eSse ai I deco 3 r meubelen I VREEMDELING E\ EEN VREEMD LAND AFDELING GRIEZELEN; HET DAGBOEK IN DE SNEEUW Uitslagen OVL kaartavond Beschadigde auto aangetroffen BOTSING Kaartavond De Roskam s.v. Leusden Sport nieuw j aars- instuif Antilopen Impala/handbal U wilt de LEUSDER KRANT BETALEN Rationale <^Actie cRode ^ruis woordpuzzel nr. 3 DICKSON i j Rationale cActie cfiode ruisWöordpuzzel nr.3 'T/ kunt deze WeekL winneiy .mm DONDERDAG 20 DECEMBER 1973 LEUSDER KRANT TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG ^5 .Vreemdeling in een vreemd land" - (Stranger in a strange land) Robert A. Heinlein 1961. Vertaling: M. Nicolaas-Linde- man en J. E. A. Andriessen- van de Zande. Uitgegeven door A. W. Bruna Zn te Utrecht in de SF-Zwarte Beertjes reeks. Dubbeldeel. Prijs f7,50. Robert Heinlein is een uit stekend SF-schrijver. Zijn boe ken zijn in Nederland tot nu toe steeds bijzonder goed ontvangen en terecht, dacht ik. Zijn maat schappijvisie, vermengd met re alistische toekomstfantasieën (zoals in ..Democraten 2100"- Pnsma) zijn van hoog gehalte. In 1961 (meer dan tien jaar geleden) schreef Heinlein één van zijn meesterwerken: ..Stran ger in a strange land". Het boek - een epos van 400 blad zijden - werd in Amerika een enorm succes en werd bekroond met een Hugo Award. Het is jammer dat het tien jaar en meer moest duren voordat de Nederlandse lezers kennis kun nen maken met dit fascinerende relaas, maar kortgeleden ver scheen ..Vreemdeling in een vreemd land" dan toch eindelijk, in de Zwarte Beertjes SF-reeks van Bruna Ik ben daar blij mee. Heinlein's meesterwerk werd vaak vergeleken met Tolkien Sage. maar ik voor mij geef de voorkeur aan een vergelijking met Asimov's ..Foundation" trilogie. Niet. dat het verhaal overeenkomsten vertoont (Asi- mov bewoog zich nadrukkelijk in de onmetelijke ruimte, Hein lein blijft met beide benen op de aarde, zij het met een curieus uitstapje naar Mars), maar in beide verhalen zit een maat schappijvisie opgesloten, die bepalend is voor de hele roman. In ..Vreemdeling ineen vreemd land" heeft Heinlein de maat schappij van vandaag aan een bijzondere scherpe analyse on derworpen en dat verwerkt tot een niet alleen bijzonder amu sante satire, maar ook tot een boeiende SF, die zich gemakke lijk laat lezen. In de 400 blad zijden van het boek ontrafelt Heinlein de maatschappij en laat in feite niet veel heel van de gevestigde moraal, de tradities waarop het aardse ras door de eeuwen heen steeds voort blijft borduren in de wat arrogante overtuiging, dat het de enige goede manier van leven is. Ui teraard is er wel wat veranderd, het is uiteindelijk een toekomst visie en de techniek is voort geschreden. heeft gedeeltelijk bezit genomen van de wereld Maar de nadruk wordt daar niet op gelegd. Heinlein laat een Mars-mens*naar de aarde komen om de zaken over te nemen en de superioriteit van de man van Mars staat garant voor die brood nodige hervorming, die Heinlein de wereld van harte gunt. Met scherpe pen beschrijft hij de ver wrongen waanideeën der mens heid Hij ontleedt bijzonder tref zeker de talrijke godsdiensten, stelt ze aan de kaak. maar laat hen toch in hun waarde De man van Mars. Valentine Michael Smith is als mens ge boren op Mars, daar opgevoed door Marsbewoners met bijzon dere kwaliteiten en wordt dan - na een tweede expeditie naar Mars - mee teruggenomen naar de aarde. De Man van Mars heeft niet zoveel moeite zich aan te passen, ook al ..grokt" hij het nog niet allemaal. Dat „grokken" is een belangrijk ele ment van het verhaal De Man van Mars, geïmponeerd door de doel treffendheid van de godsdienst, gaat zijn eigen leer" verpakken in een godsdienstige omslag en de heilsboodschap van Michael Smith wekt beroering in de gehele Westerse cultuur. Terecht, want Michael Smith predikt de totale eenwording van de mensen door middel van een allesomvattende liefde. Heinlein heeft de aan geboren" preutsheid van de men sen aangegrepen om er zijn kri tische uitspraken aan op te han gen en voorgoed af te rekenen met het begrip ..zedekwetsend' De erotiek van Michael Smith is veel meer omvattender dan de simpele toeschouwer denkt. Het is geen louter ..porno" wat de klok slaat, integendeel De leer van de eenwording is zui verder dan het zuiverste water (tussen haakjes ook het levend- gevende water is een belangrijk aspekf in het boek). In feite predikt Smith de ware eenwor ding van lichaam en geest, die mede dankzij de menselijke vruchtbaarheidsritus op een voortreffelijke wijze, dankzij de beheersing van de geest, tot stand kan komen. Het is dan ook niet belangrijk meer met wie die een wording plaats vindt Iedereen gaat met iedereen naar bed. Zon der jaloezie, zonder strijd, zon der nare gevolgen. Het is begrij pelijk. dat deze nieuwe godsdienst niet alleen veel aanhangers trekt, maar ook veel tegenstanders. Het is erg moeilijk om Hein- lein's bedoelingen in dit korte bestek duidelijk over te laten komen Daarvoor zijn de door hem naar voren gebrachte theo rieën over de mensheid te veel omvattend Het gaat in eerste instantie dan ook niet om de man van Mars. Het is veeleer een pogen geweest om een ana lyse van het bestaan te geven Óp een scherpe, kritische wijze heeft Heinlein ons zelf blootge legd. te kijk gezet, lachwekkend vastgepind aan onze eigen voor oordelen en zogenaamde pro gressieve opvattingen. Vreemdeling in een vreemd land" is een bijzonder boek Ik heb de vierhonderd bladzijden ademloos uitgelezen, afgewis seld met de bevrijdende lach van iemand, die zichzelf en zijn medemens maar al te duidelijk herkent, maar toch heimelijk blijft denken, dat het steeds al leen om z'n buurman gaat Voor mensen, die de betrek kelijkheid van het bestaan inzien en ook de eigen tekortkomingen erkennen, een verukkelijk boek! Bert Vos. ,,Het dagboek in de sneeuw en andere griezelverhalen", samengesteld door Aart C. Prins. Uitgegeven door A W. Bruna Zn in haar Fantasy en Horror-reeks. Prijs f3,75. Dat science fiction nauw kan samenhangen met horror en fan tasy, blijkt wel telkens uit het feit, dat gerenomeerde science fiction-schrijvers zich regelma tig aan dit genre overgeven. Men sen als Ray Bradbury, Robert Bloch, Fritz Leiber.C.S. Fores ter, Anthony Boucher en anderen, die in de wereld van de science fiction al meerdere uitstekende romans hebben geschreven, we ten ook op dit gebied een uit stekend niveau te bereiken, zon der dat er al te veel bloed aan te pas komt. Ik vind het juist een kunst om griezelverhalen te schrijven, zonder de steeds maar weer terugkerende stromen bloed in allerlei vampier-variaties. De verhalen, die in deze nieuwe bundel zijn samengebracht ken merken zich dan ook stuk voor stuk door het gebrek aan het erg goedkope bloed. Met veel meer fantasie dan de soms sa distische F H-schrijvers, die hun eigen gefrustreerdheid af reageren in ellendige verhalen over dood, bloed enpseudo-grie- zeligheid, hebben déze SF- schrijvers hun verhalen geschre ven. Het titelverhaal bijvoor beeld is een knappe vermenge ling van F H met pure SF. Ook ,,De honden van Tindalos" kan hieronder worden gerang schikt, terwijl in ,,Het geheim van Sebek" de oude mysteriën op overtuigende wijze worden opgeroepen en gekonkretiseerd. Psychologische drijfveren spelen een rol in het verhaalDe speel tuin", terwijl in ,,De Fysiologie van de angst" een gruwelijk the ma in een nieuw jasje wordt ge stoken. In het „Sandwin- verdrag" komt eveneens de mythe van het verleden tot leven. Ofis het wel een mythe? De afschuwelijke waarheid van het Sandwin-verdrag is realis tisch genoeg. In ,,Ze bijten" worden mummies weer levend, zij het, dat een soort vampier- idee mede een rol speelt. Ten slotte het titelverhaal ,,Het dag boek in de sneeuw" van good-old Fritz Leiber. Een uitstekend ver haal en terecht het titelverhaal. Voor hen die enige uren wil len griezelen in de laatste don kere dagen van 1973, een uit stekende bundel! Bert Vos. Klaverjassen: 1. B. Bransen 2. H. Hols 3. J Dijkstra 4. Gerda de Ridder 5. H. Brouwer 4646 pnt 4642 pnt 4628 pnt. 4487 pnt. 4456 pnt. LEUSDEN/ZUID - Vrijdag 14 de cember werd op de Lockhorsterweg een auto aangetroffen, die aan één zijde zwaar was beschadigd De auto is vermoedelijk geslipt. EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN ÓROTE LEZERSKRING. PROBEER HET EENS! LEUSDEN/ZUID - Zaterdag 15 de cember reden op de Heiligenberger- weg twee auto's tegen elkaar. De heer de J. uit Leusden moest voor de krui sing bij de Heiligenbergerweg stop pen in verband met het kruisend verkeer. De heer E uit Leusden be merkte te laat, dat de heer J. met zijn auto ging stoppen en botste op de achterzijde van de auto. Er ontstond lichte materiele schade. ACHTERVELD - Op vrijdag 21 de cember a s. is er in ,,De Roskam" weer de maandelijkse kaartavond waar op iedere kaarter welkom is. Er zijn fraaie prijzen beschikbaar. Aanvang 20.00 uur. LEUSDEN/C. - De vorige week ge houden kaartavond van de Oranje Ver- euigiug iu 'tRos Beyaart" trok heel wat belangstelling. 48kaarteuthousias- telingen hebben van een bijzonder ge zellige eu sportieve avond kunnen ge nieten. Het geheel had een leuk en vlot ver loop Er werd sportief gestreden en er werd geen enkele wanklank gehoord De uitslagen zijn als volgt: Schutjassen: 1. en 2. A. v. d. Hengel en W Veer beek 92 punten. 3. P Hilhorst 89 pnt. 4. mevr. v. d. Wetering-Berg 88 pnt 5. mevr Berg- v. d. Hoven 83 pnt. 6. W. de Ridder 81 pnt. 7. P. Tolboom 79 pnt. 8. H. v. Zandbrink 78 pnt Ladder: v. Doorn Leeuwenkamp ACHTERVELD - De uitslagen van de onderlinge wedstrijd van de schiet vereniging ,,Ons Genoegen" zijn als volgt: 1 H. van Nimwegen 45 punten 2. J van Nimwegen 45 punten 3. J van Rossum 44 punten 4 P. van Nimwegen 43 punten 5 C van Dort 42 punten 6. W. van de Kletersteeg 42 punten 7. J. E van Hamersveld 41 punten 8. W. Voskuilen 41 punten 9. Th. van de Koedijk 39 punten 10. G Tolboom 38 punten 11 M. Pothof 37 punten 12 Th. Vos 37 punten 13 H. Hols 24 punten 14 J. J van Hamersveld 23 punten LEUSDEN-Dinsdag 1 januari 1974 van 16.00 uur tot 18.00 uur organiseert de korfbalvereniging Antilopen' in de grote kantine op het Burgemeester Buining Sportpark" een nieuwjaarsin- stuif. De leden donateurs, supporters en belangstellenden krijgen dan de g legenheid om elkaar de diverse goede wensen voor het komende jaar over te brengen. Dit geldt voor groot en klein Maar ook diverse andere sportbeoefe naars en sportminnende mensen zijn van harte welkom tijdens deze geheel open instuif Kortom: onder het genot van een betaalbaar drankje, een achter grond muziekje en een vrolijk gezel schap, kan sportief Leusden elkaar de hand drukken LEUSDEN - De uitslagen van de schaakvereniging Leusden 11-12-1973. Groep I: Boemaars - Bloemendal k k J. v. Santen - Kans 0-1 Leydes - Visser 1-0 Mosterd - de Jager 1-0 v. Egdom - v. d. Laaken 0-1 Boogaard - Lagerwey 0-1 v d. Weyden - de Buck afgebr. Wisman - Tigchelaar Vi~/z Groep II: R v. Santen - v. Dokkum 0-1 Horst - Struiwig 0-1 v d Tang - v d. Steeg 0-1 mevr. Graafland - Grit Agterberg - mevr. Hooyer 1-0 Boschman - Kuiper %-/ Groep III Uneken - Nieborg 0-1 de Graaf - Schram 1-0 Brouwer - de Vries 0-1 Rietbergen - Stoorvogel 1-0 v Leersum - Keijzer 1-0 Uitslagen; Heren senioren; D S.V 2 - Impala, ruststand 0-10. eindstand 3-19 voor Impala Dames senioren, Takt 2 - Impala, rust stand 2-2, eindstand 6-3 voor Takt 2. Programma voor zondag 23 decem ber; Meisjes adspiranten. Impala - Spor ting 3 om 10.00 uur. Dames junioren, Impala -NederhorstZ om 17.10 uur Beiden in sporthal de Koppel te Amersfoort Zondag 30 december Heren senioren; Amersfoort 4 - Impala om 12.20 uur. Schuilenburg te Amers foort. Met de door ons aan u gezonden accept-g:rokaart kunt u dat gemakkelijk doen op ons kantoor te Leusden-Centrum. Finnmark 3 Het bespaart u bovendien nog extra kosten Ons kantoor is dagelijks geopend van 10-12 uur en van 14 tot 16 uur Met medewerking van Uw nieuwsblad Dit is de derde van dertien kruis woordpuzzels in Uw nieuwsblad voor de Rode Kruisactie „Vakantie voor gehandicapten". De eerste keer heb ben niet minder dan 180 deelnemers een fantastische prijs gewonnen en ook ditmaal kunt U meedingen naar een rijk geschakeerd prijzenpakket met een waarde van vele duizenden guldens, zoals U hieronder kunt vast stellen. Aan het slot van de actie zullen de bijzon- dere eindhoofdprijzen zoals een stacaravan van Dick Wlssink en een Mark Orgel van Benelux Musical Instruments worden uitge loot Daarvoor moet men alle letters E op- tellen die in alle oplossingen voorkomen. Tel daarom straks vast de E's als U het grote diagram op deze pagina hebt ingevuld. Het Is niet de bedoeling dat U de letters E van de slagzin nog eens extra meetelt. Van deze puzzel dient U weer alleen de slagzin in te sturen. De wijze waarop dat moet gebeuren staat elders aangegeven Succes gewenst! De hoofdprijzen van deze puzzel zijn: Kleurentelevisie van Philips Nederland 2595,— Meubilair naar keuze van B.V. Meubelfabriek Deco, Varsseveld 1000, Porseleinen servies van Thomas Benelux B.V., Maastricht 1000,- Elna Press van Sobrux B.V., Amsterdam 699,- Esta keukenvriezer van Esta/ van Swaay Amersfoort B.V. 620,- Thermat-25 wasdroger van Zanker Nederland B.V., Woerden 578,- Braun Super 8 smalfilm projector van Braun Electric Nederland B.V., Den Haag 560,- Stariet-353-naaimachine van Singer B.V. 549,- Verder kunt U winnen: Novllon-vloerbedekking. 500. NLF-Kromme- nie; Canon Auto Zoom 318 camera Super 8, 400. Borsumij Wehry; Medische encyclope die, 375, TijlBosch DUH 61-wasemafzuig- kap, 311, Willem van Rijn; Stofzuiger, 295, Excelsior Tornado; Donsdeken -f laken- overtrek sloop, 250, Irisette; Prisma- horloge. 299, Jansen. Post Cocx B.V zelf- knoopwandkleedpakket, 179,25, Van Schup- pen; drie 8-daagse kris-kras-abonnementen 2 pers. 1e klasse, 144, Nederlandse Spoor wegen; Reliëfglobe, 100, Globe Industrie. En tenslotte: Elektrische haarkrulset. airbrush en auto- curlers van Carmen Curler Company; pakket met 55 miniatuurautootjes van World Present; Klokkenservies. Nutricia; Waardebon, Her mans Schoenen; Handzagen, Sandvik Staal; Luxo-bureaulamp, Kamphuys Oosterbaan; Pakketten Honlg-artikelen; Blikradio, Coca Cola; Kalkoenen 3 kg. Pluimvee-Produktschap; Kussenpakketten. Van Schuppen; Puzzelwoor denboek. Luitingh; Sets met 6 flessen Granini; Melitta; Giemme-autowashandschoen, G. van Amersfoort; Sets met 6 stukken T.C.C.-zeep, Utermöhlen; Pokon-Chrysal-pakketten. H. P. Bendien; Boekjes Steringa Idzerda. De Mui- derkring. In de komende weken rond Kerstmis en Oud en Nieuwjaar brengen tientallen eenzame en vaak gehandicapte bejaarden een vakantie week door in de Rode Kruis-tehuizen te Wezep en De Steeg. Intussen wordt het hospitaalschip J. Henry Dunant op de werf weer in gereedheid gebracht voor het nieu we vakantieseizoen dat in maart begint en aan bijna 2500 chronisch zieken een unieke week zal bezorgen. Daarvoor kunt U nu geld bijeenpuzzelen. En terwijl U dit Rode Kruis werk steunt maakt U zelf kans op één van de vele grote prijzen, die het Nederlandse bedrijfsleven voor deze actie gratis ter be schikking heeft gesteld. Het totale pakket vertegenwoordigt een waarde van bijna een CARAVANS kwart miljoen gulden. Alle reden dus om mee te doen. Zó inzenden U stuurt de gevonden slagzin op een brief kaart naar het speciale adres van het Neder landse Rode Kruis Postlaan 33. 's-Gravenhage Plak naast de gewone trankerlng [30 cent) minimaal 1.(maximaal 5.— aan gel dige postzegels U kunt net zoveel oplossin gen inzenden als U wilt. mits voldoende ge frankeerd U kunt ook Uw oplossing op een girobiljet (geen girobetaalkaart) schrijven Maak dan tenminste 1 öt zoveel U wilt over op giro 30 46 033 van het Nederlandse Rode Kruis te s-Gravernage Uw oplossing moet uiterlijk 27 december bin nen zijn Op 7 januari trekken in Bergen (N.H notaris Van Beusekom uit 's-Gravenhage en notaris Brons uit Bergen de fantastische prijzen De vergunning voor deze puzzelactie ten bate van de Rode Kruis-vakantleprojecten voor chronisch zieken en invaliden is ver leend door de Staatssecretaris van Justitie, bij besluit van 31-10-73. nr. LO 700/143/230 Horizontaal: 1. deel van het jaar - 4. onhandig - 8. lid van het gezin - 10. oude lengtemaat - 11. Green wich Tijd (afk.) - 13. scheepseigenaar - 16. par example (afk.) - 17. tijdperk - 19. speel goed - 20. lange houten sneeuwschaats21. kledingstuk - 23. hoofd - 25. op grote afstand - 26. roeispaan - 28. lang dun stuk hout - 30. vroeger - 32. hoofdtelwoord (Eng.) - 34. gezichtsorgaan - 36. een ogenblik - 38. Heilige (afk.) - 39. kleinst mogelijk deeltje van een element - 41. bevel - 42. dwarshout - 43. voeg woord - 45. krachtprestatie - 46. krachtig. Verticaal: 1. dun - 2. Amsterdams Peil (afk.) - 3. Grap penmaker - 5. Europeaan - 6. namelijk (afk.) - 7. loodrecht - 9. jongensnaam - 12. Regerings Reglement (afk.) - 14. pentekening - 15. ieder - 16. paardekracht (afk.) - 18 edele - 20. ontspannende lichaamsbeweging - 22. papegaai - 24. lofzang - 27. bepaalde hoeveel heid - 29. voorzetsel - 30. ik (latijn) - 31. geluid - 33. Nieuwe Testament (afk- 35. In onderstaand diagram volt U no de leners ,n die gehoororgaan - 37. landbouwwerktuig - 39. U op de gelijkgenummerde vakjes van de puizei voorzetsel - 10. vooraetsel 42. Rijksunlversl- hebt gevonden De zin die bij een goede oplossing teit (afk.) - 44 deel van een Franse ontken- ontstaat, stuurt U op elders aangegeven wijze In. ning. F 6 124 110 J |43 p9 |4< S~25~I3 [36 S5~öHr De hoofdprijzen van deze puzzel zijn: Kleurentelevisie van Philips Nederland N.V., Eindhoven 2595,- Meubilair naar keuze van Meubelfabriek Deco, Varsseveld 1000,- Porseleinen servies van Thomas Benelux B.V., Maastricht 1000, Elna Press van Sobrux B.V., Amsterdam 699,- Esta Keukenvriezer van Esta/ van Swaay Amersfoort B.V. 620,- Thermat-25 wasdroger van Zanker Nederland B.V., Woerden 578, Braun Super 8 smalfilm projector van Braun Electric Nederland B.V., Den Haag 560,- Starlet-353-naaimachine van Singer B.V., Amsterdam 549,- Voorts werden ter beschikking gesteld: Drie 8-daagse kris-kras-abonnementen 1e klas se voor twee personen 144; N.V. Neder landse Spoorwegen. Utrecht Verlichte reliëfglobe 100. Eerste Neder landse Globe Industrie. Zwolle En tenslotte nog deze fraaie prijzen: Novilon-vloerbedekking 500: NLF-Kromme- nie B V., Krommenie Canon Auto Zoom 318 M camera voor super 8 film a 400; Borsumij Wehry Nederland N.V., Den Haag Medische encyclopedie in zes delen a 375; Uitgeverij Tijl, Zwolle Wastmafzuigkap Bosch DUH 61 311; Willem van Rijn B V Amsterdam Stofzuiger 295; Excelsior Tornado, Dordrecht Donsdeken lakenovertrek sloop a 250; Irisette. Barneveld Prismi Electronic horloge 299; Jansen. Post 6 Cocx B.V.. Amsterdam Zelfknoop-vandkleed-pakket a 179,25, N.V. Kon. D S. van Schuppen, Veenpndaal Elektrische haarkrulset a 94,95; Carmen Curler Company. Amsterdam Carmen Airbrush 69,95 en twee Carmen Autocurlers a 44,95 Pakket met 55 autootjes a 90. World Present B.V., Roermond Klokkenservies 55; N.V. Nutricia. Zoeter- meer Schoenenwaardebon 50; Herman's Schoe nen B.V., Utrecht ZQCOf Twee handzagen a 35,50 per stuk; Sandvik Staal N.V., Schiedam Een Luxo 1001-bureaulamp a 35; Kamphuys Oosterbaan B.V., Amsterdam Vier pakketten artikelen 30 per stuk; Honig Merkartikelen B V.. Koog a/d Zaan Een blikradio 25; Coca-Cola Exp. Corp.. Amsterdam Vier kalkoenen 3 kg, 25 per stuk; Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren, Zeist Vijf kussenpakketten 18,95; N V Kon. D S van Schuppen. Scherpenzeel Het boek 150 000 puzzelwoorden 16,90; Uitgeverij Luiting B V., Laren N.H 13 sets van 6 flessen Granini 11,94 per set; Melitta Nederland B.V., Bussum Giemme NT autowashandschoen 10,95; Fa. G. van Amersfoort, Zeist 100 maal 6 stukken T.C.C-zeep 7,50 per set; Koninklijke Utermöhlen N V.. Amsterdam Drie verzorgingspakketten Pokon-Chrysai a 6.15 per stuk; H. P. Bendien B.V., Naarden 20 boekjes Steringa Idzerda 5: Uitgeverij De Muiderkring N V., Bussum

Leusder Krant | 1973 | | pagina 14