.Voorstel Leusden zal voor gemeente Ie nodige konsekwenties hebben" VOONWAGENTEAM AMERSFOORT: ERVOLG VAN E VOORPAGINA n MF aler en VI Leusder Krant - samenleving DONDERDAG 25 ME11978 VVD EN PROGRESSIEF LEUSDEN „De woonwagenbewoners worden stelselmatig gediskrimineerd door de over heid", zegt Han Gerlings, direkteur van de maatschappelijke dienstverlening mde. dat de Stichting R.K. Woonwagenwerken onder haar hoede heeft. ,,Dat wordt volslagen ontkend, want de overheid slooft zich immers uit om alles toch zo fijn mogelijk voor de woonwagenbewoners te regelen. Dat is de overheid overigens niet te verwijten, want niemand weet eigenlijk goed, hoe het probleem aangepakt moet worden. Het probleem wordt gesignaleerd, maar krijgt een zodanig geringe prioriteit, dat men kan zeggen dat men er alles aan heeft gedaan Maar als je je afvraagt hoe effektiefen in welk tempo, dan zeg ik: „er gebeurt niets, de bereidheid is minimaal. Theo Peters, coördinator woonwagenschap: „Er bestaat een enorm span ningsveld Voor de woonwagenbewoners is et vanaf de zestiger jaren zichtbaar niets meer gebeurd. Mede door de sterk gestegen werkloosheid onder de woon wagenbewoners roept dit agressie op. Woonwagenbewoners waren redelijk gelukkige mensen, toen ze nog rond konden trekken en hun werk hadden. Maar toen kwamen de praatjes, de woonwagenbewoners kregen een stempel op gedrukt, hun funktie in de samenleving werd steeds geringer, dankzij onze weg werpmaatschappij Grote woonwagencentra werden gebouwd en veranderden in komplete ghetto's. Lekker ver van de „normale" samenleving weggestopte woon wagencentra, met hoge muren eromheen. Het isolement is er alleen maar groter op geworden, de aversie van de woonwagenbewoners tegen de overheid eveneens. Het nieuwe woonwagenbeleid kén leiden tot een betere verhouding tussen woon wagenbewoners en de burgerij. De ghetto's moeten verdwijnen Zij die willen trekken, moeten dat kunnen doen Dat is hun aard. Van het nieuwe woonwagenbe leid wordt wonderen verwacht door de overheid Dat is natuurli/kovertrokken. Zoals de toestand nu is. is het beslist fout. daar is iedereen het over eens. de woonwagen bewoners voorop. We hopen, dat het in kleinere kampjes beter zal gaan. Het totstandkomen van kleine kampjes lost de vraagstukken allerminst op Dan zal blijken, dat ook kleine kampjes blijven bijdragen tot het negatieve stempel, dat de samenleving op woonwagenbewoners drukt. Als het er op aan komt is elk kamp een ramp De samenleving zal wagens moeten erkennen als een plaats voor ieder die dat wil om in te wonen, zoals in een huis. (Het Wiel, maandkrant voor woonwa genbewoners). de lijst Kuijpers (de heer Kuijpers). Hun antwoorden kwamen er op neer. dat hetgeen zij te zeggen zouden hebben over het woonwagenwerk. in de raadsvergadering naar voren zou worden gebracht ..Van deKVP hoorden we taal noch teken, tenzij de heer Voor molen ook namens die partij heeft ge sproken." Theo Peters, coördinator van het Regionaal Woonwagenschap Amersfoort. openbaar karakter dient, om kontinuïteit in de bezetting mogelijk te maken, aan een dergelijk centrum te worden ont nomen. Openbaar wil namelijk zeggen, dat iedere doortrekkende woonwagen bewoner daar voor kortere of langere tijd standplaats kan innemen Deze voortdurende wisseling in bezetting biedt geen gelegenheid om het proces van integratie op gang te brengen." Met andere woorden: openbare centra zijn uit de boze. De woonwa genbewoners moeten zich definitief gaan vestigen en dat kan veel beter in aangepaste woningen, dan in woon wagens. VRIJSTELLING B en w stellen de raad konkreet voor om van een positief beleid te doen blijken door: „vnjstelling aan te vragen, welke aanvraag ondersteund zou dienen te worden door het bestuur van het woonwagenschap. Verder zal een cluster aangepaste woningen ergens aan de rand van de bebouwing gebouwd dienen te worden. De integratie van woonwagenbewoners met de bevolking dient zorgvuldig te worden nagestreefd door een afgewogen situering van de woningen van de woon wagenbewoners. Tenslotte dient medewerking te worden gevraagd van het woonwagenschap terzake van advisering omtrent de per sonen van de kandidaatbewoners, als mede ten aanzien van een intensieve begeleiding van deze mensen ge durende de periode voor en na de over gang van woonwagen naar aangepaste woning B en w van Leusden stellen hierbij wel voor om alsnog aansluiting bij. c.q. associatie met het woonwagen schap te bevorderen HEILLOOS PLAN Zowel Theo Peters, de coördinator van het woonwagenschap, als Han Ger lings en Lukas van Steveninck van de mde vinden het plan van Leusden een ..heilloos plan". Gerlings .Leusden gaat volledig voorbij aan de praktijk Het voorstel is volkomen gebaseerd op theorie, zonder dat daarbij de mening van de woonwagenbewoner zelf wordt gevraagd ..En zoals gezegd: Theo Pe ters voorzien ernstige moeilijkheden voor de gemeente Leusden als dit plan wordt doorgezet „Wat de gemeente Leusden in haar voorstel reeds sig naleerde. zal dan wellicht gaan ge beuren. Gedeputeerde Staten zullen dan de bevoegdheden inzake het woonwagenwerk in de gemeente Leusden overnemen." De gemeente Leusden denkt, dat met haar voorstel voorkomen zal worden, dat de provincie de bevoegdheid over zal nemen en het gemeentebestuur iedere invloed zal verliezen ten aanzien van plaatsbepaling van het centrum, de omvang ervan, de keuze der stand plaatshouders, het karakter van het cen trum (openbaar) en de inrichting van het centrum Theo Peters: ..Dat is op niets gebaseerd". Het zier er naar uit. dat het woonwagenschap in ieder geval geen medewerking aan het Leusdense plan zal verlenen. .Het geeft nietals we over vijftig of zestig jaar burgers zijn geworden. Maar ze moeten ons niet dwingen in een huis te gaan wonen. Zoiets moet je vanzelf laten groeien Het gemeentebestuur van Leusden denkt daar duidelijk anders over. ,,lk hoop één ding," zeggen Gerlings, Pe ters en Van Steveninck, „dat de ge meenteraad van Leusden een ver standig besluit zal nemen." Vanavond zal blijken of de hoop van het woonwagenteam bewaarheid wordt. enorme centra als komplete ghetto's. Bovendien - en dat is een van de grootste problemen - voor woonwagenbewoners is ervrijwelgeen werk meer. Het werk, wat ze vroeger deden: seizoenarbeid, handel in oud ijzer, vodden, scharesliepennoem maar op, dat werk is er niet meer.Het oude ijzer is geen cent meer waard, oude vodden evenmin. Voor de scharesliep hebben ze nou zo'n handig elektrisch apparaatje en door de grote werkloosheid in Nederland komen de woonwagenbe woners het allerlaatste aan de beurt als het om seizoenarbeid gaat. Als ze überhaupt worden aangenomen... zegt Theo Peters, coördinator van het woon wagenschap in Amersfoort Kortom: Nederland zit met een levensgroot probleem Een probleem, waarvoor tot nu toe geen adekwate oplossing is gevonden, maar wel een probleem, waar niet lichtzinnig aan voorbij gegaan kan worden. Omdat de meningen van zowel de WD als die van Progressief Leusden naar alle waarschijnlijkheid de dis- kussie in de raadsvergadering van vanavond zullen bepalen, nemen we die hier integraal over: ..De fraktie van Progressief Leusden (PvdA-D'66-PPR-PSP) beschouwt het wonen in een woonwagen gelijkwaardig aan andere woonvormen. In het kader van de woonwagenwet zal Leusden zo snel mogelijk moeten vol doen aan het inrichten van een kamp voor 5 woonwagens Om de integratiegedachte achter het nieuwe beleid recht te doen, zal het kamp op loopafstand moeten liggen van voorzieningen als winkels, scholen, art sen. enz. Wanneer de woonwagenbewoners kiezen voor een huis. kunnen ze zelf een aanvraag hiertoe doen bij deafd. Volks huisvesting. Voorde begeleiding van de toekomstige woonwagenbewoners en de inwoners van Leusden. moet weer aansluiting worden gezocht bij het Regionaal Woonwagenschap Amersfoort. dewoonwagenbewonersvormeneen erkende groepering binnen onze sa menleving Een falend beleid van CRM heeft geleid tot overvolle en brand gevaarlijke kampen, ook in Amersfoort CRM wil de overbezetting nu spreiden over ..kleine kampjes" van circa 5 wa gens. Dat lost niets op. Over enkele jaren zijn deze kampjes ook overvol en brandgevaarlijk Bovendien zal de woonwagenbewoner en zijn gezin zich hierdoor nog in grotere mate ..geïsoleerd" voelen Een echte integratie met bewoners van Leusden wordt hiermee niet bevorderd. Wij willen dit voor de volgende generatie mogelijk maken. De WD wil dit bereiken via met en voor hen aangepaste wonin gen aan de rand van de bebouwing. VANAVOND IN DE RAAD Om deze twee standpunten zal het van avond in de raad gaan. In het voorstel van ben wstaatte lezen. ..Het rijksbeleid beoogt een totale integratie van de woonwagenbewoners in de samenle ving. Er wordt geen dwang uitgeoefend om een overgang van woonwagen naar woning te bevorderen Een totale in tegratie kan evenwel pas worden bereikt als ook die overgang heeft plaatsgevon den Namelijk elk centrum typeert zich door een zekere concentratie en af zondering. welke volledige integratie in de weg staat. Daarom is het aanbod van Leusden om woningen te reserveren voor woonwagenbewoners zeker een positieve bijdrage tot integratie. Decen tralisatie alleen dient o.i nog niet de integratie Integratie, als het om mense lijke karakters gaat, is een proces dat tijd, waarschijnlijk veel tijd, in beslag zal nemen Daarom moet naar onze over tuiging een zo hoog mogelijke kon tinuïteit in de bezetting van gedecen traliseerde centra mogelijk worden ge maakt. Voorts is integratie slechts moge lijk als er inderdaad een goed kontakt over en weer mogelijk is De situering en opzet van een gedecentraliseerd centrum dient daartoe zeer zorgvuldig te worden gekozenEn verderop: ..Het Lukas van Steveninck, opbouwwerker van het woonwagenteam. „Ach, er zal best een woonwagenbewoner te vinden zijn, die in één van de Leusdense woningen zal willen zitten. Maar voor hoelang?" uur -4 uur -9 uur Han Gerlings, direkteur van de maatschappelijke dienstverlening eemland. Een onderdeel van de mde is het woonwagenwerk, ondergebracht in de Stichting R.K. Woonwagenwerken. Dat deze stichting R K. is, komt, doordat de meeste woonwa genbewoners rooms katholiek zijn genheid om het standpunt van ons èn van de woonwagenbewoners, aan de bevolking van Leusden duidelijk te maken". Gerlings en de zijnen werden echter ook in dit streven dwarsgezeten door de nogal starre houding van het Leusdense gemeen tebestuur. DEMONSTRATIE Juist, omdat op 31 mei raadsver kiezingen worden gehouden, vond het mde zaterdag 27 mei a.s een uitgekozen tijdstip om de standpunten van zowel mde. woonwagenteam èn de woonwagenbewoners, evenals dat van de politieke partijen kenbaar te maken aan de bevolking van Leusden via een demonstratie-optocht. ..Dat leek ons gewoon een aardig idee", aldus Gerlings. „en we vroegen b en w dan ook schriftelijk toestemming voor deze optocht. Na drie weken kregen we antwoord van het college, waarin de toestemming werd verleend Aan het slot van de vergunning stond echter lakoniek „Voor de goede orde wijzen wij u er op dat deze vergunning geldig is op 20 mei 1978." Een week eerder dus dan was aange vraagd. Waarom dat? Lukas van Ste veninck: „Er stonden geen argumenten in de brief Die hebben we dus alsnog gevraagd „Mde-direkteur Gerlings vroeg telefonisch aan burgemeester Rademaker, wat de motieven waren voor deze verschuiving van de optocht naar 20 mei Hij verzocht de heer Rade maker alsnog vergunning voor 27 mei, hetgeen schriftelijk nog eens werd her haald Burgemeester Rademaker be loofde. dat niet weer drie weken zou worden gewacht met het antwoord Dat antwoord van b en w kwam inderdaad snel De vergunning voor 20 mei werd gehandhaafd met als argument: „Onze overweging u de gevraagde vergunning voor een voorgenomen demonstratie te verlenen voor een andere dag dan u hebt gevraagd, is gebaseerd op de wens niet een ver scheidenheid van aktiviteiten op de zelfde dag te laten plaatsvinden. Op 27 mei vinden aktiviteiten plaats in het kader van de gemeenteraadsver kiezingen. Wij achten het ongewenst de uwe op dezelfde tijden en plaatsen te doen plaatsvinden en blijven na ampel beraad en overleg, bij deze op vatting." BEPERKING VAN VRIJHEID Direkteur Gerlings is hier erg boos over. „Afgezien nog van de onzin van het argument, ervaar ik de beslissing van b en w van Leusden als een ern stige beperking van mijn vrijheid om als welzijns-organisatie de bevolking te informeren over een heet hangijzer op het Leusdense erf. Ik ben, eerlijk gezegd, geschokt door de beslissing van b en w. Artikel 25 van de Leusdense APV (algemene poli tieverordening) zegt, dat de bur gemeester een demonstratie mag verbieden als dit schade oplevert aan het algemeen belang. De beslissing van ben w van Leusden betekent dan, dat onze optocht op 27 mei a.s. schade zal opleveren aan het al gemeen belang.... Wij achten dat zonder meer krenkend." De mde beraadt zich nu op de te nemen aktie „Wij zijn in ieder geval niet van plan dwars te gaan liggen door toch op 27 mei te komen met onze drie volg- wagens en geluidswagen De optocht gaat gewoon niet door Onze demon stratie is een demonstratie van b en w van Leusden geworden door de wijze, waarop zij bij uitstek deskundigen niet in staat willen stellen de bevolking van Leusden op de meest adekwate wijze (in de drukte van de verkiezingsstrijd) te informeren over de wettelijke verplichting van iedere gemeente ten aanzien van het stichten van een woon wagenkampje We kunnen de bevolking niet voorlich ten over de mogelijkheid tot het vreed zaam naast elkaar leven van woonwa genbewoners en bevolking. We kunnen niet de negatieve aspekten van woonwagenkampen naar voren brengen Noch de meningen van de plaatselijke politieke partijen, zoals we van plan waren te doen. Dat laatste leek ons ook erg belangrijk en we hadden daarom bij voorbaat al de medewerking van de politieke partijen gevraagd Alle politieke partijen in Leusden ont vingen van de mde een verzoek om in maximaal honderd woorden te vertellen hoe zij dachten over Leusden en het woonwagenwerk. De mde zou dan voor verspreiding van deze politieke op vattingen zorgdragen tijdens de demonstratie-optocht Gerlings „We kregen alleen antwoord van de VVD en Progressief Leusden Twee duidelijk aan elkaar tegenovergestelde menin gen. maar ze zijn duidelijk Ik ben beide partijen dan ook erkentelijk voor hun snelle beantwoording Van de andere partijen hoorden wij echter niets en daarom hebben we er nog maar eens een brief achteraan gestuurd. Het resultaat was een telefoontje van de CHU (de heer Voormolen) van de AR/SGP (de heer Van Maanen) en van sloten eusden zou nog tot november 1977 ngesloten blijven bij het Regionaal >onwagenschap Amersfoort in op- jhting. Op het moment, dat de ge- enschappelijke regeling de edkeuring van de rijksoverheid kreeg ïovember 1977, stapte Leusden uitde jeling. zoals ook door de raad in 1976 s beslist. Lid blijven zou immers bete len, dat ook Leusden mee zou leten doen met het stichten, al dan et m overleg met de andere deelne- nde gemeenten, van een gemeente- woonwagenkamp(je). gemeente Leusden deelde mee dat andere initiatieven op het gebied van onwagenwerk had ontplooid VD ERANTWOORDELIJK (Vij hadden over de woonwagen- >blematiek in het algemeen en over van Leusden een gesprek met n Gerlings, direkteur van de maat- ïappelijke dienstverlening Eem- d (MDE), waaronder ook het onwagenwerk ressorteert, met eo Peters, coördinator van het Re- maal Woonwagenschap Amers- >rt en met Lukas van Steveninck, bouwwerker van het Amersfoortse onwagenteam. tan Gerlings: „Mijn eerste ken- naking met de raad van Leusden. in beruchte vergadering van maart 6. was beslist niet de prettigste De ;ussie rond het woonwagenwerk on- dde in een ordinaire scheldpartij en was ik tot dan niet van raadsleden end interesse in Leusden was op dat lent wel geluwd Volgens mij is de verantwoordelijk voor de tot nu toe 'olgde gang van zaken door de ge- inte Leusden Met uitzondering van ressief Leusden koersen de andere tijeninderaadblijkbaaropgezag van D" imdat volgens Gerlings, Peters en Steveninck de VVD blijkbaar de lere partijen beheerste en nog be- irst. vonden zij het noodzakelijk om deze partij een gesprek te hebben |iy gesprek kwam er Er werd open- li T tig gesproken met fraktievoorzitter ierr#9smaanmevrouw VanAmerom. Het Dnwagenteam heeft geprobeerd de D van hun onzalige gedachten af te ngen Gerlings We hebben naar en gebracht dat het standpunt van VVD. overgenomen door het ge- entebestuur, op zich een aardige idst was. maar juridisch op niets was laseerd. Verder hebben we ons af- raagd hoe een partij als de VVD het kan permitteren om een dergelijk irstel te steunen, zonder ooit kennis lebben gemaakt met de toestanden het woonwagenkamp Amersfoort, ider zich ter zake te laten informeren tr de totale woonwagenproblematiek Nederland hebben getracht de situatie uit te een foto Vanavond komt in de raadde uitvoering van de woonwagenwet aan de orde. Het rijk heeft besloten om af te stappen van de centralisatie van de woon wagenkampen. Geen grote woonwagencentra meer, maar talrijke kleine kampjes van zo'n vijf woonwagens bij elkaar Dat zal een stap in de richting van een beter woonwagenbeleid èn langzame integratie met de burgerbevolking kunnen bete kenen. Het kan een verbetering betekenen, het hoeft niet. Insiders, die jarenlang werken m woonwagenkampen en goed zijn ingevoerd in deze wereld, zeggen: „Kijk, die grote kampen, dat is op zich een ramp Dat beleid heeft gefaald. Kleine kampen kunnen de oplossing betekenen van het probleem, maarzeker weten doen we dat niet.Men weetin ieder geval, dat kleine kampen zonder meer beter zijn dan die grote centra, weggestopt achter hoge muren op een veilig geisoleerd plekje, ver van de „beschaving" verwijderd De woonwagenbewoner beschouwen deze leggen, kortom we hebben de VVD- fraktie die informatie gegeven, die ze tot nu toe had verzuimd in te winnen Het was een erg openhartig gesprek en we hadden de indruk, dat we dichterbij el kaar waren gekomen IN DE COMMISSIE Afgesproken werd in dat gesprek, dat de heer Bergsma de commissie Welzijn zou voorstellen een gesprek over de woonwagenproblematiek met het Amersfoortse woonwagenteam te heb ben. zodat ook de andere raadsleden geïnformeerd zouden worden over alles wat zich rond de woonwagenbewoners afspeelt. De commissie Welzijn onder voorzitterschap van wethouder Van Woudenberg vond dat wel een goed idee. maar wilde eerst zonder het woonwagenteam overleg plegen Ge rlings „Ik vond dat eerst een beetje vreemd, vooral omdat dit een besloten vergadering was. maar ik heb later be grepen. dat alle commissievergaderin gen besloten zijn in Leusden. Wij moch ten niet bij die eerste vergadering aan- }e meeste woonwagenbewoners noemen zich reizigers. Dit als onderscheid de burgers, mensen die met uit traditie in een wagen wonen. Reizigers zijn insen, die in de vorige eeuw al een zwervend beroep hadden: marskramers, elenmatters, ketellappers, scharenslijpers Maar ook turfarbeiders die van de ontginning naar de andere trokken. En huursoldaten, die voor hun onderhoud lesten bedelen. Zij logeerden in boerderijen of logementen. Ie tweede helft van de vorige eeuw gingen zij hondekarren en paard en wagen bruiken voor hun vervoer Dat werden vervolgens huifkarren en woonwagens, lat zi/ het hele jaar in hun „huis" konden reizen. De eerste reizigers zijn arschijnlijk uit Duitsland naar hier getrokken De meeste zwervende families nen oorspronkelijk uit Drenthe en Noord-Brabant. Ze waren in het begin ge ard eerde gasten op het platteland Ze brachten boodschappen over, vertelden uwtjes, boden handelswaren aan en hielpen mee op het boerenbedrijf. Maar or betere verbindingen op het platteland en mechanisatie van de landbouw 'loren zij voor een deel hun funktie. De kontakten verminderden ook omdat ze in n wagen gingen wonen De reizigers raakten geisoleerd van de ge wone samen- ing. Ze gingen een aparte, onbekende groep vormen en kregen daardoor ook i minder goede naam (Uit de brochure; „Woonwagenbewoners" van Aad rmooij, maart 1977). wezig zijn. omdat men bang was, dat de leden dan al te plotseling met het probleem zouden worden gekon- fronteerd Onzin natuurlijk, maar dat is verder niet belangrijk." In de daaropvolgende vergadering van de commissie Welzijn kregen de heren Gerlings, Peters en Van Ste veninck de gelegenheid om hun standpunt uiteen te zetten. Hoewel het gesprek door de meeste leden als konstruktief en zinvol werd ervaren, ontstond toch een misverstand met de WD. De heer Bergsma had uit het eerste gesprek vreemd genoeg be grepen, dat het woonwagenteam in grote trekken haar goedkeuring kon hechten aan het VVD-standpunt. Dat bleek echter allesbehalve het geval. Peters: „We hebben de commis sieleden duidelijk gemaakt, dat hun voorstel rampzalig is. Het Leusdense voorstel gaat geheel voorbij aan de wer kelijke problematiek, het is niet geba seerd op de woonwagenwet en spruit voort uit een soort angst voor woonwa gens Gerlings „Het is een duidelijke zaak. dat het verzet in Leusden tegen het stichten van een woonwagenkampje veel heviger is dan elders in Nederland Ik ben dan ook erg teleurgesteld door deze houding van Leusden. Bovendien moet het me van het hart, dat ook van ambtelijke zijde niemand ons heeft be naderd om meer informatieHet voorstel van b en w is volgens ons dan ook op gesteld aan de hand van ambtelijke rap porten. Een theoretisch voorstel, niet getoetst aan de praktijk. De problematiek van het woonwagen werk in de regio Amersfoort wordt ner gens in het voorstel betrokken Verbijs terend eigenlijk Het Amersfoortse woon wagenteam is duidelijk teleurgesteld door de onverzettelijke houding van Leusden. „Wij besloten daarom ook om aktie te gaan ondernemen. De aanstaande gemeenteraadsverkie zing leek ons een uitgezochte gele-

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5