Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag 27 Jan. Bunschoten. Sedert geruimen tijd kwamen in deze gemeente gevallen van roodvonk voor, totdat in de jongst ver- loopen week, de mazelen zich vertoonden, welke zich zoo snel hebben verbreiddat aan deze ziekte op het oogenblik een groot getal kinderen lijdende zijn; ook bij den openbaren onderwijzer zijn dezelve uitge broken, zoodat de openbare school in deze gemeente is gesloten geworden. Leusden. Zondag, 26 Jan. Heden maakte onze geachte predikant Dr. C. H. van Rhijn tot ons leedwezen ons bekend, dat ZEd. de beroeping naar Gouda had aangenomen. Yoor de toezegging van be roep naar Schiedam en het beroep naar Dubbeldam had ZEd. bedankt. zou ophouden mensch te zijn. Het is goed het is noodig, dat de uiensch een ideaal heeft. Daardoor blijft hij wakker, en daaraan ontleent hij de kracht om den strijd des levens te strijden met moed en volharding; daardoor ook wordt hij in staat gesteld mee te werken aan eigen en ande- rer ontwikkeling, vooruitgang en volmaking. Maar de mensch leve niet uitsluitend bij idealen. Grijpende naar hetgeen veraf ligt, zie hij niet voorbij wat binnen zijn bereik valt;, daarmee maakt hij zich onge schikt' voor het practische leven, voor de werkelijkheid. Zijn streven naar hooger worde geen reikhalzen naar het onbereik bare, waarvan de schoone schijn hem blind maakt voor het werkelijke leven. Gevoelt hij ontevredenheid met zijn lotmet zijn stand, met zijn werkkring, en haakt hij daarom naar iets anders, naar iets beters, hij steke eerst de hand in den boezem en en zoeke, of ook daar de kiem ligt van hetgeen hem ontevreden doet zijn. Heb ben anderen voorrechten, die hij niet heeft, kunnen anderen doen, wat hij niet vermag; hij bekenke dat hij van zijn kant voor rechten heeftwaarom menigeen hem zou kunnen benijden; dat hij op zijne beurt tot veel in staat is, waarvoor menig ander de krachten ontbreken. En laat hij zich nu niet verblinden door den schijn, en merkt hij op, hoe veel goeds hij werkelijk kan doen voor zich zelf, voor zijn gezin, voor de maat schappij, dan streve hij er ook in de eerste plaats naar te leven voor de werkelijkheid waarin hij geplaatst is; dan hoede hij zich voor de werkelijkheid zich ongeschikt te maken door ontevreden te zijn met wat hij heeft ,en wat hij vermag, door te haken naar niet bereikbare beelden eener wellicht ziekelijke phantasie, of door den bedrie- gelijken schijn te nemen voor de deugde lijke werkelijkheid. OFFICEEELE PUBLICATIEN. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester en 'Wethouders van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 17. Ja nuari 1880, No. 1 N. M. en S. (Provinciaalblad No. 9), Gelet op de artt. 27 en 28 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), benevens artt. 20 en 21 van het koninklijk besluit dd. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46); Doen te weten, dat de loting der in het vorig jaar voor de militie ingeschrevenenbehoorende tot de lichting van 1880, in het gebouw Amicitia, aan het Plantsoen, tusschen de Utrechtscbe en Slijkpoorten alhier gelegen, zal geschieden op Maandag, den 16. Februari 1880, aantevangen des voormiddags halfelf. En voorts dat op Donderdag, dun 19. en Zaterdag den 21. Februari aanstaande, telkens van 's voormid dags 10 tot 1 uur des namiddags, door of van wego de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeld in de 2. en 3. zin sneden van 53 der wet, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder een of meer halve broeders te hebben); luidende voormeld art. 53 in zijn geheel als volgt: «Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of „dien van broeders te verkrijgen, moet men overleg- „gen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een „uittreksel'uit het stamboek, of een bewijs van wer- „kelijken dienst." t De arme emigranten die vóór sliepen waren het eerst op het dek en, halfge- kleedliepen zij razend rond, waanzinnig van schrik en door het gevoel van hulpe loosheid. De kaptein en de eerste stuur man, als altijd bedaard, beproefden, en niet zonder gevolg, deze razende menschen- massa tot bedaren te brengen, toen zij naar de verschansing liepen. Hen een oogenblik in rust houdende door zedelij ke kracht, beval de kaptein de booten uit te zetten. De matrozen werkten flink, en de discipline werd gehandhaafd. Men streek de sloepen. Intusschen waren de weinige eerste-klas-passagiers boven geko men en stonden bij elkander op het ach terdek. De heeren hielpen de kleine boo ten uitzetten, en de dames werden erin geholpen. De lange rollende deining maakte het eenigszins moeielijk om van boord in de sloepen te komen, maar zelfs dit werd gelukkig volbracht. Het scheen dat alle gevaar voorbij was. De schipbreukelingen waren reeds dicht bij de kust, toen plotseling een bootje, «Ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst „moet men bovendien overleggen een getuigschrift van „den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het „gezin behoorende, blijkt." „Vrijstelling als eeüge wettige zoon wordt verleend „op overlegging van een getuigschrift van den Bur gemeester, waaruit blijkt dat men eenige wettige „zoon is." En art. 21 van aangehaald koninklijk besluit: „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede van „art. 53 der wet, wordt ten minste tien dagen vóór „den dag (den tweeden Maandag in Maart), waarop „de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, „ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente, in „welke de lotelingdie vrijstelling verlangtwegens „eigen militairen dienst of dien van eenen broeder of „broeders, voor de militie is ingeschreven." Amersfoort, den 26. Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PEBSIJN. W. L. SCHELTUS. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester van Hoevelaken maakt bekend, dat het inschrijvings-register en de alphabetische lijst van de Nat. Militie van af 22 dezer gedurende 8 dagen ter visie ligt op het Gemeentehuis. De Burgemeester, AKERSLOOT. Voorzitter de Burgemeester Mr. E. II. Persijn. Tegenwoordig zijn 12 leden; afwezig de heeren v. Burgsteeden en Scheltus met kennisgeving en verder de heer Lagerwey. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing goedgekeurd. Aan de orde van beraadslaging is een voorstel van Burg. en Wetli. om de o.a. bij contract van 22 Oct. 1860 voormili- itair gebruik afgestane perceelen, gelegen in de Vijver en voor garn.-infirmerie met apotheek gebezigd, in eigendom aftestaan voor f 1000 aan het rijk (dat er vier wo ningen voor gehuwde militairen laat bou wen). De voorzitter doet opmerkendat in weerwil van het door een particulier gedaan bod van f3000, het dagelijksch bestuur gemeend heeft geen hooger bedrag dan f 1000 aan het rijk te moeten stellen voor overdracht van den blooten eigendom der perceelen kosteloos in militair gebruik aftestaan. De heer v. Beek verklaart zich met het voorstel van Burg. en Weth. te zullen vereenigen, alhoewel hij den koop prijs zeer matig vindt en aan het rijk lie ver de voorkeur in deze zou gegeven heb ben. De omstandigheid dat een ingezeten f3000 bood, zonder naar eigen getuigenis daarmee zijn laatste woord te hebben ge sproken, geeft den heer v. Beek aanleiding tot het uitspreken van den wenschdat Burg. en Weth. de opheffing van het kon- trakt trachten te bevorderen. De voorzitter erop wijzende dat het in casu geen gewone verkoop geldt, doch bezwaard eigendom, verzekert evenwel dat Burg. en Weth. gaarne pogingen zullen aanwenden om ter gelegenertijd eene verandering in den stand van zaken te verkrijgen. De heer Celosse releveert dat degene van wien het aanbod kwam, hem gisteren nog zeide geen f25 meer voor de perceelen te willen geven, eene mededeeling waarop de heer dat snel door de duisternis roeide, recht op de sloep aanvoer, waarin eenige eerste-klas-passagiers waren gezeten. Ge dragen op den rug van eene golf, kwam de boot zonder genade aan. Een krak, en in een oogenblik lagen zij die in de kleine sloep zaten, in de golven te wor stelen. Blakeney zocht zwemmend de oever te bereiken, maar hij had nog slechts een paar slagen gedaan, toen hij door eene wanhopige hand gegrepen, bijna onder water getrokken werd. Met kracht maakte hij zich vrij, en na eene hevige "worsteling gelukte het hem de verdrinkende persoon veilig aan land te brengen. Honderd hulpvaardige handen hielpen hem op den kant, en het bulde rende water schuimde woedend weg, be roofd van zijn prooi. De morgenscheme ring had Blakeney doen zien, dat de dame, die hij gered had, juffrouw Claydon was. Hij had den vorigen dag zijne toekomst willen geven om te weten, dat zij aan boord was. Wordt vervolgd v. Beek aanmerkt, dat men al sinds 14 dagen bezig is met het afbreken. Aan de stemming onderworpen, wordt het ont- werp-besluit tot verkoop aan het rijk voor f 1000 met algemeeue stemmen aange nomen. Advies van Burg. en Weth. omtrent het verzoek van den heer N. S. Blom tot aan koop van gem.-grond. De plaatsing van een huis aan het plantsoen tusschen de Utr. en Slijkpoortsbruggen met het Sociëteits gebouw Amicitia in het midden als 't ware een geheel uitmakende, achten Burg. en Weth. niet wenschelijk, te minder wijl daardoor de gelegenheid zou ontnomen worden tot eventueele verbouwing van kléinere woningen, op den hoek der Utr. en bijgelegeu straat, redenen-waarom zij tot af wijzing van het verzoek adviseeren. Daar toe wordt besloten met 11 tegen 1 stem (de heer v. Zijst.) Voorstel van Burg. en Weth. om, ter vereenvoudiging in de administratie, onder de jaarlijksche uitgangen en grondrenten, tot wier afkoop tegen den 20sten penning hun machtiging werd verleend bij raadsbesluit van 3 April 1860, mede opte- nemen die van het kapittel St. Joris f1,661/,,, St. Joriskerk f 77,68, burger weeshuis f24, vicariën f 108,75, en hen tevens te machtigen uit de aantegane lee ning de gelden te vinden voor den ook door Gedep. Staten als administrateurs der vicariënen den rentmeester verlangden afkoop van //alle" uitgangen aan de vica riën verschuldigd. Beide voorstellen van Burg. en Weth. worden met algemeene stemmen achtereenvolgens aangenomen. Vervolgens wordt overgegaan tot de be noeming van een lid voor het brandcol lege, in plaats van den heer J. H. Zwier. Bij de eerste stemming erlangen de heeren A. Herschel Bz. 6, G. J. van Eybergen 4, J. P. G. Kok en B. A. van Ruijven elk 1 stem; bij de tweede vrije stemming van Eybergen 6, Herschel 5, van Ruijven 1 stem. Bij de herstemming tusschen van Eybergen en Herschel wordt de eerste met 6 tegen 4 stemmen benoemd. Bij deze laatste stemming was 1 briefje in blanco en onthield zich de heer B. E. Herschel van medestemmen. Ingekomen zijneene missieve van 20 Jan.waarbij Gedep. Staten den raad uit- noodigen hen in staat te stellen te voldoen aan het door den raad van stateafdee- ling voor geschillen van bestuur, kenbaar gemaakt verlangen dat de gemeenteraad zich verklare of hij de. meening deelt van Burg. en Weth. omtrent het niet bestaan van een door Gedep. Staten beweerd ge schil betreffende onderhoudsplicht van den weg tusschen de gemeente Amersfoort en Oud-Leusden, en tevens zijn gevoelen over de zaak zelve mededeele. Om voorlichting wordt de brief gesteld in handen van eene kommissie, bestaande uit de heeren Celosse, van Beek en van Zijst. Proces-verbaal van kasopnemiug bij den gem.-ontvanger, waaruit blijkt dat op 22 Jan. in kas is bevonden f 19203,25Va. Goedkeuring van Gedep. Staten 1. op de gem.-begrooting van 1880, onder voor behoud de uit de voorgedragen geldleeniug van f 25000 te bestrijden uitgaven voor buitengewone werken nader te beoordee- len2. op den verkoop van een gedeelte van het openbaar terrein de Hof, aan J. B. F. Lensing; 3. op de bij raadsbesluit van 18 Nov. voorgedragen wijziging der gem.-begrooting over 1879, noodig ge worden door het oprichten van een pro gymnasium; 4. op het tweede aanvullings kohier van den hoofdelijken omslag over 1879. Yoor informatie. Mededeeling van mej. G. J. Mingelen te Hees dat zij bereid is op de gestelde voorwaarden het aan de meisjesschool ver leend subsidie te aanvaarden en de oprich ting dier school zooveel mogelijk te be spoedigen. Als voren. Dankbetuiging van den hoofdagent en de agenten van politie voor de hun toe gekende verhooging van traktement. Als voren. De zitting is daarna gesloten. Amersfoort, 27 Januari. De bevolking dezer stad is in den loop van het vorige jaar vermeerderd met 473 door geboorte en 951 door vestiging, daarentegen verminderd met 311 door sterfte en 1015 door vertrek, zoodat het aantal inwonersmet 98 vermeerderd, op den lsten Januari bedroeg 13884. Onlangs ranselde eene moeder op de openbare straat te Amersfoort haar kleinen jongen duchtig af, onder de hand eene buurvrouw toeroepende: zoo zal het (kwaad) er wel uitgaano neen liet de verstan dige buurvrouw erop volgenzoo zal 't er wel inkomen. Eene voorbijgaande ongehuwde bejaarde dame dacht haar een gulden toe voor dit snedig antwoord. BINNENLAND. 's Rage, 24 Jan. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben als geschenken voor de onder Hun Hoogere bescherming te houden algemeene verloting, ten be hoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood, eenige prachtige voorwerpen ingezonden, en wel een tafel-middenstuk (verguld met kristal), een byouterie-kistje, een verguld bronzen coupe, twee marmeren sigarenstandaards en een van gepolijst koper. Onder de verdere inzendingen verdienen vermelding die van de heeren J. Bruijn van Holy, L. Slot en Zonen, W. Minningh en A. G. De Yisser, allen te dezer stede. Door mej. Suermondt, van Bosch-lust", is toegezegd een kostbare stoel, waarvan het borduurwerk door haar zelve werd vervaardigd. Voorts mag nog als bijzonderheid wor den vermeld, dat door den heer J. Cahen alhier als prijs zal worden afgestaan een schilderij, welke reeds een prijs uitmaakte in de verloting van 1861, bevattende een hulde, ook door allegorische voorstelling, aan hen, die in genoemd jaar op zoo on bekrompen wijze aan de noodlijdenden door den watersnood van die dagen hulp ver leenden. In onderscheidene plaatsen zijn sub- commissiën gevormd. In de groote rivieren, waar men het ijs door dyamietontploffingen heeft doen springen, waren de oppervlakten met dui zenden doode visschen bedekt. Uit Sittard meldt men van 22 Januari: Gisteren avond bespeurde de heer Pfen nings alhier, dat men een ijzer voor het kelderluik zijner woning had doorgestooten. Hij gaf daarop onmiddellijk kennis aan de brigade-commandant der marechaussée alhier, die twee zijner manschappen in de woning liet posteeren. Ongeveer ten 2 ure 's nachts hoorden zij iemand in de kelder afdalen, en het gelukte hun, met behulp van een commensaal van den heer Pfennings, den nachtelijken indringer te arresteeren. Langs een officieelen weg is thans ge bleken, dat tengevolge van de doorbraak in den Maasdijk, tusschen Oyen en Li thoyen, ruim een 20tal gemeenten en gehuchten, waarvan de gezamenlijke be volking het cijfer van 55000 overtreft, geheel of gedeeltelijk werden overstroomd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2