Warme kerst voor de Joegoslavische zigeuners Een echte katten- fokkerij in Leusden A. van den Berg nam afscheid gemeentedienst ,SAN FERRY FARM" DANKZIJ GUL GEVENDE LEUSDENAREN GESCHENKEN VOOR DE KAT" „Het blijft een hobby" zeggen Rik en Wino Sclirijer LEUSDEN - Vrijdagochtend 14 decem- :*r om kwart voor tien was het zover, üt mevrouw I. S. van Lawick uit Leusden-zuid de door haar ingeza- aelde winterkleding naar de Joego slavische zigeuners kon gaan brengen, iterke mannenhanden tilden de meer üd twintig zware zakken met kleding io de vrachtauto. Er werden vanwege ie sterke wind nog wat extra lijnen over de open laadbak gespannen. Al tel speelgoed kreeg zijn plaats in de personenauto, die meereed. En de reis naar het noorden kon beginnen. De gehele afgelopen week waren, ti onze oproep in de krant van 29 :ovember, van alle zijden de mooiste ed warmste kleren uit Leusden bij mevrouw Van Lawick afgeleverd. Uit Achterveld kwamen de mensen door regen en wind op de fiets kleding bren gen' Er was van alles bij, voor alle leeftijden. Heel veel goede winterman tels en -jassen. Heel veel babykleertjes. En wintertruien en -jacks. Ook enkele avondjurkjes met goudbrokaat, die met zuidelijke zwier in de zomermaanden zullen kunnen worden gedragen. Een hoeveelheid bontlaarzen en goede schoen. En snoezige poppen en fijn veel speelgoed. ,,Ik vind het enorm", zegt mevrouw Van Lawick, ,,en ik wil alle goede gevers van harte dank zeggen voor hun bereidwilligheid om zó veel en zó veel moois af te staan. Ik vind het voldoening gevend te constateren, dat er in deze vaak verworden maat schappij een ruime mate van medele ven is." Een grote hoeveelheid kleding wordt opgeladen voor transport naar de Joe goslavische zigeuners in Assen. Foto Janus Visser. Mevrouw Van Lawick en haar zoon Michael zijn dagenlang bezig geweest om de kleren naar leeftijd en soort te sorteren Michael wist niet van ophouden- één nacht werkten hij en zijn moeder tot bijna drie uur dóór. Toen zat alles in grote stevige zakken, keurig voorzien van labels als ,,man- nenjassen", babykleertjes", wollen meisjestruienenzovoorts. Mevrouw Van Lawick mocht de steun ondervinden van enkele leden van de Rotary Club Leusden, die voor de ver- voersmogelijkheid zorgden En vanéén van de echtgenoten, die het transport met de vrachtwagen vóórhaar rekening nam. Het was een barre tocht naar Assen. Voorbij Zwolle zat de wereld dicht Het werd tegen elf uur in de ochtend volkomen duister. De sneeuwstorm striemde tegen de voorruiten van de auto's. Hel landschap zag er pool- achtig bars uit. Alle tegenliggers, ko mend uit het noorden, waren dik be sneeuwd Op de weg was het op som mige plaatsen glad. De wielen van de zwaar beladen vrachtauto gleden in een bocht af en toe weg. Ruim een uur later dan afgesproken kwamen ze in Assen aan De expeditie was gelukt, zonder overige moeilijkheden De leden van de expeditie waren ver heugd en opgelucht, toen de auto's veilig en wel geparkeerd stonden voor het hoofdgebouwtje van het woonoord te Loon. De beheerder van het woonoord, de onderwijzeres en twee politiemannen zorgden voor het uitladen en voorlopig opbergen van de kostbare zakken. Het speelgoed werd direkt meegegeven naar de school. Een lief zigeunermeisje overlaadde een pop met kussen, en drukte de pop ontroerend aan het hart, om haar nooit meer los te laten. De onderwijzeres zei erbij, dat de kinderen de doos met poppen mochten meenemen, maar dat het niet zo was, dat ze de poppen mochten houden. Er zou eerlijk gedeeld moeten worden.. De onderwijzeres en de beheerder, die de juiste samenstelling van alle gezinnen kenden, zouden pakketten gaan maken met voor elk gezin de hoeveel heid en soort kleren, die het qua leden tal en leeftijd nodig had. Kinderen en volwassenen stromden toe om te vragen wanneer de uitdeling zou plaatsvinden, Neuzen werden tegen de ruiten van het hoofdgebouwtje platgedrukt. Het ging de iniatiefneemster van de Leusdense inzameling aan het hart dat er niet meteen kon worden uitgedeeld. Maar gezien de uiterst moeilijke situatie waarin vele families verkeerden, en ten gunste van de vredige verstand houding in het woonoord was het wijs om het samenstellen van de pakketten zorgvuldig voor te bereiden. Mensen, die aan de zelfkant van de maatschap pij leven, kunnen elkaar moeilijk iets méér gunnen, zij moeten allemaal aan hun trekken zien te komen. Het zou een ware veldslag zijn geworden, als de mensen zélf die kleren hadden kunnen uitkiezen» Als ieder voor zichzélf het meeste en het beste had willen zien te bemachtigen. Geen onderwijzeres of beheerder had hen ervan kunnen overtuigen een bepaald kledingstuk aan een ander af te staan. Wat je hebt, dat heb je, en dat laat je niet meer los, zou dan de enige drijfveer zijn geweest. En mag dat een wonder heten in zulke omstandigheden? De onderwijzeres en de politieman nen begeleidden de drie Leusdense dames naar de caravans der Joego- slaven, naar de gezinnen Hopic. Op gejaagde mensen in erbarmelijke om standigheden Mensen, die tussen de wal en het schip zijn gekomen, en die dreigen te verdrinken, zó uitzichtloos lijkt hun situatie. Erbarmelijke om standigheden, die nochtans relatief gunstig moeten worden genoemd na de bemoeienissen van het Nederlands ak- tiecomité, dat geld bijeenbracht voor caravans voor deze gezinnen. Helaas trof het Leusdens gezelschap één cara van aan. die zo lek was als een mandje. LEUSDEN - Precies op diens vijf enzestigste verjaardag opdonderdag 13 december nam de gemeente Leusden afscheid van zijn opzichter bij de Dienst van Wegen en Plantsoenen, de heer A. van den Berg. Daartoe was in de Raadzaal om vier uur 's middags een receptie uit geschreven, waaraan door de aanwezig- Het water kwam door alle kieren en gaten naar binnen In de piepkleine ruimte zat op een drijfnatte doorweekte matras een beeldschoon frêle zigeu nervrouwtje. Zij huilde. De twee zieke kindertjes zonder broekjes en met grauwe bovenkleertjes drukten zich angstig tegen haar aan. Het jongste kindje was koortsig en gloeide. De caravan stond met water Het rook muf en ongezond. De vader vroeg om hulp ..Mogen we deze mensen niet ogenblikkelijk wat kleren en een deken geven voor die zieke baby's?", waagde mevrouw Van Lawick. Maar de onder wijzeres en de politiemannen waren onverbiddelijk: ook zij moeten wachten op de algemene verdeling. De jongste politieman zei. dat hij aan zijn chef zou vragen of deze aan Sociale zaken wilde vragen of er iets aan die lek kende, doorsiepelende caravan was te doen De Joegoslaaf bood zelf f 300,- aan om in de kosten bij te dragen. ,,Kan er nu niet een zeil gespannen worden?" vroeg iemand. ,,Och, te be zeilen is zo'n continue lekkage niet", zei iemand anders. Ook in de caravan van de oude man met de doofstomme zoon van éénen twintig jaar, een alleraardigste jonge man, was het armoe troef. Het lekte er minder, maar dat was alles. De enige hartverwarmende noot in dit trieste geheel was het mooie mo derne schooltje, waarheen ook de Joe goslavische kinderen met veel plezier kwamen. Ze stonden zich om half twee te verdringen voor de schooldeur. De donkere Joegoslavische jongetjes had den voor de juf kleine kerstboompjes uit het bos gehaald. Ze stormden onder luid gejoel met hun schat naar binnen, toen de juffrouw de deur opendeed Ze togen in hun klas direkt aan het werk om de boompjes te planten in een homp klei. Kerstfeest in het woonoord Loon. Het Leusdens gezelschap aanvaardde min of meer gelaten de terugweg naar een wereld van weelde, die hier zo ver af leek. A. M heid van zeer vele belangstellenden uit kringen van de gemeente, de politie en andere instellingen bijzondere luis ter werd bijgezet. Opmerkelijk was het grote aantal politiemannen, dieerallen van kwamen getuigen hoe prettig zij in de loop der jaren met de heer Van den Berg hadden samengewerkt. Of ficieus deed de betiteling nog eens de ronde, die de heer Van den Berg in deze gelederen had verkregen van wege zijn handigheid op het gebied der muizenverdelging: ,,de kat". Dat het de heer Van den Berg niet aan betitelingen ontbrak bleek uit de toespraak, die burgemeester mr A. H. van der Post tot de scheidende func tionaris hield. De burgemeester sprak vol lof over de geweldige kennis van zijn opzichter wat betreft de Leusdense terreinen. ,,Uw terreinkennis is zo groot, dat ,,u wel het wandelend kadaster" wordt genoemd. Werkte u aanvankelijk in Leusden bij de Hei demaatschappij, ruim tien jaar geleden trad u in dienst van de gemeente, en sindsdien bent u opgeklommen van opzichter C tot opzichter A. U hebt de hoogste betiteling op dit niveau behaald, en dat was ook geen wonder, want u bent een man met twee rechter handen". Het cadeau, dat de opzichter van de zijde van de gemeente Leusden ontving sloot volkomen aan bij deze laatste woorden van de burgemeester: een fraaie bankschroef met diverse gereedschappen. Gemeente - architect, de heer J. Rog - genkamp, prees de kundigheid, waarmee de gemeente-opzichter altijd zijn werk had uitgevoerd. Adjudant J. Hartman van de Rijkspolitie te Leusden herin nerde aan de geweldige snelheid en doortastendheid, waarmee de heer Van den Berg, na één telefoontje van de politie de gladheidsbestrijding der Leusdense wegen ter hand nam. Ook de ratten-bestrijding was bij de heer Van den Berg in zéér deskundige han den. De heer H. den Uyl, hoofd van de Technische Dienst van het Waterschap ,,De Barneveldse beek" zei heel veel van de heer Van den Berg te hebben geleerd, en hem daarvoor zeer dank baar te zijn. ,,Als jong broekje zou hij het destijds zonder de vikkundige kennis van de heer Van den Berg niet hebben gerooid". De rij der sprekers werd gesloten door de heer W. M. Renkers van Openbare Werken, tevens voorzitter van de gemeentelijke personeelsver eniging, en de heer H. Pels Rijcken, rentmeester voor het N.V. Schouten huis bij het landgoed Den Treek-Hen- schuten. Vele mooie cadeau's en bloemen werden de heer en mevrouw Van den Berg aangeboden. Alles werd door de heer Van den Berg spontaan aan de aanwezigen getoond. In zijn dankwoord zei de opzichter, dat de gemeente ook in de toekomst, zelfs bij nacht en ontij, een beroep op hem zal mogen blijven doen. (jlDERDAG 20 DECEMBER 1973 UEUSDER KRANT De Katjes-familie van Rik en Wino Schrijer. Foto Janus Visser. LEUSDEN/CENTRUM - De laatste ijd stuiten we nogal eens op mensen Leusden met hobby's. Vooral in de lODingen van Rozendaal heeft men eneden een fijne ruimte om te expo- (ren, zijn artisticiteit uit te leven om er een boetiekje te beginnen, leosen, die de tuinkamer voor een eel andere hobby gebruiken zijn Rik Wino Schrijer. Ze fokken er katten. Dat de hondensport en -fokkerij erg eel opgang maakt in ons land wist u aarschijnlijk wel. Maar ook met een it kan men naar tentoonstellingen en kunnen een even eerbiedwaardige lamboom hebben als de mooiste hond. Katten zijn er in heel wat rassen variëteiten. Natuurlijk kent u alle- iaal de Europese Korthaar, dat is ras waar ook onze huis-tuin-en- eukenkat toe behoort, ook al heeft in de verste verte geen stamboom. Diana en Turi van de Cattery San 'erry. Behalve deze grote groep zijn er dan de langharige Perzen (in de wandeling ook wel Angorakatten genoemd), de Abessijn, de krulharige Rexkatten, de staartloze kat van het eiland Man en de wijdverbreide Siamezen. Lang niet alle rassen zijn hierbij opgenoemd maar wel de belangrijkste of meest bijzondere Rik en Wino Schrijer fokken in hun woning, Bohemen 1. Siamezen Voor een cattery hebben ze maar erg weinig katten, maar de ruimte zou het ook niet toelaten om er nog erg veel bij te nemen. Als u aan een Siamees denkt, heeft u waarschijnlijk de Seal-point voor ogen, de kat met het donkere masker en de donkere staart en poten Ze zijn er echter ook in andere kleuren, zoals de blue-point, lilac-point, choco late-point en red-point Het masker heeft bij deze katten de kleur waarna ze genoemd zijn De laatste tijd fokt men ook tabby-points. Het masker maakt dan plaats voor strepen en de staart en poten vertonen banden van de kleur die donkerder is. Cattery ,,San Ferry Ann" telt twee katers. Een blue-point dekkater die internationaal kampioen is en een kam pioen chocolate-point die nog steeds niet wil dekken. De rest vanhetkatten- bestand bestaat uit poezen, waarvan er momenteel twee een nest hebben. Een havana-poesje (dit is effen bruin met groene ogen) loopt wat verloren rond, want haar moeder is de dag ervoor gestorven aan een longbloeding. Ze was naar buiten geglipt en is tegen een auto aangelopen of heeft een trap gehad. Voor Wino is deze hobby zijn lust en leven. Er komt heel wat voor kijken als men echt aan de top wil meedraaien. Tentoonstellingen in binnen- en buiten land moeten bezocht worden om het vereiste aantal kampioenschappen te behalen Voor de titel Champion zijn 3 C.A C.'s nodig (C.A.C. wordt gegeven aan de kat die het beste is in zijn of haar groep, waarbij dan natuurlijk wel de waardering uitmuntend gegeven moet zijn). Voor het Internationale Kampioenschap zijn eveneens 3 C.A C.'s nodig. De Blue-point Siamese kater Aquanius van San Ferry Ann is zelf gefokt Het is een erg mooi en bijzonder lief dier Rik vertelt echter dat de betere fokkers de voorkeur zullen geven aan de chocolate-point Hamelton's Kashmir, omdat de af stamming beter is. Kashmir is geïmporteerd uit Dene marken, waar men erg veel goede katten heeft. Ook uit Engeland worden veel Siamezen geimporteerd en met al deze nieuwe aanwinsten heeft men in Nederland de fokkerij op een hoog peil weten te brengen. De poezen Diana en Turi, die op het ogenblik een nest hebben, komen ook uit het buitenland. Ook deze twee zijn kampioen. De vader van deze nesten is een tabby-point, zodat een aantal kleintjes de typische tabby-tekening vertonen en de anderen de normale contrasten. Veel mensen denken dat deze hobby veel geld in het laadje brengt als men de prijs hoort, die er voor een ..kitten" betaald moet worden. Ze ver geten dan echter de vele kosten die er aan verbonden zijn. Reken enkel maar eens het bezoek aan tentoonstellingen, waarvoor men b.v. naar Frankrijk en Zwitserland reist Deze tentoonstellin gen duren 2 dagen zodat er ook nog eens hotelkosten bij komen. Ook de rekening van de dierenarts kan aardig oplopen, want het ge beurt maar zelden dat een nest op groeit zonder „troubles". Rik en Wino zijn al blij als ze quitte spelen met hun hobby. Rik heeft daar het vele werk dat er bij komt kijken graag voor over. Eén poes erbij zou nog wel gaan. maar meer kan echt niet. Wat dat betreft moet Rik Wino wel eens afremmen. Zo'n Cattery is een fijn iets om samen aan te werken, al zal een be zoeker, die niet om katten geeft het wel een vreemde en onbegrijpelijke bedoening vinden. ,,Zo, en nu naar beneden."

Leusder Krant | 1973 | | pagina 13