Bunschoten. De hevigen storm die Dinsdag j.l. woedde, heeft aan onze vis- schersvloot op de Zuiderzee belangrijke averij veroorzaakt, van eenige vaartuigen is de beug (netten) te loor gegaan, terwijl anderen van hunne ankers zijn geslagen, en aan masten, zwaarden en zeilen schade hebben bekomen. zijn keus, van zijn mandaat afstand te doen Doch in elk geval wordt hier zijn verant woordelijkheid juist door de openbaarheid gedekt. Het publiek kan wetendat hij den strijd niet heeft geschuwd, en al zijn krachten heeft ingespannen om het goed recht van zijn overtuiging te bewijzen. Tot op zekere hoogte geldt hetzelfde van den ambtenaar. Uit den aard der zaak is hij vreemd aan de vaststelling der wetten, en ligt het alleen op zijn weg mede te wer ken tot een goede uitvoering. Nu kan één van beiden gebeurenof hij zucht onder den druk van een bureaucratisch stelsel dat met zijn persoonlijk inzicht geen reke ning houdt, en dan zal elke opmerking van zijn kant opgenomen worden als majesteits schennis: óf, hem wordt gelegenheid ge schonken van zijn opinie te doen blijken en die te onderwerpen aan het inzicht van zijn chef. Is deze van een ander gevoelen, nu ja, dan houdt voor hem de verant woordelijkheid op, maar in laatste instantie komt deze toch neder op het hoofd van den Eaadmau der Kroon, die onderworpen is aan de controle der Volksvertegenwoordi ging- Er zou over dit voorbeeld nog veel te zeggen vallen. We hebben het in enkele trekken aangegevenomdat het de spil is, rondom welke het organisme van den vrijen, constitutioneelen Staat zich beweegt. OFFICIEELE ^PUBLICATIËN. Nationale Militie. De Burgemeester en Wethouders vau Amersfoort; Gelet op artt. 87, 88 en 150 der wet betrekke lijk de nationale militie van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) en artt. 25 en 26 van het ko ninklijk besluit van den 8. Mei 1862 (Staatsblad No. 46); Gezien de kennisgeving van den heer Kolonel, Militie-Commissaris in de provincie Utrecht, van den 19. Februari 1880, circulaire No. 5; Doen te weten, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente op Woensdag, den 10. Maart aanstaande des voormiddags te 10V4 urein het openbaar wordt gehouden, in cene der^zalcn van het Raadhuis te Utrecht, ingaande op het Oud-kerkhoJen bestemd is tot het doen van uitspraakomtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie, de lotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend, die lotelingen die van den dienst uitgesloten of daarbij voorloopig niet toegela ten wordenen allo overige lotelingenbehoorende tot de lichting van het jaar 1880. Voorts dat de tweede zitting van den Militieraad, bestemd tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zakenen ten opzichte van hen die als plaatsvervanger of nummerverwisse- lsar verlangen optetreden, ter voormelde plaatse in het openbaar gehouden wordt op Woensdag den 14. April 1880, des voormiddags te lO'/j ure. Eu brengen tevens ter kennis van belanghebbenden, dat de tijd en plaats dier zittingen aan elkeu loteling zullen worden bekend gemaakt door middel van een aan zijne woning of aan die van zijnen vader of voogd te bezorgen biljet, alhoewel het niet-ontvangeu van zoodanig biljet niet onthelt van de verplichting tot het verschijnen voor den Militieraadof tot het in dienen van do tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukkenzullende de lotelingdie vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid, ebroken, of gemis van de gevorderde lengte, en e plaatsvervanger of nummervorwisselaar, in persoon voor den militieraad moeten verschijnen, ieder op het voor hem hierboven vermeld tijdstip. Do lotelingendie verlangen bij de ZEE-MILITIE te dienen, worden nitgenoodigd voor den 1. April aanstaande ter Secretarie zich aan te melden. Amersfoort, den 4. Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCIIELTUS. voor eene reis naar Italiëen de tweede gelukkige is de gelukkige schepper van eeu kleinen citerspelenden herdersknaap en heet Georg Rosen, en ik ga nu naar hem toewant om de eerste brenger van een goed bericht te zijn, is toch iets prettigs." ,/Neem mij mee papa," smeekte Lore. //Lorewaar denk je aan vroeg de moeder. //Ik zal op straat op papa wachten, maar laajt mij toch meegaan." De vader keek peinzend in het gloeiende gezicht van zijn kind, wier van vreugde stralende oogen een vreemd contrast maakte met de laatste tranen op hare wangen. tfAls je haar hier kan missen mama zeide hij eindelijk. Het meisje sprong opviel den glim lachende moeder om den hals, bracht hare kleederen in orde en nam haar va der zwijgend bij de hand. Zoo gingen beiden naar het hotel, waar Rosen opge geven haddat hij woondezij hoorden, dat hij sedert eenige dagen vertrokken wasmaar kregen ook het adres van het huis waarin de jongeman later gewoond had. Wat men hun daar zeide, weten De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter keunis van de ingezetenen dezer ge meente dat de door den provincialen Inspecteur van rs rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoir verklaarde kohieren No. 7 en 8 van de PERSONEELE BELASTING over het dienst jaar 1879/80 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteldaan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 4. Maart 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, d.d. 26 Fe bruari 1880, No. 1 Az. (Provinciaalblad No. 22) en art. 228 der gemeentewet; Breugen ter kennis van de ingezetenen, dat in gevolge de wet van 8 November 1815 (Staatsblad No. 51/, alle vorderingen ten laste van het Rijk over het jaar 1879, vóór den 1. Juli c. k. moeten worden ingediend bij de autoriteiten door wie de bevelen tot het doen van leverautiën zijn gegeven; en dat de belanghebbenden, die hiertoe door tusschen- komst des gemeeutebcstuurs wenscbcn gebruik te maken, hunne declaration vóór den 30. Juni aan staande ter Secretarie behooren iutelevcren; terwijl voorts in herinnering wordt gebracht, dat de vor deringen over 1879, ten laste van deze Gemeente, vóór laatstgemeld tijdstip ter Secretarie moeten zijn ingediend. Amersfoort, den 5. Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Hoe laken breDgen ter openbare kennis, dat de EERSTE ZITTING van den Militiraad zal gehouden norden te Harderwijk, op Vrijdag, den 19. Maart 1880, te tien urein den voormiddag Verwittingen wijders belanghebbenden dat in ge zegde zitting uitspraak wordt gedaan omtrent: de verschenen vrijwilligers voor de militie de lbtelingendie redenen van vrijstelling hebben ingediend de lotelingen, die in de termen vallen om uit- gesloton te worden; alle overige lotelingen. Hoevelaken, den 7. Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AKERSLOOT. Amersfoort, 5 Maart 1880. Bij Min. beschikking is alhier gevestigd een fictief entrepot voor tabak iu bladen en geplette stelen. In eene gisteren avond door Volkson derwijs alhier gehouden bijeenkomst is door de afdeeling o. a. besloten om in art. 18 van het koncept-reglement der vereeeniging voor te dragen de bepaling, dat de algemeene vergadering jaarlijks ge houden wordt te Utrecht, daags via Pa- schen. Tot afgevaardigden voor de op 30 Maart e. k. in Amsterdam te houden al gemeene vergadering zijn benoemd de hee- ren: H. W. Kalft', W. J. Hakkert, J. C. Rolandus Hagedoorn en J. C. E. Prikkenen tot hun plaatsvervanger Dr. H. J. Menalda van Schouwenburg. In plaats van den heer F. van Ketwich, naar elders vertrekkende, is de heer Rikken met ingang van 1 Mei a. s. gekozen tot lid van het bestuur der afdeeling. Door de Ned. Centraal-Spoorwegmaat- schappij zal te Utrecht op Dinsdag, 16 Maart e. k.'s morgens halftwaalf, in het openbaar worden aanbesteed het bepuinen en begrinten van het voorplein van het gemeenschappelijk Station Amersfoort. wij reedshijdien zij zochtenwas 's morgens weggegaan om niet weder terug te keeren. ,/Wat nu te doen, Lore?" vroeg de professor toen zij weer op straat waren z/het spijt mij waarachtigik vrees ook, dat hij zich dezen tegenspoed sterk zal aantrekken." »Ik weet waar zijne moeder woont," zeide Lore zacht. „Ja, ik heb het ook geweten," riep de vader uit, //waar was het ook weer?" z/U zeide mij gisteren, dat zijne moeder te Seewald wöonde, en de weduwe was van een vroegere onderwijzer." Juist, juist," zeide de professor, //nu dan zal ik een bode huren, die het be richt kan brengen. De vrouw zal natuur lijk het adres van haren zoon weten. Jammer, jammer, ik zou er werkelijk veel voor gegeven hebben, om de schoone bruine oogen bij mijn bericht te zien op helderen." z/En wanneer zal hij dat bericht krijgen! Het duurt lang eer dat men een bode vindt, en de weg is heel lang voor een voetjongen." Aan menigwerf gerezen klachten over den slechten toestand van dat terrein zal dus weldra tegemoet gekomen worden. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 9. Maart 1880, 's namiddags halftweee. Punten van behandeling: 1. Kohier van den hoofdelijken omslag over 1880. 2. Ontwerp besluit tot afschrijving van aanslagen in den hoofdelijken omslag over 1879, wegens vertrek enz. 3. Idem, betrekkelijk de hondenbelasting over 1879, wegens afschaffing van honden of vertrek. 4. Voorstel tot verkoop van een gedeelte van den tuin in de Heerenstraat. 5. Ontwerp-besluit tot verkoop van eene inschrijving op het Grootboek der 2'/„ pCt. N. W. S.groot f200. 6. Ontwerp-besluit tot ingebruikgeving van het huis op den hoek van de Heeren straat aan mej. Mingelen, hoofdonder wijzeres. 7. Ontwerp-besluit tot wijziging van de gemeente-begrooting voor 1880. 8. Rapport der Commissie betrekkelijk den Leusderweg. 9. Voordracht tot af- en overschrijving op de begrooting van het burger-weeshuis over 1879. 10. Verzoek van mej. A. Ubbens, om eervol ontslag als hulponderwijzeres aan de School voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs. 11. Idem van den heer C.J. den Hol lander, als hulponderwijzer aan de School in de Koestraat. 12. Verkiezing van leden voor het bureau van stemopneming voor de verkie zing van leden der Provinciale Staten. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op M a a n d a g 8 M a a r t op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOS, Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het gaven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 8 MAART aanstaande, 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteckenden, en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren II. E. Herschel, If. A. Crookcewit, M. van Beek, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BINNENLAND. Naar het Vad. uit goede bron verneemt, is de heer A. Pruys van der Hoeven door den Gouverneur-Generaal als Regee- z/Ja, het zou een waar kerstgeschenk ook voor mij geweest zijn, om den jongen zoo gelukkig te zien; de arme kerel zal natuurlijk het eerste bericht van zijne nederlaag van morgen gehoord hebben." //Daarenboven het afwijzende antwoord aan de fabriek," vulde Lore aan. z/Dan is hij zeker naar zijne oude moe der gegaan om zijn leed te overwinnen," vervolgde de professor. Hij stond stil en zag zijne dochter zwijgend aankeek op zijn horloge en zag naar den hemel, waar dikke sneeuwwolken opgekomen en zich gelijkmatig verspreid hadden. z/Maar wat zal mama zeggen," zeide hij eindelijk dralend. Lore nam de hand van haar vader en drukte een kus op de stevige winterhand schoen met hare schoone oogen zag zij hem langen tijd aan. z/Wij komen zeker op tijd terug en mama zal er niets van zeggenriep zij vroolijk. z/En hier woont ook juist een koetsier," zeide de vader. (Slot volgt.) vings-cömmissaris naar Atjeh gezonden. Generaal v. d. Heijden blijft voorloopig in Atjeh, omdat in overleg met hem die maatregelen zullen worden beraamd voor de organisatie en passificatie van dat ge west. De vrouw van J. F. te Hoevelaken ging voor eenige dagen naar de weekmarkt te Amersfoort. Zij viel door gladheid, een sluitmand aan den arm hebbende, waarin een portefeuille met 7 muntbilletten ge borgen was. Ongeveer 100 schreden haren weg weder vervolgd hebbendekeek zij in de mand en mistte de portefeuille. Zij ging dus terug en ontmoette W. B., land bouwer te Kallenbroek. Er was intus- schen niemand anders dat kleine eind wegs gepasseerd, maar de portefeuille was verdwenen. De vrouw met haren man zochten W. B. te Amersfoort op en vroegen hem: of hij de portefeuille gevonden had. Hij ontkende en bejammerde het ongeval. De Rijksveldwachter te Hoevelaken in kennis gesteld, wachtte W. B. bij terug komst op den weg en ondervroeg hem. Hij ontkendewaarop ligchamelijke visi tatie volgde. Te vergeefs De veldwachter begon toen ook het voertuig te onderzoeken en vond bij slotte, in ledige graanzakkende vermoffelde portefeuille met de f 70 papierwaarde. Toch werd ontkend, maar de ontdekte voorwer pen zijn door den veldwachter in beslag genomen en is door hem van het gebeur de proces-verbaal opgemaakt. Barneveld. De vorige week had te Kootwijkerbroek een treurig voorval plaats. Zekere H. R., een behoeftig daglooner, was lijdende aan vallende ziekte. Dinsdag had hij zich des morgens van huis bege ven, om voor zijne vrouw, die met een der kinderen ziek was, geneesmiddelen te halen. Over zijn lang wegblijven onge rust, zond de moeder een der grootste kinderen uit om eens te gaan zien waar vader bleef en vond dit kind zijnen vader levenloos in eene sloot liggen. De onge lukkige was door zijne ongesteldheid over vallen, in het water gestort en jammerlijk verdronken. De geneesmiddelen, waarom hij was uitgegaan, vond men reeds in zijn bezit. Eenige dagen geleden is aan het station te Putten, bij het lossen van een der ko lenwagens, gevonden en in beslag geno men een bus van vrij groote afmetingen, waarin zich kruit bevond; de bus bevindt zich in handen der justitie. We zullen toch in ons land nog geen Nihilisten hebben? BUITENLAND. Graaf Orloff, de Russische gezant te Parijs, heeft, volgens den Parijschfcn cor respondent van de Daily News, verklaard, dat hij een ongeteekenden brief, blijkbaar afkomstig van het nihilistisch comité, heeft ontvangen, waarin hem gemeld wordt, dat hij binnen kort vermoord zal worden. In het Hotel Continental heeft een feestmaaltijd plaats gehad ter gelegenheid van den 78n veijaardag van Victor Hugo. Al de artisten van het Thédtre Francais waren tegenwoordig. De heer Emile Augier bracht den eersten toast uit, waarna de heer Delaunay uit naam van den heer Perrin sprak, die niet tegenwoordig was. De dichter beantwoordde de sprekers en bracht o. a. een dronk uit op de Fransche pers. Een telegram uit St. Petersburg, dd. 3 Maart meldtHeden namiddag ten 2 ure is op Loris Melikoff, bij den ingang zijner woning aldaar, door een jong man van nabij een schot gelost. Melikoff is niet ge troffen. De dader is in hechtenis. Een later telegram zegtEen onbekend persoon van ongeveer dertigjarigen leeftijd heeft van nabij op Loris Melikoff een revolverschot gelost, op het oogenblik dat deze voor zijn huis uit het rijtuig stapte. Melikoff heeft geen letsel bekomen, maar wel is zijn uniform door den kogel bescha digd. Hij heeft zelf den dader gegrepen. De keizerlijke familie is graaf Loris Melikoff gaan gelukwenschen met zijne redding.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2