D BIJL Groote Prijsverlaging Gascokes. Groenten-auto 95 ct. BELLETJES? Een aankomend meisje vette tamme konijnen ATELIER ouds bekende juffrouw van middelbare leeftijd, Ier assistentie in de huishouding herdershond LET OP" „ONDER DAK" Gemeente Gasfabriek - Huizen f 1.— per H L. grove cokes afgehaald aan f 1.15 geklopte Gokes Ide 9asfabriek' Trans Atlantische Proeven! Philips" Radio ontvang- en versterkerlampen HERM. NOUT len dien dag ook nog onmogelijk wegens sneeuwval. Schaken. De op 12 ileaer in Café Blom gehou den massakamp tusschen do Larensche Schaakclub en het Bussumsch Schaakge nootschap had den volgenden uitslag: Bussum (wit) Laren (zwart) Dekker Vs van Groningen Vs v. Doesburgh 0 Prof. Weitzcnböch 1 Hazeo 0 Mendcs 1 Muller 1 Mevr. Meles 0 Koen 1 W. Kokje 0 Velderhof 1 Brender a Brandis 0 Kropf 1 Piof. v. Rijnberch 0 Hermsen Vs Davids Vs Vellinga Vs Kcm Vs Bakker 0 Lubbers 1 Lok Vs v. Eden Vs Adelaar 0 v. d. Breemer 1 Tilkema 1 Koopmans 0 Lemmer 1 Tollenaar 0 Spijksma 0 Antonietti 1 Luykx 1 La Bastide O Een revanehc-w 9 7 edstrijd zal dit seizoen nog to Bussum worden gespoeld. AANBESTEDINGEN BUSSUM. Bij de te Bussum gehouden aan besteding voor de uitbreiding van de school met den Bijbel aan de St. Janslaan met twee lokalen werd als volgt ingeschreven: J. H. Peters, Hi'versum, f 5260; E. J. Oostering, Bussum, f5755; H. van Harmeien f 5974; C. Diters f5990 en Molthoff Ras (6087. Te houdeu aanbestedingen. BUSSUM, 24 Dec.: a. bouw dubbele vil la Breddusweg; b. glas-, schilder- en be- hnngwerk. (Arch. Gerard Repko, Bussum.) Een groentenauto. Do bekende groentenhandelaar D. Bijl, die rcjcds een twintigtal jaren in La ren ais zoodanig is gevestigd, heeft een Ford-auto laten inrichten als groentenauto. De carosseiie van dezen Ford-Truc is gebouwd door d>en heer E. Majoor, die er een sierlijke en uiterst practische wagen van heeft weten te maken. Er zijn 25 manden op bevestigd, die gevuld met groenten een fraai gezicht opleveren. Waar de heer D. Bijl 's zomers drie en 's winters 2 paarden voor zijn bedrijf noo dig had, zal deze wijze van vervoer wel economisch blijken. Hij hoopt door dcz<e snelle cn correcte bediening het vertrou wen zijner clientèle te behouden en to vergrooten. De "Waterleiding. Er wordt momenteel door den heer Keesing, alhier met een request „gewerkt" waarin aansluiting van Laren aan de Pro vinciale Waterleiding wordt bepleit. liet zal zeer de vraag zijn, of van deze actie, die wel wat luat komt, succes is te ver wachten, gezien het besluit van den Ge meenteraad 0111 tot eigen exploitatie over te gaan. Een Heks! Er is in ons dorj> weer eens een grie zelverhaaltje, dat hardnekkig en in steeds mooier vorm de ronde doet op het Zeven end. Men fluistert (en de kinderen luiste ren met angstige spunning toe) dat op liet Zevenend vrouw X heksen kan en mitsdien een tooveuares is. Men zou het. niet geloo- ven, muur het is toch heuscih waar, dat ze al een heelen kippenstapel mitsgaders den haan, een houd, een kalf en.... last not least een kind heeft behekst. De door haar behekste kippen hebben allemaal de be kende kippenziekte „het snot" gekregen, de haan kraait niet meer doch hij blaft, de hond daarentegen kraait, het kalf geeft 80 Liter molk per dag en liet kind houdt dagelijks toespraken tot zijn speelgenootjr- ïn het Grieksch. En die heks heeft nog veel meer gedaan, zóó griezelig dat we het niet eens in de courant durven zetten. Maar ze is ook naar de politie gegaan om te verzoeken een strafvervolging in te stellen tegen haar buren, die haar het eerst van al die duivelskunsten hebben be ticht.. Inderdaad, een goede buur is beter dan een verre vriend! Radio. Op Woensdag 24 dezer, des avonds 8 uur. zal de eerste omrocpavonil vu 11 do Nedcrl. Christelijke Radio-Vereeniging worden geopend door den heer A. W. F. Idcnbu-rg, minister van staat, oud-gouver- neur-generaal van Suriname en Ned ei lundsch-Indië. Deze vereeniging krijgr krachtens oveieenkomst met. de N/ederlnnd- sche Sc in toestellen fabriek te Hilversum voorloopig eiken Woensdagavond vun 8-10 uur de beschikking over den zender dier fabriek. Zij hooft reeds mevr dan vijf hon derd leden. ONZE NATUURRUBRIEK Waarom wasschen? Welke oogmerken bij onze pluimvee-ten- toonstclliugen ook mogen voorzitten, eén er van is toch zeker, dat zij dienen moeten de gelegenheid voor de fokkers open te stellen cm te toonen, wat zij door ijver en kennis hebben bereikt en in hoeverre zij erin geslaagd zijn met toepassing van hun praktische en theouethische be kwaamheden dieren in te zenden, die zooveel mogelijk aan de standaard-eischcn beantwoorden en het ideaal nabij komen. Zoo staan we dan ook nu weer 111 die periode van het jaar, waar deze publieke tentoonstellingen aan de orde zijn. Voor zooverre daar nu reeds over geoordeeld kan worden, blijkt het seizoen 1924'25 schitterend te zullen worden. Groote ver wachtingen gaan er van uit. Reeds nu worden de keurmeestera opgeroepen en besproken om op deze samenkomsten de beste dieren uit te zoeken en aan hun fokkers en eig-onaars prijzen toe tc kennen. Hoewel de uitverkoren dieren gewis lie ver in hun ren bleven, zouden ze toch, als ze cr vatbaar voor waren, zich mogen verheugen en verheffen over het feit, dat ze onder hun stamgenootcn uitgekozen werden om dc schoonheden van hun ras of variëteit ten toon tc spreiden. Want een nauwkeurige schifting gaat vooraf van des meesters zijde. Vaak worden nog deskundige vrienden er bij gehuuld om ook hun oordeel te vernemen en daarvan een al of niet pussend gebruik te maken. Vele eigenaars toeh weten heel goed, dat een onpartijdig en vreemd oog sommige goede en verkeerde eigenschappen ont dekt. die aan den blik van den eigenaar- fokker ontgaan. Wio ten toons te 11 i n g c n bezoekt. heeft zeer goed kunnen opmerken, wat een voor sprong die dieren hebben welke ingezon den werden door een eigenaar, die aan liet uiterlijk van zijn dier de uoodige zorgen heeft besteed. Aan dc frissche kleur, aan den glans der veoren ziet men dadelijk of hij al dan niet de kunst verstaat zijn die ren in de beste conditie in te zenden. Dit speelt dikwijls een groote rol op het ge wichtig moment, dat dc keurmeester zal beslissen aan welk dier hij den prijs zal toekennen. Evengoed als '11 kleine schoon- heidsfout over het hoofd zal gezien wor den bij een uitstekenden totaal-indruk evenzeer is het te verwachten, dat een in détails onberispelijk dier, wanneer het groezelig, glansloos en onverzorgd voor den keurmeester staat, op dezen een min der gunstigen hoofdindruk zal maken. Schitterend materiaal in te zenden blijft altijd iets moeilijks. Ware dit niet zoo, dan zou de geheele pluimveeliofheb- berij haur grootste aantrekkelijkheid ver liezen, want de vreedzame strijd prikkelt. De dieren moeten niet alleen vooraf voortdurend goed verzorgd zijn, maar het is noodzakelijk dat ze zich individueel zoo fraai mogelijk voordoen. Ze eischen dus een bepaalde voorbehandeling (trai ning) stelselmatig toegepast. Vooral in de steden en meer in het bij zonder in do fabrieksplaatsen, waar steeds roetdeeltjes en stof in de lucht zweven, worden de lichtkleurige en vooral de wit te hoenders en duiven vuil en glansloos. Het komt cr daar dus op aan de in te zenden exemplaren vooraf te reinigen, te wasschen zelfs, maar ook, zoo mogelijk, aan de tentoonstellingskooi te gewennen. fEfaiien en hennen cn ook duiven kunnen pas goed beoordeeld worden, als een rus- tiigen stand en gewone houding aangeno men hebben, als ze zich stellen. Dat alles is niet te verwachten van een dier, dat nog nooit in zoc/n kooi gezeten heeft. Het springt dan angstig heen en weer, vooral zoodra het kcurstokje op hem gericht wordt. Hoe geheel andei's gedraagt zich een dier als het een voorafgaande training heeft doorgemaakt. Bijzonder noodig, ja onmisbaar achten wij dut bij duiven, waar de keuring van een angstig fladderend zich dus nietstellend exemplaar onmoge lijk is. Wij kennen hoeren, die een groot deel van hun schitterend" succes aan die trai ning te danken hebben. Van het standpunt van de hoenders ge zien, zou men kunnen zeggen dat ze op voornaam bezoek gaan en zij, evenals de rnenschen het doen. zich fijn moeten voor- eken, een 7.00 fraai mogelijk toilet moeten muken. Rechtszaken Kantongerecht te Hilversum. Als een sprinkhanen/u erin. J. JL v. W. te Blaricum had een veel belovende toom van 5 varkens langs den Molenweg aan 't grazen, doch deze heeren beschouwden den tuin van H. Ivr., los- workman, blijkbaar als 't beloofde land en aangelokt door de daar groeiende boeren kool, wortels enz., lei deze expeditie liun ook blijkbaar geen windeieren en waren zij juist de pas gerooide aardappelen aan 't verorberen, toen zij in hun festijn ge stoord werden door de gewelddadige lus- schenkouist van den beroofde. De rechter voud dit. ook een hoogst communistische aberratie, zo:dat wij den cisch f 1311 d. meenden te verstaan. Van zessen klaar. KL d. Gr. van Huizen kent meer dan zijn timmervak en houdt er tevens een gevraagd. 8—4. Aan te melden bij Mevr. Guthard, Groenewcg huize Swastika, Laren. Te koop bij J. van Vcndcloo. Torenlaan. 883, Laren. voor het vervaardigen van avond- costuums, lange mantels en mantelcostuums. MAISON GRüTER. Zijtak 205. Laren. Telef. 197. Aan hetzelfde adres leerlingen en aankomende naaisters gevraagd. WAI KOSTEN ZOIEN EN HAKKEN BI) V. d. LINDE, Zevenend 63. Laren. Informeert U eens. jachtakte op na, waarbij hij niet aarzelt, die tevens tot fret en buidels uit te brei den, vergezeld van grondwerker A. R. Do veldwachter had net een paar konijnen in een hol in 't eiken hakhout, van 1\ v. u. Br. uit Laren zien verdwijnen, toen de hoeren hier hun openatiotorrein kozen. De eisch luidt hier: f 5 of 5 d. met vernieti ging der buidels en voor R., die eigenlijk muur een moeloopcr was geweest, f 3 cl 3 d. h. De kleercii maken den man. maar ook de boter. Zoo vond .1. W.. venter te Huizen het hatelijk cn beroerd voor zijn beurs, dat hij zijn smakelijk fabrikaat al tijd moest ontsieren cn in miskrediet bren gen door dat hatelijk opschrift: Margarine. Want 't was geen eens margarine dat lvij verkocht, maar echte roomboter met juist zooveel margarine er doorheen gekneed, dat je er niks niemendal vun proefde En dan z-ou zoo'n opschrift die illusie weer gaan verstoren en je noodzaken, weer heel wat op den prijs te laten vallen. Wie niet sterk is moet slim wezen. Nu, zijn boter was lieeLomaal niet sterk, zoo goed zelfs dat kruidenier W. en Jannetje Z. altijd ve- meend hadden, echte boter bij hem tc In trekken en daarnaar natuurlijk o">k be taalden voor dit allegaartje. Dat lapte hij 'ni trouwens heel hand g en kregen z n pondjes voor dat doel een spiksplinter nieuw smetteloos wit hemmetje aan, wel ke kleur der onschuld den ongerept maag- delijkcn staat van zijn natuurproduct moest dom onstree ren. l)e veldwachters Dukel cn Mengcrink waren echter zoo as trant geweest, onze maat na te rijden op zijn duistere wegen, en al wil hij met 3 eeden huil beweringen- weerleggen, h\j boort tegen zich eischen: 1' 100 boete of 1 maand hechtenis. Het spoor wegongeval bij Wecsp. De Hooge Raad heeft de beroepen van dc II. IJ. S. M. en dén Staat tegen ar resten van het gerechtshof te Amsterdam inzake vorderingen, ingesteld naar aan leiding van het spoorwegongeluk bij Wecsp, verworpen. BURGERLIJKE STAND BLARICUM. GEBOREN'Ilcintji-, <1. v. C. Bos en O van der Landen. HUIZEN. GETROUWD: Hendrik Klijn en Dirkje van Aintel; Wessel Kos en Evertje Vos. GEBOREN: Jacob, z. v. Gorardus Teeu- wissen cn Meintje Klijn; Aaltje, d. v. Elbert van Wtajsel en Harmpje Bout: Petronella Maria, d. v. Gcrrit Amsing en Jannetje JcJianna van den Brink. OVERLEDEN: Johannes Speets, 71 j., wedn v. Diena Becking. N AARDEN. GEBOREN: Gerrit Jan, z. v. F. G. Bud- denberg cn van T. Heij; Hermanus, z. v. J. G Snoek en van E. M. de Goojjer. OVERLEDEN: Rijk van Huissteden, oud 75 jaren. Weduwnaar van G. Ram. ONDERTROUWD: D. Brands en D. C. Ketelaar; J. II. J. Ketelaar en A. II. Scheuter. FAILLISSEMENTEN Faillissement W. Vos Szn., aannemer te Huizen. „Handelsbelangen" bevat de crediteu- renlijst in het faillissement W. Vos Szn. te Huizen De schulden bedragen totaal f 8.14G.74. De Laten zijn nog niet bekend. De voor naamste crediteuren zijn: Fa. J G. Bïj- lard Zn.. Hilversum, f 4.829.2*1Fa. Wm. Schipper, Bussum, f 2.470.GU. Marktberichten GOUDA, 11 Dec. Kaas. Aanvoer 1-19 par tijen. Prima kw. f 62 a f 64, mindere f 58 61, rijksmerk f 6366. idem mindere f 60 62. zware f 68. Handel flauw. llOORN, 11 Dec. Kaas. Aanvoer 10 sta pels kleine fabrieks f 60,4 stapels fabrieks- commissiekaas f 58.5U, 8 stapels boeren- eommissiekaas f 60. Totaal 23 stapels, we gende 15,484 K.G. Handel vlug. ALKMAAR. 12 Dee. Kaas. Aanvoer 102 stapels, wegende 100.000 K.G. Fabrickskuus kleine met rijksmerk f 60.50, zonder f 58; commissie met rijksmerk f 58.50; boeren kaas, kleine met rijksmerk f 61, zonder f 61; cciiumissie met rijksmerk f 60.50. Handel matig. UITHOORN, 11 Dec. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 62 partijen. Prijs Goud- sche kaas Ie soort f 6366, 2e soort f 59 62, zwaardere f 6468, Rijksmerk f 60 05. Handel kalm. Biedt zich aan Goed kunnende koken. Brieven letter M G p.a. den heer ROZENDAAL, Langeweg 138, Blaricum. Er is komm aanloopen een jonge len spoedigste terug te halen, Veld weg 849, Laren. 33 Alle artikelen in de etalage slechts P C. v. d. Brlnkweg - Laren N.H. Met ingang van heden zijn de prijzen van prima gascokes verlaagd tot ^Handelaren ontvangen de bekende korting. HUIZEN (N.H.), 16 December 1924. maakt zijn geachte clientèle bekend, dat hij vanaf heden alle bestellingen zal uitvoeren met een speciaal daar voor ingerichte Hij hoopt door vlugge en correcte bediening meerdere clientèle te verwerven. Aanbevelend, D. BIJL Nieuweweg 378a - Tel. 20 - Laren Kunt U hel best waarnemen met Vraagt gratis inlichtingen bij NAARDERSTRAAT 701, TEL. 96, LAREN N.H. staat, kan ik door een treffend voorbeeld illustree- ren. Iemand, dien ik kende, hoorde in een concert zaal een eerste-rangs orkest de vijfde Symfonie van Beethoven spelen. De man verveelde zich en verklaarde mij ronduit, dat dergelijke muziek hem te hoog ging. hem niets zeide: ..hif kon er zich niets bij voorstellen". Die zelfde man woonde een Oudejaarsavond-kerkdienst bij en de organist speelde daar vóór den aanvang: het Andante van de-vijfde-Symfonie van Beethoven. Toen de dienst geëindigd was, kwam de man naar me toe en vroeg mij: ..Weet je ook, wat de organist speelde, vóór de kerk begon? Dat vond ik verbazend mooi. wat was dat?" Waarom had ditzelfde stuk hem verveeld in de concertzaal? In de concertzaal zit hij in een omgeving van rnenschen, die heeten bijeengekomen te zijn om intellectueel van muziek te genieten. Hij gevoelt zich al dadelijk hier niet thuis. Hij is hier óf uit nieuwsgierigheid óf om één der redenen, die ik boven voor concertbezoek opsomde, maar zeker niet om deze muziek te gaan genieten en zeker niet om juist deze Symfonie te gaan hooren. Kortom, hij gevoelt zich aldus al eenigszins als een slager in cognito, verzeild in een vergadering van vegetariërs. Dan wordt het orkest op hem los gelaten. Zelfs van deze. voor onze ooren zoo eenvoudige muziek, ontgaat hem al dra de lijn. Het orkest begint: ..So muss es sein es kann auch so") Jawel, dat hoort onze niet- muziekkenner nog wel, maar dan verliest hij bijna Deze karakteristiek, van de beide thema's, waarmede de vijfde Symfonie van Beethoven inzet, is van Hans von Bülow. dadelijk den draad, vooral als dan het tegen-thema begint. Het tweede deel van deze Symfonie vindt hem dus reeds absoluut ontoegankelijk. Hij hoort niet dat de cello's een grootschen zang inleiden. Voor hem beteekent dit slechts: ..ze zijn weer be gonnen, wat krijgen we nou?" Na lang studeeren op het programma en raadplegen van het geheu gen. komt hij tot de overtuiging, dat ze aan hel tweede deel bezig zijn, want op 'n Scherzo lijkt dit niet. En als de finale niet zoo culmineerde en zoo dikwijls de slot-accoorden herhaalde, zou hij er lang niet zeker van zijn. dat er niet nóg een deel moest volgen, want: Scherzo en finale zijn op een, voor hem volkomen raadselachtige, wijze in elkaar overgegaan. Deze zelfde man betreedt het kerkgebouw cn voelt zich daar uitsluitend: kerkganger. Hij gaat, om het doet er niet toe welke reden, een Oude jaarsavond preek hooren. Onder geschuifel van laatkomers en klappen van deuren van kerkban ken. begint plotseling het orgel te spelen. Hij be hoeft zich hier in het geheel niets bij te denken, hij zit daarvoor niet in de kerk. Dit orgelspel is voor hem zuiver aanvulling. En hij geniet van hetzelfde stuk, dat hem eerst verveelde. Begrijpt ge dit verschil van appreciatie? Voor mij kan dit alléén maar toegeschreven worden aan de zucht tot klassifikatie van het gehoorde en de door het publiek geheel willekeurig getrokken scheidings lijn tusschen „lichte" en „zware" kunst. Ik voel deze onderscheiding in het geheel niet. Er bestaat voor mij kunst of géén kunst. Die laatste kan pre- tentieuse of on-pretentieuse prulleboel zijn. kunst wordt het nimmer! En wat de eerste betreft: natuurlijk kan een kunstwerk, rijk of minder rijk aan inhoud, aan diepe gedachten zijn en natuurlijk zal niet terstond het kunstwerk in al zijn finesses door den hoorder worden opgenomen, doch ook van het „zwaarste" gevoelt men intuïtief den ernst van het gewrocht en zeker werkt de muzikale her innering bij den muziekkenner voldoende na. om zich, zelfs lang na het hooren van het werk, nog nieuwe schoonheden, bij eerste aanhooren slechts onbewust opgenomen, te binnen te brengen. Even min als men dit echter van den niet-muziekkenner, dus van het gros van de concert-bezoekers, mag verwachten, evenmin mag men van dezen ver wachten, dat zelfs gemakkelijk-aansprekende mu ziek als kunstwerk voorgezet, tot hén spreekt. Daarvan verwachten zij in de concertzaal te veel en gevoelen zij zich teleurgesteld, als ze niet eenig détail in hun herinnering mede naar huis nemen. De volksmond karakteriseert dit door te zeggen: „Daar kun je niets van nazingen". Bij de film mist men het gesproken woord. De meest hartstochtelijke tafereelen zouden in dood- sche stilte alle effect missen. Daarom moet de film door muziek worden ondersteund. De strijkjes- leiders kennen bij het arrangeeren van hun muziek geen genade. Zij instrumenteeren ragtimes, wal sen. sonates, strijkkwartetten en liederen voor in strumenten, waarvoor de componist ze nooit be stemde. Hebt ge ooit opgemerkt,, dat het publiek onrustig werd zoodra de muziek een klassiek stuk vertolkte en weer tot bedaren kwam. als een ge wone straatdeun volgde? Toch moest die zware kunst ongemerkt voorbijgaan en de lichte kunst speciaal tot den hoorder spreken. Inderdaad ge beurt noch het een. noch het andere en wordt op de geheele muzikale begeleiding nagenoeg geen acht geslagen. Toch is het mij meermalen opge vallen, dat juist weer de melodie van een groot kunstwerk, zelfs in het carnevals-pakje der film- begeleiding. den gemiddelden hoorder nog het meest trof. Daarom zij ieder, die een concert bezoekt om werkelijk van de muziek te genieten, de grootst mogelijke onbevangenheid aangeraden. Het is her haaldelijk gebleken, dat de meesterwerken der Toonkunst op „Volks-concerten" véél dieper in druk maakten dan de meest-populaire straatdeun tjes. Waarom? Omdat de zoogenaamde on-ont- wikkelde massa zich uitsluitend zet om van het geheele kunstwerk te genieten en zich geheel met volle aandacht daaraan geeft. Deze rnenschen nemen daardoor het geheele werk ook in volle schoonheid tot zich. zonder zich aan ontledingen te wagen. Wanneer elke gewone concertbezoeker zich daaraan hield, dan behoefden de concert- gevers in een groote plaats niet angstvallig op stijl-volle programma's te letten. Binnen zekere grenzen is ieder kunstwerk een op zichzelf staand afgesloten geheel, dat met het voorgaande en volgende niets te maken heeft. De programma's zouden dan minder eentonig zijn, dan thans vaak het geval is. In kleine plaatsen zouden diezelfde concert-directies dan niet steeds het werkelijk groote door iets zoogenaamd „lichters" behoeven te vervangen, terwille van het noodlottige: „niet te zware kost!"

Eemnesser Courant | 1924 | | pagina 3