Jmburgse kunstenaars in gevarieerde expositie in „De Lichtenberg" .Loysden" in De Koperhorst rampoline- ipringen in je Rozendaal insdag hrijven or evangenen Expositie schildersclub „Loysden" Koopavond naar donderdag Bedrijfs- verzorging groeide leusd krant: r leasden k Nieuwe cursus zwangerschaps- gymnastiek Marx en heden daags marxisme: bij int. school voor wijsbegeerte AMBC houdt openingsrit CML-RO bijeen Lezing ir. Braks gaat niet door pÖNDERDAG 27 MAART 1980 expositie 9 I Een mooie en gevarieerde ten toonstelling is dezer dagen te zien in de benedengangen van het K-blok en de vitrines bij de Revali- datie-afdeling van het ziekenhuis De Lichtenberg". U kunt er elke daq terecht. De Stichting Ars Hospitali is er n geslaagd om het werk van een aantal Limburgse kunstenaars naar Amersfoort te halen. En het doet goed eens met het werk van die zuidelijke landgenoten van ons kennis te maken. Veel te weinig zien wij doorgaans van het werk van al die mensen, die aan de Jan van Eijck Akademie in Maastricht plegen af te studeren. Daar is in de eerste plaats het ingetogen werk van Sjef Hut- schemakers uit Sint Geertruid Zijn olieverfschilderijen zijn in matte kleuren met voornamelijk met tempera-verf geschilderd. Ze geven het leven op het platteland weer: de boer met zijn varken of koe, de goede herder met zijn schapen. De mensen en dieren zijn schonkig uitgebeeld, geteisterd als ze zijn door het harde leven op het land De weersgesteldheden heb ben hen tanig gemaakt. De vingers van de boeren zijn gekromd, de gezichten verweerd. Verwant schap met Herman Kruijder is aan wezig Evenals bij Permeke vinden we in dit werk de sterke verbon denheid van de boer met de aarde, mens en dier zijn opzettelijk ver vormd De kleuren zijn terugge houden warm. De voorstellingswijze van Sjef Hutschemakers is monumentaal te noemen en heeft bovendien iets kerkelijk religieus Van Jos Hameleers uit Mheer zijn er zeer fraaie pentekeningen en etsen te zien. Zuiver getekend en geëtste prenten van bomen, oude boomstronken, kronkelende afgevallen takken, appelplukkers aan het werk. En er is een prach tige ets van een lange rij knotwil gen, die niet zijn gesneden Het is knap en technisch kundig teken- en etswerk, waarin de land schappelijke elementen herken baar en natuurlijk zijn weergege ven Geheel anders van opvatting zijn de twee olieverfschilderijen, die Hameleers in ..De Lichten berg" laat zien. Ze zijn op haast naïeve wijze geschilderd Op het schilderij van de vrouw, die aan het bloemenschikken is. zijn de kleinste details van de bloemetjes weergegeven De vrouw zelf is non-achtig gekleed, heeft iets vervreemdends onmen selijks. Ze heeft de verstarde blik en houding van een pop Het schilderij van de pop penspeler toont een vreemdsoor tig uitgedoste figuur, die achter een gordijn staat, dat aan een roe de in de vrije natuur hangt. De achtergrond van dit tafereel wordt gevormd door een reusachtig bloeiende kastanjeboom, waarvan elk kaarsje met veel zorg en gevoel voor het detail is weergegeven Van Tamara Adams uit Thorn is in de vitrines bij de revalidatie-af- deling aardige volkskunst te zien. Knipwerk dat ik niet mooi van kleur vind. En fraaie haantjes, boom pjes. hartjes en kransjes van een soort novprnist brooddeeq, dat hier en daar een kleurtje mee kreeg De Biedemeier-boeketten zijn mooi van vorm en opbouw, maar misschien toch wel wat hard van kleur Van Plet Vos, die zijn opleiding genoot aan de Jan van Eijck Aka demie, zijn er vier olieverven in Cobra-achtige stijl te zien. Ruig en spontaan geschilderd in kleurvlek ken en forse toetsen In felle kleu ren gedaan en geheel volgens het gevoel benaderd. Patrick Crelghton uit Eckelra- de is de fijnschilder van land schappen. boomgaarden, ri viergezichten Met veel precisie werkt hij zijn onderwerpen uit Hoog water bij Itteren (1977). Het stille licht (1978) een beeld van een gedetailleerd weergegeven waterpartij, waarop het licht blin kend en fonkelend neerstrijkt Ragfijn uitgewerkte bomen met daarachter blauwe nevels steken de sneeuw af van zijn winterland schap (1979). Het werk is vrij afstandelijk en koel Het is meer een gewetens volle registratie van het waarge- nomene dan een warme vertolking van een bewonderd landschap. Het werk van Martin Linnardz uit Bunde heb ik helaas niet kun nen vinden De tentoonstelling duurt tot ongeveer half mei. AMERSFOORT/LEUSDEN - Tot en met maandag 31 maart eksposeren de leden van de Leusdens-Amersfoortse zondagsschildersvereniging „Loysden" in „De Koperhorst", Paladijnenweg 275 in Amers foort. Het is een aardige overzichtelijk opgestelde tentoonstelling. De zandkleurige schotten op metalen buissysteem doen het prima. „Loysdens" leden hebben, blij kens de resultaten die er in „De Koperhorst" te zien zijn, weer hard en met veel plezier gewerkt Sommige van hen hebben hun kunnen breder uitgebouwd. In volkomen willekeurige volg orde willen wij het werk de revue laten passeren. Bram Schouten toont een scala van vissersboten. Allemaal duide lijk, en met veel begrip en liefde voor de typerende onderdelen, weergegeven Een Hollandse vissersboot, type hoogaars, een Engelse vissersboot, die als sloep is getuigd, een botter onder vol tuig met grootzeil, fok, kluiver en be zaan. Rietje Wisman voert een krachtig penseel, en is niet bang om kleur in haar schilderijen te brengen, ,,'t Stille hoekje", „Twee poesen" en het jongetje dat de duiven voert zijn daar goede voor beelden van Van Loes Rigter zijn er een aantal zeer fijn uitgewerkte, ge voelige akwarellen, waarvan het vennetje, de Gelie en de eik op vallen door hun mooie stemmingsbeeld. Erg mooi gewaterverfd is de lichtende lucht achter de donkere eik Ruth Brinkman bereikte bizon der aardige resultaten met haar marmerdrukken. De prentjes zijn sprookjesachtig. De compositie van de vogelplaatjes is mooi „Vlinderachtig" en „Tocht per ka meel" zijn treffende vondsten „Vlaamse kermis" van Arie Stam geeft een leuk kijkje in een straatverlengde waarlangs de dicht gedekte kermis is opgesteld Er is van hem ook een boerderij op Texel, met grazende schapen er omheen Zeer romantisch is ,,'t Weeshuispoortje' van Joop de Groot. Goed van kompositie en sfeervol zijn z'n boerderijtjes in Drente. Erg mooi van kleur en sfeer is zijn „strenge winter Je- remia is best goed geschilderd, maar is mij toch wat te 'plaatjes- achtig' Klaasje Visser is aanwezig met een aantal goede akwarellen. „Herfst in den Treek" is knap ge daan, evenals het drietritsje van de hele, de half afgekloven en het klokhuis van de appel. Dinie Pot heeft in „Kampapula" en „Bollenstilleven" de donkere kleuren van de wat oudere schildertrant verlaten Deze olie verfjes zijn mooi blond en helder gebracht Bij het flesjes-stilleven is die oudere kleurentoon overigens best funktioneel. Ton Spaink pakt de meest uiteenlopende onderwerpen aan. Boeiend is zijn schilderij „Uitko mende aardappelbovisten". Ver vreemdend is daar, dat uit die bo- visten. kikkers tevoorschijn ko men Heel mooi geschilderd zijn zijn roosjes, en de dagparenoog op het leverkruid. Een aantrekke lijk stuk is ook dat van zijn Belgi sche kuilhut. U kunt „De Koperhorst" da gelijks bezoeken vanaf 9.00 uur in de ochtend. EUSDEN - In het kader van de e „De Rozendaal pakt In", wordt zaterdag 29 maart een demonstratie trampolinespringen gegeven door de Aalsmeerse vereniging „Olym- pia". Deze vereniging heeft bij de nationale kampioenschappen tram polinespringen steeds zeer goede resultaten weten te behalen. De springdemonstratie vindt plaats op het parkeerterrein van winkelcen trum „De Rozendaal" Er zal worden gesprongen om 11 00, 12.00 en 14 00 uur. Iedere demonstratie duurt onge veer 20 minuten. ISDËN - Dinsdag 1 april is er In de anneshoeve, Hamersveldseweg vin 19.30 tot 22.00 uur gelegen- I om brieven te schrijven voor Heke gevangenen. In talrijke lan- ln de wereld komt het nog dage voor, dat er mensen worden op- ®kt en in de gevangenis worden topt, omdat hun politieke of reh ire overtuig!hg, ras of huidskleur overeenkomt met die van het 'nd dat aan de macht Is. tonesty International is een onpar- )e organisatie, die o a door middel bneven schrijven probeert de be windslieden te beïnvloeden, om zo het lot van de politieke gevangenen te ver beteren Onlangs spraken de Al-leden van de adoptiegroep Leusden met een ex-politieke gevangene uit Roemenie. Deze wees erop dat het voor een Roemeense politieke gevangene zeer gunstig is als er van buitenaf naar de situatie van gevangenen bij de autori teiten wordt geïnformeerd Vaak wordt er dan minder zwaar gestraft. Om op zo groot mogelijk schaal invloed aan te wenden, organiseert Amnesty daarom de maandelijkse schrijfavonden Tijdens de schrijfavond van dinsdag 1 april wordt er geschreven naar de autoriteiten van Polen, De Sovjet-Unie, Zaire, Zuid-Korea en Haiti Over al de ze landen is achtergrondinformatie aanwezig. In het kader van de cam pagne tegen de doodstraf die Amnesty gestart is, ligt er een lijst waar men een adhesiebetuiging kan plaatsen. Zoals gewoonlijk zijn pen, papier en postzegels aanwezig, leder Is van harte welkom om te komen schrijven voor de politieke gevangenen, dins dag 1 april van 19.30 tot 22.00 uur in de Johanneshoeve. Hamerveldse- weg 40. AMERSFOORT - De leden van schildersclub Loysden exposeren nog tot en met maandag 31 maart in De Koperhorst, Paladynenweg 273 in Amersfoort. Op deze expositie worden werken met een zeer wisselend karakter ge toond. Zo worden er onder meer mar merdrukken van Ruth Brinkman, aquarellen van Loes Rigter en oliever fschilderijen van Dinie Pot te bezichti gen Wie nog van de gelegenheid deze tentoonstelling te bezichtigen gebruik wil maken kan terecht in De Koperhorst vanaf 09.00 uur 's ochtends LEUSDEN - In het kruisgebouw Rozengaarde 33 start volgende week woensdag 2 april een nieuwe cur sus zwangerschapsgymnastiek. Zij die aan deze cursus wensen deel te nemen, kunnen zich ter plaatse op geven, of telefonisch op nummer: 94 1218. LEUSDEN - De Internationale School voor Wijsbegeerte organi seert een cursus op vijf vrljdagavon- ACHTERVELD - Zondag 30 maart wordt door de Auto-, Motor-, en Bromfiets Club Achterveld de openingsrit van het nieuwe seizoen georganiseerd. Deze oriënteringsrit wordt weer gereden volgens een ei gen reglement. De lengte van de rit is ongeveer 45 km. Er kan worden gestart in de sport- klasse waarvoor een gemiddelde snel heid van 30 km/u is en in de Toerklasse. met een gemiddelde snelheid van 24 km/u. De uitzetters, de heren K. Lorist en H. Schopping. zullen er een leuke rit van maken die voor niemand te moeilijk is. Inschrijven zowel voor de sport- als toerklasse kan vanaf 13 30 uur in Hotel De Roskam De start is om 14 00 uur. den over Marx en het hedendaags Marxisme. De cursus wordt geleid door dr. H. Manschot, auteur van „Althusser over het marxisme". De eerste cursusavond - 18 april - wordt er een overzicht gegeven van het werk van enkele ontwikkelingen na hem. De volgende avonden - 25 april, 2, 9 en 23 mei - wordt steeds een as pect van het denken van Marx aan de orde gesteld, wordt nagegaan welke problemen en tegenstrijdigheden zich daarin voordoen en wordt besproken hoe dat aspect voor een hedendaags marxisme vruchtbaar uitgewerkt kan worden Voor inlichtingen kunt u kontakt op nemen met de Internationale School voor Wijsbegeerte. Dodeweg 8, tele foon 15020. LEUSDEN - In verband met goede vrijdag, volgende week 4 april, ver schuift de wekelijkse koopavond voor een deel naar de donderdag. Donderdag 3 april zullen in hoofd zaak de non-food zaken geopend zijn. plaatselijk nieuws LEUSDEN - De werkgroep RO van het CML komt op woensdag 2 april bij een. 's avonds om 8 uur in het ge meentelijk voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg De agenda voor deze vergadering bevat de volgende punten: 1 Opening 2. Verslag 11 maart 1980 3 Mededelingen en informatie 4 Recreatiebasisplan Eemland 5. Bestemmingsplan Bruinhorst-alter- natief bewoners Hamersveldseweg 6 Schetsontwerpen Zwanenburg 7. Rondvraag 8 Sluiting LEUSDEN/ACHTERVELD - De door de gezamenlijke landbouwor ganisaties van Leusden en Achter veld geplande avond op 28 maart, waarop ir. G. J. Braks zou komen spreken kan helaas geen doorgang vinden. Zoals bekend is de heer Braks inmiddels minister van Land bouw geworden en kan hij deze avond niet spreken. Het bleek de organisatoren niet mo gelijk op een zo korte termijn voor een vervangende spreker te zorgen Van een eventuele nieuwe bijeenkomst zullen de leden tijdig op de hoogte wor den gebracht. LEUSDEN - Maandag 24 maart hield de Vereniging voor bedrijfs- verzorging „De Utrechtse Vallei" haar zestiende jaarvergadering in De Til aan de Hamersveldseweg. Voorzitter D T Verbeek zei in zijn openingswoord zich te verheugen over de grote opkomst Voorts noemde hij het verheugend dat ook in het afgelo pen jaar het aantal leden was gegroeid en wel met 24 De voorzitter merkte op. dat veel bedrijven van leden onder grote druk staan „De kosten voor de ondernemers gaan steeds verder om hoog. dat leidt alleen maar tot noodge dwongen meer produceren". Werkver- delen L. R Huurdeman kon een be moedigend verslag geven van de ak- tiviteiten in het afgelopen jaar De vraag naar hulp is volgens hem toegenomen, niet alleen ten gevolge van ziekte, ook voor vakantie Er zijn perioden ge weest, waarin vijf arbeidskrachten gelijk moesten worden ingezet, waaruit blijkt dat de bedrijfsverzorging een onmis bare hulp is geworden Aan het eind van de bijeenkomst werd het aftredend be stuurslid A. van Wolfswinkel uit Maarsbergen herkozen en werden de contributievoorstellen van het bestuur aanvaard.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9