,Een bijzondere dag" van Ettore Scola sn „Carrie" van Brian de Palma WEE UITSTEKENDE NIEUWE FILMS: inemanifestatie Utrecht 1978 Ut 25 OKT. T/M 1 NOVEMBER bert vos Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 25 ME11978 donderdag 25 mei t/m woensdag 31 mei 1978 GRAND, tel. 033-14632 GRAND 1 Pastorale 1943, a I Dagelijks 13 30.18 30.21.15 uur. zon dag: 13.30. 16 00. 18 30. 21 15 uur GRAND 2 Carrie, 16 jaar Dagelijks 13 30.18 30,21.15 uur, zon dag: 13 30. 16.00. 18 30, 21 15 uur GRAND 3 Ben Hur, a l. Dagelijks 13.45 en 20 00 uur GRAND 4 's Werelds vurigste minnaar, a I (The world's greatest lover") Dagelijks 13 30,18 30. 21.15 uur. zon dag 13.30. 16 00. 18 30. 21 15 uur GRAND 5 Una giornata particolare, 16 jaar (Een bijzondere dag) Dagelijks: 13.45,18.45. 21 30 uur; zon dag: 13.45. 16 15, 18 45. 21 30 uur CINEMA, tel. 033-18900 CINEMA 1 The Choirboys, 16 jaar Dagelijks: 13.45.18.45,21.30 uur. zon dag 13.45, 16 15. 18 45. 21 30 uur CINEMA 2 Jaws. 12 jaar Dagelijks: 13.30. 18.30, 21 15 uur; za terdag en woensdag 18 30. 21.15 uur. zondag: 16.00.18 30. 21 15 uur Abba, de film, a l Zaterdag, zondag en woensdag 13.30 uur EURO, tel. 033-33655 EUROCINEMA De twaalf veroordeelden, 12 jaar (The dirty dozen) Dagelijks: 13 45, 18 30, 21 30 uur; za terdag en woensdag: 18 30,21.30 uur. De schat in het Zilvermeer, a l Zaterdag- en woensdagmiddag 13.45 uur. DUO, tel. 033-16572 DUO 1 The hottest show in town, 16 jaar Dagelijks: 14 15 19 15.21 30 uur zon dag: 14.15. 16.30. 19.15. 21 30 uur Meisjes, die om liefde gillen, 16 jaar Vrijdag- en zaterdagavond 24 00 uur DUO 2 llsa, de harembewaakster, 16 jaar Dagelijks 14 00 19 00.21 15 uur. zon dag 14 00. 16.15. 19 00. 21 15 uur Double crossers, 16 jaar Vrijdag- en zaterdagavond 23 45 uur groot deel te danken aan haar walgelijke moeder, die wereldvreemd en godsdienstwaanzinnig haar leven vult Eén van de scholieren, Sue, krijgt medelijden met Carrie en zorgt er voor. dat het meisje door de knapste jongen van de klas wordt uitgenodigd voor het jaarlijkse schoolbal Vanuit dit (op zich simpele) gegeven werkt De Palma naar een perfekte thril ler met horror-aspekten toe en gebruikt daartoe alle filmische trucs, die hem ter beschikking staan Hij schuwt effekten niet en het wordt dan ook allemaal een bloederig geheel Want het is duidelijk, dat op dat schoolbal alles misloopt. Normaal gesproken zou het school meisje snikkend het bal verlaten, voor lange tijd gekrenkt en vernederd Zo niet Carrie. Want Carrie beschikt over telekinetische gaven en dat betekent, dat zij voorwerpen kan verplaatsen door er heel sterk aan te denken (en naar te kijken). De wraak van Carrie is daardoor afschuwelijk. Brian de Palma heeft dat allemaal tot in de details ver filmd, kompleet met muziek la Hitch cock, dreigend, onheilspellend. (Grand 2, eerste week, 16 jaar) EEN BIJZONDERE DAG: BIJZONDERE FILM Een opmerkelijke film van de laatste tijd is wel de Italiaanse speel film „Een bijzondere dag" (Una Giornata Particolare) van de in Ne derland vrij onbekende regisseur Et tore Scola. Het is een bijzondere film, enerzijds, omdat de twee hoofdrol spelers, Sophia Loren en Marcello Mastroianni nu eens in een andere kontekst dan gebruikelijk te zien zijn, en anderzijds, omdat Scola er in is geslaagd om op een zo op het oog heel simpele wijze de problematiek van het fascisme in al haar enge de tails bloot te leggen zonder daarvoor naar grootse effekten te hoeven grijpen. Scola filmt een dag uit het leven van Antonietta (Sophia Loren) en Gabriele (Marcello Mastroianni) Twee mensen, die vlak bij elkaar wonen. Zij is de vrouw van een overtuigd aanhanger van Mus solini. de Duce, zij dweept eveneens met de Italiaanse führer. heeft er plak boeken vol van Hij is een anti-fascist, een ex-radioreporter, die nu zijn tijd doorbrengt met onbenullige be zigheden om in leven te kunnen blijven. Antonietta kent de meneer van de over kant van op een afstand, maar vindt hem aardig Door een toeval ontmoeten die twee elkaar op een bijzondere dag in 1938. Op de dag dat Hitler op operette-achtige wijze door Mussolini en zijn Italianen in Rome wordt in gehaald Antonietta's man en zes kin deren zijn keurig in het zwarte hemd opgedoft naar de triomfantelijke intocht van Mussolini's grote voorbeeld. Zij blijft alleen thuis. Om haar werk te doen Gabriele en Antonietta komen met elkaar in gesprek. Ze praten over de Duce, over zichzelf. Antonietta is een beetje verbaasd over haar buurman Hij probeert haar niet te versieren en dat intrigeert haar. Langzaam maar zeker begint ze hem het hof te maken, terwijl op de achtergrond, via de schallende stemmen van radio-reporters Hitler in Rome wordt binnengehaald als de grootste held aller tijden. De anti-fascist en de fascistenvrouw zitten op de zesde verdieping en laten dat alles over zich heen gaan Praten er over zonder het als echt belangrijk te accentueren Er ontstaat lichamelijk kontakt en als Gab riele onthult, dat hij als radioreporter werd ontslagen omdat men hem van homo-sexualiteit verdacht, belet dat Antoinetta niet om door te gaan. Zonder gewetenswroeging overigens, want ze weet. dat ook haar man regelmatig vreemd gaat Als de dag voorbij is, die bijzondere dag in mei 1938, komt de man thuis met zijn zes kinderen en stelt Antonietta voor het feest van vandaag extra luister bij te zetten door het scheppen van het zevende kind Antonietta heeft die dag echter haar les geleerd. En terwijl ze leest in De drie musketiers", het boek dat Gabriele haar gaf, wordt Gabriele door twee mannen in regenjassen weggehaald om gedeporteerd te wor den De bijzondere dag in mei is voorbij. „Een bijzondere dag" is, zoals ge zegd, een bijzonder knappe film, waarin de onvrijheid van de gewone mensen achter de diktatuur centraal staat. Een onvrijheid die veel diepere wonden slaat dan het uiterlijke machtsvertoon of de brallende rede voeringen van de führer op die dag in mei. Het fascisme en het leven van iedere dag, is door Ettore Scola op onvergetelijke wijze in beeld ge bracht. (Grand 5, eerste week, 16 jaar). JAWS, TERUG VAN WEGGEWEEST Terwijl Spielberg's nieuwste film „Close encounters of the Third Kind" geruisloos van het Amersfoortse film doek is verdwenen, is de film. waarmee Spielberg beroemd werd deze week opnieuw in de keistad te zien. „Jaws (De zomer van de witte haai) met even eens Richard Dreyfuss in de hoofdrol naast Robert Shaw. Roy Schneider en Lorraine Gary. Het begint zo langzamerhand weer te zomeren, veel mensen zijn van plan om hun vakantie door te brengen aan rie uit „The dirty dozen". an 25 oktober tot en met 1 ember zal dit jaar te Utrecht voor de ende maal een Cinemanifestatie den gehouden Ten aanzien van de lenstelling van het programma zal in het verleden gevolgde beleidslijn den doorgetrokken Dit betekent dat programma zal bestaan uit artistiek irdevolle films. De Cinemanifestatie met name de import- en verto- gsmogelijkheden van het bewuste ire films bevorderen door een aantal deze films tijdelijk naar ons land te ïn. zodat naast het publiek en de s ook de filmimporteurs ervan mis kunnen nemen Hierbij zal wor- i gestreefd naar de aanwezigheid i creatieve medewerkers van de te tonen films, zulks tot meerdere in flatie van pers en publiek De se- tievan de programmering zal ook nu er geschieden door Hans Saaltink De manifestatie zal zich"traditiegetrouw concentreren in de Utrechtse theaters Camera en Studio Zo mogelijk zullen ook een of meer andere Utrechtse thea ters bij de manifestatie worden betrok ken. zoals bij de laatstelijk in 1976 ge houden Cinemanifestatie het geval was Er zijn subsidies gevraagd aan de gemeente Utrecht, het Ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk en de Provincie Utrecht. Het Be stuur van de Stichting Cinemanifestatie bestaat uit de heren Drs J Ph Wolff, voorzitter. A L M Zetz, vice-voorzitter. Drs C A Voskuil, secretaris, J Th van Taalingen, penningmeester, en Mr P. A Meerburg Ook ditmaal zal het uitvoerende organisatorische werk worden verricht door het Bureau van de Nederlandse Bioscoopbond. zuidelijke kusten, waar vaak haaien worden gesignaleerd, zodat het de hoogste tijd wordt voor deze ..waar schuwende voorlichtingsfilm" van duivelskunstenaar Spielberg, die met „Jaws" een nieuwe filmtraditie vestigde. „Jaws" is een nachtmerrie achtig gebeuren, door Spielberg op ge raffineerde wijze in beeld gebracht, een Hitchcock waardig. Vooral de methode van filmen met een camera op Haaien-hoogte, verhoogt het schri kaanjagend effekt van deze bijna per fekte thriller. En mocht u naar verre kus ten gaan: pas op voor haaien. En mocht u niet weten waarom: ga naar „Jaws" (Cinema 2, eerste week, 12 jaar). BEN HUR In mijn tijd (moetje mij horen was „Ben Hur" de grootste film die ooit op het doek was gebracht. De film werd gemaakt in 1959 en was een „remake van de film die regisseur Fred Niblo in 1927 maakte, eveneens voor MGM Regisseur van deze tweede „Ben Hur" was William Wyler, de hoofdrollen wer den gespeeld door Charlton Heston Jack Hawkins en Steven Boyd. Het massa-spektakel schijnt nooit te verve len. want het is niet de eerste keer. dat „Ben Hur" opnieuw in roulatie werd ge bracht. Voor de liefhebbers, die er maar niet genoeg van kunnen krijgen. (Grand 3, eerste week, alle leeftijden. Kompleet met elf Oskars IN HET KORT ,,'s Werelds vurigste minnaar", de persiflage op het Hollywood van vroeger, kompleet met de nodige slap stick en melodrama, van Gene Wilder, die de hoofdrol speelt, de regie had en het scenario schreef, gaat in Grand 4 de tweede week in En dat is deze film ten volle waard Een lekkere film, waar je met steeds in de glimlach blijft steken (Alle leeftijden). Pastorale 1943 een van de beste Nederlandse films der laatste tijd, blijft in Amersfoort en gaat nu de zesde week in. Regisseur Wim Verstappen is er in geslaagd om naar de gelijknamige roman van Simon Vestdijk een film over Marcello Mastroianni en Sophia Loren in „Een bijzondere dag" van de Ita liaanse regisseur Ettore Scola. De drie giganten in „Jaws" op jacht naar de witte haai. LE FOND DE L'AIR EST ROUGE Vanaf zaterdag kunnen de liefheb bers van de (lange) Franse film, als afsluiting van de reeks die door het Filmhuis Amersfoort wordt ge bracht. de film „Le fond de l'air est rouge" van Chris Marker bekijken. Het is een opmerkelijke film, mede dankzij Bernard Bakker van het Filmhuis en Fugitive Film in Neder land in roulatie gebracht na de pre mière tijdens de Film International in Rotterdam. De film is opmerkelijk door haar inhoud: een 240 minuten (vier uur!) durende dokumentaire over de „derde wereldoorlog", die volgens de maker Chris Marker in feite reeds in 1968 begon begon. Je moet er natuurlijk wel het geduld voor kunnen opbrengen, maar wie het er voor over heeft, kan in die vier uur naar een „verpletterend verslag" kij ken. zoals Peter van Bueren terecht in de Volkskrant opmerkte Chris Marker werd in 1921 in Ourga geboren. Sinds 1968 maakt hij met het door hem gevormde collectief „Med- vedkme vooral films met arbeiders over hun situatie. Met o.a Godard en Resnais maakte hij in mei en juni 1968 ..Cine tracts die als politieke affiches op de muren van woningen werden ge projecteerd Films Les Statues meurent aussi (1950 met Alain Resnais), Olympia 52 (1952). Di- manche a Pekin (1955). Lettre de Sibé- rie (1958), Description dun combat (1960). Cuba si (1961). Le joli mai. la jetée (1962), Le mystère Koumiko (1964), Si j'avais quatre dromidaires (1966), Loin du Vietnam (1967. col lectief), La sixième face du Pentagone (1967). A bientot j'espère (1968. met Mario Marret), Le deuxième procés d'Arther London (1969), Jour de tournage. Les mots ont un sens (1969). Carlos Marighela. La bataille des dix millions (1970), Le train en marche (1971Vive la baleine (1972, met Mario Ruspoli). L'ambassade (1973). La so litude du chanteur de fond (1974), La spirale (1975, collectief) LE FOND DE L'AIR EST ROUGE (1977). La pseudo- société (1978) Over zijn film zegt Chris Marker zelf: Men heeft de neiging te geloven dat de derde wereldoorlog begint met de lancering van een atoomwapen Ik denk eerder dat ze zo zal eindigen In die tussentijd zullen zich patronen blijven ontwikkelen in een ingewikkeld spel. waarvan de ontrafeling de toekomstige historici veel werk zal geven, als ze er nog zijn. Het is een grillig spel. waarvan de regels per partij veranderen, waarin de rivaliteit tussen de supermogendheden zich net zo goed kan manifesteren in een Heilige Alliantie van de rijken tegen de armen, als in een selectieve uitroei- ingsoorlog van de revolutionaire voor hoede daar waar het gebruik van bom men de grondstoffenbronnen in gevaar bracht, als in een manipulatie van deze voorhoede zelf voor doeleinden die niet de hunnen zijn Gedurende de laatste tien jaren heeft een bepaald aantal mensen en krach ten (soms meer spontaan dan georga niseerd) geprobeerd voor eigen reke ning te spelen - met gevolg dat de rollen zijn omgedraaid. Zij hebben allemaal gefaald op de terreinen die ze hadden uitgekozen. Het is hun aanwezigheid die de politieke verhoudingen van onze tijd het meest diepgaand veranderd hebben Deze film prete deert niet meer dan enkele fases van deze verandering duidelijk te maken Chris Marker projecteerde tijdens de woelige zomermaanden van 1968 sa men met collega s als Alain Resnais en Jean-Luc Godard stukjes film als poli tieke affiches op de muren van wonin gen Vietnam en Parijs zijn twee be langrijke voorbeelden van een enorme opstand, die zich over de hele wereld manifesteerde en ook de culturele re volutie in China omvatte stakingen van arbeiders in verschillende landen, mili taire revoluties en contra-revoluties in Zuid-Amerika, het afscheid en de dood van Chè Guevara, de korte Praagse lente en in Nederland het Maagdenhuis (wat in de film niet voorkomt, want dat is op wereldniveau maar een heel klein woelinkje geweest, hoewel naar onze begrippen toch een flinke vlam in de pan) Via het televisiejournaal, de vuilnis bak van wereldleed zoals zo vaak wordt opgemerkt, hebben wij dat allemaal zelf broksgewijs kunnen zien Chris Marker lijkt alle bestaande televisiejournaals uit de hele wereld als een filmische en cyclopedie achter elkaar gemonteerd te hebben. Uitgezocht naar bruikbaarheid voor een visie die dit enorme Bericht uit de samenleving tijdens de derde we reldoorlog aaneen lijmt. Al die gebeurtenissen en mensen flikkeren langs je ogen. zoals je ze nog nooit m eenzelfde lange adem opge somd en verwerkt hebt gezien. Door de aaneenschakeling zijn eigenlijk alle demonstraties en opstanden uitingen van een gezamenlijke internationale beweging waar als strijdende tegen stander een slechts in kleur en ge vechtstenue verschillend leger van mi litairen en politie tegenover staat Stra ten en pleinen van grote steden vormen de loopgraven van deze wereldoorlog. En je kunt je na vier uur eigenlijk alleen nog maar afvragen waarom die atoom bom nog steeds niet gevallen is. (Zaterdag tot en met dinsdag - Filmhuis Amersfoort, aanvang 19.30 uur - Op het programma van de Amersfoortse bioscopen zijn deze in ieder geval twee uitstekende films te vinden, te weten „Una Giornata (Een bijzondere dag) van regisseur Ettore Scola met Sophia Loren en Mastroianni in de hoofdrollen en de film „Carrievan regisseur Brian de de man die in filmkringen zo langzamerhand naam heeft gemaakt als „de van Hitchcock Voor hen. die een film hebben gemist komen er deze drie terug: de magistrale .Ben Hur" van William Wyler. het grote succes van Iven Spielberg .Jaws' en „The dirty dozen een film van Robert Aldrich, ook van „The Choirboys'die eveneens in Amersfoort te zien is deze Geprolongeerd werden „Pastorale 1943" (zesde week in Grand 1). „The greatest lover' (tweede week in Grand 4). „Abba de film' (vijfde week in (ema 2) The hottest show in town' (tweede week in Duo 1) en de reeds fioemde „The Choirboys van Aldrich (tweede week Cinema 1) THRILLER FORMAAT de film „Carrie" vorig jaar i in Nederland in première ging, nog vrijwel niemand van de regisseur Brian de Inmiddels is dat veranderd, want van De gingen in het afgelopen jaar films in première en ook in zijn de voortreffelijke van Brian de Palma on- is natuurlijk een beetje om nu maar meteen vast te dat de Palma gewoon de op volger van Hitchcock is. maar het is ech ter wel onmiskenbaar, dat veel van wat Hitchcock groot maakte als meester van de suspence, in De Palma's films terug is.te vinden. Maar dat niet alleen De Palma voegt er nieuwe demensies aan toe en kreèert op bijna on navolgbare wijze thrillers, die klinken als een klok, ook al zijn de onderwerpen niet altijd even kritisch gekozen, vaak bij het banale af In „Carrie gaat het om een school meisje op de middelbare school. Carrie (een voortreffelijke vertolking van Sissy Spacek, die faam verwierf met haar de buut in Terrence Mallick's „Badlands"). Carrie is een meisje, dat het niet zo gemakkelijk heeft op school. Ze wordt voortdurend gepest en dat is voor een éne uit: De schat in het zilvermeer. Eén van de angstaanjagende scènes uit „Carrie" van Brian de Palma. KINDER VOORSTELLINGEN In de matineevoorstellingen van Ci nema 3 (sorry Euro Cinema) kunnen de kinderen deze week weer eens kijken naar een Winnetou-film. „De Schat in het Zilvermeer". Spanning en avontuur voor hen. die de film nog niet eerder zagen (Alle leeftijden) „Peter Pan" is verdwenen en mis schien zou dat veroorzaakt kunnen zijn door de toch wel wat erg hoge toegangsprijs, die Grand vroeg voor het bijwonen van deze prima Disney-film. 8.25 per kind Het lijkt me toe. dat wie de jeugd heeft, de toekomst heeft Maar de ouders keren terecht op hun schreden terug als ze deze prijs horen. Je zou toch een gezin van zes kinderen hebben, die allemaal graag naar de film willen het verzet te maken, waarbij de held haftigheid der verzetsstrijders op relati verende wijze terug wordt gebracht naar meer reèlere proporties (Grand 1 zesde week, alle leeftijden). „Abba de film". Muziek en show van deze Zweedse popgroep. Ook niet weg te branden Nu al weer voor de vijfde week in Cinema 2. Ook voor alle leef tijden. „De twaalf veroordeelden" (The Dirty Dozen) van regisseur Robert Aldrich met Lee Marvin, Ernest Borgnine en Trini Lopez in de hoofdrollen, is terug in Amersfoort Het verhaal van twaalf mannen, die toch al gevangen zaten wegens één of andere misdaad, tot een comando-eenheid worden opgeleid om achter de Duitse linies in Frankrijk te worden gedropt voor een zelfmoord opdracht Verder met Charles Bronson, George Kennedy en Telly Savalas. (Eerste week - Euro Cinema - twaalf jaar) „The hottest show in town" wordt voor de verandering in Duo 1 geprolon geerd. Dit „skandinavische sexcircus" blijft nog een weekje in Amersfoort staan, zogezegd. En uit oogpunt van kwaliteit bekeken, moet ik zeggen, dat ik wel slechtere produkten in dit on- verslijtbare genre heb gezien. (Duo 1 tweede week, zestien jaar) Minder waardering kan ik opbrengen voor „llsa de Harembewaakster'' Wie llsa als nazi-kamp kommandante bezig heeft gezien, weet wat men kan ver wachten Alleen deze film doet er naar mijn gevoel nog een walgelijk schepje sadisme bovenop. Ik ben - ik heb het al eens eerder geschreven - principieel tegen censuur Maar eigenlijk zouden de filmverhuurders en bioscoop exploitanten verstandiger moeten zijn en dit soort films in de filmdoos moeten laten. Bah. (Duo 2, zestien jaar). Ih de nachtvoorstellingen van het Duo-duo kan men kijken naar „Meisjes die om liefde gillen" in Duo 1 en „Doublé Crossers" in Duo 2. (zestien jaar)

Leusder Krant | 1978 | | pagina 23