Het te geven concert, ten voordeele der algemeene ar men in deze gemeente door het muziekkorps van het Re- gement Rijd. Artillerie alhier zal plaats hebben a. s. Woens dag 2$ Januari. Leusden, 21 Januari. Onze geachte predikant Ds. C. H. van Rhijn heeft toe zegging van beroep ontvangen naar de Herv. gemeente te Schiedam. de moeite, èn om de kosten laten we dat maar. Indien we nu eens onze eigen stad- en landgenooten die mede bijdragen tot de kosten van onze staats- en gemeentehuis houding die brood verschaffen aan onze eigen arbeiders, waardoor de armoede binnen onze eigen grenzen vermindert en plaats maakt voor welvaart, indien wij hen op denzelfden voet behandelden als den vreemdeling, zou dan niet de laat ste schijn van reden voor de bewering, dat men bij den laatste goedkooper terecht kan, spoedig verdwenen zijn? Maar ook de handelaars moeten aan de noodzakelijke hervorming die we hier be pleiten, en welker belangrijkheid door nie mand zal ontkend wordenmedewerken. Tot dusver geven zij een premie aan het crediet, de usantie namelijk van 1 per cent van het bedrag der nota als //fooi." Dat moet juist andersom worden. De ri sico van het crediet moet geheel worden gedragen door hen die er gebruik van maken. De prijzen moeten onveranderlijk vastgesteld worden op den grondslag van contante betalingterwijl zijdie uitstel verlangen, verplicht zijn èn rente èn ver zekeringspremie voor eventuëele wanbeta- taling op zich te nemen. Om tot deze uitkomst te gerakenis samenwerkiug en aaneensluiting van han delaars noodig, opdat niet een soort van concurrentiegeest van min allooi de goede bedoelingen van den solieden man van zaken verijdelt. Welnu, zou hier het gemeenschappelijk belang niet tot eensgezindheid kunnen nopen OFFICIEELE PUBLICATIE. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezeteaen dezer gemeente, dat het door den provincialen Inspecteur van 's rijks directo belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier van de Grondbelasting over het dienstjaar 1880 aan den Ontvangor van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan vrien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoort, den 23. Januari 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 23 Januari. Een geacht Hoofdonderwijzer alhier werd Woensdagmiddag plotseling zijn eenig twaalfjarig zoontje, van wien veel verwach ting was, door den dood ontrukt. het met duidelijke blijken van voldoening. z/Ik zou de kans, dat mijn schilderij tentoongesteld werdwel willen opgeven voor eene kennismaking met dat bekoor lijke meisje. Ik zou graag weten, wie zij is. Zij behoort zeker niet tot die gewone zwerfsters, welke men op reis aantreft. Ik begrijp niet hoe zij hier kwam. Ik hoop dat ze terugkomt." Maar zij kwam niet terug. Walter Bla keney wachtte te vergeefs een goed half uur, en toen ging hij schoorvoetend heen om op het kasteel te ontbijten, waar hij eenige dagen logeerde bij den jongen Rot hay, zijn akademievriend. Hij was des te meer door Ellens ver schijninggetroffen, omdat hij meende, dat hij haar vroeger reeds ontmoet" had. Dit viel hem in, toen hij het portret bekeek, dat hij gemaakt had. Wij weten allen dat er tijden zijD, waarin eene nieuwe ge beurtenis ons als eene oude bekende voor komt; wij schijnen de omgeving te her kennen, alsof wij de plaats in een vroeger tijdperk gezien hadden. Die heuvel en die beek schijnen ons toe als oude vrienden, ofschoon wij zeker weten, dat wij nooit in die streek geweest zijn, en dat onze ver beelding ons bedriegt. De opvoering van //Baboe Rita" door de Rederijkers-vereeniging //Ontwikkeling" werd Woensdagavond door een vrij talrijk opgekomen publiek bijgewoond. Naar wij vernemen voldeed het stuk goedkweten de werkende leden dier Yereeniging zich uitstekend van hunne taak en zal, na aftrek der onvermijdelijke kosten, ten bate der algemeene armen dezer Gemeenteden Heer Burgemeester een paar honderd gulden kunnen worden ter hand gesteld. Uit het verslag der Amersfoortsche be grafenis-vcreeniging over 1879 is gebleken dat allengs meer leden tot liaar toetreden, zoodat het aantal leden (hoofden van ge zinnen) thans bedraagt 238. In de alge meene vergadering van 21 Jan. is de heer A. M. Kollewijn Nz., in plaats van den heer G. Prins die aan de beurt van af treding en niet herkiesbaar was, met alge meene stemmen verkozen tot lid der Com missie van toezicht. Op voordracht van den Directeur heeft die commissie den heer J. Portuin tot Onder-directeur be noemd. Voorloopig is bereids eene som van ongeveer duizend gulden aan de verschil lende kerkelijke armbesturen alhier ter hand gestelduit de bijdragen van inge zetenen volgens de hun door den heer Burgemeester aangeboden lijst van intee- kening. Door de Commissie van administratie zul len de hier opgerichte Schoolspaarbanken om de drie maanden geledigd worden. Yoor de openbare school in de Koestraat zijn de werkzaamheden opgedragen aan de HH. Dr. Menalda van Schouwenburg, de Beve- ren en Leinweber, voor de school in de Koningstraat aan de heeren van Ketwich, van Vlooten en het lid dat benoemd zal worden in de plaats van den heer Zandijk die bedankt heeft. Indien m de onmiddellijke nabijheid van deze stad bouwterrein verkregen kan wor den, zullen binnen kort een achttal huizen verrijzen, waar aan voor fatsoenlijke burger- menschen zoo groote behoefte bestaat. Barre winterkoude noch eene glinste rende sneeuwvlakte konden Woensdagavond eene groote massa menschen weerhouden naar den Hof te snellen, ten einde een reizende kunstenmaker zijne halsbrekende toeren te zien verrichten. Die toeren waren, op een hoog gespanuen koord uit gevoerd, van dien aard, dat menig toe schouwer met afgrijzen het hoofd afwendde. Bij Kon. besluit van 20 Januari 11. is benoemd tot Kapitein bij de Vesting-artil lerie de le Luitenant M. J. E. Viruly van Pouderoijen, van het regement Rijd. Iets dergelijks voelde Walter Blakeney. Hij peinsde laDg over het onderwerp, maar gaf het eindelijk op en ging uit om de post te gemoet te gaan. Hij ontmoette den brievenbesteller in het dorp en nam zijne brieven in ontvangst. Hij herkende eene bizondere hand en opende dien brief het eerst. De brief bevatte een aanbieding naar zijn zin eene betrekking als tee kenaar aan een geïllustreerd blad. Hij zou nieuwe landen bereizen en zijne teekenin- gen naar huis zenden. Zou hij dat voor een jaar op zich nemen Waarom niet? Hij aarzelde één oogenblik. Hij had geene betrekkingen, die hem nauw aan Londen bonden. De korte tijd om te overleggen was nauwelijks voldoende voor hem. Gaan? Natuurlijk zou hij gaan; en hij telegra feerde dadelijk een bevestigend antwoord. Maar nauwelijks had hij het onherroe pelijke bericht verzonden, of het viel hem in, hoe hij zijn schilderij af zou krijgen. Niet het portret van de onbekende schoo- ne dat was niets maar het groo- tere stuk, waaraan hij reeds eenige weken gewerkt had, en dat hij naar //Grosvernor" of naar de //Royal Academy" wilde opzen den. Dit meesterstuk (want dat moest het worden) zou uit drie deelen bestaan, en I ■1 Art. alhier; tot le Luitenant bij de Ves ting-artillerie de 2e Luit. J. L. van Heu- kelom, tijdelijk gedetacheerd bij het Reg. Rijd. Artillerie alhier. Den Raad der gemeente Amersfoort zal op Dinsdag, den 27 Januari 1880, des namiddags halftwee vergaderen. De punten van behandeling zijn: 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot verkoop van het gebouw in de Vijver aan het Rijk. 2. Advies op het rekest van den heer N. S. Blom, tot aankoop van grond. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot afkoop van uitgang. 4. Benoeming van een lid van het Brand college. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, don 2G JA NUARI aanstaande, 'a namiddags van halftioee tot half driezitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekendenen bij verdere leden van het be stuur, de Heeren B. E. Herschel, W. A. Croocke- wit, M. van Beek, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 26 Januari, op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOS, Secretaris. BINNENLAND. Z. M. heeft zijn voornemen te kennen gegeven, om aan de militairendie deel hebben genomen aan de bewaking der dij ken in Noord-Brabant en Gelderland, een buitengewonen bijslag op de soldij voor die dagen te verleenen. De Regeering heeft geantwoord op de algemeene beschouwingen der Eerste Ka mer omtrent de Staatsbegrooting. Wanneer de grondwetsherziening nood zakelijk mocht blijken, zal hij daarvoor niet terugdeinzen, maar zoolang die niet noodzakelijk blijkt, mag zij de afdoening der vele groote belangen niet in gevaar brengen door de quaestie der grondwets herziening daar tusschen te werken. Een beroep op het Staatskrediet is vooreerst niet volstrekt noodzakelijk. Het voorstel tot heffing eener rentebelasting zal eerlang worden aangeboden. Niet ge- gegrond zijn op een idee, dat hij opgevat had bij het lezen van een gedicht van mevrouw Heroans. Hij had gehoopt dit schilderij af te krijgen; het moest tot naam dragen: //Door berg, beek en zee." Hij had het eerste doek bijna af: de red ding van een klein meisje, dat op eene klip geklommen was, waarvan het niet weder af kon komen, iets dat hem zelf overkomen was. Dit schilderij moest het ontstaan van genegenheid in het hart van den redder voorstellen. Het tweede was de ontmoeting van het nu volmassen meisje, op een picnic; zijne liefdesverklaring en hare toestemming. Het derde moest een wrak voorstellen, van hetwelk hij het lijk aan land draagt van zijne bruid, verdron ken op eene herstellingsreis naar warmere landen. Deze voorstellingen waren zeer levendig in Blakeney, en toen hij naar huis ging, had hij half berouw van zijn overhaast besluit. Hoe moest hij zijne schilderijen afkrijgen en tochhoe kon hij eene vaste betrekking weigeren Dat ware vast houden aan de schaduw van zijn bestaan, en afkeerig besloot hij zijne nieuwe be trekking te aanvaarden. I Wordt vervolgd.) heel onmogelijk is het ook, dat spoedig aanvulling der rijksmiddelen uit Indische baten zal worden verkregen. De Regeering dankt voor den steun der Kamer in haar handelspolitiek. In het verslag der Eerste Kamer over binnenlandsche zaken komt tegen de onder wijswet een breedvoerige bestrijding voor; sommige leden zouden tegen stemmen. Bij het hoofdstuk Waterstaat werd vrij algemeen aangedrongen op werken tot verbetering van den waterafvoer in Noord- Brabant. De denkbeelden van den minis ter van Oorlog werden door onderscheiden leden met instemming begroet. 's Hage. In de vergadering der veree- niging ter beoefening van de krijgsweten- tenschap, op Woensdag, den 28sten Janu- arij a. s. alhier te houden, zal als spreker optreden de heer G. E. V. L. van Zuy- len, die eene voordragt zal houden over het wenschelijke van een krijgsverbond met Zuid-Nederland. Leersum. Tot Gemeente-Secretaris is benoemd de Heer H. Spruijt, Burgemees ter van Amerongen. Tot Gemeente-Ont vanger werd benoemd de Heer B. Rij- kens, te Leersum. Naar men verneemt, zal de Deventer tapijtfabriek in de nabijheid van Dinxper- loo, op Duitsch terrein, een tapijtfabriek (handweverij) bouwen. De reden hiervoor ligt in de belasting, die Duitschland heft op den invoer van bedoeld fabrikaat, ter wijl de grondstof (koehaar enz.) weinig belast is. Onder Scherpenzeel, Amerongen, Wou denberg en Renswoude heerschen de ma zelen in vrij hevige mate. In laatstgenoem de plaats is de openbare school zelfs ge sloten. BUITENLAND. Het comité voor een op te richten stand beeld te Marseille voor Thiersheeft de burgerij op nieuw tot belangstellingdat is tot inschrijving, opgewekt. Tot dusver is aan inschrijvingen ontvangen 24000 fr. en de gemeenteraad heeft 20000 frs. toe gezegd. Men verwacht dat de Staat het marmer of brons zal verschaffen. Volgens de mededeeling van een Fransch blad, zal te Dijon een standbeeld van Gar- ribaldi verrijzen. Eergisteren bracht men den Hertog van Gramont ten grave, een waar tegenvoeter van Favre en die slechts 58 uren vroeger dan hij is gestorven. De plechtigheid had eene groote menigte Bonapartistische nota- biliteiten doen samenstroomenbij welke zich ook dè Russische gezant, Vorst Orloff, had aangesloten. De Kroonprins van Duitschland heeft aan den heer Grüben, te Reichenbach, in Silezië, schrijver eener brochure, getiteld //Christen en Israëliet", den volgenden, eigenhandigen brief gezonden: Berlijn, 16 Januarij 1880. z/Gij hebt mij door de toezending van uw geschrift //Christen en Israëliet"in derdaad verblijd en tot bijzonderen dank verpligt. Gaarne voed ik hoop dat uw woord des vredes in ruimen kring moge doordringen en de verdiende waardeering vinden. Frederik Wilhelm, Kroonprins." In September a.s. zal het feest der vol tooiing van den Keulschen dom met veel luister gevierd worden. De herinnerings medaille is reeds te Weenen besteld en de Keulsche stads-archivaris, dr. Ennen, heeft zijn gedenkschrift van den Dombouw reeds aan de beoordeeling der Centraal-Dombouw- commissie onderworpen. Het zal op kosten dezer commissie gedrukt en onder de feest- genooten uitgedeeld worden. In een der kerken te Warschau is een gedenkteeken opgericht voor den beroem den componist Frederik Chopin.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2