lager onderwijs verdeeld in vijf en twintig districten. Het district Utrecht bevat de arrondis sementen UtrechtLoenenAmersfoort Rhenen en IJsselstein. Het arrondissement Amersfoort bevat de gemeenten Achttienhoven, Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hoogland, Leusden, Maartensdijk, Soest, Stoutenburg, Westbroek. Met zekerheid kunnen wij vast mede- deelen zegt de N. Gron. Ct. dat ter gelegenheid van de jaarlijksche alge- meene vergadering en het congres der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van Nijverheid, in Juli a. s. te Gronin gen, eene tentoonstelling van gouden en zilveren werken, edelgesteenten, uurwer ken enz. zal gehouden worden. De daarvoor aangewezene commissie van uitvoering is met de voorbereidende werkzaamheden zoover gevorderd, dat reeds binnen eenige dagen het tentoonstellingsprogramma kan worden verwacht. Numansdorp, (Zuidholland), 7 Febr. Heden wappert van de meeste huizen in ons de vlag, ter eere van onzen oudsten burger P. de Lange, die heden zijn hon derdsten verjaardag viert. De man vroe ger timmerman van beroep, is nog ge zond en in het bezit van goede geestver mogens en goede zintuigen. Hij hield zich dezen winter tot tijdkorting nog met klein timmerwerk bezig, en mag heden de achting van groot en klein smaken door geschenken van burgemeester en andere notabiliteiten. De schipperij zelfs heeft hem eene ovatie gebracht, door een boot op wielenwaarmede de jubilaris nog een paar straten mee reed. Te Warmond is op den stal van een veehouder de longziekte uitgebroken. Twee koeien aan die ziekte lijdende zijn afgemaakt en ook 20 verdachte runderen, hebben, op last van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, 't zelfde lot ondergaan. Den 19en Maart zal te Alkmaar de zoogenaamde Paasch-tentoonstelling ge houden worden van vet vee, rijstieren, melkvee, vette kalveren, schapen en varkens. BUITENLAND. In een telegram uit Genève aan den Voltaire wordt gemeld, dat de veroordeel de communards, die geen amnestie ge kregen hebben, bijeengekomen zijn, ten einde te beraadslagen over het voorstel van één hunner, om zich allen, bij beur ten, naar Parijs te begeven en zich ge vangen te stellen. Het voorstel is ver worpen. De abt Debaize, de stoutmoedige reizi ger, die in midden Afrika den dood heeft In plaats van een beschermer behou den t.e hebben, zat zij nu weder alleen midden in den duisteren nacht, aan ieder toeval prijsgegeven. Als er maar een nachtwacht voorbijkwammaar waar is een nachtwacht, wanneer men hem noodig heeft? In haar hulpeloozen toestand, kreeg zij ook weldra berouw, dat zij den jongen man weggestuurd had. Hij was zoo gemakkelijk te. bedwingenmet één woordmet éénen blik te beheer- schen. Kwam hij toch maar terugl Nauwelijks had de dame dezen wensch gedacht toen een mannengestalte voor haar stond, wier tred zij niet gehoord had, om dat zij van de andere zijde kwam, waar nog geen trottoir was. Een straal van vreugde schoot door haar boezem, welks warmte eehter dadelijk verminderde toen zij een onbekende zag. //Wees niet bang voor mij, mejuffrouw," sprak deze, die wat veel wijn scheen ge dronken te hebben, de terugwijkende dame aan; ^als u verdwaald is, zal ik u be schermen geef mij uw arm ik breng u veilig naar huisgeefmij uw arm!" gevonden, had Frankrijk in de maand April verlaten. Zijn voornemen was Afrika van het Oosten naar het westen door te trekkenvertrekkende van Zanzibar om den mond van de Congo op te sporen. Het begin van zijn reis was gelukkig en hij scheen aan den eindelijken uitslag niet te twijfelen, toen hij te Óujijie, niet ver van het meer Tanganijcka ziek werd. Daq,r is hij dan Vrijdag den 20 Januari gestorven. De abt Debaize was eerst zeven-en-dertig jaar. Hij had langen tijd in Algiers ge- wooncP en het was op aanbeveling van zijn vriend, den heer Kranz, dat de Maat schappij van Aardrijkskunde hem deze zending had opgedragen, waaraan door zijn dood op zulk eene ongelukkige wijze een eind is gemaakt. De Elzas-Lotharingsche courant van Straatsburg meldt den zesden dezeraan het hoofd harer kolommen: Bij het diner, dat gisterenavond ter eere van den stad houder, generaal-veldmaarschalk von Man- teufel gegeven werd, bracht de president Schlumberger den volgenden toast op den landvoogd uit: *Het is eene groote vreugde voor ons, dat de keizerlijke stadhouder van Elzas-Lotharingen onze uitnoodiging heeft aangenomen en bedank ik namens de lands- regeering Z.Exc. voor de ons bewezen eer. Ik wil van de tegenwoordige gelegenheid gebruik maken, om Z.Exc. ook onzen hartelijken dank te betuigen voor de vleij- ende woorden, onlangs door Z.Exc. voor ons geuit. Mijne heeren! Ik noodig u uit den beker te ledigen op de gezondheid van den stadhouder van Elzas-Lotharingen. Z.Exc. leve!" Hierop antwoordde de stadhouder: *Ik dank u, mijnheer de president, voor de vriendelijke woordendie gij gesproken hebt en ik drink op het welzijn van de leden der landsregering, tegenwoordige en afwezende. Ik meen ze allen, want in mijn toast is geheel Elzas-Lotharingen be grepen. Ik vertrouw dat de heeren zoo welwillend zullen zijn, de wenschen des lands openhartig uit te spreken ten welzijn des lands. Ik drink op de gezondheid van de heeren der regering des lands Naar men zegt, ligt de kleinzoon van Von Bismarckde zoon van gravin Rant- zauop sterven. De Duitsche Rijkskan selier moet zich dat zeer sterk aantrekken. In de Oostenrijksche Kamer van Afge vaardigden heeft prins Lichtenstein een voorstel ingediendtot diep ingrijpende herziening van de wet op de lagere scholen. Eenige dagen geleden bevond zich de postbode van Landshut, in Thuringen, onder een geweldigen sneeuwstorm op den weg. Hij hoorde een geroep om hulp, en vond na eenig zoeken een troepje schoolkinderen, verdwaald in de sneeuw, waarin zij half verzonken waren, en ver stijfd van kou. Hen daar laten was zoo z/Helphelpriep de dame, tot mid den op de straat vluchtende. De beschonkene zag haar een oogenblik na, maar gaf toen het beschermersambt op, omdat hij zelf sterk naar rust en slaap verlangde. Nadat hij eenige tijd naar de bel ge zocht had, vond hij hem eindelijk en trok met alle macht. //Oho!" zeide hij, toen hij den draad een meter ver uithaalde en door snel zijn linkerbeen op te gooien zijn evenwicht behield. z/Het ding is stukgetrokkenhoe kom ik dan in mijn huis ik kan den nacht toch niet op straat doorbrengen ,/Met deze woorden greep hij, zooals men gewoonlijk doet, (ofschoon men van de vruchteloosheid van de poging over tuigd is) den knop en drukte met het gansche gewicht van zijn lichaan tegen de deur die openviel en hem in den don keren gang deed verdwijnen. z/Help! Het huis valt om!" riep de dronken man; maar toen scheen hij een beter inzicht in de zaak te krijgen, ten minste men hoorde hem de deur weder dichtslaan. Wordt uervolgd.) goed als hen aan den dood prijs geven. Loopen konden echter de drie kleine meis jes niet meer. Toen nam de wakkere postbode er een op eiken armzette het derde op het groote brievenpak, dat hij droegen riep den anderen toe//Treedt juist in mijn voetstappen!" Zoo ging 't voorwaarts, terwijl de man bijna bezweek onder den viervoudigen last door de hooge sneeuw. Toen hij eindelijk Leuterhofen bereikte, viel hij onmachtig neder. De kinderen waren gered. De naam van den kloeken briefbesteller, die spoedig van de vermoeienis bekwam, is openbaar vermeld, en hem door het postbestuur een belooning van f 30 toe gekend. De Groote Raad van het kanton Appen- zell, buiten Rhode, heeft dezer dagen het voorstel tot wederinvoering der doodstraf, met een kleine meerderheid, goedgekeurd Te St. Petersburg zal eene Mohamme- daansche moskee worden opgericht //om den sultan te overtuigen van Rusland's vriendschappelijke bedoelingen Te Milaan hebben ongeregeldheden plaats gehad. Eene zich noemende //Republi- keinsche" werklieden-vereeniging wilde dezer dagen, als zijnde een of andere ge denkdag, een krans gaan leggen op het kerkhof, maar onderweg hield de politie de lieden staande, wegens het Republie- keinsche opschrift der krans. In 't gevecht dat nu ontstond raakte de krans aan flarden. De man die haar droeg werd ingerekend, doch later weer vrijgelaten. Toen is men maar zonder krans naar 'tkerkhof gegaan. Tegen Otero, den Spaanschen konings- moorder, is de doodstraf geëischt. Zijn advocaat pleit ontoerekenbaarheid wegens zwakke geestvermogens. Z. M. de Sultan ontving van den Yorst van Rumanië de Rumaansche ster. Er is sprake van eene schorsing der vijandelijkheden tusschen Peru en Chili. De verjaardag van het overlijden van Pius IX werd Zaterdag te Rome met een plechtig //Requiem" in de kerk van den H. Ignatius herdacht. Uit Yerona en uit Treviro schrijft men, dat daar ernstige ongeregeldheden plaats hebben gehad, een gevolg van de nijpende armoede die er heerscht. Te Yerona heeft een troep van 600 boeren het bosch bij Albarado in brand gestoken. In beide plaatsen werden troepen aangevraagd en reeds zijn vele belhamels in verzekerde bewaring genomen. GEMENGD NIEUWS. Op de botermarkt, te Utrecht, werd Zaterdagmorgen eene dienstbode gevat, die zich onledig hield met zakkenrollerij. Bij de Yrijdag te IJlst gehouden hard rijderij van mannen en vrouwen werd de prijs van f40 gewonnen door T. v. d. Zee en M. Langedijk, beiden van Westhem, en de premie van f 15 door D. Zijlstra, van Oppenhuizen, en E. Stallenga, van Bozum. 21 paren namen aan den wedstrijd deel. Dit is zeker wel de laatste rijderij, die niettegenstaande de ingevallen dooi nog is doorgegaan. Te De Leek is eeD jongeling van 27 jaar, die op schaatsen naar eene hardrijderij was uitgegaan's avonds niet teruggeko men. Een paar dagen later heeft men zijn lijk in de Munnekesloot gevonden Het mag niet onopgemerkt blijven dat ook de leerlingen der meisjeskostschool te Bussem, met opgeruimden zin hun best hebben gedaan om ijverig mede te werken tot het verzamelen van prijzen voor de aanstaande verloting ten voordeele van de geteisterden door den watersnood, waarin zij dan ook door ruime gaven der ingeze tenen volkomen zijn geslaagd. Te Irnsum is bij de hardrijderij voor mannen en vrouwen de prijs gewonnen door S. de Jong en M. van Zwol, te Terwispel. Door den kantonrechter te Brielle was een jager, die bij de uitoefening der lange jacht behalve van windhonden ook van een staandenehond gebruik gemaakt had, tot eene geldboete veroordeeld. De Rechtbank te Rotterdam heeft hem echter van alle rechtsvervolging ontslagen, omdat het-ge bruik van staande honden of brakken niet uitdrukkelijk bij de wet verboden is. Een treurig sterfgeval had eergisteren te Sint Philipsland plaats. Bij den aldaar wonenden landbouwer J. A. Stols Jacobuszn. was sedert eenigen jaren dienstbaar Corne- lis Nieuwelink, die door zijn trouw en ijver het volste vertrouwen zijns meesters had verworven. Dezer dagen in den stal zijnde, om de paarden te verzorgen, ontving hij, na kort te voren nog een paar kinderen gewaarschuwd te hebben tegen het gevaar om dicht bij de paarden te komenvan een der dieren een slag, waaraan hij wel dra bezweek. Hij laat een weduwe met vier kinderen en zeer bedroefde ouders achter. Het schijnt Pincoffs te Nieuw-York niet zeer voor den wind te gaan. Althans uit een particulier schrijven van daar aan de R. Ct. blijkt, dat hij eerst in grooten staat leefde, maar dat dit niet lang geduurd heeft. Hij ging al spoedig hard achteruit en rijdt nu te Williamsburg met een docter van der Regt. Misschien is hij daar wel koetsier. Hij ziet er arm genoeg naar uit om dit te veronderstellen. Het jaar 1880 zal een kometenjaar zijn. Ten eerste zal te zien zijn een telesco- pische komeet, die het eerst in 1819 door Pons te Marseille, het laatst in 1875 werd waargenomen, doch waarvan de omlopps- tijd pas in 1858 door den Straatsburg- schen professor Winnecke op 51/s jaar kon worden vastgesteld. Een tweede komeet, die van Faye, welke in 1843 werd ontdekt en een omloopstijd van meer dan 7000 jaren heeft, zal den 3den October a.s. aan het hemelgewelf zichtbaar worden. Het jaar 1880 heeft nog meer eigen aardigheden. Behalve dat in de maand Februari vijf Zondagen voorkomen, een geval dat slechts driemaal in deze eeuw plaats heeft (in 1825, in 1852 en in 1880), mag hier ook in herinnering worden ge bracht, dat op den laatsten Februari van dit jaar de derde Vasten-Zondag valt - een gebeurtenis die sinds 1728 zich niet heeft voorgedaan en eerst in 1938 weer zich voordoet. Strijd om een poes. Een uitmuntende kat, een poes, die uitstekend muizen en ratten wist te vangen en die nooit uit huizig was, werd door een Groninger op de waarde van f 5 geschat voor de recht bank aldaar, waarvoor een ander Gronin ger beschuldigd stond, ,,als hebbende die vijf-guldenskat gestolen." //Kom poesje," had hij gezegd en, toen de nooit uithui zige poes niet van den drempel afkwam, die uitmuntende poes opgepakt en mede genomen. De beschuldigde, een gegoed man, beweerde de kat gekocht te hebben en later een zak te hebben ter leen ge vraagd, om er de kat in te stoppen. Na re- en dupliek besloten de rechters later uitspraak te doen. In elk geval, beweren de Groningers, heeft de man //een kat in den zak" gekocht. Een Franschman, tijdelijk gelogeerd in het hotel //de Zwaan" te Breda, heeft zich aldaar door een pistoolschot van het leven beroofd. Bij vonnis der arrondissements rechtbank te Rotterdam, Zaterdag gewezen, zijn de boedels van Kerdijk en Pincoffs insolvent verklaard. Als curiositeit kan gemeld worden, dat voor het kantongerecht te Venlo terecht stond de stom- en doofgeboren P. uit Horst, beschuldigd van burengerucht gemaakt te hebben door teschreeuwen. De man werd tot een boete van f 5,50 veroordeeld.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2