let gemeentebestuur geven het antwoord. Sfeervolle volkskerst- angavond geslaagd Wij vrouwen van Bethlehem kerstspel voor NCVB kerstbakjes lestellen lobbyclub li Meisjes gilde KERSTNACHT- Kerstavond- dienst in de Dorpskerk DIENST Agape maaltijd IDERDAG 20 DECEMBER 1973 LEUSDER KRANT adverteren kost geld, NIET ADVERTEREN KOST MEERVraag onze advertentietarieven. De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden. louwen voor de woningnood Ook in Leusden Brieven aan id de redaktie) LEUSDEN - Burgemeester mr. A. H. van der Post werd tijdens de hearing er de tweede fase in het Hervormd Centrum aangevallen door tegenstan- rs van de bouwplannen met de kreet: ,,u zegt nu wel, dat u voor de woning- bouwt, maar het zijn allemaal dure woningen, die u neer gaat zetten, ij geloven er niet zo in", althans woorden van die strekking. Burgemeester id der Post antwoordde toen, dat hij tal van wanhopige brieven van woning- benden kreeg, zowel thuis als op het gemeentehuis en dat het heus geen :etje is met deze woning-ellende geconfronteerd te worden. Daarom achtte i burgemeester alle aandacht voor de bouw van woningwetwoningen nood- lelijk en daarmee het doorgaan van de tweede faseplannen. Nu zal de tweede ;e voor een belangrijk deel worden gewijzigd, maar daarmee verandert woningnood-ellende niet. De brieven blijven binnenkomen bij het gemeentebestuur. Om te illustre- fo hoe groot de woningnood in onze regio is, hebben we een uittreksel ge ijkt van de talrijke brieven die binnenkwamen. Voor zover wij het kunnen lijken, zal Leusden inderdaad alle aandacht aan de sociale woningbouw moeten ijven schenken. Daarom is het ook zaak, om niet te lang te wachten met start van de tweede fase, zoals die uiteindelijk zal worden vastgesteld overleg met de werkgroep bestemmingsplannen van het Comité Milieuzorg •usden. Leest u zelf over de woningnood van onze medeburger: Om bij mijn werk te komen reis ik wekelijks 600 km. Zowel in geeste lijk als financieel opzicht te zwaar. Huidige woonruimte is een typies studentenhuis - geeft te weinig privacy en rust Enige overspannen personen hebben dan ook Het huis verlaten. Het semi-commune-leven is zeer moeilijk te aanvaarden als je de mensen die er in leven niet zelf kunt kiezen We willen nu eindelijk zelf leven, niet voortdurend mee-leven en aanpassen U zult begrijpen, dat door al deze omstandigheden het verlangen naar een andere woning zo groot is geworden, dat het dreigt een obcessie te gaan worden: speciaal voor zijn vrouw - die tot haar huwelijk woonachtig was in een buiten-gemeente - is het leven op een flat in deze omstandigheden een voortdurende kwelling. Vaak is zij gedeprimeerd door de uit zichtloze situatie. Onze woonruimte is zeer klein. Een dezer dagen verwachten wij ook ge zinsuitbreiding en dat huis tocht ver schrikkelijk- het is afgekeurd door bouw- en woningdienst. Mijn verloofde is nu alleen thuis. Afgezien van het risico, wordt ze steeds depressiever en het alleen-zijn schept tussen ons ook al spanningen. Als mijn vrouw weg wil met de kinderen moet ze tenminste 4 keer de trap op en neer lopen en als ze terug komt nog eens 4 keer om de kinderen beneden te krijgen. Wij wonen 4 hoog en er is geen lift U zult be grijpen dat dat wel eens moeilijk is. Zeer vochtig huis. Daar mijn vrouw aan een acute rheuma lijdt is het nood zakelijk te beschikken over een goed verwarmd huis. Door gebrek aan betere- betaalbare woonruimte woon ik momenteel samen met mijn verloofde. Zij beschikt over een kamer met gebruik van keuken en douche". Tot zover enkele uitspraken uit de brieven van woningzoekenden in Leus den en omgeving. Iets om - met het oog op de toekomst van Leusden als belangrijk aspect steeds in gedachten te blijven houden. De uitspraak: ,,Wij wonen hier nu fijn - meer woningen bouwen hoeft voor mij niet meer", klinkt in dit verband dan ook niet bepaald prettig in de oren van hen, die er nog niet in geslaagd zijn zo'n fijne woning in Leusden te bemachti gen. LEUSDEN/CENTRUM - Maandag avond 17 december, vierden de leden van de Nederlandse Christen Vrouwen bond in een sfeervol versierde zaal hun kerstfeest. Veel leden en gasten waren aanwezig. Er werd begonnen met een kopje koffie en iedereen werd hartelijk welkom geheten. Hierna las de presidente mevrouw Pothoven-Brak man, het kerstevangelie uit Lucas 2. Zoals gewoonlijk had zij aansluitend hierop een mooie meditatie gemaakt. Na de pauze werden door de aan wezigen enige kerstliederen gezongen, waarna het hoogtepunt van de avond volgde Door enkele leden werd het kerst spel ,,Wij vrouwen van Bethelem" opgevoerd. Dit spel is gescheven door ds P. Simoons en handelt over dé geboorte van Christus, de kindermoord en de vlucht naar Egypte. Het schil dert de Oosterse vrouwenwereld in het kleine stadje Bethlehem en wel op de plaats waar de vrouwen elkaar dagelijks ontmoeten: bij de bron. Rond om deze bron speelt het hele spel zich af en hier wisselen de vrouwen elkaar alle nieuwtjes uit Het is een huiselijk en intiem leven en juist hier snijdt het kerstevangelie diep in, door het gewelddadige optreden van koning Herodes. De kindermoord treft hen in hun vrouw en moeder zijn en ze zijn allen totaal verslagen en erg verbitterd tegen de tiran Herodes. Het kind, die nacht in een stal geboren, vluchtte met zijn ouders, Maria en Jozef, naar Egypte Ze blijven echter niet in dat land, maar keren na enige tijd terug Zo is het mogelijk de vouwende vrouwen te confronteren met het kindeke. ,,Het volk datmduisternis wandelt, zal een groot licht zien". Dit alles gebeurde in Bethlehem, ten dage dat de wereld der vrouwen diep werd geschokt. Aansluitend werd hierop gezongen gezang 10: Daar is uit 's werelds duistere wolken, een licht der lichten opgegaan. De dames, die dit toch wel moeilijke kerstspel op zo voortreffelijke wijze vertolkten, verdienen een dik compli ment. Zij werden dan ook hartelijk bedankt en kregen een kleinigheid aan geboden. Na bet zingen van ,,Ere zij God" wenste de presidente allen een gezegend Kerstfeest en een goede jaar wisseling. specialist kan indien nodig worden overlegd. Gezien de bestaande slechte toestand van het dochtertje waar in de naaste toekomst geen verbetering is te verwachten, leeft echtegenote voortdurend m spanning, aangezien zij haar kind niet die ontspanning kan geven op de flat, die zij nodig heeft. Wij wonen in X in een zeer oud huisje, vlakbij een stinkende gracht, wat wij toendertijd als een noodwoning voor tijdelijk hebben aanvaard, maar waar we nu nog steeds in wonen en nog steeds geen uitzicht hebben op een betere. Het is een noodwoning zonder schuur of tuin en onze was moeten wij altijd op zolder drogen hetgeen zeker niet fris is. Toen we eerst met z'n tweeen woonden gaf bet allemaal zo'n vaart nog niet, maar inmiddels hebben wij een doch- terje. Zij kan nooit eens buiten en zij is vaak ziek. Burgemeester wij hebben één verzoek: help ons aan een woning in uw gemeente. Momenteel slapen onze 3 kinderen op 1 kamer Dit is werkelijk een on houdbare toestand Ik werd door aller lei instanties van het kastje naar de muur gestuurd. Er wordt van alles beloofd maar tot op heden gebeurd er niets. Man lijdt aan zg flatneurose. Is door arts gekeurd en deze heeft dat gecon stateerd en advies gegeven zo spoedig mogelijk uit de flat te gaan. Wij zouden graag een woonhuis met zolder en tuin willen huren, omdat het huidige flat-leven ons gezin frustreerd. Er is teveel geluidshinder om na nachtdienst voldoende rust te genieten, hetgeen toch zeer belangrijk is bij het beroep van aanvrager. De oudste kinderen, die gewend waren aan het wonen in een huis met tuin, kun nen zich zelfs na 2% jaar niet aan passen aan het flat-leven. Mijn vrouw en ik zelf hebben het er ook moeilijk mee en worden steeds vaker gedepri meerd en nerveus. Het wonen op de huidige flat brengt dermate lichamelijke, psychische en sociale klachten met zich mee, dat het een spoedige genezing tegenwerkt, zo niet onmogelijk maakt. Wegens hoogtevrees van mijn vrouw en wegens mijn zoontje, die niet ver trouwd is op een flat daar hij veel te roekeloos is en wij hem niet in de gaten kunnen houden als hij aan de buitenkant van de galerij hangt en klimt. Huidige flatwoning te klein. Twee kinderen samen op een slaapkamer van 2 bij 4 meter, grenzend aan de woon kamer en zonder raam naar buiten. Kinderen krijgen te weinig rust wegens gehorigheid. Mijn vrouw gebruikt reeds jaren be paalde pillen voor psychische stabili teit. Verhuizing naar eensgezinswoning zou haar bepaald ten goede komen. n verband met te verwachten gezins uitbreiding wordt het huidige door hem bewoonde huis te klein. Echtgenote heeft zware hernia operatie ondergaan. Zij heeft last van depressieve buien, voortvloeiende uit de ondergane operatie en de bewoning van een flat met minder bewegings vrijheid. Reeds ruim 3 jaren reist mijn man dagelijks op en neer over een afstand van 70 km. Sindsdien is de gezond heidstoestand van mijn man hard achteruit gegaan en ik zie de toekomst indien u binnen redelijke tijd geen wo ning ter beschikking stelt, dan ook met grote zorg tegemoet. De gezondheids toestand van mijn man, de druk die dit uitoefent op ons gezin, de te lange afstand en de te lange termijn, die mijn man al reist, geven mij aanleiding er bij u op aan te dringen ons als urgent geval boven aan de lijst van woningzoekenden te plaatsen. Een bij gaande medische indicatie van onze huisarts moge u van de urgentie over tuigen. Mr. A. H. van der Post Diepenheim Scheltuslaan 5 msden-zuid. achte heer Burgemeester, Als een wanhopige vader schrijf ik de volgende brief: Wij wonen in aersfoort in een zeer oud huisje Iikbij een stinkende gracht, wat wij eodertijd als een noodwoning voor jdelijk hebben aanvaard, maar waar nog steeds in wonen en nog jeds geen uitzicht hebben op een tere. Het is een noodwoning zonder schuur tuin en onze was moeten wij altijd zolder drogen hetgeen zeker niet Toen we eerst daar met z'n leeen woonden gaf het allemaal zo'n urt nog niet, maar inmiddels hebben .j een dochtertje. Miranda kan nooit ■os buiten zijn en zij is vaak ziek. zelf werk in uw gemeente. Ook ben ik ■Dingzoekende in uw gemeente en wel Leusden, 18 september 1973. onder nummer 2506 van de datum 30 oktober 1969. Daarvoor al vanaf 1964, maar daar heb ik geen bevestiging van; ik heb dus alleen nog het bewijs van oktober 1969. Het heeft gewoon geen zin om nog meer dingen op te noemen, omdat u vaak de problemen wel kent. Wij hebben ge meend eens naar u te moeten schrijven, wat misschien een snellere oplossing biedt. Burgemeester, wij hebben één verzoek: Help ons aan een woning in uw gemeente. Hopende ontvangen wij spoedig een positief antwoord van u, waar wij u erg dankbaar voor zullen zijn, hoogachtend," In verband met gezinsmoeilijkheden is het noodzakelijk dat de verloofde van aanvrager zo spoedig mogelijk in het huwelijk treedt. Ondergetekende deelt met zijn vrouw en kind één kamer. Op deze kamer moet hij studeren, terwijl de baby er slaapt. Daar een baby op komst is en in woning bij familieleden niet mogelijk is, wordt woonruimte dringend verlangd. We hebben een half jaar samen ge woond en gewerkt. Door verandering van werk woont mijn verloofde nu weer bij haar ouders. Het gebrek aan per soonlijk kontakt dat daardoor ontstond, wreekt zich nu door spanningen in de relatie met wederzijdse ouders. Wij zijn in ondertrouw gegaan. Wij willen ons voorgenomen huwelijk graag zo snel mogelijk laten voltrekken om onnodige psychische spanningen te voorkomen. De enige wens die nog niet opgelost is, is het verkrijgen van woonruimte. Sociale indicatie: de reden betreft alleen het gaarne zelf een gezin te willen opzetten. We zijn inwonend, slapen met 4 man op een slaapkamer 3 keer 3 meter: veel plaats gebrek Er is een medische verklaring- mijn vrouw kan niet tegen een flat. Het is zeer wenselijk om in een eensgezins woning te komen. De woonruimte is te klein, hetgeen van invloed is op onze attitude t.o. anderen en elkaar. Ik wil in deze omgeving mijn (komende) kinderen niet laten opgroeien. De mentaliteit van de omwonende is volkomen tegengesteld aan de onze, zodat kontakten naar buiten te wensen overlaat. Betrokkene wenst zich in Leusden te vestigen v m. de slechte gezond heidstoestand van dochtertje. Een even tuele verklaring van de huisarts en De heer G. A. Vaarkamp, trompet. Foto Janus Visser. orgelsolo en de heer G. A. Vaarkamp begeleidde liederen op coupletten met zijn trompet. LEUSDEN/C. - Door de erg slechte srsgesteldheid van zaterdagavond, iar vooral van zondagmorgen, zijn heel weinig bestellingen gedaan »r de Kerststukjesaktie van de töby club en het meisjesgilde. Beide besturen hebben daarom be ften de mogelijkheid om te bestel- f nog eens te geven. U kunt de rstbakjes eventueel bezichtigen op nderdag 20 en vrijdag 21 decern- r in ,,de Til" Ook telefonisch kunt de genoemde avonden bestellen en fl onder nr. 03496-1826. Zaterdag 22 december kan men van 10 uur tot 16.00 uur in ,,de Til" "echt als men een stukje wil ko- a. U kunt ze dan eventueel ook met- Q meenemen. De prijzen zijn be- ist niet hoog, en de jeugd vertrouwd dan ook op dat er een grote be stelling zal zijn Na het openingwoord van ds. J. J. ooman, met als onderwerp Zingen", erd door alle aanwezigen het lied Komt allen tesamen" gezongen. Het «gerenkoor uit Leusden, o.l v. de *r S. Snel, zong hierna het lied in de geboorte Hierbij maakte het rgel plaats voor gitaar en slagwerk Leerlingen van de Christelijke Ba sisschool ,,de Groenhorst" lazen bij deze gelegenheid het Kerstevangelie voor. Tot slot werd staande het „Ere zij God" gezongen, waarna onder het naspel van het orgel de mensen de kerk weer uitstroomden. LEUSDEN - Op tweede kerstdag or ganiseert de Herv.-Gereformeerde Jeugdraad van Leusden een agape- maaltijd. Een Agape-maaltijd is een maaltijd, waarbij de nadruk licht op het gezamenlijk belijden, geloven en bidden. Het is de eerste keer dat de Jeugdraad dit organiseert en men hoopt dat zeer velen van hun belsngstelling voor dit unieke evenement zullen blijk geven. De deelname staat open voor iedereen vanaf de leeftijd van 16 jaar. De maaltijd zal gehouden worden in het Hervormd Centrum aan de As- schatterweg te Leusden-Centrum. Iedereen die deel wenst te nemen wordt verzocht zich op te geven bij de volgende adressen. Dick Hemeltjen, Beatrixlaan 7, Leusden-Zuid, Tel.: 03490-11025 en Jopie Wassenaar, Pru nuslaan 5, Leusden-Centrum, Tel.: 03496-1277. Het aanvangsuuris gesteld op 17.00 uur. LEUSDEN/CENTRUM - Maandag- •ond 17 december, werd er in de irochiekerk weer een Volkskerst- iQgavond gehouden. De sfeervol ver- erde Kerk was nagenoeg helemaal il Leerlingen van de Chr. Basisschool „Groenhorst" vertelden het kerstver haal. Foto Janus Visser. De commissie van voorbereiding 1973, mevrouw M. Pekelharing, me vrouw M. Douw en de heren G. J. van Eyden en D. Reitsma hebben deze avond prima georganiseerd. Alles liep op rolletjes. Deze zangavond met de sfeervolle versiering zullen al vele aanwezigen in de stemming gebracht hebben van hef naderende Kerstgebeu ren. Tussen de liederen door, die met z'n allen gezongen werden, werd er verder medewerking verleend door het R. K Dameskoor o.l.v. de heer W. Pierik en een blokfluitgroep van de muziekschool Leusden. De organist, de heer C. J. van Nimwegen zorgde voor een prachtige De kerk aan de Hamersveldseweg was maandagavond j.l. tot de laatste plaats toe bezet tijdens de volkskerstzang- avond. Foto Janus Visser. LEUSDEN/ZUID - Op 24 december wordt een opendeur Kerstdienst gehou den waarin ds. J. Weernekers uit Leus den-z zal spreken en het koor en combo uit Leusden-Z. zal zingen en spelen o l.v. J. Op t Hof. Organist is W v Surksum uit Amersfoort. De dienst begint om 21.30 uur en niet om 23.00 uur zoals in sommige aankondi gingen is vermeld Komt allen tesamen!'! LEUSDEN/CENTRUM - Op maandag 24 december a.s. om 22.30 uur zal een kerstnachtdienst worden gehouden in het Hervormd Centrum. Ds. Willemse uit Amersfoort zal in zijn toespraak als thema kiezen: „God heeft naar ons omgezien." De organist C. J. v. Nimwegen uit Woudenberg en de trompettist G. Vaarkamp, zullen deze bijzondere dienst feestelijk begeleiden. Kom zelf en neem eem „gast" mee! Iedereen is welkom!

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7