BEJAARDEN Forumavond en expositie over Suriname ■T )ok dat gebeurde n Achterveld.... R.K.KERK Kerkdiensten MEDISCHE DIENSTEN Burgerlijke stand Gemeente Leusden ACHTERVELD ES 1973 LEUSDEN/CENTRUM l111 (Van de redaktie) ACHTERVELD-Onze geschied kundige medewerker, de heer J. M. Schouten, stelde een eigen jaaroverzicht van Achterveldsa men. Het betreffen vooral berich ten en wetenswaardigheden, die vrijwel geen aandacht kregen in onze krant. Voor ons een reden om dit „alternatieve" jaarover zicht te publiceren en op die manier vast te leggen voor het nageslacht. Red. ACHTERVELD- Dinsdagmiddag vond in Achtervelds Ons Gebouw de gezamenlijke Kerstviering van alle Leusdense bejaarden plaats. In verband met de sluitingstijd van onze krant moeten wij volstaan met enkele fotos van dit sfeervolle en genoegelijke gebeuren Boeteviering. Zondag 23 december om 18 30 uur. Evenals vorig jaar worden voor de nachtmis van 20.00 en 24 00 uur kaarten uitgereikt Deze zijn gratis en zijn be doeld om een overbezetting te voor komen. Vraagt u ze tijdig aan door een briefje in de ideeënbus achterin de kerk of per post bij de pastorie. Hainers- veldseweg 53, Leusden/c Wanneer de 500 kaarten zijn verdeeld, kunt u niet meer terecht De kaarten kunnen de zondag vóór Kerstmis worden afge haald in de Bejaardensoos achter de kerk na de H H Missen of, wanneer u een postzegel bijsluit, worden ze u opgezonden LEUSDEN/CENTRUM NH Kerk (Hervormd Centrum): Zon dag 23 december: 9.15 u.: ds. J. J Kooman, 10.45 u. ds. J. J. Koo- man. Jeugddienst; 19 u. ds. C. van Dop, Amersfoort (Gezam Maandag 24 december 18.30 u Kinderkerk Kerstviering en 22.30 u ds W Willemse, Amersfoort, Kerstnachtdienst. Dinsdag 25 december (le Kerst dag): 9.15 en 10.45 u ds J. J Kooman. Zondag 30 december: 10 u ds. J Weernekers. 19 u.. ds. J Tissink, Amersfoort (Gezam Maandag 31 december. (Oudejaars- collecte) 19 30 u ds J. J. Koo man, Dinsdag 1 januari; 10 30 u ds. J Weernekers(Nieuwjaarsbegroe ting na afloop); Zondag 6januanl974: 9 15en 10.45 u ds. J. J. Kooman; 19 u. Wordt nader bekendgemaakt Kindercrèche: Tijdens de ochtenddiensten is er een kindercrèche in een der lokalen in het Hervormd Centrum. Er is een box aanwezig. LEUSDEN/ZUID N H Kerk/Geref. Kerk-Dorpskerk. Zondag 23 december 9 15 u ds J. Voorsteegh, Zeist(Herv); 10 45 u ds A Vos, Baarn (Geref.), 18 30 u ds Th. M Loran, Leus- den-Z. Maandag 24 december 21.30 u ds J. Weernekers, Kerstnacht - dienst. Dinsdag 25 december (ie kerst dag): 9.15 u. ds. J. Weernekers (Herv 10 45 u ds. H J Pedde- mors (Geref 16 u.: Kerstviering Zondagsschool. Zondag 30 december 9.15 u ds J J Kooman (Herv 10 45 u. ds. J v d. Linden, Leusden-Z (Ger 18 30 u ds C van Dop, Amers foort. Maandag 31 december. (Oudejaars- collecte) 19.30 u. ds J. Weerne kers. Dinsdag 1 januari. 10 30 u ds. J J. Kooman (Nieuwjaarsbegroeting na afloop). Zondag 6 januari 1974. 9 15 en 10.45 u ds J. Weernekers(Gez.18 30 u ds C van Dop. Amersfoort Kindercrèche: Tijdens de ochtenddiensten is er een kindercrèche in de kleine zaal van ,,'t Trefpunt" Maakt u hier ook gebruik van? ACHTERVELD N.H.K.: zondag 9.30 u.: Kandidaat Witteveen, Epe. le Kerstdag. R.K.K.: de gehele week om 8.30 u.: H.Mis (uitgezonderd woensdag). Zaterdag 19.30 u.: avondmis. Zondag 8.30 H. Mis. Om 10.30 u. Hoogmis (Latijn-Greg). 18.00 u.: Boeteviering. Maandag (Kerstavond) 21.30 u.: Jongerenmis, le Kerstdag 24.00 u.: Nachtmis (Latijn meerstemmig). 8.30 u.: H.Mis. 10.30 u.: Hoogmis. (Latijn en Kerstliederen). 18.00 u.: Lof. 2e Kerstdag: 8.30 en 10 30u. H. Mis. LEUSDEN/CENTRUM - De samen werkende organisaties (LAT, Lande lijke Hervormde Jeugdraad, Laude- lijke Katholieke Jeugdraad - Septua gint, Sjaloom, Wereldwinkels en de X min Y beweging, voerden dit jaar de Suriname-aktie '73. Hierbij is een ma nifest uitgegeven dat handelt over het outstaau van de situatie zoals deze nu iu Suriname is. Alle facetten van de achtergronden wordeu hierin be licht, vanaf de koloniale overheer sing tot de economische overheer sing op het ogenblik. In het kader van deze aktie werd er donderdag 13 december in het Hervormd Ceu- trum een Forumavond gehouden met als ouderwerp: Suriname vrij - Nu? Eerst werd er een film gedraaid die de belangrijkste problemen van dit land behandelde zoals de econo mie (vooral bauxiet) waar maar heel weinig van aan de bewoners ten goede komt, de verschillen in de bevolkings groepen, de corruptie van de regering, geboortenbeperking (Suriname heeft het hoogste geboortecijfer), de uit tocht naar Nederland, werkloosheid en tot slot de hulp van de EEG. De EEG financiert er veel, maar houdt de boel dan ook wel in eigen handen. Na deze film was het de beurt aan de forumleden om een inleiding te houden. Helaas was Dr. P v G fkum, lid 2e kamerkommissie Suriname, ver hinderd. Wel waren de andere forum leden aanwezig, Ds. Dielingen (Evan gelische Broedergemeente) R Esajas (student andragogiek uit Suriname) en M. Kross. De onafhankelijkheid van Suriname werd door hen als een van de meest noodzakelijke dingen gezien om de toestand in Suriname weer re delijk te krijgen. De manier waarop dit moest geschieden vormde echter wel een strijdpunt. Men kwam wel tot de conclusie, dat totale vrijheid nu nog niet mogelijk is. Wel de onafhankelijk heid. Men kan echter nog niet tot na tionalisatie van de bedrijven overgaan. De kapitaalkrachtigen zijn momenteel veel te sterk zodat dit in fasen zou moeten gebeuren De avond werd gehouden om wat meer bekendheid te geven aan de problemen van Suriname. Volgens de forumleden leeft dit onafhankelijkheidsprobleem erg sterk bij de bevolking. Men wordt zich meer en meer bewust van zich zelf. Deze bewustwording geldt voor alle groepen van de bevolking waar door men wat meer gelijkluidendheid hoort. In dezelfde week werd er in,,de Til" een expositie gehouden en een diaserie- vertoond. Diverse gebruiksartikelenen kunstvoorwerpen uit Suriname werden tentoongesteld. Er werd informatiege geven over de verschillende rassen Zo zijn er blanken, indianen, creolen, hindoestanen, javanen en chinezen De hindoestanen vertegenwoordigen de grootste groep (140.000) en daarna de javanen (60.000). De blanke bevol king is de kleinste groep, terwijl de oor spronkelijke bewoners, de indianen, ook maar 6.000 man telt. Ook de eco nomie werd behandeld, zoals de soor ten grondstoffen, de hoeveelheid en de exploitatie De basisscholeu wareu over deze teutooustelliug benaderd waardoor bij - ua alle zesde klassers de gelegenheid kregeu hier heeu te gaan. In de dia serie werd ook ingegaan over de aard van de bevolking en de andere proble men van dit land, dat nog steeds een rijksdeel van Nederland is. (alleen voor spoedgevallen) Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom, Binkhorst en Lantink zal waarnemen: 22 en 23 december dr. Binkhorst, Gironde 1. Leusden/C., tel 03496-2667. 25 en 26 december (Kerst)- dr. Lantink, Burg de Beaufortweg 6, Leusden/C tel. 03496-1210 (vanaf maandag 18.00 uur tot donderdag 8 00 uur); 29 en 30 december dr Den Toom, Maria Stuartlaan 5, Leusden/Z., tel. 03490- 18881, 31 december en 1 januari: dr. Boersema, Julianaweg 5, Ach terveld, tel. 03425-222 (vanaf maan dag 18.00 uur tot woensdag 8.00 uur). WIJKVERPLEGING 22 en 23 december zr Laudy, Burg de Beaufortweg 4, Leusden/C., tel 03496-2081; 25 en 26 december. (Kerst) zr. Van Kalkert, De Roo van Aldewereltlaan 11, Leusden/Z tel 03490-15818; 29 en30december: zr. Dignum, Walter van Amersfoort - straat 36, Achterveld, tel. 03425-333; 1 januari zr Rosa, Hamersveldse- weg 57, Leusden/C., tel 03496-1271 APOTHEEK Openingstijden apotheek Leusden werkdagen van 8 tot 18 uur en van 19.30 tot 20.00 uur In de weekein den waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben: zaterdag en zondag van 14 tot 14 30 uur en van 17.30 tot 18 uur Wanneer de artsen Boersema en Den Toom dienst hebben is de apotheek zaterdags en zondags gesloten. DIERENARTS Dr Tijmensen (voor kleine huis dieren): v. B v. Oosterhoutlaan 40, Leusden/Z., tel 03490-10761 Dierenartsenpraktijk Amersfoort autom. antwoordapparaat met ver melding welke arts dienst heeft. Tel. 03490-21827 LEUSDEN - Geboren: 6 dec. 1973 Richard Michael, z.v. W. Schepers en L. Kors, 6 dec. 1973: Wilhelmus Jo hannes Maria, z.v J. J. E. Bontje en C A. M. Pronk, 10 dec. 1973: Danny Johannes, z.v. J J. Z Grotenhuis en H. M. van Burgsteeden; 10 dec 1973 Peter, z.v. E de Vaal en W Haas Ondertrouwd: Dirk Teunis van Deu- veren en Olasina Isaballa Adriana Ma ria van de Kasteele, wonende te Ber gen op Zoom Gehuwd: C. P M. Steen en M H A Blom; J. de Meijer en J. H. A Vrij hoef. Overleden- Geen. Eerste Kerstdag: - eerste nachtmis, met assistentie, om 10.00 uur (maandagavond), zang van het parochiële herenkoor, o l.v de heer Nichting. - tweede nachtmis, met assistentie, om 12.00 uur. zang van het dames koor o l.v. de heer Pienk - 10.00 uur H Mis met kerstzang, met medewerking van solo-zang en kinderen. - 11 30 uur Gezongen H Mis met medewerking van het dameskoor - 18 30 uur Plechtig lof met kerst liederen. Tweede Kerstdag: H.H Missen om 8.00, 9.00, 10 00 en 11 00 uur - 11 00 uur. Jongerenmis Het geluid van de bus is bekend en anders wel de dieselstank, die je J- M. Schouten kunt ruiken als de bus onnodig zo'nvijf De nieuwe sportzaal in Groenhouten is al enige tijd officieus in gebruik door verschillende verenigingen en de scholen. Het is een prachtige zaal geworden. Binnenkort zal het geheel officieel in gebruik worden gesteld. onvermoeibaar werkend, altijd voor an- eren klaar staand Haar vertrek was een waar verlies voor Achterveld en haar enorme werk werd niet volledig overgenomen door de mensen, die haar zo vaak becritiseerden. Zij heeft rneer goed werk verricht dan dezelfde cri tici ooit hebben gedaan! Piet van Uhm opende op 21 fe bruari 1973 ,,de eerste Achterveldse slijterij" Overigens in ..Buitenlust" is het enorm druk met de kegelsport ren dansen en ,,De Hessenkar" trekt de meeste klaverjassers Op 1 Maart was er hoog kerkelijk bezoek, toen Bernardus Kardinaal Al- frink aan ruim 100 Achterveldse kin deren het H Vormsel toediende Voor het eerst in Achtervelds voet balgeschiedenis wist het tweede elf tal kampioen te worden. Dat kwam mis schien ook wel omdat de aanvoerder niemand minder was dan Prins Puup DERDAG 20 DECEMBER 1973 LEUSDER KRANT jaar 1973 begint met een vro- bericht: Opsporing verzocht van dader" die zatermiddag een gro- js heeft gehangen aan het rek bij oordeur van de pastorie. Tijd van Disdrijf: de uurtjes in de namid- dat waarschijnlijk de hele levende van de pastorie in diepe rust Signalement: geen enkele. Zelfs iterst nauwkeurig onderzoek zijn e haas geen vingerafdrukken ge in. Als de „dader" zich niet illig meldt, dan toch de dank van chterveldse pastoor voor het ge- de „misdrijf". Hij krijgt een [tijd van tien maanden, dan gaat chttijd weer open Achterveldse jeugdvoetballertjes heel kwaad op het weer Is het de gehele week goed weer dan juist op de zaterdagochtenden uwen of regenen en dan kunnen de je-witte mannekes hun favoriete lwedstrijden niet spelen. Koninklijke Nederlandse Wielren meent zich „koninklijk" te moeten gen en verbied haar jeugdleden te nemen aan Neerlands groot- mooiste jeugdwielerfestijn de de Junior Achterveld". ...grote mensen toch heel lein kunnen zijn.. Het parcours gekeurd door de consul van de lijke Nederlandse Wielren Unie toch mag een grote prof wieler- ook niet doorgaan De toch al ocratische KNWU laat zich weer van de Achterveldse carnavalsclub Een droevig bericht kwam vanuit Zwolle waar het Achterveldse echtpaar Gard van den Hengel en Everarda Tol boom bij een verkeersongeluk om het leven kwam Wat een grillige natuur in 1973 want op 23 maart was het heerlijk zomers weer met 22 graden warmte en een paar dagen later hevige regenval en storm en op 21 mei valt er zowaar nog sneeuw De familie Voets verlaat Achterveld. Weer een verlies voor de gemeenschap want zij deed heel veel aan sociaal De pierenschudders zijn weer volop bezig, en zonder te vragen, nemen ze bezit vande graslanden.Brutale mensen hebben de halve wereld. Dan kan men meer bewondering heb ben voor de kleine gymnasiasten van Avanti die in Nijkerk op een heel groot tournooi twee eerste groepsprijzen wisten te winnen Ook in ons kleine dorpje wordt de misdaad groter Win keldiefstallen,bromfietsen worden ge stolen. de boeven nemen zelfs weide- apparatuur mee. „Mensen" proberen verzekeringmaatschappijen op te lich ten Met de welvaart stijgt de slecht heid van de mens. De eerste zondag van juni, klok slag 12 uur 's middags loeide de brandweersirene Bij Gerard Kok - net voor Mastenbroek - brandde een veeschuur af en kwamen dertien var kens om Er zit vis in de vijver in de nieuw- bouwbuurt en Wethouder Wagenaar heeft gezegd dat er een hengelaars vlonder (of hoe heet zoiets) zal komen. Het vlonder is er nog niet maar de naam misschien wel: „De Heidebloem" Want zo heette de boerderij van Maas Smit en op diens land werd de vijver gegraven Wat een neernjtce en lange zomer met een maximum hitte temperatuur ge- oed werk van autoriteiten atselijke actievelingen levert het uis op van de lawntennisclub De ar". Waarin een kleine club groot jn familie Snel verhuisd naar Doorn mevrouw Snel-van Grimbergen veel werk verricht voor de Ach- ldse gemeenschap. Zij was op- ter van de bejaardensoos en het rkoor. Ze deed alles voor zieken, meten op 27 juni 32 graden' Eens was hij de kleine Mattie van Datselaar, maar na jaren van studie en werken werd hij benoemd tot notaris met als standplaats Amersfoort 13 september 1973 werden de blauwe bordjes geplaatst „Europese Gemeen te" Wat dat precies inhoudt zullen we nog wel eens horen Er wordt druk gebouwd in Achterveld en belangrijk is wel de aanvang van de bouw der bejaardenwoningen. Voor de boerderij van Jan Lagerwey worden groten stallen gebouwd, waarin mis schien wel eens een partij auto's komen te staan. Alles is wetteljk juist Ook is het wettelijk juist dat horlogerie Coenen en bakkerij Schouten niet mogen uitbouwen. Niemand heeft daar last van, maar het mag niet van de Wet Er is niets veranderlijker dan de .wet, want na de interne bouw blijkt nu, dat beide zakenlieden wel mogen uit bouwen. Dag en nacht Heer waakt Gij als een Herder over mij. Zij werd uit het aardse leven weggerukt door een ver keersongeval, de elfjarige Frieda van Hamersveld Na een bijzonder heerlijke, maar ook bar droge zomer was op 19 september het gestaag vallende hemelwater bij zonder welkom. Pater J. v. d. Ven verlaat Achter veld om zich opnieuw in te zetten voor studiewerk Pater Krik Visser, de rustloze harde werker op het eiland Flores is voor enkele maanden verlof naar zijn ge boorteplaats Achterveld gekomen. En van hieruit gaat hij op reis door de wereld. Wat hij van onze aardse rijk dom ontvangt komt weer geheel ten goede aan de arme Florinezen. In de Jacob de Byestraat worden hele mooie tuintjes afgebroken, omdat de gemeentelijke plantsoenendienst de gemeente-eigendommen zal gaan on derhouden De plantsoenendienst kan haar werk toch al niet aan en daarom kan er nog wel wat bij. U moet eens gaan kijken - nu enkele maanden later- het is er nog steeds een grote „natuur ruïne". Op 4 november de eerste „autoloze zondag". Vanwege olie-benzinegebrek was er een rijverbod Het was bijzonder rustig in ons dorpje. Een enkele auto die wel mocht rijden deed je van je stoel opspringen om even nieuwsgierig te zijn: wie rijdt daar heen? minuten staat te gassen voor je huis Dat is miljeubederf! Twee „particu liere" auto's geteld, de taxi van garage Kleinveld en de gele bestelwagen vande smid van de Coöperatie, s' Avonds smid van de Coöperatie, 's Avonds enkele taxi's om danslustigen naar de Achterveldse „Schouwburg" te bren gen Een wisselvallig vervelend wintertje Op 29 november fikse sneeuwval, twee dagen later mist en gladde wegen, koudste 1 decembernacht van de eeuw en de thermometer van Uw onderge en de thermometer van uw onderge tekende geeft aan dat het vijftien graden vriest. Dan weer fikse sneeuwval en vriezen en binnen één dag is alles door sterke dooi weer weg. Maar nog steeds geen schaatsenrijden Het tractoren- en grondverzetma- chinebedrijf Gebr. de Vor Achterveld v.n. kocht in Stoutenburg een perceel grond en opstallen waar voorheen het tractorenbedrijf van Daan van de Kooy was gevestigd. En met „Breng licht in deze duistere dagen" eindigt hierbij het jaarover zicht 1973. Met de allerbeste wensen aan U, en aan U en ook aan U, tot over twaalf maanden.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 17