MULTATULI Löge JACOB MN CAMPEN VOORDRACHT OM TEN SPOEDIGSTE Condensed-Milk AD VERTENTIËN. Zaal Amicitia te Amersfoort. Lievevrouwestraat handelaar in Steenkolen en Coacs ANGLO-SWISS CONDENSED-MILK COUP., J. SINNIGrE, en daarbij have en goed van velen zijn verloren gegaan. Er kan nog heel wat geld voor die noodlijdenden gebruikt worden. Vrijdagmorgen wilde zich te Amsterdam een aan vlagen van krankzinnigheid lij dende vrouw, woonachtig in de Boerha venstraat, in den Buiten-Amstel verdrinken. Eenige voorbijgangers slaagden er echter in haar in haar voorneroen te beletten. Zij werd door hen weder thuis bezorgd. De loop der bevolking in Amsterdam was in 1879, 148,794 maunen, 167,799 vrouwen, totaal 316,593. Eergisterenavond zijn te Kampen, tijdens de voorstelling in het paardenspel van den Heer H. Blanus, de banken vau den 2en en 3en rang, die allen goed bezet waren, plotseling ineenge vallen, hetgeen een groote ontsteltenis onder de menigte ten gevolge had. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij gelukkig niet plaats. BUITENLAND. Gambetta, die eenige dagen erg leed aan een ontsteking van het strottenhoofd, waardoor hem de geheele hals stijf was, is weder bijna geheel genezen. Een brutale dief heeft uit den kiosk van een couranten verkoopster in den Faubourg Montmartre te Parijs, voor de oogen dezer vrouw, de doos gestolen waarin zij haar geld bewaarde. Zij wilde hem tegenhou den, maar hij gaf haar een hevigen slag op den arm, zoodat zij hem losliet. Door een talrijke menigte gevolgd, ging hij op den loop, wierp het geld weg, waarvan nog een gedeelte aan de eigenares terug gegeven kon worden, en werd weldra ach terhaald en in hechtenis genomen. De bevolking van Frankrijk bedraagt, volgens de laatste telling, 36.905.780 per sonen, te weten18.373.638 van het man nelijk en 18.532.149 van het vrouwelijk geslacht. De schoone sekse heeft dus de meerderheid, tot groote tevredenheid van Figaro, waaraan wij deze opgaven ont kenen. De bevolking van Duitschland mag er zich op voorbereiden in 't volgend jaar 20 millioen en later 17 millioen Mark meer belasting per jaar te betalenalleen voor de uitbreiding die aldaar aan het leger zal worden gegeven. Een prettig vooruitzicht! Blijkens telegrammen, is de staat van zaken in Afghanistan weder tamelijk drei gend voor de Engelschen. Op vijftig Eng. mijlen van Kaboel zouden weder een 25.000 Ghazi's, onder Mahomed Jan, gereed staan om de Engelschen te gaan bestokenge holpen door 20.000 Lughmani's. Andere stammen zouden tegelijkertijd trachten de communicatielijn der Engelschen bij Djel- lalabad te verbreken. Binnen Kaboel zelf moet een zeer onrustige stemming heer- schen. Kortom, het schijnt dat de Afgha- nen door het mislukken van hunne jongste onderneming Zich volstrekt niet uit het veld hebben laten slaan. Niet minder dan 14 nieuwe goudmijnen zijn in Oost-Siberië ontdekt. Men kan dus aan het graven komen. Berichten uit Cannes over de Keizerin van Rusland luiden zeer ongunstig; haar toestand is hopeloos. Nog altijd kibbelt de Engelsche gezant met de Porte over de vraag of Achmed, de bijbelvertaler, gratie heeft gekregen dan wel of hem, door zijne vrijlating, recht is geschied. Dit laatste beweert Layard, maar de Porte houdt het andere staande. De redacteur van de Kladderadatsch de Heer Dohm, en de teekenaar Scholz zijn ieder tot, eene boete van 200 mark of 20 dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens beleediging van Vorst Bismarck door een illustratie in genoemd blad op genomen. GEMENGDE BERICHTEN. De Midd. Ct. heeft een aangename erva ring op journalistiek gebied gehad. Haar warme aansporing om de ongelukkigen door den watersnood te bedenken, heeft het ge volg gehad, dat een negental Middelburg- sche jonge dames aan de huizen harer stadgenooten giften zijn gaan vragen. Zij mochten zoodoende f 935,31 inzamelen. De Heer Esser, uit 's Hage, is in de Bommelerwaard en in de Tielerwaard on vermoeid bezig godsdienstoefeningen te lei den. Gisteren predikte hij op drie plaatsen, te Neerijnen, te Waardenburg en Haaften. De collecten komen ten bate der zending. Voor eenige dagen had de 93jarige wet houder te Breukelen veen, de heer C. Ver hoef!, het ongeluk, bij het afrijden der hooge brug aan het Kraaiennest, den draai te kort te nemen ten gevolge waarvan zijn rijtuig omviel en hij een breuk in den linkerarm bekwam. Was er aanvankelijk veel hoop op dat hij zou herstellendie verwachting mogt niet worden vervuld. Woensdag nacht overleed de wakkere, tot op het oogenblik van het ongeluk nog zoo krachtige mandie gedurende bijna 60 jaren zitting had in het college van dage- lijksch bestuur der gemeente. Hij was voor zoover bekend de oudste wethouder in Nederland. Woensdag hield de Leidsche afdeeling der Hollandsche maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen eene vergade ring, waarin als spreker optrad de heer W. J. van Gorkom te Leiden. De Trans- vaalsche republiek en haie annexatie aan Engeland was het onderwerp zijner be schouwingen. In krachtige trekken schil derde hij den toestand voor en na het bewind van den heer Burgers. Opmerke lijk was vooral het laatste gedeelte zijner redevoeringwaarin een antwoord werd gegeven op de meermalen gedane vraag in welk verband het door //Our most gracious Queen" aan Burgers toegekende jaargeld van f 6000 stond met 's mans rustige houding na de annexatie, misschien ook met zijne handelingenvoordat deze een voldongen feit was. Verdedigde de heer Gorkom zijn vriend, den ex-president tegen de beschuldiging van landverraad, hij ont kende niet, dat de anders historische figuur van dezen ietwat leed onder diens huise lijke omstandigheden, welke het aannemen van een jaargeld wenschelijk maakten. Hoe dit zij, de spreker toonde zich een wel sprekend redenaar en boeide zijn publiek tot aan het einde zijner rede. Iets naar aanleiding van de invulling der bevolkingsbilletten. Een arm oud vrouwtje, die door de beambte geholpen was met de invulling, vroeg heel onnoozel: #Waar mot 'ker nouw mee gaan, Meneertje, en hoeveel kan ik er dan op krijgen?" Een andere ziel zei//Wel Meheer, als je me een kwartje geeft, mag jij het heele pampier houwen." Weer een ander goed zieltje van in de zeventig, haalde haar Statenbijbel voor den dag en begon den agent van den burger lijken stand te onthalen op een macht van bijbelteksten, alle betrekkelijk op de volks telling en waaruit zij het goddelooze daar van betoogde. Ook was er een man, die den beambte de bedenking voorlei: Ja, dat 's tegen woordig allemaal volksvoorstellingen; ik wou liever dat ze me wat te karweien gaven. Aan zoo'n volksvoorstelling heb ik niets. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Ik ben een ambtenaar die met mijn huishouden van een matig vast inkomen moet leven en daar behoort tegenwoordig overleg toe, juist voor ons soort van men- schen is het zaak om alles wat wij koopen contant te betalen, want zitten wij eens in schulden, dan zijn wij verloren en daarom las ik de artikelen in Uw blad, getiteld ^/Boerenbedrog" en //Crediet bij den kleinhandel" met genoegen. Aan couranten geschrijf heb ik mij nooit durven wagenomdat mij dat moeilijk toescheen en als men zich voor hond gaat verhuren, dan moet men kunnen blaffen, zegt het spreekwoord; maar toch wil ik er mij nu eens aan wagen, niet om den schrijver van bovengenoemde stukken direct tegen te spreken want in hoofdzaak ben ik het met hem eens, maar de ondervin ding, die ik als huisvader heb opgedaan is in strijd met twee beweringen van dien schrijver, n.l. 1. Dat wij de goederen uit Parijs uit sluf laten komen en er mede gefopt worden. Mijne vrouw koopt zooveel mogelijk uit Parijsche magazijuen en waarlijk het goede mensch is zeer eenvoudig en ik heb haar aehalve omtrent de voortreffelijkheden ha rer kinderen nog weinig op bluf betrapt; ik daarentegen ben wel een beetje bluffe rig uitgevallenmaar zal daarom wel oppassen aan iemand anders dan aan U, mijnheer de redacteur, te vertellen, dat ik mij moet behelpen met koopjes uit Parijs, omdat mijne laudgenooten zooveel duurder zijnwant daarmede zoude mijn ongunstige financieele toestand aan het licht komen, waarmede het aanzien tegen over de wereld zoo nauw in verband staat neen, wij laten de goederen uit Parijs komen, omdat de ondervinding ons sedert eenige jaren heeft geleerd, dat de goede ren uit eenige magazijnen aldaar, aanmer kelijk goedkooper en niet minder solide zijn dan hier te lande. De schrijver zegt in zijn stuk //Crediet bij den kleinhandel," //wij gaan niet eerst uitpakken voor we de rekening voldoen," en dat stem ik toe is wel een beetje bluf ferig tegenover den besteller van v. Gend Loos, want dan handelen wij alsof het er bij ons op geld niet aankomtmaar mijne vrouw ziet wel degelijk wat zij ont vangt alvorens te betalen en voldoet den inhoud niet aan de bestelling dan weigert zij het pak te ontvangen, dat dan voor rekening van den afzender wordt terug gezonden. En nu de contante betaling. Zoude het denkbaar zijn, dat wie bereid is, on- middelijk zijn inkoopen tegen geld te wis selen tegenover fransche winkeliers, dit niet zoude willen doen tegenover Neder landers? De briefwisseling die geld kost, de tijd die met wachten verloren gaat, de ongerieflijkheid van keuze te doen uit zeer kleine stalen of volgens teekening en beschrijving, ziedaar allerlei lasten, ten volle erkend door ieder die in Parijsche maga zijnen koopt, om niet te spreken van de moeilijkheid voor mij en een ander om zich in de Fransche taal uit te drukken; maar al die lasten moeten wij ons getroosten, omdat wij bij onze winkeliers moeten betalen voor de schulden van onze buren, en zoo kom ik op de tweede bewering van den schrijver die ik niet kan beamen, nl.: 2. Dat het publiek de groote schuldige is van de schier grenzenlooze uitbreiding van het winkelcrediet, want het tegendeel heb ik bij ondervinding. Zoowel mijne vrouw als ik vragen bij iederen inkoop, dien wij doen om bij de aflevering daarvan eene rekening te mogen ontvangenen door bijna geen winkelier wordt aan dat verzoek voldaan, voordat het eenige malen dringend herhaald is meermalen gaf ik over die nalatigheid mijn ongenoegen te kennen en kreeg dan ten antwoord: //wij hebben u zoo graag in het boek staan." Maar dit is lang niet het ergste voorbeeld, dat mij bekend is: Onlangs vernam ik van een minder ambtenaar, met een inkomen van 9 h 10 gulden per week, dat zijne vrouw voort durend met de winkeliers hier ter stede te kampen heeft, die haar aansporen om goederen te koopen met de schijnbaar welwillende opmerking, dat zij die later, al is het over een jaarkan betalen. Is het niet God geklaagd, mijnheer de Redacteur? Bij betrekkelijk groote inkoopen liet ik meermalen aan winkeliers vragen, hoevee korting zij gaven bij contante betaling, en geregeld ontving ik ten antwoord //dat is 'onze gewoonte niet," en op die wijze wordt door de winkeliers de contante betaling niet alleen niet in de hand gewerkt maar tegengehouden, en bijna ondoenlijk gemaakt in ons nadeel. Het is billijk, dat contante betalers 5 pCt. korting krijgen en niet contante be talers 5 pCt. verhooging voor ieder jaar dat zij hunne rekening niet voldoen, en zoo lang de winkelier dien weg niet wil inslaan raad ik een ieder de solide Parij sche magazijnen ten zeerste aan, niet voor de bluf maar in het belang van zijn huis houden. U voorloopig dank zeggende voor de plaatsing dezer regelen, teeken ik mij hoog achtend Q. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek kan het ingezonden stuk van B. in het No. van heden niet geplaatst worden. BURGERLIJKE STAND. Hoevelaken. Geboren: Jan, z. van E. van de Beek. Gehuwd: H. van de Brom (Wedr.) en J. M. Vat (Wed.) DOOR op DONDERDAG 29 JANUARI a. s. des avonds ten 8 ure. Entreéprijs bij inteekening: f 0.99; bui ten inteekening: f 1.49. Inteekeningslijsten liggen gereed bij den Heer W. BOTHOF. in conditie te treden wordt gevraagd een «ïONfdMAPivan 18 a 20 jaar, die een goeden hand schrijft, vlug rekent en kennis van de moderne talen bezit. Salaris nader te bepalen. Reflecteerende adres- seeren zich met franco brieven, doch liefst in persoon, Spui, D No. 395, te Amers foort. MAE.-. SOC.\ op WOENSDAG den 28sten JANUARI 1880, 's avonds om 8 uur. benevens HOUT-KOOL h ƒ1,05 per Hectoliter. Vrachtvrij aan huis. TE HUUR TE BARNEVELD, zeer lief gelegen aan de Amtrsfoortsche straatweg. Brieven franco onder lett. Z S, bij den Uitgever der Barneveldsche Courant te Barneveld. FROM THE is een uitstekend voedingsmiddel voor Kinderen. Verkrijgbaar bij Kamperbinnenpoort. Amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 3