Aktie Auto-maat j Naam: „Voorlichting blijft een moeilijke zaak" AKTIE AUTO - MAAT DE MAN UIT CHICAGO Nederland telt nu ca. 13,5 miljoen inwoners Commissaris prov. Utrecht: KAPPIC EN DE JUNGLEMAN Kapitein Rob: let dodende licht" DONDERDAG 20 DECEMBER 1973 LEUSDER KRANT Met ingang van vandaag starten we - op verzoek van lezers - met een rubriek voor automobilisten, die in verband met de benzinerantsoene ring in hun woon-werkverkeer per auto zullen worden beperkt. Door samen gebruik te maken van één auto kunnen deze moeilijkheden tot een minimum worden beperkt. Het is daarom zaak om mensen bij elkaar te brengen, die dezelfde weg afleggen of hetzelfde einddoel hebben. De redaktie wil hierin graag bemiddelen. Zij doet dat gratis door middel van deze rubriek „Auto-maat". Deze bemiddeling gaat echter niet verder dan het publiceren van de oproepen. De gegadigden zullen zelf kontakt met elkaar moeten zoeken om de zaken verder te regelen. Voor de goede orde wijzen wij u er wel op, dat - indien u gebruik gaat maken van één auto met anderen - er wel voor moet zorgen, dat alles juridisch in orde is. Niet alleen zullen de reiskosten met de mede-reizenden moeten worden gedeeld (benzine, afschrijving, wegenbelasting etc.), maar ook de verzekeringen zullen aangepast moeten zijn aan de veranderde situatie om onprettige verrassingen te voorkomen. Een inzittenden-verzekering is dan ook een eerste vereiste. We hopen onze lezers met deze rubriek van dienst te kunnen zijn. SPELREGELS: Om uniformiteit te bereiken, dienen de oproepen zo kort mogelijk te zijn. Wij hebben daarvoor een standaard-formulier opgesteld, waaraan u zich zoveel mogelijk dient te houden. Voorlopig is deze rubriek gratis. Mocht het aanbod en de vraag zo'n grote vorm aan nemen, dat deze rubriek erg veel ruimte in beslag zal nemen, dan zullen wij ons moeten beraden op een eventuele vergoeding per plaat sing. AKTIE: „AUTO-MAAT" Woonplaats: Vertrektijd: Plaats van bestemming: I Tijd terugrit: I Adres: I I I Tel.: I I I UTRECHT - Tijdens de statenver gadering over de begroting 1974 hield het statenlid Ir. J. D. Hoepelman (PAK) een college over het oneigenlijk gebruik van de woorden „polariseren", „Alter natief" en „norm" Zij worden z i. gedenatureerd! Hij haalde daarbij aan wat de bekende „Van Dale" daarover te zeggen heeft: „Polariseren is een technische term die te maken heeft met het in een vlak brengen van lichttrillingen of van electro-magnetische trillingen. Het komt voor in een electrisch veld dat potentiaal-sprongen vereffend wor den." „Steeds", aldus de heer Hoepel man, „is het woord in gunstige, in prettige zin, gebruikt. Nu maken wij steeds opnieuw kennis met de on prettige inhoud, welke het woord heeft gekregen." „Alternatief is volgens Van Dale ook een technisch woord en komt uit een alternerende electrisch machine van een vijftig jaar geleden. Het wil zeggen, de keuze uit twee mogelijk heden." Bij het iemand voor de keuze stellen tussen doodgeschoten worden of opgehangen worden, dan is er sprake van een echt alternatief. „Norm" is volgens Van Dale een richtlijn waarnaar een groep personen volgens afspraak of gewoonte gewoon is te handelen „Dat betekent' aldus de heer Hoepelman, „dus géén functio nele norm, géén principe! Volgens de heer Hoepelman hado.m de heer Wijn (KVP) het woord polari seren in de ongunstige en dus onjuiste zin gebruikt bij zijn vraagstelling over de samenstelling van het toekomstige college: afspiegelings- of program- college Zijn fractie (PAK) had nog niet ge sproken over de vraag als zodanig maar z.i behoeft een program college niet altijd te leiden tot een conflict-situatie, maar een program- college zou wel eens een afspiegelings college kunnen zijn Bij zijn aanval op premier Den Uyl, op het college en op enkele PAK-leden, had naar de mening van de heer Hoepel man tnr J. Schuttevaér niet gepolari seerd in de gunstige betekenis van het woord' Bij zijn beschouwingen over de wet der schaarste, waarbij hij deze als een echt alternatief introduceerde, vond de heer Schuttevaér Ir Hoepelman even eens op zijn weg. „Als die wet der schaarste als alternatief een keuze laat tussen een overschot of een tekort, dan is er inderdaad echt sprake van een alternatief Want immers, de heer Schuttevaér heeft gepleit voor het weg werken van het tekort op de begroting en hij zal ook wel geen bezwaar hebben tegen een overschot. Hij is niet ingegaan op de mogelijkheid om het tekort op korte termijn op te heffen en heeft zich niet neergelegd bij het standpunt in de financiële commissie, ingenomen door de overige leden en door het college, dat het niet mogelijk is om op zo'n korte termijn het tekort op de begro ting tot nul te reduceren, zonder dat daardoor het behoeftepatroon wordt aangetast." MENS EN TECHNIEK Ten aanzien van de functie van de mens bij mechanisering en auto matisering stelde de heer Hoepelman in tegenstelling tot opvattingen van anderen „Bij de mechanisering die we achter de rug hebben werd de mens niet veel meer dan tot onderdeel van de machine. Denk maar aan de film van Chaplin „Modern Times." De automatisering, indien goed toegepast, verlost de mens van talrijke routine-werkzaamheden en maakt hem mogelijk datgene te doen, n.l. beleids beslissingen te nemen en eventueel andere beslissingen, waartoe hij als mens men volwaardig geschapen is. Werktijd 9-17 uur Utrecht omgeving Plompetorengracht Zoekt mede automobilisten voor gez. woon/werkverkeer P. Luijckx Bretagne 28 Leusden (C tel 03496-2597 na 19 uur mm Dagelijks. Amstelveen via Bijlmermeer (eventueel via Amstel- station) Zoek mede automobilisten drs P van Linschoten, Prinses Christinalaan 2, tel 03490-11433 H Kelder, Van Oldebarneveltstraat 64, Achterveld. tel. 030 766911, toestel 251. Afstand. Achterveld - De Bilt (KNMI). mi Indien u aardappelen met kokend water opzet, blijft de smaak veel beter en de vitaminen beter bewaard. Een slagroomvlek kar. verwijderd worden met tetra Het kantoor van de LEUSDER KRANT (Finnmark 3, Leusden-C. Tel. 03496-1495) is op. werkdagen geopend van 10-12 uur en van 14-16 uur voor het opgeven van advertenties, berichten, het doen van betalingen en het bestellen van alle soorten drukwerk. Sluitingstermijn voor advertenties en berichten: dinsdagmiddag 12 uur. geschreven door T. Lodewijk DEN HAAG (ANP) - Hel aaDtal iuwouers van ons land zal per eind van dit jaar ca. 13,5 miljoen bedragen, ruim 100.000 meer dan eind 1972, zo heelt het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. Deze uitbreiding van onze bevolking ontstaat mee door een migratie-overschot van ongeveer20 000 mensen, waarvan ca. 9000 uit de lauden rond de Middellaudse Zee en even eens ca. 9000 uit Suriname en de Nederlandse Antillen. Het geboorteoverschot zal ca. 84.000 nieuwe Nederlanders opleveren, mtuder dan het vorig jaar (101.000). Het aantal levend geboren kindereu daalt van 16,1 per 1000 iuwoners iu 1972 tot 14,6 iu 1973, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. De sterfte ueemt iets af van 8,5 per 1000 iuwouers in 1972 naar 8,3 iu 1973. Hart- en vaatziekten en kanker zijn nog steeds de belangrijkste doodsoorza ken. De sterfte aan kanker nam nog iets toe, die aan hart- en vaatziekten vertooude een lichte daling. as# t LEUSDER KRANT-STRIP NUMMER T: -31- Toen Rivaldi's toorn enigszins begon weg te ebben, hervond hij al spoedig zijn oude besluitvaardigheid. Het was werkelijk bewonderenswaardig hoe de grote man zich na iedere beproeving wist te herstellen, al kostte dit telkens ook een stuk of drie hoofddeksels Meer moeite kostte het, om de dappere jungleman te doen herstellen van zijn beproeving. Maar daar wist Rivaldi wel raad op. „Caramba!" bulderde hij de wezen loze Rolando in het oor, „Prronto! Lig niet te sufzwijmen! Leeuwdraai- scène moet worden overgemaakt!" Het woord „leeuw" miste zijn uit werking niet. De jungleman begon vreesachtig met zijn ogen te knipperen en liet de volle betekenis van Rival di's verzoek in zijn brein doorsijpe len. Toen sprong hij met een kreet overeind. „Leeuwscène over9" gilde hij over spannen, „Madre m-mia! Ikk-kangeen leeuw meer zien!" „Hm, dat kan ik me voorstellen, jong!" bromde Kappie deelnemend „Ik zou me nog liever laten kielhalen, dan nog eens met zo'n woest leeuw beest te gaan knokken. Helaas toonde Rivaldi minder be grip. „Wil je dan liever mijn draaifilm in de honderd soepen laten lopen' schreeuwde hij, „wat ben jij voor eei oerwoudjungleman, Rolando! Jij ben een. een. En hij begon met een paarsig hoofi naar een fors woord te zoeken stilte die daarop volgde gaf Kappie d< gelegenheid om ook eens wat te zeg gen. „Laat dat jong toch even voor anker liggen, als hij dat ja wil," ried hij „Jij hebt toch wel andere streken ci| je kompas? Kun je intussen geen ander- opname maken? Laten we ja hever gaan kijken, waar die dekselse gorilla met die Maat van mij uithangt!" „Goed, goed'" riep Rivaldi, „ga jij mijn pleegmoederaap maar zoeken, capitano! Dan kunnen we straks de draaiscène met de kartonnen baby op nemen. Neem de jungleoerwoudman ook mee, die kan je helpen zoekspeu- ren naar zijn pleegmoeder!" Met haas tige stappen verwijderde hij zich om de volgende filmscène te gaan voor bereiden. „Subito! Pronto, capitano!" riep hij nog. „Mijn draaifilmo kan niet wach ten!" „Wat kan mij die dekselse film eigenlijk schelen!" mopperde Kappie, terwijl hij met de jungleman het oer woud inliep. „Ik wou. dat ik mijn stuur man maar terughad... wie weet, waar die uitgetaande gorilla ja met die klont 'uithangt! En de Kraak ligt hier maar al die tijd voor anker, terwijl wij onze tijd ja verbeuzelen met kin derachtig landhaaienspul!" Pruttelend zocht Kappie in het dichte begroeisel naar enig spoor van de Maat, op de voet gevolgd door de forse Rodrigo Rolando, die schuwe blikken om zich heenwierp en beklemd naar het akelig geroep van allerhand gedierte luisterde Van tijd tot tijd zette Kappie zijn handen aan zijn mond, om te ho ren of de Maat zich in hun omgeving ophield. „Ahoy!" schalde zijn stem. „Geef antwoord! Waar zit je?" Maar als enig antwoord klonk dan van alle kanten het gegrom, gebrul en gekrijs van de woendende jungledieren, die uit hun middagslaap werden ge wekt. „Madre mia," jammerde de jungle man achter Kappie, ,roep toch niet zo' Dadelijk komen al die griezelige bees ten op ons af.... oooh, misschien zijn er wel leeuwen bij!" „Sakker niet, man'" sprak Kappie|ra korzelig „Hoe kom ik ja anders te weten waar die aardappel van eet-^i-, stuurman zit!" Op dat moment klonk temidden van het beestachtig tumult een vertrouwd gepiep, als van een wezentje in doods nood. „Da's de Maat!" riep Kappie prompt, „daar moeten wij op af!" 'r< -47- „Wat een ijzeren Hein," bewon derde Hanny Boom zijns ondanks „Je zou zeggen dat alles oké is, hij ziet eruit als een goedhaantje." „Dat zal over een uurtje wel anders zijn.' meende mevrouw Boom kwaad aardig, „dan zal het haantje zijn ve ren verloren hebben." Hanny vond deze woordspelling zo geestig, dat hij het uitschaterde van plezier Inmiddels was de bode Al- mekinders tot de burgemeester door gedrongen. „Burgemeester," fluisterde hij haastig, „meneer De Gooyer is in uw kamer en wil u spreken, voor de bij eenkomst begint .Goed bode.zei de burgemeester en volgde zo onopvallend mogelijk de funk- tionans. Maar zo onopvallend niet of twee jaar ogen hadden het gezien. Corrie en Colverton Het was de Ame rikaan die vrijmoedig de burgemees ter achterna ging en toen de burge meester zich omdraaide om de deur te sluiten, bemerkte hij, dat Colverton achter hem was binnengekomen.^ „Mr Colverton," zei hij zo vrien delijk als onder de gegevenomstandig heden mogelijk was „U hier? Ach ja, ik had u uitgenodigd. Maar ik heb nog even een dringende bespreking.. „Daar wou ik wel graag bij zijn," zei de Amerikaan met een blik op De Gooyer, die van zijn stoel was opge staan. De jongeman zag er slecht en ver moeid uit en was blijkbaar hoogst nerveus. „Ja maar begon Dikkenburg. „Burgemeester, het is in uw eigen belang," vervolgde Colverton. „Ik weet alles van de zaak alles." Dikkenburg verbleekte. „En daarom „Daarom," knikte de Amerikaan en sloot kalmpjes de deur. Toen de bode Almekinders de aan wezigen «verzocht plaats te nemen, viel er een stilte in de zaal, waar bovenuit men duidelijk het gegons en rumoer van de mensenmenigte op de markt kon horen. Corrie, gezeten naast Riek de Rui ter. kneep haar metgezellin in haar arm. Want door de zijdeur kwam de burgemeester binnen, gevolgd door De Gooyer, Colverton en de gewaande Clarenbough. „Zie je dat.' siste mevrouw Boom tegen Kruiderink Waar haalt die vent het lef vandaan om zich nog te verto nen?" „Ik weet het niet," zei Kruiderink somber, „maar ik ben bang voor moei lijkheden „Moeilijkheden?" fluisterde me vrouw Boom scherp, „voor hem ja, en niet voor ons. Hier in m'n tas," en ze knikte veelbetekend op dit on derdeel van haar garderobe, „zit z'n verklaring, zwart op wit. En daar praat hij zich nooit onderuit. De burgemeester nam plaats achter LEUSDER KRANT-STRIP NUMMER 2: -31- Aan boord van de "Vrijheid" komt het verhaal er hortend en stotend uit. "Ja, dr. Anthonius wilde naar het hoge Noorden en hij had contict met een „tovenaar," die onder dt Eskimo's zeer wordt gevreesd. Waarom? Omdat hij de macht heeft over „het dodende licht." De geleerde wilde daarover meer weten. Het dodende licht9" „Ik begrijp er zo langzamerhand niets meer van, zegt Rob, wanneer de Eskimo weer is vertrokken met een flinke voor raad tabak. „Laten we mr. Fryer weer eens oproepen," stelt Kurt voor. Dat gebeurt en even later geeft Rob het nieuws door, „Prachtig" zegt mr. Fryer; „zoiets had ik wel gedacht O ja, het zal je intresseren, dat Larry erin is geslaagd de lichamen van de bemanning van het verongelukte vliegtuig te bergen. Ze waren allemaal dood. zoals we reeds vreesden. Maar hoe het ongeluk is gebeurd, weten we nog niet." -32- Dan heeft mr. Fryer nog een verzoik; zou die Eskimo, die zulke waardevole inlichtingen heeft verstrekt, niet bered zijn de verdere reis met de „Vrijheid' mee te maken? Zo'n man kan vai onschatbare waarde zijn. Jensen gaa er onmiddellijk op uit om de man weel op te zoeken en even later zit de Eskimo, die Ilatak heet, weer in de kajuit van de „Vrijheid". Ja, hij wil tegen een goede beloning wel mee, als tenminste zijn zoontje ook mee mag. Rob heeft daar geen bezwaar tegen. Het Eskimo-jongetje, Nukki, ziet er intelligent genoeg uit en ze kunnen hem op deze lange en gevaarlijke reis best gebruiken. Nukki straalt, wanneer hij hoort, dat hij ook mee mag. En de volgende morgen vertrekt de „Vrijheid" voor het volgende traject, nu naar het rijk van ijs en nevel. Rob en Kurt voelen nu ook de spanning stijgen want wellicht zullen zij binnen enkele dagen het grote geheim van het „dodende licht" ontdekken. de groene tafel, mr Clarenbougn aan zijn rechterhand, de Amerikaan aan z'n andere zijde. „Dames en heren," begon Dikken burg met een stem die eerst wat on vast klonk maar later helderder werd, „we zijn hier vanavond bijeen geko men om afscheid te nemen van mr. Clarenbough, die we allen kennen Dat wil zeggen - hier pauzeerde hij even - ik moet u een onthulling doen „Aha," fluisterde mevrouw Boom met schitterende ogen „De mr Clarenbough die wij heb ben leren kennen, is - en ik moet u wel m'n verontschuldigingen aanbie den voor deze aangelegenheid, watikte vrijer kan doen, omdat ik ook in ze kere zin het slachtoiier Den geworden- mr Clarenbough is mr. Clarenbough niet Een gemompel ging door de me- ïgte, dat de burgemeester met een hndgebaar onderdrukte „Mr Clarenbough, de eigenaar van Carenbough Chain Stores, kon hier 0| de vastgestelde dag niet tegenwoor- di- zijn, om echter al onze feestelijk- heien niet in het water te doen val lei, had hij een afgezant gestuurd en dU afgezant, is een landgenoot van ons die jarenlang in Amerika heeft ge*?rkt en die de goedhollandse naam Jonejans draagt ,,Vat draait die vent de zaak gemeen om! mompelde Kruiderink. „Wacht maar," zei mevrouw Boom en tikte veelbetekend op haar tas. „Mr Jongejans zal aan de man, die wij hebben willen huldigen, volledig verslag uitbrengen van alles wat er in Meeldam is gebeurd. Hij zal hem de groeten van de gemeente overbrengen en hem het diploma en de plaque overhandigen, welke het ereburger schap vergezellen van onze stad. dat in een onlangs gehouden geheime ge meenteraadsvergadering aan mr. Cla- renburg is aangeboden!" Er klonk applaus, maar opeens stond mevrouw Boom rechtop. „Burgemeester!" „Mevrouw?" de stem van de bur gemeester klonk beleefd verwonderd.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 4