neit is elk eene premie van 2000 Mark ten deel gevallen. Professor Nordenskjöld heeft de uitnoo- diging om een bezoek aan Amsterdam te brengen, aangenomen. Het voornemen be staat om hem een feestmaaltijd aan te bieden. Een commissie uit het collegie Zeemanshoophet Aardrijkskundig Ge nootschap en de Ned. IJszeevaarders zal zich aan het hoofd van die ovatie stellen. BUITENLAND. Uit Petersburg wordt van 12 dezer aan de Daily News geseind: //Gisterenavond even na 7 uren werd verhaald dat hier eene ontploffing had plaats gehad in de Lessner-ijzersmelterij, naar den kant van Wiborg. Weldra bleek dat het bericht waarheid bevatte en zoowel de door stoom gedreven me taalgieterij als drie groote gebouwen ver nield waren. Het ongeluk gebeurde nadat de werklieden vertrokken waren; slechts een vrouw is gewond. De ontploffing werd in verschillende deelen der stad ge hoord. De kolonel der garde liet zijn manschappen dadelijk opzitten en vertrok met een paar escadrons, doch keerde spoedig terug, nadat de oorzaak der ont ploffing bekend was. De trein, waarmede de hertog van Edinburg St. Petersburg verliet, is op een afstand van ómstreeks 400 werst van de hoofdstad met een goederentrein in botsing gekomen. Twee waggons zijn vernield, maar persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad. De Nihilisten, te Parijs gevestigd, heb ben ook al een proclamatie uitgevaardigd, welke onderteekend is door vier journa listen, waarin zij allen, //arbeiders en pa troons, regenten of geregeerden, Senaats leden, Afgevaardigden, journalisten, rede naars, petitionarissen beroemden of on- beroemden, die in een dagblad, een vergadering, op de straat, in de Kamers, in het koffijhuis, in de werkplaats, in het huisvertrek" van hun sympa thie voor de goede zaak of van hun afkeer om Hartmann uitgeleverd te zien, deden blijken, den innigsten dank betuigen. Daar op volgt een reeks van groote woorden over Erankrijks eer en waardigheidover de regten van de menschen en het regt van den opstand, over de onsterfelijke leuze: vrijheid, gelijkheid en broederschap, welke revolutionaire expectoratiën worden besloten met het knaleffect: //Ten dage waarin onze zaak zal zegevieren, zal het van zijn verdrukkers bevrijde Russische volk zich herinneren, dat Prankrijk wei gerde, gemeene zaak met het despotisme van den Czaar te maken." Men meldt uit Rome aan de Neue freie Presse, dat de Paus Zondagavond van Koning Leopold een depêche heeft ontvangenwaarbij die souverein hem kennis geeft van de verloving van Prinses croissé," eene beweging, om het hoofd op hol te brengen, evenals een zwerm bijen, die gonzend allen te gelijk in een korf willen vliegen. Ik wordt gestooten weggeduwd, gestompt. z/Pas toch op, mannetje!" zeide eene oude dame tegen mij, die ik heel onbe scheiden op hare japon trapte. De muziek speelt steeds door. De paren zweven bevallig rond, en ik, arme sloep zonder roer, zonder te weten, waar ik ben, door de levendfe golven heen en weer geslingerd, loop op goed geluk dan hier heen dan daarheen, om een uitgang te zoeken, ieder oogenblik genoodzaakt uit te wijken om botsingen te vermijden en zoo doende den grond weer te verliezen, dien ik met zooveel moeite veroverd heb. Het scheen mij toe, dat er aan die wals geen einde zou komen. Eindelijk zijn de laatste maten gespeeld. Ik moet, zonder aarzelen, van de gelegenheid gebruik maken. z/Als ik mijne nicht niet binnen vijf minuten gegroet heb," zeide ik tot mijzelf tfben ik een lafaard." Na wonderen van diplomatie verricht en buitengewoon geduld getoond te hebben, was ik bij haar. Twee heeren waren met haar in gesprek. Een hunner was de groote Nérac, wiens manieren mij reeds zoo'n aanstoot gegeven hadden. Wordt vervolgd.) Stefunie met Aartshertog Rudolf, eu den Pausselijken zegen vroeg voor het jonge paar. De paus heeft onmiddellijk den Koning en de Koningin der Belgen en de verloofden geluk gewenscht en den laat- sten tevens zijn apostolischen zegen ge schonken. De zucht tot landverhuizing is in West-Pruissen en Posen in den laatsten tijd weder zoo toegenomendat de Re gering zich op nieuw genoodzaakt heeft gezien hiertegen met kracht te waar schuwen. Het zijn meestal daglooners en dienstboden welke, door voorspiegelingen van reeds in Amerika wonende betrek kingen zich tot landverhuizing laten overhalen. Niet zelden geschiedt dit voor den diensttijd geëindigd is, met verbre king van contracten, en veeltijds ligt ook onttrekking aan de militaire dienst daaraan ten grondslag. Daarom zal er voortaan in 't bijzonder op gelet worden, of deze of andere bezwaren aan het uitreiken van een pas in den weg staan. In Posen zijn het vooral boeren, die in landver- huizen hun heil zoeken. Uit Kurdistan wordt gemeld, dat in die provincie rooverbenden zijn verschenen. Dezelfde berichtgever meldt, dat de Turksche ministerraad besloten heeft tot het invoeren van groote bezuinigingen, o. a. op de bezoldiging der ambtenaren. De Grootvizier, die thans 3000 p. st. per maand heelt, zal voortaan slechts 250 p. st. krijgen; de bezoldiging der andere mi nisters zal op 200 p. st. per maand be paald worden. De Porte is voornemens een beroep te doen op buitenlandsch kapitaal, voor het totstandkomen van nijverheids- ondernemingen in Turkije. Blijkens bericht van den waarnemenden consul-generaal der Nederlanden te Rio de Janeiroschijnt de gele koorts aldaar gaandeweg een epidemisch karakter aan te nemen. Gedurende de maand Jan. 1.1. zijn in de haven van Rio de Janeiro vier ge vallen van die ziekte voorgevallen. Naar aanleiding daarvan zijn, te rekenen van 1 Febr. 1.1.de bij keizerlijk besluit van 9 Oct. 1879 vastgestelde quarantaine-maatre gelen in werking getreden. Het Kaapsclie Volksblad meldt in zijn nommer van 12 Februari: //Maandag 1.1. was er een avondpartij aan het gouvernementshuis, waar de offi cieren van het Oostenrijksche en het Hol- landsche oorlogschip, thans hier ter reede, genoodigd waren. Toen Zijne Excellentie de gouverneur en lady Frere, in gezel schap van den jongen aartshertog, die adel borst op de Saida is, de balzaal binnen traden, liet de muziek //God save the Queen" en het Oostenrijksche volkslied hooren, maar het Nederlandsche bleef ach terwege. Aan het soupée dronk Zijne Ex cellentie de gezondheid van H. M. de Ko ningin en daarna die van den Keizer van Oostenrijk, maar van den Koning der Ne derlanden werd geen gewag gemaakt. Jonk heer Wichers, commandeur van de Atjeh, die, toen Z. Ex. de Saida bezocht, hem met saluutschoten begroette, maar voor dit eerbewijs nog geen dank ontvangen had, achtte het toen geradenzijn afscheid te nemen, en dit voorbeeld werd door de an dere Nederlandsche officieren gevolgd. Dit hebben wij van goederhand vernomen, en wij zullen er alleen dit bijvoegen: dat, daar het bij de komst der Saida openlijk is te kennen gegeven, dat het incognito van den aartshertog stipt gehandhaafd zou worden, het feit van zijn aanwezigheid niet als verklaring kan gelden van hetgeen bij die gelegenheid aan het gouvernements huis geschied is." GEMENGD NIEUWS. Een Parijsch rentenier had onlangs een doodkist gekocht, en kwam op den inval, die eens te probeeren. Hij ging er in liggen, maar paste er zoo goed in, dat hij er niet weer uit kon. Toen de concierge van zijn woning, ongerust omdat hij den ouden heer niet op zijn gewone uur had zien uitgaan eens kwam zien of hem iets was overko men, vond hij den armen man kreunend in de kist liggen, en moest de planken breken om hem er uit te bevrijden. Men heeft onlangs een echte schilderij van Rembrandt gevonden, in het kasteel van een Oostenrijksch landedelman. Het stuk, een mansportret, is uit het jaar 1650, Te Tiaret, in Algerië, heeft een schild wacht, in een plotselinge vlaag van krank zinnigheid zijn post verlaten en een hoogte nabij de markt beklommen van waar hij op andere schildwachts en op de burgers begon te schieten. Allen vluchtten verschrikt heen, maar een officier ging recht op den soldaat af, terwijl hij hem eenige woorden toeriep. De gek, die zijn officier niet herkende, schoot op hem maar het geweer ketste. De officier snelde daarop naar den soldaat en kwam nog juist bij tijds om hem het geweer te ontrukken waarmee hij zich zeiven wilde doodschieten. De landbouwer Minnert de Vries, te Benedenknijpe, heeft een middel gevonden om de melk die op één dag wordt verkre gen reeds den volgenden morgen te kun nen karnen. De melkin het roomvat gedaan, wordt met een weinig karnemelk aangemengd en het vat na weinige minu ten gedekt. Des avonds wordt de warme melk er bijgestort, dadelijk van de koude lucht afgesloten, en den volgenden morgen is de melk zuur en gerounen genoeg om gekarnd te kunnen worden. De qualiteit der boter wint hierdoor aanmerkelijk. Maandag jl. is door de politie te Haar lem aangehouden zekere Hartog Koks oud 41 jaar, die zich in twee dagen tijds aan zes verschillende diefstallen had schul dig gemaakt. Hij is naar het huis van arrest overgebracht waarin hij reeds meer dan 15 jaren heeft doorgebracht. De door hem gestolen goederen zijn allen opgespoord en in beslag genomen bij eene slaapstee houdster, aan wie hij deze successievelijk had verkocht. Een bekend Fransch kunstenaar, Ba- yard heeft onlangs dertig teekeningen vervaardigd ter illustratie van Molières werken. Zij zullen weldra, door bekwame graveurs bewerktin den handel gebracht worden. Een houten spoorwegbrug bij Chatanoga, in den Amerikaanschen staat Tennessee, is. onlangs door een vonk uit een locomo tief in brand geraakt, en stond toen de trein uit Nashville er aankwam in lichte laaie. De brugwachter had niets van het ongeval bemerkt; hij was den geheelen nacht op zijn post geweest en nam een paar uren rust. Er zal daar nu een ijze ren brug worden gebouwd. Een jongeling uit Kampen, die in het vorig jaar vergeten had zich voor de mili tie te doen inschrijven, is nu zonder loting voor den dienst aangewezen. Een waarschuwing voor vergeetachtigen. Het akkermaalshout wordt dit jaar ruim 10 pCt. duurder betaald dan het vorig jaar. Een grappenmaker heeft in een der meest gelezen Duitsche dagbladen een advertentie doen plaatsenwaarbij een welbekend en rijk burger van Berlijn voor zijne beide dochters een plaats zoekt als buffetjuffrouw, een betrekking, zoo luidde de advertentiewaarin beiden reeds meer malen werkzaam waren. Een aanzienlijke belooning is uitgeloofd voor hem, die den inzender der advertentie weet aan te wijzen. In Duitschland worden thans in groote hoeveelheden glazen lampenpitten gemaakt, die het voordeel hebben dat zij geen on aangename lucht na het branden behouden, niet verteren, en geene vonken afgeven bij verdragen van de lamp. Men beweert verder dat zij helderder hranden, minder petroleum verbruiken en een stiller vlam geven, dan katoenen pitten. Te Hamburg heeft een jeugdige dienst bode hare mevrouw bestolen. Toen men vroeg wat zij met de gelden gedaan had, zeide zij daarvoor lessen in de tooneel- speelkunst te hebben genomen. Bij onder zoek bleek dit waar te zijn en daar het meisje talent heeft, krijgt zij van hare meesteres een jaarlijksche toelage, opdat voor haar het pad der kunst voortaan wat meer gelijkloopend met het pad der deugd zou kunnen zijn. Te Arnhem is een 16-jarige knaap aan gehouden, die, met eenige honderde gul dens in den zak, heimelijk de ouderlijke woning te Schiedam had verlaten, met het doel op eigen gelegenheid een uitstapje te maken. Zeer aardig geeft een buitenlandsch blad, hare bewondering te kennen voor het vol tooien van den St. Gothard tunnel. De grijze St. Gothard wendt zich tot de hem omringende alpentoppen en zegt, op den tunnel aan zijn voet wijzende: Hoe dwerg achtig schijnen wij, reuzen, in vergelijking met den reuzenarbeid dezer dwergen!" De Rotterdamsche politie heeft een Duit- scher gearresteerd, die zich reeds aan boord van een stoomschip bevond om naar Ame rika te vertrekken. De man schijnt niet netjes gehandeld te hebben en zal zich voor de justitie te verantwoorden hebben. Zoo gelukkig moest men ook met Pin- coffs geweest zijn. Een potlooden fabrikant die wat doen kan. De bekende potloodcn-fabrikant Lothar von Faber heeft aan de stad Neu renberg 125,000 Mark geschonken, onder voorwaardedat de interest jaarlijks zal uitgekeerd worden aan een bekwamen, eer lijken en vlijtigen werktuigkundige, om hem in staat te stellen een fabriek op te richten. Een paar jaar geleden miste een dame te Dusseldorf een diamanten ring en gou den broche van haar slaapkamer, ten ge volge waarvan het dienstmeisje, als verdacht van diefstal, weggezonden werd. Dezer da gen vond men eerst het spoor der dieven. In de nabijheid van het station aldaar werd een oude populierboom geveld, in welks top zich een eksternest bevond waaruit de voormelde voorwerpen te voor schijn kwamen. Derhalve een herhaling van //de ekster en de dienstmaagd." Twee champagnehuizen te Epernay zijn dezer dagen opgelicht door een Duitscher, die groote bestellingen kwam doen als leverancier van Duitsche spoorwegbuffet ten. Hij betaalde met wissels, die de hand- teekeningen van eerste firma's droegen, maar het bedrag der schuld overtroffen, zoodat hem een saldo in geld werd uitge keerd. Een der wijnfirma's achtte het raad- zaad eens bij den acceptant inlichting te vragen; de telegraaf bracht het antwoord, dat de wissel valsch moest zijn en dit bleek toen ook met de reeds aangenomen wissels het geval te zijn. De vogel was nog niet gevlogen en is thans in de kooi. Kapitein Webb heeft zijn kunststuk er goed afgebracht. Zestig uren achtereen volgens bleef hij zwemmende of drijvende in de walvischkuip binnen het Westminster- aquarium; en toen hij er uit kwam, was hij gezond gezonder denkelijk, dan ooit een walvisch er in geweest is. Het water werd verwarmd gehouden op 86°. en er was een groote hoeveelheid zout in opgelost, om den zwemmer het drijven te verlichten. Een gruwelijk ongeval overkwam in het laatst van Januari dezes jaars een koetsier te Scamars in Rusland. De man, die meermalen dronken was, mishandelde een jong paard meedoogenloos. Op zekeren dag sloeg hij het herhaaldelijk, terwijl het at, met een stok tegen de kop. Toen hij daarna een emmer water in de krip goot en het voeder wilde omroeren, beet het paard hem even onder het voorhoofd in de schedelhuid en had den man met een enkelen ruk bijna geheel geskalpeerd. Nadat de koetsier in elkaar was gezakt, trapte het paard hem met de hoeven. Een toevallig in den stal komende persoon vond den man bijkans dood. Nadat er om hulp was geroepen, kon men slechts met moeite het van woede bijkans dolle paard zijn prooi ontnemen. De toestand van den koetsier was ontzettend en bijna hopeloos. De schedelhuid hing in flarden langs het hoofdde schedel had verschei dene gatenhet rechter schouderblad was door de scherpe hoeven blood gelegd en bovendien waren nog verscheidene ribben gebroken. Volgens de dagbladen van Bristol heeft men aldaar eene nieuwe inrichting aan de gaslantaarns aangebracht, die zeer goed voldoet. In plaats van de gewone gas branders heeft men er nu in elke lantaarn twee kleinere, die gezamenlijk evenveel gas verbranden als vroeger eene enkele, en tusschen die twee in is eene len3 ge plaatst, die als reflector dient.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2