Armoede. P. ZWANKHUIZEN, VERHUISD AD VEBTENTIËN. Saksische Canarievogels, AFBRAAK 1 W. van de Brug, A. H. KUIJPER, Boek binder, bericht zijn geachte begunstigers dat hij BONNIER, in het Verkoophuis op den Hof te Amersfoort, heeft direkt van Parijs ontvangen: eene SCHOONE ZENDING FIJNE waaronder zeer vele NIEUWIGHEDEN, alsook fraaije voorwerpen voor huiselijk gebruik. Steeds voorhanden prachtige alen- en SfarflMken, daskntmen en dubbel sterke GASGLAZEN. KMI als: HANDSCHOENEN, WOLLEN KOUSEN en BORSTROKKEN, enz, enz. zullen voor zeer lagen prjjs opgeruimd worden. op schaatsen. Maar de leerlingen hebben met hun springen zooveel kneuzingen en ergere verwondingen opgeloopen, dat de een na den ander het werk opgegeven heeft. Le Figaro heeft onlangs, met het oog op zijn sterk vermeerderd debiet, den prijs zijner advertentiën met een jranc per regel verhoogd en den prijs van den regel dus gebracht op vier francs. In het gasthuis te Bordeaux is een vrouw overleden in den ouderdom van 105 jaren. Zij was tot het laatst toe in het volle bezit van haar geestvermogens, en men is algemeen van oordeel, dat alleen de strenge vorst haar dood veroorzaakt heeft, en dat, als het maar niet zoo koud was geweest, het krasse oudje nog verscheidene jaren mee had kunnen doen. In de laatste jaren bedroeg hier te lande het verbruik van rundvleesch zoowat f 6.50 per hoofd. Aan sterken drank besteedde men per hoofd f 7.50. Herwijnen. Een van de meest bekende personen, met name Jan de Aap, is niet meer. Hij is geboren, volgens zijn be wering in een vloedjaarzijne grijze haren in aanmerking genomengist men het jaar 1809. Vroeg men hem naar zijne afkomst, dan waren zijne woorden,/Mun vaojer is doadgehol oppene kruiwaoge." Zijn naam was ontleend aan zijn uiter lijk, en niet ten onrechtedaar zijn aan gezicht mond en handen volkomen met die van een aap overeenstemden. Sinds jaren droeg hij de kleeding van een infan terist; van jaar tot jaar vereerde hem de veldwachter met zijn afgedragen pet. Met deze uniform toegerust, was zijne verbeel ding zoo sterk, dat hij waande tot de politie te behooren, te meer werd hij in dit denk beeld versterkt, doordien hij door onzen hoefsmid gedecoreerd werd met een mas sief gesmeed ijzeren medaille, gemerkt W. Elke overtreding werd door hem, onder vertooning zijner medaille, in den Tiel- schen schrijf-almanak met zijn geheim schrift, dat niemand noch hij zelf kon lezen, aangeteekend. Altijd vroolijk en op geruimd, was hij steeds de vreugd der Herwijnsche schooljeugd, die veel, in zijn eigen ontworpen taalkunde, belang stelde. De eenige grief in zijn leven en die hem zeker eenige jaren vroeger ten grave deed dalen (altijd volgens beweren der buren) was, dat hem telkens de opengevallen be trekking van klepperman niet gegund werd. Toch oordeelde hij een zuiverder stem te hebben en een beteren drieslag te kleppen dan de drie nachtwachts gezamenlijk. Herhaalde proeven van roepen werden door hem aan de overheden dezer gemeente gegeven, doch te vergeefs. Niettegen staande dit, was hij oppasser bij alles, waarbij een wakend oog werkelijk nood zakelijk was. De slaap was voor hem geene behoefte. Zijne zuster de fruitvrouw, werd ziek. De nood dwong hem zijne waardigheden neer te leggen en men zag hem nu als fruitverkooper optreden. Het was juist in den komkommertijd en zijne roeping ten volle begrijpende, schreeuwde hij met eene bibberende, stem//Kom....kom.... kom....mers!ü" Om echter op zijn denkbeeldig politie ambt terug te komen, heeft hij nog onlangs blijk van zijne handigheid gegeven, door tot zeker iemand, welken hij voor een inbreker hield, te zeggen: ,/Tot hiertoe en niet verder." En thans zijn hem de zelfde woorden toegezegd //Tot hiertoe en niet verder." Tielsche Ct.) ALLERLEI. Een brave boer stond voor een winkel van een fotograaf en keek lang en aan dachtig naar een afbeelding van den ver maarden groep van Rauch//De drie gra tiën," die, naar men weet, ontdaan zijn van alles wat zou kunnen hinderen bij het bewonderen van haar schoonheid. O, die vrouwen! riep eindelijk de plattelander uit, o, die vrouwen! Dat heeft geen geld om zich kleêren te koppen, maar verteert den laatsten duit om zich te laten uitfotografeeren. Dezel, de beursman, gaf verleden maand zijn dochter ten huwelijk aan een schilder van talent en zeide aan den bruiloftdisch tot zijn schoonzoon, die meende een rijke partij te doen: Jongen 't is omdat gij het zijt, maai anders had ik mijn dochter niet afgestaan. Zij is altijd een juweel van een kind ge weest Kom papa, zeide de dochter u overdrijft. Toch. niet, mijn kindJe man mag wel hoo'ren, hoe goed voor mij en bij de hand ge altijd zijt geweest. Zelfs je moe der heeft er zoe veel slag niet van om den deurwaarder te woord te staan als jij. Een engel krijg je, schoonzoon, een engel Een vrek had een zoon, die in 't huwe lijk wilde treden met een meisje in een andere stad. De vader zond zijn man van vertrouwen naar de familie van het meisje, met de volgende opdracht: //Als zij jong en schoon is, moet gij een bruidschat van 60,000 gulden vragen; is zij oud of leelijk, vraag dan 80,000 gulden. Zie er verder achter te komen of er op haar of haar familie ook iets valt aan te merken; zoo jadan moet zij minstens een ton gouds ten huwelijk brengenanders stem ik niet toe in het huwelijk." Een paar dagen later kreeg de vrek- vader het volgende telegram van zijn man van zaken: Het jonge meisje heeft zooeven haar vader vermoord; hoeveel moet ik nu vragen? Schoolopziener: //Is dit de jongste klasse Meester: „Ja meneer." Schoolopziener: ;/Dan zullen we eens zien of die kleine dreumes al wat geleerd heeft; kan je tot tien toe tellen, mannetje?" Kleine jongen//Jawel," Schoolopziener: //Nu dan, een... twee verder Kleine jongen: //Drie, vier, vijf, zes, zeven, acht, negen, tien, boer, vrouw, heer, aas." In een bierhuis: ;/Zeg eens Jan, juilie bier is slecht." Jan: //Hoezoo meneer? Wij hebben er toch nooit over hooren klagen." Gast: //Nou, dan klaag ik erover. Ik krijg er hoofdpijn van." Jan: //Wel meneer, dat leit niet aan ons bier." Gast: Waar zou het dan aan liggen?" Jan: //Aan uw hoofd meneer." President (tot een woekeraar)„Gij hebt dus voor de zaakdie gij voor de Yereeniging behandeld hebt, persoonlijk 30 percent winst berekend?" Beklaagde: //Zeer zeker." President: (ironisch): //Dus maar dertien percent provisie?" Beklaagde//Hadt u meer genomen, meneer?" ,/Voor omtrent een jaar deed ik mijn zoon Hannes bij den schoenmaker G. in de leer, om het handwerk te leeren; ik moet thans op eer en waarheid betuigen, dat gezegde schoenmaker G. mijn zoon Hannes tot een voortreffelijke kindermeid opgeleid heeftzoodat ik meester G. wel mag aanbevelen om van leerjongens goede kindermeiden te maken." Onderwijzer: //Ongelijksoortige groot heden kunnen niet met elkaar vereenigd worden; bijvoorbeeld een emmer wijn en een emmer water." Zoon van een wijnkooper: //Is immers twee emmers wijn." Zeker matroos droeg een ekster. Iemand, die geweldig stotterde vroeg hemHé jon-jon-jongen, zeg eens, k-k-kan die ekster spr-r-sprekenr" //Beter dan jij", hernam de matroos „anders draaide ik hem gauw zijn nek om." Een kleinigheid. Een student die niet van de knapsten wasmaakte zijn afscheidsvisite bij zijn' Professor. //Professor," begon de Muzenzoon, //U ben ik alles verschuldigd wat ik weet." vOch! zoo'n kleinigheid, mijn vriend, 't is wezenlijk de moeite niet waard," zei de Professor. Een vreemde treedt het kantoor binnen, //Is de principaal ook te spreken?" De boekhouder vraagt naar zijn naam, en dient hem aan. De principaal kent niemand van dien naamen laat den vreemdeling door den boekhouder vragen om welke reden hij hem verlangt te spreken. uWegens zaken," is het antwoord. De principaal laat hem binnenkomen, waarop deze hem zijn geldnood te kennen geeft. Het ging hem zoo slecht, en hij bad om eenige ondersteuning z/Wat?" schreeuwde de principaal, hem in de rede vallende, //dat noemt gij zaken?! Dat is niets anders dan gemeene bedelarij." z/Dat zijn mijne zaken," herneemt de ander kalm. President: //Hoe is de brand ontstaan Harmen: //Deur het vuur, meneer!" President: //En uw vader heeft gezegd, dat de oorzaak onbekend was." HarmenJoa, kiek meneer, die leugen heft ie uit de krant geleerd. Ie begriept toch wel, da'j gên brand kunt hebben zonder vuur." INGEZONDEN. Gedurende dezen winter wordt weder evenals in vorige jaren, door inteekenlijsten, armen-concerten, collectes, enz. veel gedaan, om den nood der armen te lenigen. Dit is zeker lofwaardig en goed, want geen redelijk mensch mag zijne natuurgenooten laten ver hongeren of bevriezen; maar, wanneer men in de Nederlandsche steden en dorpen rond wandelt en rondkijkt en het aantal kroegen opmerkt, dan denkt men wel eens, dat wan neer die natuurgenooten wat minder jenever dronken, zij meer geld konden opsparen, om zich tegen verhongeren en bevriezen te wa penen. De liefdadigheid betaalt in den win ter den jenever, dien de armen in den zomer opdrinken, en er zijn weinig affaires, die meer voordeel opleveren dan die van kroeg houders. Door hooggeplaatste personen wordt de liefdadigheid aangemoedigd, en dit is zeker lofwaardig; doch het zou niet min der lofwaardig zijn, wanneer, gelijk reeds op enkele plaatsen een weinig begint te geschie den, die hooggeplaatste personen met voor stellen van wet voor den dag kwamen, om het aantal kroegen te beperken, en de schro melijke verkwisting van goed geld voor slechten drank te stuiten. Als dit niet gebeurt, dan moet de armoede niet alleen voortduren maar steeds erger worden; en dan kon het wel eens gebeuren, dat de liefdadigheid werd uitgeput of afgeschrikt, daar het toch niet aangenaam is des win ters voortdurend tóenschen te moeten on derhouden, die des zomers hun geld in plaats van het te besparen, in den kroeg brengen. Getrouwd A. H. KUIJPER, van Amersfoort, en J. GITMANS. Tegelen, 20 Januari 1880. Voor de hartelijke bewijzen van deelneming bij het overlijden van haar Echtgenoot ondervonden, betuigt de on- dergeteekende, ook namens hare Kinderen en wederzijdsche familie, hartelijk dank; Amersfoort, 15 Januarij 1880. Wed. G. A. VAN WERKHOVEN— van zlnnicq Bergmann. Een jongman, oud 28 jaar, een inkomen hebbende van ongeveer 650 gulden wenscht met eene juffrouw van omstreeks denzelfden leeftijd P. G., na wederzijdsch goedvinden een WETTIG HUWELIJK aan te gaan. Brieven, liefst met bijvoeging met por tret onder letter E. aan het Bureau dezer Courant. Geheimhouding wordt verzekerd. Handelaar in ZANG- en SIERAADVO GELS, bericht zijne geëerde begunstigers dat hij ontvangen heeft eene prach tige part ij welke dagelijks bij hem te bezichtigen zijn. Kleine Lieve vrouwenstraat te Amersfoort. van nabij Amersfoort; als: beste BAL KEN STIJLEN PLATEN PALEN PLANKEN en ongeveer 35000 puike PANNEN. Te bevragen bij Houthandelaar, St. Agathastraat. is naar de Lavendclstraai F 403.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 3