(Slot.) middelijk is gevlucht. Door het vallen der lamp geraakten het behangsel van een ledikant en eenige andere voorwerpen in brand, doch door de aanstonds toege snelde hulp werden de vlammen spoedig gebluscht. BUITENLAND. Een telegram uit Versailles meldt, dat Jules Eavre in den afgeloopen nacht is overleden. Favre was in 1809 te Lyon geboren, studeerde in de rechten, nam deel aan de Juli-revolutie. Eerst was hij advocaat te Lyon, later te Parijs, en maakte als zoo danig grooten naam. In 1848 werd hij secretaris bij Jt Ministerie van Binnenland- sche Zaken, maar het meest is hij be kend door de gebeurtenissen uit zijn later leven, zijn sierlijke parlementaire redevoe ringen, zijn welsprekende pleidooien voor de rechtbank (o. a. ter verdediging van de belangen der Delftsche Bourbons) en vooral door de sympathieke rol, die hij gespeeld heeft in de Regeering der Nationale Ver dediging. Hij had den* oorlog met Duitschland dringend ontraden, maar later was hij het, die de bekende uitdrukking bezigde: ,/geen voet van ons gebied, geen steen van onze vestingen!" En nog later)was hij de man, die, onder veel tranen, met Von Bismarck vrede sloot. Sedert hij in 1871 het Ministerie van Buitenlandsche Zaken verliet, was Favre weer eenvoudig advocaat geworden. Deze week is door Minister Ferry in de Fransohe Kamers een ontwerp ingediend tot regeling van het openbaar lager on derwijs; er is nog ingekomen een onder- wijs-ontwerp van den afgevaardigde Paul Bert, die met dat vau Ferry nog al af wijkt, hij wil niet meer of minder dan dat de ouders streng zullen gestraft worden dio hunne kinderen niet naar school zenden. De dagbladen beschouwen in het alge meen de breuk tusschen den heer Gam- betta en den onverzoenlijken als volkomen. Le XIX Siècle geeft den raad, de radi calen aan zich zelf over te laten. In de Fransche Academie had dezer da gen de receptie van den heer Taine plaats. De hertog d'Aumale, hertog de Broglie, Léon Say en Prinses Mathilde woonden dp plechtigheid bij. In de zitting van den vrederechter in het 4e arrondissement werd een geldzaak tusschen een man en een vrouw behandeld. Langzamerhand geraakten beiden in twist, en wel zoo, dat de juffrouw haar tegenpartij bégbn te bijten en, alsof dit nog niet genoeg ware, eindelijk een revol ver uit den zak te voorschijn haalde en geweer, en zag ook eenen witten boezelaar; hij vermoedde terecht, dat Toontje den jager geleidde. Zij bleven een oogenblik staan; daarna keerde Toontje terug. Toen de jager vlak bij was, zeide Joseph op trotsch'en toon: ^Goeden avond!" //Bedankt," antwoordde de jager. z/Ik heb een appeltje met je te schillen" zeide de eerste. z/Ah, Joseph," zeide de jager, //sinds wanneer ben je weer terug?" z/Te vroeg voor jou, berKom, laten wij 't kort maken; wij zullen elk een strootje trekken; wie Tlangste heeft zal Toontje krijgen; en als ik%'t verliesis je geweer voor mij." z/Ik trek geen strootje." z/Dan zal ik je je ziel uit je lijf trekken vervloekte, groene spitsboef!" schreeuwde Joseph, met de eene hand het geweer, met de andere den jager bij de keel grij. pende. z/PakPolluxschreeuwde de jager nog met halve stem. Joseph gaf den hond een stevigen schop en daardoor raakte de jager iets vrijer. Uit alle macht rukten zij nu aan het geweer en hielden zij elkan- daarmede begon te vuren. Het talrijk aanwezige publiek trachtte zich door de uitgangen te redden, terwijl de griffier onder den stoel van den vrede rechter kroop, welke laatste te vergeefs de opgewonden dame trachtte te beduiden, dat een vredegericht niets met oorlogstuig te maken heeft. Eindelijk werkten zich twee politieagenten door de vluchtende menigte heen, om de juffrouw in hechte nis te nemen. Tot verontschuldiging voer de zij aan, dat zij haar schuldenaar niet had willen doodenmaar eenvoudig een arm stuk schieten. De hoefsmeden hebben, te Parijs, het werk gestaakt. Zij eischen, dat het loon per uur, voor een dagwerk van 10 uren, 80 centimes voor den smid en 70 centi mes voor hemdie de pooten van het paard vasthoudt, bedrage. Te Parijs werd dezer dagen een ver gadering van werklieden van beider sekse gehouden, ten doel hebbende een Alge- meenen Werklieden-bond uit de verschil lende commissien, welke zich uit dien stand gevormd hebben, te vestigen. Bij de zamenstelling van het bestuur werd ook een lid van het //zwakkere" geslacht een zetel, en wel die van //assisseur", toegekend. De pantoffel schijnt dus ook hier in eere te worden gehouden. De secretaris deed voorlezing van het rapport over het onlangs te Marseille gehouden congres, waarop aan de proletariërs ver gunning werd verleend een werklieden- bond onder den naam van le St. Etat op te richten. Het gerucht loopt te Berlijn, dat von Bismarck bij den Duitschen Keizer zijn ontslag gevraagd zou hebben. De verdreven Aartsbisschop van Keulen heeft aan zijn vrienden een brief geschre ven, waarin hij zegt, dat, naar zijn gevoe len, het tot stand komen van den vrede tusschen Duitschland en het Vaticaan verder verwijderd is dan. ooit. Volgens de Weser Zeitung, mag hut als zeker worden beschouwd, dat in de eerst volgende zitting van den Rijksdag |een wetsontwerp zal worden voorgedragen strekkende tot het geven van een aan zienlijke uitbreiding aan de Duitsche strijd krachten. In militaire kringen houdt men er zich algemeen van overtuigd, dat Duitschland te eeniger tijd door 't veree- nigd Rusland en Frankrijk zal worden aangetast. Al is men ten aanzien van het tijdstip, waarop dit zal geschieden, natuur lijk geheel in het onzekére, zoo is men toch doordrongen van de nookzakelijkheid om het Duitsche Rijk in staat te stellen den stellig verwachten aanval te kunnen afweren. der bij de keel, toen plotseling ging het geweer af en de jager stortte rugge lings op den grond. Hij steunde nog even; en Joseph boog zich over hem heen, om te hooren, of hij nog ademde. Toontje, verschrikt door het schot in den donkeren nacht, kwam haastig toege- loopen. z/Daar! daar!" riep Joseph, //daar ligt je jager, trouw hem maar!" Toontje stond verstijfd en kon geen lid verroeren; eindelijk zeide ze: //Joseph, Joseph, gij hebt u zeiven en mij onge lukkig gemaakt." Wat raakt mij dat? De heele wereld gaat mij niet meer aan," riep Joseph en vluchtte naar het pijnwoud. Men heeft nooit meer iets van hem vernomen. Op den weg naar Muhringenin het kersenbosch staat een steenen kruis ter eeuwige herinnering, dat hier de jager van Muhringen gedood werd. Toontje echter, is eerst na vele smart volle jaren van het leven verlost geworden. Uit brieven, die de Daily News van haren correspondent te Kaapstad ontving, valt op te maken dat het verzet tegen de inlijving van de Transvaal veeleer aan groeit dan verflaauwt. //De bekende re soluties, in de bijeenkomst te Bloemfon tein aangenomen" (zoo schreef deze be richtgever) //zijn de uiting var. eene steeds toenemende anti-Engelsche stemming in Zuid-Afrika, die eindigen zal met eene kloof te delven tusschen de beide nationa liteiten, welke zamen de toch reeds dun gezaaide Europesche bevolking der kolonie uitmaken. Ik moet nogmaals herhalen, dat deze lieden (de Transvalers)hoe on beduidend ook in aantal en physieke macht, de zienswijze en wenschen vertegenwoor digen van de meerderheid der Europeanen in Zuid-Afrika." Waarin ligt nu het gevaar van den toe stand Niet in de mogelijkheid van een oorlog tusschen de Transvalers en de Engelschen; gewapend verzet van een hoop onge oefende boeren tegen Wolseley's regimen ten is niet wel denkbaar. Het gevaar schuilt hierin, dat de inlandsche bevolking van Zuid-Afrika (geheel anders dan de Roodhuiden en Maori's welig tiert en zich vermenigvuldigtzoodat tegenover dit krachtig en levensvatbaar ras de Europee- sche overheerschers wel deugdelijk aaneen gesloten, maar niet verdeeld mogen staan. Tweespalt tusschen hen belooft voor de Zuid-Afrikaansche koloniën eene duistere toekomst. Öit is het, wat de gevolgen van Enge- land's even onhandig als hooghartige poli tiek jegens mede-kolonisten van eene andere nationaliteit zoo bedenkelijk maakt voor geheel Zuid-Afrika. De annexatie van de Transvaal was een totaal mislukte maatregel. Zij weerde den oorlog met de Zoeloe's niet af; zij bracht de Boeren niet tot orde; zij zaaide niets dan bitterheid en onwil. Want de Engel schen ontnamen niet slechts den Trans valers hunne onafhankelijkheid maar zij breken ook, naar hunne gewoonte, op flagrante wijze hun woord jegens deze lie den. Wat toch beloofden nadrukkelijk, ter stond na de annexatie, beiden Stepstone en minister Hiks-Beach? Dat de Trans valers, hoewel onder Engeland's opperbe wind, hun land zelfstandig zouden mogen besturen. En wat decreteerde onlangs gene raal Wolseley? Dat de Transvaal eene Kroon-kolonie, d. i. Britsch grondgebied geworden is//aangezien het onraadzaam zou zijn de Boeren in het genot te laten van representatieve instellingen." Deze trouweloosheid draagt natuurlijk niet weinig bij om het verzet der Trans valers te scherpen en om onder geheel de Hollandsche bevolking van Zuid-Afrika de sympathie voor hunne zaak te warmen. Een punt nog aangestipt: De heer Forster, een tegenstander van de annexatie, zag evenwel iets goeds er in: namelijk dat zij een eind maakte aan de hardhandige bejegening, welke de Boe ren de inlanders plagten aan te doen. Wel nu, ook deze overweging vervalt door het aanbod der Boeren om, mits hunne onaf hankelijkheid worde hersteld, te treden in eene Zuid-Afrikaansche confederatie, en hunne wetten ten opzigte van de inlan ders te schoeijen op de leest van die der overige koloniën. Overal worden groote toebereidselen in Rusland gemaakt om het 25jarig regee- ringsjubilé van den Keizer feestelijk te vieren. De adel van het gouvernement Woronesch is van plan om de middelen te verschaffen tot oprichting van een uni versiteit in de stad van dienzelfden naam. Deze zal dan met inbegrip van de uni versiteit, die voor twee jaren te Tomsk is geopend, en de hoogescholen van Dorpat en Helsingfors, de elfde hoogeschool in Rusland wezen. Yerder wil men een voorschotbank vestigen voor officieren en beambten, die op het getuigen hunner supérieuren, renteloos geld daaruit zullen kunnen bekomen, echter niet langer dan voor één jaar, welke gelden het 2e jaar, in maandelijksche termijnen zal moeten worden afgelost. Zulk een instelling zou een ware weldaad zijn; want men zou het nauwelijks kunnen gelooven, hoeveel arme officieren en ambtenaren er jaarlijks door woekeraars te gronde worden gericht. Bijna dagelijks worden door den keizer nog ridderorden verleend aan officieren die in den laatsten Turkschen oorlog hebben uitgemunt. GEMENGD NIEUWS. Het predikbeurtenbriefje te Arnhem heeft over 1879, ten behoeve van de Her vormde armen, opgebracht de som van f 726.25, waarvan, bij gelegenheid van het Kerstfeest, eene extra-bedeeling in boonen en spek gegeven is, ten bedrage van f 385.94. Het overige geld is op de Diakonie gestort. Gedurende het 26jarig bestaan bedraagt de zuivere ontvangst voor de armen de som van f 14,142,65. De volgende interessante rechtsquaestie vermeldt de Oesterr. Juristen-Zeitung. Bij Debreczin in Hongarije huwde de heer B. eene jonge vrouw, doch werd kort na zijn huwelijk ernstig ziek. Hij maakte zijn tes tament en bepaalde, daar zijne vrouw in gezegende omstandigheden verkeerde, om trent zijn in de spaarkas staand vermogen van 30,000 fl. als volgt: brengt zijne vrouw een zoon ter wereld, dan wordt 20,000 fl. op zijn hoofd gezet en behoudt de moeder 10,000 fl.wordt daarentegen een meisje geborendan ontvangt dit 10,000 fl. en zijne weduwe behoudt 20,000 fl. De heer B. sterft en kort na zijn dood bevalt zijne weduwe van tweelingen, een jongen en een meisje. Hoe moet nu het vermogen van den vader verdeeld worden? In Spanje is geen enkel muntstuk aan genomen, of men laat eerst het stuk val len, om uit het geluid tot zijne echtheid te besluitendit is vooral gebruikelijk onder kooplieden. Doch ook niet Span jaarden bezigen hetzelfde middel. Zoo ge beurde het onlangs, dat iemand aan een kleinen bedelaar van 8 a 10 jaar een stukje van 2 stuivers gaf; voor hij het m zijn zak stak, liet de jongen het op de straat- steenen vallen, om het te keuren. Bij het onderzoek in de Tay is een der duikers plotseling vastgegrepen door een z/duivelsvisch," een achtpootig zeemonster. De man, die in levensgevaar verkeerde, greep een ijzeren stang vast, en wist het monster, dat zijn arm omklemde, zoo af te slaan, dat het losliet. Hij bracht een stuk van het gedrocht van 8 voet in doorsnede mede naar boven, maar het grootste' ge deelte- is achtergebleven. Te Pont de Roide is onlangs een zon derlinge moordaanslag gepleegd. De notaris aldaar rook in den vroegen morgen, terwijl hij nog tè bed lageen kruitluchten stond op om te onderzoeken van waar die kwam. Nauwelijks had hij echter het bed verlaten, of het sprong met een knal in de lucht, de zoldering spleet, en de meu bels werden allen verbrijzeld. De onbekende moordenaar moet op een onverklaarbare wijze het huis van den no taris zijn binnengedrongen, een bom onder zijn bed geplaatst en de lond aangestoken hebben. De politie doet onderzoek, maar is hem tot nu toe nog niet op het spoor. De schaatsenrijdersclub te Parijs zal steeple chaseshardrijderijen met hinder nissen, op het ijs houden. De schaatsen rijders zullen daarbij over heggen, geulen en allerlei hinderpalen moeten springen. Men vreest echter dat de dooi die plannen verijdelen zal. De Amerikaan, die tegenwoordig in de Fransche hoofdstad vertoeft, zou zeker, als hij aan die wedstrijden deelnam, allen de loef afsteken. De man namelijk heeft door zijn stoute sprongen op schaatsen, overal waar hij zich vertoonde, algemeene bewondering opgewekt. Die kunsten gingen hem zoo gemakkelijk af, dat vele meenden het ook wel te kunnen doen, en gebruik maakten van de gelegenheid, die de Amerikaan hun aanbood, om les te nemen in het springen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2