li Mii Ir. J. 1 MEI, Scherpenzeel. Stoutenburg. Woudenberg. AD VEBTENTIËN. - Staten van oninbare posten betreffen de hoofdelijken omslag en hondenbelas ting over 1878, respektievelijk bedragen de f912,09 en f 168,65, met advies van Burg. en Weth. Nedergelegd ter Secre tarie, om ze in eene volgende vergade ring te behandelen. Mededeeling van Burg. en Weth., dat zjj na de regeling van 't onderhoud van Stationsplein en toegangswegen, zich be trekkelijk den onhoudbaren toestand van het plein tot den raad van toezicht gewend hebben met zoodanig gevolg, dat den directeur der Nederlandsche Cen-v. traalspoorweg-Maatsch. door den Minister is gelast zorg te dragen, dat het stati ons-voorplein, ter lengte van 69 en breedte van 17 metervóór 1 April e. k. in voldoenden toestand worde gebracht, en dat vervolgens die Maatschappij den Bur gemeester bij deurwaarders-exploit van 23 Febr. heeft doen aanzeggen, dat zij het werk zal uitvoeren ten koste van de gemeente Amersfoort, ten ware die gemeente mocht verkiezen zelve binnen 8 dagen de inordebrenging aantevan- gen. Voor informatie. Aan de orde van behandeling is het kohier van den hoofdelijken omslag over 1880, waartegen geeno andere reclainen zyn ingebracht dan die van den Heer C. B. van Dijk, bewoner van den huize Beekenstein," vryschatting verlangende voor een gedeelte van dat perceel, en gebruik van zijne fabriek te Eindhoven. Met afwijzing van deze reclame wordt het kohier met 11 tegen 1 stem (de beer van Beek) tot een bedrag van f39502,11 vastgesteld, na verwerping van een door den heer van Beek gedaan voorstel om uit het kohier te lichten den aanslag van den reeds uit eigen hoofde aangeslagen heer H. Blom, als direkteur van het R. K. liefdehuis, welks bewoners z. i. zoo noodig ieder afzonderlijk zijn aan te slaan op een aanv ullings-kohier. Achtereenvolgens worden met alge- meene stemmen aangenomen twee voor drachten tot afschrijving op de kohieren van den hoofdelyken omslag en de hon denbelasting o<er 1879, wegens vertrek, overlijden en afschaffing, respectievelijk 'tot een bedrag van f 1401,79 en f 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot inwilliging van een door den heer E. B. Schultz gedrin verzoek, om voor den bouw van een heerenhuis hem in eigendom af testes n het dichtst by 't Singel gelegen gedeelte van de tuin aan de Heerenstrrat. De heer Groene- boom geeft, ook met het oog op eene geregelde bouworde, de voorkeur aan publieken verkoop. De heeren Methorst, Visser en van Beek verklaren zich althans vooreerst nog niet te willen ontdoen van den grond. De voorzitter en de heer Croockewit ontvouwen de redenen waarom zij vóór den verkoop gestemd zijn. Drarop wordt bet voorstel van Burgemeester en Wethouders rangeno- Georg richtte zijn moeden blik naar hem. Droomde hij nog altijd? Dicht bij hemheel dicht bij hemzagen de blauwe oogen, waaraan hij voortdurend had moeten denkenhem zacht en treurig aan. //Charitas," fluisterde hij zacht en strekte angstig de hand naar het schittf rende droombeeld uit. Eene sterke hand greep zijne sidderende vingers. tfWij zijn weer op de aarde, mijn vriend," riep de oude proflessor uit, *het scheelde weinig, of ik had je nooit weer gevonden. Je bent te voorbarig geweest, de slechtste berichten hebben de snelste voeten, de goede hebben meer tijd noodig. Tot aan de zee moet ik je naloopen, om je te zeggen, dat je muzikale herder, je een driejarig verblijf in Rome bezorgd heeft. Ik wensch je geluk, jongen man, je bent nu op weg, om een beroemd man te worden." En op de handen der mannen werd een klein bevend handje gelegd, en Lore zeide met een bewogen stem, terwijl hare oogen vochtig schitterenden: ,/Dat is uw kerstgeschenk geworden." George zrg, als twijfelde hij of het werkelijkheid was, het meisje in het gloeiende gelaat, hij trok de kleine hand naar zijne lippen en kuste die met innige verrukking, toen wendde hij zich weer naar zijne moeder, en ter wijl hij zijn hoofd aan hare borst verborg, riep hij jubelend: aO moeder, lieve moeder, God heeft men met 7 tegen 5 stemmen (de heeren van Beek, Groeneboom, Lagerweij, Methorst en Visser.) Het desbetrekke- lijk ontwerp, tevens de voorwaarden bevattende, wordt z. h. o. goedgekeurd. Ontw.-besluittot verkoop van eene 2^2 pCt. inschrijving op het grootboek, ter nominale waarde van t 200, ten name van de gemeente gesteld krachtens de wet van 14 Nov. 1879, regelende li- kwidatie van de voormalige wees- en momboirkamers. Goedgekeurd met algemeene stemmen. - Ontwerp-besluit tot in gebruikgeving van het onlangs door de gemeente aan gekocht, op den hoek der Heeren straat gelegen perceel, aan Mej. G. J. Min gelen, tegen f 1000 'sjaars, voorzoo- lang hare gesubsidieerde meisjesschool daarin zal gevestigd zijn. Aangeno men met algemeene stemmen. Ontwerp-besluit betreffende regula- satie van verschillende posten der ge- meente-begrootiug over 1880, welke dientengevolge door buitengewone ont vangsten en uitgaven blijkens de bijge voegde memorie van toelichting wordt verhoogd met f 20664,60. Als voren. Uitvoerig rapport der raadscommissie betrekkelijk den Leusderweg, begeleiden de een ontwerp-besluit, waarbij in ant woord op de van wege den Raad van State (afdeeling voor geschillen van be stuur) gedane vraag, de gemeenteraad zijn oordeel uitspreekt: le. dat ertus- schen de provincie Utrecht en de ge meente Amèrsfoort geen geschil bestaat over het onderhoud van den weg tus- schen Amersfoort en Oud-Leusden (welk gevoelen ook Burgemeester en Wethou ders waren toegedaan, in afwijking van dat van Gedeputeerde Staten); 2e dat zoodanig geschil slechts denkbaar is in eene civiele procedure tot terugvordering van kosten door de provincie eventueel gemaakt tot verbetering van den weg; 3e dat ook de gemeenteraad het wen- schelijk acht dat het gedeelte weg van Oud-Leusden tot den geprojekteerden Staatsspoorweg verklaard worde pro vinciale weg" te zijn in den zin van het thans vigeerend reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht. Naar aanleiding van hetgeen de leden der commissie nader fi hrsr rapport toevoegden worden de drie deelen der conclusie ieder afzonderlijk aan de stem men onderwoipen, en zijn die achtereen volgens f angenomenhet eerste deel met algemeene stemmen, het tweede met 11 tegen 1 stem (de heer van Beek) en het derde met 10 tegen 2 stemmen (de heeren van Beek en Lagerweij.) Eene voordracht van regenten, tot het verrichten van af- en overschrijving tot een bedrag van f 180 op twee pos ten der begrooting van het burgerwees huis over 1879, wordt zonder hoofde lijken omvrrag goedgekeurd. Verzoek van Mej. A. Ubbensom mij ook groote vreugde geschonken." De tranen van de grijze vrouw vielen op het zwarte haar van haar lieveling. ,/Kom Lore," zeide de professor zacht, kom, wij zijn hier te veel." De deur werd achter hen gesloten en moeder en zoon bleven alleen. Drie jaren gingen voorbij. In het huis van professor Scharzhoff was van tijd tot tijd een met zorg ingepakte kist gekomen, waaruit Lores handen schoone, kleine kunstproducten pakten, die de lieveling van haar vader aan haar stuurde. Ook nu, op den middag voor den heiligen kerstavond, kwam er weer een groote kist uit Italië. Met behulp van alle krachten in het huis kwam er eene heerlijk schoone gestalte uit, de engel der weldadigheid. „Charitas," de naam stond er op getiteld en het gelaat van de hemelsche bode had voor de huis- genooten welbekende trekken. En toen Lore met vreugdetranen haar eigen gezicht aanschouwde, en gloeiend zonder woorden ervoor stondtoen sloeg hare moeder haar arm om den hals harer dochter en fluis terde haar toe: //Papa heeft vandaag een brief van Rosen gekregen; hij komt terug; ja Lore hij zal reeds van avond hier zijn, o kind, wij weten al lang, hoe het in beider harten gesteld is, en wanneer wij eenmaal je hand wegschenken moeten, dan zal ons geen zoon meer welkom zijn." eervol ontslag tegen 1 April e. k. uit de betrekking van hulponderwijzeres aan de openbare burgerschool. Zonder hoofdelijke omvraag ingewilligd. De Voorzitter zegt, dat er geen plan bestaat een ander in hare plaats te benoemen, om reden met 1 Mei, tijdstip waarop de gesubsidieerde meisjesschool geopend wordt, de openbare burgerschool niet meer bestemd is voor meisjes. Gelijksoortig verzoek van den hulp onderwijzer aan de openbare armenschool in de Koestraat, C. J. den Hollander. Z. h. o. ingewilligd. Voor het stembureau bij de verkiezing van leden der Provinciale Staten, wor den benoemd Dr. P. Gtoeneboom en Mr. J. G. A. van Zijsttot leden, de Heeren G. Scheltus en J. F. Lagerweij tot plaats vervangende leden, terwijl al de overige rndsleden worden aangewezen om by verhindering van de benoemden op te treden. Ten slotte deelt de Voorzitter mede, dat voor de geldleening is ingeschreven tet een bedrag van f 253000 en dat daar van gisteren door Burg. en Weth. is toegewezen f 16000 tegen 102 Pet. en f 24000 tegen 1016/8 Pet. Voor in formatie. BINNENLAND. Z. M. de Koning heeft den volgenden brief gerigt aan de Commissie, die belast is geweest met de taak, om het hulde blijk van het leger aan H. H. MM. den Koning en de Koningin bij gelegenheid van hun huwelijk aan te bieden: /Nadat wij ontvangen hebben het hu welijksgeschenk, dat door het leger aan Koning en Koningin aangeboden werd, is het mij een behoefte om, in de eerste plaats uwe Commissie en verder al dege nen die tot dat geschenk hebben bijge dragen, den hartelijken dank van H. M. de Koningin en den mijnen te betuigen. vMet de meeste ingenomenheid zagen wij het schoone vooi werp, dat op treffen de en eigenaardige wijze teruggeeft, niet alleen het innig verband, dat tusschen het Huis van Oranje en het leger bestaat, maar ook herinnert aan een der bladzij den van onze geschiedenis, waarin gegrift staan daden van vorsten van Waldeck, die voor Nederland streden. z/Zeer belangstellend volgden wij de uit legging, die de verdienstelijke ontwerper ons daarvan gaf. Wij bewonderden het geschenk in al zijne onderdeelen, en kwa men tot de overtuiging, dat er zich in mijn trouw leger mannen bevinden, die den beitel en de vijl evengoed weten te hanteeren, als zij in tijden van oorlog de wapens zouden weten te gebruiken. z/Ik verzoek uwe Commissie, de tolk te zijn van deze gevoelens bij allen die het aangaat, dus ook bij hen, die niet tot het leger behooren, zooals onder anderen hem, die zooveel talent en kunstgevoel aan den dag legde bij het vervaardigen der oorkonde, en bij degene, die uit liefde voor de zaak en als een herinnering aan den tijd waarop hij in de gelederen diende, de moeijelijke taak op zich nam, om het marmer en den steen te bewerken. (get.) W'uem. 's Gravenhage, 25 Febr. 1880. Men zegt, dat H. K. H. Prinses Hen drik, in Juni a. s., het lustslot te Soestdijk zal betrekken. Te i\ "nhem is men begonnen met het leggen der rails voor den tramweg naar Velp. Dat wegje zal wel rendeeren. De internationale hondententoonstel ling zal gehouden worden te Haarlem, op 26, 27 en 28 Juni e. k. en wel in de Hertenkamp. De verlofgangers der militie van de lichting 1877, die behooren tot het regi ment grenadiers en jagers, de acht regi menten infanterie, het 2e, 3e en 4e re giment huzaren, zullen worden opgeroepen in werkelijken dienst, van 14 Augustus a.s. tot 20 September d. a. v.; die van gemelde lichting, welke behooren tot de beide compagnieën hospitaal-soldaten van 25 Aug. tot 18 Sept. en die van dezelfde lichting, welke behooren tot het le regi ment huzaren, van 24 Juli tot 28 Augustus. Nijkerk. In de vorige week werd van het laatste tabaksgewas ongeveer 30 a 40000 halve Ned. ponden opgeruimd voor f 12,a 18,de plant. BUITENLAND. Te St. Petersburg zou men eene uitge breide samenzwering op het spoor zijn ge komen en vele inhechtenisnemingen moe ten hebben plaats gehad, o. a. onder het personeel van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken. Zelfs zou tegen eenige leden van den Raad van State vermoeden zijn gerezen. In een straat moeten de helft der inwoners zijn gearresteerd. Een en ander heeft tengevolgedat de volks klasse, voor wie de Czar nog altijd een halve God is, hoe langer hoe meer tegen de beschaafdebezittende en wetenschap pelijke klasse ingenomen raakt, omdat een deel daarvan tegenover den Keizer van vijandige gezindheid blijk geeft. Uit Washington ontvangt men bericht, dat de Commissie uit het Congres voor het Panama-kanaal besloten heeft aan de Kamers eene resolutie ter goedkeuring voor te stellen. Daarin zou de leer van Monroe Amerika bemoeit zich niet met buiten- Amei ikaansche aangelegenhedenmaar duldt ook niet dat een ander zich menge in de Amerikaansche) krachtig worden gehandhaafd en verlangd worden, dat de Vereenigde Staten directie en controle oefenen zullen op alle gemeenschapswegen der landengte. Elke poging eener Euro- peesche Mogendheid, welke ook, om een beschermheerschap in den een of anderen onafhankelijken Amerikaanschen staat te vestigen, zou door de Vereenigde Staten beschouwd worden als gevaarlijk voor hun vrede en veiligheid. BURGERLIJKE STANDEN. Baarn. Geboren: 15 Febr. E verhards, d. van Teunis Hak en Cornelia van de Burgwal. 24 Febr. Hermanus Martinus, z. van Wilhelmus Johannes Albertus Krimp en Hendrika van Ootmarssum. Sophia Magdalena, d. van Johannes Jacobus Dijs en Johanna Hendrika Ubbink. 25 Febr. Bendrina, d. van Jan Albert Kuiper en Willemijntje Harskamp. 29 Febr. Jacob, z. van Jan Herman Kamp en Maria Boon. 1 Maart. Dirk JaD, z. van Gerrit Bokslag en Gerdina W ilhelmina Bilderbeek. Cornelis Dirk, z. van Louis Fredrik Knip en Carolina Stapel. 3 Meart. Jacobus, z. van Willem Ryksen en Jacobs van Breenen. Simon Herman Henrich, z. van Gijsbertus van Kesteren en Catharina Elisabeth Garnjobst. 4 Maart. Wil lemijntje, d. van Wouter Schouten en Jannetje Meerdink. 5 Maart. Everdina, d. van Franz Heinrich Wiegmann en Evertje van Klingeren. Overleden: 16 Febr. Hendrika Hartog, 4 rad. 18 Febr. Jan Petrus Bonger, 75 jr. 23 Febr. Johannes Sterk, 39 jr. 29 Febr. Marijtje Pot, 16 jr. 3 Maart. Maria Brollmann, 56 jr. 5 Maart. Katharina Willemina Knoppers, 57 jr. Fransyntje Los, 40 jr. Bevallen: Clasina Anna Reeskamp, echtg, van J. Renes, d. Mietje Hossevooii, echtg. van J. A. Roost, z. Ondertrouwd: Jan Haverkamp met Jan netje van de Bunt. Overleden: Maria Osnabrugge, 11 md. Melis van de "Viierd, 3 weken. Overleden: 3 Maart. Evertje Boersen, 5 jaar. Beva'len: 3 Maait. Antonia Maria Heij, geb. van de Steegz. Janna Honders, geb. Brouwer, z. Petronella van de Wetering, geb. Meerbeek, d. Overleden: 3 Maart. Egbert Meerbeek, 1 maand. vrragt TE HUUR bij eene nette familie te Amersfoort: Een BENEDENHUIS of twee of meer ruime KAMERSliefst en SUITE. Brieven franco aan het Bureau dezer Courant.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2