vinden deze gereede afnemers, en blijkt het dat de aanwending van kapitalen, tot dat doel een der meest solide geldbeleg gingen, mag genoemd worden. Zijn er dan in onze goede stad geen mannen van énergie, die in deze het initi atief willen nemen? Wij vragen niet de oprichting van kolossale bouw-vereenigin- gen met vele tonnen gouds als werkelijk of fictief kapitaal, ook daarbij komt zoo licht de démon van den scliwindel om het hoekje gluren, maar ondernemin gen op kleine schaal, met overleg op touw gezet, met bezadigdheid uitgevoerd. Ons gemeentebestuur zou bepaald niet aarzelen, dergelijke pogingen krachtig te ondersteunen door de overdracht van gron den gemakkelijk te maken. Wie weet als de steen eenmaal aan 't rollen is, hoe ver zij dan wel komt. Vlak in de nabij heid van het plantsoen is een achterbuurt, prachtig gelegen, en bestaande uit arm zalige huisjes en hutten. Werden deze onteigend en door burgerhuizen vervangen, hoezeer zou onze stad daarvan opknappen, en hoe spoedig zou zij, in vermeerderde welvaart, en de heilzame gevolgen van ondervinden. Komt, medeburgersIs er aan ons voor stel iets uitvoerbaar? Zoo ja, men sla dan eerlang de hand aan den ploeg en late anderen in //sporen" schacheren. Zoo neenmen overtuige ons dan van dwaling. OFFICIEELE PUBLICATIEN. De Minister van Staat, Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Gelderland. Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten, d. d. 3 dezer, No. 36, luidende als volgt: „Gehoord het gedaan voorstel; Gelet op de artt. 11 en 15 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad No. 87); Hebben Gedeputeerde Staten goedgevonden, te be palen: lo. dat de jagt op waterwild met geweer en met of zonder staande honden, het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen van houtsnippen met laat- en war- of valflouwen zal gesloten zijn op den 13 Maart aanstaande, met zonsondergang; 2o: dat het vangen van watersnippen met slagnet ten en de jegt op watersnippen met schietgeweer en honden geoorloofd blij.'t tot en m«t den 30 Api 11(1880, en het vangen van eendvogels in eene eendenkooi, of daarmede gelijkstaanden toestel, tot en met den 15 April aanstaande; 3o. dat het weispel van kwal telen met steekgaren of vliegnet geopend zal zijn op den 1 Mei en gesloten op den 15 Julij daaraanvolgende, met zonsondergang; to. dat de jagt op grof wild zal gesloten zijn op Dingsdag den 23 Maart 1880, met zonsondergang; 5o. dat - met uit ondeiing van de visscheiij met spieringnetten, die alleen zal gvoortoofd zijn gedurende de maanden Februarij, Maart en Apiil - de visseheilj binnen Gelderland zal ge.loten zijn van den 15 Maart tot en met den 30 Apiil; welke sluiting zich evenwel niet uitstrekt tot de rivieren den Rijn. de lek, de Maas, de Waal en den IJs el, noch ook tot de daarmede ver bondene takken, strangen en kolken, welke niet door dammen of sluizen van de gemelde rivieren zijn afgeslc- en; terwijl het geoorloofd blijft, om gedurende den gesloten vischtijd aal en paling te vangen met aalkoiven en staketten. «Neen niet dat ik i weet," ant woordde de jonge kunstenaar verbaasd. «Denk maar eens goed na!" De heer boog het hoofd en zijne ge dachten schenen zoekend het verledene te doorloopen. «Ja toch," zeide hij lachend; ziel u wel dat ik oprecht jegens u benik herinner mij nog een ander avontuurtje uit mijne vroegste jeugdmaar dat is voor u niet belangrijk." «Vertel het mij toch maar, wij begon nen immers met ons voor te nemen el kander verhalen te doen." «Goed dan" begon de cavalier; «ik was nog gymnasiast, toen ik eens onder de Linden de leerlingen eener meisjesschool ontmoette, die twee aan twee achter el kander hepen, terwijl eene oudere juffrouw den trein sloot. De meisjes babbelden en lachten en keken overal heenalsof zij zich riet zat konden zien aan die onge wone omgeving. Maar een kleine, zachte blondiue liep treurig en zwijgend naast hare buurvrouw en in hare schoone blauwe oogen meende ik tranen te zien. Als door eene tooverkracht aangetrokken, volgde ik onwillekeurig den trein, met mijne blik ken steeds op het meisje gericht. Ik had graag de oorzaak van haar verdriet willen weten. Op eene eenzameafgelegene plaats van den dierentuin werd halt ge maakt en een balspel begonnen. Mijne Brengt voorschreven besluit ter kennis van de inge zetenen dezer provincie. En zal deze door tusscbenkomst van Burgemeester en Wethouders worden afgekondigd en aangeplakt en in het Provincioel blad en in de Ainhemsclie en Nijmeegsche couranten geplaatst. Arnhem, den 6 Febiuarij 1880. De Minister van Staat, Staatsraad, Commissaris des Kouings voornoemd, VAN LIMBURG STIR FM. Burgemeester en Wethouders van Hoevelaken, Gelet op de artt. 264 en 265 der Gemeentewet; Brengen hiermede ter openbare kennis, dat door hen voorloopigis vastgesteld het kohier van don hoofdelij- ken omslag over hetloopende dienstjaar en dat hetzelve gedurende 14 dagen te rekenen van den 9 Februari 1S80 ter Secretarie der Gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd; voorts dat elk op het kohier aangeslage ne binnen dien tijd bezwaren, tegen zijn asuslcg bij ve-zoekschrift op ongezegeld papier in te dienen, bij den Raad kan inbrengen. Hoevelaken, den 8 Febraari 18C0. Bu'gemcester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, AKERSLOOT. Amersfoort, 13 Febr. '80. Woensdagmorgen, bij den aanvang der schoolkwam een meisjeom hare cen ten in h?^r spaarbusje te werpen. Maar mis was hetNo. 23 was vol Het broertje van het meisje verkeeit in hetzelfde geval en heeft een tweede busje in gebruik genomen. Een sprekend bewijs, dat van de school- spnrbanken, althans door sommigen, een goed gebruik gemaakt wordt. De heer C. J. Hollander, onderwijzer aan de eerste openbare aimenschool alhier, is benoemd tot ondei wijzer te Zalt-Bommel. Zondag, 15 Febr. zal de godsdienstoe fening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door den Heer H. Prins de Jong, predikant te Zaandam. De heer T. W. Bonte alhier werd, als minsts inschrijver, aannemer van het met keien bestraten van het met IJselsteen be vloerde peiron op het gemeenschappelijk station bij de Delftsche poort te Rotterdam voor f11,352. Baineveld. Een geacht ingezetene, de oud-predikant J. W. van YJoten, ge durende vele jaren lid der plaatselijke schoolcommissie alhier, is op 79 jarigen ouderdom overleden. Ds. G. J. de Hoest alhier is beroepen te Harderwijk. BINNENLAND. Z. M. de Keizer van Duitschland heeft Zaturdag jl. in bizondere audiëntie ont vangen den heer Rachussen, gezant van Z. M. den Koning der Nederlanden, ter kleine blondine wilde eerst niet meedoen, en zij gehoorzaamde eindelijk het bevel van de juffrouw en speelde slecht en onoplet tend. EeDS toen het hare beurt was, den bal te slaan, vloog deze buiten het spel en viel voor mijne voeten neer. Ik raapte hem op. In het volgende oogen- blik stond het meisje voor mij en stak de hand uit, om haar eigendom in ont vangst te nemen. Maar ik kon van dat aandenken niet scheidenmijn wangen werden gloeiend rood, ik stak het geroofde goed in mijn zak, en vluchtte weg. Later ben ik nog dikwijlszeer dikwijls op denzelfden tijd onder de Linden geweest; maar ik heb het jonge meisje nooit weer gezien. Mijn leven schijnt slechts voor onvoltooide romans bestemd te zijn." De dame had het verhaal met gespan- opmerkzaamheid aangehoord en tegen het einde ervan hingen hare blikken met meer dan gewone belangstelling aan de lippen van den verteller. «Nu kent u mijn tweede avontuur van dien aard," ging hij na een oogenblik voort. «U heeft misschien in stilte gelachen over mijn gepraat; maar ik heb de herinnering aan die ontmoeting trouw bewaard tot op den huidigen dag. Ik zie het nog voor mij dat lieve meis jesbeeld. zij was blond zooals u.en als ik haar nu, na tien lange jaren we derzag, zoude ik haar bij den eersten oogopslag herkennen." overhandiging van de keten, welke aan Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden bij het verleenen van de Zwarte Adelaars orde geschonken werd. In de gemeenten in den omtrek van Dokkum, vooral in Dantumadeel, heerscht onder de schapen eene ongeneeslijke ziek te ga'ligheid hoogstwaarschijnlijk een gevolg van het natte weder in den vori- gen zomer. Vele veehouders hebben reeds aanmerkelijke schade geleden en nog da gelijks eischt de ziekte haar offers. De vermaarde schaatsenrijdeis Okke v. d. Berg en M. Castelein, die uitgenoo- d'gd waTen om te Londen te komen lij den, hebben aan die uitnoodiging gevolg gegeven, doch terstond na hun vei trek ig de dooi ingevallen. De rijksmiddelen hebben in de maand Januari jl. /"6,291,754,301/2 opgebracht, dat is f 1,902,085,95'/2 minder dan 1/12 van de raming voor het geheele jaar, maar f 370,681,16^/2 meer dan de opbrengst in Januari 1879. In het diaconie-armenwerkhuis, te An- loo, wordt een 23jarige jongedochter ver pleegd, die, hoewel viij goed bewaakt, toch somtijds ontsnapten danook 's nachts, hier en daar zwerft en de ingeze tenen verontrust. Zij verklaait dan «brand «te willen stichten en de glaozen insmie- «ten. Zuudlaoren (waar ze zich ook ver- «toont) zal opbranden." Zij zegt het huis van J. Timmer, voor 14 dagen af gebrand, te hebben aangestoken. Men vond ook lucifers in haar bezit. Zoo nu en dan wordt ze in den toren gebracht en vervolgens naar huis vervoerd. Te Haarlem is door de onderofficieren der infanterie ten voordeele van de over stroomden eene tooneelvoorstelling gege ven dm zuiver f 415,77y2 opbracht. Tegen een ongehuwde moeder, oud 26 jaar, te Haarlem, is procesverbaal op gemaakt, wegens mishandeling van haar driejarig kind. Plet kindje, dat aan tf- ring lijdende is, had op verschillende plaat sen van het lichaam vlekken, die van mishandeling getuigden. BUITENLAND. Wederom heeft een onafzetbaar Senator het hoofd moeten buigen voor den eenigen die hem afzetten kanmaar die onver biddelijk is, de dood. De telegraaf meldt het overlijden van den ouden Isaac Adolphe Crémieuxeen bekend advocaat en staats man ris zijn vriend en geestverwant «Dat geloof ik niet", lachte de dame. «O jawel. ja zeker" bracht de jonge man ertegen in; «de gedachte van het hart bedriegt niet." «En ik zeg u" zeide de dame, hem vlak in de oogen ziende, «dat u haar niet zou herkennen zelfs al had zij een uur met u gepraat. «Ik begrijp u niet." «Mijnheer. wat heeft u met den bal gedaan, die u mij ontroofd heeft?" vroeg de dame snel. De ridder deed een stap voorwaarts en beschouwde de gelaatstrekken van de dame opmerkzamer dan te voren. «God!" riep hij toen plotseling; «waar waren mijn oogen dan U is het:u moet ik na tien jaar weer ontmoeten, midden in den nacht, in deze afgelegen straatwij wonen verscheidene weken in een en hetzelfde huis, zonder elkander ooit gezien te hebben, en de harmoniën van onze instrumenten losten zich zou dikwijls sympatetisch in elkander op o mevrouw, wannneer u in al deze zeld zaamheden niet eene bedoeling des hemels ziet, dan heeft de hemel in het geheel geene stem voor u." «Mijn hemelhij wordt razend!" riep de jonge vrouw, achteruitwijken de. «O neenik wordt niet ra zend," betuigde de jonge man, «ik wordt maar verliefdof liever ik ben het reeds tien jaar langu moet de mijne Jules Favre, die hem eenige weken is voorgegaan. Crémieux nam, evenals hij, 1 deel aan al de politieke bewegingen der laatste jaren en zat met hem in het be wind der Nationale verdediging. Boven dien maakte hij zich bekend door zijne ijverige bemoeiingen tot lotsverbetering van zijne ras- en geloofsgenooten, de Isra ëlieten, en geen Jood kon in den vreemde lijden of Crémieux deed zijn best voor hem. Hij werd 84 jaren oud. In het bosch van Tourte, bij Le Puy, heeft een hevige boschbrand gewoed, waar door in twee uren 60 hectaren gronds met dennenboomen beplant verwoest zijn. De ramp is veroorzaakt door het weg- weipen van een brandende lucifer. De Novoja Vremja maakt een verge lijking tusschen prins von Bismarck en Keizer Napoleftn III. Beiden zegt zij hadden hun verheffing aan revolutiën te danken en traden op als redders van den Staat en de maatschappij; beiden moesten de antipatie van de meerderheid hunner ontwikkelde landgencoten ondervinden. «Het openlijk wantrouwen en de passive oppositie der ontwikkelde klassen nood zaakten Napoleon III eerst, zijn steun te zoeken in den beperkten kring zijner me deplichtigen aan den coup détat en hun onwettige handelingen door de vingers te ziendaardoor werd ook prins von Bis marck gedwongen, zich in de armen der Jonkerspai tij te werpen. Beiden zagen spoedig het onvoldoende in van zulke bondgenooten en wenschten zich te ontslaan van de buitensporige pretentiën hunner aanhangers.. Napoleon begon zich popu lair te maken, toen bij de glorie van het eerste Keizerrijk scheen te willen doen herleven en zich het lot van den werken den stand aantrok. Prins von Bismarck leidde kort na de aanvaarding van zijn ambt een deputatie van daglooners en werklieden bij den Koning in, had her haalde conferentien met Lassale en ver dedigde het denkbeeld der Duitscheeenheid. Om zijn positie te versterken en roem te verwerven, nam Napoleon deel aan den Krim-oorlog en sloot hij zich naanw aan bij Engelandmet hetzelfde doel sloot hij een handelstractaat. Prins von Bismarck was de hoofdaanlegger van den oorlog tegen Denemarken en hij verwierf voor Duitschland een trouwen bondgenoot in Rusland, met welke mogendheid hij tijdens den Poolschen opstand een overeenkomst sloot. Toen het verlangen naar politieke vrijheid zich in Frankrijk erger begon te openbaren, ondernam Napoleon den oorlog 'tot bevrijding van Italië, ook in de hoop een getrouw bondgenoot te krijgen; na den oorlog opende hij een reeks hervor- worden, schoone vrouw!" «Ik dacht dat u niet meer wildet trou wen," spotte dame. «Ik wilde nietjamaar nu wil ik welik breek mijne gelofte ik vraag u om uwe hand, mevrouw De zoo hevig bestormde dame vluchtte onwillekeurig naar de huisdeur en drukte er tegende deur ging openen zij verdwenen in den donkeren gang. Waar is u gebleven, goddelijke vrouw?" riep de gloeiende aanbidder, «De deur was open ik sta in den gang." «De deur was open!" riep de kunste naar uit, «een nieuw wonder, liefelijke vrouw!.-... wij konden binnengaan en bleven een goed uur in den vochtigen nachtdat was zeer duidelijk als de bedoeling des hemels, wilt u de mijne worden, goddelijk wezen?" «U weet wel, dat ik niet meer zou trouwen." «Maar u weet ook uit de ervaring van de laatste oogenblikken, dat men de meest vaste besluiten voor deze deur verandert. «Sta mij toe, dat ik uw koffer nadrage hemelsche vrouw!" «Mijnheer ik weet niet of ik dat aan mag nemen." «Ou zult ook de hand aannemen die hem droeg!" Na drie maanden had het huwelijk plaats.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2