verbaasd hebben over de cordate wijze, waarop zij de aanvalligheden van de ko ningin huns harten onder een glaasje wijn en een cigarette tot een onderwerp van discussie maakten. Die verbazing zou echter tegen ons getuigd hebben. Zij bewees dat we met onzen tijd niet meer mee kunnen, of, dat onze burgermans-opvattingen niet op de hoogte van de eischen der tegenwoordige beschaving zijn. Toch 't is misschien een treurige verblinding van ons, laten we ons niet zoo heel gauw bekeeren. Wij hebben eenigszins het land aan kleine ,/groote- menschen." Wij verlangen in de eerste plaats van de Nederlandsche jongens en meisjes, dat zij natuurlijk zijn. Wij dweepen met waarheid en kunnen onzen af keer van vernis maar niet overwinnen. Een opvoedings-systeem, dat aan de eene kant van onze kinderen afgerichtte poppen maakt, aan de andere zijde, in naam der vrijheid, de heiige wet van plichtbesef en gehoorzaamheid in het aangezicht slaat, is het onze niet. Wilde men onze zienswijze eenige aan dacht verleenen, wij zouden zeggen Laat ons volkje toch niet te gauw groot worden. Ergert er u niet aan, vaders en moeders, als uw dochter van de piano wegsluipt om stilletjes met de pop te spelen, als uw zoon zijn handschoenen wegmoffelt om beter met de knikkers te kunnen exerceeren. Denkt aan het prachtig woord van Heye //Kinderen moeten hinderen zijn, zullen ze eenmaal menschen worden/' OFEICIEELE PUBLICATIE. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht eiecntoor verklaard kohier van het patentrecht over het derde kwartaal van het dienstjaar 1879/80 aan den ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den hij de wet be paalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 19. Februari 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 20Febr. '80. Als een waardig tegenhanger van vaak plaats hebbende dierenmishandeling dient, dat de twaalfjarige Klaas van den Brink van Mei af een Meikever heeft bewaard, het diertje in den strengen winter heeft verzorgd en met mos gevoed. Gezond, en naar den hoogen leeftijd, vlug ter been, heeft hij hem dezer dagen aan een school makker cadeau gedaan. Zóó zou de Vereeniging ter bescherming van dieren gauw overbodig worden. Zij die eene voorstelling van den heer Oscar Carré, of andere publieke vermake lijkheid willen bijwonen, worden door de zijn vader en van den geestelijke van het plaatsje, die den vader zeer genegen was; hij was veertien jaar oud, en de mogelijk heid om den leergierigen knaap, op het gymnasium van de naastbijzijnde stad te plaatsen, werd juist in den kleine kring besproken, toen zich de eerste sporen ver toonden van eene ziekte, die weldra een einde aan het leven van den vader maken zoude. Door den dood van den vader werd aan alle hoopvolle droomen van moe der en zoon de bodem ingeslagen. Vrouw Bosen bleef in het dorpje van een klein pensioen leven en de gemeente liet, als laatste bewijs van dankbaarheid aan den afgestorvene, zijn zoon in een van de beste inrichtingen voor onderwijzers in eene ver- verwijderde stad opnemen. Hier had George verscheidene jaren geleefd, hij had zijnen meerderen voldaan, was goed door zijne examens gekomen en had aller verwachting vervuld; maar toen hij nu eene betrekking als leeraar op zich wilde nemen brak al de stil gedragen smart van de verloopen jaren los. Hij verdroeg den dwang van zijne nieuwe betrekking eenige jaren, maar verliet toen zijn ambt en kwam met een weinig zuur bespaard geld in de residen- Holl. IJzeren Spoorwegm.zie achterst, advertentie, in de gelegenheid gesteld dien zelfden avond nog naar Amersfoort en tus- schengelegen stations, door middel van een extra trein, terug te keeren. Voor deze trein, die ten 12 ure uit Amsterdam vertrekt, zijn gewone retourbilletten geldig. De subcommissie Amersfoort, Stouten- burg, Leusden voor de noodlijdenden bij den watersnood van 1880 heeft van een ingezetene van Amersfoort, die onbekend wenscht te blijvenals prijs voor de ver loting ontvangen het prachtige werk Archieven der ridderlijke Duitsche orde, Balije van Utrecht, met medewerking van Mr. P. Verloren van Themaat in orde gebracht, uitgegeven en geschiedkundig toegelicht door dhr. J. J. De Geer tot Oudegein. Een ander heeft tot dat doel 20 Koperen en Zilveren noodmunten ge schonken. Ter gelegenheid van 's Konings verjaar dag wapperden heden de vlaggen op de openbare gebouwen, en bij vele particu lieren. De schutterij en het Beg. Bijd. At. herdenken 's Konings verjaardag op ka meraadschappelijke en feestelijke wijze. Was het eene teleurstelling voor de burgerij, dat de parade bij gelegenheid van Koningsverjaardag wegens het ongunstige weder voor den vijfden keer moest worden afgekommandeerdde ingezetenendie op uitnoodiging van het korps officieren van het Begement Bijdende Artillerie op den avond van dien dag het caroussel bijwoon den, genoten het voorrecht van een wer kelijk interessant schouwspel. De voltige, de gymnastiek en het schermen gaven aan de toeschouwers veel genoegen, maar het rijden met vier paarden en het eigen lijke caroussel brachten hen in verrukking. Zestien onderofficierenaangevoerd door den lsten Luitenant Jhr. J. B. Storm van 's Gravesande voerden alle bewegingen, eerst in korten draf en daarna in korten galopmet eene juistheid en nauwkeurig heid uit, die onovertrefbaar kan worden genoemd. Zulk rijden is waarlijk schoon, en strekt den bekwamen instructeur, ge noemden Luitenant, tot eer. De commissie van administratie over de door /Volksonderwijs" afdeeling Amers foort opgerichte Schoolspaarbanken heeft voor de eerste maal de bakjes geledigd, van harentwege geplaatst in elf localen der twee armenscholen, 470 leerlingen tellende. Een verblijdend verschijnsel was het voor haar te mogen ontwaren dat in de verloopen zes weken door ongeveer 350 scholieren een gezamentlijk bedrrg van f 45,33 is ingelegd. De Commissie heeft tot haren voorzitter verkozen de 11. W. Kal ff en den heer H. van Ketwich tot Secretaris-penning meester. tie aan, waar hij de belangstelling van den direkteur der kunst- en schilderschool door zijn talent wist te winnen. De volgende jaren gingen voorbij in zware arbeid; door het geven van privaatlessen kreeg George geldwaarvan hij slechts een klein ge deelte tot bevrediging zijner geringe le vensbehoeften noodig hadwat hij over hield gebruikte hij om het onderwijs te betalen, dat hij zelf nam. De lang teruggehouden scheppende geest van den jongen man droeg rijke vruchten, hij behoorde weldra tot de beste teeke naars en schilders van de school, ja ook als beeldhouwer beproefde hij zijn geluk zijne vaste hand, zijn reine zin in het weergeven der veredelde menschélijke vor men, zijne gelukkige keuze van boeiende onderwerpen, deden weldra de opmerkzaam heid den jongen beginner vallen, en men vond het onvergeeflijk, dat deze zijn besten tijd verbruikte met privaatlessen aan kin deren te geven en zich dan door het ruste loos gebruik maken van de weinige aan de kunst gewijde uren dubbel te gronde richtte. Bosen had op aansporen van zijne profes soren en medestudenten beslotendit jaar aan den wedstrijd deel te nemenen had Kunstnieuws. De voorstelling van Sardou's Vrienden van Onsdoor het tooneelgezelschap van den stadsschouwburg te Amsterdam gaf 1.1. Dinsdag over het geheel veel genoe gen aan het vrij talrijk opgekomen publiek. Jammer was het, dat door eene minder gelukkige opvatting van de rol van Caus- sade het slot niet bevredigde. Door zijne zijne overdreven tragische houding wekte Caussade in het laatste bedrijf bij de hoor ders de overtuiging op, dat hij zijne vrouw verdacht, tengevolge waarvan zij in span ning moesten geraken over de vraag, hoe zal het tusschen man en vrouw tot eene verklaring komen. Het schieten van den vos lost die spanning volstrekt niet op. Had Caussade door zijn spel de toehoorders doen twijfelen of hij zijne vrouw verdacht of niet, dan zou de daardoor ontstane spanning door de geschiedenis van den vos volkomen natuurlijk zijn opgelost. In tusschen moeten wij de tooneelver- eenig'ug dankbaar zijn voor hare bemoei ingen, waardoor de ingezetenen in de ge legenheid zijn geweest een degelijk stuk te zien opvoeren. BINNENLAND. De Zuiderzee aan de Friesche kust is grootendeels nog een vaste massa ijs, waarop dagelijks nog honderde personen, 't zij uit liefhebberij, 't zij om iets te verdienen, zich met spiering visschen bezig houden. De vangst wordt echter vrij wat minder; wijl de qualiteit goed blijft, gaat dezelve echter vlug van de hand tegen goeden prijs. De spoorweg DordrechtEist schijnt zeer kostbaar te worden. Uit Tiel meldt men nl. dat de onteigening-commissie voor de aldaar benoodigde perceelen gronds van f 6000 tot 10,000 per hectare heeft aan geboden. De mazelen beginnen te Haarlem weder te heerschen, niet alleen onder de kinde ren maar ook onder de volwassenen. Op merkelijk is het, dat deze ziekte zich nu voordoet onder den gegoeden stand en niet onder de behoeftigen. De hoogstverdienstelijke kunstsclr'der Jan Weissenbruch is te 's Hage overleden. Men schrijft uit Oijen aan de Noordbr Nu sneeuw en ijs verdwenen zijn, kan men eerst de verwoestingen en schade zien, aan de landerijen toegebracht. Aan de zg. //Drie Huizen" liggen ongeveer 10 HA. bouwland; deze zijn totaal geruïneerd; op de eene plaats zijn diepe gaten geloo- pen, op de ander de bebouwde grond er af, het overige zit diep onder het zand bedolven, ja men vindt er zandbanken van meer dan 2 M. hoog. Verder in de om- in den herfst een landschap van de Havel en een klein beeld van een citerspelenden herder aan de beoordeelingscommissie op gestuurd. Toen kwamen de weken van het ongedurig wachten. George had in de laatste maanden buitengewoon veel gewerkt. Hij wist het zonder de waarschuwing zijner vriendendat zijne krachten uitgeput wa ren nu drukte de pijn van het wachten hem geheel ter neder; hij moest zijne leerlingen opzeggen en slechts aan zijne gezondheid denken. Men ried hem, de stilte van het eenzame weduwenkamertje zijner moeder op te zoeken, om door zijne overspannen zenuwen tot rust te doen ko men, en niet langer weerstand kunnende bieden, was hij weldra in D de stad dicht bij zijne geboorteplaats. Hier vertoefde hij eenigen tijd; maar hij kon zijne oude moeder niet in zijne zorgen en angsten doen deelen. Zij wist ook niets van de verandering, die het lot van haar zoon in de laatste jaren on dergaan had in hare oogen was haar zoon een vóór eenige jaren aangestelde, ijverig werkende onderwijzer. Zij had wel in de tijden die de veranderingen in Georg's leven voorafgingen, vol deelneming de klachten van haar lieveling aangehoord, maar het geving liggen ruim 100 HA. wei- en hooi land, alsmede de beste gronden in den polder van Oijen; deze zijn over het geheel met zand beschotenzoodanig dat men de perceelen niet meer kan onderscheiden; over het algemeen zijn het hoogten en laagtendaar tusschen liggen hoopen zwarte moergrond, essen-boomen en andere, die daar met wortel en al zijn nederge- dreven. Ook de wetering, waardoor de polders van Megen HarenMacharen en gedeeltelijk Oijen en Teeffeleu, hun water moeten lossen, zit vol zand over een lengte van ruim 400 M.; naar raming zullen daaruit 5000 M. zand weggeruimd moeten wordenalvorens die polders door de Teeffelsche sluis kunnen lossen. En waarheen met dat zand De aangrenzende landerijen zijn allen ruimschoots bedeeld. De invloed van den strengen winter is ook opmerkzaam aan de groote sterfte onder bejaarde lieden. Zoo is het steeds kleiner wordende groepje Zilveren-kruis ridders in de laatste weken aanmerkelijk gedund. Nu weder overleed te Oud Ze venaar de oud-strijder J. J. Pijnappel, op 81-jarigen leeftijd. A's officierskind was hij reeds vroeg in dienst en woonde den slag van Waterloo bij. BUITENLAND. Mog slechts weinige bijzonderheden zijn bekend geworden omtrent de ontploffing in het winterpaleis te St. Petersburg. De bladen mogen niets anders mededee- deelen dan wat de Regeeringsbode bericht heeft, en de correspondenten der buiten- laudsche bladen zullen ook wel eenigszins gebonden wezen. In 't eerste oogenblik schijnt men aan het paleis het hoofd geheel verloren te hebben en vergat men te telegrapheren, ja zelfs de belangstellende informatiën van buiten te beantwoorden. Trouwens, de consternatie in het paleis werd nog ver meerderd door de omstandigheid, dat men eerst geen licht kon krijgen, daar alle gaspijpen door den schok waren gebar sten. De brandweer en een sterke af deeling bereden en niet bereden politie was echter spoedig ter plaatse om assis tentie te verleenen. Niemand mocht voor het paleis blijven staan. In den omtrek evenwel verzamelden zich groote volkshoopen die, uit blijdschap over 's Keizers redding het volkslied aan hieven. Onmiddellijk na de ontploffing is het geheele winterpaleis door politie omsin geld; 't heette, dat in de ruimte onder den vloer van het vertrek der hoofdwacht, waar de ontploffing heeft plaats gevonden, vroeger drie werklieden waren bezig ge weest, waarvan een thans voortvluchtig zou wezen. Men is het er nog over oneens of gas, schietkatoen of dynamiet is gebezigd. zware verlies had hare kracht gebogen en haar hoop op het talent van haar zoon ver zwakt. Zij had niets meer voor hem, dan troostende deelneming en trouwe toespraak. In de laatste jaren van harden arbeid had geen schaduw voor de zorgen van haar zoon de gelaten tevredenheid van de moeder gestoordzij had lang geen klacht meer gehoordniets van het verlangen en ho pen van haar zoon, ook niets van de ziekte van den laatsten maanden vernomen. En nu zou hij bij haar komen, afgemat en bijna waanzinnig van pijnigende verwach ting? Hoe zoude hij de niets vermoe dende zeggen, dat hij al lang eigenmach tig zijn lot veranderd had, en dat hij, als nu zijn hopen ijdel was, in het juk van den arbeid der laatste jaren, wilde terugkeeren, om zijn doel te bereiken, of in den strijd zijn leven te laten. Neen, zoo kon hij niet tot haar terugkneren. En als hij nu eenigen tijd hier in D bleef, en dan misschien als overwinnaar tot haar terug zou keeren, om zijn geluk, zijne vreugde in haar hart uit te storten hoe geheel anders zou dat zijn! [Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2