gelijkelijk wel kan gaan, wanneer niemand buitensporige eischen doet, en dat iemand zijn evenmensch niet opzettelijk behoeft te benadeelen, om zelf vooruit te komen. Maar wij weten nog meer. Op gezag van de helderste den kers van onzen tijd, die hun leven hebben gewijd aan het onderzoek naar de middelen om het welzijn der menschen te bevorderen, kun nen wij zeggen, dat niemand in zijn streven naar eigen geluk kan slagen, wanneer hij niet evenzeer naar het geluk zijner medemenschen streeft. Door dit beginsel bezield, aan vaardt de nieuwe redactie hare taak. Moge zij het in 't schoone Eemland meer en meer ingang doen vinden, dan heeft zij bij den aan vang van 1880 niet te vergeefs den recht gemeenden wensch geuit: DEN LEZERS HEIL! Baarn, 22 December. Heden was het voor den Burgemeester onzer gemeente een nimmer te vergeten dag. Ten zijnen huize vervoegde zich eene commissie van twintig heeren om hem namens de ingezetenen een bewijs van dankbaarheid en hulde aan te bieden, daar hij voor zijne benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten heeft bedankt en zich op nieuw aan de gemeente heeft ver bonden. Baarn, 27 Dec. Ook hier hadden wij heden ons ijsververmaak. Aan de hardrij derij op schaatsen werd door twaalf personen deelgenomen. Na een moeilijken en hard- nekkigen kamp werd de prijs van f35 be haald door van Pascheu; de eerste premie van f 20 door Woudenberg en de tweede premie van f 10 door Kuiper. Met eene ge paste toespraak werden de prijzen door den heer J. Yoorthuizen aan de winners uitge reikt. Eene groote menigte woonde dit door schoon weder en muziek opgeluisterde win terfeest bij. Hoevelaken. Tot herder en leeraar is alhier beroepen Ds. C. P. N. Pikaar, Predikant te Harmeien. Scherpenzeel. De Commissie die zich hier gevormd had om in dezen vroegen en strengen winter in de behoeften van hare arme natuurgenooten te voorzien, heeft eene open collecte gehouden aan de hui zen der ingezetenendie de aanzienlijke som van ruim f 210 opbracht. Woudenberg. De veehandelaar C. van de Wetering alhier heeft een varken ontvan- Barneveld. Ds. J. A. P. Ris Lam- bers heeft voor het beroep naar de Meern bedankt. Daar het nut van het adverteeren alge meen is erkend, heeft de uitgever niet geaarzeld aan de toenemende behoefte om advertenties te plaatsen zooveel mogelijk tegemoet te komen, door ze in zijn blad op te nemen, tegen den laagsten prijs, die er in eenige courant voor wordt betaald Voor eene advertentie van 16 regels 40 ets. Voor iederen regel meer dan 6 5 ets. De kosten behoeven dus niemand meer af te schrikken om zijne belangen door openbaarheid te bevorderen. Amersfoort, 2 Januari 1880. De Commissie, die zich vóór anderhalf jaar heeft gevormd om in de omstreken van Amersfoort opgravingen te doen naar oudheden en door wier bemoeiingen een aantal hoogst merkwaardige urnen zijn op gedolven, heeft zich op eene vergadering, gehouden op den laatsten dag des vorigen jaars, geconstitueerd tot eene commissie voor het verzamelen van oudheden uit Amersfoort en omstreken, onder bepaling, dat de geheele verzameling te gelegener tijde aan de gemeente Amersfoort zal wor den aangeboden. Tevens is op die verga dering de bizondere leiding der zaak op gedragen aan een bestuur van drie leden, bestaande uit de Heeren A. M. Kollewijn Nz., W. F. N. Van Rootselaar en A. A. I. Van Rossum. Vooral door de ijverige pogingen van den Heer W. F. N. Van Rootselaar en de welwillende medewerking van verschei dene ingezetenen zijn behalve de urnen nog eene menigte andere oudheden bijeen gebracht. Wie wenscht mede te werken om Amers foort eens in het bezit te stellen van een museum van oudheden, kan zulks doen door oudheden, die in eene familie gewoon lijk zonder, maar voor eene verzameling van hooge waarde zijn, aan de commissie af te staan, of door lid der commissie te worden tegen eene contributie, die voor dit jaar op f 5,is bepaald. De heer P. J. van Maanen, tot dusver volontair, is benoemd tot ambtenaar ter gemeente-secretarie van Amersfoorten speciaal belast met de bijhouding van het bevolkings-register. Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van IJs- Belt is tot regent van het St. Pieters en Bloklands gasthuis te Amersfoort verkozen in plaats van den heer G. A. van Werk hoven, overleden. Op Vrijdag 9 Januari 1880 zal in het Locaal de Arend te Amersfoort te 12 ure een Landbouwvoordracht gehouden worden over zuivelbereiding. Wij gelooven gerust der die belang stelt in alles wat kan en tot verbetering op het gebied der !o lezing bij te wonen, daar spreker zelf als landbouwer in zijn eigen bedrijf nieuwe systeemen ingevoerd heeft en zich ten doel stelt onze landbouwers en vooral de vrouw, op eenvoudige wijze deelgenoote te maken van zijne ondervinding en hen op te wek ken ook in 't algemeen belang en ten hunne voordeele, proeven op dit gebied te nemen; dat bij deze voordracht vele vrouwen zul len tegenwoordig zijn, is zeker in hun be lang te achten. De dwaze liefhebberij van te schieten op Nieuwjaarsdag heeft deze keer weer tot een ongeluk aanleiding gegeven. Een kleine jongen trof met een zakpistooltje een man zoodanig in 't oog, dat hij het den eersten tijd niet zal kunnen gebruiken. Binnen een tijdsverloop van vier jaren is te Amersfoort een jeugdig echtpaar ge zegend met vijf kinderenzonder twee- of drieling. Het is zeer noodig dat houders van spie gelruiten, spiegels, enz. die verzekeren, daar een der grootste ruiten alhier (van den Heer B.) door de vorst is gesprongen. Hoewel slechts 4 weken bij de onderlinge Glasverze kering-maatschappij te Amsterdam geassu reerd, terstond door deze maatschappij maat regelen zijn genomen voor het stellen van een nieuwe. Wij verwijzen daarom met na druk naar achterstaande advertentie. De eere-voorzitter der commissie, de heer Rutgers van Rozenburg, hield bij die aanbie ding eene gepaste toespraak, waarin hij deed uitkomen, hoe groot de belangstelling der gemeentenaren is in den persoon des Burge meesters en hoe rijken en minder bedeelden hadden gewedijverd om het hunne tot cadeau bij te dragen. Zichtbaar waren den Burge meester en Mevrouw getroffen, bij het aan schouwen van zooveel schoons. Onvergete lijk, zeiden zij, zou dezen dag voor hen zijn, terwijl de Burgemeester getuigde, dat hij, aan den aandrang van zoovelen had toegege ven om voor eene zoo eervolle betrekking te bedanken en dat hij met onverllauwden ijver zou voortgaan, de belangen der gemeente te behartigen. Het cadeau bestaat uit een prachtig mahonyhouten schrijfbureau, een ebbenhouten salontafel en een prachtig zilve ren koffie-servies. Op de zilveren bladen staan de wapens der families Mollerus en Stratenus gegraveerd en 17 November, den datum van het bedanken voor de benoeming tot Gedeputeerde Staten. weegt 700 ponOBtrekt vele toeschouwers. BINNENLAND. De ijsgang is begonnen, den 31 en Dec. dreef het ijs van de Lahn Coblenz voorbij, 1 Jan. is de rivier de Waal bij Nijmegen los geraakt, maar zette zich na een kor ten tijd weder vast, wij wenschen dat alles zonder ongelukken moge afloopen. Ten einde echter bij eventuëelen waters nood intijds gereed te kunnen zijn voor het vervoer van personen en goederen, heeft de Minister van Waterstaat enz. de spoorwegdirectiën uitgenoodigd de noodige maatregelen daarvoor nu reeds vast te stellen. Wat gevreesd werd, begint zich te ver wezenlijken: de Duitsche beschermende wetten benadeelen onze inlandsche industrie. Blijkens een bericht uit Tilburg toch, heeft een der fabrikanten in wollen stoffen aldaar en werkende met 25 knechts, zijne zaak reeds geheel naar üuitschland verplaatst, terwijl een tweede, met honderd-vijf-en- dertig knechts werkende, zijne zaak voor een gedeelte naar Duitschland heeft over gebracht. Met het oog op eene geregelde com municatie tusschen de stations van de Hol landsche en Rijnspoorwegmaatschappij heeft de minister van waterstaat de Rhijn- spoorweg-maatschappij uitgenoodigdmet den aanvang van den a. s. zomerdienst een stoomtramdienst tusschen genoemde stati ons over den verbindingsweg tot stand te brengen voor het overbrengen van personen en bagage. Waalwijk. Het Langstraatsch handels- hooi is in de laatste dagen gestegen tot ruim f 20 de 1000 kilogr. Algemeen wordt nog hooger markt verwacht. Bennekom. Tusschen deze en de ge meente Ede werd Vrijdag jl. 2e. Kerstdag, een fraaie Ree geschoten op de sneeuw. Wageningen28 December. De raad dezer gemeente heeft besloten geen gevolg te geven aan het verzoek van het Veluwsch Lokaal-spoorweg Comité, waarbij voor den aanleg der lijn RhenenWageningenEde van genoemde gemeente wordt gevraagd een garantie van 5 percent over eene som van f 550,000, of in ééns de storting van een subsidie van f275,000. Men oordeelde dat, daar Rhenen en Ede weigeren in deze mede te werkengenoemd bedrag voor de kas dezer gemeente veel te bezwarend is. BUITENLAND Volgens bericht uit Calcutta meldt Ge neraal Roberts den 27sten Dec. uit Ka- bul, dat Baker met 1700 man voetvolk en ruiterij en 4 kanonnen naar Kohistan is gemarcheerd en dat het land rondom Ka- bul snel tot rust wordt gebracht. Den 22sten Dec. hebben 3000 Ghilzaï's het fort Jungdulluh aangevallen. Zij werden met verlies teruggeslagen. De jongste berichten omtrent de groote en bekende Spoorwegramp in Schotland herleiden het aantal slachtoffers tot onge veer 90 personen. Er is niemand gered Een officieel onderzoek wordt ingesteld. Eergisteren heeft te Londen en op an dere plaatsen van Engeland een orkaan gewoed, die vergezeld ging van regen, ha gel, donder en bliksem, bij een betrekke lijk koude temperatuur. Vooral te Wool wich was de storm bijzonder hevig. De nieuwe Fransche Minister-President, de Heer Freyciuet, heeft eene depêche ge zonden aan Frankrijk's vertegenwoordigers in het buitenland, waarin hij hun doet we ten, dat hij de portefeuille van Buiten- landsche Zaken heeft aanvaard en dat hij, met den besten wil jegens de Mogendhe den bezield, de goede betrekkingen met haar wenscht te handhaven. Al de leden van het corps diplomatique te Parijs heb ben zich bij Freycinet doen inschrijven. De Duitsche gezant, Vorst Hohenlohe en diens gemalin deden het in eigen persoon. Door de politie is te Berlijn een ge heime drukkerij ontdekt welke ten dienste stond van de Nihilisten. De eigenaar en twee zijner helpers zijn gearresteerd en al de voorhanden voorwerpen in beslag ge nomen. De chef was een zetter, die reeds naar Siberië was gedeporteerd. Een stu dent, uit Polen afkomstig, behoort onder de gearresteerden. Ook op 1000 exempla ren van een revolutionair blad werd de hand gelegd. Een wonder mag het heetendat niet of de Koning öf de Koningin van Spanje het slachtoffer is geworden van den dwaas, die het op hun leven had toegelegd. Im mers 't rijtuig stond stil onder de smalle paleispoort en Otero bevond zich met zijn dubbel pistool in de onmiddellijke nabij heid. De kogels zijn dan ook vlak langs II. H. M. M. heengevlogen. De Koningin was zeer verschrikt. Otero is 19 jaar oud, van beroep pas teibakker. Hij zegt dat hij wegens den slech ten stand van zijn zaken een eind aan zijn leven had willen willen maken, maar dat een zijner vrienden hem toen aanried, dan liever een aauslag te doen op den Koning. Te Santa Dominica op Sicilië is zoo veel sneeuw gevallen, dat de deuren en vensters er door versperd zijn. Men vreest dat 20 huizen zullen instorten; zij zijn reeds door de bewoners verlaten. Uit Tunis wordt geschreven, dat de Regeering een Israëliet, die daar geboren was, na acht dagen gevangenisstraf, uit het land gebannen heeft, omdat hij het bij Tunis behoorende eiland Gerbi aan prins von Bismarck te koop aangeboden had. GEMENGD NIEUWS. De gemeente-veld wachter Valk, te Broek in Waterland, is op eene noodlottige wijze om het leven gekomen. Bezig zijnde de biljetten voor de volkstelling rond te bren gen, is hij door een der wieken van de poelmolens in de nabijheid van Monniken dam zoodanig getroffen, dat hij op de plaats dood bleef. Onvoorzichtigheid moet aanleiding tot dit ongeluk geweest zijn, daar hijzich naar de molen willende be geven gewaarschuwd werd te wachten totdat men den molen stil had laten staan. Toen hij op deze waarschuwing geen acht gaf, had het ongeluk plaats. De plotseling ingevallen dooi heeft zich op het eiland Marken reeds doen gelden. Het huis van den lichtwachter C. Jansz is door ijsschuiving totaal verbrijzeld. De lichttoren is gelukkig gespaard gebleven. De menschen in het woonhuis aanwezig zijn met levensgevaar gered, terwijl huisraad enz. verloren is. Onder de gemeente Koog aan de Zaan is het lijk van een 26jarige dienstbode gevonden, beroofd van sieraden en beursje. Een vermoedelijk schuldige is in hechtenis genomen. Te Lemele is eene vrouw in hechtenis genomen, die hoogstwaarschijnlijk haar man geworgd heeft. Een Amerikaan heeft weer een nieuwe manier van adverteeren uitgevonden, nl. om op koekjes van witte suiker van ver schillenden vorm en groottemet een on schadelijke verf korte aankondigingen te drukken. De koekjes zijn bestemd om gratis uitgedeeld te worden, in winkels aan de klanten gegeven, enz. De uitvinder stelt zich voor, dat deze geheel nieuwe reclame bijzonder veel opgang zal maken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2