Bunschoten. Hoogland. kerk- en armbesturen de grondbelastingen voor de gebouwde en ongebouwde eigen dommen die door haar krachtens privaat recht, als vorm van kapilaalsbelegging worden bezeten; zoo zijn zij van registratie- en successierecht niet vrijgesteld, en even min van accijns, voor zoover zij accijns- plichtige voorwerpen gebruiken." Wat eindelijk dit ontwerp bijzonder aanbeveelt is de omstandigheid, dat de aan slag niet geschiedt na onderzoek door een commissie naar iemands vermogen maar op eigen aangifte. Slechts bij twijfel aan de juistheid der opgave kan de be lastingschuldige verplicht worden dit ge detailleerd aan den kantonrechter te doen, onder bevestiging, des gevorderd, bij eede. Allen die ambtshalve bij 'de aaDgifte be trokken zijn liggen onder verplichting van stipte geheimhouding. Op al deze gronden twijfelen wij niet aan de aanneming dezer wet, die de strek king beeft ons belastingwezen een dege lijke verbetering te doen ondergaan. OFFICIEELE PUBLICATION. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 265 der gemeentewet Doen te wetendat het oorspronkelijk kohier dei- plaatselijke directe belasting (HOOFDELIJKE OM SLAG) over het dienstjaar 1880 door den Baad is vastgesteld en gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddags, op de Secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 10. Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Secretaris, VAN PEKSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester vau Amersfoort, Overwegende dat in den laatsten tijd meerdere gevallen van MAZBLEN zich alhier voordoen, en de verplichte aangifte daarvan meermalen wordt na gelaten Herinnert de iagezetenen aan de bepaling van art. 19 der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad no. 134), luidende als volgt: ,Het hoofd van een gezin, de houder of houderes „van eene slaapstede of een logement, de schipper „van een in eene gemeente vertoevend vaartuig, de „bestuurders van gestichten van weldadigheid, in artt. „1 en 2 der wet van 28 Jnni 1854 [Staatsblad no. „104] vermeld, van gevangenissen, van bedelaars- „en krankzinnigen-gestichten, geven, wanneer daarin „eene besmettelijke ziekte voorkomt, hiervan binnen „24 uren nadat hun het feit ter kennis gekomen is, „mededeeling aan den Burgemeester. „Gelijk voorschrift geldt voor de kommandanten „van legerkorpsen of oorlogschepen in havens, voor „de onder hun toezicht staande kazernen, schepen of „andere localcn." En voorts dat het niet doen van die aangifte bij art. 31 der wet wordt gestraft met eene boete van f10 tot f 100 en met gevangenis van drie dagen tot eene maand, te zamen of afzonderlijk. Amersfoort, den 9. Maart 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PEKSIJN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien het bericht van den heer In specteur van het geneeskundig staatstoe zicht in de provinciën Gelderland en Utrecht van den 10 Maart 11,, No. 109; Gelet op art. 21 der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad No. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de MAZELEN in deze gemeente EPIDEMISCH voorkomen. Amersfoort, den 11. Maart 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. namelijk, dat zij wat te vrij met mij was, niet zedig genoeg met mij omging. Oals Clotilde mij onder vier oogen gezegd had, wat zij voor iedereen zeide, zou ik verrukt van vreugde geweest zijn. Maar neen, ter wijl ik, tot over de ooren verliefd, mij zevenmaal bedacht, voor dat ik eene kleine vleierij durfde fluisteren, verborgeu onder koude uitdrukkingen, verklaarde zij rond uit dat zij veel van -mij hield. Bij haar geen blozen, geen verlegenheid, een onge- loofelijke gemakkelijkheid in hare uitdruk kingen, Zij behandelde mij te veel als kind. //Maar als zij mij op het bal gezien heeft?" zeide ik in mij zelf. En daarop bouwde ik allerlei luchtkasteelen. De vijftiende Januari brak aanDen geheelen dag was ik ten prooi aan eene zenuwachtige overspanningdie mij ver hinderde, mij met iets anders bezig te houden. Ik keek naar de voorbijgangers, en vroeg mij af, wat zij dien avond wel zouden kunnen doen, zij die niet naar het bal gingen. Het is onmogelijk op te noe men, hoeveel overhemden ik beproefde, voordat ik er een naar mijn zin kon vin- den, hoeveel dassen ik verfrommelde. Ik keek ieder oogen blik in den spiegelen ik meende ieder oogenblik een onderdeel van mijn toilet in wanorde te zien, hoe wel het geheel mij vrij goed toescheen, Wordt vervolgd.) Amersfoort, 12 Maart '80. Bij de laatste herziening der kiezers lijsten zijn door het Gemeentebestuur van Amersfoort afgevoerd Tweede Kamer der Staten-Generaal en Provinciale Staten. M. S. Abrahamson L. B. Balvers (alleen Pr. St.) G. C. Burgerhout S. J. Cochius Dr. H. J. Croockewit H. J. Cruyö' H. Florijn J. de Haan T. van den Heuvel P. J. Isaacson E. J. Jacobs G. J. de Jongh Jhr. A. Lycklamaü Nye- holt (alleen 2e. Kr.) J. J. Meder Dr. E. D. Pijzei L. Reeser C. Seldenrijk S. Schouten F. F. Steenberghe D. van Stokkum J. W. L. Gerard v. Sijsen G. van Veen A. F. Volmer Mr. S. J. A. v. Walcbren A. Weisz G. A. van Werkhoven H. de Wolff N. Wolfswinkel W. F. Wolvers Gemeenteraad. M. S. Abrahamson L. B. Balvers Aart van Beek E. P. Boodc G. C. Burgerhout C. Buters F. C'oenen A. Collee Dr. J. H. Croockewit II. vau Gelder A. bloksbergen L. van den Hooff P. van den Hooff P. J.Isaacson E. J. Jacobs C. J. Jansen G. J. de Jongh W. Kraaykainp, Bz. J. J. Mcder L. Keeser S. Schouten C. Seldenrijk G. Staal F. F. Steenberghe D. van Stokkum H. W. Stol P. H. van 't Swarteland Jz. J. W. L. Gerard van Sijsen W. G. Theonville P. van den Tweel G. van Veen lleimen A. de Vries Mr. S. J. A. van Walchren A. Weisz G. A. van Werkhoven W. de Wit N. Wolfswinkel W. F. Wolvers Dr. E. D. Pijzei Bij de laatste herziening zijn door het Gemeentebestuur van Amersfoort op de lijsten geplaatst de navolgende //nieuwe" kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. J. J. C. Adams J. J. C. baron Taets van Amerongen W. Arlar J. Baak W. G. F. Baks W. van de Bedem C. Broedelet A. J. Cost Budde H. A. Cramer R. Cruyff G. Dieges Dr. J. W. Doyer Jr. Mr. F. W. C. de Eerens J. G. Elias W. G. M. Eyk v. Zuilichem H. J. Fijnenberg J. D. van Gelder C. V. Gerritsen C. van GheelGildenmeester I. Gosschalk C. E. Hagedoorn S. Hamming P. A. T. Havelaar J. A. Hoksbcrgen J. A. G. de Jong M. W. de Jonge van Elle- meet G. van Kalleveen J. F. Klinkhamer J. Koopman J. C. Kreuzer Dr. J. C. Kuyper G. Th. Ockhorst A. Overbosch Jhr. W. F. G. von Pestel M. Polak A. Schimmel Jr. J. A. Schoterman O. Schuileman E. R. Schultz K. Stort C. J. Terschuur Jhr. F. J. A. des Tombe J. P. Vasseur N. van Veen Ds. J. J. de Visser P. Vonk D«. A. Wartena E. de Zoete de Provinciale Staten. J. J. C. baron van Taets van A. Overbosch Amerongen M. Polak W. Arlar R. Cruyff J. Baak G. Dieges W. van de Bedem J. G. Elias f B. Beins W. GM. Eyk v. Zulichem f G. de Bont II. J. Fijnenberg t A. F. Brinkerhof J. D. van Gelder C. Broedelet C'. V. Gerritsen A. J. Cast Budde t W. J. Gordon H. A. Cramer I. Gosschalk S. Hamming C, E. Hagendoorn J. A. Hoksbergen A. Schimmel Jr. t Jhr. E. J. van Holthe J. A. Schoterman J. A. G. de Jong O. Schuileman M. W. de Jonge van Elle- t J. Sinnige meet K. Stort G. van Kalleveen C. J. Terschuur J. C. Kreuzer N. van Veen Dr. J. C. Kuyper Ds. J. J. de Visser. t A. J. van Mansvelt P. Vonk i W. M. van der Meer E. de Zoete den Gemeenteraad. H. G. Aarts Dr. J. C. Kuyper B. Beins A. J. van Mansvelt J. van den Berg J. J. Martens P. A. J. Blom W. H. van der Meer J. du Bois G. Midden G. de Bont W. Pater J. Boshuizen T. Ravenhorst A. F. Brinkerhof E. Rouwendal A..J. Cost Budde F. Rijfswijder H. A. Cramer G. van Schaik G. Dashorst A. Schimmel Jr. N. G. van Doornik J. Sinnige J. G. Elias A. Sprei W. Floor T. J. van Stokkum J. D. van Gelder C. J. Terschuur G. T. Gol Ph. Troulder W. J. Gordon A. A. van Tijn C. E. Hagedoorn P. Verbeuvcl Jhr. E. J. van Holthe Ds. J. J. de Visser J. G. Klcber Jb. A. de Vries Jobs. Kok D. R. van Wermeskerken W. Kok IV. van 't Wout P. H. Krekelberg L. T. van Zw ol De aldus f gemerkte kiezers kwamen reeds in 1879 voor op de lijst voor de Tweede Kamer. Te Amersfooort bedraagt het aantal kie zers van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 425voor de Provinciale Staten 410 en voor den Gemeenteraad 628. Wegens het heerschen van de mazelen is de Anna Paulowna-bewaarschool alhier gesloten. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie, van de Holl. IJz. Spoorw. Maatsch., die a.s. Maandag, 15 dezer, wederom een extra trein laat loopen, die om 12 uur, middernacht, van Amsterdam vertrekt, en alle tusschenge- legen stations zal aandoen. Wederom wordt dus gelegenheid gegeven om de amusemen ten, die ons de hoofdstad verschaft, te kunnen bijwonen, als daar zijn de circus Carré, het prachtige ballet in het Paleis, de Schouwburg, enz. Moge ook deze proef tocht wel slagen, zoo dat de Directie zoude kunnen besluiten gedurende de wintermaan den geregeld elke week eenmaal een extra trein te doen loopen. Zondag, 14 Maart e. k.zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door Ds. J. van Witzenburg, predikant te Zaandam. Voor de lichting der nationale militie van 1880 zijn te Amersfoort ingeschreven 123 jongelingen, van welke er één vóór de loting is overleden. Van de 122 lote- lingen hebben ter zitting van den militie raad op 10 Maart 1.1. recht op vrijstelling verkregen18 personen, die zich reeds vóór hunne inschrijving als vrijwilligers in dienst bevonden bij de land- of zeemacht, 41 we gens broederdienst, 13 eenige wettige zoons, 5 die de gevorderde lengtemaat van 1,550 mistten en 4 wegens lichaamsgebreken. De overige 41 lotelingen zijn voor den dienst aangewezen. Het door de gemeente te leve ren aandeel over 104 ingeschrevenen (de voormelde 18 vrijwilligers werden bij de berekening van het aandeel niet medege- rekend) bedraagt 36 manschappen, waaruit volgt dat vijf lotelingen, namelijk no. 113, 115, 116, 121 en 122 (de daartusschen liggende nommers zijn getrokken door lo telingen die om verschillende redenen zijn vrijgesteld) buiten oproeping blijven, ten ware een of meer der voor den dienst aan gewezenen, bij herkeuring of binnen den daartoe bij de wet gestelden termijn van vier maanden na hunne inlijving ongeschikt mochten worden bevonden. Verkooping van Vaste Goederen. Donderdag 11 Maart 1880. in A m i c i t i a" te Amersfoort. Notaris: de Heer Mr. J. de LOUTER. No. 1. Het landgoed //Nimmer- dor" opgeh. f 90,000 No. 2. Het voormalige landgoed //Waterdal" opgeh. 14,800 No. 3. Bouwland en eikenwal opgeh. 7.990 No. 4. verk. 2.850 No. 5. De Boerenhofstede //De Snoekheuvel" met 3 ar beiderswoningen verk. 15.400 No. 6. De Boerenhofstede //Dor- restein" opgeh. 17.600 f 148.640 BINNENLAND. Een bekende nieuwsfabrikant heeft de zer dagen, aan de Nederlandsche pers het sensatie-berigt geleverddat Z. K. H. Prins Alexander zich metterwoon te Delft zou vestigen en het huis van wijlen den heer C. Hoekwater zou hebben aangekocht. De Delftsclie Ct. gaf zich de moeite, mede te deelen dat dit bericht //geheel uit de lucht gegrepen" is en Z. K. H. noch direct, noch indirect eenige de minste stappen bij den eigenaar van bedoeld huis deed. Dagbl Mr. Van Gigch, de verdediger van H. Kerdijk, weerspreekt ten stelligste het bericht, dat voor dezen veroordeelde gratie zou aangevraagd zijn en dat de autoritei ten ongunstig hebben geadviseerd. Uit goede bron vernemen wij, dat bin nen enkele dagen een wetsontwerp tot verzekering van de uitvoering van de nieu we schoolwet den Raad van State zal be reiken. Het ligt in het plan der Regee ring de wet voor Jan. a.s. in te voeren. Vad.) BUITENLAND. Woensdag heeft te Berlijn eene fees telijkheid plaats gehad, die eene ontelba re menigte naar de wandelplaats, bekend onder den naam van //Thiergarten," gelokt heeft. Aldaar werd het marmeren standbeeld onthuld van koningin Louise, moeder des keizers. Het staat tegenover dat van ha ren gemaal Frederik Wilhelm III. De kroonprins, de groothertogin van Mecklenburg-Schwerin en andere leden der familie Hohenzollem waren overgekomen om met den keizer en de keizerin de plech tigheid bij te wonen. Het beeld stelt de koningin voor als de z/edle dullerin", met eene roos in de hand. Die roos heeft eene historische beteeke- nis. Koningin Louise is een der edelste en meestbeminde figuren in de geschiedenis van Pruissen. Het volk noemde haar 's lands moeder", welken naam zij we gens haar liefde, gehechtheid en lijden voor het vaderland ten volle verdiende. Al haren invloed heeft zij op Frede rik Willem III aangewend om hem niet voor Napoleon te doen bukken. //Alleen door tegenstand," zeide zij, //kan het va derland worden gered, en het moet tot eiken prijs gered worden; een volk dat niet alles waagt voor de eer, is een on waardig volk." Eens kwam zij met Napoleon in ge sprek. Op zijne vraag, hoe Pruissen zich aan een oorlog tegen hem had kunnen wagen, gaf zij ten antwoord, dat de roem van Frederik den Groote vertrouwen had verwekt op Pruissens krachten. De over winnaar van Jena bood haar eene roos aan. //Ik neem die aan," sprak zij, //althans met Maagdenburg." En toen Napoleon met een gebaar van weigering antwoord de, liet zij, tot zijn niet geringe ergernis, de roos op den vloer vallen. Daarom heeft, gelijk hierboven gezegd wordt, die bloem in hare hand een historische beteekenis. Men beweerde dat zij de schoonste vrouw des lands was. Verdriet en lijden deden haar op 34jarigen leeftijd ten grave dalen. //De eenheid van Duitschland" heeft de keizer eens gezegd «/gaat mij te meer ter harte omdat het een erfenis mijner moeder is." Het volk wijdt haar steeds een innige vereering. Geen won der derhalve dat daar een ontzaggelijken menigte op de been was. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren: 5 Maart. Alberdina, d. van Everhardus Gerhardus Kleinheren- brink en Jantjen Beltman. Marinus Gerardus, z. van Gijsbertus Dulmus en Alijda Alberta van Loenen. 6. Enge- lina, d. van Jan van Koelen en Rijkje de Goede. 7. Jacobus Gerardus, z. van Jacobus Rosier en Maria Smeïnk. Hendrika Cornelia, d. van Cornelis Hie- nekamp en Geertruida Wijnands. 9. Ernst Adrianus Wilhelm, z. van Friedrich Ernst Winkler en Maria de Smit. 11. Hendrikus, z. van Frans Anton Tesson en Theodora van Nieënburg. Ondertrouwd: 11 Maart. Samuel Marinus Smit en Woutera Alijda van Wij- land. Willem van de Laak en Johanna van Daal. Gehuwd: 5 Maart. Willem Floor en Adriana Boode. Overleden: 5. Maart. Annigje Fransen, 52 j., echtg. van Abraham Bol land. 6. Agatha van Niekerk, 14 m. 8. Maria Martha Salet, 8 m. Een levenl. aangeg. k. m. gesl. van Paulus Kleekamp en Adriana Schermer. 10. Jacob Gouw, 62 j., echtg. van Adriana Elisabetha Johanna Korndewal. 'Soest. Bevallen: 28 Febr. Pietertje Ruijer, echtg. van Evert Schoonoord, een levenl. kind van het mannelijk geslacht. 1 Maart. Pietertje Ruijer, echtg. van Evert Schoonoord, d. 9 Maart.. Catharina Ruijer, echtg. van Peter van Doorn, z, Ondertrouwd: geene. Gehuwd: geene. Overleden: S Maart. JannaStroot- man, echtg. van Gerrit Ketel, 83 jr. 8 Maart. Margaretha Stalenhoef, 15 d. 10 Maart. Petrus Roest, 8 jr. Bevallen: Maagje Dunkvrouw Evert Koops, z. Overleden: Cornelis van Veller, 38 jr. Klaas Pijpers, 10 m. Geboren: Teunisz. van Antonic Epskamp en Antje van Kleinvree. Overleden: Maria Schouten, echtg. van Jan Maasen, oud 66 j, Hendrik Hout veen, oud 11 m.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2