NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR I Baarn, Biscloten, Eemnes, Mmnll 1, Stout Woensdag 21 Januari. No. 6. Negende Jaargang. Uitgever: A. Af. Slothouwer, Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Toontje met de gebeten wang. AIERSFOCRTSGKE Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door bet gebeele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regels Iedere regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de nitgave in. 0,40. 0,05. Amersfoort,-den 8 Januari 1880. In de op 8 Januari 1.1. gehouden ver gadering van de afdeeling Amersfoort der vereeniging Volksonderwijs in Nederland, werd in plaats van het aftredend en niet dadelijk herkiesbaar lid van 't bestuur den heer Dr. D. Burgergekozen de heer W. J. H akkertdie deze benoeming heeft aangenomen. Ook werd besloten als punt van behandeling op den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering namens de afdeeling Amersfoort optegeven achter de eerste alinea van art. 24 van het Reglement der vereeniging Volkson derwijs worden ingevoegd de woorden: Het Hoofdbestuur is verplicht al de punten van den beschrijvingsbrief in be handeling te brengen. Tot leden van de commissie van admi nistratie der schoolspaarbanken, opgericht in de twee kostelooze openbare scholen alhier, werden gekozen de heeren C. L. de Beveren, J. C. Leinweber, T. van Vlooten, B. W. van Burgsteeden en Dr. H. J. Menalda van Schouwenburg, welke allen, behalve de Heer van Burgsteeden, zich die keuze hebben laten vallen. Het bestuur der afdeeling Amersfoort FEUILLETON. IV. De jager was al blijdat hij //goede vrienden" met Toontje mocht zijn, en dit maakte hij zich ten nutte; want hij kwam nu bijna elke week een paar maal in Nordstetten. Hij begon met den Poedelkop, Toontje's vader, te onderhandelen over houtvrachten, waardoor hij steeds meer gelegenheid had om met Toontje te spreken. Hij sprak niet meer over trouwen, maar men had wel heel onnoozelmoeten zijnals men niet zag, dat het daarop was toegelegd. Eene zware taak was het voor den jager om met Kaatje op goeden voet te komen. Deze wilde niets van hem weten. Hij probeerde het met vriendelijkheid en grap pen, doch te vergeefs; zij sprak altijd 'an Joseph als de jager bij haar was. Maar zie, daar gebeurde iets wat de jager met beter had kunnen wenschen. Toontje had eene rijke nicht in Muhringen, die Ra Geinige dagen bruiloft zou vieren van de vereeniging Volksonderwijs bestaat thans uit de HeerenDs. H. W. Kalff, voor zitter; A. H. Drijfhout van Hooft', pen ningmeester; W. J. Hakkert, secretaris; F. van Ketwich, vice-voorzitteren J. C. Rolaudus Hagedoorn. De Heer W. F. Schroder, Paardenarts der le klasse van het regiment rijd. artil lerie te Amersfoort, wordt den le Februari overgeplaatst bij het le reg. hussaren te Haarlem, terwijl den Heer E. H. A. H. Bou- dewijnse, Paardenarts der le klasse van het 2e reg. hussaren bij het reg. rijd. artillerie tegen dien is aangesteld. De loting voor de nationale militie zal op Maandag, den 16. Februari 1880 in het sociëteitsgebouw Amicitia te Amersfoort plaats hebben, en aanvangen voor de ge meenten Hoogland en Leusden met Ha- mersveld en Stoutenburg om halftien, en voor de gemeente Amersfoort om halfelf des voormiddags. In het gemeentehuis voor Woudenberg op Maandag, 23 Februari 's morgens te 9s/4 ure, voor de gemeenten Baarn en Vuursche, Eemnes, Bunschoten en Soest op Donderdag, 26 Februari, 's mor gens te 10 ure. BINNENLAND. Z. M. de Koning van Italië heeft den Heer Mr. Joan Bohl, te Amsterdam, we- waarom Toontje voor drie dagen naar Muhringen ging. De zuster van den jager sloot spoedig vriendschap met Toontje, en de beide meisjes wandelden door weide en veld en bleven steeds te zamen. Hier verscheen Toontje weer voor 't eerst met onverbonden gezicht, en men zou haast kunnen zeggen, dat zij nog schooner was dan vroeger. Onder het dansen bleef de jager steeds bij haar en des avonds bereidde hij haar eene vreugde, zooals nog geen Nordstetter meisje ooit had beleefd. De oudedikke baronhoe gering hij ook was, en hoe gestreng hij iedereen strafte, die een paar stukjes dor hout uit het bosch haalde, had veel over voor een klein tooneel, dat zich in zijn slot bevond; en wanneer daarop gespeeld werd, noodigde hij de deftigste bewoners van den omstreek uit. De jager kreeg verlof om Toontje mede naar de komedie te nemen. Toontje sidderdedat hare tanden klapperden toen zij met den jager den berg beklom, waarop het oude slot met zijne ophaalbrug en graclrten staat. Op hare teenen trad zij de zaal binnen, waar de toeschouwers reeds zaten; zij kreeg gens zijne vertaling van Dante, benoemd tot Ridder der Orde van de Kroon van Italië. De ontwerpers van het groote feest te Amsterdam ten voordeele van de alge meene armen aldaar, hebben aan Z. K. H. Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, het voorzitterschap opgedragen. In de modelzaal der Kon. Militaire Aca demie te Breda zijn thans gerangschikt en te bezichtigen de modellen van geniewer- ken, uitgevoerd tijdens de 2e expeditie tegen Atjeh, en tevens de voorwerpen die van wege het Departement van Koloniën te Arnhem zijn tentoongesteld geweest. Zooals reeds vroeger gemeld werdzijn dit geschenken van den Gouverneur-Gene raal van Ned.-Indië en het Departement van Koloniën. Te 's Gravenhage is op 76-jarigen leef tijd overleden de gepensioneerde luitenant- generaal G. Graaf van der Duin van Maasdam. Te Zwolle wil men een melkinrichting oprichten. Het is tot heden nog niet ge bleken, dat in ons land een dergelijke inrichting, wegens gebrek aan belangstel ling, bezweken is. Te Hellevoetsluis wordt het wapen der openbaarheid tegen het schoolverzuim ge bezigd. Het verzuim gedurende de maand November staat op het aanplakbord der gemeente vermeld. Voor het ijverige jon- gemensch, dat 44 malen in die maand afwezig was wegeus onverschilligheid is deze publicatie niet zeer aangenaam en voor de ouders of voogden niet vleiend. In den nacht van Zondag op Maandag .1. is brand uitgebroken in een der turf zolders van het krankzinnigengesticht te Franeker. Door krachtige hulp van par ticulieren en brandweer was men het ge vaar spoedig meester. Ofschoon de man nelijke verpleegden uit hunne slaapver trekken spoedig verwijderd werden, is toch één van hen in zijne cel, door verstikking omgekomen. De oorzaak is nog niet be kend. Op 1 Jan. j.l. bedroeg het getal der in behandeling zijnde patiënten in dit gesticht 87 mannel. en 101 vrouwel., totaal 188. Te Veenendaal is, ten nadeele van den Heer J. W., uit eene kast eene som van f300 aan papier en goudgeld gestolen. De vrouw des huizes verklaart dat haar dien avond, terwijl zij zich met eene bran dende petroleumlamp uit hare woonkamer naar een ander vertrek begaf, door een haar onbekend persoon, die aldaar was binnengedrongen, de lamp uit de handen werd geslagen, waarop die persoon on- eene plaats dicht achter de muziek. De hofmeesteres richtte haar lorgnet langen tijd naar Toontje en deze sloeg de oogen neder en durfde nauwlijks adem te halen; het litteeken op hare wang gloeide; het was of de blik der hofmeesteres de wonde weer opengereten had. Daar trok men na de muziek het scherm op, en Toontje luisterde aandachtig toe. Zij verroerde zich niet voor het gedaan wasen toen ontsnapte er eene zucht van, voldoening aan hare borst. Op den terugweg sloeg de jager zijnen arm om Toontje's hals, en zij vleide zich vertrouwelijk aan zijne zijde. Zij gevoelden zich beiden zoo innig gelukkig, en vóór Toontje van hem scheidde, had zij beloofd hem Zondagnamiddag te wachten in het beukenbosch. En zoo was de jager bij zijne maneuver veel gelukkiger dan Joseph bij de maneuver op de Ludwigsburger vlakte, want nog voor deze uit den dienst was ontslagen had Toontje hem bedankt. Na zijne thuiskomst was niettemin zijn eerste weg naar Toontje. Hij vond haar in de kamer bij hare ouders, maar zij sprak geen woord en staarde hem slechts nu en dan met strakke blikken aan. Hij toonde zijn eervol ontslag en breidde het, nadat alle stofjes waren weggeblazen op de tafel uit; maar Toontje bleef stil zitten en keek er niet naar. Hij wikkelde het ontslag weer in een stuk papier en ging naar Kaatje. Daar hoorde hij nu alles en merkte ook, dat de vriendinnen om den jager in onmin waren gekomen. Joseph drukte het ontslag tot eene prop in elkaar en liep heen. Het schemerde reeds, toen hij peinzend onder denzelfden boom in het kersenbosch zat, waar wij Toontje voor het eerst gezien hebben. De boom was ontbladerd, de wind floot over de stoppelvelden, en het pijnwoud suisde en ruischte als een stroom; uit 't dorp klonk het avondklokje, en een enkele raaf vloog krassend naar het woud. Maar Joseph zag of hoorde niets. Hij zat daar met de ellebogen op de knieën en de handen voor de oogen. Zoo zat hij geruimen tijd. Daar hoorde hij het blaffen van een' hond en het naderen van voetstappen; schielijk sprong hij op. De jager kwam uit het dorp; Joseph zag het glinsteren van 't

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1