De buurtschap Asschat-deel 6 (slot) Benzin e-schaarste.... nou èn Zondagsschool ASSCHAT DOOR DE OORLOG ERNSTIG GETROFFEN IDERDAG 20 DECEMBER 1973 LEUSDER KRANT 15 Ansje Lagerwey en Toontje van Asch hielpen de kastelein van ..De Ros lyert" op zijn hoge (iets en met matige snelheid werd de tocht ondernomen Hamersvelds dreven Weinig groot verkeer in het kleine Hamersveld. De beide tollen dienden soms als veilige zitplaatsen voor de dorpsjeugd Te voet gingen Martje en Marie Apeldoorn, Joost Burghout en nog twee kinderen naar de school van bovenmeester J W. van der Heul aan de Ooyevaars- horsterweg onder Leusbroek. De Leusbroekenaren droegen klompen omdat klompen veel gezonder dragen Met klompen kun je heerlijk glijden op het ijs. Klompen zitten met de winterdag heerlijk warm. Klompen dragen is in de zomerdag koel voor je voeten En klompen waren soms makkelijk als strijd wapen bij een kwajongensgevecht. LEUSDEN - Nederland zit ge- vaugeu in de greep van de euer- gie-crisis. Benzine wordt op de bou gezet. Kortom: er breken audere tijdeu aan. De Leusder Kraut laat u - in samenwerking met haar medewerker J. M. Schouten - nog even zieu, hoe het vroeger was, toen er nog geeu auto's waren. Een aardige terug blik in dit laatste nummer van 1973. De foto's tonen in ieder geval aan, dat het ook zouder auto's kau. Wij geven toe, dat de tijdeu veranderd zijn. Maar ook beter? red. '74 van 'ert de in de eester arsin- orters de goede klein eoefe- n zijn ;eheel genot chter- jezel- iar de rust akt 2. cem- Spor orst2 ia! de LEUSDEN - Uit een jeugddagboek 1939: Haast overal kwamen sol- leu. De 16e september kwam het jertje aanzetten, allemaal jongens D Jan de Witt De keukenwagen werd plaatst tegenover de R.K. Kerk en ft Militaire Bureau werd heel netjes ous in huis geplaatst. De school stampend vol met soldaten. Na i hier genesteld te hebben begon eigenlijke dienst. Er zou een grote ver te i'er^u'e worden gebouwd in het artschap Asschat ongeveer twee km er vandaau. Alle boereu in diestreek jesteu evacueren. Dagelijks zag men soldaten gewapend met bijlen en «welen iu eeu grote groep, met oraau de trommelslager, ten velde ekkeu naar de toekomstige water- lie. Ed zo begon voor de buurtschap sschat een vijftal zeer moeilijke rlogsjareu. Oorlogsjaren waarvau jr geschiedenis reeds uitvoerig ver been in de Leusder krant. MET DE BROODMAND ASSCHAT IN Horst Als ik me goed herinner is de boerderij het eigendom van een Franse dame De boerengezinsleden worden groot van Hamersvelds brood Bij bomenzager Schreuder even af gestapt om er te kijken hoe de dikke ronde bomen tot brede planken worden gezaagd Links daar voorbij de Eiken laan op naar de boerderijBrinkhorst" waar Dirk van Ginkel - een goeiege kerel met bakkebaarden - enzijntorrig vrouwtje en kinderen wonen Een goeie en makkelijke klant en zoals bij alle overige boeren wordt er hoofdzakelijk roggebrood gegeten Naast de levering van een achtponder roggebrood van twaalf stuivers ook nog een paar pak eigengebakken beschuit van 10 centen per rol. De laan is vrij lang en met dooiweer - na de vorst - moeilijk begaanbaar Kees Tolboom, ook al een goeie en makkelijke klant die getrouwd is met Teun Hilhorst woont op de boerderij ,,De Bantuin" (aldus de Hamersveldse boerderijenkenner Arie van Kooy) en de flinke koters groeien enorm dank zij roggebrood Graan dorsen omstreeks 1920 op de boerderij vau Kees van Daatselaar. Toen kende men uog burenhulp. De ééu hielp de ander en over geld werd niet gesproken! Mijn vader was broodbakker en dat ild dan in dat je als kleine school- egens werd ingezet om brood te oten, of mooier gezegd om brood bezorgen Een van die ritten was sschat. Omdat ,,De Riet" en „Zand- rink" eertijds behoorden tot de •rechte van Snorrenhoef kunnen tot Aschatter inwoners worden gerekend die wonen tussen ,,De Schans" en „Valleikanaal" De bakkers iamen uit Achterveld en Hamersveld. zijn er nog enkele Hamersvelders ouder zijn dan de schrijver van verhaal en die ook in Asschat sod hebben „gevent", maarzij mogen ia zelf hun wetenswaardigheden over haast allemaal geschikte boeren van ichat op schrift stellen, temeer daar het laatste ware verhaal is in 5 ireeks van „De Ambachtsheerlijkheid sschat". 6 Als jochie mocht je - schrijlings met 2 benen zwaaiend tussen de stangen in de te grote fiets hangende - naar sschat om er een half roggebrood thteraan te brengenWerd je roter dan was het de zware vracht i de broodmand op de transportfiets e je dan maar vooruit moest zien krijgen De meeste boerenwegen f. iren van zand, soms modderig en vaak J. sd je last van de paaltjes langs de A die een afscheiding vormden tussen f' si loop- en fietspad en de karrenweg o wa het ook in Asschat Vanaf de „Zandbrinkmolen" naar de Schans" in slechts enkele honder- - sn meters. Links er voorbij zie je J e mooie paarden lopen van hengsten- Dér Karei van de Munt. Daar de ïdweg in, kom je bij de boerderij van irel en links ervoor woont Kees van hatselaar die getrouwd is met Anna Tijdens de oorlog 1940-1945 werd er in Asschat hevig gevochten In 1940 tussen de Nederlandse soldaten van het 16e Regiment Infanterie en de Duitse aanvallers In 1945 tussen de Duitse verdedigers en de Geallieerde (Canadese) aanvallers. In 1940 gingen boerderijen in vlammen op In 1945 gingen boerderijen in vlammen op en schoten de Duitse soldaten weerloze onschuldige boeren en burgers in Asschat neer. WAARVOOR? Vijf lange, bange wrede jaren Werd met beschavingsleer gespot Strijd en terreur, diepe ellende Voor kind'ren van eenzelfde God Ook Asschat werd zwaar getroffen Door het satanische geweld, Het heeft tot in hare omtrek Zijn smartelijke lot geteld. Tot tweemaal toe - begin en einde Van een meedogenloze strijd - Raakte de buurtschap Asschat het bloed van medeburgers kwijt O God waarvoor9 Voor wie dat offer Van Uwe schepselen gebracht? Geen mens vermag antwoord te geven - Slechts éne wens: nooit meer zo'n „nacht" was een opgewekte man en bij zijn leven al was hij een heilige Lichame lijk was hij een wrak en door de ver groeiingen van zijn ledematen lag hij met opgetrokken benen in een groot breed bed Naast deze ernstige ziekte volgde ook nog dat hij later blind werd en ook het gehoor was maar beperkt meer Bewondering had iedereen voor Aart Tolboom die sterk van geest was Als je dacht nu heb ik hem te pakken dan had hij zijn antwoord al klaar, hij antwoordde op blijde beminnelijke wijze. Zijn gehoor is zo scherp ge weest dat hij aan het hoefgetrappel van de paarden van de boeren uit Asschat kon horen welk paard voorbij kwam Na zijn overlijden moest er een kist gemaakt worden met speciale afmetingen, hoog en breed, zo waren 1 zijn ledematen uiieengegroeid. Niet door de deur maar door de raam opening ging hij naar zijn laatste rust plaats. Hij overleed op 13 oktober 1943, zes en zestig jaar is hij ge worden en drie en dertig jaar daarvan heeft hij lichaamlijk smart geleden. Misschein mag de herinnering aan Aart Tolboom een les zijn voor de hedendaagse mens. Hij was oprecht en had een onuitputtelijk geduld Groot was zijn geloof, vurig zijn liefde, sterk zijn vertrouwen op God Aart was „heer van de ambachtsheer lijkheid Asschat". J M. Schouten Bij de foto: De eerste steeu vau de Zoudagsschool te Asschat werd gelegd op 16 septem ber 1903 door de moleuaar vau de ,,Zaudbriuker Moleu" de 76 jarige Aalt Bakker. Het gebouw was eeu daukbaar gescheuk vau de Ouders vau Mej. A. A de Beaufort toeu zij meerderjarig (toeu 23 jaar) was ge- wordeu. De laatste Zoudagsschool- dieust werd gehoudeu iu 1960 eu is de huidige eigenaar er mee doeude eeu woouhuis vau te makeu. (zonder ringelwiek want dat geeft een bittere smaak) Eerst nog even naar de verste klant, maar dat valt tegen. Op de hoek van de „Loppurseweg" en de „Asschatterweg" aan de rech terzijde een prachtig hoog bos met veel sparren en enkele vliegdennen. Net als in de Hoendersteeg (tussen „De Penhut" en „De Kleine Riet") zouden er de mooie wilde orchideen groeien Op de hoek van de „Lop purseweg" woont Manus van de Hengel met Geertemeu, een beetje „zijig" pratend Als Manus vraagt: „Moet het waswater koken, vrouw?", is het ant woord „Nee Manus niet koken hoor... ruusen Manus, ruusen" De verste Asschatterklant woont een heel eind de bar slechte landweg in Je verkocht er een roggebroodje, had in alle dankbaarheid vijf centen ver diend en daarvoor moest je dan ook proberen een bijtende rot hond van je af te houden En liet de boer (R I.P. hij ruste in vrede....) het niet zien dat je voor je eigen veiligheid de hond een fikse trap verkocht want de volgende keer kreeg je uitbranders van het „vrommus" en je had drie kilometer voor niks gefietst want ze nam geen brood van je! De meeste beschuit werd gegeten door Geertje, Aart en Marie Tolboom die woonden m een burgerhuis langs de straat. Beste mensen, royaal met fluitkoffie met een beschuit met „eer- bessen", of een handvol kersen van de eigen boom, of een stuk zure zult, maar dat moffelde ik meestal maar weg in mijn broekzak, want zuur spul nee hoor. Aart die was geboren op de Eerste Kerstdag 1877 werd op dertigjarige leeftijd erg getroffen door rheumatiek of wat daarmee verband houdt. Drie en dertig jaar heeft hij geleden. Het LEUSDEN - Na het artikel over de Zondagsschool Asschat mochten wij nog een enkele aanvulling ontvangen Overigens bleek wel uit de verschil lende reacties dat men het een mooi en echt verhaal had gevonden. Mej. A. A de Beaufort, nu 93 jaar, wonen de in de stille rust van huize „De Boom" van waaruit men eerlijke liefde en dienstbaarheid aan de Heer en de medemens stelt boven een jachtig le ven en roem, stelt dat het Dirk van Garderen is geweest die met de gedachte kwam tot de oprichting van de Zondagsschool in Asschat. Toen er later kerkdiensten werden gehouden in de Zondagsschool maakte de latere Professor Van Ruler de opmerking dat de predikanten aan geld niet het meeste hadden en meer aan iets eet baars zouden hebben Toen maakte timmerman Schreuder een kastje het welk werd bevestigd in het Zondags- schooljxirtaaltje. Om beurt lagen de gemeentenaren er brood, bonen enz in en Schreuder zorgde met eieren voor verdere aanvulling. Het eerste meisje dat het orgel bespeelde was Willemien Deetman, dochter van de mulder op de „Zandbrinker Molen" Gedurende lange tijd heeft ook Alie Klomp het orgel bespeeld en in de herinnering van Mej. de Beaufort is gebleven dat Jannie van Maanen de laatste organiste was en tussentijds zou ook een jongeman - wiens vader hoofd was van opvoedkundige inrich ting - het orgel hebben bespeeld De Asschatter Zondagsschool is er niet meer, maar de herinnering zal nu nog bij velen leven ondanks de arme tijd was er toch vaak vreugde en dankbaarheid. J. M. S. ,Mag Jacob buiten komen spe len9 Herman van de barbier en de potten- en pannenverkoper en Ruurt van Poetje visser in een open Hihnrp»A" win ~i.i- j j- t- „Groot Achteveld" X0EGER VEEL PAARDEKRACHT EINDE 1973 WEINIG BENZINE OWAS HET: Achterveld, Hamersveld, Stouteuburg, Leusbroek OIS HET NU: Leusdeu/Ceutrum, Leusdeu/Zuid, Achterveld Het echte brood van de echte warme bakker in kraakheldere karren en manden, en zo gingen Steven van de Berg en zijn knechts de Hamersveldse en Asschatter boer op. Rustig was het leven op het landgoed „De Boom". En rustig genoot één van de Beaufortjes van zijn wagenritje in de heerlijk ruikende sparrenomgeving. (J: ito's »nzine last ile's Jademie ilitairen, V.V D M VROEGER: Paarden Onbedorven lucht Rust Tollen De Grote School Peerdevolk, IJzeren mannen

Leusder Krant | 1973 | | pagina 15