Nationale Militie. wist ze bet, we smeten haar onmiddellijk in 't vuur, doch waar is het, dat wij er zijn, ingeloopen. We zijn dupes ge worden van boerenbedrog. In Parijs lachen ze ons uit, dat we, enkel om een soort van bluf te slaan vergeeft me, lieve dames, 't hooge woord is er nu uit, geheel onbekenden met onze gunst vereeren en onze eigen vrienden en stad- genooten vergeefs op een bestelling laten wachten. We hebben thans over dit onderwerp zooveel gezegd, dat we voor 't oogenblik de pen nederleggen. Doch naar aanleiding er van zullen we ons veroorloven, straks als we weer samen mogen keuvelen, dat is over een week, nog eenige niet onbelangrijke opmerkingen ten beste te geven. OFPICIEELE PUBLICATIËN. De Gedeputeerde Stateu der proviueie Utrecht, Voorzieniagen willende nemen tot het doen op maken der LIJST VAN DE HOOGSTAANGESLA GENEN IN 's RIJKS DIRECTE BELASTIGEN, ter benoeming van leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal; Gelet op de artt. 72 en 73 der wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad No. 37), regelendo het kiesregt, enz., Noodigen de inwoners van dat gewest uit, om, bijaldien zij elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 1. April 1880 te doen blijken. En zal deze op de gewone plaatsen worden afge kondigd en aangeplakt. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Utrecht, VAN DOORN, Voorzitter, den 8. Jan. 1880. DE KOCK, Griffier,. De Burgemoester en Wethouders van Amerstoort, Gelet op art. 26 dor militiewet, Doen te weten, dat het register van inschrijving voor hot jaar 1879 en de alphabetische naamlijst, bevattende de ingeschrevenen voor de lichting der nationale militie over 1380, gedurende acht dagen, te rekenen van heden, van 's voormiddags 10 tot 1 ure des namiddags, ter Secretarie voor eenieder ter lezing liggen, binnen welken tijd bij den heer Com missaris des Konings bezwaren kunnen worden inge bracht door middel van een door de noodige be wijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, intedienen bij den Burgemeester der woonplaats. Amersfoort, den 16. Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS, VAN PERSIJN. De Burgemoester en Wethouders van Hoevelaken, doen te wetendat door den Raad dier gemeente ia zijne vergadering van den 23e. October en 24 December 1879 is vastgesteld de volgende veror- ordening. Verordening tot aanvulling van de Algemeene Politie-verordening voor de gemeente Hoevelaken, onder Hoofdstuk 7 (afdeeling) Toezicht op de Waterleidingen. Art. 2. Bis a. De aangelande eigenaars, over wier eigendommen, de schouwpaden loopen, der in art. 1 van dit Hoofdstuk genoemde waterleidingen, met uitzondering van die aan de straatwetering, en van den eigenaar der spoorbaan AmersfoortZutphen, voor zoover die baan betreft, zullen zorgen, dat die schouwpaden, voor zoo ver zij over hunne eigen dommen gaan, steeds ter breedte van een meter in behoorlijke orde gangbaar zijn, en wel op een af- staud van twee meters uit den kant, tenzij het pad van ouds op meerderen afstand van den kant zich heeft bevonden. Zij zullen het gaan over deze schouwpaden ge- doogen, aan schouwheeren en die hen vergezellen. Waar de schouwpaden door slooten of andere waterleidingen worden doorsneden, moeten, bij de schouw, door de eigenaars, behoorlijke planken of en ging naar Toontje. Deze weende luid aan de borst van bare vriendin en riep: //Nu ben ik mijn leven laDg verminkt!" en zij wilde niets meer van Josaph booren, die twee dagen later, met een kleinen witlinnen ransel op den rug, naar Stutt gart ging. Eerst na veertien dagen ging Toontje weer uit, maar nog altijd met een ver bonden gezicht. Vreemdbijna de eerste die baar tegenkwamtoen zij met de spade naar 't veld ging om aardappelen te graven, was de jager. z/Hoe gaat bet, mooi Toontje?" vroeg hij vriendelijk. Toontje had wel van schaamte in den grond willen zinken; zij vond bet zoo naar dat hij haar bij 'rnaam noemde en z/mooi" zeidezij gevoelde nu dubbel hoe leelijk zij geworden was. Toen zij nu zweeg en zuchte, zeide de jager: z/Ik heb al van het ongeluk gehoord mag ik het wel eens zien?" Toontje schoof schuchter den doek weg en de jager sloeg onwillekeurig de handen sa- vonders daarover gelegd worden. Is die sloot of waterleiding de grens tusschen perceelen, aan twee verschillende eigenaars toebehoo- rende, dan zijn beiden hoofdelijk daartoe verplicht. Art. 2. Bis b. De schouwpaden in art. 2 bis a bedoeld loopeu Ten Noorden van de Hoevelaker Beek, ten Zui den van de Horstwetering, ten Oosten van het Banwcrk. Art. 2. Bis c. Wanneer er geene billijke redenen voor bestaan, ter beoordeeliDg van den rechter, is het verboden dat menschen, dieeren of voorwerpen, zich bevinden in de bedding, of op de glooiing van de wetering langs den straatweg. Hoofdstuk 7 art. 6 zal voortaan luiden: Iedere overtreding of niet nakoming van een der bepalingen in art. 2, 2 l is a, 2 Bis c, 3, 4, 5, all. c, eerste gedeelte, de aanzegging, en d, wordt gestraft met eene geldboete van drie tot tien gulden, die van art. 5, all. a en b, met eene geldboete vau tien tot vijftien gulden. De Raad der gemeente Hoevelaken voornoemd, (get.) AKERSLOOT, Burgemeester. J. VAN DOORNIKWethouder. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Gelderland volgens hun bericht van den 7e. Januari 1SS0 No. 17 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den Hen. Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AKERSLOOT, Burgemeester. J. VAN DOORNIK, Wethouder. Amersfoort, 16 Jauuari. Zondag, 18 Januari, zal de godsdienst oefening in de Kemonstrantsche kerk alhier geleid worden door den Heer G. T. Bruyn, predikant te Zutfeu. Door het Muziekkorps van het Reg. Rijd. Artillerie alhier zal Woensdag 28 Januari e. k. in Amicitia een Concert worden gegeventen voordeele der alge meene armen dezer gemeente. Mevr. wed. Dr. A. van der Leeuw, geb. de Louter, heeft bedankt als regentes van het St. Pieters- en Bloklands gasthuis te Amersfoort. In hare plaats is verkozen Mevr. Camerling Helmolt, geb. Albarda. Even als dit in andere gemeenten plaats had, en waar milde giften zijn ingekomen, wenscht ook onze Burgemeester zijne Ge meentenaren gelegenheid te geven tot leni ging der heerschende armoede. Aanleiding tot dit besluit vindt ZEd. achtb. in de omstandigheid, dat de behoefte hier nog groot, ja grooter is dan vroeger. De ingekomen giften zullen, naar het zie lental verdeeld, worden ter hand gesteld van de verschillende Kerkelijke armbe sturen, met verzoek, daarvan ook behoef tige niet-bedeelden te ondersteunen. De eerste gift op de inteekenjijst is flOO, die reeds door meerderen is gevolgd. Zooals bekend is zal de uitvoering, die de Red. Kamer //Ontwikkeling" hoopt te geven en waarvan de baten ten voordeele der algemeene armen zullen zijnplaats hebben op Woensdag a.s. (zie achterstaan de advertentie). Na kennisname van het tooneelstuk dat opgevoerd zal worden, kunnen wij verze keren jlat er niets in voorkomt wat kiesche ooren kan kwetsendat de stijl niet beneden het middelmatige en de men, daarop zeide hij: //Het is vreeselijk en onmenschelijk om zoo met een lief meisje als gij zijtom te gaan. Het is eene onvergeeflijke lompheid. Trek het je maar niet te erg aan." //Ik ben voor altijd mismaakt, niet waar?" fluisterde Toontje. De jager greep hare hand en zeide: //In mijn oog niet: en al had ge maar één wang ge zoudt mij toch beter bevallen dan alle andere meisjes van Nordsteller tot Parijs." z/Het is niet aardig mij zoo te foppen," zei Toontje, weemoedig lachende. z/Neen, ik fop je niet," sprak de jager, en vervolgde, //zie ik zou je wel terstond willen trouwen." z/Je doet zonde met dat te zeggen," zeide Toontje. z/Ik zie er geene zonde inom je te trouwen," zei de jager. //Wanneer wij goede vrienden zullen blijven moet je daar nooit meer over spre ken," zei Toontje, en ging schuins over het veld. Wordt vervolgd.) strekking een zeer goede is. Wij hopen en verwachten dus, dat het publiek door trouwe opkomst genoemde vereeniging in staat zal stellen, een be trekkelijk aanzienlijk bedrag aan den Heer Burgemeester ter hand te stellen. Bij besluit van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken zijn vijf daartoe aan gewezen studenten aan de rijks-universi teit te Utrecht voor het jaar 1880 begif tigd ieder met een vijfde gedeelte van de inkomsten der vicariën gevestigd in de St. Joriskerk te Amersfoort, voor zooveel die ter beschikking van Z. M. den Ko ning staan. Onder de vele hoogbejaarde in de laat ste zes weken aHiier gestorven, behooren de twee oudste inwoners van Amersfoort. Zij bereikten den leeftijd van bijna 92 jr. Een der kundigste leden van het mu ziekkorps der rijdende artillerie, de trom petter J. B.is Donderdag 1.1. uit den militairen dienst verwijderd, wegens aan houdende dronkenschap. De heer Ernest Retian, thans een van Erankrijks veertig onsterfelijkenhield eenige jaren geleden te Leiden eene rede voering over de vraag: Quest-ce qui fait une nationen gaf tot antwoordla volonté d'etre ensemble. Vele hoorders, onder wie ook de Leidsche hoogleeraar Rauwenhoff waren met dat antwoord niet voldaan. In eene boeiende rede, eergis teren door laatstgenoemden professor alhier op het'Nut gehouden, trachtte degeleer de spreker een ander en beter antwoord te geven. Zijn, volgens dr. Rauwenhoff, eenheid van taal of van godsdienst, natuur lijke grenzen enz. krachtige middelen voor de vorming van een volk, de hoofdoorzaak van de wording eener natie moet gezocht worden in het volkskarakter. Na aange toond te hebben wat men onder volkska rakter moet verstaan, en gewezen te heb ben op den edelen luitenant Koolemans Beijnen als de type van een echt Hol- landsch karakter, eindigde de heer Rau wenhoff zijne hoogst belangrijke rede met eene opwekking, gericht aan ouders en onderwijzers, om toch vooral het oog te houden op de vorming van het karakter der aan hunne zorgen toevertrouwde kin deren en te trachten het zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met het volkskarakter. Donderdagavond had hier een droevig ongeval plaats. Op de Singel stortte een artillerist, door een beroerte getroffen, ter aarde. Spoedig aangebrachte geneeskun dige hulp mocht niet baten om de levens geesten weer op te wekken. Eergisterenochtend ten 7 ure had ten huize van den Heer S. een schoorsteen brand plaats. Door spoedig aangebrachte hulp van een der buren, werd de reeds brandende kap van den schoorsteen ver wijderd, waardoor grooter onheil voorko men werd. Hamersveld. Laatstleden Maandag wer den de inwoners onzer gemeente opgeschrikt door het op een ongewonen tijd luiden der kerkklok. Yelen snelden naar het kerkge bouw, en zie, wat was de oorzaak? Een jonggehuwd paar was door een onbekende hand, na afloop der trouwplechtigheid, bij vergissing, in de kerk opgesloten en had na vruchteloos op de deuren te hebben gebonsd geen beter middel ter verlossing kunnen vinden dan de klok te kleppen. Zij werden nu door bijna de geheele gemeente onder groot gejuich bevrijd. Door zware verkoudheid heeft het Ge nootschap Natura Artis Magistra twee Gi raffes verloren. Door aankoop te Brussel werd de verzameling met een aantal dieren vermeerderd, o. a. werd een wolf verkre gen. BINNENLAND. Ter bevrediging van 's Konings belang, stelling in den watersnood ontvangt Z. M. dagelijks een kaart, waarop de algemeene toestand des oogenbliks is te overzien en ook de plaatselijke bijzonderheden wor den aangegeven; zoo wordt er o. a. ook op vermeld, wat er voor de ijsopruiming heeft kunnen geschieden en hoe het nog met de ijsverstoppingen gesteld is. Bij den veehouder Blijleven onder de gemeente Nieuwkoop is besmettelijke long ziekte uitgebroken; 23 stuks vee zijn onteigend en afgemaakt. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Den Bam van 13 Januari: Gisteren avond kwam zekere Brink, werkzaam op de brik et-fabriek te Vrooms- hoop, gemeente Den Ham, met een som van f 600 van Almelo, met bestemming naar Vroomshoop. Dicht bij Vriezeveen, op de hoogte van den molen aan het Al- melosche kanaal, werd hij door een met een stok gewapenden persoon aangerand die hem het geld wilde ontnemen. Brink, die ook met een stok gewapend was, dien hij als oud-militair goed wist te gebruiken, had het geluk den stok van zijn aanvaller stuk te slaan en hem met een slag tegen de beenen op den grond te doen tuimelen. De aanrander stond echter spoedig op, trok een mes en wilde met dit wapen Brink te lijf. Deze trok daarop ook zijn mes en bracht den aanvaller eene wonde in de borst toe, waarvan het gevolg was dat hij dood nederstortte. Brinkofschoon ongedeerd, was in zoo- danigen gemoedstoestand, dat hij per wagen naar huis moest vervoerd worden. Het onderzoek der. justitie zal nog wel nadere bijzonderheden aan het licht brengen. Door den notaris Perk zullen eerlang in openbare veiling verkocht worden de bouw gronden aan de Holl. Spoorwegmaatschappij toébehoorendegelegen te Hilversum aan de dorpszijde van het Stationsplein. Door perceelen en combinatiën van verschillende oppervlakte zal er keuze zijn in de grootte der bouwterreinen. Veendam, 12 Jan. De ondervinding heeft hier geleerd, dat jaarlijks de opbrengst der aardappelen achteruitgaat, en de voor naamste reden van dit voor de Veenkolo niën zeer nadeelige feit gelegen is in het dikwijls verbouwen van het gewas op de zelfde soort van grond. Bepaaldelijk aan den venigen aard van den bodem in deze «treken wordt door anderen het verschijn sel toegeschreven, en deze meenen dat misschien eene of andere geschikte kunst meststof het kwaad zal kunnen tegengaan of althans verminderen. Te Amsterdam is tot lid der Tweede •Kamer gekozen Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet met 952 stemmen, 1518 geldi ge stemmen werden uitgebracht. De heer Hendricks bekwam 420, de heer van Marle 125 stemmen. In het hoofdkiesdistrict Leiden is gekozen de Heer J. H. Donner, met 1021 siemmen, de heer Roseboom kreeg 462, de heer zan den Berch v. H. 142 stemmen. Te Herveld heeft zich een curieus ge val voorgedaan. Eene weduwe sedert 18 December des vorigen jaars ondertrouwd met een jonkman, met wien zij reeds door den echt vereenigd zoude zijn, indien de wettelijke termijn sedert het overlijden van haar vroegeren echtgenoot waren ver- loopen, heeft thans op verzoek van haren aanstaande er in toegestemd dat deze, in plaats van met haar, met hare dochter zal trouwen. (N. R. Ct.) BUITENLAND. Eergisteren heeft de Fransche 'Senaat zijn bureau geconstitueerd. De Heer Martel werd als President herkozen. De redevoering, waarmede de 86jarige Gaulthier de Rumilly Senaat en Kamer opende was niet onbeteekenend. Gaulthier wees op de wettendie noodig waren om aan het land de zoo noodige welvaart te verzekeren, en bracht hulde aan de nieuwe Ministers, mannen, zeide hij, in wiemen vertrouwen kon stellen en voor wie hun verleden sterk pleitte.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2