TRANSURBAN eusdens penbaar vervoer in de toekomst GEMEENTEBESTUUR HOUDT DE VINGER AAN DE POLS 4 ISDERDAG 20 DECEMBER 1973 LEUSDER KRANT 5 (Vau de redaktie) LEUSDEN - Het is niet zo heel belangrijk te weteu hoe groot Leusden/ Centrum uiteindelijk zal worden, wel belangrijk is, dat het openbaar vervoer niet wordt verwaarloosd. Juist iju de energiecrisis in de wereld duidelijker dan ooit zichtbaar wordt gemaakt - mede door politieke argumenten - zal het zaak zijn om van nu af aan meer dan ooit de aaudacht te richten op een efficient eu energie-besparend openbaar vervoer. In de gemeente Leusden liggen voor het openbare vervoer van de toekomst alle kansen. Het gemeentebestuur moet die kansen uiet laten liggen en zich ten volle inzetten voor een snelle realisering. Het doen van grond-reserveringen is alleen niet voldoende. Het beleid zal erop gericht moeten zijn, dat binnen een bepaalde periode het be langrijk vervoer tussen Leusden en Amersfoort een gewone zaak zal zijn. Het behoeft geen betoog, dat de regio hierin een bijzonder belangrijke rol zal moeten spelen, wil het openbaar vervoer in groter regionaal verband ooit goed van de grond komen. Er is al eens sprake geweest van sueltramverbiudingen, van een uitbreidiug van het Amersfoortse stadsnet euvaueeuinteusivering van de spoor lijn Veeuendaal-Amersfoort met aftakkingen naar Leusdeu/Zuid, Centrum eu in de verdere toekomst misschien Achterveld. Het gemeentebestuur van Leusden is zich wel degelijk bewust van de noodzaak van eeu goed fuuktionerend en zeer frekwent opererend openbaar vervoer in de regio. Van de regio -gemeenten is zij dan ook één van de weinige gemeente besturen- eu wellicht de enige- die de aaudacht heeft gericht op het nieuwe revolutionaire systeem van openbaar vervoer: de Transurbau. Hoewel dit sy steem in Nederland pas in 1975 experimenteel/operationeel zal worden (het eerst wellicht in de regio Eindhoven), heeft het gemeentebestuur van Leusden koutakt opgenomen met de Nederlandse vertegenwoordiger van dit systeem, de DAF-fabriekeu in Eiudhoveu. Een delegatie van de gemeente Leusden heeft een bezoek aan de permauente expositie van de Transurbau in Eiudhoveu gebracht eu het koutakt met DAF zal wordengekontiuueerd. Al met al een goede reden om in dit artikel uitgebreid in te gaan op de mogelijkheden van de Transurban, het regionale openbaar vervoers-systeem van de toekomst. Het proto-type van een Transurban- cabiue. Men is reeds begonnen met de aanleg van een eerste Trausurbau- lijn in de Canadese stad Toronto. Op 1 juli 1975 wordt deze lijn opgeleverd. De lengte van de lijn is vijf kilometers. Er zullen vier stations worden aange legd eu de Transurbau zal met eeu to taal van 15 cabines operationeel wor den. De stations zijn voorzien van per rons, waarvan de afmetingen afhan kelijk zijn van de passagiersdoorstro ming in de spitsuren De perrons kunnen worden aangelegd aan één zij de of aan beide zijden van de baan. De regeling van de reiskosten ge schiedt geheel automatisch. De investeringskosten per kilome ter baan zijn bij het Transurban TACT- systeem in sterke mate afhankelijk van de gewenste capaciteit. Dit zijn onder andere de kosten van - de baan - de stations - de cabines - het regel- en besturingssysteem - de centrale, de werkplaatsen, het beheer en dergelijke. Iu het algemeen kan echter gesteld worden dat tuuuels voor Transurbau minder zulleu kosten dau tunnels voor de konventiouele ondergrondse syste men. Tegen de achtergrond van de iuvesteriugeu is er bij de ontwikkeling van het Trausurbau TACT-systeem voortdurend vau uitgegaan, dat het ren dabel moet zijn voor de exploitant. Omdat het volautomatisch werkt, zulleu de personeelskosten laag zijn. Ook de onderhoudskosten zijn laag, omdat weiuig slijtage optreedt dankzij de toepassing van magnetische veldeu voor het dragen, geleiden en voort bewegen van de cabines. Uit het oog punt vau reutabiliteit is het systeem vooral aantrekkelijk door zijn totale conceptie: korte reisduur, veel zit plaatsen, praktisch geen wachttijden, groot rijkomfort. Daarom is het te ver wachten dat eeu hoge bezettingsgraad kan worden bereikt. Het Transurban TACT-systeem zal als volledig systeem operationeel zijn iu 1975. Thans worden beproevingen uitgevoerd met een cabine op ware grootte. Ook in de spitsuren behoeft geen ge drang te ontstaan, omdat er een vrijwel continu aanbod van plaatsen is. Elke passagier vindt snel een zitplaats, want door het aaneenkoppelen van meerdere cabines tot treinen kan men beschikken over een vervoerscapaciteit tot 18 000 zitplaatsen per uur en per richting In elke cabine is tussen de stoelen genoeg plaats voor bagage, kinderwa gens en dergelijke Door deze ruimte te benutten als staan plaatsen kan de capaciteit worden opge voerd tot 30.000 passagiers per uur en per richting. Voor de normale capaciteit wordt ech ter uitgegaan van de aanwezige zit plaatsen. Op de trajekten, waar in de spitsuren treinen van bijvoorbeeld vijf gekop pelde cabines zich voortbewegen, kun nen op minder drukke uren - al naar gelang de behoefte - bijvoorbeeld twee gekoppelde cabines of alleen losse ca bines worden ingezet De tijden van mindere drukte kunnen desgewenst worden benut voor het ver voer van goederen met speciale vracht- voertuigen. Elk voertuig heeft een eigen elektro magnetisch draag- en geleidingssy- steem Het geeft dus geen geluidshin der en geen trillingen, waarmee het komfort van de reizigers gediend is. Bovendien geschiedt de voortbeweging zonder hinderlijke uitlaatgassen De cabines zijn geschikt voor snelhe den tot maximaal 100 km/uur De ge middelde reissnelheid in het stadsver keer (door verlies aan stoptijd, rem men en optrekken) ligt tussen 27 en 50 km/uur. Bovendien hangt de gemiddelde snel heid sterk af van de afstand tussen de stations. De cabines rijden niet, maar zweven boven de baan. De funktie van de wielen is overgenomen door sterke elektro magneten onder het voertuig. Een elektronisch systeem regelt de sterkte van de magneten, zodat het voertuig onder alle omstandigheden (belasting, bochten, zijwind, helling e.d.) op een vaste hoogte boven de baan blijft zweven. De belangrijkste voordelen van het magnetisch draag- en geleidingssy steem zijn- - geen kontakt tussen cabine en baan - minimale geluidshinder. - geen trillingen. - geen slijtage en dus gering onder houd. - uiterst geringe weerstand. - eenvoudige baan Een lineaire induktiemotor (LIM), die horizontaal onder het voertuig is geplaatst, zorgt voor de voortstuwing en de vertraging zonder enig mecha nisch kontakt met de baan De motor werkt geruisloos en zonder hinderlij ke uitlaatgassen Tandwieloverbrengingen, aandrijvin gen e.d. zijn overbodig. Het remmen geschiedt door een dien overeenkomstige regulering van de lineaire motoren. Bij hogere snelhe den is het mogelijk af te remmen met stroomterugwinning. Bij lagere snel heden wordt geremd door omkering van de stroomrichting. Het Transurbau TACT-systeem heeft eeu eigeu, vau het overige ver keer gescheideu baau uodig, omdat al leen dau eeu volledig automatisch be drijf mogelijk is. De baneu kuuueu (met enkel of dubbel spoor) wordeu aangelegd op pijlers, gelijkvloers of oudergrouds. Eeu flexibele tracering is mogelijk omdat er korte bochten gemaakt kuu ueu worden (minimale radius is 30 meter; voor kleinere cabines vauaf 15 meter) eu vauwege het hoge hel- liugsperceutage dat kan wordeu over- wouueu: maximaal 15%. De baan zelf bestaat uormaal uit eeu draagbalk, waaraau boveu rechts en links de magueetaukerrails zijn bevestigd, mid- deuboven de reaktierail vau de lineaire iuduktiemotor eu aau de zijkanten de stroomrails. De balken bestaau uit eeu rechthoekig staleu profiel of uit voorgespauueu betou met eeu dubbel T-profiel. De baau kau afhaukelijk vau ruim telijke omstandigheden eu esthetische overwegiugeu gelijkvloers, op pijlers of oudergrouds aaugelegd wordeu. In geval vau verhoogde baau is uit het oogpunt vau iuvesteriugeu de gunstig ste afstaud tussen de pijlers 17 a 20 meter. Grotere afstanden zijn uiter aard mogelijk bij speciale kuustwerkeu. De draagbalk ligt ougeveer 4,5 meter boveu het maaiveld. Omdat Transurbau eeu geringe tuuneldiameter vereist, zulleu de bouwkosten vau een tunuel aanzienlijk lager ziju dau voor kou- veutiouele oudergroudse systemeu. Er ziju verschillende mogelijkhe den voor het aauleggeu vau eeu Trau- surbau-lijn. Dit kau boveugronds via eeu pijlerkoustruktie waarop de treiu gaat rijden (zie foto), maar het kan ook oudergrouds, of gewoon gelijk vloers, afhaukelijk vau de omstaudig- hedeu. Omdat de Transurban eeu be hoorlijke helling vrij snel kau over- wiiuieu, past dit systeem uitstekeud iu een verbiudiug tusseu Amersfoort eu Leusdeu. Op de kuelpuuteu iu de stad Amersfoort, waar uormaal ge- sprokeu overwegbeveiligiugeu zoudeu moeteu wordeu aaugebracht (met alle vertragiugeu voor het overige ver keer) zou de Trausurbau met viaduk- teu OVER de verkeerswegen kuuueu wordeu geleid zouder al teveel moei- lijkhedeu. De verkeerstechnische be zwaren, die Amersfoort tot nu toe heeft tegeu iuteusiveriug van de liju Veeuen daal-Amersfoort kuuueu dan komeu te vervalleu. Alleen financiële aspekten zulleu dau eeu rol kunnen speleu. om te kunnen schakelen. We hopen, dat in Eemland dergelijke mensen de uiteindelijke erkenning zullen krijgen WAT IS HET TRANSURBAN- SYSTEEM? Openbaar vervoer in steden en ste delijke agglomeraties heeft als taak de leefbaarheid en bereikbaarheid er van te waarborgen In zijn huidige vorm echter blijkt het openbaar ver voer daar niet geheel aan te kunnen voldoen. De gebruikers van het openbaar ver voer vragen immers een hoge fre quentie, korte reistijden, hoog komfort en optimale integratie tussen de ver schillende vormen van openbaar ver voer Bovendien wordt het openbaar vervoer in toenemende ,mate gekonfronteerd met komplexe problemen, zoals een, afnemend rendemen en toenemende verkeerskongestie. Alleen een nieuwe, integrale aanpak van het openbaar vervoer, uitgaande van het recht op mobiliteit van de in dividuele burger, kan een bijdrage leveren aan de oplossing van dit inge wikkelde vraagstuk Bovendien is een strukturele oplossing van deze problemen noodzakelijk voor een gezonde groei van het particulier vervoer. In het kader >_an het voortdurende onderzoek naar toekomstige, maat schappelijk zinvolle aktiviteitenbestu deert DAF reeds geruime tijd de mo gelijkheden. die er zijn om het pro bleem op te lossen door invoering van niet-konventionele verkeers- en ver voerssystemen. Hierbij is kontakt gelegd met de firma Krauss Maffei in Munchen Deze fa briek van onder meer lokomotieven en bussen heeft met steun van de Duitse overheid een nieuwe vorm van open baar vervoer ontwikkeld, bekend onder Transurban is een systeem voorste delijk en regionaal openbaar vervoer, dat een oplossing biedt voor de huidige problematiek en door zijn flexibiliteit ook de problemen van de toekomst zal aankunnen. Transurban is een aanvulling van de De proefbauen van Kraus-Maffei bij Miincheu. Links de binnenkort te ope nen nieuwe proefbaau van Transrapid, waarop met snelheden van 350 km. per uur zal worden gereden. De baau is 2500 meter lang. Rechts de proef baau van Trausurbau. HetTrausrapid- systeem is bedoeld voor lange afstan den, waarbij met snelheden van 500 km. per uur zal worden kunnen ge- redeu. Dat betekeut, dat u van Frank furt naar Madrid zult kunnen reizen iu nog geeu drie uur. Er is veel belangstelling voor het systeem van de toekomst, zoals te zien is bij eeu vau de proefbauen. bestaande vormen van openbaar ver voer. Het heeft er de voordelen van, maar niet de nadelen. Trausurbau biedt eeukombiuatie van de volgende voordelen: - geeu wachttijden door de hoge fre quentie. - korte reistijden. - groot komfort door trillingvrije eu geruisloze voortbeweging. - korte loopdjdeu naar dichtbij elkaar gelegen stations. - weerbesteudigheid (geen hinder van Bij het totally automatic controlled trainsysteb" (TACT) van Transurban vindt vollfdig geautomatiseerd verkeer plaats val cabines, die gedragen wor den dooreen magnetisch veld. De cabines worden - afzonderlijk of als trein - tver een eigen, kruisingsvrije baan voortbewogen door middel van een magnetisch veld dat wordt opgewekt door eqi lineaire induktiemotor in de cabine/Er is geen mechanisch kontakt tussende cabine en de baan mist, sneeuw, ijzel e.d.). - grote veiligheid door eeu ingebouwd beveiligingssysteem èn door de eigeu baau. - geeu gevaar voor ontsporing door de binding van de voertuigen met de baan. - aanvaardbare investeringskosten (ouder meer korte bouwtijd van de baan door toepassing van geprefabri ceerde bouwelementen). - lage exploitatie- eu onderhoudskos ten (vol-automatisch bedrijf, weiuig bewegende delen). - mogelijkheid tot integratie met au- dere vervoerssystemen. - grote flexibiliteit door het inzetten van meer, respectievelijk minder voertuigen. - geeu hinderlijke uitlaatgasseu. - minimale geluidshinder door het ge ruisloze draag-, geleidings- eu voortstuwingssysteem zouder me chanisch koutakt. - mogelijkheid tot aanpassing aan het stadsbeeld door op pijlers, gelijk vloers of ondergronds aangelegde banen. De stations kunnen zich op elke ge wenste afstand van elkaar bevinden In de stations wordt aangegeven, waar de voertuigen voor een bepaalde be stemming stoppen, zodat de reiziger steeds van te voren op de juiste plaats kan gaan staan om snel in te stappen. Op de voertuigen is duidelijk aangege ven naar welke bestemming ze gaan. Vanuit een centraal punt worden de cabines volautomatisch bestuurd Dit maakt een zeer dichte opeenvolging van voertuigen mogelijk, zodat om de 30 tot 60 sekonden een voertuig in de stations gereedstaat. Het voertuig blijft lang genoeg staan om de passagiers gelegenheid te geven in en uit te stap pen. Terstond na het sluiten van de deuren vertrekt de cabine weer, terwijl het volgende voertuig al het station binnen komt. Zodoende zijn de passagiers niet aan een dienstregeling gebonden, even min als bij vervoer per eigen auto. Ze kunnen te allen tijde zonder haast naar het dichtbij zijnde station gaan in de zekerheid dat direkt een plaats be schikbaar is. Burgemeester Van der Post: ,,Er is i) DAF zeer zeker interesse voor het ïeutueel aauleggeu van eeu Trausur- iQ-liju iu Leusden. De mogelijkheden jja er voor. Uiteraard gaat de eerste indacht van DAF uit uaar de aau te ?ggeu Trausurban-lijn van Eindhoven, tverigeus is het duidelijk, dat juist in roeikerneu de mogelijkheden voor de rausurbau-lijnen groter ziju. Er was ok belangstelliug voor Nieuwegein, nar de couveutiouele openbaar ver- oers-mogelijkheden waren daartever otwikkeld om nog over te kuunen chakeleu op hetTransurban-systeem. i Leusden ligt dit terrein nog braak en larom is het hier gunstiger. Wij lijven steeds kontakt onderhouden met lAF eu zij sturen ons regelmatig de ileuwste gegevens ten aanzien van het rausurban - projekt. Watonsbijvoor- eeld erg interesseert zijn de finan- lele aspekten. De verwachting .is, dat lie guustiger zulleu uitvallen dan het ODveutionele systeem Zodra de prijs ekeud is en ook eventuele subsidie- öorwaarden van het rijk verder zullen iju uitgewerkt, dan kan er konkreter rer wordeu gepraat". Vraag: ,,We kunnen ons indenken, lil Leusden alleen niet veel aan het Transurban-systeem heeft. Het zou in !emland-verband pas tenvolle ontwik- eld kunnen worden. Hebt u dit reeds er sprake gebracht in het Eemland- estuur en wat waren de reakties iiarop?" Burgemeester Van der Post .Het is er sprake gebracht, maar we kregen ■ijna geen reaktie" Toch zal op korte termijn in regio erband het probleem rond het open- aar vervoer opnieuw moeten worden «keken Het is duidelijk, dat er es- ientiele veranderingen hebben plaats vonden door de energie-crisis. Het articuliere auto-vervoer zal minder iorden, maar daar moet een adequate •itbreiding van het openbaar vervoers- et tegenover staan. Door reeds nu terder vooruit te zien zullen in de loekomst enorm veel knelpunten en roblemen voorkomen kunnen worden. Regeren is vooruitzien. Als het er- •ens voor geldt, dan is het wel voorde *gio Eemland, dat nu eindelijk - niet illeen op het gebied van openbaar lervoer - spijkers met koppen moet slaan om geloofwaardig te blijven Wij zijn wat dat betreft niet optinus- iisch gestemd, maar wellicht dat er foor een stimulerende werking van tel Leusdens gemeentebestuur ïnEem- lind, het openbaar vervoer binnen af- nenbare tijd de aandacht zal krijgen die het verdient en die het tot nu toe teel te weinig heeft gekregen. Het Iransurban-systeem is wellicht het systeem van de toekomst. Er zijn men sen met visie voor nodig om drastisch

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5