Hoevelaken. Den Heer C. P. N. Pikaar, Pred. te Harmeien, onlangs alhier beroepen tot herder en leeraar bij de Herv. gemeente, heeft daarvoor bedankt. vangen f483,60 aan jaarlijksche bijdragen, vrije giften en contributiën der werkende leden. Door haar werden 25 kraamvrou wen bedeeld en op het eind des jaars aan 195 huisgezinnen uitgedeeld 300 hemden; 60 lakens, 40 dekens, 98 paar kousen, 40 paar sokken, 5 baaien broeken en 4 baaien rokken. Door de Afd. Volksonderwijs alhier is besloten als punt van behandeling voor de algem. vergadering aan het hoofdbestuur op te geven eene wijziging van het Regle ment der Vereeuigingin dier voege, dat daarin de bepaling worde opgenomen: //al de punten van den beschrijvingsbrief moe ten in behandeling gebracht worden." Eenige dagen geleden gaf de Heer Gouda Quint, te Arnhem, een boekje uit//On ze landsverdediging bij een onderstelden aanval, door T. A. Hoefer, 1ste Luit. Veld- Artillerie". Dit werkje, bij eiken boek handelaar voorhanden, voorziet in de be hoefte om ook niet militairen in korte trekken eenig denkbeeld omtrent de ver dediging des vaderlands te geven. Elke linie wordt in 't kort besproken en in ka rakter en gebruik geschetst. Het duide lijke kaartjewaarop de liniën en alle veidedigingswerken zijn aangegeven, ver hoogt de waarde van het werkje. Ieder, die dus in korte, vorsche trek ken een denkbeeld wil hebben van de lands verdediging, schaffe zich dit boekske voor den geringen prijs vau f 0,90 aan. Baarn. L.l. Zaterdag werd alhier door Burgemeester en Wethoudersaan het lokaal van het provinciaal bestuur aanbe steed het herstellen van den straatweg van af den Baarnschen dijk tot den Amers- foortschen Postweg of den zoogenaamden Oranjeboom, met het onderhoud van ge noemden wegvan af de oplevering van het werk, gedurende zes achtereenvolgende maanden. Minste inschrijver was J. van Lunteren te Woudenberg voor f 12794. Verkooping van Yaste Goederen. Vrijdag 9 Januari 1880 in //A m i c i t i a" te Amersfoort. Notarisde Heer Mr. J. DE LOUTER. De Boerenhofstede //De Hooge Kamp" in het Nieuwland, aan den straatweg naar Bunschotente Hoogland, verkocht voorf26765. BINNENLAND. Bij den Minister van Binnenlandsche Zaken is bericht ontvangen, dat te Am sterdam de Algemeene Commissie voor de noodlijdenden door de jongste overstroo mingen handelend is opgetreden. zijne linkerhand balde zich, hij sprak geen woord, maar uit zijn oog, dat strak op Toontje gericht was, schitterden vreeselijke gedachten. Toen alles uiteen was gegaan, geleidde Joseph Toontje naar huis. Een tijd lang liep hij zwijgend naast haar, toen zeide hij: z/Wat heb je met den jager?" z/Niets." uWat heb je met hem gesproken?" //Maar ik wil, dat je geen woord tegen hem zegt." //En ik laat me niet dwiDgen en spreek met wien ik wil." z/Je bent een hoovaardige, valsche meid." De beiden gingen i\og een eindweegs voort, maar zeiden niets. Zij kwamen voor Toontjes huis; //goeden nacht," sprak ze, maar Joseph gaf geen antwoord en Toontje ging naar binnen. De geheele week zeide Joseph geen woord tegen haar, ja hij ontweek haar zelfs. Op Zaterdagmiddag haalde Joseph met zijne paarden klaver voor den Zondag. Op den terugweg zag hij Kaatje met een I zworen klavcrbos op het hoofd uit het' Van deze commissie is de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Tienhoven, voorzitter en mr. R. van Rees, Secretaris. Deze commissie belast zich met de ontvangst en het beheer der liefdegiften die het Nederlandsche volk tot dat einde zou willen besteramen. De Koning en de Koningin hebben zich aan het hoofd gesteld van een loterij voor de noodlijdenden door de overstroomingen. Naar men nu weder zegt, zal de Ko ninklijke Zangvereeniging //Caecilia" te 's Hage haar vijftigjarig bestaan niet zoo feestelijk vieren als gemeld is. De procureur-generaal bij den Hoogen Raail heeft in de zaak van het klooster te St. Agatha tegen den Staat, geconcludeerd lot verwerping. Het station Zaandam wordt, zooals ook alhier plaats vindt, wegens den hoogen prijs van het gas, thans verlicht door petroleum. Een voor het eiland Texel zeer belang rijk plan is thans in bespreking en wel het graven van een kanaal van af de haven Oude Schild naar het dorp de Waal een lengte van ongeveer 3000 M. met schutsluis. Door den heer C. P. J. van Barneveld van Mathena is aan het R. C. parochiaal armbestuur te Doesburg aangeboden een gift, van hand tot hand, bestaande in een som van f 1800om te strekken tot bij stand om de armen, wier eergevoel belet hun nood kenbaar te maken. Da's een zeer flinke handeling! Bestuurderen van het genootschap //Lief- cadigheid naar Vermogen," te Amsterdam, doen een beroep op den Nederlandschen weldadigheidszin ten behoeve van de bijna 400 werklieden, hoofden van huisgezinnen, die voor het grootste gedeelte door den brand in de suikerfabriek zonder werk en dus broodeloos zijn. De inwoners van Doetiuchem gaven den 9den dezer door het uitsteken van vlaggen, blijk, dat ook hun de oprichting van een volledig gymnasium niet onverschillig is. Den 8sten dezer kwam bij het bestuur dezer gemeente het koninklijk besluit in, waarbij het daarvoor aangevraagde verhoog de rijkssubsidie wordt toegekend. De commissie van oppertoezicht en be heer der kweekschool voor zeevaart te Leiden bericht dat op Maandag 26 dezer, 's morgeus 10 uur, in voormelde inrich ting eene keuring zal plaats hebben van jongens tusschen 141/,, en 16 jaardie eene verbindtenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Jongens onder dan 16 jaar worden voorloopig niet meer aan genomen. Veigelesdal komen; hij hield stil en riep Kaatje toedat zij den klaver op den wa gen moest leggen en dan bij hem komen zitten. Hier boven kwam het nu tot eene grondige verklaring. Kaatje las Joseph zoo geducht de les over zijne jaloersch- heiddat hij nog dienzelfden avond Toon tje opwachtte en zeide: z/Hoe heb je 't van de week wel gehad? ik heb het vreeselijk druk." z/En je maakt nog meer drukte om niets. Je bent een onhandelbaar mensch. Zie je nu in, dat je ongelijk hebt." z/Met den jager mag je niet meer spreken." //Ik zal spreken, zoo dikwijls ik wil," zeide Toontje, „ik ben geen kind meer, en weet best, wat ik te doen heb." z/Maar als 't nu niet moetdan hoeft het toch niet?" //Neen, dan behoeft het niet, maar ik laat mij niet dwingen." De vrede was weer hersteld, en de jager liet zich geruimen tijd niet zien in het dorp. Toontje zat Zondags in Jt kersenbosch met hare vriendinnen of met Joseph en lachte en schertste. Wordt vervolgd.) BUITENLAND. De Paix meldt, dat de Pransche minister van Oorlog aanst. Vrijdag alle chefs bij de verschillende afdeelingen van zijn de partement zal ontslaan uit hunne betrek king. Te Parijs zal een gedenkteeken worden opgericht ter nagedachtenis van den in den Zoeloe-oorlog gesneuvelden Prins Lo- dewijk Napoleon. Vrijdag was het zeven jaren geleden dat Napoleon III te Chislehurst overleed. De ex-Koningin Isabella van Spanje lijdt aan vallende ziekte. Volgens een telegram uit Cettinje zijn 12000 Turken bij Gussinje geheel versla gen door 3000 Montenegrijuen. Voor de correctionele kamer te Parijs stonden Donderdag twee oude bekenden, van de politie teregt, beschuldigd van dief stal a l'amêricaine. Ziehier een van de zoovele gevallen, die Lombard en Roux, zoo heeten de schel men, gelukt zijn. Op zekeren dag in de maand Novem ber wandelde Roux in den omtrek van het station Montparnasse, waar hij spoedig een provinciaal in het oog kreeg, aan wien hij zich als gids voorstelde. De vreemdeling nam het aanbod aan en beiden begonnen hun zwerftogt met iets in een koffijhuis te gebruiken. Daar voegde zich een Engelschman bij hen, die Roux twintig shillings bood, als hij ook hem den weg wilde wijzen. Het verzoek werd ingewilligd en het drietal toog op weg. Onderweg gaf de Engelschman aan Gal- lois, zoo heette de vreemdeling, een reis- zakje in bewaring, dat, naar zijn zeggen, groote geldswaarde bevatte; zelfs liet hij hem eenige rollen zien, die naar zijn zeg gen goudgeld bevatten. Daar landden onze reisgenooten eindelijk vermoeid in een koffijhuis aan en de En gelschman stuurde Roux om sigaren uit; doch deze bragt zulke slechten dat de Brit Gallois verzocht deze commissie voor hem te verrigten. Doch wacht eens even. Gallois heeft den zak met goudgeld omdat gaat maar zoo niet, en de overzeesche rijkaard vraagt lachende een borgtogt. De domme boer lacht eveneens en als borg stelt hij hem nu zijn portefeuille met 1200 fr. ter hand. Spoedig kw am Gallois met de sigaren terug; maar niet spoedig genoeg om den Engelschman en zijn gids terug te zien. Beiden waren verdwenen en te laat zag hij, de goedgeloovige provinciaal, in, hoe voorzigtig men te Parijs met het maken van kennis moet zijn. Toen hij het reiszakje, waarin een schat in goud moest zitteD, opende, vond hij er voor 22 frs. in groote sousstukken in. Toen Lombard en Roux in hechtenis genomen werden, bekende de eerste, dat hij steeds den Engelschman gespeeld had. Volgens Donderdag gewezen vonnis zijn zij beiden voor vijf jaren onschadelijk ge maakt. Het aantal van hen, die te Londen tijdelijk zonder werk zijn, wordt geschat op 50,000. De Regeering van Ierland heeft voor loopig 250,000 pond sterling uit de ker kelijke kas beschikbaar gesteld voor den uitvoer van openbare werken tot leniging van den heerschenden nood. Uit Zuid-Afrika komt bericht, dat de oud-president van de Transvaal, Pretorius, wagens hoogverraad is gevangen genomen. Ook tegen Paul Kruger, voorzitter van het nationaal comité der Transvaalsche boeren, is door het gouvernement een be vel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. De Fransche commissie, die een onder zoek zal instellen naar de mogelijkheid van een spoorweg door de Sahara, heeft zich te Marseille ingescheept. Door de Duitsche Regeering zal bij den Rijksdag een wetsontwerp worden ingediend, waarbij de schouwburgvrijheid zal worden beperkt. Straks hoort men nog, dat in Duitsch- land een wet is gemaakt waarbij het eten en drinken wordt beperkt. In het huis der Afgevaardigden van Pruisen, heeft de Regeering haar voorstel len, tot leniging van den nood in Opper- Silezië, ingediend. Zij vraagt 6 millioen mark voor dadelijke hulp en 12,5 milli oen voor het aanleggen van lokale spoor wegen. Bovendien heeft de Regeering in gezien, dat er voor onderwijs en opleiding tot productieven arbeid nog veel moet ge daan worden. Gelukkig als een Regeering zoo iets inziet. De Nihilistische pers in Rusland laat voortdurend van zich hooren, dezer dagen verscheen in 't ligt te St. Petersburg een werkje getiteld Eenfeest voor de wereld. No. 3 van de Narodnaia Volia. Levend begraven 't Eerste is een dichtstuk, vroeger reeds aangekondigd, maar onmiddelijk door de Regeering verboden. Het tweede is een Nihilistisch blad, dat, zooals van zeiven spreekt, te vuur en te zwaard wordt vervolgd. Het derde is gewijd aan hendie om politieke redenen in de gevangenis zitten en dus, zoo 't heet, //levend begraven" zijn. z/Een feestdag voor de wereld" is een dichtstuk van 46 bladzijdendatnaar men zegtschoone verzen bevat en den toestand der Russische boeren schildert. 't Werkje ziet er keurig uit en is keurig gedrukt. Wat leert men uit dit alles? Dat de nihilistische partij goed is ge organiseerd, dat zij hulpmiddelen heeft van allerlei aard en dat zij geen geld behoeft te schroomen. Op bevel der Russische Regeering is de uitgave van het nieuwsblad het Word geschorst. Omtrent de arrestatie van een docent aan de Universiteit van Charkoff geeft de Russ. Kur. de volgende authentieke berichten. De hoogleeraar is de Elecie Theraptro- Sfyzenko, aan de Universiteit te Charkoff, ontsloeg, in den aanvang van deze maand een bediende. Uit wraak wegens dat ontslag deelde de gewezen knecht aan de politie mede, dat zijn vroegere meester een helsche machine verborgen hield. Hierop volgde een huisonderzoek, waarbij men werkelijk een electrisch toestel van Ruhmkorff in de woning des hoogleeraars ontdekte, 't Was onlangs van Parijs ge zonden; het bewijs van ontvang vond men in de werkkamer van den hoogleeraar. Het vreemde dezer zaak is, dat de pro fessor ontkend, dat hem het werktuig toebehoorthij beweert, dat zijn neef zich in den naam verschreven heeft. De hoog leeraar wordt tot na afloop van het on derzoek gevangen houden. Uit New-York wordt door een corres pondent het volgende aan een Duitsch blad geschreven z/De Indianen-Prinses" Sarah, dochter van het Pintahoofd Winnemucca, hield dezer dagen te San-Francisco eene openbare voordracht, waarin zij bittere klachten liet hooren over de gemeene streken en schur kerijen der Indianen-agenten en over de slechte, onwaardige behandeling van het roode volk in 't algemeen door de bleek- gezichten. Sarah trad in volledig Indiaansch costuum voor het voetlicht, vergezeld van drie volbloed Bucks of weerbare mannen, die bescheiden op den achtergrond van het tooneel plaats namen. Zij droeg een geel kleed, den Indiaanschen hoofdtooi met in een halven cirkel opstaande adelaarsveeren; de hals was versierd met een snoer glas- paarlen, glinsterende in alle kleuren van den regenboog; de kleine voetjes staken in mocassins, en het ravenzwarte haar hing los tot op de heupen. Zij spreekt het En- gelsch vaardig, weet zich zelfs zeer keurig uit te drukken, en slechts in een onbewaakt

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2