NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baam, Bunsclioten, Ernes, Hamersvelfl, 1, Stout De Journalistiek eii Dare roeping. Woensdag 25 Februari. No. 16. Negende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. EENE KERSTVERTELLING. ui. AMERSFOQRTSCKE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door liet geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baam en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regelsƒ0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. Gelukkig, die de rechte Wijsheid vindt! Hier is het pad, daar Vrede zich vertoont In 't sneeuwwit kleed, met groene olijf gekroond. De bitse nijd, die in den afgrond woont, Wordt hier verdreven! Een der eerste en grootste plichten van eiken Staatsburger en belijder van welke godsdienstrichting ook, is vrede en liefde jegens anderen te bevorderen en aan te kweeken. Ieder, die wel denkt en het hart op de rechte plaats heeft, zal gaarne deze stelling onderschrijven. Er zijn menschen, die met weinigen in aanraking komen en wier invloed ten goede of ten kwade ge ring is. Van dezulken heeft men voor het algemeen belang weinig te hopenmaar ook niet te vreezenToch zijn er ook weer, wier arm verder reikt, wien het als levens taak is aangewezen tot anderen te spreken, en hunne gedachten in woord en schrift mede te deelen. En hiertoe rekenen we in de eerste plaats onze journalisten. De jour nalist spreekt tot het geheele land, tot een. FEUILLETON. George had dadelijk, op den eersten dag Da zijne aankomst in D professor Schwarzhoff opgezocht, om bij hem de be slissing van de commissie te vernemen, maar men wist daar, nog minder dan te Berlijn, den naam van den gelukkige, die de toelage voor eene reis naar Italië zou krijgen. En toch was hij getroost van dat bezoek teruggekeerd, men had hem daar niet alle hoop benomen, niet met zijne droomen gespot. Zoo was Rosen in het hotel teruggekeerd, waar hij de verwezenlijking zijner wenschen wilde afwachten. De dagen gingen in pijni gend wachten voorbijde jury scheen niet tot een besluit te kunnen komen, en stelde daarom de beslissing voortdurend uit. Het weinige geld van Rosen verdween zorgwek kend snel, en hij dacht reeds verder te moeten reizen, zonder zijn doel bereikt te hebben, toen een collega, met wien hij in dén laatsten tijd kennis gemaakt had, hem voorsloeg, zijn slaapkamer eenigen tijd te geheel volk. Hij is liet, die dag aan dag zijne denkbeelden ontvouwt en die dooi de pers bekend maakt aan ieder, die maar lezen wil. Hij houdt zich steeds onledig met de vermelding van feiten en gebeur tenissen, geeft voorlichting en woorden van raad en bestuur. Hij besluit tot gevolgen, zoekt naar oorzaken en deelt het resultaat van dat onderzoek mee. Hij eindelijk staat tusschen den strijd der partijen en wordt door honderden als vraagbaak gebruikt, waar vragen en moeilijkheden tot klaar heid moeten worden gebracht. De journalist is dus een man van ge wicht en met veelzijdige kennis toegerust, die óf ten goede óf ten kwade heel wat invloed uitoefent, al naar gelang hij den evenaar doet overslaan. Zal een Courantier werkelijk ten zegen van een volk zijn, wil hij de beginselen van liefde en vrede voortplantendan dient hij al zijn schrijven te toetsen aan de eischen van het Goddelijk en mensche- lijk recht, en aan de woorden van Jezus|: //Alles, wat gij wilt, dat men u doet, doe gij dat ook aan anderen Alles, wat daarmee strijdt, blijve met onverbiddelijke gestrengheid uit zijn blad geweerd. Hierom is het noodig, dat de journalist zij een man van beginselen. Die beginselen mag hij Dooit, ten koste der waarheid, prijsgeven. Hij moet dus even afkeerig wezen van conservatieve dubbel tjes als van liberale of anti-revolutionaire gebruiken, daar hij noodzakelijk op reis moest. George nam het aanbod gretig aan. Hij glimlachte, toen zijn nieuwe kennis bij het afscheidnemen hem zeidedat al het brandhout op was, en er in de kast niet genoeg voedsel te vinden was voor eene hongerige muis; George, aan ontberingen van allerlei soort gewoon, vond het niet moeilijk, eenige dagen in eene onverwarmde kamer met een beetje brood, door te bren gen, slechts gevoed en verwarmd door zijne hoopvolle droomen. Maar dagen gingen er voorbij en het werd voortdurend moeilij ker, om onder deze ontberingen moed te houden, en op den dag, dien wij nu be schrijven, was het laatste stuk brood ver teerd en zelfs de zekerheid, dat de vol gende dag de beslissing zou medebrengen, vermocht nauwelijks meer, den geest in het krachtelooze lichaam op te wekken. Rosen bedroog zich niet, toen hij van het bezoek bij proffessor Schwarzhoff de vertuiging medebrachtdat hij met- meer dan gewone opmerkzaamheid ontvangen was. De oude heer had met bijzondere belangstelling naar zijn vroeger leven gevraagdhij wist zich te herinneren dat hij reeds wat goeds van dat jonge talent kwartjes. Liefde tot de waarheid, zucht tot verbroedering moet zijn journab'stisch thema zijn. En toch hoe geheel anders is de fei telijke toestandHoe weinig wordt de hooge waarde van het //Vrede op aarde door onze journalisten dikwijls gevoeld veel minder in toepassing gebracht Hier volgt men de politiek van verdacht making en schrijft men iemands woorden en daden, wanneer die van tegenoverge stelde richting komen, hoe eerlijk ook ge meend aan onedele drijfveeren toeEn daar weer tracht men iemands handelingen, door scheeve voorstelling, en een verkeerd, hatelijk en vaak bespottelijk daglicht te stellen. Wil men bewijzen, men ga het werkzaam aandeel na, dat de pers geno men heeft, aan den jarenlangen strijd over het Lager Onderwijs! Hoe dikwijls heeft zij met roekelooze hand het hout aangedragen, dat den strijd telkens met vernieuwde felheid deed ont branden, in plaats, dat zij al de haar ten dienststaande 'middelen aangreep, om den storm te bezweren. Men leze (mocht het zijn bij uitzonde ring de heftige artikelen, die bij de tel kens wederkeerende verkiezingen worden gesteld. Hoe worden dan anders achtens waardige mannen op laakbare wijze be sproken en hunne beginselen verdacht ge maakt Men zie wat scherpe critiek door een der bladen nu onlangs is toegepast gehoord had, en hij had geene reden om de eenigszins vermetelde hoop van Rosen- door vreesachtige bedenkingen te vermin deren het magere gezicht met die harts tochtelijke oogen, had bet hart van den ouden man zeer getroffen. Hij had George vriendelijk aangeraden, niet langer in D te vertoeven, maar bij zijne familie de rust te zoeken, die hij zoozeer noodig had; hij had den jongen man be loofd, hem dadelijk, nadat een goed bericht was aangekomen, dat toch ieder uur ver wacht kon worden, en had zich daaroe het adres van het kleine logement, waar Rosen verblijf hield, op laten geven, en toen had de herinnering aan den jongen kun stenaar den professor dagen lang niet willen verlaten. Ofschoon het anders geene ge woonte was van den arbeidzamen man, dergelijke bizonderheden van zijne be trekking in den huiselijken kring mede te deelen, had hij ditmaal eene uitzondering daarop gemaakt, en zijne dochter had er in de laatste dagen dikwijls met hem over gesproken, of de jonge kunstenaar werkelijk zijn doel zou bereiken. Hare gedachten dwaalden dikwijls af naar het dakkamertjewaar zij den bleeken, slanken I op de besluiten van Diakenen en Kerke- raad der Chr. Ger. Gemeente alhier, bij zijne weigering tot aanvaarding van een deel der gelden, die, naar zijn beweren, door concert en tooneelvoorstelling ten be hoeve der armen zijn bijeengebracht! En deed eerbied voor de rechtmatige smart van een ouderpaar ons niet het zwij gen bewaren wij zouden wijzen op het schandelijk middel, dat een schendblad de vorige week te baat nam, om een blaam te werpen op de Hoogere Burgerscholen! Waarlijk indien wij wilden, we zou den de aangehaalde voorbeelden kunnen vertienvoudigen. Dat eene courant mede- deelingen doet, dit behoort natuurlijk tot hare roeping tot zoolang zij door te groote zucht tot het mededeelen van nieuwtjes niet indiscreet wordt. Dat zij plaats gehad hebbende gebeurtenissen of woorden en inzichten van anderen bespreekt en beoor deelt ligt almede op haren weg. Maar zij zij in haar oordeel niet eenzijdig en nooit onverdraagzaam! Zij plaatse zich bij hare beschouwingen zooveel mogelijk op het standpunt van anderen en noeme goed goed en kwaad kwaad, onverschillig of het van den geestverwant of tegenstander komt. Zoo menige strijdlustige journalist is er, die gretig elke gelegenheid aangrijpt, om denkbeelden en gevoelens van andereu met bitteren spot of ironie te veroordeelen en belachelijk te maken. De heiligste zaken worden dikwijls door hem niet ontzien. kunstenaar, met de treurige bruine oogen opzochten, waarvan haar anders zoo wei nig spraakzame vader, zoo onverklaarbaar dikwijls sprak. Toen zij op den avond, dat zij George aan het venster van den kunst handelaar ontmoet had, thuis kwam, nog vervuld van de voor hare onverstaanbare gemoedsaandoeningen, die het treurige, edele gezicht van den jongen man in haar opgewekt had, gaf zij die gelaats trekken aan het beeld, dat zij zich reeds van den jongen kunstenaar gevormd had, de belangstelling van haar ouden vader zoo levendig opgewekt had. Evenals tot den jongen man in zijne ijs koude kamer, drongen ook de tonen van het gezang der bedelende knapen en het luiden der klokken tot de vensters van haar kamertje door, en een vroolijk gevoel van dankbaarheid sloeg in haar op. //Hoeveel duizenden harten en handen zijn weder bezig vreugde onder de men schen te verspreiden, en ieder gevoelt zeker welke hooge bron van ware vreugde God in dit gezegende feest voor de geheele wereld weggelegd heeft. En Zijne gena dige hand zal zegenend vele wenschen vervullen, die dc menschen in een stil

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1