Scherpenzeel. Ds. A. J. Ruys van Hollandsche Veld hoopt alhier op Zondag 8 Febr. zijne intreerede te houden. Als bevestiger zal optreden zijn behuwdbroe- der Dr. J. J. P. Valeton Jr., Hoogleeraar te Utrecht. raden eens jaarlijks een overzicht gaven van misdrijven gepleegd en ongelukken veroor zaakt door gewapenden, en die voorkorrien zouden zijn indien sabel en bajonet niet present waren geweest Dat we flink moe ten betalen voor het onderhoud van onze ^lezende strijdkrachtenlaat ik gelden maar bovendien nog gevaar loopen, de rol van de Boelgaren tegenover de beruchte bachi-bozoecks te moeten spelen, is wel wat heel erg. Misschien, als men dan bepaald het wapenvertoon wil behouden, zou een algemeen overzicht der feiten, dat slechts door de statistiek kan geleverd worden voeren tot de opneming in de militaire strafregeling van de bepaling, dat hij, die eens een ongepast gebruik vau zijn wape nen gemaakt had, voor het overige van zijn diensttijd buiten exercitie en wacht ongewapend moest verschijnen. Dat zou tot voorzichtigheid kunnen aansporen. OFFICIEELE PUBLICATIE. V erkiezingen. Do Burgemeester yan Hoevelaken, Gelet op Art. 7 (laatste lid) der wet van 4 Juli 1850 (St.blad no. 37). Noodigt de inwoners der gemeente uit, ten einde als kiezers voor den Gemeenteraadof der 2e. Ka mer der Staten-Generaal, of der Provinciale Staten in aanmerking te komen, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslogen, daarvan voor den 15 Februarij te doen blijken, ter Gemeente Seeretarie. Hoevelaken, De Burgemeester voornoemd, den 29 Januari 1880. AKERSLOOT. Amersfoort, 30 Januari. Door Z. M. is herbenoemd tot burge meester van de gemeenten Baarn en Eera- nes, Mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerkeen benoemd tot burgemeester van Doorn en M?arn Jhr. H. H. A. J. de Geer, met eervol ontslag als burge meester van Dantumadeel. Woensdag 1.1. had alhier het concert plaats, ten voordeele der algemeene armen, in de zaal van Amicitia, welke zeer fraai gedecoreerd was. Het muziekkorps der Rijd. Artillerie alhier, door HH. Officieren daarvoor beschikbaar gesteld, voerde het met zorg gekozen programma keurig uit. Na afloop van het Concert werd gelegen heid tot dansen gegeven, waarvan een ruim gebruik gemaakt werd. Door eene moeder alhier werd een vijf jarig meisje met een kind van drie jaren overgelaten aan eenig toezicht van buren. Het vijfjarig meisje bekwam door het vuur van een stoof zoo hevige brandwon den, dat het er aan bezweken is. De wintergiften, door den Heer Burge meester, ten behoeve der algemeene armen ingezameld, zijn voor die armen als koud water op eene dorstige ziel. De ellende is zóó groot, dat de Diakenen, die zich met de bezorging vau die giften belasten, eene taak verrichten, wel geschikt hun hier en daar de tranen uit de oogen te persen. u mij werkelijk een genoegen wil doen, stel mij dan voor aan die jonge dame miss Claydon geloof ik.'" Hij weestoen hij sprak, op het voor werp van zijne hoop, dat op dat oogenblik, schijnbaar onbewust van alles wat rondom haar voorviel, het schilderij bestudeerde dat zij zooveel reden had te herkennen. //Mijnheer Blakeney dat meent u Diet. Dat is miss Vivian, zij kwam met ons mee. Ellen; kom eens hier mijnheer Blakeney." Walter Blakeney had het bijna niet geloofd, totdat hij Ellen's naam hoorde uitspreken in de formeele kennis making, en haar hand nemende zeidehij: ^/Eindelijk miss Vivian, heb ik het geluk u te ontmoeten en met u te spreken, en ofschoon wij elkaar tweemaal ontmoet hebben //Driemaal" zeide zij, hem ongedwongen de hand drukkende. //Herinnert u zich het meisje niet meer, dat door u van de klip in Wales werd gered? Ik durfniet te zeggen hoe lang het geleden is. Mijn- Een dier heeren althans verkoos, toen hij den eersten dag des avonds om half tien tehuis kwammaar liever zonder avondeten naar bed te gaan. Nog lang daarna kon de man den slaap niet vatten, zoo geschokt was hij van al hetgeen hij gezien en gehoord had. Het is dus zeer te weDscheDdat de gegoede ingezetenen van onze stad de lof felijke pogingen van onzen Burgemeester ijverig blijven steunen. Ds. W. J. Immink, Predikant bij de Herv. Gemeente alhier, is tot Herder en Leeraar beroepen naar de Herv. Gemeente te Schiedam. Donderdagavond jl. hield de heer D. Dekker (Multatuli) een openbare voor dracht in de concertzaal van de sociëteit Amicitia, tot onderwerp zijner rede had spreker genomen //de woorden en hunne beteekenis." Vele hoorders zoowel van hier als elders, waren tegenwoordig, allen volg den met onverdeelbare aandacht den spre ker; vloeiend en zuiver was zijne taal, zijne voordracht, zoowel vorm als inhoud gaf veel te denken. Gisterochtend is te Amersfoort een op passend ongehuwd man, R. A., van 60jari- gen leeftijd, doodgevroren gevonden in het plantsoen aan de Koningspo.ort, nabij zijne woning, waaruit hij zich verwijderd had, vermoedelijk om wat frissche lucht inteademen. De man was ongesteld, in het bezit van ongeveer f 15 en zou juist 's morgens in het ziekenhuis opgenomen worden. De door het Nutsdepartement in 1868 alhier opgerichte hulpbank zag verleden jaar al weder haren werkkring zich uitbrei den. Voor een gezamenlijk bedrag van f 9115 werden 72 leeningen a 5 Pet. geslo ten, waaronder 22 van personen die voor de eerste maal aanvraag deden. Wegens vervroegde afbetaling ontvingen elf leeners tezamen f25,60 terug van vooruitbetaal den interest, terwijl anderen f 6,35 bijbe taalden voor renten van niet binnen een jaar tijds gedane aflossingen. Zes borgen moesten een totaal-cijfer van f 590 aanzui veren doch de instelling zelve leed nog nimmer eenig verlies. Aan renten is ontvangen f 425,19 en uitgegeven f 226,17, benevens f 83,30 voor administratiekosten. De hulpbank werkte op het einde des jaars met een kapitaal van f 3800 a 4 Pet. in aandeelen van f 100 bijeengebracht, f 100 van het Nutsdepartement ontvangen voor oprichtingskosten en 1500 a 41/ï Pet. door de spaarbank verstrekt. Het batig saldo over vorige jaren, met f 122,12 vermeerderd, bedraagt thans f 895,061/j. Door plaatsing van twee aandeelen in den loop van het jaar 1879 zijn er nog slechts twaalf beschikbaar. Tot directeur der rijks-normaalschool te Goes is benoemd de hoofdonderwijzer D. H. C. Ittmann. heer Blakeney ik ben mijn leven tweemaal aan u verschuldigd. Hoe kan ik u ooit die schuld terugbetalen?" Walter mompelde ietsdat haar plot seling deed blozen ofschoon zij zich niet beleedigd gevoelde. z/Dat schilderij moet eene ware ingeving geweest zijn," voegde hij er bij. /,Wij hebben elkaar ontmoet »door den berg, de beek en de zee." Kan er nu nog niet eene ontmoeting zijn en eene na welke men op aarde, niet behoeft te scheiden?" Hij sprak meer tot zich zei ven dan tot haarmaar zij hoorde heten beant woordde zijne halve vraag met een zóó vertrouwelijk lachje, dat hij hare hand nam en die drukte. Zij trok die niet terug, en toeD zeide hij fluisterend: //Mag ik hopen?" Dezen keer kwam er geen antwoord; maar het liefelijk zwijgen bewees hare toestemming er waren geene woorden noodig. (Slot.) De Raad der gemeente Amersfoort zal op Dinsdag, den 3. Februari 1880, des namiddags halftwee, vergaderen. De punten van behandeling zijn 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot aankoop van een huis op het Singel, hoek Heerenstraat. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan eener geldleening van f 40,000. Donderdagavond 1.1. gaf de in 1879 op gerichte zangvereeniging, bestaande uit 30 leden, eene uitvoering, waarbij de nota belen der gemeente waren uitgenoodigd. De uitvoering was flink, overtrof de verwachting, zcodat het talrijk opgekomen publiek na afloop van het programma de delitanten applaudiseerde en zeer voldaan huiswaarts keerde. Daarna werd door de leden de pot verteerd, waarbij, geheel als verrassing, door 5 leden een tooneelstukje werd uitgevoerd. BINNENLAND. Z. K. K. Prins Alexander heeft, volgens het Dagblad, een som van vijftig gulden beschikbaar gesteld voor het fonds der christelijke scholen van de Nederduitsch Hervormde gemeente in Den Haag. H. K. H. Prinses Hendrik der Neder landen heeft het eere-lidmaatschap der Algemeene Vereenigiug voor Bloembollen cultuur te Haarlem, volgens besluit der algemeene vergadering van 29 Dec. 11. aan H. K. H. aangeboden, aangenomen. Jan Morshuis, nachtwaker te Ootmar- sum, vierde Dingsdag den dag waarop hij voor 50 jaar die betrekking aanvaardde. Eenige ingezetenen hadden besloten den ouden, maar nog altijd flinken man, een feestdag te bereiden, en ruime bijdragen stelden hen in de gelegenheid hem eenige nuttige geschenken aan te bieden. Door eenige jongelui was een eereboog voor zijn woning opgericht. De goederentrein, die Woensdagmiddag van Winterswijk naar Amsterdam vertrok, kreeg tusschen Ruurloo en Vorden een gebrek aan de machine. De conducteurs moesten van den bloktoestel gebruik ma ken, naar Vorden seinen, en van daar naar Zutfen om een andere machine. Een en ander veroorzaakte een oponthoud van 88 minuten. De laatste personentrein van Zutfen naar Amsterdam ondervond insgelijks groote vertraging. Verleden week Woensdagavond hield het genootschap Charitas te Hilversum zijn gewone jaarlijksche algemeene vergadering. Uit het door den voorzitter, den Heer F. P. Desmons, uitgebrachte verslag bleek, dat deze afdeeling van Charitas zich in goeden staat bevindt, en zelfs meer had kunnen doen dan rechtstreeks geëischt kon worden. De mededeelingen omtrent het gedrag en de vlijt der onder het patronaat aan genomen kinderen waren zeer gunstig. Ook van de in het patronaat opgenomen wedu wen kon hetzelfde gezegd worden; het bureau was zeer tevreden over de wijze waarop de verstrekte f20 waren besteed, en het genootschap had gelegenheid ge vonden een paar dier weduwen nog verder bij te staan. Op de avond- en teekenschooldie korten tijd geleden te Hilversum gevestigd iswerden vanwege Charitas twee jongens geplaatst. Er werden thans 9 kinderen onder het patronaat van Charitas gesteld: 2 Prote- stantsche, 2 Katholieke, 2 van de Kle- rezie en 3 van de Isr. godsd. Van deze laatste wa3 er nu een meer, omdat er verleden jaar slechts één candidaat was. Aan elk der kinderen, werd een fraai getuigschrift in lijst gegeventerwijl voor ieder van hen een som van f20 op de spaarbank is uitgezet, die hun, op hun 21e jaar, met de renten zal worden uit gekeerd wanneer zij zich goed blijven gedragen. In hartelijke woorden wekte de voorzitter hen daartoe op. Het Noordzeekanaal is weder zoodanig met ijs bedekt, dat de vaart daardoor voor houten schepen weder gesloten is. De verdere behandeling voor den Hoogen Raad van de zaak tegen de Rotterdamsche zwendelaars Pincoffs en Kerdijk, die Woens dag jl. is aangevangen, is verdaagd tot 23 Februari e. k. des morgens te 10 ure. Volgens bij de Regeering ingekomen opgaaf, werden gedurende de maanden Augustus, September en October jl. in de residentie Bantam en Batavia 22500 run deren wegens veepest onteigend en afge maakt. Het gedenkteeken, dat op het graf van den volksdichter Van Zeggelen zal worden opgericht is bijna voltooid en zal zoodra mogelijk geplaatst worden. De bevolking der gemeente Dordrecht is in 1879 van 26,900 tot 27,264 ge klommen. Wijlen mej. de wed. van Nes, geboren Slaghuis, te Enter, gemeente Wierden, heeft haar geheele vermogenmet uitzon dering van twee kleine legaten, vermaakt aan de theologische school te Kampen. Naar aanleiding van de door den Minis ter van Financiën gegeven bevelen, is een aanvang gemaakt met het aanmunten van bronzen centen en 2V8 centstukken. Naar men verneemt zal van de centen worden aangemaakt voor een waarde van twee ton en van de 273 centsstukken voor een ton. In de gemeente Dalen (Drenthe) wordt, bij het bearbeiden der landerijen, ijzererts opgedolven, welke van uitmuntende quali- teit is en dan ook tegen hoogen prijs naar Duitschland wordt verzonden. Het verzet tegen het Panamakanaal ver mindert in de Unie. Er heeft zelfs een strooming vertoond ten gunste van De Lesseps. Verschillende hooggeplaatste per sonen willen hem bij zijn komst te New- York een feestmaal aanbiedenwaarop de president der Uniede staats-secretaris Evarts en de Fransche gezant te Was hington genoodigd zullen worden. Reeds door 200 personen is hiervoor ingeschre ven. De Lesseps zal met het einde der maand te San Francisco komen, en van daar naar New-York gaan. BUITENLAND. Generaal Favre, de nieuwe Minister van Oorlog, die een liefhebber van spreken schijnt te wezen, heeft in de jongste zit ting der commissie voor het voorstel Lai- sant (vermindering van den diensttijd) zich met kracht tegen dit voorstel verzet. Te Parijs is Zondag overleden de be kwame rechtsgeleerde Bost, die prefect van het Lot-departement was toen de Coup d'état van 2 December hem tot hetamb- telooze leven deed overgaan. Met Duffaure was hij in 1850 de oprichter van den Correspondant des justices de paix. Onlangs is een geldwisselaar, zekere Rivière, spoorloos verdwenen met een som metje van 200,000 francs. Te vergeefs zocht men hem te Londen, in België en Zwitserland. Door aanwijzing van de Oosten- rijksche justitie heeft men zich thans van hem meester gemaakt. Rivière bevond zich te Wcenen met een vrouw, hij trachtte daar juweelen aan den man te brengen en daardoor wekte hij argwaan. In Frankrijk is het weder fel koud. Te Lyon daalde de thermometer 's morgens tot 16 graden onder nul. Te Troyes was de temperatuur nog lager. Te Espalien was zij 13 gr. Op de Lot is het ijs 50 centimeter dik.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2