiedde, was er geen re den voor de gemeente om zelf niet te ver pachten. De heer BAKKER vindt het juist een i)ide\ als dc andere terreinen verpacht zijn, om het gemeentebosch niet te ver pachten. De heer CALIS is er tegen en motiveert zijn stem, Spr. wil, als het voorstel aangenomen wordt, er bij bepaald zien, dat er geen wild bijgepoot mag worden. Het voorstel wordt daarna in stemming gebracht, aungevuld met de bepaling die de heer Galis wenscht toegevoegd en ver worpen. Voor is alleen de heer Jaski. De VOORZITTER: Alweer f 18 minder. De lieer BAKKER: Dat halen we wel vilt de vermakelijkheidsbelasting. Verlichting Bejjemansteeg. 11. Advies van B. en W. op een adres van J. Klijn cj3. inzake verlichting van de Beijemansteeg. De heer CALIS licht het voorstel toe en zet het rtedclijke en het practische daar van uiteen. De VOORZITTER wil het voorstel niet tot onderwerp van dispuut zien gemaakt. Het adres wordt overgelaten ter afdoe ning aan B. en W. Reglement van Orde. 12. Advies van B. en W. op het voor stel van het lid vau den Raad, den heer H. J. Heule, tot wijziging van het Regle ment van orde voor de vergaderingen van den Raad. De heer HEULE brengt allereerst dank aan B. en W. dat zij nu reeds prae-advio|t hebben uitgebracht en ook voor den pret tigen toon waarin dit gesteld is. Spr. wil iets zeggen over de aanleiding tot dit voorstel. Hij wil daarbij het prue- advics op den voet volgen. De aanleiding tot dit voorstel is het voorval in den Raad van 28 Juni j.l., waarin geklaagd werd over het weinig houden van ver gaderingen en over den korten termijn van inzage der stukken. Spr gelooft niet, dat de woorden van den voorzitter op de bezwaren destijds doorslaand waren. Men was daarmee niet tevreden. In do bedoelde vergadering voelde ieder dat het onmogelijk was, zoo voort tc gaan. Er was een te korten tijd van inzage en voorbereiding voor de ver gaderingen. De heer Bakker hééft een symptoon van meerdere belangstelling voor gemeentezaken gezien in de ont stemming der leden over hot tc kort voor bereiden. Spr. weet niet in hoe verre dit juist is. De Voorzitter doet wel eens be loften die hij niet nakomt. Na aanmer kingen zijnerzijds heeft de Voorzitter spr. gevraagd zelf een voorstel in te dienen. Spr. deed dit en nu vraagt de Voorzitter spr. dit in te trekken. fc>pr. vraagt, is dit voorstel onwettig of niet. Daarom wil spr. het prae-advies nagaan, hetwelk hij dun ook doet. In een breedvoerig betoog gaat de heer Ileule de door B. en W. aan gehaalde in artikelen 1 en 19 gemaakte ✓o/pmertkingen na, waarna hij ten slotte zijn voorstel intrekt. De heer CALIS wijst er op, dat B. en W. zelf destijds gedupeerd waren door htT niet beleggen van vergaderingen. De VOORZITTER dankt den heer Ileule voor zijn uiteenzetting. De heer HEULE wijst er op, dat in de meeste reglementen van orde bepalingen staan als door hem aangegeven. De vermakelijkheidsbelasting. 13. Voorstel van B. en W tot vaststel ling van verordeningen op de heffing en de invordering van een belasting op too- neelvertoouingen en andere vermakelijk heden. Ingekomen is nog het door ons reeds genoemde adres dato 1 Oct. 1924. De VOORZITTER leest het adres voor. De heer JASKI wil eerst het gevoelen van den Raad hooren voor hij het voor stel verdedigt. De heer DIAMANT begint met te zeg gen, "uat het voorstel veel beroering ver wekt heeft onder de gemeentenaren. Spr. is in principe tegen het instellen van nieuwe belastingen, alleen niet als er geld noodig is tot dekking van uitgaven waartoe de gemeente zich heeft verplicht. "Men moest zinnen op ander inkomsten. Eerst moet men nagaan of dit noodig is. Spr. wil wijzen op de nieuwe regeling op de forensen-belasting in dit verband. Tegen het voorstel heeft spr. bezwaren, n.l. dat de belasting geheven zal worden ook in een tyd, dat de gemeentenaren zich zullen moeten bezighouden, n.l. den winter. Men maakt hen dit echter onmo gelijk. Spr. heeft een amendement, luidende dat deze belasting alleen van April tot September van toepassing zal zijn. Door dat amendement zouden en Kunst en andere avonden niet belemmerd wor den en zou dan de belasting drukken op hen die buiten Laren wonen en hier al leen voor plezier komen. Spr. heeft in de protestvergadering klemmende argumen ten gehoord. Spr. wil het voorstel van B. en W. aanhouden tot na overleg met de vereenigngen en wil ander9 zijn amende ment voorstellen. De heer v. GESTEL wil in geheime zit ting dit adres bespreken. De VOORZITTER wil Van Gcstels voor stel steunen, n.l. om in een geheime zitW ting het voorstel te behandelen. Daarna werd eerst punt 14 behandeld. Aanbieding rekeningen. 14. Aanbieding der Gemeenterekening en der Rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over het dienstjaar 1923. Den heeren Diamant en Ten Kroode wordt verzocht de rekeningen te onder zoeken. De gewone inkomsten Indroegen f 271.468.02, uitgaven f 324.594.96, nlzoo een nadeelig slot van f 53.126.94. D"c buitengewone inkomsten beliepen f 374.534.61 tegen f 383.761.91 aan uitga ven, nadeelig slot f 4.227 29. De totale inkomsten en uitgaven bedroe gen rospectiev. f 651.002.64 en f 708.356.87. Rondvraa&i Bij de rondvraag herinnert de heer JASKI er aan, dat de dames Ament, evenals de heer Pieper, een zeer mooi schilderij hebben cadeau gedaan aan dc gemeente. Spr. wil hen hiervoor openlijk dank brengen. (Applaus) De heer TEN KROODE: De Raad zul 't op prijs stellen de schilderijen eens te zien. De VOORZITTER: Wij zullen 't op prijs stellen als de Raad komt kijken. Dit geldt ook voor het publiek. De heer BAKKER, over de werkver schaffing sprekend, wil dat B. en W. cok andere wegen in profiel brengen om de menschen aan 't werk te houden. De heer v. d. BRINK ondersteund dit en wil zoo spoedig mogelijk met het werk laten beginnen. De VOORZITTER zegt, dat er met ileze wenschen rekening zal worden gehou den. Spr. wilde dat de heeren zich echter beperkten tot het stellen van vragen bij Officieele Kennisgeving Einde Zomertijd. De Burgemeester van Laren (N.-H.) brengt onder de aandacht van de ingezetenen, dat de vervroeging met een uur van den wettelijken tijd zal eindigen den sclen October a.s. te 3 uur in den voormiddag. Van dat tijdstip af wordt de tijdsaanwijzing weder in overeen stemming gebracht met dc tijdregcling van den middelbaren zonnetijd van Amsterdam, welke tijdregcling alsdan twee uur in den voormiddag aanwijst. Laren (N.-H.), 3 October 1924. De Burgemeester voornoemd, H. VAN NISPEN. de rondvraag. Na de rondvraag komen in behandeling eenige vragen van den heer v. d. Brink en het antwoord van B. en W. daarop uitgebracht. Daarna had in geheime zitting de be handeling van reclames tegen aanslagen in den Hoofdelijken Omslag plaats. Na heropening wordt een voorstel-Dia- mant om de subsidie van de Gemeente voor een muziektent af te wijzen, in stem ming gebracht. Er is staking van stemmen, zoodat het voorstel tot een volgende vergadering wordt aangehouden. Daarna wordt het adres op de publieke vermakelijkheden in behandeling gebracht. De heer Diamant heeft voorgesteld de verordening aan te houden. B. en W. kunnen zich met dit voorstel vereenigen ten eindo gelegenheid te ge ven aan belanghebbenden bezwaren in te dienen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Daarna sluiting. De Wijkverpleging. Dinsdagavond kwam het bestuur van de vereeniging „Wijkverpleging" alhier in ver gadering bijeen. Tot nieuwe, wijkzuster werd benoemd zuster A. Windhouwer, die met 1 October in functie zal treden. Tot nu toe was zuster W. in het Wilhcl- minagasthuis werkzaam, z'e behaalde haar di ploma ziekenverpleging en enquetrice. Zuster de Lange, thans mevrouw Frantzen, is door gezondheidsredenen (naar men ons meedeelde) verhinderd om tot de komst van haar opvolgster het verplegingswerk te ver dichten. Zoo zal zuster de Waard uit Laren de diensten vervullen. Men heeft bij de benoeming een kfcuzc moe ten doen uit 42 sollicitanten. De goede inlich tingen, die men ontving, haar diploma's, haar werk in dc groote steden, o.a. te Londen, dit alles gaf den doorslag. Men herdacht met groote waardeering het werk van de scheidende zuster, mevr. Frantzen de Lange. Verder werd in deze vergadering bespro ken een brancard aan te schaffen. Men meende van verschillende kanten, dat de uit gave wel zrtr groot was. Maar een brancard is nu eenmaal onmisbaar hier. Als iemand een ongeluk krijgt, dan kan men hem niet eens vervoeren. Men rekent op subsidie van de gemeente in deze noodzakelijke uitgave. Ook bracht men het voorstel ter tafel om zich aan te sluiten bij „het Witte Kruis". Er werden hieromtrent geen besluiten genomen. Openbare Leeszaal. Maandagavond 8.15 uur zal het groot- bestuur der Openbare Leeszaal alhier m een vergadering bijeen komen. De agenda ver meldt: 1 Verslag van de Bouw-eommissie 2 Voorstel tot aankoop van ingrediënten; 3 Uitgave supplement catalogus4 Adressen aan gemeenteraden, en 5 Mededeelingen over den financieelcn toestand. Een mooie avond. Wij herinneren cr onze lezers aan, dat de Vereeniging van Beeldende Kunstenaars alhier Dinsdag a.s. Cen voordracht- en muziek avond heeft georganiseerd. Om 8 uur in de kunstzaal van het hotel Hamdorff. De heer van den Broecke,, een zeer bekend en allergeestigst declamator en zanger, zal voor deze vereeniging een voordracht geven van eenige levensliederen, waarbij hij begeleid wordt door mevrouw Ter Brugge uit Blari- cum. Voorts zal hij een causerie houden over Enoch Arden (muziek van Strauss). Een en ander belooft zeer interessant te zullen worden. Wij verwijzen naar dc annonce in het num mer van heden. Cursus in Eurythmie. Te Hilversum zal in de Godelindeschool op tien achtereenvolgende Woensdagen een cursus worden gegeven in Eurythmie, door mevr. Van DeventerWolff ram. Eurythmie is „zichtbare taal", het spreken met het geheele lichaam. Dc bewegingen zijn afgeleid uit die van de spraakorganen en op het geheele menschelijke lichaam overge bracht. Elke vocaal, elke consonant heeft haar eigen beweging. En detfe zijn dus geenszins willekeurig zooals bij het moderne dansen, of uitgedacht, zooals bij de gebruikelijke rythmische gymnastiek, maar afgelezen uit het1 menschclijk organisme zelf. Vooral bij kin- deren is het gevoel daarvoor nog heel zuiver. Dat bewijst wel de groote blijdschap, en vooral de groote vanzelfsprekendheid, waar mee ze de Eurythmische bewegingen opne men. Dc Eurythmie heeft dan ook paedago- gisch eert groote waarde. Duidelijk is het, dat zulk ëeh '.spréken met het heele lichaam een intenser, zuiverder en vooral bewuster spreken is. Waar men zich bij het gewone lezen of zeggen van een ge dicht weinig rekenschap zal geven van de waarde der klanken, van het wtzen der taal, niet b.v., het liet/devol-omvattende van de o in God, of zon, het devote van de e in deemoed, het stralende van de a in ldaar, zal voelen, daar bcletft men dit van zelf in 'het Eurythmiseeren van woorden als God, Zon, deemoed, klaar. Het taalgevoel wordt dan ook sterk ontwikkeld op deze wijze. Mevrouw van Deventer zal ook éen cursus voor volwassenen geven. De aanmelding voor dezen cursus sluit morgen. Belangstellenden kunnen zich wenden

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 2