NIEUWE NIEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Woensdag 17 Maart No. 22. Negende Jaargang. Uitgever: Hl. Slothouwer, Zij, die zich uiet April a.s. op de Nieuwe Amersfoortsche Courant ahonneeren, ontvan gen de Nummers, die tot dien tijd nog verschijnen, GRA TIS. ofbicieele' public atiën. AMERSF00RTSC1E COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 8 maanden 1, Franco door het geheels Rijk1,10. Afzonderlijke nummers8 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regelsƒ0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de eerste zinsnede van art. 127 der militicwet en art. 71 van het koninklijk besluit d.d. 8 Mei 1862 •(Staatsblad no. 46) Gelet op de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 8. Decem ber 1862, No. 1 N. M. en S. (Prov.-blad no. 157) Herinneren den geestelijken en bedienarea van den godsdienst bij de erkende kerkgenootschappen en den stndenten in de godgeleerdheid hunne verplichting om, voor zooveel zij als dienstplichtig zijn aangewezen en tengevolge van het getrokken nummer bij de militie in gelijfd moeten worden, of daarbij reeds ingelijfd zijn, de aanvraag om ontheffing van den werkelijken dienst tusschen den 20. Maart en denl. April aanstaande in- tedienen bij den Burgemeester der gemeente, binnen welke zij voor de militie zijn ingeschreven, onder over legging van het desbetrekkelijk bewijsstuk. Amersfoort, den 15. Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staats blad no. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de afge- loopen week geene sterfgevallen tengevolge van MAZE LEN alhier zijn voorgekomen. Amersfoort, den 15. Maart 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de firma HAMERS VAN BEEK, met intrekking van de op 20 Februari 1.1. door haar gedane aanvraag, nader ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene VERVERIJ VAN TAPIJTGARENS in de perceelcn alhier gelegen aan de Koningstraat, wijk D, no. 3638, bij het kadaster bekend onder sectie E, no. 31943196, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag, den 30. Maart eonstaande, des voormiddags te elf ure, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeente bestuur of van eon of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 16. Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te weten, dat het oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting op de HONDEN over het dienstjaar 1880 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 16. Maart 1S80. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretarie, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. FEUILLETON. Eindelijk liet ik mij bij de markiezin de Neville aandienen. Ik moet bekennen, dat ik op dat oogenblik de kalmte van geest niet bezat, die Bossuet aan Condé toeschrijft op het oogenblik van den slag bij Rocroy. Dat was, omdat ik een slag ging leveren, die op een andere wijze be slissend zou zijn, en ik overwoog de ge volgen ervan, niet zonder schrik. Als ik eens niet ongedwongen liep, als ik eens eene lompheid beging, als ik er uitzag a's een nieuweling, wat zou mijne nicht dan van mij denken? Ik zou in hare oogen niets dan een schooljongen zijn. en dan was het uit met al mijne mooie plannen! Die wees maakte mij reeds zenuwachtig. Intusschen groette ik de markiezin zon der te veel linkschheid en dadelijk zocht ik mijne nicht op. Het was de eerste maaldat ik de gedecollecteerde dames van zoo nabij zag, en ik huiverde bij de gedachte dat zij zich ook aan de blikken Amersfoort, 16 Maart '80. In overeenstemming met het daartoe gedaan voorstel van het dagelijksch bestuur heeft de gemeenteraad van Amersfoort, bij het behandelen der gewijzigde begroo ting van 1880ter vergadering van 9 Maart, eene som van f250 beschikbaar gesteld voor het maken van een nieuwe trap in 'tgebouw, waarvan de beneden lokalen in gebruik zijn bij het burgerlijk armbestuur. De bovenkamers van dat gebouw worden eerlang ingericht zoowel voor de boekerij als het museum, door bizondere personen in het leven geroepen, en zullen aan die inrichtingen zeker eene bloot zou stellen in dat onbescheiden ge waad. Eensklaps hoorde ik mijn naam op een familiaren en spottenden toon uitspreken, die mij zeer mishaagde. //Maxime Ik keerde mij omIk stond voor mijn heer de Nérac. Gij kent den grooten Nérac wel. Men ziet hem overal. Met zijne lange snor, zijn staand boordje, zijne klee deren naar de laatste modegelijkt hij juist op een k'eermaker. Geen enkel on willig haartje, dat over de evenachtslijn ligt, die zijn hoofd in twee gelijke halve bollen verdeelt. Hij draagt een oogglas waarvan men zou zeggen dat het in de wenkbrauw bevestigd was, en dat hij van tijd tot tijd laat vallen door zijn oog te ope nen met eene onverschilligheid, die slechts te meer indruk maakt. Zijn naam prijkt in de verslagen van de feesten van de hoogste klingen, en dit maakt hem zeer voornaam. Als lid van de Jockeyklub aangenomen, is hij daardoor alleen //een van onze beste jagers geworden." Hij heeft bovendien, dit moeten wij tot zijne eer zeggen, onver beterlijke manieren, hij kent de wereld. Vereerd met het postje van derden Secre taris van de ambassade heeft hij niets te doen en is liever, zegt hij, toeschouwer alleszins geschikte en blijvende plaats ver schaffen. De gemeenteraad heeft dus han delende een doorslaand bewijs gegeven dat hij al wat ook in dit opzicht door parti culiere krachten tot stand is gekomen, op den waren prijs weet te stellen. Voor de algemeene verloting van voor werpen, onder bescherming van H.H. M.M. den Koning en de Koningin, ten voordeele van de watersnoodlijdenden, zijn meer dan vijfhonderd loten geplaatst door de subcommissie voor de gemeenten Amers foort, Leusden en Stoutenburg. BITSNENLAND. Z. K. H. Prins Erederik heeft een aantal prijzen geschonken ten behoeve vail de loterij welke voor de noodlijden den door den watersnood is georgani seerd. Naar men wil weten, zijn de provin ciën Overijssel en Gelderland aangewezen voor de in dit jaar door de 4e divisie te houden groote manoeuvres. Naar gemeld wordt is de gouverneur- generaal van Ned.-Indië door den Koning gemachtigd het octrooi der Javasche bank, dat met 31 dezer eindigt, voor den tijd van e n jaar te verlengen in plaats van tien. Te Leiderdorp heeft een vreeselijke brand plaats gehad in de stoom-olieslage- rij van de firma Sillews en Rutten; ten ongeveer half vier ure ontstond die door het omvallen van een petroleumlamp, waarbij een jongen bezig was eenige olie van den vloer op te vegen. Hij had de lamp daarvoor geplaatst op een vat en door de dreuning van de machine sloeg de lamp er af op eenige matten, die onmid dellijk in brand vlogen. In plaats van de andere werklieden te waarschuwen liep de jongen uit angst weg en weinige oogen- rlikken daarna stond de uitgebreide fa briek in vo"e vlam en bleek net dat er niets was re redden. Vooral d'e zaadzol der vei toonde een zee van vuur, en daaronder bevonden zich de oliekelders, die eindelijk ook in brand geraakten. De fabriek is geheel uitgebrand, terwijl het het daarnaast gelegen woonhuis mede veel te lijden heeft gehad, maar behouden is gebleven, evenals de meubelen, die met schuiten naar een nabijzijnd huis werden overgebragt. De woning van den meester knecht is eveneens gespaard gebleven. De goedeaen en de fabriek waren verzekerd. De heer Sillevis was des morgens met zijn familie naar Delft gegegaan en vond bij zijn terugkomst omstreeks 5 uren de fabriek brandende. Vier spuiten van Leiderdorp en twee particuliere zijn in werking ge weest en tegen zes uur kwam de spuit van Zoeterwoude onog hulp verleenen. De werkzaamheden aan den spoorweg GorinchemGeldermalsen zijn op 3 plaat sen tegelijk begonnen, n. 1. te Gorinchem, te Arkel en te Leerdam. Op de prijsvraag betreffende de ontwer pen voor de bronzen deuren van den Keul- schen Dom zijn 33 antwoorden ingeko men. De uitgeloofde prijs van 5000 Mark is niet toegekend. Aan de Heeren Mengel berg te Utrecht en A, Schwenzer te Wee van het wereldtooneel. Hij spreekt van alles met een gezag, dat slechts zijne dom heid evenaart, en neemt een bescher menden toon aan, die aan onbeschaamd heid grenst; maar hij doet dat zoo eigen aardig, dat men niet weet of men lachen of zich boos maken moet. Daar men meestal uit vrees van belachelijk te zijn het eerste kiest, misbruikt hij onbeschaamd de macht die men hem laat. Zijn hoogste doel was een roseur te zijn, een samensmelting van Don Juan en Mephistopheles, iemand die werkelijk op deze twee onsterfelijke typen gelijkt. z/Hé, Maxime op een soirée! En wat zal morgen je eerwaarde leeraar zeggen?" i/O, dat gaat hem niet ?an." z/Dat is een antwoord als Corneille ge geven zou hebben, mijnheer de redekun stenaar. Je bent een lacenist, Maxime. Op mijn woord, je bent geen kind meer Ik wilde heengaan, want dat gesprek beviel mij volstrekt niet, maar hij hield mij tegen bij den knoop van mijne jas z/En wij zullen dansen als razenden, hé?... Kom, wil ik je voorstellen aan die beide jonge dames, die daar staan?" Hij wees op twee afschuwlijke toe schouwsters. z/Dank umijnheer de NéracVer gun mij dat ik even mijne nicht ga be groeten." z/Wat! ga, loop, vlieg daarheen, waar je plicht je roept, jonge ridder! Wij mogen wel oppassen, dat je ons van avond niet de loef afsteekt." Maar ik luisterde niet meer naar hem. Ik had juist mijne nicht zien staan, mid den in een groepje. Het zou veel moeite kosten om bij haar te komen. Wat te doen? De volle, helder verlichte zaalmet dien spiegelgladden vloergeheel te doorloopenIk benijdde die jonge lieden, die met zooveel onge dwongenheid hun compliment maakten met een glimlach en een opgestreken snor retje op de lippen. Helaas! ik had nog geene schaduw van dons op mijne bovenlip. z/Maar dat zijn mannen! Zij zijn ten minste twintig jaar! Mijn neef Albert, is zeer oud, hij is vijf en twintig.Als ik vijf en twintig jaar ben, zal ik waar achtig ook een snor hebben!" Eindelijk vat ik moed, en ik loop naar haar toe. Op hetzelfde oogenblik begint het orkest het voorspel van een wals te spelen. De bedienden verdwijnen met hunne presenteerbladen, de dames zien op hunne balboekjes, de dansers snellen naar hunne danseressen, het is een //chassé

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1