NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR land, ten, t, Woensdag 7 Januari Vooruit maar! No. 2. Negende Jaargang. Uitgever: A. Hl. Slothouwer, Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FEUILLETON. Tusschen Hemel en Aarde. II. {Slot.) AMERSF00RÏSC1E COURANT r- A t- Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het gohcele Ryk1,10. Afannderlljkc nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regelsƒ0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag v<jór de uitgave in. Daar het nut van het adverteeren alge meen is erkendheeft de uitgever niet geaarzeld aan de toenemende behoefte om advertenties te plaatsen zooveel mogelijk tegemoet te komen, door ze in zijn blad op te nemen, tegen den laagsten prijs, die er in eenige courant voor wordt betaald: "Voor eene advertentie van 16 regels 40 ets. Voor iederen regel meer dan 6 5 ets. De kosten behoeven dus niemand meer af te schrikken om zijne belangen door openbaarheid te bevorderen. Op welk terrein we ons begeven, welk on derdeel van het menschelijk denken en wer ken we kiezen tot het voorwerp onzer waar nemingen, immer zullen we de waarheid moeten erkennen die er opgesloten ligt in het woordStilstand is achter uitgang, is de dood Reeds een vluchtige blik in de stoffelijke wereld is voldoende, om ons daar allen twij fel in dit opzicht te doen afleggen. Al wat in Ondertusschen had onze goede Brigitta den stand van zaken met één blik overzien. Zij nam eene stroomatras en wierp die uit het venster op straat. Toen riep zij andere dienstboden van de huizen in de buurt toe, ook bedden en stroozakken aan te brengen. Die regenden dan ook weldra uit vele vensters naar beneden. Zij werden alle onder den hangenden man opgehoopt, maar ieder, die er iets bijbracht, keek angstig naar boven, niet anders denkende dan dat Brits hem ieder oogenblik op het hoofd zou vallen. Toen de bedden opgestapeld waren vloog Brigitta het kerkhof op. Dadelijk had zij haar plan gemaakt. Nadat zij hare kleederen met die van oen arbeider verwisseld had, kwam zij weder buiten en riep naar boven: de bezielde schepping ophoudt zich te ont wikkelen, gaat ten grondewel niet altijd met dezelfde snelheid, maar toch met onver biddelijke zekerheid. En daar dezelfde wet ten, die het materieel bestaan beheerschen, zich ook doen gelden in het zedelijk en maat schappelijk leven, kunnen we reeds bij voor baat, zonder verdere redeneering besluiten, dat er geen middenweg bestaat tusschen Voorwaarts en Terug. Bovendien levert de geschiedenis van de menschheid in het algemeen, van de ver schillende volken in het bijzonder, bij iedere schrede de bewijzen op voor de waarheid on zer stelling. We zien natiën zich vormen, somtijds uit kleine beginselen, maar meestal door den drang van een gemeenschappelijk streven, door de bewustheid van onderlinge behoeften en belangen: We zien ze haar kindschheid doorloopen, tot wasdom komen, en eindelijk schitteren in de volle kracht van den mannelijken leeftijd. Somtijds was het alsof zij zich eenigen tijd op dit verheven standpunt wisten te handhaven, en er weinig of geen verandering kwam in haar in- en uitwendige positie zoowel als in haar verhou ding tot mededingende volkendoch die bestendigheid was slechts schijnbaar. Reeds in het tijdperk van den hoogsten bloei waren de oorzaken aanwezig, die den teruggang ten gevolge moesten hebben, en was er weinig scherpzinnigheid noodig om de sporen van het naderend verval aan te wijzen. Nog een korte poos, en de middagcirkel was over schreden, de zon wendde zich ter westerkim. De onveranderlijkheid dier wet biedt ons stof tot ernstig nadenken aan. Zeker, in het Houdt volFritsik zal je redden." Toen liep zij de torentrap op en liep door de klokkenkamer naar de stellage. z/Zie je dan niet, wat wij doen moeten?" riep zij den verbluften arbeiders toe. //Wij moeten een anderen even langen balk een eind hooger uitsteken." z/Wil jij daar dan op klimmen?" vroeg iemand. z/Ja zeker, dat wil ik!" //O, jij bent het meisje, voor wie hij danste!" riep er een spottend. z/Dat doet er niet toe, wie hij is of wie ik ben! De man verkeert in levensgevaar en wij moeten doen wat wij kunnen." z/Het is zijn eigen schuld", zeide de spotter. //Wat mij betreft ik zet mijn hals niet op het spel." z/Dat hoeft ook niet. Ik heb vader dikwijls zijne sloep helpen optuigen en kan klimmen als een man." //Daarvoor heb je ook mannenkleeren aan!" //Schaam je! Als je mannen en geen lafbekken bent, help mij dan deze spar lot der volken doen zich omstandigheden voor, die met den besten wil niet zijn te voorkomenmaar toch, in de meeste geval len ligt er eigen schuld ten grondslag aan de wederwaardigheden, die hun voortbestaan bedreigen. Een natie, die meent dat zij haar toppunt bereikt heeft en zich niet meer be hoeft in te spannen, verzwakt door gebrek aan energie, en moet eindelijk bezwijken. Een maatschappij, die zich omhult met den man tel harer zelfgenoegzaamheid, en alle denk beeld van verbetering en hervorming verre van zich afwijst, verkeert in denzelfden hope- loozen toestand. Niet anders is het gesteld met de individuen. Het Voorwaartsmoet bij allen weerklank vinden, en op elk gebied gelde voor ieder onzer de leus//Niet dat ik het reeds heb begrepen, maar ik jaag er naar Nu gelooven we, dat dit algemeen gedeelte van onze beschouwing weinig tegenspraak zal ontmoeten. Integendeel, verreweg de meesten zullen erkennen, dat we veel te lang zaam vooruitgaan, dat met name onze sociale en politieke instellingen zich bijna niet ont wikkelen, dat de wijzer, die onze vorde ringen controleert nagenoeg stilstaat. De kinderen dezer eeuw munten juist niet uit door stille berusting in hetgeen iseen geest van ontevredenheid spookt in de hoofden en harten van duizenden onzer broeders, en het recht van critiek wordt op de ruimste schaal toegepast. In beginsel kunnen we dat niet anders dan toejuichen. Onder één voorbehoud even- vastmaken z/Ja dat moet gebeuren!" riep de tim merman. //Zij heeft gelijk. Liefde is sterker dan verstand. Komjongenslegt de spar over de dwarshouten en bindt haar vast z/Nu moet ik nog twee touwen hebben," vervolgde Brigitta, //één om het middel, het andere tusschen de tanden, de touwen kunnen hierboven vastgebonden of vastge houden worden." //Hoe wil je aan deze ra naar buiten klimmen zonder loopstag vroeg een ma troos die erbij gekomen was. z/Wat, jij, een oude zeerob, vraagt dat? Ik schuif langs den spar, terwijl ik haar met handen en voeten vasthoud. Een oude zeeman zou dat wel zonder touw kunnen doen." „Ik zal het doenmeisjeantwoordde de matroos. „Ik ook!" z/En ikV zeide twee anderen. z/Neen," antwoordde Brigitta, //ik verlang niet, dat iemand zijn leven voor Frits wel. Er bestaat een ontevredenheid, een zucht naar verandering, die uit den Booze is: die zich niet richt naar het ideale, zich geen zedelijke volmaking ten doel stelt, maar uit sluitend het oog gericht houdt op het stoffe lijk bezit, die het persoonlijk materieel belang als eenige drijfveer huldigt. Dat deze richting in onze dagen al te zeer op den voorgrond treedt, erkennen en be treuren wedoch we zouden onzen tijdge- nooten onrecht doen, wanneer wij bij zooveel schaduw het licht niet wilden zien. Gelukkig, zij zijn er bij honderden en duizendtallen,die edele geesten, die de banier van het ideale omhoog houden, en die alle krachten inspan nen om den strijd voor den vooruitgang los te maken van alle zelfzuchtige bijoogmerken. Hun behoort de toekomstde overwinning kan hun niet ontgaan. Die allen, zij hebben slechts één doel de menschen beter en wijzer en alzoo geluk kiger te maken. Het eenige waardoor zij van elkander afwijken, is dit: in de keuze der middelen zijn zij niet eenstemmig. Dat kan niet anders. Ieder mensch heeft een op zich zelf staande geschiedenis, doorliep een afzon derlijke leerschool, hetgeen tot de meeste verscheidenheid in levens-opvatting voerde. Maar wat is nu hierbij ten zeerste te be treuren Dat zij, die in beginsel hetzelfde willen, die een gemeenschappelijk doel voor oogen houden, juist door dit verschil omtrent de wegen die er naar hun zienswijze heenlei den, niet zelden vijandig tegenover elkander staan. In plaats van elkander bij hun arbeid te steunen, vernietigen zij elkanders werk. Wat de een met veel moeite zaaide, wordt opoffere, zoolang ik er nog ben." z/Laat zij haar gang gaan," zeide de timmerman. //Ik geloof dat zij het beter zal doen als iemand van ons. Ben je wel sterk genoeg meisje?" z/Ik heb al mijn broeders met worstelen ondergekregen. Wees maar niet bang." De touwen waren gereed sterke man nen hielden ze vast. z/Doe het niet, Gitta!" riep Frits haar toe. z/Ik doe het welHoudt vast Toen klom ze vlug langs de spar naar buiten. Maar er deed zich een nieuw bezwaar voor: de spar was niet hoog genoeg vastgemaakt. Voordat Brigitta tien voet voortgeschoven was, stiet zij ieder oogen blik met den rug tegen den balk, waaraan Frits hing. z/Ik moet weer terug!" riep zij den arbeiders toe, //en de spar moet hooger vastgemaakt worden. Anders stoot ik hem eraf. Moed Frits't zal gauw gedaan zijn. Kijk eens, wat eene flinke hoop bedden beneden je ligt!" Zij klom nu terug en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1