NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Beam, Bunsdioien, Eemnes, Hamersvelfl Sdieroenzeel, Mentors, ,L t, Woensdag 14 Januari No. 4. Negende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Toontje met de gebeten wang. AMERSFOORTSGUE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDEB te Baarn. Advertentién van 16 regels Iedere regel meer. Groote lettors worden berekend naar plaatsruimte. Advertentién zende men den dag vóór de uitgave in. 0,40. 0,05. Daar het nut van het adverteeren alge meen is erkendheeft de uitgever niet y geaarzeld aan de toenemende behoefte om advertenties te plaatsen zooveel mogelijk tegemoet te komen, door ze in zijn blad op te nemen, tegen den laagsten prijs, die er in eenige courant voor wordt betaald Voor eene advertentie van 16 regels 40 ets. Voor iederen regel meer dan 6 5 ets. De kosten behoeven dus niemand meer af te schrikken om zijne belangen door openbaarheid te bevorderen. OFFICIE ELE PUBLICATIËN. Do Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gelet op de aanschrijving van Heereu Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht van den 16. Juli 1844 (Frovineiaalblad No. 53), houdende uitnoodiging om, ter voldoening aan een, op machtiging van Zijne Ma' jesteit don Koning, door Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken bij aanschrijving d.d. 39 Juni 1844, No. 103, 1. afd. gedaan verzoek, jaarlijks de ingezetenen te herinneren aan de bepalingen der wet van den 1. Maart 1815 (Staatsblad No. 21), betrekkelijk de vikbing deb ZON- en FEFSTDAGEN; Maken dientengevolge aan de ingezetenen bekend, dat de voormelde wet is vbu den navolgenden inhoud: FEUILLETON. ii. Joseph gaf Kaatje volkomen gelijk en zeide»die groote heeren kunnen wel wat •velen." Nu was de jager alles behalve een groot heer," maar hij werd zoo genoemd omdat men dan beter op hem schelden kon. Joseph nam Toontje, zijn meisje, aan den eenen arm, en Veva aan den anderen. Kasper ging met Kaatje naast hen, en zoo wandelden zij door de Breestraat naar den eikenboom. Joseph en Toontje waren een mooi paar; beiden groot en slank, en dubbel schoon als zij naast elkander gingen. Joseph was half als boer, half als soldaat gekleed; hij geleek wel een officier, zoo net en ongedwongen was zijn geheele voorkomen. - Toen zij bij den eikenboom waren aan- 4 gekomen, zagen zij op korten afstand den jager bij den boschwachter van Nordstett staan. Joseph bemerkte zelf, dat de jager da op hen weesen hij schraapte eens met Wij WJLLEM, bij de giiatie GODS, Pbins van Obanje Nassau, Souvebein Vobst deb Vereenig- de nïdeelanden enz., bnz„ enz. Aan al degenen dio deze zullen zien of hooren lezen, salut! doen te weten: Alzoo Wij in overwegiDg genomen hebben de nood zakelijkheid om op het voetspoor onzer godsdienstige voorvaderen, dio daarop, steeds den hoogsten prijs stelden, de plichtmatige viering van den dag des Heeren en anderen dagen, der openbare christelijke godsdienst toegewijd door eenparige voor de ge heele uitgestrektheid der Vcreenigde Nederlanden algemeene werkende maatregelen tc verzekeren. Zoo is het, dat Wij, den Raad van State gehoord en met gemeen overleg der Staten-Generaal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze: 1. Dat op Zondagen en op zoodanige godsdienstige feestdagen, bIb door de kerkgenootschappen van de Chris telijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verfigt worden, welke de godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben dan ingeval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaat selijke regcering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van ge ringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten, of openbare plaatseD, zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren verkoopen. 3. Dat gedurende den tijd voor de openbare gods dienstoefening bestemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook gedurende dien zelfden tijd, geenerhande spelen, hetzij kolven, halslaan of dergelijke mogen plaats hebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden, zooals schouwburgen, publieke danspartijen, concerten en harddraverijen, op de Zondagen en algemeene feest dagen zullen gedoogd worden; zullende het aan de plaatselijke bestoren worden vrijgelaten, hieromtrent de keel, alsof hij den ,/grooten heer" al dadelijk een ferm antwoord wilde geven. Daarop vatte hij Toontje om den hals, gaf haar een klinkenden zoen en liep verder. Wanneer hij gehoord had wat de jager met den boschwachter sprak, zou hij nog veel driftiger zijn geweest, want de jager zeide: ,/Zie daar komt ze juist aan. Het is een meisje van melk en bloed. Ik geloof niet, dat ik er ooit zoo eene gezien heb." //Jawel, jawel, net als ik dacht" antwoordde de boschwachter, //dat is Poe- delkops Toontje. Men noemt haren vader den Poedelkop om zijn witachtig haar; Toontje is ook lichtblond; in het dorp heet zij ook wel: het appeltje, omdat ze zulke roode wangen heeft. Nu, de dominee was ook niet gek; die wilde haar voor keukenmeid hebbenmaar jawel, fluiten de Poedelkop zei: //vriendelijk bedankt." Toontje krijgt later zooveel bunders land en zooveel koeien, dat ze niet behoeft te dienen." De jager gaf den boschwachter de hand en liep snel het voetpad af. Aan den kant van een weiland gezetenbrachten onze eene uitzondering toctestaan mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. 5. Dat de plaatselijke policie zorg zal dragen, teneinde alle hinderlijke bewegingen en gerucht, in de nabijheid der gebouw en tot de openbare eeredienst bestemd, en in het algemeen alios, wat derzelve zou de kum.en hinderlijk zijn, voor te komen of te doen ophouden. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandig heden, zullen gestraft worden met een boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden, of met eene gevangenis van niet langer dan drie dagen voor de ovortredcrB die buiten staat mogten zijn deze boete tc betalen. 7. Dat, bij eene tweedo overtreding, de boete of straf zal worden verdubbeld, en wijders alle te koop gelogde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de herbergen of andere publieke plaatsen voor ééne maand gesloten zullen worden. En dat door deze algemeene verordeningen, alle daarmede niet overeenkomstige provinciale of plaat selijke reglementen en inrigtingen zullen worden ge- honden voor vervallen. Lasten en bevelen dat deze in het Staatsblad zal worden geïnsereerd, en dat een genoegzaam getal exemplaren gedrukt en aan de Staten in de onder scheidene provinciën of landschappen, ingevolge art. 86 der grondwet, ter uitvoering zal worden gezonden; met last om dezelve alom te doen publiceren en affigeren, en van de predikstoelen der onderscheidene Christelijke kerkgenootschappen tc doen aflezen. Lasten en bevelen voorts dat Onze ministeriële departementen en andero autoriteiten, justicieren en officieren, wiens zulks aaDgaat, aan de nauwkeurige uitvoering de hand zullen honden, zonder eenige connivenlie of dissimulatie. Gegeven in 'a Gravenhage, den lstcn Maart des jaars 1815, het tweede van Onze regeeriug. (geteekend) WILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid, (geteekend) A. R. Vaj.ck. Gedaan te Amersfoort, den 12. Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. bekenden onder zingen en kussen den na middag door. Veva was er het slechtst aan toe, haar lief was te Heilbronn bij de soldaten, wie weet waar hij nu was, terwijl zijn meisje met een blozend gelaat aan hem dacht! Toen het avond werd, schikte Veva de andere meisjes weer wat op; haar eigen kraagje zat nog in de beste orde, terwijl de kragen en haren der anderen vreeselijk verkreukeld en versold waren. Men ging weder op straat wandelen, en nu liepen de meisjes naar hunne vriendinnen en de jongens naar hunne vriendenzoodat de geslachten gescheiden waren. In het Westen ging de zon bloed rood onder en voorspelde goed weer voor den volgenden dag. De jongens liepen in laDge reien, zingend of fluitend het dorp in. Ongeveer dertig schreden achter hun gingen de meisjes arm in arm, eveneens in laDge reien, die de geheele breedte der straat innamen. Zij zongen onophoudelijk. Steeds begon eene der meisjes een nieuw lied, en de anderen vielen dan in zonder zich lang te bedenken. Bij het huis van den slotboer haalde de jagervan Herl komendede meisje5 Amersfoort, 13 Jan. Bij de d.d. schutterij alhier is door Z. M. den Koning benoemd tot Kapitein den Heer J. J. de Koningh, thans le Luit., en tot le Luit. de Heer G. J. Baron van Boetzelaer, thans 2e Luit. De Hoogleeraar Dr. L. W. E. Bauwen- hofT, te Leiden, zal a.s. Donderdagavond, 15 dezer, des avonds ten 8 uur precies, eene verhandeling houden, in eene vergadering met Dames van het Departement Amers foort, 'van de Maatschappij //tot Nut van 't Algemeen". De schoolspaarbanken, door de Afd. Volksonderwijs opgericht, schijnen bij aan vang gunstig te werken. De aanvanke lijke inleg overtreft de verwachting. Een enkel schoollokaal van 50 leerlin gen kan daarvan een begrip geven. Door 30 van de 50 leerlingen is hier in de week van 512 Jan. ingebracht de som van f 1,8.0. Dat is gemiddeld 6 centen per hoofd. Hieronder zijn drie kinderen, die 291/222 en 11 centen hebben in gelegd. Het is een aardig gezicht de kinderen bij hunne komst in de school, hunne centen in de voor hen bestemde busjes te zien werpen. De als rechtspersoon verklaarde Veree- niging Dorcas alhier heeft in 1879 ont- in. Toen hij Toontje zag, die aan een der uiteinden liep, werd hij bloedrood; hij verlegde het geweer op zijn' schouder en zeide, tot Toontje gewend: //Goeden avond, juffers." //Bedankt," antwoordde eenigen, en de jager vervolgde zacht tot Toontje//Zou ik nu mede mogen gaan?" z/Neen, het past niet, dat ge met ons door het dorp gaat; doe mij een plezier, en ga vooruit bij de jongens," antwoordde Toontje, eveneens heel zacht. De jager was zeer verheugd en ging beleefd groetende vooruit. Bij //den Arend" werd halt gehouden. De avondklok luidde, de jongens namen hunne mutsen af en prevelden een //Onze Vader;" ook de meisjes deden zoo en daarop maakte een ieder het teeken des kruises. Maar nauwlijks was dit voorbij, of het schertsen en lachen begon weer. De jager zeide//Goeden avond samen," en ging weder. De meisjes plaagden Toontje met den jager, en zeide, dat zij met hem gefluisterd had. Joseph, die dit hoorde, stond plot seling en hield de pijp, die hij juist naar de mond wilde brengen, krampachtig vast;

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1