NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bnnsclioten, Eemiies, HamersTOlfl, Hoevelaken, Hoogland, Lensden, Soest, Sclerpzeel, Stontenlmrg, Ynnrsche en Woudenlterg. Boerenbedrog. Uitgever: A. Hf. Slothouwer, te Amersfoort. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FEUILLETON. Toontje met de gebeten wang. in. AMERSFOORTSC Abonnementsprijs voor Amersfoort per 8 msanden f 1, Frsnco door het geheele Kijk1,10. Aftonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt deB Woemdags- en des Zaterdags. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën vsn 16 regelsƒ0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. Deze uitdrukking dagteekent uit den tijd, toen ieder stellig meende dat het volstrekt geen moeite kostte, een buiten man" zoo dikwijls en zoo duchtig beet te nemen als men maar verkoos. Tegen woordig schijnt dat zoo erg gemakkelijk niet meer te gaan: onze landelijke be volking is omtrent een aantal, ja, de meeste zaken even goed op de hoogte als de beste stedeling durft denken, en, om een boer die met zijn tijd is mede- gegaan, knollen voor citroenen te ver- koopen, dient men vroeg op te staan. Niettemin, het woord heeft nu eenmaal in onze taal burgerrecht verkregen, en daarom zullen wij er ons ook maar van be dienen, mits er geen twijfel mogelijk zij in hetgeen we er door hebben te verstaan. Eigenlijk gezegd worden gij en ik, waarde lezer, ondanks de scherpzinnigheid waarop we nog al trotsch zijn, dikwijls genoeg bij den neus genomen, ofschoon wij het, om licht te begrijpen redenen, niet altijd aan de groote klok hangen. En dan zweren we wel bij kris en kras, altijd in 't diepst geheim, want onze bu ren mogen 't niet hooren, dat we er niet 't Werd herfst en toen Toontje met haren Joseph naar buiten was gegaan om haver te snijden, kwam de jager voorbij en zeide: //snijdt 't goed?" Toontje zag verschrikt op, maar bukte terstond weder, terwijl Joseph barsch antwoorddeffBe- dankt." De jager ging verder. Kort daarop zou de bruiloft van Kaatje en Kasper worden gevierd, en een dag of drie daarna moest Joseph weer naar zijn regiment. ,/Maar niet voor lang," zeide hij, //en dan komt de beurt aan mij." Op Kaatjes bruiloftspartij was Joseph zoo vroolijk als een vogel in 't hennepzaad. Hij genoot de voorpret van zijn aanstaand geluk. Dien avond werd zijne vreugde echter bedorven, want de jager kwam om te dansen, en de eerste, die hij //engageerde" was Toontje. *Is al besproken!" antwoordde Joseph, weer in zullen loopen, doch den volgenden dag hebben we ons weer laten pakken, op de leepste manier van de wereld. We zouden dit beweren met een massa voorbeelden kunnen staven, doch wenschen ons thans tot slechts één geval te bepalen: de manier waarop wij ons geduldig, met een soort van geestdrift zelfs, laten exploiteeren door de Parijsche magazijnen van manufacturen en modes. Hebt ge er weieens over nagedacht, wanneer gij den brievenbesteller of post bode zaagt zwoegen onder de massa's //boekjes" van Le Printemps, van Les Grands Magazins du Louvrevan La lelie Jardinière, van Le petit Saint- Tho mas, en hoe die inrichtingen verder heeten mogen, wie al dat drukwerk en al die portkosten betaalt, mitsgaders de overige middelen van réclame waarvan de eigenaars van gezegde inrichtingen zich bedienen Natuurlijk niet zij, die de net gedrukte en van vele houtsneden voorziene aanbiedingeneenvoudig in den snipper- mand gooien en verder bij hun inkoopen meer vertrouwen stellen, op hun eigen oogen en de soliditeit van bekende han delaars dan op de hoog gestemde annonces uit de verte. Neen, het zijn de lui die met elkander de geachte //clientèle" uit maken, en bij wien het er niet op aan schijnt te komen, of zij eenige guldens boven de waarde betalen, indien zij daarmee slechts het recht koopen aan hun vrienden de mededeeling te doen dat in plaats van Toontje. z/De juffer zal zelve wel kunnen praten," zeide de jager. z/Wij zullen de volgende polka samen dansen," sprak Toontje en nam Joseph bij de hand. Eer ze echter begon zag ze nog eens om naar den. jager. Toen deze nu de polka met haar deed, zette Joseph zich aan een tafeltje en nam hij zich voor geen voet meer te verzetten. Daar kwam Kaatje en noodde den stijfkop ten dans. Nu mag niemand iets aan de bruid weigeren, en daarom volgde Joseph het meisje dat hem geducht den mantel uitkeerde. z/Ik begrijp maar nietzeide zij //hoe je zoo dwaas komt met dien jager; Toontje dacht al niet meer aan hem, en nu je haar altijd met hem kwelt, zal het je eigen schuld zijn, als ze van hem gaat houden." Joseph zeide niets, maar toch moest hij het schalksche wijfje gelijk geven, en toen hij met zijn liefje aan de tafel zat, dronk hij op de gezondheid van den jager en wenkte Toontje en zeide: //Klink eens met hem." De jager klonk en dronk op zij //hun goed regelrecht uit Parijs ont vangen." Regelrecht uit ParijsGeen kleinigheid voorwaar. Alles wat hier gemaakt wordt is lorrewerkwat men hier te koop aanbiedt - een oudbakken zoodje. Uit het centrum der beschaving moet ge 't hebben: daar al leen weet men hoe een menschenkind zich moet kleeden. Ziet maar eens aan wat beeldige costumes, wat snoepige kin derpakjes: 't is alsof het aan 't lijf ge goten is: en zoo fabelachtig goedkoop! Neen maar we beklagen ons thans eiken rijksdaalder dien we bij de manufacturiers uit de stad onzer inwoning hebben uit gegeven De nette boekjes gaan van hand tot hand. Men ziet, men bewondert, men noteert. De heer des huizes kijkt wel met een bedenkelijk gezicht naar de lange lijst, maar zijn trouwe wederhelft, en zijn aan vallige dochter weten hem wel spoedig te beduiden, dat men er heusch niet buiten kande nrijzen zijn zoo matig, 't gaat nu toch in één moeite door, bovendien heeft men voor papa ook een dozijn van die prachtige overhemden op geschreven, zooals geen sterveling ze hier te lande kan maken, enfin, papa zucht eens, trekt driemaal aan zijn sigaar, twee maal aan zijn knevel als hij er een heeft en executeert zich. De bestelling wordt gedaan, twee dagen later komt een brief dat zij ten spoedigste zal worden //geëffec tueerd," en twee of drie weken daarna de gezondheid van Toontje; maar Joseph knikte hij nauwelijks toe. Toen Kaatje met haren bruigom was heengegaan, stond Toontje peinzend aan het venster en tuurde het gelukkige paar na. Het was reeds laat in den nacht, of eigenlijk vroeg in den morgen, toen Joseph Toontje naar huis geleidde. Nog langen tijd bleven zij daar alleen, en Toontje sloeg de armen om Joseph's hals en drukte hem met vurigen gloed aan hare borst. Ook hij was even opgewonden; maar toch kon hij 't niet laten nog eens van den jager te spreken. Toontje zeide: //Praat nu niet van den jagerzie, mijne geheele wereld zijt gij." Joseph hief zijne liefste hoog in de lucht, toen omhelsde hij haar weder en de lippen op hare wangen druk kende zeide hij//kijkik zou er wel in willen bijten!" z/Bijtzeide Toontje. O wee! Joseph had werkelijk toegebeten; het bloed liep Toontje uit de wang en vloeide tot haren hals. Verschrikt greep zij met de hand naar haar gezicht; zoodra zij de wonde voelde, stiet zij Jozef van zich af en schreeuwde en huilde zóó hard, komt het goed, sierlijk verpakt, franco op rembours. De groote bres in de porle- monnaie wordt natuurlijk dadelijk ge schoten, timmerman en schoenmaker moeten in 's hemelsnaam dan nog maar een half jaar langer op betaling wachten, immers, dat zijn maar stadgenootende heeren in Parijs gaan voor, anders leveren zij niet, die ooiijkers! en met gespan nen verwachting wordt het pak losgemaakt. - O, allerliefst, prachtig, goddelijk! Zoo roept men elkander en de omstan ders toe. Inderdaad? Meent men dat waarlijk? Och, vrienden, laat ons onder vier oogen eens oprecht zijn jegens elkander. Heusch, we zullen het niet navertellen. Dat goed, uit Parijs, ziet er op het eerste gezicht niet onaardig uit, maar ook hier is het klassieke vers van toepassing: u En als men 't op den keper ziet, Is 't apekool, en anders niet." Oprecht gesproken het goed is netjes gemaakt, dat moet gezegd worden, als we ten minste er veel voor hebben betaald, maar de qualiteit laat veel te wenschen over. We zullen ons wel wachten het te be kennen, maar vlak naast onze deur hadden we minstens even voordeelig kun nen koopen, en veel voordeeliger, als we Jantje contantje hadden gespeeld, net als bij die Parijzer beeren. Onze slaapmuts zelfs mag 't niet weten en, dat ieder in 't huis ontwaakte. Joseph kwam naar haar toe, om haar te troosten, maar zij wilde nergens van hooren. Daar hij geruisch vernam in de woning, sloop hij stil weg, want hij dacht: het is zoo erg niet. Ook wilde hij Toontje iedere verlegenheid besparen. Hare vader en hare moeder kwamen met licht, en sloegen de handen in elkan der, toen zij hun kind zoo bebloed zagen. Spoedig werd de oude Ursula erbij ge haald: die kende zooveel huismiddeltjes. De oude vrouw zeide: //Het vuur zal erin komenals Joseph zelf de wond niet uitzuigt." Toontje zwoer bij hoog en laag, dat zij liever wilde sterven dan dit te laten doen. Den volgenden dag was de geschiedenis in het geheele dorp bekend en alles liep toe om Toontje te zien en te troosten. Ook Joseph kwam, maar zoodra zij hem bespeurde, schreeuwde ze alsof ze vermoord werd; er hielp niets aan, hij moest weg. Hij ging naar Kaatje en vroeg haar om een goed woord voor hem te doen. Kaatje was juist bezig om de bruiloftsgeschenken te bergenmaar nu liet ze toch alles staan

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1