SMEDERIJ. KEUKENMEID, 7 T Men seint uit Londen: Er heeft eene ontploffing van mijngas in eene kolenmijn bij Lycett, in het graafschap Stafford, met verschrikkelijke gevolgen plaats gehad. Men rekent dat 70 h 90 personen gedood zijn. Een gerucht loopt, dat lórd George Hamilton in de plaats van lord Lytton tot Onderkoning van Indië zal benoemd worden. Lord Hamilton was een tijd lang onder-Staatssecretaris voor Iudië, welke post hij later met dien van vice-president van den Geheimen Raad voor het onder- derwijswezen verwisselde. Tengevolge eener instorting van berg- gronden in de Spaansche provincie Alba- cate, is het dorp Alcalii del Jucar ver woest. "Vijftig gezinnen hebben hunne woningen verloren. Eenige menschen zijn bij de ramp omgekomen en velenzvfraar gekneusd, of gewond uit de puinhoopen opgedolven. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Turijn wordt het overlijden gemeld van Pieter Alexander Garda, die, toen Napoleon van Elba terugkeerde, door drie kameraden geholpenop de Tuileriën ofschoon dit paleis nog door de konink lijke wacht bezet was, de driekleur heesch. Hij werd door den keizer aan den gene- ralen staf verbonden en woonde den slag van Waterloo bij. Daarna begaf hij zich naar PiedmontPortugal, Spanje en Peru en keerde in 1880 naar Europa terug. In 1848 werd hij lid van het Sub-al - pijnsche Parlement en in 1860 sloot hij zich op Sicilië bij Garibaldi aan. In Vesoul was een vader bezig met het schoonmaken van zijn geweer. Hij moest even eenige instrumenten in een andere kamer krijgen en legde het geweer zoo lang op den grond. Bij zijn terugkomen speelde zijn kind met het wapen en trok ongelukkig aan den haan met het treurig gevolg, dat de vader doodelijk gewond ter aarde viel. De man was weduwnaar en had vier kinderen. In het gasthui» te Bordeaux is een vrouw overleden in den ouderdom van 105 jaren. Zij was tot het laatst toe in het volle bezit van hare geestvermogens, en men is algemeen van oordeel, dat alleen de strenge vorst haar dood veroorzaakt heeft, en dat, als het maar niet zoo koud was geweest, het krasse oudje nog ver scheidene jaren mee had kunnen doen. Te Almelo zijn nu te koopEeine Familienkartoffeln, wit schillige en geel vleeschige aardappelen, vorst- en broeivrij. Vermelding verdient, dat de gezamen lijke suikerraffinadeurs te Amsterdam eene gift van f 5000 hebben geschonken ten behoeve van de werklieden der verbrande suikerfabriek van de firma Beuker en Hulshof, Men meldt uit Venlo: De Maas, die tot heden ochtend val lende was, is nu tot 2 ure nam. 15 cM. gewassen. De thans snel stroomende rivier vertoont op haar oppervlakte een groote massa zwaar drijfijs, terwijl zij aan de oostzijde reeds digtgevroren is. Alle watervervoermiddelen hebben .de dienst weder gestaakt, en zoo er niet spoedig ander weder invalt, zal weldra de Maas weder geheel dichtgevroren zijn. De zomer zal arm in rozen zijn, naar het zich laat aanzien; want ook het hout eener menigte van dat gebloeinte is in December bevroren. Dezer dagen werd van wege de recht bank uit 's Bosch, weder te Sleeuwijk een plaatselijk onderzoek ingesteld, naar aan leiding van den onlangs plaats gehad hebbenden moord op de dienstbode van Smookers. Het gevolg is, dat drie perso nen, onder welke de arbeider, in hechte nis zijn genomen. De R. K. kerk te Geffen heeft zoodanig door het water geleden, dat eene verzak king heeft plaats gehadzoodat zij afge broken zal moeten worden en op nieuw opgebouwd. De zorg voor het onderhoud van het Citadel-Monument op het kerkhof der Hervomde Gemeente te Ginneken, waar onder het gebeente rust der op de Citadel van Antwerpen gesneuvelde strijders}, is, met het daarvoor bestemde kapitaal, door de Commissie van oprichting overgedra gen aan het Bestuur van het Eonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Te Beverwijk heeft men een bakkers weduwe, die met hare kinderen hard voort moet om haar brood te verdienen, een bon van 100 sigaren voor een bankbiljet van f 100 in de handen gestopt. De op lichter is niet bekend. Herdershonden fokt men in het verre Westen van Noord-Amerika door een jong, pas nadat het geworpen is, door een schaap te laten zoogen. Na eenigen tijd gewent zich het schaap aan het gezelschap van haar beschermeling. Yaak moet men echter in den aanvang tot het bewijzen van den liefdedienst dwingen. Wat het jonge hondje betreft, dit volgt zijne aangenomen moe der onmiddellijk overal, evengoed als de lammeren. Met de jaren vermeerdert die aanhankelijkheid jegens de schapenkudde. Ten laatste kan hij niet dulden, dat een ander levend wezen in de nabijheid komt en houdt hij trouw de wacht. Indien men hem op gezette tijden dagelijks op het erf voedt, kan men zeker zijn, dat hij dit ont houdt en op die uren de aan zijne hoede toevertrouwde schapen derwaarts jaagt, om zelf te kunnen eten. Mocht het gebeuren, dat hij een enkele maal zonder schapen thuis komt, dan wordt hij onmiddelijk gestraft. Op deze wijze verkrijgt men dikwijls herdershonden van groote waarde. De boekdrukker A. Mill te Bromberg, zal eerstdaags een tijdschrift voor blinden gaan uitgeven. De directeur van het pro vinciale instituut voor blinden aldaar, de on derwijzer Hohnke, zal het redigeeren. Een landbouwer bij Trier heeft onder zijn hoenders een zwarte hen, die onlangs is begonnen te kraaien. De geëmanci peerde kip legt wel eieren, maar gedraagt zich voor het overige geheel als een haau. Zij kraait dapper met de hanen meê, en neemt zelfs deel aan hun gevechten. Wat het uiterlijk betreft, onderscheidt zich de hen in niets van haar zusteren. Te Londen is kolonel Colt, de uitvinder van de revolverdie zijn naam draagt overleden; hij laat ongeveer 15 millioen gulden na. Yoor de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank, is, door tusschenkomst van de heeren van Leuve- nigen Willink Co. te Amsterdamde som van f2000 ontvangen. De rederijkerskamer Vondel te Zaan dam heeft, ten behoeve van de noodlij denden door den strengen winter, eene voorstelling gegeven van Yan Lennep's Ruivaardes. De talrijke inteekeningen maakten eene tweede voorstelling noodza kelijk. Het netto bedrag van f 516.48 werd ter hand gesteld aan de Vrouwenvereeni- gingdie daardoor aan 646 huisgezinnen eene extrauitdeeling van spek, meel en turf heeft gedaan. Een dag of wat geleden kreeg het hoofd van een talrijk gezin te Kampen, bij het eten van soep, een beentje in de keel, dat niet was te verwijderen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, doch zonder gevolg. Zaterdagavond is de ongelukkige, onder hevige pijnen, bezweken. Een voorbeeld te meer om bij het eten van soep voorzichtig te zijn. ALLERLEI. Reglement. Yolgens het militaire dienstreglement moeten de hoofdofficieren hunne onderge schikten steeds met „V" aanspreken. Eens bestrafte een kapitein zijn' sergeant over eene vergissing met de woorden Kerel, je bent een ezel!" ,/Met uwe permissiekapiteinant woordde de ander, ,/Volgens het reglement moet het zijn,/U bent een ezel." Goede raad. Een boer kwam eens bij een apotheker, om een middel voor zekere ongesteldheid te halen. //Goeden dag, apotheker," zeide hij, z/kunt ge mij geen middeltje geven?" z/Wat scheelt er aan?" vroeg de apo theker. z/Dat weet ik niet, maar ik heb zoo'n jeuk! zoo'n jeuk!" z/Krab je dan maar!" was het drooge antwoord. Een juffrouw, die zeer mager was, be knorde den slager, omdat hij zooveel beenen bij het vleesch had gedaan. «Dat is ook waar juffrouw," hernam de slager, haar gemeenzaam op den schouder tikkende, ,/Uwé hebt zelve zooveel beentjes, dat de baas u wel vleesch alleen mag geven." Een grenadier werd zwaar gekwetst, uit het gevecht weggedragen. i/ Zeg jongens! is die man dood?" vroeg een officier. „Ja. wel," was het antwoord. Barbier en Schoorsteenveger. Een barbier wilde zich eens met een schoorsteenveger vrolijk maken. //Hé!" riep hij hem toe, zeg ereis, wat is er voor nieuws in de hel; hoe maakt het je baas de duivel?" z/Hij moet noodzakelijk uit, en wacht op jou, dat j'em komt scheren", ant woordde de schoorsteenveger. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. B a a r n. Bunschoten. Stoutenburg. Hoogland. L e u s d e n. Woudenberg. MARKTBERICHT. Amersfoort, 23 Januari. Tarwe f9,11,Rogge f6,a 7,25. Boekweit f 7,b 8,Boter f 1,65 a f 1,75 per kilo. Hoendereieren f5 5, a f5,50 de 100 stuks. Aardappelen f2,50 a f 3 per liekt. Appelen f 3,50 a f 5,50. CORRESPONDENTIE. N. N. te B. Wanneer gij nooit grooter onzin hebt gelezen dan onze feuilletons, dan begrijpen wij niet, wat gij gewoon zijt te lezen. Ons pas geëindigd feuilleton was niets minder dan eene novelle van den algemeen bekenden en beroemden Auerbacb, In- tusschen zijn wij u dankbaar voor uwe goede bedoeling. de Red. ADVERTENTIE N. Voorspoedig bevallen van een ZOON 4 N. J. AHLRICHS— van Kasteel. Amersfoort21 Jan. 1880. De Verkooping bij M. Kerkhof te Stou tenburg, wordt tot nader order UITGESTELD. Wordt ter overname aangeboden een goed beklante SMEDERIJ met toebehooren, die een goed burger be staan oplevert, op zeer billijke conditiën; het huis doet matigen huur. Adres met franco brieven onder motto Smederij, aan den Uitgever dezes, die tevens mondelinge informatiën geeft. Verlangt met Mei a.s., op den huize //Berg en D a 1" bij Amersfoort, in een gezin van 3 personen, waaronder een kind van 9 jaar, eene liefst van de P. G.bekwaam voor haar vak en genegen eenig HUISWERK te verrichten. Loon naar bekwaamheid. Zich per franco brief te adresseren aan den Boekhandelaar Slothouwer te Amers foort, onder de letters K. S. egen 1 MEI a. s. biedt zich aan als die niet ongenegen is om met kinderen om te gaaneen FATSOENLIJKE DIENSTBODE, van de P. G., van goede getuigschriften voorzien. Adres franco onder lett. W bij den uitgever dezer courant. z/Dat lieg je, ik leef nog!" bromde de arme kerel. //Och luitenant! geloof hem niet," zeide de drager, ,/toen hij leefde kon hij ook zoo liegen." Geboren: 15 Jan. Gijabertus Johannes, z. van Gijs- bertns Hermanns Gerardus Lambrechts en Maria Gouw. - 17. Johannes, z. van Gilles van Leuverdcn en Mijntje Fontijn. 21. Franciscus Frederik, z. van Pieter Zee man en Anna Francisca Hendrina Ruitenbeek. - Ede Leendert, z. van Abraham Ahlrichs en Necltje Johanna van Kasteel. - 22. Aalt, z. van Aalt van Putten en Peetje van Schoonhorst. Ondertrouwd 15. Jan. Willem Kuiper en Antonia Hendrika van Kalveen. - 22. Johannes Bosboom en Niesje Zeggelaar. - Nicolaas van Meeteren en Francina van Leuverden. - Wolter Kalje en Dirkje Verwoerd. - Tennis van Rootselaar en Willemina Witteveen. Gehuwd: 20 Jan. Johannes Hendricus Holtus en Maria Mathilda Kok. - Folkert Johannes Franciscus van Eijk en Antonia Maria Johanna Scholastics Kok. - 21. Albertus Butselaar en Beata van der Geld. Overleden: 15 Jan. Jetje Lion de Vries, 9 m. - Jacob Verhoef, 58 j., wedr. van Antje Kool. - Cornelis Rieffe, 42 j. ongeh. - 17. Maria van 't Klooster, 86 j., wed. van Dirk Kraancn. - Jacoba Gesiua Leemler, 15 j. - Gerrit van Doornik, 77 j., wedr. van Johanna van der Eist. - 18. Albertus van der Veen, 8 m. - 19. Willem de Winter, 57 l'., echtg. van Maria Kleeser. - C'atharinn Link, 79 j„ ongeh. - Christina van Ramselaar, 77 j., wed. van Johannes van Sandbrink. - Everarda van Manen, 63 j., ongeh.-20. Jannetje Warnaardse, 80 j., wed. van Koruelis Borman. - Poregrinus van den Twee), 85 j., echtg. van Johanna Tolboom. - 21. Gerrit van der Heijden, 16 d. - Alijda van der Geld, lid. - Simou Johannes C'oehius, 86 j., echtg. van Lucia Philippina Freher. - Maria Jacoba Elisabeth van Nes, 3 j. - Johan nes Andreas Holslng, 21 d. - 22. Jan Kuiper, 63 j., wedr. van Maria Riekmeijer. Geboren12 Jan. Catharina Hendrika Maria, d. van Leonardus Johannes Mecuwissen en Antje Rademaker.i- 14. Wilhelmina, d. van Jan Danial Frederik van der Veen en Hendrikje Eernisse. - 17. Heimen, z. van Frank Hooijer en Jannetje Boshuizen. Ondertrouwd16 Jon. Cornelis Knoppers, wonende te Huizen en Hermina Hcndika Hornsveld, te Baarn. Overleden14 Jan. Levenloos aangegeven, een kind uit Térèsc van de Waal, echtg. van Nathan Meijers. - Maria Cornelia :an der Horst, oud 52 j. BevallenElbertje van de Geest, vrouw Hendrik de Graaf, z. Bevallen: 18 Jan. Gerritje, d. van Peter van Burg steden en van Maria Evers. Overleden: 20. Jan. Wilhelmina van Dijk, 17 m. Ondertrouwd: Johannes Sandbrink van Hoevelaken en Lamberta Voskuilen van Hoogland. - Adrianus van Dijk van Hoogland en Aaltje Botterblom van Hoog land. - Antonie Overgoor van Baarn en Jannetje Kuijer van Hoogland GehuwdT. van Klooster en T. Hilkomt. Overleden: Antonie Schoonderbeek, 34j. Bevallen16 Jan. Wilhelmus, z. van Cornelis Berg en van Antonia Vosmeer. Overleden 17 Jan. Catharina Blom, 33 j. ongeh. - 19. Willempje Hazeleger, 30 j. echtg. van Gerrit Vcr- steegh. - 20. Wilhelmus Bakker, 82 j. wedr. van The odora Smit. Bevallen: 19 Jan. Geertruida Wilhelmina Versteeg, geb. van de Lagemaat, d. - 21. Johanna Maria Clara Kamerbeek, geb. Klepper, z. Ondertrouwd en GehuwdGeene. Overleden: 18 Jan. Martinus Renes, 18 maanden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 3