Scherpenzeel3 Febr. 1880. De Commissie voor de algemeene verloting ten voordeele der Watersnoodlijders is in deze gemeente samengesteld uit de Heeren D. Pool, J. Meijer Drees, P. van der Want, J.M.z. en J. Reneswelke com missie zich heeft bereid verklaard de prijzen in ontvangst te nemen, die men voor de verloting mogt willen afstaan, terwijl tevens loten h fl.bij haar ver krijgbaar zullen zijn. Bunschoten. De mazelen zijn in deze gemeente zeer toegenomen en epidemisch verklaard, volwassen menschen zijn ef door aangetast. wijze den arme blootstelt aan een sterke verleiding, dat men zoodoende het aantal klippen vermenigvuldigt waarop zijn recht schapenheid schipbreuk kan lijden? Wij zijn er verre van af te eischen, dat gevangenen gebrek hebben aan het noodigste, en bij het gemis hunner vrijheid ook nog dat van een menschelijke behan deling te voegen hebben. Doch men hoede zich voor overdrijving. Reeds uit het oogpunt der openbare veiligheid is het aan te bevelen, de verzorging der gestraften tot het strikt noodige te beperken, dewijl de verleiding, waaraan de arme is blootgesteld door de wetenschap hoe het in den kerker toegaat, de gevaren vermeerdert. Ook waar twee menschen om werk vragen, de een iemand, die nooit in aanraking kwam met policie of justitie, de ander een ontslagen tuchteling, dan is het toch zeker niet twijfelachtig, aan wien bij gelijke bekwaamheid de voorkeur gege ven moet worden? Liet men dan dpn eerste troosteloos heengaan, om den laatste te verkiezen dan zou menwellicht met de beste bedoelingen, de grofste onrecht vaardigheid plegen. Schoon is hetterug te brengen wat verloren was, maar nog veel schooner, datgenewat nog niet verloren raakte, te behouden. Een philanthropic, die dat uit het oog verliest. is ernstig krank. OFFICIEELS PUBLICATIEN. NATIONALE MILITIE. Do Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 17. Ja nuari 1880, No. 1 N. M. en S. (Provinciaalblad No. 9), Gelet op de artt. 27 en 28 der wet van* den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), benevens artt. 20 en 21 van het koninklijk besluit dd. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46); Doen te weten, dat de loting der in het vorig jaar voor de militie ingeschrevenen, behoorende tot de lichting van 1880, in bet gebouw Amicitia, aan het Plantsoen, tusschen de Utreohtsche en Slijkpoorten alhier gelegen, zal geschieden op Maandag, den 16. Februari 1880, aantevangen des voormiddags halfelf. En voorts dat op Donderdag, den 19. en Zaterdag dan 21. Februari aanstaande, telkens van 's voormid dags 10 tot 1 uur des namiddags, door ol van wegc de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeld in de 2. en 3. zin sneden van 53 der wet, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder een of meer halve broeders te hebben); luidende voormeld art. 53 in zijn geheel als volgt: „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of „dien van broeders te verkrijgen, moet men overleg den een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een „uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van wer- „kelijken dienst." „Ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst „moet men bovendien overleggen een getuigschrift van „den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het „gezin behoorende, blijkt." „Vrijstelling als eenige wettige zoon wordt verleend „op overlegging van een getuigschrift van den Bur gemeester, waaruit blijkt dat men eenige wettige „zöon is." En art. 21 van aangehaald koninklijk besluit: „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede van „art. 55 der wet, wordt ten minste tien dagen vóór „den dag (den tweeden Alaandsg in Maart), waarop „de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, „ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente, in „welke de Ioteling, die vrijstelling verlangt, wegens „eigen militairan dienst of dien van eenen broeder of „broeders, voor de militie is ingeschreven." Amersfoort, den 2. Februari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PEBSIJN. gemaakt heeftis dat niet zoo?" De dame antwoordde niet. „Ziet u wel" vervolgde de cavelier „geen antwoord is eene bevesting o die echtgenootenik zal daarom ook nooit echtgenoot wordendat heb ik mij vast voorgenomen uw man was jaloerschniet waar //Ach neen" zeide de dame, hoofd schuddend; „was hij dat maar geweest dat had ik met genoegen; gedragen maar „Zoo, dus was het nog ergerhij was een woesteling een doordraaier een Don Juan „Ach neenviel de jonge dame hem met een droeve glimlach in de rede; „de arme man was lam en reeds bejaard zijn hulpelooze toestand maakt hem dik wijls ongeduldig en knorrig maar daarom kan hij toch niet ik heb hem trouw verpleegd, zonder ophouden, tot zijn dood toe?" „Maar hij heeft u niettegenstaande dat, Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Hoevelaken Gezien art. 9 van Z. M. besluit van den 17 De cember 1869 (Staatsblad no. 127.) Roepen bij deze op alle ingezetenen ,die mogten verlangen als Vrijwilligers bij de Militie op te treden, om zich ter Secretarie aan te melden, en in het daartoe bestemde register te worden opgeschreven, waartoe dagelijks van 9 tot 12 ure gelegenheid bestaat. Om vrijwilligers bij de Militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos, weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor de dienst geschikt, ten misten 1,56 el lang, op den 1 Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20e. jaar inge treden zijn, en het 35 jaar niet volbracht hebbende, tot op het tijdstip der optreding, aan zijne ver plichtingen ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren voldaan, en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van de vereischte met uitzondering van de lichamelijke gesteldheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester, ter verkrijging waarvan op bo vengemelde tijd gelegenheid bestaat. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt. Hoevelaken, den 5. Februari 1S80. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AKERSLOOT, Burgemeester. J. v. DOORNIK, Wethouder. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Hoevelaken, bren gen ter openbare kennis, dat de loting der in het vorige jaar voor de Nationale Militie ingeschreven zal geschie den iu de hoofdplaats van het Kanton op Donderdag den 25 Februari 1880 ten 10 ure in den voormiddag, dat door of van wege de lotelingen bij deze loting te Nij- kerk, of bij den Burgemeester van Hoevelaken aan vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter beko ming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn esnige wettige zoon ten Gemeente Secretarie op Diasdag den 10 Febr. 1880, des voormiddags van 10 tot 12, dat de paspoorten of andore bewijzen van ont slag of uittreksels van het stamboek of bewijzen van werkelijke dienst, om vrijstelling te verkrijgen wegens eigen militaire dienst, of die van broeders moeten wor den ingeleverd bij den Burgemeester zoo spoedig mo gelijk uiterst 10 dagen voor den dag waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend. Hoevelaken, 5 Februari 1880. Burgemeester en Wethouders voernoemd. AKERSLOOT, Burgemeester. J. v. DOORNIK, Wethouder. Grondbelasting. De Burgemeester van Hoevelaken, Maakt bekend, dat van af heden gedurende 30 dagen ter Secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd voor belanghebbende een opgave der nitkomsten van dc meting en schatting van gebouwde en ongebonwde eigendommen, voor zoo ver die is verricht. Hoevelaken, den 4 Februari 1880. De Burgemeester voornoemd, AKERSLOOT. Amersfoort, 6 Februari. Maandag 9 Februari (Vastenavond) heeft de gewone jaarlijksche voorstelling der Rederijkerskamer „Door vriendschap tot kunst" plaats. Wat de stukken betreft, deze zijn bei den in bun genre uitstekenden de uit voering zal zeker evenals vroegere jaren zeer goed en naar wij vernemen, prachtig in costumen zijn. Derhalve wenschen wij den Rederijkerskamer een volle zaal toe, opdat zij steeds aangemoedigd, ons nog vele malen een aangename Vastenavond verschaffen moge. Naar men verneemt wordt ook te Amers foort eene subcommissie samengesteld voor de algemeene verloting welke onder be scherming van Zijne Majesteit den Koning en Hare Majesteit de Koningin eerlang zal gehouden worden ten voórdeele van de watersnoodlijdenden. toch geen goed idee van het huwelijk ge geven," aldus liep -de cavalier snel over het oogenblik van weemoedige herinnering heen; „hij heeft er u zelfs een verkeerd begrip van gegevenen daarom kan nie mand het u kwalijk Demenmevrouw, dat u gezworen heeft nooit weder onder het juk van een man te komen; want, heeft niet een onzer beste philosophenzoo treffend waar, gezegd: „Eene weduwe die hertrouwd, verdiende het niet te zijn." „Zool" antwoordde de dame met ver heffing van stem; „welke philosooph was dat dan, als ik vragen mag?" De ridder zette een eenigzins verlegen gezicht en liet het hoofd hangen, alsof hij zich bedenken wilde. „Ik geloof.... Confucius," zeide hij toen snel, omdat het hem zelf te lang duurde. „Maar zou u niet zoo goed willen zijn, mij te vertellen op wat manier er in deze akelige omstandigheden gekomen is?" De jonge vrouw zuchtte. „Dat is Donderdagochtend omstreeks tien uur is er aan deu Soesterstraatwegop een kwartier afstauds van de stad, eene arbei derswoning van M. Haverkamp te Amers foort afgebrand. Het huis was behoorlijk verzekerd, alsook de inboedel, behalve die van een inwonend persoon. Bij afwezig heid van de brandweer op het terrein waar geen water verkrijgbaar is, verleen den naburige bewoners spoedig de noodige hulp. De oorzaak van dezen brand is onbekend. Uit Stoutenburg wordt gemeld, dat aan den Burgemeester dier gemeente, door Mevrouw de Wed. J. Luden Azn. de be langrijke gift van f1000 is ter hand ge steld, ter verzorging van behoeftigen der gemeente Stoutenburg. BINNENLAND. Prins Frederik en Prinses Hendrik heb ben Hunne belangstelling in de algemee ne verloting, ouder bescherming van HH. MM. den Koning en de Koningin te hou den, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, doen blijken; Z. K. H. door het nemen van een aanzienlijk aan tal loten, en H. K. H. door de toezeg ging van een of meer bijdragen. Het wetsontwerp tot heffing eener ren tebelasting zal binnen enkele dagen bij den Raad van State inkomen. De renteniers zullen dit zeker met ge noegen vernemen. Ede. De bevolking dezer gemeente be droeg op 31 Dec. 1879, 5793 mannen en 5572 vrouwen, totaal 11365 personen. De veestapel bestaat uit 891 paarden, 5578 runderen, 9 ezels, 8171 schapen, 4077 varkens, 12 bokken en 664 geiten. Onder de ingezetenen van Winschoten circuleert een adres, dat aan de eigenaren der gasfabriek zal gezonden worden, om een verlaging van den gasprijs te verzoe ken. Het verzoek der Winschoters is niet onbillijk; zij moeten 15 cent per M® be talen. In de maanden Juni en Juli e.k. zal een examen worden gehouden tot toelating van jongelingen' aan de Koninklijke Mili taire academie te Breda. eene vrij treurige geschiedenis," begon zij toen„mijne familie of hoofdzakelijk mijn oom „O, ik heb het altijd wel gezegd, die ooms, die oomsriep de heer, met tra gische uitdrukking, uit. De dame keek hem verwijtend aan. „O, neem mij niet kwalijk," vervolgde hij, in een zeer zachten toon vervallende, „wil u zoo vriendelijk zijn, uw verhaal te vervolgenik zal mijn best doen u niet meer in de rede te vallen." „Op mijn vijftiende jaar was ik wees," vertelde de dame na een kleine pauze verder. „O mijn God!wees hoe treu rig riep de cavalier medelijdend uit, ter wijl hij hare hand greep; „sta mij toe, mejuffrouwu mijne oprechte deelneming te betuigen." „Dank u," zeide de dame een beetje koel, terwijl zij haar hand wegtrok„Maar u zou mij niet meer in de rede vallen." Wordt vervolgd.) De heer Martin Coster, onze consul-ge neraal, is Zondag aldaar overleden. De heer J. H. Donner heeft thans het mandaat als afgevaardigde ter Tweede Kamer aangenomen. BUITENLAND. Een zeldzaam geval in de lijfstraffelijke regtspleging doet zich te Parijs voor. Abadi en Gille, twee jeugdige boosdoeners, die onlangs wegens moord ter dood veroordeeld werden, maar gratie bekwamen, zullen op nieuw wegens moord, die tijdens de pro cedure niet geconstateerd was geworden vogr het Hof van Assises terecht staan. Het kan nu wel eens gebeuren, dat zij op nieuw ter dood veroordeeld worden, een geval dat zeker niet dikwerf bij het Hof is voorgekomen. Te Sauraur zat het ijs op 2 Febr. jl. niettegenstaande men op groote schaal ge tracht heeft, het door dynamiet te doen springen en daardoor den stroom vrij te maken, nog steeds vast. De verdedigingswerken van Parijs zijn tot een goed einde gebracht. De hoofd officier, die er mede belast was, is bij ministeriëele beschikking van titel veran derd: van eersten directeur van de verde digingswerken van Parijs is hij tot bevel hebber van de militaire genie van Parijs benoemd d. i. over alle vestingwerken die het geretrancheerd kamp rondom Parijs uitmaken. Te Neurenberg is dezer dagen overleden de beroemde penning- en muntkundige Carl Gemming, gepensioneerd kolonel; hij bereikte den ouderdom van 86 jaar, In zijn jongelingsjaren maakte hij de vrijheids oorlogen mede; als vrijwilliger vocht hij tegen Napoleon. Hij werd gekwetst en krijgsgevangen gemaakt. Later trad hij in Beijerschen dienst; in 1866 verliet hij het leger. In Mannheim is den 20 Januarij het huis, waarin Kotsebue door Sand vermoord werdeen prooi der vlammen geworden. Uit Elzas-Lotharingen wordt gemeld dat de namen van meer dan 680 gemeen ten weder hun Duitschen vorm verkregen. Als nu met die namen ook de gezindheid der burgers kon worden gewijzigd, dan was alles gevonden. H. M. de Keizerin van Rusland is den 4 dezer des namiddags te vier uren in betrekkelijken welstand te St. Petersburg aangekomen. Voor de zooveelste maal heet het, dat hervormingen in aantocht zijn. Een be richtgever van Daily News wil weten, dat den 2den Maart, wanneer de Czar zijn jubilaeum zal vieren, de Joden zullen worden gelijkgesteld met Russische bur-, gers, aan de..Polen vrijheden zullen ge schonken worden, de censuur gedeeltelijk zal worden afgeschaft, enz. enz. Wanneer het wérkelijk gebeurt, zal het eerst der moeite waard wezen de rest er bij te vertellen. De Antwerpsche Précurseur bevat het volgende uittreksel, ontleend aan eenbrief uit Bethlehem van 2 Januari: Sedert het einde van de maand Decem ber is het oude Ephrata veranderd in een noordelijke stad. Geheel de heuvelhelling, waarlangs het stadje is gebouwd, is één sneeuwtapijt. De wijnstokken eD de olijf- boomen, die boven de terassen uitsteken, zijn gebogen onder dien last. De lucht is grauw. Het prachtige panorama, da| men hier anders geniet is niet meer dan een nevelachtig visioen. Ter nauwernood kan men de koepels en minarets van Jeruza lem onderscheiden. De bergen van Moab, die zich gewoonlijk als een blauwachtige streep voordoen, zijn geheel onzichtbaar. In de straten ligt de sneeuw twee voeten hoog en ongeveer drie voeten aan den kant, waar de wind van daan komt. Een vier voet dikke laag bedekt de kerk der H.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2